s Artishock brengt situatie van Indianen onder aandacht niiiiii! 5.00 4.00 AARDERHOOGT Alles over Race- en Toerfietsen VVV nieuws voor DOE-HET-ZELVERS Sierheesters. nu planten Grote vogeltentoonstelling in duivenzaal Schrikslaan PVO-ledenavond diamant waarom zo waardevol BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM DE VRIES eden dat HET in in onze iber LANT In het kader van Russell Tribunaal: slachtbingo Kandidaat voor hotel-restaurant in Dalwegplan Enorme belangstelling voor VVZ's De_ kanaries, p&flStetea en exoten wox.-. den woensdag 19 november gekeurd door vijf gediplomeerde keurmeesters. Modern jack met gerimpelde rug in grijs, marine, groen en blauw, maten 44t/m 54 «oc nn _BMODE. Soesterbergsestraat 51 Soest Tel.02155-12400 Bij Kluwer Technische boeken b.v. te Deventer is het boekje „Race- en Toerfietsen" van de Soester auteur Bert Alfrink verschenen. Voor 22,50 gulden kan men zowat alles te weten komen wat van belang is bij de aan schaf van een fiets; of dat nu een gewone toerfiets, dan wel een ra cefiets is. Alfrink heeft zich verdiept in de belangrijke eisen waaraan een rijwiel eigenlijk moet voldoen maar ook in de „zit" en dat is iets waar we ons vroeger niet zo druk over maakten. Maar sinds fietsen een soort „geneesmiddel" geworden is, is die zit uiterst belangrijk. Verondersteld wordt immers dat we minimaal dage lijks een uurtje fietsen en in het weekend een behoorlijke afstand. „Het houdt dus in", zo vindt de schrijver, „dat de combinatie fietser-fiets een harmonische combinatie moet zijn. Niets meer en niets minder". Het boekje is voorzien van een aanbe veling van ons aller Joop Zoetemelk, de man die al fietsend zijn brood verdient. En hoe!!!! „Ik ben er van overtuigd dat het sukses van de wiel renner en het fietsplezier van de.toer- fietser afhankelijk zijn van het mate riaal dat zij berijden. Maar van nog groter belang is het juiste gebruik en de verzorging van de kostbare race- en toerfietsen van tegenwoordig. Daarom beveel ik graag dit boek aan waarin de race- en de toerfiets uitvoerig van alle kanten wordt bekeken. Oud-wielrenner Bert Alfrink weet waarover hij praat", aldus Zoetemelk. Alfrink merkt ook terecht op dat het trimmen per fiets „in" is en dat het daarom meer dan logisch is dat er meer bekend gemaakt wordt over het functioneren en het onderhoud van de redelijk kostbare apparaten. Hij behandelt in zijn boek achtereen volgens het frame; het bracket (de trap-as); de wielen; de derailleurs (de versnellingen); de remmen; het bal- hoofd; het stuur; de banden (tubes voor racefietsen) inclusief het repare ren van een lekke band; de zit en tenslotte het gereedschap. Een compleet boekje waar de adspi- rant trimfietser aardig mee uit de voeten kan. Hij hoeft dan ook niet met de mond vol tanden te staan als hij bij een fietsenmaker binnen stapt en het is ook zo, zoals Alfrink opmerkt, „de fietsverkoper is soms te druk bezet om heel uitvoerige voorlichting te geven". Daarom dit boekje, dat de fietstoerist en adspirant-wielrenner wat wegwijs maakt en wat inzicht geeft in de toch wel ingewikkelde constructie van de moderne fiets. Door de vele detail tekeningen is het géén ingewikkelde lectuur. Enkele dagen voor het begin van het 4e Russell Tribunaal dat in Rotterdam wordt gehouden en dat tot doel heeft de publieke opinie te mobiliseren voor het grote onrecht dat de Indianen in Noord- en Zuid-Amerika al eeuwen lang wordt aangedaan, wordt in het Artishockgebouw in Soest een India- nenprojekt georganiseerd. Met dit projekt probeert Artishock in samenwerking met de WIP (Werk groep Indianenprojekten) informatie te verschaffen over de situatie van de Indianen en aandacht te vragen voor het Russell Tribunaal dat van 24 tot 30 november in De Doelen in Rotter dam wordt gehouden. Er is veel te doen