mm Soester Courant van woensdag 5 november 1980 Stichting P eutersp e e Izalen viert 10e verjaardag Straks de winter in met nieuw speelgoed! Foto: Herman van Dam jst, ambachtelijk met zware n kussens, door- or geverfd, lasse bankstel :ra aantrekkelijk Binnenkort is er in Soest en Soesterberg een klein feestje te vieren. Om precies te zijn, op 11 november a.s., viert de stichting PEUTERSPEELZALEN Soest het 2e lustrum. Geen jubileum met een eerbiedwaardige leeftijd, maar toch is 't er een die aandacht ver dient. Op deze pagina van de Soester Courant kijken wij in de nog jonge geschiedenis van de stichting, verblijven wij in de tegenwoordige tijd en neuzen wij in een stukje toekomst. Geschie denis, dat is terug naar af. De stichting PEUTERSPEELZALEN Soest is er zo'n tien jaar geleden gekomen dank zij de inspanningen van een 30 vrouwen sterke werkgroep onder aanvoering van mevr. Korthuis-Elion en mevr. YValma v.d. Molen. Nog geen twee maanden nadat de stichtings akte de notaris was gepasseerd werd op 2 januari '71 in een verbouwde bergruimte onder een flat in de Kamperfoeliestraat de eerste speelzaal geopend. Daarbij is het in de afgelopen jaren niet gebleven. Wanneer straks de 10e verjaardag van de stichting wordt gevierd heeft men verder de beschikking over DE BRON, gelegen onder Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat - UKKEPUK aan de Duinweg 21 - DE WOELWATERS aan de Beetzlaan 32 - HET KWETTER- NEST in het Dorpshuis de Borg en DE PRUTTELPOT te Soesterberg. Niet minder dan negen tien leidsters vangen zo'n 350 peuters 2 ochtenden of middagen per week op. En dat allemaal dank zij de pioniers van het eerste uur, de besturen die het werk heb ben voortgezet en een breed thuisfront van ouders dat op een hartverwarmende wijze zich laat horen en zien. Schrijven over 10 jaar PEUTERSPEELZALEN is terecht komen bij Anne Lou- man, sinds twee maanden voorzitster van de straks feestvierende stichting. Eerst even kennismaken. Anne Louman woont met echtgenoot en kroost in een plezierig stuk je Soest-Zuid. Soesterbergse van geboorte, 36 lentes. Echt genoot Ted trekt - boort en vult gaatjes, Anne zelf zag 't eerst in de Diergeneeskunde zitten. Twee jaren waren voldoende haar te doen besluiten een ge heel andere richting te kiezen. Ze studeerde mondhygiëne en heeft zich daarin gespeciali seerd. In het jaar dat de eers te peuterspeelzaal werd geo pend, 1971, werden daarvoor de benodigde papieren gehaald. Daarna als docente in Utrecht een stuk praktijkervaring op gedaan. Drie jaar later vond haar hu welijk met Ted Louman plaats, tussen toen en nu'presenteer den zich Jeroen en Diederik Louman. Docente met een vol ledige dagtaak en de drukke werkzaamheden die aan het moeder-spelen gekoppeld zijn bleken geruime tijd niet ver enigbaar. Peuterspeelzalen kunnen dan voor een passende oplossing zorgen. Anne Louman: Na de geboor te van Jeroen kwam ik voor het eerst met het werk van de stichting peuterspeelzalen in kontakt. Jeroen kwam op de aanmeldingslij st van Ukkepuk te staan. Hij was jaar oud toen hij werd toegelaten. In die tijd heeft men mij gevraagd voorzitter te willen worden van de ouder commissie. Iedere speelzaal heeft namelijk een ouder commissie. Wat voor het echtpaar Louman en vele andere ouders vanzelf sprekend is lijkt nog geen ge meengoed te zijn geworden voor anderen. Er zijn opvoe ders die een instituut als peu terspeelzaal koppelen aan ge makzucht van ouders, met na me de moeder. Anne Louman daarover: „Met dat standpunt ben ik het totaal oneens. Natuurlijk heeft een peuter de zorg en aanwezigheid van een moeder nodig. Je kan het echter ook te veel aan je Help ons een handje binden. Doe je dat, dan wordt de overgang wanneer het kind naar de kleuterschool moet wel erg groot. In