Voorvalen Mm MIDDfl Goed amateurtoneel van „De Rietpluim" AARDERHOOGT Zuigkracht Marjol Flore zaterdag in ,,De Borg" Getipt voor de man Getipt voor de vrouw Uniek Indianenprojekt in Artishock voor DOE-HET-ZELVERS Wijziging openingsuur politiepost Soesterberg Belangstelling om een kostuum aan te schaffen? DOE HET NU! Overhemd en stropdas geven wij er NU gratis bij. Belangstelling om een mantel of coat aan te schaffen? DOE HET NU! Een kadobon van ƒ50,- geven wij er gratis bij. Sierheesters nu planten (deel I) MIDDELMAM ETEN APART GEZELLIG Soester Courant van woensdag 5 november 1 Het gebeurde op een particulier vlieg veld ergens hier te lande dat de fami lie van een overleden kolonel b.d. bij een kwam voor de laatste eer. Veel werd er niet gezegd, zoals dit i ook hoort bij iets droevigs. Iedereen was op tijd, alleen de aanspreker liet op zich wachten. Maar na enig ge- I duld kwam ook de bedienaar in het k zwart gekleed bij de kring van de L naaste verwanten. Hij hield een trom- [jmeltje onder zijn arm bedekt met een >ok al donker doekje van fluweel. |De kolonel b.d. had bepaald dat na de B crematie zijn stof in het luchtruim fó moest worden uitgestrooid. Daar zou dan nu gevolg aan worden gegeven. K Iedereen vond het toch wel zinvol om r bij het opstijgen van de as van de kolonel aanwezig te zijn. Het lesvlieg- B tuigje, dat even was ingedraaid, ta- pxiede tot voor de wachtende groep, en de zwarte man maakte zich gereed r om naast de piloot plaats te nemen. pNiet gewend om een dergelijke han- deling te verrichten leek de uitstrooi- er van de as er beroerd aan toe. Maar [in de aanbeveling van de vereniging Ivoor lijkbezorging stond nu eenmaal I dat aan alle wensen van de overle- I dene wordt voldaan, en dus moest hij I wel met het trommeltje op zijn knieën mee naar boven. Er is ook een over- I eenkomst tussen een angstig en een I ernstig gezicht. I Uit meêleven met de familie, en als I gewezen hoge officier bij de krijgs- I macht (b.d.) kwam er nog net even I voor het vertrek een heer aanstappen Idie, nadat hij stram in de houding I staande, de militaire groet bracht, I onverschrokken achter in het wankele I toestelletje plaats nam. Van binnen uit I gaf hij nog een minzaam groetje aan de verraste familie die wel begreep dat het een oud corpsgenoot van de I overledene moest zijn. Men vond de verbondenheid onder le- I ger-functionarissen ook in hun buiten I dienst status te prijzen. Stoutmoedig I en gedurfd. Voor de aanspreker was j er een ongevallenregeling getroffen; 1 ook had de vrijwillige passagier een overeenkomst aan moeten gaan waar- I bij hij alle risico voor eigen rekening nam. Maar wat doe je al niet als, wat er over is van je oude krijgsmak ker, wordt uitgestrooid? Je gaat mee omhoog. Het belangstellende groepje staarde het kleine vliegding bij het opstijgen na, en ook bij het wenden en keren in de hogere luchtlagen raakte het I niet uit het oog. Dat de as gestrooid werd kon niet worden geconstateerd omdat, zoals men zei, de kleur er van zich niet onderscheidde van die in het uitspansel. Het gebeurde, zo werd aan genomen. Maar het gebeurde echter niet. Want wat was het geval? Toen de bedienaar een raampje opende en hij de inhoud van het trommeltje naar buiten wilde gooien vloog de as met een ruk het toestel in. Er ontstaat nu eenmaal altijd bij een draaiende propeller een sterke zuigkracht bin nenwaarts. Door de verkeerde wending van wat er over was van de kolonel b.d. kwam zijn (gewezen kameraad onder het grijze stof te zitten, met ogen, neus en