in Artishock tijdens het Indianenprojekt, dat van 20 tot 26 november gaat duren. Wat alle aktivi- telten betreft die in het kader van dit projekt worden georganiseerd, neemt Soest een bijzondere plaats in. Op donderdagavond 20 november, om 20.00 uur, wordt het Indianenprojekt geopend met een tentoonstelling van fotomateriaal en Indiaanse gebruiks voorwerpen door Archie Fire Lame Deer. Hij is een Miniconjou-Lahotah (Sioux) medicijnman en erfelijk op perhoofd. Lame Deer (Verminkt Hert) is een van de spirituele leiders van de Lahotah Natle's en „bewaarder van de heilige liederen". Ook is hij leraar voor jonge medicijnmannen en zonnedanslei der. Als eerste slaagde hij er in om de voor Indianen zo belangrijke „sweat-lodge" (zweethut) ceremonie binnen de gevangenismuren te bren gen. Op diezelfde avond om 21.00 uur wordt door het Filmhuis Artishock een driè- tal films vertoond. De eerste film van Willie Dun „De Ballade van de Zwart- voet Indianen" is gebaseerd op foto's van Indianen in Canada die in het be gin van deze eeuw en in de vorige eeuw zijn gemaakt. Stille getuigen van de onbarmhartige wijze waarop van stammen met een rijke kuituur een horde hongerlijders en armoedzaaiers gemaakt werd. Zaterdag 29 november a.s. organiseert de plaatselijke harmonie PVO voor haar leden en donateurs een gecom bineerde avond met een concert en film. De avond wordt in De Open Hof gehouden en begint om 20.00 uur. PRAAMGRACHT 5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552 Soester Courant van woensdag 19 november 1 OPEN HAARD? VERBOUWING? ACCESSOIRES? SOEST Showroom: KONINGINNELAAN 84 In dorpshuis „De Borg" te Soest kunt U op za. 22 nov. kijken naar Yaravi brengt Brazilië in Soest. Aanvang 20.30 uur. Entree f 17,50. Op vr. 28 november komt in „De Borg" een Big Band Festival. Aanvang 20.30 uur. Entree 9,50. Op wo. 26 nov. komt Jules de Corte naar Soest. Aanvang 20.30 uur. Entree 6,50, incl. kaasplankje en glas wijn. Kaarten alhier te verkrijgen. Nadjezjda van Ittersüm en Peer Schliekelmann exposeren van 15 nov. tot 24 dec. broodplastieken in Okapi, Bloemendaalse Binnenpoort 12 té Amersfoort. Geopend dagelijks 9.30- 17.30 uur; za. 11-17 uur. De Orkestver. Amersfoort geeft i.s.m. het Zeister Philharmonisch Orkest o.l.v. Jan Felderhof een concert op za. 22 nov. in de Flint, Stadshal te Amers foort. Solist: Anner Bijlsma (cello). Programma: werken van: Luigi Che- rubini, Edouard Lalo en César Franck. Aanvang 20.15 uur. Toegang 8,-; 5,- donateurs/pas 65. Op de Kunstijsbaan te Utrecht zijn van 18 t/m 23 november voorstellingen van Holiday on Ice. Iedere avond 20 uur, behalve zondag. Matinees: za. 15.30 uur; zo. 12.30 uur en 16.15 uur. Prijzen- 12,-; 16.-; 20,- 22,- en 26,-. Kinderen t/m 15 jaar betalen half geld. 65 half geld in de matinees. Op za. 22 november komt in De Flint, Coninckstraat te Amersfoort een Chi leense Muziekgroep Amankay. Aan vang 20.30 uur. Entree 10,-. Kaarten: Luytenaarpad 17; tel. 19771. In het drafcentrum aan de Soestdijker- straatweg te Hilversum zijn op zo. 23 nov. om 13.00 uur draverijen om het kampioenschap der 4-jarigen. Cees Valk exposeert van 22 nov. t/m 6 dec. aquarellen, gouaches en tekenin gen in de expositieruimte van theater 't Spant te Bussum. Open: ma. t/m vr. 10-16 uur; za. 10-12 uur; zo. 14-16 uur. Op za. 6 dec. is in dorpshuis „De Borg" aan de Willaertstraat te Soest een speciale voorstelling van het Amster dams Volkstoneel met „Ronde Ka" van Bouber, uitgevoerd door de Gebr. Nooy m.m.v. Carry Tefse'n. Voor leden van 't Nut 7,50. Aanvang 20.15 uur. Met de A.N.W.B. kunt U op 22 en 23 nov. een Keizer Karelwandeling -door Nijmegen maken. U kunt nu de be roemde Karolingische Kapel op het Valkhof ook van binnen bezichtigen, enz. Verdere inl. aan ons kantoor. In theater Carré te Amsterdam kunt