Van Dasselaar's geven uitbreiding aan het Westland Recepten uit het Westland van Jan van Dasselaar Het Westland in de Van Weedestraat Foto: Herman van Dam Wie in de Van Weedestraat winkelt kan er zelfs met zijn ogen dicht nog niet aan voorbij gaan: het groente- en fruitbedrijf van Jan en Corry van Dasselaar. Binnen en buiten de zaak een stukje Westland om van de watertanden. Buiten in grote kisten fruit met fraaie herfsttinten, binnen een assortiment groente en buitenlandse exotische specialiteiten waar dagelijks vele afnemers voor te vinden zijn. In zijn genre een zeer apart bedrijf, klein begonnen, snel gegroeid. Vele Dasselaars hebben er hun handen vol aan. De winkel is het domein van de schijnbaar altijd on vermoeibare Corry van Dasselaar, het buitenwerk is voor zoon Albert, donderdags te vinden op de Soester markt, een dag later zijn waren aan de man en vrouw brengend op de Amersfoortse markt. In en om de zaak zijn andere Dasselaars eveneens aktief. Niet alleen qua omvang is Jan van Dasselaar de meest opvallende, met zijn aandeel in de organisatie en verdere uitbouw van het bedrijf eveneens een zwaargewicht. De uit Nijkerk afkomstige Jan van Dasselaar is dit jaar pre cies een halve eeuw jong. Jon gen van het boerenland. Va ders boerderijtje was net te klein om er zeven kinderen van te laten opgroeien en dus in de magere vooroorlogse jaren op zoek naar nevenwerkzaam heden. Die werden gevonden in het uitventen van groenten en fruit. Zwaar werk, in weer en wind, zomer en winter. Thuis heeft van Dasselaar de handen uit de mouwen leren steken. Slech ter is hij er niet van gewor den. Na de oorlog kreeg hij van zijn vader een ventwijkje in Baarn toegewezen. Toeval of niet, hij leerde in dezelfde plaats zijn echtgenote Corry kennen, ook toen al werkzaam in groenten en fruit, zij het bij een groothandel. Tuinders dochter Corry en Jan hadden het snel bekeken. Binnen een jaar waren ze getrouwd, sprak Jan zijn spaarcentjes aan en betaalde drie duizend gulden sleutelgeld voor een schijnbaar onbeduidend pandje. Voorraad en goodwill vroegen een „kapi tale investering" van tweehon derd gulden hetgeen beteken de: uithuilen en opnieuw begin nen. Tussen 1957, het jaar van hun vestiging in de Van Wee destraat, en nu kwamen Al- bert, Bert, Bea, Tineke, Gerrit, Conny en Annie aandacht opei sen. Zeven kinderen op een rij waarvan Albert en Bert hun stekkie in het bedrijf definitief gevonden schijnen te hebben. Met de kinderen aan moeders rok ontwikkelde Jan van Da selaar vooral in de beginja ren vele kwaliteiten. Lage om zetten brachten hem tot het besluit er elders in de groen te- en fruithandel een baantje bij te nemen. Tussen de be drijven door stoeide en stoeit hij met antiek, werd zondag schilder, leerde orgel spelen en is zeker niet de minst gewaar deerde damspeler van de Soes ter Damvereniging. Ondanks zijn vele hobby's stond en staat het wel en wee van zijn zaal voorop. Aanleiding om er toe te besluiten het tijdrovende werk dat aan de vrijwillige Soester Brandweer gekoppeld is er tenslotte ook maar aan te geven. Een mens, zelfs een van Dasselaar, kan tenslotte veel maar niet alles. Jan van Dasselaar is er de man niet naar veel over die zeven mage re jaren te vertellen. Ze zijn er geweest, want het geluk is Corry en Jan niet komen aan waaien. Samen, en met een niet te onderschatten inbreng van de steeds groter wordende kinderen, werd er keihard aan het zakelijke karwei gewerkt. Zelfs na 23 jaar lijkt dat kar wei nog lang niet te zijn vol tooid. Naast de zakelijke akti- viteiten in de Van Weedestraat, wekelijks ook handel op de markten in Soest en Amers foort. „Totaal verschillende handel" meent Jan van Dasse laar. „Op de markt is het aan reiken, niet zeuren, geen bab bels. In de zaak staat naast de kwaliteit ook de service voor op. Dat was zo en dat is zo gebleven. Natuurlijk zijn er in de loop der jaren ook veran deringen opgetreden. Neem uitbreiding en inkrimping van het assortiment fruit. Je komt •tegenwoordig appels tegen waar ik in mijn jonge jaren nooit van had gehoord. En ook verdwijnen er produkten. De Westlandse druiven zijn een absolute zeldzaamheid gewor den. Arbeidsloon en stookkos ten maken ze onbetaalbaar, bo vendien hebben ze 't tegen de buitenlandse concurrentie moeten afleggen. Jammer, want het was toch altijd een voortreffelijk produkt. Ver schillen zijn er ook met betrek king tot eet- en koopgewoonten. Mensen gaan met vakantie en willen in eigen land kennis maken met groente en fruit die ze elders hebben leren ken nen voortzetten. Dat heeft dan weer tot gevolg dat er een steeds groter wordende markt voor exotische specialiteiten aan het ontwikkelen is. Zo'n ontwikkeling gaat dan weer ten koste van produkten van eigen bodem. Belangstelling voor kool is in vergelijking met vroeger geringer geworden, van andijvie uit het vat heeft tegenwoordig bijna niemand meer gehoord. Door nieuwe technieken is er