oren,'vol. De bedoeling was dit niet, maar ja, het was een verkeerde loop of eigenlijk uitstrooi. Daar kon de man met het lege trommeltje ook niets aan doen. En eigenlijk hadden de uitvoer ders van de plechtige handeling nog geen ervaring in het verwerken van wat rest; zo had de motor moeten zwij gen en de propeller even een rusthou- ding moeten hebben. Ik schrijf dit maar zodat u het weet. De man in het grijs zat er mee. Toen die beneden kwam heeft hij zich eerst even uitgeschud voordat hij zich door de familie liet complementeren. ,,Dat was nu eens echt een verbon denheid, waar vind je zo iets nog?" zeiden ze. Ze wisten niet dat er nog zoveel stof van de kolonel b.d. tussen de man zijn kleren zat. En ze zullen het nooit te weten komen. Dienst- geheim. AS. Met ingang van maandag 3 november is de politiepost te Soesterberg da gelijks, óók 's zaterdags en 's zondags, geopend voor het publiek van 12.00 tot 13.00 uur. Als gevolg daarvan komt het afspra- kenuur van 15.00 tot 16.00 uur te ver vallen. Het telefoonnummer 1234 (de alarm- lijn) staat doorlopend geschakeld op de meldkamer van het hoofdbureau te Soest. Daarvoor hoeft dus niet eerst het netnummer 02155 gedraaid te wor den. Verder is de post Soesterberg telefo nisch bereikbaar via het nummer 1555. Voor informatie naar gevonden voor werpen kan men nu eveneens dage lijks terecht tussen 12.00 en 13.00 uur. Opgeven van verloren en gevonden voorwerpen op andere tijden kan even tueel via telefoon 02155-19444. IflHi De zangeres Marjol Flore treedt zaterdagavond met haar nieuwe show „Zo ben ik" op in de grote zaal van het dorpshuis „De Borg". De voorstelling begint om 20.30 uur. Marjol Flore, geboren in 1948 [moeder Francaise, vader uit Casablanca] studeerde één jaar aan de Akademie voor Kleinkunst te Amsterdam. Daarna werkte zij achtereenvolgens bij Ramses Shaffy; in het vrouwencabaret van Nat as ja Emanuels; bij het Rotterdams Toneel en bij het Amsterdams Volkstoneel. In 1973 komt zij met haar eerste soloprogramma „De Marjol Flore Show" met het Trio van Nico van der Linden; in 1975 wordt zij onderscheiden met de „Zilveren Harp". Dan volgt haar solo programma „Door Dik en Dun" en daarnaast een programma samen met de cabaretier Robert Kreis „Marjol en Robert". Zij treedt ook op voor de t.v. in Nederland, Duitsland, België, Zweden en Zwitserland en zij brengt een langspeelplaat uit „Marjol Flore Live" en een single „Mathilde". Verder speelt zij een rol in „Turks Fruit" en de hoofdrol in de film „Beroep Revolutionair". Haar show „Zo ben ik" duurt tweemaal vijftig minuten. Het programma bestaat uit een mengeling van cabaret, komische eenakters, luisterliedjes, parodiën, songs en chansons. De teksten en vertalingen zijn o.a. van Ernst van Altena, Ronald Oorbeek, Robert Kreis en van haar zelf. Foto. studio Harm Kuiper v HERENKLEDING Van Weedestraat 11®, 3761 CA Soest Telefoon 02155-12424. DAMESKLEDING Van Weedestraat lle, 3761 CA Soest, Telefoon 02155-1 24 24. In de oude vertrouwde toneel zaal van De Rank, wat is het een ruimte met een voor ama teurtoneel voortreffelijk akous- tiek, opende het Soester ama teur toneelgezelschap DE RIETPLUIM vrijdagavond het nieuwe speelseizoen. „Welkom Binnen..." luidt de titel van een door auteur Chris Hoogewerf geschreven blijspelachtige klucht. Wat de inhoud betreft: Welkom Binnen stond vast niet op de mat bij de buitendeur toen nichtje Lenie haar op wachting kwam maken. Nu is men. Het grime en kapwerk mag een ruime voldoende wor den toegekend, kortom, op het morsige programma-boekje