Wethouder Plomp opent a.s. zaterdag het knotseizoen lm „Bloei in uw tuin van januari tot december" Stille kracht Kinderfilmhuis Artishock grandioos van start groeien bloei 14.995,- DE SOESTER B.V. VAARDERHOOGT Weekend vermaak bij de Soester Duinen" voor DOE-HET-ZELVERS ndenservice MÊtm, Speurtocht voor „Bakkie"- bezitters Inbraak café Soestdijk •>r> Tuinadviescentrum 't Vaarderhoogt b.v. Autobedrijf Uw succes is onze reclame!!! Voor alle RIJBEWIJZEN Autorij- en Verkeersschool Klimplanten voor de pergola Soes ter Courant van woensdag 29 oktober 1980 bandenservice Moderne service afdeling Voor Amerikaanse automobielen alle maten f banden uit voorraad leverbaar uitlijnapparatuur tkelijke prijzen TeL 02155-16747 12.30 uur Nieuweweg 59 - Soest Telefoon 13288 koopt LOMPEN. IJZER. PAPIER en METALEN: Zaterdags na 12 uur GESLOTEN. Zaterdag a.s„ 1 november, start de werkgroep „Bijltjesdag" van het I.V.N. [Instituut voor Natuurbeschermingseducatie] „Kernland" weer met het winter- programma. Dat bestaat ook nu weer uit het knotten van wilgen en in een wat later stadium in afplaggen en schonen van de natuurrcservaatjes in het Soester- veen. Als er genoeg vrijwilligers opkomen zal er ook nog wat gedaan worden aan de prunus-bestrljding. Het vijfde seizoen van de werkgroep zal dit keer officieel geopend worden door wethouder G. Plomp. Hij zal zaterdagmorgen om negen uur, me* de hand, de eerste takken van een wilg aan de Stadhouderslaan af zagen. Alle andere, vrijwilligers zijn die dag welkom tussen negen uur 's mor gens een twee uur 's middags. Vijf jaar geleden werd de werkgroep „Bijltjesdag" geformeerd uit een aan tal vrijwilligers die zich al eerder met het knotten van de wilgen in Soest (altijd nog zo'n vijfhonderd) hadden bezig gehouden. Het werk moest echter beter gecoör dineerd worden en daarvoor nam men contact op met Chris Uiterwijk. Hij dankt er zijn eretitel „knotwilg-kabou ter" aan; hem met heel andere bedoe lingen gegeven door de toenmalige voorzitter van de Soester Zakenkring, de heer Hoegen Dijkhof. Hoegen Dijk- hof is uit Soest verdwenen, maar Chris is nog altijd doende met het behoud van de natuur. Hij pakte de zaken goed aan; schakel de in de begintijd de gemeentelijke plantsoenendienst in voor het aller zwaarste werk; verzekerde zich van financiële steun van plaatselijke on dernemers 'waarvoor bijlen en zagen werden aangeschaft en regelde later de verkoop van het (geknotte) hout, waarvan weer een motor zaag kon wor den gekocht. Uiterwijk vroeg en kreeg ook geld uit de zogenaamde „kermispot" waardoor het bezit van de werkgroep uitgebreid kon worden met acht aluminium lad ders, zes kruiwagens en zes grepen. Voor de vrijwillige helpers sloot hij een verzekering af en zo toegerust wordt nu al voor het vijfde achtereenvolgen de jaar aan het instandhouden van de knotwilg gewerkt. „De knotwilg hoort in het landschap; in de polder, langs sloten. Vroeger markeerden zij de akkers en weilan den. Aan de Stadhouderslaan is dat nog te zien; lange percelen weilanden met op de scheiding knotwilgen. De bomen dienden als beschutting en leverden zowat om de vijf jaar het noodzakelijke „geriefhout". Van het dunne hout wer den bezems gemaakt, van het wat dikkere hout „hekpalen" terwijl de rest aan bakkers verkocht werd voor het stoken van de oven", aldus Uiter wijk. Op de eerste topografische kaart van Nederland is Soest ingetekend en daar op staan de knotwilgen die er zoal waren. Het waren er duizenden, zodat er al veel in de loop der tijd verdwenen zijn. Uiterwijk schat dat er nog hooguit vijf procent over is. Er worden er inmiddels wel weer geplant: een paar jaar geleden langs de Insp. Schreuder- laan. Het opruimen gebeurde indertijd om dat de kosten van onderhoud voor de boer relatief hoog waren; men het geriefhout niet meer nodig had en de boom bij het