Voorjaar op de vensterbank De bloembollen op de vensterbank Waar komen de bloembollen vandaan? m Bloembollen voor de vensterbank Met Raad en Daad De Hippeastrum of Amaryllis niet vergeten Huisbroei, een levende hobby Soestcr Courant van woensdag sr; ESTERBERG ne 4 huidtypen are vloeibare crèmes dag. Natuurlijke ixtracten zorgen voor erkracht en zacht- v uiterlijk. ter-shave YR s'n zilte bries vol frisse egeuren. Deze 3chtige verkwikkende lion voor na het heren. 3kon 125 ml 112.90. Maxi-flakon 200 ml f 16,90. akbij AH), Soest. van 3 Suisses hattige damestruitje in het album allerlei e modellen voor o.a. es, truien, jurkjes en iti' BLIJVENDE RUI - Mijn kanarie blijft in de rui en zingt niet meer. Antwoord: Dit wijst op vitaminenge- brek. U geeft wel wat groenten en fruit, maar dat bevat te weinig vitaminen van het B-complex en van D. U kunt in zaadwinkels en dierenzaken vitami- nenpreparaten kopen, meestal in vloei bare vorm, zodat u wat druppels ervan kunt toevoegen aan het voer. Geef echter niet méér dan de aangegeven hoeveelheid, want overdaad schaadt. Zolang de eetlust van het diertje zo goed is, behoeft niet direct voor een ziekte te worden gevreesd. Het vitami- nengebrek wordt veroorzaakt, doordat de vogels in de natuur kleine diertjes oppikken en daarmee voldoende van B en van D naar binnen krijgen. EIGEN HALVITURE - Wij hebben veel pruimen en willen daar jam van maken, maar dan met hooguit 30% suiker. Hoe krijg ik dat voor elkaar? Antwoord: Gewoonlijk voegt men het gewicht der vruchten aan suiker toe als men jam maakt. Bij pruimen kan men driekwart van het gewicht nemen. Wilt u nog lager gaan, dan moet u pectine gebruiken en hiervan 10% van het totaal (vruchten en suiker) toevoegen. Verder werkt u alles op de gewone wijze af. De moeilijkheid is echter, dat zuivere pectine moeilijk te krijgen is. Niet alle drogisten en reformwinkels hebben het in voorraad. Beide hebben meestal wel geleisuiker. Dat is suiker met iets citroenzuur en vrij veel pecti ne in poedervorm. Neemt u deze gelei- suiker, dan komt u er ook. Kook de pruimen met zo min mogelijk water (een bodempje) om de jam dikker te maken. U moet wel bedenken, dat pruimen na het koken behoorlijk zuur kunnen zijn. Bij 30% suiker krijgt u dus erg zure jam. Diverse andere vruchten hebben dat bezwaar niet. WATERVERF - Hierbij een kleuren foto van een modern schilderijtje, dat wij toevallig voordelig in handen kre gen. Kunt u uitmaken van welke kun stenaar dat is en wat de waarde zou kunnen zijn? Antwoord: Die aquarel waarvan u ons de foto zond, is volgens onze kunst historicus door een schoolkind tijdens een tekenles, of nog waarschijnlijker thuis in een verloren ogenblikje, op schetspapier neergeklodderd met één zeer slecht penseel en met duidelijk teveel water in de verf. Die signatuur is niet van een bekend kunstenaar, maar lijkt op een bekend scheldwoord. Letterlijk en figuurlijk is het water verf! IS SPAARBANK VEILIG? - Is mijn spaargeld wel veilig als ik het op de bank breng en op een spaarrekening zet? Antwoord: Gezien de vele inbraken en insluipingen is uw spaargeld bij een bank veiliger dan thuis in een geld kistje of oude kous. De banken zijn allemaal verzekerd tegen brand, dief stal en overvallen en sinds kort garan deert het Rijk de particuliere spaarte goeden tot 30.000,- zodat u altijd uw geld terugkrijgt, wat er ook gebeurt. Kleine spaarders behoeven in ons land dus niet meer de dupe te worden als eexibepaalde bankinstelling in moei lijkheden zou komen. STtJGGE WOL - Ik stuur u een draadje schapenwol. Ik heb daar wel een trui van gebreid, maar die voelt hard en stug aan. Wat doe ik eraan? Antwoord: Aangezien er weinig lila schapen rondlopen, is uw wol geverfd. Ook is aan de pluis te zien, dat het machinaal versponnen wol