na, was aan het uiterlijk van deze voorstelling de meest mo gelijke aandacht en zorg be steed. Zoals zo dikwijls bij blijspelen, vooral die van Nederlandse makelij, in een avondvullend stuk niet voor iedereen gelijke acteermogelijkheden. Met fantasie en vindingrijk heid van de regie zou er ook in „Welkom Binnen" best een deze premièreavond gemaakt. Het had te maken met het feit dat de kansen daarvoor aanwe zig waren en het noodzakelij ke talent niet ontbrak. Lenie, gespeeld door Tiny Hagen huisknecht Josef (Henk Tromp) waren voor mij in de eerste plaats rollen de absolute uitblinkers. Lenie, je zou er zo in hartje Amsterdam kunnen tegenkomen, speelde een heer lijk spontaan stuk toneel waar aan door de zaal veel plezier werd beleefd. Josef de huis knecht was qua acteerkwalitei- De Rietpluim, altijd goed voor een leuk avondje uit Lenie niet zo gauw uit het veld geslagen, noch geïntimideerd, maar leuk is het allerminst wanneer je merkt dat je fami lie je niet „moet". Er zou een drama uit te distilleren zijn ge weest, maar schrijver Chris Hoogewerf heeft er een kluch tige wending aan gegeven. De situaties die Lenie oproept zijn zo ontwapenend dat er veel plezier aan te beleven kan zijn. De trouwe RIETPLUIM-aan- hang, ook nu weer in grote ge tale bij de première aanwe zig, heeft een kostelijk avondje uit beleefd, hetgeen niet zo zeer te danken was aan de kwali teiten van het stuk maar eer der aan de uitvoering die er aan werd gegeven. „Welkom Binnen" is qua in trige nogal aande magere kant. Het speelt zich af in een tijdloos décor en voldoet ook wat het aantal rollen betreft aan de normen die de gemid delde amateur toneelvereni ging stelt. Met de mogelijkheden waar over de toneelzaal van De Rank de beschikking heeft be schikte men over een fraai décor waarin de vele rekwi sieten goed tot hun recht kwa- mouw aan te passen zijn ge weest. Zo daartoe pogingen in het werk zijn gesteld waren in lang niet alle rollen de uitkom sten zichtbaar. Het echtpaar Terhove, vertolkt door Henk Hagen en Ria v.d. BieZenbos werd door laatstgenoemde het meest accéptabel gebracht. De weinig dankbare rol die Henk Hagen was toebedeeld werd ook nog vrij statisch gebracht. Hun dochter Mia Jeannet van Kleef) had evenmin een rol waarmee in artistiek opzicht eer in te leggen was. De ver tolking van haar aandeel was desondanks zeer acceptabel. Haar verloofde Charles (Dick te Slaa) bevestigde ook in dit stuk zijn onmiskenbaar aan wezige acteertalenten, maar had met wat genuanceerder spel een betere verrichting neer kunnen zetten. Robert Deen (Cees Ouwens) moest het met een vlakke rol stellen en was allerminst overtuigend. Zou het kunnen zijn dat het voe ren van regie en het spelen van een rol, hoe bescheiden ook, voor amateurs net iets te veel van het goede is? Het resterende deel van het- tableau de la troupe heeft het Foto: Herman van Dam ten in deze voorstelling voor mij een openbaring. Hoewel zijn rol hem daartoe alle kan sen bood liet hij zich nergens verleiden tot overdreven spel. Ofschoon het spelen van toneel ensemble-werk is soleerde hij in zijn creatie op voortreffe lijke wijze. Kunstschilder Frans Boogaard (Ton Ruizen- daal) haalde wat mij betreft een ruime voldoende, al had regisseur Cees Ouwens juist deze rol iets meer mogen ka rakteriseren. Het kamermeis je nummer 13 Marie Schat (Marion Posthuma) en Claire Verhage (Anne-Marie Staal) maakten van hun kleine dank bare rolletjes kostelijke type ringen waarom veel en luid ruchtig gelachen werd. Ook al was de rolkennis niet altijd