Glimmerveen en trawanten kwamen niet aan demonstratie toe D'66 niet gelukkig met gemeentelijk financieel beleid AM. AH i 11.40 1.89 Zo gezien... Toekomst Soestereng binnenkort aan de orde Pakjesfestival van Soester Ondernemer Anti-fascisme comité Utrecht en omgeving HEINEKEN BIER Honsbergen WITTE GRIEKSE DRUIVEN Honsbergen Schouderkarbonade SCHOUDERHAM Fijne snijworst Honsbergen Honsbergen Dames in bad 5800 gulden voor Lepraziekenhuis Open-huis Kruisvereniging: Soest Woensdag 29 oktober 1980 59e jaargang no 10 S OESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Sbest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar ƒ24.— Verschijnt iedere woensdag Foto: Herman van Dam Onder de honderden die j.1. zaterdag op het parkeerterrein van het Soester Natuurbad bijeenkwamen in verband met de door de Nederlandse Volks Unie aangekondigde demonstratie be vonden zich ook leden van het pas op gerichte „Anti-fascisme Comité Utrecht en Omgeving". In een persconferentie verklaarde woordvoerder Jan Terschegge dat dit comité vorige week opgericht werd naar aanleiding van een in Bunnik te houden vergadering van de Centrum Partij. Men had de vergadering van deze eveneens fascistische club weten te voorkomen. Terschegge: „Het is voor ons even eens belangrijk ook het optreden van gemeenten te controleren. Wij hebben de indruk dat de overheid te formeel is. Fascisme en aanverwante zaken moet direct de kop ingedrukt worden. Het mag geen kwestie van objectief optreden zijn tegen demonstraties. De democratie eist dat. Fascistische orga nisaties als van Glimmerveen moeten verboden worden", aldus Terschegge. Hij verklaarde verder dat het comité altijd ieder geweld zou vermijden. Bij het natuurbad waren ook aanwezig het Amsterdamse Comité tegen ra seisme en fascisme, Loson en Klater uit Hilversum. Op zeer effectieve wijze heeft de politie j.1. zaterdag een eind gemaakt aan wat een demonstratie had moeten worden van de Nederlandse Volksunie; de be weging van J. Glimmerveen. Ondanks het schriftelijke verbod van burgemees ter Scholten startten Glimmerveen en een handvol trawanten vanaf het ver zamelpunt bij restaurant de Soesterduinen met een wandeltocht naar, zoals hij had aangekondigd, „De Stompert". Direct grepen vier rechercheurs in, die hen bevalen om te keren. Toen men daar niet toe bereid was, werd de groep afgevoerd met een M.E.- wagen en een politiebusje. Er werd geen verzet geboden, maar wel liet een van hen weten dat „als Turken het recht hebben om te wandelen hij dat óók had". In vijf minuten tijd was de hele „demonstratie" over. Voorkomen werd zo een confrontatie met honderden anti-betogers die zich bij het Soester Natuurbad verzameld hadden. Soest hoeft overigens niet gelukkig te zijn met dit vermoedelijk jaarlijks terugkerende „evenement". Vorig jaar schreven wij al dat door demon stratie en anti-demonstratie Soest „heilige grond" het na-oorlogse Lunte- ren dreigde te worden voor de afschu welijke beweging van Glimmerveen. Toen kon de eerste demonstratie van het Nationaal Jeugdfront eigenlijk niet voorkomen worden, omdat strikt genomen ordeverstoring niet bij voor baat aan te tonen was. Thans lag de zaak natuurlijk anders en kon burgemeester Scholten met recht de toestemming voor de demon stratie weigeren. De Nederlandse Volks Unie meldde, conform de voorschriften in de Alge mene Verordening der gemeente Soest (A.V.S.), de demonstratie schriftelijk, maar gebruikte daar niet het daar voor bestemde formulier voor. Pogingen van de burgemeester (tot driemaal toe) hen daarop te wijzen, mislukten. Daardoor werd het „for meel" onmogelijk zelfs voorschriften, als bedoeld in artikel 19 sub 2 te ge ven. „Was dat wel mogelijk geweest, dan nog had de N.V.U. geen toestemming gekregen de demonstratieve tocht te houden", zo verklaarde de burgemees ter zaterdagmiddag tijdens een voor Soester begrippen zéér druk bezochte persconferentie Gezien de voorvallen het vorig jaar, kon redelijkerwijs ernstige belemme- In een brief aan de voorzitter van de financiële commissie (burgemeester Schol ten) zegt de geraeenteraadsfrac- tie van D'66 teleurgesteld te zijn in de gang van zaken rond de voorberei ding van de begrotingsbehandeling 1981. Met name