betreft. Dan kunt u het beste de trui met de hand wassen in lauw water waaraan u wat wasverzachter hebt toegevoegd. Na droging zal uw trui zachter en soepeler aanvoelen. Hartje winter een vensterbank vol bloeiende bollen, dat kan, omdat veel bloem bollen geschikt zijn om binnenshuis in bloei te worden getrokken. Hyacinten, blauwe druifjes, sneeuwklokjes, laagblijvende narcisjes en tulpen, krokussen, Scilla's en Puschkinia's laten zich deze vervroegde voorjaarsbloei goed wel gevallen. De planttijd van deze huiskamer bloeiers loopt van september tot eind november. Voor zeer vroege bloei - rond Kerstmis - zijn speciaal geprepareerde bollen in de handel, doch deze moeten beslist voor half oktober worden geplant. Het beste is te planten in potten of bakken met een gat onderin zodat overtollig gietwater makkelijk weg kan lopen. Hebt u echter een mooie schaal of bak zonder afvoer dan kan deze toch wel beplant worden mits we onderin een laag kiezels of scherven leggen waartussen overtollig water zich kan verzamelen en mits we zeer zorgvuldig gieten. Bloembollen hebben voor hun bloei voldoende reserve- voedsel in de bol opgeslagen; daarom kunnen we ze heel goed op puur zand zetten. De bollen vinden daarin hun steun voor de wortels en halen er het water voor hun groei uit. Zand heeft bovendien het voordeel dat het goed water doorlaat. Plant de bloembollen volgens de gebruiksaanwijzing en houd ze vooral koel, vochtig en donker in de tijd dat de bloemknoppen gevormd worden. Een maand of drie na het planten hebt u dan het voorjaar in uw vensterbank. 1. Vul de bak voor de helft met zand (eventueel bloemistengrond) en druk de bollen daar losjes in. Zorg dat de bollen niet tegen de rand van de pot staan en dat ze elkaar niet raken. 2. Vul de bak bij met zand zodat de neus van de bol er nog net boven uitsteekt. Zorg voor vochtig zand of giet na planten voorzichtig tussen de bollen. 3. Dek de bollen nu af met een karton nen doos, met zwart plastic of met beide. Er moet hieronder echter ge noeg ruimte overblijven voor de ont wikkeling van de spruiten. Er mag geen licht meer bij de bollen komen. We zetten de bak nu in een kelder, koude kast (niet warmer dan 10° C) of eventueel op het balkon waar we hem met een flinke laag stro of een pak turfmolm tegen vorst beschermen. 4. De bak donker en vochtig houden en van tijd tot tijd inspecteren. Na onge veer 2% maand hebben de bollen een spruit gevormd. Als de bloemknop, die als verdikking in de spruit te voelen is, zich boven de bol bevindt, halen we de bak uit zijn winterverblijf. 5. Het plastic of karton mag er nu af. Om de overgang tussen licht en donker niet te groot te maken, leggen we de eerste „dagen een_ krant over de nog witte spruiten totdat deze lichtgroen zijn. 6. We plaatsen de bak in een niet al te warm vertrek alwaar blad en bloem zich verder kunnen ontwikkelen. Houd de grond ondertussen .goed vochtig. 7. Als het blad zich echt goed heeft ontwikkeld, kunnen de bollen in de normale huiskamertemperatuur ko men. Na ongeveer drie maanden, vóór de bloeitijd buiten, staan uw bollen in de kamer in bloei. Als u de tempera tuur in de kamer wat aan de koele kant houdt, bloeien de bollen langer. Na de bloei de bollen weggooien. Als er één bolgewas is, dat zeker in de donkere wintermaanden de kans moet krijgen om uw vensterbank te sieren, dan is het de Hippeastrum. Meestal wordt de plant, die we in dit artikel Hippeastrum noemen, aangeboden onder de botanisch foutieve naam Amaryllis. Amaryllis was volgens de Romeinse dichter Vergilius de naam van een knappe herderin. De naam van de genoemde plant werd waarschijnlijk gekozen met het oog op de enorme, schoonheid van de bloem. Vaji het geslacht Amaryllis is maar één soort bekend en dat is de Amaryllis belladonna welke zijn