peuterspeelzalen wordt spelenderwijs de moe derbinding losser gemaakt door twee ochtendjes of midda gen met leeftijdgenootjes wat te rennen, draven en ravotten. Iets wat ze jammer genoeg vaak thuis niet kunnen doen. Niet iedereen is in de geluk kige omstandigheid een tuin te bezitten. Hoeveel peuters moeten het, vooral in flats, met een veel te kleine behuizing doen. Nog los van de behui zing, het is er meestal gehorig en dus geen lawaai maken. In een peuterspeelzaal kan let terlijk alles. Ik kan mijn zoon Jeroen geen speelgenootjes geven van zijn leeftijd. In zo'n peuterspeelzaal ontmoet hij ze. Bovendien, en buitenstaanders onderschatten dat nog wel eens, daar is ook deskundige leiding aanwezig. Ik vind mij zelf best geen onverdienstelij ke moeder, maar ik ben zeker geen deskundige op het terrein van 2%-jarige kinderen. Het opvoeden van kinderen, ook al zijn ze nog zo klein, is name lijk niet te leren. En daarmee bedoel ik uiteraard niet dat ik mij op welke manier dan ook aan die opvoeding wil onttrek ken". Lijnrecht tegenover deze op vatting staat de meestal onuit gesproken mening van moe ders die menen dat wat de peu terspeelzalen betreft dit insti tuut niet in hun opvoedings patroon past. ,,Een onjuiste opvatting" meent Anne Louman. ,,In ie- Foto: Herman van Dam dere peuterspeelzaal is het kind primair. Het zijn niet de slechtste pedagogen die tot de conclusie zijn gekomen dat in de leeftijd van 2 tot 4 de ont wikkeling van een kind belang rijk is. In die leeftijdsgroep wordt de basis gelegd voor de ontplooiing van het kind later. Vooral de geestelijke verbale ontwikkeling in een groep wordt geaktiveerd. Een moe der bijvoorbeeld heeft maar een half oor nodig om te we ten wat de betekenis van een bepaald soort kleutergebrab- bel is. In zo'n speelzaal, dat merk je iedere keer weer, leert zo'n peuter in een paar maan den tijd die woorden die nog ergens opgeslagen liggen er uit te laten komen. Dat komt om dat de peuter verplicht wordt te praten wil hij zich bij zijn leeftijdgenootjes en de juf frouw duidelijk kunnen maken. Ook de motorische ontwikke ling van een kind gaat met sprongen vooruit. In principe kan ieder kind van deze leef tijdsgroep in deze omgeving funktioneren. Het is zelfs zo dat kinderen die thuis door welke oorzaak dan ook, niet tot ontplooiing komen op advies van een huisarts of een andere deskundige naar een peuter speelzaal worden gestuurd. Wat Soest betreft is dat niet zo vreemd. Een onderzoek heeft aangetoond dat onze peu terspeelzalen goed zijn georga niseerd en uitstekend worden begeleid. Alleen al de geluk kige omstandigheid dat er een pedagoge aan de stichting ver bonden is biedt wat de bege leiding betreft garantie. Zijn er kinderen met problemen in de peuterspeelzaal dan worden ze er door de leidsters of peda goge uitgepikt. We hebben ver der een Raad van Advies waar in een consultatie-arts zitting heeft die regelmatig de peuter speelzalen bezoekt. Bij die be zoeken vindt uitwisseling van bijzonderheden plaats. Wat kan er bijvoorbeeld de oorzaak van zijn dat een bepaald kind zich aan een spel onttrekt? Waarom zit hij of zij maar in een hoekje? Natuurlijk moe ten kinderen leren spelen met elkaar, maar dat moet er dan wel na enige maanden uitko men. Lukt dat niet dan wordt het door de leidsters ter sprake gebracht". Wie zijn de ouders van nu die hun peuters aan de zorg van de leidsters toevertrouwen? Anne Louman: „Allerlei soor ten ouders. Ouders die hun kind bij ons komen brengen met in hun achterhoofd „daar ben ik mooi een ochtend of een middag van verlost en jul lie zien maar wat je er mee doet" daar wordt duidelijk aan kenbaar gemaakt dat wij er niet zijn om die instelling te honoreren. Peuterspeelzalen zijn geen opvangcentra of crè ches, primair