""fc 3.50 Laad- en losproblemen Kerkpad nauw verbonden aan parkeerprobleem Van Weedestraat Energiebesparing in bedrijven vooral organisatorisch probleem Zo gezien... ,Fakjesf estivaP met 175 prijzen Demonstratie arbeidsbesparende veegmachine Ruim 7700 gulden voor „Jantje Beton" BIHiNMil Status Quo Honsbergen Slagers- leverworstje Honsbergen BIEFSTUK Honsbergen Honsbergen Kogelbiefstuk PINDA'S Werkgroep Soester Eng Vreemde auto in garage Woensdag 5 november 1980 59e jaargang no 11 Foto: Herman van Dam ALLEEN DONDERDAG Plm. 500 gram van 3.25 voor 500 gram voor door GEKARD PAUL AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS 'mét bijvoorbeeld Auto verzekering v.a. f 20,75 Brandinboedelvefzekering v.a. f 1,75 Aansprakelijkheldsvefz. v.a. f 3,95 Rechtsbijstandverzekering VAf, 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. f61,60 Kinderen v.a. f30,80 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. f24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. Uitgebreide munt/postzegelver zekering v.a. f 65,- per jaar. Voor verzamelingen met een waarde vanaf f 15.000,- vindt een kosteloze taxatie plaats door een deskundige. J. G. Vvan ROUWENDAAL NBkD garant® voc zekatiekl Burg. Grothestr. 11a 1 Soest - Tel. 02155-164871 ALLEEN DONDERDAG 250 gram slechts ALLEEN DONDERDAG VERS GEBRAND 500 gram 250 gram gewone prijs SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tei. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Zonen en vrienden van zonen hadden mij weten te lubben om hen op zaterdagavond te ver voeren naar een afgelegen plaats waar een popconcert zou worden gegeven. Ik zou er na tuurlijk nooit ingetrapt zijn als het niet iets was wat werkelijk uit de toon viel. De heren zijn namelijk heuse fans van Sta tus Quo en lopen met stickers shawls en buttons en zijn of ficiële leden van de fanclub. U weet toch dat Status Quo een reeds heel lang bestaande popgroep is die vele gelijkge zinden overleefde zodat de mu zikanten zo langzamerhand de vaders lijken van hun talrijke aanhangersZe produceren muziek die door tegenstaTiders vergeleken wordt met het ge luid van een heimachine in vol bedrijf. Nu is er in Nederland een groep die uitsluitend Quo-mu- ziek ten gehore brengt onder de naam Quotation. Goedde ze groep was dus binnen een straal van 30 kilometer van ons huis aanwezig en als u iets aanvoelt van deze uitvoe rige inleiding begrijpt u met een dat onze fans hun vader op zijn plichten aanspraken. Omdat ik eigenlijk zelf ook graag luister naar deze mu ziek, zorgde ik er voor ruim vóór sluitingstijd aanwezig te zijn om zodoende nog iets van het spektakel mee te kunnen maken. Na wat wantrouwende blikken omdat „het nog geen tijdtuas, hoorde ik dat mijn kleding „helemaal te gekwas daar een paarsachtig licht al les wat wit was fluorescerend maakte... In mijn plotseling blits gewor den nette kloffie had ik al gauw kontakt met het inmiddels moegedanste publiek en raakte in gesprek met een plaatse lijke schone. Schijnbaar zonder aanleiding en onverhoeds vroeg ze: „Zeg, hoe oud ben jij eigen lijk?!". De toon waarop ze de vraag stelde zou wel eens een ver rassing kunnen opleveren als ik er haar naar zou laten ra den en ongehinderd door enige mensenkennis, op een dwaal spoor gebracht door het ver vreemdende licht en de hele omgeving waar ouders taboe zijn, zei ze heel beslist: „Zes entwintig". Toen zelfs mijn eerlijkste oog opslag haar mening niet aan het wankelen vermocht te brengen wees ik haar op mijn oudste zoon en zei: Vraag hèm dan maar wie ik ben". Ik heb het maar zo gelaten toen hij mij verloochende met: „Hij? O, dat is mijn oudste broer". Bij de marine zeggen ze in zo'n geval: „Schiet mij maar lek". De problemen van bewoners van het Kerkpad NZ ten aanzien van het vrachtver keer op het voorste gedeelte van het pad kunnen niet los gezien worden