oorspronkelijke vindplaats heeft in het zuidwestelijk gedeelte van de Kaapkolonie. Van de Hippeastrum zijn meer dan 60 soorten bekend en met enkele zijn.kruisingen uitgevoerd waaruit de huidige soorten zijn ontstaan. De natuurlijke groei plaats is tropisch en subtropisch Ame rika en tropisch Afrika. Naast de diverse kleinbloemige soorten die door kruisingen zijn ontstaan zoals Gracilis en Christmas Joy, wilde ik hier alleen maar de grootbloemige Hippeastrums behandelen. Planttijd november december januari februari maart april Onbehandelde bollen vroegste bloei vanaf 10 januari begin februari begin maart eind maart 10 april begin mei Ook in de koude? Deze koninklijke kamerplant bloeit zonder koude zoals al blijkt uit de oorspronkelijk groeiplaats. Voorbe- handelde (geprepareerde) Hip peastrums kunt u vanaf eind oktober planten voor bloei met Kerstmis. De gewone of onbehandelde bollen kunnen vanaf november geplant worden voor latere bloei zoals blijkt uit onderstaand schema. Indien u meerdere bollen met tussen pozen van een paar weken plant, dan kunt u gedurende de gehele winter van de bloei genieten. Welke bol koopt u? U kunt de Hippeastrums in verschillen de maten kopen vanaf maat 24/26 tot 30/32 (dit is de bolomtrek in centime ters). Over het algemeen geeft een dikkere bol meer stengels en bloemen. Plant de bollen in een ruime pot met drainage-gat in de bodem. Hierop ko men wat scherven die voor goede af watering moeten zorgen. Een voedzame potgrond is belangrijk, hiervan zijn verschillende kant- en klare mengsels te koop. De bol komt tot voor de helft in de aarde te staanbij het planten mogen de wortels niet beschadigd worden. Na het planten wordt de aarde rond de bol flink aangedrukt en begoten met een kleine hoeveelheid water. Vervol gens wordt de pot op een schotel of in een sierpot geplaatst. Waarin huis? Vooral de eerste tijd na het op planten, is onderwarmte noodzakelijk. Zet de bloempot met schotel op een warme plaats bijv. boven de radiator. Niet meer water geven dan door de bol gevraagd wordt (niet te nat). Zo gauw als de knop en het blad verschijnen kunt u meer water geven en als de bloem zich opent, kunt u in verband met langere bloeitijd de pot beter op een iets koelere plaats zetten. Overhouden van de bol Indien u de bol volgend jaar weer wilt zien bloeien, snijdt u na de bloei de bloemstengel boven de bol af. U blijft regelmatig water geven en bemesten, zodat de bladeren goed aan de groei blijven. In september geeft u geen water meer en zet u de potten op een koele plaats en laat het blad afsterven. In december begint u weer van voren af aan. Het is niet eenvoudig de bol jaren achtereen op krachten te houden, daar om zal het voor de meeste mensen toch de voorkeur verdienen om jaarlijks nieuwe bollen te kopen. Aan het einde van de 16e eeuw in de opkomst van de Renaissance wérden de eerste verschillende soorten bolge- wasjes naar Nederland vervoerd on der de handelswegen, die West-Europa verbonden met Zuidoost - Europa, Tur kije en Perzië. Voor zover men heeft kunnen nagaan, werd zo in 1561 de Crocus hier te lan de voor het eerst in bloei gezien, de bostulp (Tulipa sylvestris) in 1568 en de winteraconiet in 1570. Het sneeuw klokje was toen al bekend. Tot de eerste gewassen, die in het be gin van de Renaissance uit Oost- Turkije en Perzië werden ingevoerd, behoren de statige keizerskroon (Fri- tillaria imperialis) en de purperkleuri ge Perzische keizerskroon (Fritilla- ria persica). De gewone keizerskroon wordt nu in 2 kleuren aangeboden, nl. geel en rood. De beide soorten worden 90-100 cm. hoog en houden van zon. Zij groeien ook uitstekend op licht beschaduwde plaatsen en verlangen vooral een zeer voedzame grond. De bloeitijd valt eind april-mei. De alleraardigste sneeuwroem (Chio- nodoxa) met de vele blauw stervormi ge bloemetjes, stamt uit West-Turkije en vertoont haar rijke bloei al in maart, tezamen met de sneeuwklokjes en de winteraconieten. Dit gewas je kan dan óok uitstekend in de scha duw verwilderen. Tegelijkertijd bloeit dan de heerlijk geurende Iris reticulata (uit Centraal- Turkije tot in de Kaukasus), kleine la ge irisjes, die tegenwoordig in'allerlei kleuren blauw, violet en paars ver-, krijgbaar zijn. Een hele mooie hy bride is Harmony, hemelsblauw of J. S. Dijt, roodachtig purper. Deze irisjes verlangen een beschut plekje in de tuin. Scilla siberica (te vinden tot ver in Noord-Perzië) met haar diepblauwe kleur bloeit in april en is uitstekend geschikt voor verwildering tussen struiken. Iets minder bekend is Scilla tubergeniana met prachtig porselein- blauwe bloemen in lichte trosjes. Dit soort verwildert ook gemakkelijk in de tuin en behoort tot de allervroegst bloeiende bolgewasjes, een genot voor het oog in de donkere maart-maand. En dan te bedenken dat dit pas in 1931 in Noord-Perzië werd ontdekt! De porseleinblauwe kleur komt in april terug bij Puschkinia libanotica (uit Libanon dus, maar het wordt ook in Oost-Turkije gevonden), een aller vriendelijkst bolgewasje, dat zowel in Als je in het voorjaar de bollenvelden ziet, zou je welhaast menen dat alle bollen oorspronkelijk wel ergens in Nederland verwilderd waren en dat ze dan in latere tijden in cultuur gebracht zouden zijn. Niets is echter minder waar! Alle bol- en knolgewassen (met uitzondering van de daslook, bo3anemoon en kievitsbloem) zijn afkomstig uit andere landen: de hyacint uit Griekenland, de narcis uit landen rond de Middellandse Zee, de tulp uit Klein- en Midden- Azië, het sneeuwklokje uit Zuid-Europa, de vrolijke kleinbloemige anemoon Anemone blanda) en het winteraconietje uit Turkije en ga zo maar door. De prijscouranten bieden ook een dub- belbloemig soort aan (Blue Spike) een mutant van het gewone blauwe druifje en een aardige zg. witte druif (Mus- cari botryoides album) die al in april bloeit en jaar in, jaar uit terugkomt. Dit witte druifje groeit in Zuid-Europa en de Balkan in het wild; de Engel sen noemen het ook wel „Spaanse pa rels". Ongemerkt komen we nu in mei als de knikkende vogelmelk (Ornithoga- lum nutans) gaat bloemen en de ge wone vogelmelk (Ornithogalum um- bellatum), beide oorspronkelijk Zuid europees. Vooral de fris witte kleur van de gewone vogelmelk geeft de tuin een vrolijke noot. Dan bloeit ook nóg Ipheion uniflorum (Triteleia uniflora), helemaal uit-Uru guay en Argentinië. Werkelijk goed koop is dit bolgewasje met stervormi ge, zachtblauwe bloemen, dat zich in het Nederlandse klimaat uitstekend thuis voelt. Het wordt speciaal aanbevolen voor beplanting in groepjes tussen heesters, maar ook in de volle zon zal het uit stekend bloeien. De bloeitijd start in maart en eindigt in juni. In mei en juni bloeit Oxalis adeno- phylla, eveneens uit Argentinië, zelfs Zuid-Chili. In de volle zon ontwikkelt zich deze klaversoort met zacht lila- rose bloemen, die voortkomen uit een zeer harig knolletje. Hoe u dit ook plant, bloeien zal het altijd! Ixiolirion pallasii is ook zo'n gewas je, dat van verre komt (Centraal-Azië ten Oosten van de Caspische Zee), maar het in Nederland prima doet op een plekje in de tuin. Het is een heel sierlijk bolgewas, dat in juni .bloeit met vele diepblauwe openstaande bloe men op slanke stengels. Het wordt on geveer 30 cm. hoog. Alle hier behandelde bolgewassen zijn volkomen bestand tegen strenge win ters en bloeien jaar in, jaar uit. Het zijn dus echt planten voor zorge loos tuinplezier. En toch wordt ook u de gelegenheid gegeven deze lenteboden in uw eigen tuin te zien bloeien, wanneer u de op kwekerijen geteelde bollen koopt. de zon als de half