hebben de tot op he den ondernomen pogingen om de uit gaven te drukken onvoldoende resul taat opgeleverd. Wel werd, naar ach teraf bleek tot groot ongenoegen van alle raadsfracties, in september een voorstel gedaan een rioolretributie in te voeren „om een niet nader te pre ciseren gat in de begroting 1981 te overbruggen". Die gang van zaken en de afhandeling zint D'66 niet en ook is men niet te spreken over het toe nemende aantal besloten commis sievergaderingen. Men wil daar paal en perk aan gesteld zien. Namens de fractie schrijft, de heer H. Jonker er begrip voor te hebben dat beleidsvoornemens in het kader van een meerjarenbegroting, niet zo maar te realiseren zijn. Het betreft de plan nen tot vergroting van de doelmatig heid; het kritisch bezien van bestaan de en nieuwe uitgaven en het stellen van prioriteiten vooraf voor het geheel van voorzieningen en investeringen. Teleurgesteld is de fractie wel dat alle pogingen om de uitgaven te druk ken op niets zijn uitgelopen. En geluk kig is men zeker ook niet met het feit dat in de tijdnoodfase, die nu ont staan is door het afwijzen van de ri oolretributie, de concept-begroting naar de drukker gestuurd is, zonder dat de financiële commissie (laat staan de fracties) haar hebben kunnen voorbespreken. „Gaarne verzoeken wij u", zo schrijft de heer Jonker, „in een openbare ver gadering van de financiële commissie in november of december a.s. de pro blematiek van het verschil tussen in komsten en uitgaven in 1981, opnieuw aan de orde te stellen". De fraktie meent dat er nog wel an dere oplossingen zijn dan het plan van het college om alle nieuwe aktivitei- ten op terreinen van inspraak en wel zijn vrijwel geheel af te kappen. Zij wees daar op de noodzaak van structurele bezuinigingen. In een vertrouwelijk schrijven van 26 september ging het college van bur gemeester en wethouders daarop in. De fractie vindt het haar goed recht om daar in openbare raadsvergade ringen dan op terug te mogen komen en wat het bovenstaande betreft, deed mevrouw Allard dat in de oktober vergadering. (geen sprake van pla giaatdus. red.). „Tot op heden hebben wij zoveel moge lijk getracht constructief mee te den ken; wij zouden ons, als niet in het college vertegenwoordigde fractie, ook anders op kunnen stellen door maar rustig af te wachten hoe de zaak fi nancieel ontspoort en dan t.z.t. op het „redelijk alternatief" te wijzen", aldus de heer Jonker. De fractie hoopt tenslotte dat zowel de financiële- als de andere paragrafen van het beleidsplan bij de verdere be handeling uitgangspunten zullen blij ven en dat er verder sprake zal zijn van een maximum aan openheid. ring van het verkeer, het ontstaan van wanordelijkheden en aantasting van de rechten en vrijheden van der den verwacht worden. In de brief aan de N.V.U. zegt de bur gemeester: „Het verschil met vorig jaar is dat de grote publiciteit die toen volgde, de tegendemonstratie van meer dan duizend mensen een week later en het intussen gewezen vonnis, dat het strafrechtelijk karakter van het optreden van enige deelnemers heeft bevestigd, alsmede de publici teit die nu omtrent uw voorgenomen demonstratie ontstaat, de verwachting wettigt, dat er nu wél voorshands sprake zal zijn van een grote kans op aantasting van rechten en vrijheden van derden - te denken valt aan die van ethnische en culturele minder heden in ons land - en het ontstaan van wanordelijkheden in reactie hier op". 9 man Glimmerveen en negen van zijn aan hangers (aanvankelijk elf man, maar twee bleken niets met de N.V.U. te maken te hebben) werden naar het Soester politiebureau afgevoerd. Daar werden zij verhoord en daarvan is pro ces-verbaal opgemaakt. Aan de hand van de tenlastelegging, vermoedelijk overtreding van artikel 19 van de A.V.S., zal de officier van justitie al dan niet tot vervolging over gaan. Tijdens de persconferentie welke gegeven werd door burgemeester Scholten, de officier van justitie mr. H. B. J. Droesen en politie-commissa- ris Adema, die gezamenlijk het be leidscentrum bezetten, bleek er ook sprake te zijn van verboden wapenbe zit. Op de arrestanten werden stilet to's, ploertendoders en molotof-cock- tail aangetroffen. Voor overtreding van de A.V.S. is de minimum