perfect, samenvattend kan worden gezegd dat DE RIET PLUIM met een zwak stuk een leuke presentatie heeft geleverd. Een dankbaar en ent housiast publiek beloonde de RIETPLUIM-prestatie terecht met een langdurig applaus. Wie eens wil lachen en behoef te heeft aan pretentieloos to neel kan er voor terecht bij „Welkom Binnen". Jan Leljendekker. Enkele dagen voor het begin van het 4e Bertrand Russell Tribunaal, dat plaats vindt in De Doelen in Rotterdam, wordt in het Artishockgebouw in Soest, een Indianenprojekt georganiseerd. Dit projekt, dat door de Vereniging Artishock in samenwerking met de, WIP [Werkgroep Indianenprojekten] tot stand komt, wordt gehouden van 20 tot 26 november. In de WIP zijn twee belangrijke Nederlands-Indiaanse so- lidariteitsgroepen WIZA [gericht op Zuid-Amerika] en NANAI [gericht op Noord-Amerika] aktief. Beide groepen vragen al gedurende vele jaren aan dacht voor de barre situatie van de Indianen in-Noord- en Zuid-Amerika. Dit jaar wordt het grote onrecht dat de Indianen eeuwenlang wordt aange daan, aan de kaak gesteld door het 4e Bertrand Russell Tribinaal. De Russell Tribunalen hebben tot doel het interna tionale recht een stapje verder te helpen. Het internationale recht kan worden gezien als de uiting van het geweten van de mensheid. Het Tribu naal wil dit „geweten van de mens heid" vertolken door het onrecht in de wereld onder de aandacht te brengen en te zoeken naar nieuwe wegen in het Internationale Recht. Zo werden in het verleden Tribunalen gehouden over: De rol van de Verenig de Staten in Vietnam (1967). De repres sie in Zuid-Amerika (1974) en De Berufsverbote in Duitsland (1977). Het 4e Russell Tribunaal handelt over de rechten van de Indianen in Noord-, Midden- en Zuid-Amerika. Het doel er van is de publieke opinie voor de Indiaanse zaak te mobiliseren. Van dit onderzoek worden de volgende resulta ten verwacht: - Betere voorwaarden voor de Indianen om zich naar eigen inzicht te ontwikke len op kultureel, politiek en sociaal- ekonomisch gebied. - Meer begrip en hulp bij hun strijd tegen kolonisatie, uitbuiting en uitroei ing. - Meer aandacht en rechten voor min derheden in andere landen, die in ver gelijkbare situaties verkeren. Het Russell Tribunaal zal zich speciaal bezig houden met de geschiedenis van 400 jaar vernietiging der Indianen. Tijdens het Tribunaal dat gehouden wordt van 24 tot 30 november in De Doelen in Rotterdam, zullen juryleden, getuigen eh aanklagers aan het woord komen om door middel van dokumen- ten eh verklaringen het internationale en vaak,r eenzijdige gebruik van het recht te Veroordelen. Vooraf probeert Artishock meer infor matie te verschaffen via de door haar te organiseren aktiviteiten. Ook als schoolprojekt biedt deze informatie goed mogelijkheden. Op donderdag 20 november wordt er een tentoonstelling geopend van fotomateriaal en ge bruiksvoorwerpen van Indianen, door een medicijnman van de Miniconjou- Lakotah (Sioux) Indianenstam ge naamd Archie Fire Lame Deer. Na deze opening die om 20.00 uur plaats vindt, is er een filmavond van het Filmhuis Artishock met een drietal korte films over Noord- en Zuid-Ameri kaanse Indianen („Ballade van de Zwartvoet-Indianen", „Peru een ande re wereld" en Ze zeggen dat ze ons moeten bèschaven'Op vrijdagavond 21 november (21.00 uur) is er een literaire avond met Indiaanse poëzie van en voorgelezen door de Zwartvoet- Indiaan James Welch. Ook worden die avond twee diaseries vertoond over de politieke strijd van de Mohawks („Be legering in Akvyasasne" en „The Frog and