schaduw groeit en verder weinig eisen stelt. Uit de Kaukasus komen de blauwe druifjes (Muscari armeniacum), die pas in 1878 werden ontdekt en nu kunt u ze met duizenden tegelijk op de Keukenhof in april en begin mei bewonderen! In de zon of schaduw, op alle soorten gronden zullen zij bloei en. voor iedereen. Als de dahlia's in september in hun veelheid van vormen en kleuren op het hoogtepunt van de bloei staan en de Abessijnse gladiool [acidanthera] zijn aparate welriekende geur door de tuin verspreidt, dan wordt het tijd om voorbereidingen te treffen voor de huisbroei. Heeft u dat ook, dat die eerste stap in de richting van de naderende herfst zo moeilijk is? Maar, moeilijk of niet, indien we in december onze eigen bloemen willen „kweken", dan zullen we nü bij de leverancier onze inkopen moeten gaan doen/cq. onze bestelling moeten plaatsen. Kwaliteit en een uitgebreid assortiment is vanaf half september te koop. De bloei van de hyacint in huis Hyacinten zijn de meest populaire bolgewassen die voor huisbroei worden gebruikt, omdat ze zo gemakkelijk groeien en zoveel genoegen schenken van Kerstmis tot april. Er zijn veel soorten die geschikt zijn voor huis broei. Bestel en plant op het juiste tijdstip. Speciaal geprepareerde bollen kunnen omstreeks kerstmis in bloei getrokken wprden en als u groene vingers heeft, ook reeds vroeger. De kwekers rooien de bollen die geprepareerd worden op een vroeger tijdstip dan de bollen die bestemd zijn voor de bloei in de tuin of voor de bloei in uw huis gedurende de latere wintermaanden. De bollen die bestemd zijn voor kerst- bloei worden behandeld en opgeslagen in cellen met een.bepaalde tempera tuur en luchtvochigheid en op deze wijze worden de bollen op hun vroege bloei voorbereid. De vroegste soorten van ongeprepa- reerde of gewone bollen bloeien vanaf de tweede helft van januari en de laatbloeiende soorten vanaf midden februari. Verder is er geen verschil tussen de geprepareerde en de onge- prepareerde hyacintebol. Plant gepre pareerde hyacinten niet later dan de eerste week van oktober. Bloeispreiding Voor een konstante bloei van Kerstmis tot april moet u de bollen met een tussenperiode van 14 dagen planten. De bollen die later worden geplant, dienen op een koele droge, en luchtige plaats in open zakken te worden be waard. Waarin planten wij? Gewone klei- of plastic bloempotten met drainage-openingen of elke soort schaal of bak zonder gaten die op zijn minst 10 cm hoog is, kunnen gebruikt worden. U legt natuurlijk wel enkele potscherven onderin. Nieuwe kleipot- ten moeten voor gebruik minstens 12 uur in water worden ondergedompeld. Watercultuur Wij kunnen het bekende hyacinteglas gebruiken, waar de wortels in het water zichtbaar blijven. Hierbij houdt u dezelfde temperatuur aan als onder omschreven. Na aankoop worden de hyacinten op het glas gezet waarbij het water net tot de onderzijde van de bol reikt, zodat de bolbodem de eerste tijd het water „ruikt". Zodra de wortel ontwikkeling doorzet, mag het water peil iets zakken. Grondcultuur Elke niet te zure potgrond of zand is geschikt. Wij kunnen er namelijk van uit gaan, dat de bol voldoende voedsel heeft opgeslagen om een pracht van een bloem te ontwikkelen. Om de beste resultaten te verkrijgen, moeten de bollen dicht tegen elkaar gezet worden zonder elkaar te raken. U strooit wat grond over de bollen en drukt ze dan gelijkelijk aan, zodat de neus nog net boven de rand van de uitsteekt. Hierna wordt alles nog eens flink nat gegoten. Koude na het opplanten De potten of schalen moeten nu op een schaduwrijke plaats (temperatuur 9° C) worden gezet om de bollen de gelegenheid te geven hun wortels te ontwikkelen. U kunt ze gezamenlijk op een plaats in de tuin ingraven en bedekken met een laagje aarde van ongeveer 