U op 8 dec. naar Seven f&ces of Sindbad. Aanvang 20.15 uur. Prijzen 20,-; 12,50 en 7,50. Van vr, 12 dec. t/m 3 jan. 1981 komt Henk Elsink in Carré. Aanvang 20.15 uur. Prijzen 27,50; 22,50; 12,50 en 7,50. Kaarten te reserveren aan ons kantoor. In de Jaap Edenhal te Amsterdam is op 11 dec. een concert van „Pearl Harbour", B 52's en Talking Heads. Prijs 25,-. Aanvang 19.30 uur. De voorverkoop is reeds begonnen. Van 30 nov. t/m 1 febr. '81 kunt U in het Singer museum te Laren naar een tentoonstelling van Kerstkribben. In sporthal Ahoy te Rotterdam is van Ï6 t/m 21 januari 1981 weer Neerlands grootste wielerspektakel „De Rotter damse Zesdaagse". Toegangsprijzen: Passë-partout 14Ó,-. vr.,~za. en zóndag 25,-; ma., di. en wo, 30,-. De deelnemers zijn: Joop Zoetemelk, Jan Raas, Gerrie Knetemann, Danny Clark, Patrick Sercu e.v.a. De voor verkoop van kaarten is reeds begonnen aan ons kantoor. Filmhuis Artishock draait op do. 22 november de film De ballade van de Zwartvoetindianen, regie Willie Dunn. Dan Peru een andere wereld, regie Ton Aarden en Ze zeggen dat ze ons moeten beschaven, de regie ook van Ton Aar den. Toegang 4,50, leden, cjp, 66 3,50. Aanvang 21.00 uur. In de pauze gratis thee. Winterfolk Dordrecht is dit jaar op 13 dec. in gebouw „Kunstmin" te Dor drecht en ook op 14 dec. in de schouw burg te Arnhem. Op 13 dec. te Dor drecht aanvang 14-24 uur. Entreeprijs 17,50; cjp/65 15,-. In Arnhem 14 dec. aanvang 14-24 uur. Entreeprijs 17,50; c-jp/pas 65 15,-. U kunt hier reserveren. Van 20-26 november kunt U in Arti shock het Indianenprojekt bezoeken. De tentoonstelling wordt op donder dagavond om 20 uur geopend en is dagelijks van 2-5 uur te bezoeken. Er worden films gedraaid over dit onder werp. De films beginnen om 21 uur. Vrijdag literaire avond (21 uur 2,50) zaterdag: muziekavond, entree 5,- en zondag: Themamiddag. In galerij „De Drie Ringen" aan de Kerkstraat 11b te Soest is van 8 nov. tot 8 dec. een expositie van schilderijen van beperkt formaat, van Karei Hoo- genboom, Jac. van der Werf en Paul Ovink. Geopend dagelijks van 11-17 uur. Zondag en maandag gesloten. Tot 1 dec. kunt U hier kaarten van de Soester IJsvereniging „Peters Baan" kopen. Herenkaarten 6,-; Dames- kaarten 6,-. Jongenskaar ten 3,- (t/m) 14 jr.), meisjeskaarten 3,-. Na 1 dec. zullen de kaarten het dubbele kosten. Verkrijgbaar aan ons kantoor. Van 20 t/m 30 dec. zal in de R'damse Ahoy-hallen weer het Kerstcircus Ahoy 1980 plaatsvinden. Op de meeste dagen is ook matinee. De voorverkoop van de plaatskaarten is inmiddels begonnen en U kunt hiervoor aan ons kantoor reserveren. Tevens wordt in de tentoonstellingshal len van Ahoy Kerstland gehouden. Op vertoon van Uw kaartje van het circus heeft U op de aangegeven datum gratis toegang tot deze kerstmarkt. 'iNGOUIN - baarn -11025 dvies krijgt!) !9/ll/'80. Een kado zoeken voor familie, relatie of vriend moeilijk? Probeer eens een Soester kadobon. Makkelijker kunt U het zichzelf en de ontvanger niet ma ken. Vrije keus in Soest en Soesterberg bij een zeer groot aantal winkeliers. op onze ibilea te nt Dart- Wij zijn de herfst in al zijn facetten om ons heen dit jaar helaas een beetje misgelopen. De te vroeg invallende sneeuw- en ijsperiode maakte direct een einde aan de herfst die net goed begon. Normaal zien we veel bessen verschijnen als het blad gevallen of vallende is. Niet alleen de bladver liezende heesters brengen bessen voort. Ook een groot aantal bladhoudende heesters zijn besdra- gend. Hiervan is waarschijnlijk de hulst wel de bekendste. Een ander erg vrolijk uitziend heestertje is de parelbes. Voor besvorming is het bij deze planten noodzakelijk dat planten van beiderlei kunne worden aangeplant. De plant wordt niet veel hoger dan zo'n 75 cm. en geeft na een goede bevruchting een rijkdom aan grote