van het parkeerprobleem van de Van Weedestraat. Deze straat moet verschillende functies vervullen: het doorgaand- en bestemmingsverkeer verwerken; gele genheid geven voor laden en lossen èn voor parkeren. Daar staat tegenover dat autoverkeer voor de aanwonenden van het Kerkpad toegestaan is, zodat de gebruikers van het pad er altijd rekening mee moeten houden. De situatie is niet ideaal, maar voorlopig zal deze zo gehandhaafd moeten blijven. Dit is de strekking van een concept brief die in de vergadering van de commissie verkeer werd behandeld. In de brief wordt gesteld dat dankzij medewerking van Simon de Wit er enige soulaas is voor het laad- en losprobleem aan de Van Weedestraat, terwijl anderzijds het Kerkpad er niet al te zwaar door belast wordt, omdat het bedrijf heeft toegezegd de tuin aan het Kerkpad te zullen inkorten, zodat de vrachtauto's niet meer op het Kerk pad geparkeerd hoeven te worden. „Hiermede is bereikt", aldus de con cept-brief, dat de doorgang op het Kerkpad aldaar tijdens de laad- en los- werHzaamheden niet meer belemmerd wordt". De suggestie van één van de aanwo nenden, de heer W. v.d. Meyden, om ten koste van de parkeerruimte aan de F.C. Kuyperstraat, daar een laad- en loshaven te maken, wordt afgewezen. Die parkeerruimte is voor bezoekers aan het winkelcentrum hard nodig, maar er is ook het gevaar dat met volgepakte pallets, die dan over het Kerkpad gereden moeten worden, on gelukken gebeuren. Ter verdere oplossing van het door de gemeente toch wel onderkende pro bleem, wordt een parkeeronderzoek verricht aan de Van Weedestraat en directe omgeving. Daarbij zullen de onderzoekers onge twijfeld stuiten op het feit dat, zoals commissielid Kingma opmerkte, win kelpersoneel tot de langparkeerders behoort. Kingma zei verder dat de onder de flats gebouwde garages niet meer als zodanig gebruikt worden. Het was daar zeker niet meer nodig, zoals gemeentewerken suggereerde, de ruimte voor die garages vrij te laten. Kingma pleitte tenslotte voor opheffen van onduidelijke situaties, zoals het verschil in trottoir-nivo op de hoek F.C. Kuyperstraat/Kerkpad. Evenals de CDA-er Van Poppelen was hij niet direct een voorstander van het voor gestelde parkeeronderzoek. Wat kostte dat, vroegen zij mevrouw Allard (D'66) en de heren Nuijten (PS) en Beijen (WD) waren in grote lijnen Energie besparen in bedrijven is veel meer een organisatorisch - dan een technisch probleem. Naast het opzetten van een energie-boekhouding om een overzicht te krijgen van het gebruik per sector, is het van groot belang het personeel te motiveren. Onderzoek heeft geleerd dat zeker negentig procent van de Nederlandse bevolking thuis wel probeert te besparen, maar dat slechts dertig procent van het personeel diezelfde bereidheid toont in het bedrijf. Bedrijfsleiders moeten het voortouw nemen. Het personeel volgt dan en dat kan al gauw besparingen van zeven tot wel vijftien procent opleveren. met de concept-brief eens. Eens was men het ook met het voorstel de achteruitrijdende vrachtwagens te la te begeleiden. Stam (CDA) sprak in dat verband van een levensgevaarlijke situatie als de vrachtautochauffeur het karwei alleen moest klaren. Voor hem was de voorgestelde oplossing het ver leggen van het probleem van de voor kant naar de achterkant van de Van Weedestraat. Politie-commissaris Adema merkte op dat ook bij zijn dienst erkend werd dat achteruitrijdende vrachtwagens pro blemen konden opleveren. Hij kon echter pas optreden als er iets ge beurde. Er moest in dergelijke situa ties gezocht worden naar het compro mis; het was niet doenlijk ieders be lang tot zijn recht te laten komen. De heer G. Stam (CDA) stelde nog voor het laden en lossen tijdgebonden te maken, maar daar bleek nauwelijks aan te voldoen, omdat Soest in een bevoorradingsroute van grote bedrij ven was opgenomen. Daardoor