in sommige gevallen zelfs geen sprake meer van seizoenprodukten. Druiven, tomaten, komkom mers, sla en noem maar op zijn toch op iedere dag van het jaar verkrijgbaar. Groenten uit het vat worden nog wel verkocht, in feite zijn diepvriesprodukten er natuur lijk voor in de plaats gekomen. Neem het wecken van groen ten. Je moet tegenwoordig eeh tuintje hebben om daar nog aan toe te Nieuwe rauwkost afdeling Veranderde eet- efl Eööp'ge- woonten, smaakverschillen, niet seizoen gebonden produk ten, de vraag ligt voor de hand of al die veranderingen ook van wezenlijke invloed zijn op het hedendaagse zaken doen. Jan van Dasselaar: „Vanzelf sprekend. Vroeger als je ventte nam je er de tijd voor. Voor elke klant had je een praatje. Het wel en wee van hele fa milies was je bekend. Soms kreeg je een vertrouwensposi tie opgedrongen of werd je raad gevraagd. Het was rusti ger, huiselijker en gezelliger. Vandaag de dag is er spora disch nog slechts sprake van direkt kontakt. Soms lijkt het er op of alleen tijd nog maar geld waard is. Aan zestig klan ten had je vroeger een beschei den boterham, tegenwoordig zijn er 500 voor nodig om de zaak draaiende te houden. En dan nog moet je goed wakker blijven". Dat laatste is Jan van Dasse laar duidelijk toevertrouwd. Geen détail ontgaat hem in de zaak. Wanneer risico's verant woord zijn worden ze genomen. Dat heeft geresulteerd in klei ne stukjes nieuwbouw achter de zaak, de aanleg van moder ne koelcellen, de aanschaf van moderne apparatuur, de aan wezigheid van een forse op slagruimte. En nog is het eind wat Jan van Dasselaar betreft niet in zicht. „Veranderde koop- en eetge woonten" constateert hij „kun je vaststellen, maar je moet er meer mee doen dan uitslui tend je inkööppolitiek veran deren. Sinds geruime tijd is rauwkost eeh mode-artikel aan het worden. Je steekt hier ert daar je licht op en ontdekt dan dat het geen ra£e is van tij delijke aard. Je zoekt naar de oorzaken van deze nieuwe ont wikkeling. Wat blijkt dan? Rauwkost wordt gevraagd door mensen die willen vermageren, rauw kost staat ook in de belang stelling bij verbruikers die vooral oog hebben voor vitami nen en er blijkt een grote groep kopers te zijn die uit louter praktische overwegingen de voorkeur aan rauwkost geeft. Rauwkost is panklare groente die vooral buitens huis wer kende vrouwen veel tijd be spaart. Vervolgens ga je onder zoeken wat er voor nodig is om in die nieuwe markt ook een aandeel te krijgen" Het laatste onderzoek heeft tot gevolg dat er vanaf a.s. donderdag in zijn zaak een rauwkost assortiment te zien en bewonderen zal zijn. Een klein machinepark en gloednieuwe vitrines werden er voor aangeschaft. „Ik heb" zegt hij ,jnij altijdop het.,, -fslanapunf%esteld datroe duktie van iets nieuws goed "moet wórden-aangepakt, waar" bij de presentatie en de kwali teit van het produkt het meest op de voorgrond moeten tre den. Tegenover het feit dat de vervaardiging van rauwkost arbeidsintensief en dus duur der is de zekerheid dat de tien tallen variaties veilingvers zijn en volkomen naturel gele verd worden. De begeleidende dressings die afzonderlijk gele verd worden bevatten geen kleurstoffen en conserverings middelen. Ons assortiment dressing bestaat uit: ananas - citroen - kwark - knoflook - kruiden - mosterd en rode wijn". Jan Dasselaar, van de buiten kant bezien een rustig baasje. Hij is het niet. Zijn vader zag zes van zijn kinderen in de groente- en fruithandel terecht komen. Over hoe het de kinde ren van Jan Dasselaar en Cor ry zal vergaan is niets te zeg gen. In de huiskamer is op een hou ten tegel te lezen: „God heeft ons geen kalme reis beloofd, maar wel een behouden aan komst". Het zou, wat de toe komst betreft, er in meer dan een opzicht mee te maken kun nen hebben. Mexico salade 9 Komkommer S Rode en groene paprika Bloemkool 5 Uien z 0 Peen 0 Mais 2 A'damse uien J Komkommer salade 9 Knolselderij 0 Ananas Appelen Komkommer 2 Rode paprika Chinese salade 0 Taugé Witte kool J Rode uien Wortelen Rode- en groene paprika J Kool salade 9-, Bloemkool S Rodekool 2 Uien Wittekool Wortelen 2 Rode- en groene paprika 2 Bieten salade Bieten x Uien 0 Appelen Zilveruitjes Tomaten salade 9 Tomaten (ca. 2 kilo) 0 Uien (2) (krul) Peterselie (bos) ,-WatThijm (gedroogd),, 2 Parijse salade (vrij grof gesn.) g Rode en groente paprika A'damse uien Bleekselderij Worteltjes Uien Augurken Komkommer Bloemkool Selderie salade Knolselderij Appelen Rozijnen Rode- en groene paprika Zuurkool salade i Zuurkool 0 Appelen Rozijnen v? x Ananas SRode- en groene paprika Wortelen J Uien f Courget salade 0 Rode- en groene paprika Uien Wortelen S Koolrabie 2 Courgets Radijs i 2 Doperwten (diepvries) 0 2 Vers fruit salade 2 9 Ananas 2 Appel (Granny) 2 Meloen 0 Peren Blauwe druiven - - Witte druiven - Vader en zoon „op de brug" Een „bewijsje" rauwkost De showroom van het Westland Foto: Herman van Dam

Soester Courant | 1980 | | pagina 17