5 cm. Rondom graaft u een geultje om overtollig water te laten afvloeien. Bij strenge vorst met blade ren of turfmolm afdekken. Geen tuin? Geen bezwaar in de schuur of garage bewaren kan ook, maar dan wel vol doende vochtig houden. Een laagje sphagnum tegen uitdroging is ideaal. Zorgt u ervoor, dat er voldoende grond op de bollen komt als tegendruk voor de wortels, zodat deze de bollen niet omhoog stuwen. Voor de flatbewoners zijn er weer andere mogelijkheden! In een grote kist of bak worden de potten ingegrav- Voor de flatbewoners zijn er weer andere mogelijkheden! In een grote kist of bak worden de potten ingegra ven. In elke pot wordt een kaartje gezet met daarop vermeld soort en plant- tijdstip. De overblijvende grond kunt u in het voorjaar weer gebruiken om geraniums of andere zomerbloeiende planten op te potten. Bij strenge vorst de grond goed nat gieten. De opper vlakte bevriest dan, maar niet de inhoud. De berging onder in de flat biedt ook ruimte voor uw potten met bollen (denkt u dan wel om de tempe ratuur! m Wanneer in de huiskamer? Als wij even stilstaan bij de geprepa reerde hyacinten, dan moeten wij er van uitgaan, dat deze bollen minimaal 10 weken koude nodig hebben. Deze koude kunnen wij geven op de manier zoals hierboven beschreven staat of als droge bol in uw koelkast bij 9° C. Deze bollen kunnen direkt na de koude behandeling van 10 weken opgeplant worden in uw warme huiskamer en in het licht gezet worden. Gaan wij nu even terug naar de op- plantperiode, dan kunnen wij de gepre pareerde hyacinten reeds begin sep tember kopen en direkt planten waar na zij na 10 weken koude in de huiska mer worden geplaatst. Bollen die wij in oktober/november kopen en planten, hebben maar 9 weken koude nodig. De ongeprepareerde bollen die u bij voorbeeld begin oktober koopt geeft u 12 weken koude en later in de tijd i bijv. aanschaf bollen november en decem ber) 10 weken koude. Probeert u vooral voor de vroegste bloei niet iets van de koudeperiode af te knabbelen, want een te korte koudeperiode geeft bijna altijd een slechtere bloemkwaliteit. Welke soorten? De cultivars welke zonder moeite in bloei gebracht kunnen worden, vindt u in onderstaande lijst waarbij Anna Marie de eenvoudigste is voor Kerst mis dan wel januari-bloei. Uiteraard zijn er nog veel meer soorten en kleuren die u kunt uitproberen. Ook de multi-flora-hyacinten, maar deze lie ver niet voor de vroegste bloei. Anna Marie, Pink Pearl - rose L'Innocence, Carnegie - wit Bismarck, Delfts Blauw - blauw Jan Bos rood Begonia op water Wat doen we met het hyacinteglas na gebruik? We kunnen het als bloemvaas gebruiken of we kunnen er andere bollen/knollen op zetten. Heeft u wel eens een knolbegonia geprobeerd? Vanaf maart is er deze mogelijkheid. Het glas wordt gevuld waarbij het waterpeil vlak onder de knol wordt gehouden totdat de wortels zich vol doende ontwikkeld hebben om het wa ter dieper uit het glas te halen. Op een lichte, koele plaats bijv. op de venster bank wordt de Begonia neergezet. In het begin zal de knol vrij veel water opzuigen en zult u meermalen moeten bijvullen. Gedurende de eerste weken kan wat opgeloste kamerplantenmest bijdragen tot een snellere bloemont- wikkeling. Na 4 weken kan de eerste bloem verwacht worden. De tulp Verschillende soorten tulpen zijn in bloei te brengen gedurende de winter maanden. Hierbij moeten wij uitgaan van een bepaald sortiment en tevens moeten wij net als bij de hyacinten de spelregels goed in acht nemen. Wanner en waar opplanten? De planttijd van de overwegend kort- stelige tulpen is in de tweede helft van oktober. Een grondtemperatuur van 10° C of lager is ideaal. Wij planten in dezelfde potten of schalen zoals eerder beschreven en hierbij mogen de bollen gerust mannetje aan mannetje