zou men zich niet kunnen houden aan bepaalde tijden. Soest heeft sinds enige tijd een eigen stedebouwkundige in haar gelederen. Een van zijn eerste opdrachten zal zijn oplossingen aan te dragen voor de parkeer- en verkeersproblemen van de Van Weedestraat en omgeving. Vanaf donderdag 13 november tot en met zaterdag 6 december krijgt u bij 80r/c van de Soester winkeliers voor iedere bestede tien gulden een zegel waarop twee letters staan afgedrukt: pa-kje-sfe-sti-val. Met vijf zegels is een kaart vol en door het invullen van die kaart met naam en adres en vervolgens inleveren, maakt men kans op het winnen van een geldprijs. Het is de aktie van de gezamenlijke Soester winkeliers welke zich verenigd hebben in de Soester Ondernemer. Deze behartenswaardige woorden sprak de heer R. Quint van de in Apeldoorn gevestigde Stichting Voor lichting Energiebesparing Nederland tijdens een vorige week gehouden lunchbijeenkomst van de Soester Za- kenkring. De opkomst van de leden van de Kring was groot. Onder de toehoor ders ook burgemeester mr. P. Schol ten, wethouders D. Hoekstra en de sekretaris van de Kamer van Koophan del Eemland, drs.JJ. van Ek. In zijn openingswoord constateerde Kring-voorzitter W. Schotanus dat het belang van het onderwerp van de middag, de energie-besparing, weer spiegeld werd door de grote opkomst. Een speciaal woord van welkom richt te hij tot de burgemeester die het in Soest „als een frisse bries uit het noorden wel eens goed zou kunnen doen". Van de Kring-leden zei hij „dat zij zich onbehaaglijk voelden in een land dat door het geven van subsidies bezig is met een verkapte nationalisa- satie". Burgemeester Scholten stelde dat overheid en bedrijfsleven niet zonder elkaar kunnen en dat ook de plaatse lijke overheid open oog moet hebben voor de problemen van de werkgever „zeker nu ook in deze streek de werk gelegenheid in de knel komt". „Het is de taak van de overheid de werkgelegenheid te stimuleren. Dat heeft grote effecten voor de hele sa menleving", aldus de heer Scholten. Goede wederzijdse contacten waren daarvoor nodig en hij zegde toe in de loop der tijd alle bedrijven te bezoeken. „Besturen is afwegen van alle belan gen en trachten een compromis te vinden". Hij adviseerde het bedrijfs leven in de aanval te blijven, niet defensief te werken en zo de toekomst veilig te stellen. Wethouder D. Hoekstra, voorzitter van de plaatselijke stuurgroep energie, merkte op dat dat er in Soest een groot aantal werkgroepen zich bezig houdt met energie besparing, ondermeer de werkgroep bedrijven onder voorzitter schap van Kring-lid de heer H. Huis- ma. Hoekstra veronderstelde dat bedrijven puur uit kostenoverwegingen zouden bezuinigen op energie, maar hij advi seerde hen toch nog meer te doen en in energie-besparing te investeren, zelfs al zou dit niet direct geld opleveren. Op den duur zou het wel rendement geven terwijl hét beeparen ook nood zakelijk wordt in verband met de ge weldige stijging van de energie prijzen. Zowel de gemeente als de PUEM en de SVEN waren in staat en bereid infor matie te geven over energie bespa ring; er waren al prachtige resultaten bereikt. Pluim De heer Quint gaf het Soester gemeen tebestuur een pluim. Soest was een van de eerste gemeenten in Nederland die voor informatie en hulp bij de SVEN aanklopte. De plaatselijke overheid had het goede voorbeeld gegeven; de bedrijven zouden nu moeten volgen. Besparen was nuttig en noodzakelijk. Negentig procent van de managers deed aan besparing maar men was er tot nu toe niet veel verder mee geko men. Men bespaarde op voor de hand ^liggende zaken als verlichting; ver warming; door isolatie van gebouwen, maar een fundamentele aanpak was nodig. Hij adviseerde voor het energie beheer een energie boekhouding bij te gaan houden; aan de hand daarvan maat regelen te treffen en, als meest