gaat het ons om het werken met en voor de peu ter. Als zo'n hummel in het begin niet kan aarden dan wordt er altijd aan de moeder gevraagd er even bij te blij ven. Dat kan een uur, maar ook soms korter duren". Ruim 350 peuters zijn momen teel de vaste bewoners van de peuterspeelzalen, hetgeen er op zou kunnen wijzen dat nog niet alle Soester ouders het nut van dit instituut inzien, of in de mening verkeren dat het financieel niet haalbaar is hun kinderen deze ochtenden en middagjes te bezorgen. Anne Louman: „De feiten spreken een andere taal. Veel ouders hebben echt wel belang stelling voor de peuterspeelza len. De capaciteit is echter ontoereikend. Wij zijn nog steeds genoodzaakt met wacht lijsten te werken, en wat het financiële aspect betreft: er wordt een financiële bijdrage gevraagd maar men hoeft nooit weg te blijven omdat men meente en ouders slagen wij er het bedrag niet kan betalen, niet in de leidsters een ordelijk De sociale dienst van de Ge- salaris te betalen. Ik geloof meente Soest, waarmee wij dat ze voor nog minder wer- Anne Louman: de peuter staat primair Foto: Herman van Dam voortreffelijke kontakten heb ben, draagt bij en komt met een oplossing. Van financiële drempelvrees mag dus geen sprake zijn". Ondanks het ontbreken van fi nanciële drempels zijn het toch vrij pittige bedragen die als ouderbijdrage worden ge vraagd. Een bedrag van 48,50 per maand is verschuldigd voor twee ochtenden per week, terwijl twee middagen een be drag van 38,- per maand vragen. Bedragen die ook Anna Bouman, haar mede-bestuurs leden en niet in het minst de betrokken ouders toch redelijk zwaar op de maag liggen. Anne Louman verstrekt nadere toelichting op de financiële huishouding van de stichting. „De kosten worden hoofdzake lijk veroorzaakt door de sala rissen. Wij werken momen teel met zo'n 19 leidsters. Hun leeftijd ligt tussen de 20 en 30 jaar. Daarnaast zijn er de kos ten voor cursussen. Wij zijn continu bezig leidsters naar cursussen te sturen waarvan wij denken dat ze nuttig kun nen zijn voor het peuterspeel- zalenwerk. Overigens mag best eens worden gezegd dat wij het zonder steun van de gemeente niet zouden redden. Vijftig procent van de salaris sen wordt door de gemeente gesubsidieerd, de rest moet uit de ouderbijdragen komen. Des ondanks krijgen wij de begro ting niet rond. De gemeente heeft voor dit jaar en '81 toe gezegd de tekorten te zullen dekken. Ondanks steun van ge- ken dan het jeugdloon. Wij zijn bezig daaraan iets te verande ren, en dat is dan ook de hoog ste tijd". Tien jaar peuterspeelzalen. Wie er bij betrokken is zal het als een mijlpaal(tje) ervaren, buitenstaanders zouden er achteloos aan voorbij kunnen gaan. Dat laatste is bepaald niet de bedoeling van het feest. Nagenoeg half Soest is middels een schrijven van het bestuur der stichting op het feest attent gemaakt. Niet dat besturen - medewerkers en ouders er een stevig verpakt feest met re cepties en diners van willen maken. Integendeel. Wie heeft genoteerd dat gelden kunnen worden overgemaakt op gironummer 212775 (RABO BANK) t.g.v. 35.99.18.760 onder vermelding „10-jarig bestaan" heeft tevens de zekerheid dat deze bijdragen worden omge zet in nieuw speelgoed voor de peuters. Na tien jaar stevig stoeiwerk bepaald geen luxe. Ook al is het nog geen 5 de cember, wat de stichting PEUTERSPEELZALEN Soest betreft kloppen de harten van bestuur - leidsters en ouders al vol verwachting op dinsdag 11 november, de dag waarop in de avonduren in peuterspeel zaal DE BRON, Wiardi Beck manstraat onder flat Honsber gen, tussen 20.30 en 22.00 uur namens alle goede gevers het kado zal worden aangeboden. Peuters van vandaag, de vol wassenen van morgen. Help ze een handje. Jan Leijendekker.

Soester Courant | 1980 | | pagina 25