straf 50 cent of één dag hechtenis en de maximale straf drie honderd gulden of twee maanden. Overigens verklaarde mr. Droesen dat er vorig jaar van de kant van Justi- De persconferentie n4 de mistakte demonstratie van Glimmerveen: v.l.n.r. hoofdinspecteur E. W. Schutzmann. commis- sans J. K. Adema, burgemeester mr. P. Scholten en de officier van justitie mr. H. Droessen. tie, nauwelijks sprake van overleg ge weest was. Soest had de demonstratie telefonisch gemeld en deze melding had men in Utrecht voor kennisge ving aangenomen. Volkomen onbegrijpelijk waren vra gen, tot tweemaal toe, van de lande lijke pers, waarom Glimmerveen Soest voor zijn demonstratie had uit gekozen. Terecht werd deze vraag door burgemeester Scholten afgedaan met de vraagsteller door te wijzen naar Glimmerveen. „Ik heb ze liever niet hier", zei de burgemeester. Hij verklaarde dar de N.V.U. ook in de toekomst niet op toestemming voor een dergelijke demonstratieve tocht hoefde te rekenen. De gearresteerden zijn zaterdagavond tussen half zeven en half acht vrij gelaten. Naast de 51-jarige Glimmer veen waren dat drie scholieren van respectievelijk 15 en 17 (2 stuks) uit Amsterdameen 17-jarige Engelse scholier uit Den Haag, de woonplaats 1 van Glimmerveen; een 49-jarige me taalbewerker uit Amsterdam, die de eerder genoemde wapens bij zich had; een 39-jarige industrieel radioloog uit Amsterdam; een 50-jarige man uit Arnhem en een 67-jarige man uit Bir- daard. Deze laatste en de Amsterdamse me taalbewerker werden op 25 april van dit jaar, naar aanleiding van de de monstraties vorig jaar oktober, door de rechtbank te Utrecht veroordeeld. De metaalbewerker kreeg 500 gulden boete en twee weken voorwaardelijk; de 67-jarige man duizend gulden boete en twee weken voorwaardelijk. Hij had nu de wapens bij zich. De Soester politie had zaterdagmiddag dertig man extra in dienst, waarvan de helft in burger optrad. justitie n Overigens werden zaterdagavond twee minderjarige arrestanten door hun vader afgehaald. Zij stelden de aktiviteiten van hun zonen niet op prijs en wilden voorkomen dat zij in gezelschap van de NVU-leden terug reisden. Eén van de twee arrestanten, die niets met de N.V.U. te maken bleken te hebben, een 18-jarige jongen uit Baarn, kreeg wel een proces-verbaal omdat ook hij in het bezit was van een onge wenst handwapen. Sinds het najaar van 1979 is. een ambtelijke werkgroep onder leiding van de heer J. van Dommelen en versterkt met een landschapsarchi tect, leden van de werkgroep Leefmi lieu Soest en Chris Uiterwijk, bezig met het opstellen van een toekomst plan voor de Soester Eng. Dat plan is inmiddels in concept klaar en zal vermoedelijk op maandag 24 novem ber tijdens een voorlichtingsavond ter discussie gesteld worden. De werkgroep komt met aanbevelin gen voor de hele Eng, vanaf de Kolo- nieweg en de Veldweg tot aan de Lazarusberg. Met name wil men het gedeelte tussen de Dalweg en de Mo lenstraat, waar de gemeente woningen gepland heeft, onbebouwd laten. Een ander advies is de beplanting rond de uitbreiding van het kerkhof aan de Veldweg zo laag te laten dat het zicht op de Oude Toren niet verloren gaat. Verder is men van mening dat de gemeente de landbouwgrond op de Eng, indertijd aangekocht in verband met de aanleg van de Weg-over-de- Eng, moet afstoten (c.q. verkopen). De werkgroep denkt aan een prijs die ongeveer ligt op het niveau waarvoor destijd de grond gekocht werd. Er zou, zo verzekerde men ons, veel belangstelling voor bestaan bij de Soester boeren. Meedoen is kans hebben op een van 175 prijzen! In de Sinterklaastijd organiseert de Vereniging „De Soester Onder nemer" een „pakjesfestival", waaraan naar verwacht wordt tach tig procent van de Soester winkeliers zal deelnemen. Het is een zegeltjesaktie waarmee geldprijzen te winnen zijn. De aktie begint op donderdag 13 november, twee dagen voordat Sint Nicolaas officieel in Soest wordt welkom geheten, en eindigt op zaterdag 6 december. Misverstandje Vorige week vermeldden wij abusievelijk dat de intocht van de Sint dit jaar georganiseerd werd door een nieuwe club met de naam van Overleg Orgaan Soest. Een abuis; zover is het niet en zover zal het misschien ook nooit komen. De intocht