the pool"). Op zaterdagavond 22 november (21.30 uur) is er een optreden van een groep traditionele Lakotahzangers en drum mers, die oude stamliederen ten geho re brengen. Het Indianenprojekt wordt op zondag 23 november (14.00 uur) besloten door een thema-middag met als sprekfers Archie Fire Lame Deer en Maarten Duk over Indiaanse genees wijzen, spiritualiteit, de relatie tussen mens en natuur en de situatie van de Indianen in de Verenigde Staten. Tij dens het hele projekt zijn er hapjes en drankjes naar Indiaanse receptuur. Geopend: 's maandags t/m zondags vanaf 17.00 uur. Dinsdags gesloten. SOESTERBERGSESTRAAT 107 SOEST - TEL. 02155-20202 Na een vrij late bladval door de aanhoudende mooie nazomer, kunnen we nu toch wel volop aan de slag met het planten van de bladverliezende sierhees ters. Ondanks de toenemende vraag van de laatste ja ren naar groenblijvende heesters ter verhoging van de privacy gedurende het gehele jaar zijn de blad verliezende heesters toch zeker niet uit de tuin weg te denken. Zij bepalen het gezicht van de tuin, zoals dat bij het heersende seizoen past. In het voorjaar en zomer geven het ontluikend blad en de bloei de tijd van het jaar weer, terwijl in de herfst en winter, de bladverkleuring en de bladval het jaargetijde tekent. Er zijn ook naaktbloeiende heesters die in de win ter hun kleuren tonen. Een heel mooie heester als voorbeeld hiervan ls de toverhazelaar, die met re delijk weer al In december kan bloeien. De helder gele bloempropjes ontluiken bij goed weer en slui ten weer bij slecht weer, zodat de bloei vaak wel tot einde maart voortduurt. Tegenwoordig zijn ook oranje en rode cultivars in de handel. De tover hazelaar is een vrij dure heester in aanschaf, die zijn geld echter meer dan waard is. Een soortgelijke bloeier maar dan later in de winter (februari-maart) is de schijnhazelaar met een rijk dom aan botergele hangende klokjes! Een vrij klei ne heester tot 1,5 m. met fraai rose-groen getint blad gedurende de zomer. De grote schijnhazelaar is slechts een vergrote uitgave hiervan met een ma ximale hoogte van zo'n 2 tot 2,5 m. Vrijwel gelijk met de schijnhazelaar bloeit het pe perboompje met kleuren van rose naar paarsrood al naargelang de variëteit. Een rijke bloei die de eerste bijen lokt, gaat later over in besvorming. Voor ouders met kleine kinderen is het aan te ra den deze giftige bessen van de plant te verwij deren. Om in de juiste bloei volgorde te blijven komen we nu de Ribes en de Forsythia tegen. Twee veel gevraagde heesters met een overdadige bloei. Vaak worden beiden gekocht om hun bloei en wordt er totaal ge.en rekening gehouden met de verdere uitgroei en het uiterlijk na de bloei. Een ribes die niet gesnoeid wordt neemt na enkele jaren al afmetingen van zo'n 2,5 tot 3 m. hoogte aan. Het snoeien van de struik is dan wel een oplos sing en moet direct na de bloei plaatsvinden. Voor de forsythia geldt eigenlijk hetzelfde. Het is overigens verstandig om beide heesters een standplaats te geven waar zij 's zomers niet zo opvallen of temidden van andere beplanting die gedurende de zomer aantrekkelijk is. Als we wat meer naar de voorzomer toe gaan, komen heesters als ranonkelstruik, bruidsbloem, Enkian- thus en Kolkwitzla in bloei. Volgende week bespreken we de bloemheesters ver der en bekijken we ook wat besheesters en hees ters met als grootste sierwaarde de bladvorm en bladkleur. MD WOL 'jij je kiplekker in e Shetland pullover, ■oon. Mooie polyester jersey blouse. 36-46 C&A PRIJS

Soester Courant | 1980 | | pagina 9