mechanisch schoonmaken van de sloten, flink in de weg stond. Ook werden er nogal wat het slachtof fer van de watermerkziekte. Dat er nu zo driftig aan het behoud gewerkt wordt heeft enerzijds te ma ken met wat nostalgie, maar toch ook met landschapsschoon. Een knotwilg, mits goed bijgehouden, is een markan te boom. Daar komt nog bij dat bij voorbeeld steenullen ln wilgen nestelen en deze zeldzame vogel is inmiddels in het Soesterse weer waargenomen. Een knotwilg kan wel zeshonderd jaar oud worden, zodat generaties lang er plezier van kunnen hebben. Staatsbos beheer heeft de werkzaamheden voor het behoud gewaardeerd met een knot- premie van vier gulden per boom voor de eerste vijf jaar. De werkgroep „Bijltjesdag", inmid dels een zelfstandige afdeling van het I.V.N. „Eemland" zal dit seizoen zeker honderd wilgen van hun pruiken moe ten ontdoen. Vorig jaar nam men vierentachtig bomen onder handen en nam men enpassant ook nog 114 elzen in de onderhoudsbeurt mee. Het is de bedoeling om de veertien dagen daaraan te werken; steeds zaterdagen en dan van negen tot veer tien uur. Dit jaar voor het eerst zal het „rijs hout", de dunnere takken, gebost wor den door Faas Jonkers uit Langbroek. Dat rijshout wordt afgenomen door Rijkswaterstaat en onder andere ge bruikt voor zinkstukken bij landaan winningsprojecten ln Groningen en Friesland. Het zwaardere hout komt als brandhout voor open-haarden in de verkoop. Er gaat zodoende niets verlo ren. N atuurreservaten De Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten bezit in het Soesterveen twee natuurrcservaatjes: één van twee- en één van vier hectaren. Tot voor enkele jaren lagen zij er zeer ver waarloosd bij. Door het oprukken van de woningbouw in de richting van de terreintjes stond de strijd voor het „behoud" op een laag pitje. Daar is evenwel verandering in geko men op het moment dat het duidelijk werd dat de Soester uitbreidingsplan nen de reservaten niet meer zouden bereiken. „Begin vijftig heeft prof. Westhoff een rapport uitgebracht met voorstellen van maatregelen welke genomen moesten worden om deze twee reser- vaatjes te behouden"aldus de heer P. Veen, oud-medewerker van de ge meentelijke plantsoenendienst en lid van de Werkgroep Leefmilieu Soest. „Westhoff constateerde dat het terrein overgroeid was met berken, ten koste van de oorspronkelijke veenbegroei- ing. In verband met woningbouw werd overal in Soest de waterstand verlaagd en juist de veenbegroeiing gedijt op drassige grond. De hoogveenbegroei ing, het veenmos, verdween. Volgens -<" 's - - - Sloot met knotwilgen, zoals men dat hier en daar nog aantreffen kan De eerste film/doemiddag van dit seizoen, georganiseerd door de Werkgroep Klnderfilmhuis Artishock is afgelopen zondag uitverkocht begonnen. Hierdoor moesten veel kinderen teleurgesteld naar huis gestuurd worden. Na afloop van de film was er gelegenheid om zelf bezig te zijn over de inhoud van de film. Hiervan werd dankbaar gebruik gemaakt. Er is getekend, geschilderd, toneel gespeeld, er zijn door de kinderen zelf dia's gemaakt (getekend) en geprojekteerd. Ook hebben zij zelf het programma voor zondag 30 november a.s. bepaald. Zeer voldaan kon de werkgroep, die uitsluitend uit vrijwilligers bestaat, deze dag afsluiten. Aanstaande zaterdag 1 november or ganiseert de First Citizen Bank Soest, de Soester vereniging voor zendama teurs, weer een speurtocht voor auto mobieltjes, uitgerust met 27 MC- apparatuur. De inschrijving en start is bij Bosch en Duin aan de Bosstraat. Vanaf 20.00 uur kan een ieder die mee wil doen zich weer inschrijven, terwijl om half negen de start zal zijn. Er zijn weer een aantal regels gesteld, o.a. - minimaal 2 personen per auto - geen alcohol gebruiken vóór de start en onder de rit - alle verkeersregels zijn van toepas sing - alleen gebruik van P.T.T.