wordt net als alle andere jaren georganiseerd door een speciaal comité waarin zitting hebben vertegenwoordigers van de plaatselijke VW, de Soester Zakenkring en de Soester Onderne mer, waarmee dan weer alle Soester winkelkringen vertegenwoor digd zijn. De heer Heerkens is tenslotte niet nauw betrokken bij de Winkel kring Van Weedestraat, maar juist bij de Soester Ondernemer. Daar is hij „gespreksleider". De fractie wil af van besloten commis sievergaderingen, maar mocht daar toch behoefte aan bestaan, dan moe ten daar uitgesproken belangrijke overwegingen in ieder geval in de raadsvergadering opnieuw ter tafel kunnen komen. In de brief wijst de heer Jonker op een voorval in de oktobervergadering van de raad, waar mevrouw Allard verwees naar een standpunt dat zij had ingenomen tijdens besloten verga dering van de financiële commissie. DEZE WEEK 24 flesjes van ƒ15.36 voor ƒ12.49 Afhaalprijs) Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG KILO HEROPENINGSPRIJS Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG KILO Slechts 150 gram. van 2.39 voor slechts 1.49 (max. 2 kilo per klant) Zie onze advertentie 150 gram, van 2.09 voor maar 1.49 GERARDPAUL Stoffig en moe vonden de toe risten de brede deur in de sterk hellende straatdie toegang gaf tot een grote ruimte met houten cabines en een galerij rondom: het turkse vrouwen- bad. Bedremmeld door de vreemde omgeving zagen ze vanuit de duistere achtergrond een oude vrouw opdoemen met tanig gezicht, uitgezakt onderlijf, grote hangborsten en slechts gekleed in een slobberende zwarte broek. De badvrouw nam haar beide klanten onmiddellijk stevig bij de hand en leidde ze door een hoge cederhouten deur die toegang gaf tot een kathe draalachtige ruimte, gevuld met een aangenaam warme ijle nevelHet koepelgewelf deed stemmen en watergeplas tot een zachte galm ineen vloeien. Condensdruppels vielen ge staag naar beneden waar ze op de warm gestookte vloer uiteenspatten en als een wolk kolom opstegen om tegen het plafond hun kringloop te vol tooien. Na ze beurtelings met koud en warm water overgoten te hebben wees ze op een rijtje houten muilen en gebaarde de beide dames haar te volgen over de glibberige vloer. Met bekwame hand werd de huid met een ruige lap gewreven om de bloedsomloop te stimu leren: Languit liggend op de warme vloer, doezelig door het aroma van zepen en essences, vermengd met nevelsluiers, dommelden ze in op het mono tone getik van vallende con densdruppels. Het oude bad huis, gebouwd door de grote Sinan, had de geheimzinnige sfeer van oosterse mystiek vastgehouden. Hier waren ook familiekwesties als geboorte, ziekte en huwelijken besproken en vetes uitgevochten. Een aantrekkelijke, goedge vormde badvrouw kwam bin nen en weldra werd de serene stilte uiteengescheurd door de snerpende stemmen van de kijvende badvrouwen. Het ge schreeuw weerkaatste onwe zenlijk in de hoge holle ruimte. Het telkens herhaalde „touris- ti" maakte duidelijk dat de jongere badvrouw een aan deel in de „buit" kwam opei sen. Toen de rust weergekeerd was kregen ze opnieuw een was beurt met vette zeepsop, waar na emmers warm water huid en zeepresten wegspoelden. De behandeling werd afge sloten met massage waarbij de badvrouw feilloos de pijnlijke en vermoeide spieren wist te vinden. Klaar met hun werk slofte de badvrouw met de toeristen mee naar het voorvertrek waar een glas thee op hen wachtte. En hun eigen wereld. De tiende kledingbeurs in gebouw De Open Hof, welke vorige week gehouden werd, heeft 5800 gulden opgebracht. De opbrengst gaat ook dit jaar recht streeks naar het Non Somboen Lepra ziekenhuis in Thailand. De niet-ver- kochte kleding heeft een bestemming gekregen via andere hulporganisaties, zodat er niets verloren is gegaan. Allen die in het slagen van deze beurs hebben meegewerkt, worden hartelijk be dankt. De Kruisvereniging Soest houdt a.s. za terdag 1 november in het medisch centrum te Soest en op zaterdag 8 november in het medisch centrum te Soesterberg open-huis. In beide centra kan men op de bovengenoemde data tussen tien uur 's morgens en vier uur 's middags uitgebreide informatie krij gen over alle facetten van het heden daagse kruiswerk.

Soester Courant | 1980 | | pagina 1