bessen die met redelijk weer wel tot februari/maart aan de plant blijven. Eenzelfde man/vrouw relatie vinden we ook eigenlijk bij verschillende hulstvariëteiten. Een uitzondering hierop vormt de variëteit J. C. van Tol die zelfbevruchtend is. Veel grote oranje-rode bessen zijn hiervan het gevolg, die met de herfst de boom veelal verlaten ter versiering van vele soorten kerststukken. Paars van kleur zijn de besvruchten van de mahonia die al kleuren vanaf juni-juli. De bessen zijn berijpt en langwerpig van vorm. In herfst en kerststukjes goed toe te passen. Een bladverliezende heester die er in deze tijd erg uitspringt is de Callicarpa of poceleinbes. De bessen zitten in trosjes aan de plant met een doorsnede van 2-3 mm. De naam porceleinbes heeft de plant te danken aan de vreemde glans op de paarse besjes. Hierdoor komt de plant haast onnatuurlijk over. Verder is de struik de gehele zomer minder aantrekkelijk, waardoor hij het beste op de achter grond geplaatst kan worden. Zodra het blad valt in de tuin wordt hij pas het bekijken waard en komt hij dan ook in het zicht. Naast veel mooie heesters waarvan we er slechts enkele besproken hebben zijn er in de herfst ook veel heesters die er extra uitspringen door hun opvallende herfstkleur. Een plant die hier al vroeg mee begint is de fluweel boom, die al in september met zijn oranje-gele bladeren een lust voor het oog is. Begin oktober beginnen veel Esdoorns en met name de Japanse Esdoorn al erg fraai te kleuren. Naast de zeer fijne struktuur van het blad van de Japanse Esdoorn is ook de herfstkleur een van zijn pluspunten. De zomerkleur van veel Japanse Esdoorn cultivars is overigens ook zeer de moeite waard van frislicht groen tot donkerrood en alle kleurschakeringen daartussen. Een kleurenpracht geeft de krentenstruik te zien waarvan de herfstkleur fel oranje-rood is. De voorjaarsbloei is erg rijk (wit) en de plant ver draagt vrij veel schaduw, zodat hij ook goed als onderbeplanting onder bomen toegepast kan wor den. Laten we hopen dat volgend jaar deze mooie herfstkleuren en vruchten niet vroegtijdig worden afgebroken door een verdwaalde winterse week. In het plan Dalweg, waarvan de struc tuurschets nu via inspraak aan de bevolking is voorgelegd, is eventueel ruimte voor een hotel-restaurant. Van de insprekers zal het gedeeltelijk af hangen of zo'n voorziening opgenomen wordt in het bestemmingsplan. Het tweede en zeker niet onbelangrijkste deel van de uiteindelijke realisatie hangt af van de beantwoording van de vraag of een ondernemer daar wil beginnen. Die ondernemer heeft zich tijdens de vorige week gehouden CDA- soos gemeld. Het is de heer Van Kampen, eigenaar van het pension „Het Witte Huis" aan de Birkstraat. Voor hem is uiteraard de vierkante meter prijs belangrijk, maar die kon door de soos-bezoekende raadsleden niet verteld worden. Deze beelden uit een wreed verleden worden begeleid door een gezongen ballade over een opperhoofd, die zich aan het slot afvraagt of er misschien nog eens betere dagen voor zijn volk zullen aanbreken. Het Nationaal Film festijn in 1970 bekroonde deze film met de Gouden Eekhoorn. De tweede film is gemaakt door Ton Aarden. De film heet „Peru, een an dere wereld" en laat zien hoe de In dianen in Peru langzaam ten gronde gaan aan de onontkoombare oprukken de westerse beschaving. Cameraman Paul van den Bosch filmde het In dianendorp Caimito, waar zo'n 50 hui zen staan. De Shipibo Indianen die er leven, brengen de dag door met vis sen en jagen, terwijl de vrouwen het huihshouden doen. Er zijn allerlei za ken die de beschaving aankondigen. Aan de zoldering van de hut hangen grammofoonplaatjes, er is door Ameri kaanse zendelingen een school opge richt waar Bijbelonderwijs wordt ge geven en de burgemeester loopt, net als bij ons met een