belang rijke zaak, het personeel te motiveren. Alleen mét medewerking van het per soneel zou de besparing resultaat ople veren „en", aldus de heer Quint, „de leiding dient daarbij het voorbeeld te geven". De onlangs in Soest en Soesterberg ge houden collecte voor het Nationaal Jeugd Fonds, het fonds van Jantje Be ton, heeft in totaal 7772,21 opge bracht. De helft daarvan komt ten goede aan de plaatselijke verenigingen die collectanten leverden. Zo kan kie showband van de Spring- bokken nu het instrumentarium aan vullen en de padvinders van de Don Boscogroëp het klubhuis (de basis) opknappen. Ook zit er voor deze groep een extra kampweekend in. De verschillende peuterspeelzalen gaan hun deel van de opbrengst be steden aan de aanschaf van nieuw speelgoed, terwijl de speelzaal te Soes terberg nu eindelijk de fel begeerde waterspeelbak kan laten plaatsen. Op landelijk niveau geeft het fonds met de opbrengst van de collecte steun aan tientallen projecten van het jeugd- en jongerenwerk, zoals speelplaatsen, kinderboerderijen, clubhulzen en speel-Ö-theken. Ook zullen een aantal initiatieven worden gesteund ten be hoeve van kinderen die in de ver drukking dreigen te komen. In het afgelopen jaar kon op deze ma nier het forse bedrag van vier mil joen gulden worden uitgekeerd. Het plaatselijke actieteam dankt iedereen voor zijn bijdrage. In onze krant van 29 oktober j.1. is melding gemaakt van de werkzaamhe den van de werkgroep Soester Eng. In het artikel is vermeld dat de ge meente woningen heeft gepland tussen de Dalweg en de Molenstraat. Over dit aspect houdt de gemeente één dezer dagen een inspraakprocedure in het kader van de Structuurschets Dalweg. Er is hierover nog geen beslissing genomen. De werkgroep doet geen aanbeveling de grond op de Eng te verkopen tegen een prijs die ongeveer ligt op het ni veau waarvoor destijds werd aange kocht. Tenslotte zal de informatieavond van de werkgroep worden gehouden op 1 december a.s. in de Brandweerka zerne. Een inwoner van Colenso trof vorige week diep in de nacht een vreemde auto in zijn garage aan. Hij duwde het voertuig naar buiten en stelde de politie daarvan in kennis. De firma H. G. Dorresteyn uit Soest, die al jaren zowel in Soest, Baarn als in Bilthoven, plantsoenen aanlegt en be hulpzaam is bij het opruimen van bladeren, demonstreerde vorige week een nieuwe veegmachine. Het is een machine die voor het Soester bedrijf ontwikkeld werd door de heer Van Ginkel uit Maartensdijk. De veeg- rol bestrijkt een breedte van 1.25 meter en daardoor wordt veel veeg- en ook „blaas" werk voorkomen. In deze twee onderdelen zit dan ook de mankracht besparing. De veegrol maakt de straat, voet- of fietspad volmaakt schoon. De harde borstel neemt ook groene aanslag weg. Het opgeveegde en daarna opgezogen blad komt in een afgesloten container waar het wordt samengeperst. De container kan elf kubieke meter sa mengeperst blad bevatten. Per dag zou, uiteraard afhankelijk van de con- of droog), wel tot vijftig kubieke meter blad opgeruimd worden. Per uur kan de veegwagen vijf tot zes kilometer schoonvegen. Dat zal in de praktijk niet veel voorkomen, omdat er man kracht bij nodig blijft. Het blad zal bijvoorbeeld uit de bermen op de weg geblazen moeten worden. Maar ge beurde dat tot nu toe met vier man (schuin achter elkaar lopend) en ten slotte een man met een bezem die het blad in de goot deponeerde, waaruit het met de normale veegmachines werd opgezogen, nu zouden in principe de laatste twee man „uitgespaard" kun nen worden. De kostenbesparing is duidelijk, terwijl voor de man op de veegmachine de arbeidsomstandighe den aantrekkelijk zijn. Een voordeel is tenslotte ook dat hét blad'sneller weg gehaald kan worden, in sommige ge vallen ook al zonder de „blazers", wat de verkeersveiligheid weer ten goede I

Soester Courant | 1980 | | pagina 1