-MARC apparatuur is toegestaan. "Het belooft weer een leuke avond te worden met een geweldige prijzenpot. Vorige week werd ingebroken in café Soestdijk aan de Vredehof straat. De onbekende dader kwam het pand ver moedelijk binnen via een tuindeur. Hij verdween met 1400 gulden uit de kassa. Onder deze kop zal binnenkort een nieuwe brochure het licht zien. Dit betekent, dat restaurant „De Soester Duinen" met ingang van 24 november iedere vrijdag, zaterdag en zondag tegen betaalbare prijzen de gasten wil bezig houden met o.a. Iedere zaterdagavond vanaf 17.00 uur het bekende fondue-buffet, onbeperkt eten, zelf je assortiment bepalen en een keuze uit drie soorten fondue, met op korte termijn zelfs nog fondue japon- naise. Men spreekt nu al van een sukses! 18,50 p.p. Iedere zondagavond kan men wegens enorm sukses nu ook-fonduën. De vele reserveringen hebben de directie van restaurant „De Soester Duinen" ge noodzaakt nu ook op de zondagavond te fonduen. Iedere vrijdagavond is er vanaf 17.00 uur mosselbuffet. Haal zelf uw garni turen en sausen en maak een keuze uit mosselen gekookt in witte wijn; ge kookt in bier; gegratineerde mosselen met knoflook, tomaat en kaas; gebak ken mosselen. Uiteraard onbeperkt! Slechts 15.50 p.p. Iedere zondagmiddag van 12.00 uur tot 17.00 uur verwacht men de hele familie voor pannekoeken eten. Pannekoek naturel, stroop en suiker slechts 5,-- p.p. Zo blijft de directie van het bekende restaurant te Soestduinen proberen het een ieder naar de zin te maken, een goede maaltijd voor een beperkte prijs. Chris Uiterwijk (links) en Peter Veen tijdens de voorbereiding van het nieuwe knotseizoen Foto: Herman van Dam Westhoff moest de waterstand weer op het oude peil gebracht worden en de bosbegroeiing worden tegengegaan", aldus de heer Veen. Die adviezen werden tot voor enkele jaren nooit opgevolgd, maar nu werkt men dan toch volgens deze voorstellen. In de winter 78/79 werd een begin gemaakt met het herstel van het klein ste reservaatje. Het werd schoonge maakt en afgeplagd met als reservaat dat nu de dop- en de struikheid en ook de zonnedauw er weer groeien en bloeien. Begin dit jaar werd het tweede reser vaat aangepakt en vooral leerlingen van middelbare scholen hebben zich er duchtig in geweerd. Het is de bedoeling regelmatig met dit werk door te gaan de werkgroep „bijltjesdag" pakt het ook weer aan na afloop van de knot- aktiviteiten. Het gemeentebestuur van Soest heeft toegezegd de waterstand weer op het oude peil terug te brengen. Daartoe wordt samen met de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en „Bijltjesdag" een nieuw waterbe- heersingsplan opgesteld. Het water uit de bergingsvijvers zal naar de reser vaten gepompt worden; een zaak waarmee rekening gehouden wordt bij de verdere uitwerking van de bestem mingsplannen Overhees 3 en 4. De reservaatjes moeten op den duur educatieve terreintjes worden; het zijn uiteindelijk de laatste stukjes echt Soesterveen. Het is niet de bedoeling er wandelparkjes van te maken, maar onder toezicht van het I.V.N. „Eem land" zal men er zeker gebruik van kunnen maken. Vrijwilligers Voor al dat werk zijn vrijwilligers nodig en die hopen de initiatiefnemers te krijgen uit de grote groep mensen die met de mond alles over hebben voor het behoud van de natuur. Met zo nu en dan enkele uurtjes per week ook „de daad bij het woord" voegend, zouden deze natuurbescher mers heel wat kunnen betekenen voor het behoud van de veelgeprezen Soes ter natuur. A.s. zaterdag zijn zij en allen die het goed met Soest menen, tussen negen en veertien uur, welkom aan de Stadhou derslaan. Er wordt op u gerekend. Ja, wij weten het; voor de slak en de haas loopt de dag op het zelfde uur teneinde, maar hier is haastige spoed geboden. Afdeling tuincentrum: VIOLEN in alle kleuren van buiten gewone kwaliteit voor een prik, n.l. van 