staan met de platte kant van de bol naar buiten. Het eerste loofblad valt dan aan de buitenzijde, zodat de bloem mooier uitkomt. De grond moet vers zijn en mag dus niet afkomstig zijn van een deel van de tuin waarop al eerder tulpen hebben gestaan. Tulpen mogen na een koude periode van 14 weken in de huiskamer worden geplaatst. Soms wordt gead viseerd om 12 weken koude te geven. U krijgt dan een kortere tulp. U krijgt dan een kortere tulp. Beide mogelijk heden zijn goed. Plaats de potten bij voorkeur op een niet te warme plek met zoveel mogelijk licht. Welke soorten? Zeer geschikt voor de vroegste bloei zijn de kersttulpen Brillant Star (rood) en Joffre (geel). Deze soorten vormen een uitzondering op de koudeperiode. Na 10 weken kunt u deze in de kamer zetten. Voor Later: Monte Carlo dubbel) -geel Stockholm (dubbel) - rood Paul Richter, Prominence, Topscore - rood Christmas Marvel, Preludium, Rosa- rio - rose Lustige Witwe, Mirjoran - tweekleurig Narcissen Naast de tulpen en hyacinten worden narcissen ook veelvuldig gebruikt voor huisbloei. De geïmporteerde tazetta- narcissen Paperwhite (wit) en Grand Soleil d'or (geel) zijn ideaal om op grind voor Kerstmis in bloei te trek ken. Van de in Nederland gekweekte narcissen lenen zich voor grindkul- tuur: Cragford (bloei vanaf begin ja nuari) en Geranium (bloei eind janu ari). Andere narcissen voor latere bloei hebben een koudeperiode van 14 weken nodig; zij kunnen direkt na aankoop opgepot worden. De meeste bekende soorten zijn: Trompetvormige bloem Dutch Master, Golden Harvest - geel Bloem met grote kroon Carlton - geel Flower Record - wit met oranjerode kroon Fortune - geel met oranje kroon Wat in huis? U zet de narcissen op een plaats bij het raam, dus koel 13-15° C en vooral in de beginperiode als de bloemknoppen 10 cm lang zijn regelmatig sproeien. De bolbloemen die u 's winters overal kunt kopen, zijn in bloei getrokken in kassen bij een temperatuur van 20° C en met een hogere luchtvochtigheid dan bij u thuis. Tips Naast deze groepen bloembollen kun nen ook minder bekende bolgewassen in de huiskamer tot bloei worden ge bracht. Vanaf half januari kunnen wij een breed skala van kleinere gewassen in huis zetten zoals de rotstuinnarcisjes waarin speciaal aanbevolen February Gold, Peeping Tom en Tête-a-Tête. Ook geschikt zijn botanische tulpen bijv. Praestans Fuselier, princeps en Stresa. Alle grootbloemige krokussen zijn ge schikt voor potkultuur waarbij Pick- wick, Purpureus grandiflorus en Re- membrance gemakkelijk zijn. Daaren tegen zijn de botanische krokussen totaal ongeschikt. Alle Iris reticulata- soorten bloeien vroeg. Het bekende blauwje druifje, de Muscari armenia cum. en de Scilla-soorten, bijv. de Scilla siberica, zijn ook aan te bevelen. De gemiddelde koude periode voor deze bolgewassen is 14 weken. Enkele ideetjes Indien u ook wat bijzondere bolge wassen wilt uitproberen, plant u dan elke soort in een apart potje. Indien u niet zeker bent van de koudeperiode, dan kunt u de potten uit de koude binnenbrengen op het moment dat u de knop boven het blad voelt. Vooral kombinaties maken, is mijn favoriete hobby gedurende de wintermaanden. U neemt bijvoorbeeld een grote bak of schaal. Ik neem meestal een oude schapenvoerbak. Hierin zet u de potten met de diverse bolgewassen die achter eenvolgens bloeien. Bijvoorbeeld begin januari vroege tulpen met een paar kleuren hyacinen met daartussen Mus cari armeniacum en blauwe en ge streepte krokussen. Alle potten afdek ken met een laagje aarde en rendier mos tegen de te snelle uitdroging van de bovenlaag. De bollen staan nu in een gezellige bak en geven een meer na tuurlijk gezicht. De plastic potjes zijn weggewerkt en het watergeven is ook geen probleem meer.

Soester Courant | 1980 | | pagina 11