40 cent voor25 cent HEIDE, groots assortiment, nu van 1,90 voor1,25 SIERKOLEN, fleurig in tuin of bloembak, van 2,50 voor1,50 HAARDHOUT, 1e klas, van 7,50 per zak voor5,50 Afdeling plantenkas: SNIJBLOEMEN, super kwaliteit, tegen prijzen die U over twee weken nog doen glimlachen. O.a. grootbloemige CHRYSANTEN van 6,95 voor 3,95 LELIES per bos van 5,75 voor 2,95 Massa's bloembollen, droogbloe men, potterie, tuingereedschap, alle lectuur over tuinen en karnen planten enz., enz. Afd. tuinaanleg en onderhoud: Wij verwezenlijken ieders wens. Kom eens praten. Vragen naar Gerard Heinen. Dorresteinweg 72a - Soest Telefoon 02155-12883 Openingstijden: Tuincentrum geopend van ma. t/m vrijdag van 8-6 uur zaterdag van 8-5 uur vrijdagavond van 7-9 uur Plantenkas geopend van maandag van 1-6 uur di. t/m vrijdag van 9-6 uur zaterdag van 8-5 uur vrijdagavond van 7-9 uur Koop verstandig - koop bij de vakman - geldt voor U op ons gebied meer a/s voor wie dan ook. AFDELING SOEST Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde Voor de meeste mensen loopt het tuin- seizoen van april tot oktober en niet verder. De overige maanden is de tuin op zijn hoogst groen en ontbreken bloeiende planten. Is dat nodig? Nee, wie bewust probeert de bloei in de tuin te spreiden geniet meer van alle sei zoenen. Want ook de winter heeft zijn bekoring. Op dinsdag 4 nov. a.s. komt de heer J. L. Mol uit Den Haag een voor dracht houden getiteld: „Uw tuin vol bloeiende planten van januari tot de cember". Deze boeiende spreker is bij de afdeling bekend om zijn buitenge woon mooie dia's en zijn enorme sor timentskennis. Het is nu de tijd om in de tuin de handen uit de mouwen te steken. Niet om de hele tuin kaal te knippen, zoals helaas nog veel ge beurt; wél om te veranderen wat u niet bevalt en om lege plekken bp te vul len met nieuwe planten. De bladeren vallen en langzamerhand wordt de ware gedaante van uw tuin zichtbaar; het skelet, zo u wilt. Rare vormen, onevenwichtig zware beplanting met wintergroene heesters, hoeken die te veel steunen op de eenjarige zomer bloemen: wie er eens rustig naar kijkt zal deze dingen in zijn tuin nu kun nen zien als ze er zijn. Tuinieren is voor de helft kijken, dat maakt het ook minder vermoeiend! Na het kijken komt het kiezen. In de beperking toont zich ook hier de mees ter. U kunt niet alles hebben wat u mooi vindt en hoe kleiner uw tuin is, des te belangrijker is de keuze. Kies dan zoveel mogelijk voor langbloeien- de vaste planten en heesters, met mooie wintergroene heesters als rust punt en weinig eenjarigen als zomer- accent. Oktober is de mooie maand voor bes- dragers (lijsterbes, vuurdoorn, sneeuwbes, Pernettya, Callicarpa, Co- toneasters) en herfstkleurende bla deren (vele esdoorns, berberis, Calli carpa, wilde wingerd, krenteboom en fluweelboom). Kies voor een kleine tuin geen lijsterbes, hoe aardig die ook is, maar wel een krent (Ame- lanchier) die eerst prachtig bloeit en in het blad komt en in het najaar schitterend verkleurt. Kies dan ook liever de langzaam groei ende Pieris, die in het voorjaar bloeit en in de winter groen blijft, dan een bladverliezende sneeuwbes. Kies be slist geen sierkwee. die maar twee weken bloeit en vijftig weken van het jaar oninteressant is; die hoort alleen in een grote tuin. In november en december kunt u ge neiten van de winterjasmijn (Jasmi- num nudiflorum, geel forsythia-ach- tige bloem) en de Prunus subhirtella autumnalis, de winterbloeiende Pru nus. De winterjasmijn is zeer geschikt voor het begroeien van lelijke muren en hekken en gedijt ook op het noorden. De winterbloeiende Prunus is een van de mooiste heesters of bomen die u kunt aanplanten, aangezien hij ook meerdere malen per jaar bloeit met een wolk van zachtroze bloemetjes. Zet hem dichtbij huis om hem goed te kunnen zien. In december kunt u vaak al genieten van de toverhazelaar (Hamamelis mollis), die ook heerlijk geurt, en van de winterbloeiende hei. Maar er is nog oneindig veel meer! Ga ook eens in de winter kijken op een tuincentrum of een kwekerij om de seizoenbloeiers te bekijken. Dhr. Mol laat u veel zien, ook vaste planten en bolgewassen. U bent wel kom in het Medisch Centrum, dinsdag 4 november om 20.00 uur. Toegang niet-leden 3,00. deze sublieme MAZDA 818 SL Coupé 1600 cc voor Kompleet uitgerust met o.a.: radiocassette, spatlappen, jaloezie, matten, achtermistlamp eet. Mazda biedt u méér auto voor uw geld. Maak kennis, maak een proefrit. KOSTVERLORENWEG, hoek Laanstraat - SOEST TELEFOON 02155-21064-13865 A.N.W.B. -m/T T /"kCJ F.N.O.P ERKEND iVAe JLUlO VAMOR VAN LENNEPLAAN 47 - TELEFOON 16621 In principe zijn alle klimplanten te gebruiken als pergola beplanting, hetgeen in de praktijk dan meestal ook gebeurt. Er zijn echter klimmers die eigenlijk niet geweldig voldoen, terwijl andere ons door hun gedrag op de pergola juist veel plezier geven. Het is dus de kunst om geschikte soor ten er tussen uit te pikken en toe te passen. Welke zijn dan wel geschikt en waarom. Allereerst kunnen we stellen dat een rankende of slingerende plant het best voldoet omdat deze niet of nauwelijks geleid behoeft te worden. Een goed voorbeeld van klauteren en slingeren vormt de kamperfoelie. Indien goed bemest geeft deze een vrij krachtige groei te zien met een zeer rijke bloei in juli-augustus. Hierop volgt de vorming van de rode bessen, die dan erg leuk samen gaat met een lichte nabloei. De plant staat het liefst in de halfschaduw (3-4 uur zon per dag), waardoor een aantasting met bladluis voorkomen wordt. Een te geringe bemesting en veel zon werkt bladluisbevorderend. De kamperfoelie be reikt een hoogte of lengte van zo'n 3 a 4 meter en blijft frisgroen vanaf de grond als jaarlijks de plant door terug snoeien wat verjongd wordt. Een andere tot grotere afmetingen uitgroeiende slingerplant is de blauwe regen die als pergola plant erg geschikt, met name voor wat grotere pergola's. De plant groeit al gauw uit tot zo'n 7 meter en meer. De hoofdbloei valt meestal in mei terwijl een lichte nabloei wel tot oktober kan duren. Bloeihout wordt verkregen door de jonge groei- scheuten tot 1/3 van de totale lengte terug te snoeien. Belangrijk om te weten is dat de blauwe regen kalkminnend is, zodat een handje kalk in december-januari geen overbodige luxe is. Niet alleen voor de blauwe regen maar ook voor de kamperfoelie en eigenlijk alle slingerplanten geldt, dat een kleine ingreep in de groeirichting geen kwaad kan. Voor je het weet groeit de plant een verkeerde kant op en heeft hij zich al vastge- slingerd. Bij jonge planten zal wat aanbinden nodig zijn. Andere slingerplanten die voor de pergola ge schikt zijn: boomwurger, kleinbloemige voorjaars clematis en bruidssluier. Bij het aanplanten van boomwurger en bruidssluier moeten we er reke ning mee houden dat de groei hiervan zeer on stuimig kan zijn. Een grote pergola of een scherpe snoeischaar zijn twee goede oplossingen. De bruids sluier kan vanaf halfschaduw worden toegepast terwijl de boomwurger en bovengenoemde clematis vrij veel schaduw verdragen. Met een goede be- mésting kunnen zij toch volwaardig uitgroeien. Naast echte slingerplanten kunnen ook veel an dere klimplanten als pergolabeplanting worden gebruikt. We moeten er dan echter rekening mee houden dat dan regelmatig aanbinden een vereis te is. Planten die echt af te raden zijn Klimhortensia vanwege zijn breekgevoeligheid bij het langslopen, zwaarbedoornde klim - of leiplan- ten als lelrozen en vuurdoorn op plaatsen waar regelmatig gelopen wordt. Voor verdere vragen en problemen omtrent de per gola en zijn beplanting is er de verkoper op uw tuincentrum.

Soester Courant | 1980 | | pagina 9