grote ketting om zijn nek. „Peru, een andere wereld" laat zien dat ontwikkelingshulp wel degelijk zin heeft, als er waardering bestaat voor hun kuituur en dat het opgeven van de Indiaanse kuituur voor onze plastic wegwerpkuituur, ruïneuze gevolgen kan hebben. De derde film is eveneens van Ton Aarden en laat de Indianen van de Shipibostam in Peru aan het woord om te vertellen over hun kontakt met de westerse wereld en zijn kuituur. In deze film „Ze zeggen dat ze ons moe ten beschaven" zien we hoe met name de jeugd d.m.v. scholing de westerse beschaving krijgt aangepraat, waar in de levenswijze van de Indianen zelf als minderwaardig en bespottelijk worden beschouwd. Öp vrijdagavond 21 november, aan vang 21.00 uur, is er in Artishock een literaire avond met dia's. Gedichten worden voorgelezen door James Welch een dichter-schrijver van de Zwart- voet Indianen. Hij studeerde aan de Universiteit van Montana en leeft nu op een boerderij even buiten Mis- soula, waar hij zich full-time met schrijven bezighoudt. Welch schrijft proza en poëzie. Gedichten werden gepubliceerd in tal van bloemlezingen en in de bundel „Riding the Earth- boy". Romans van zijn hand zijn o.a. „The death of Jim Loney" en „Win ter in the Blood". Dit laatste boek werd in het Nederlands vertaald. Tussen de voordracht van James Welch door, worden twee diaseries van Theo Jansen vertoond. De eerste serie heet „Belegering in Akwasas- ne" en gaat over de politieke strijd die door de Mohawks wordt uitge voerd. De'tweedë serie "Reet" .TThe" frog and the Pool" is een serie over het milieu waarin de Indianen leven. De toegangsprijs voor deze avond ls 2,50. Op zaterdagavond 22 november, aan vang 21.30 uur is er een Indiaanse muziekavond. Archie Lame Deer zal begeleid worden door enkele traditionele Lakotah-zan- gers en drummers die oude stamlie- deren ten gehore brengen. De toe gangsprijs hiervoor bedraagt 5,-. Tot slot wordt op 23 november (zondag middag) om 14.00 uur het Indianen projekt afgesloten met een thema middag waarop Archie Lame Deer bij gestaan door Maarten Duk zal ver tellen over Indiaanse geneeswijzen, de relatie tussen mens en natuur, de situatie van de Indianen in deze tijd en hun verhouding met de V.S. Ook zal er op de themamiddag gelegenheid zijn voor evaluatie. Na afloop is er een gezamenlijke Indiaanse maaltijd. De tentoonstelling in Artishock duurt tot 26 november. Tijdens het hele pro jekt zijn er hapjes en drankjes naar Indiaanse receptuur. De opbrengsten komen ten goede aan de Werkgroep Landelijk Indianen Projekt (WIP De traditionele slacht-bingo van WZ vond ditmaal plaats op zaterdagavond 15 november. Tegen half negen was de gehele kantine met bingo-ers bezet en uit de telling bleek, dat precies 180 personen aanwezig waren. Het ontbrak niet aan gezelligheid, daarvoor zorgde in de eerste plaats het muziekgezel schap „The Butterflies" uit Bussum. De evenementencommissie van WZ, die het geheel in handen had, kwam tafels en stoelen te kort, maar buur man" Peters Baan" was bereid die voor dit doel af te staan. Het geslachte varken werd door be kwame handen van personeel van sla gerij Van Asch uit Soest in stukken gedeeld. Rollades werden ter plaatse gemaakt en ook karbonades etc. vonden hun weg. Tijdens de pauzes werden heerlijke hapjes geserveerd. De band zorgde voor passende muzi kale omlijsting. Na afloop van de zeer geslaagde slacht-bingo, vond een gratis verloting plaats met als hoofdprijs een dames horloge. De voorzitter van WZ, de heer H. Strietman was vol lof over deze prima avond en hij dankte de evemen- tencommissie voor de organisatie. •en zij op zeldzaam Diamanten zijn zeldzaam en de winning is uiterst moeilijk Er moet gemiddeld 1'A miljoen kg aarde worden verplaatst en doorzocht om 1 karaat (0,2 gram) diamant te vinden, geschikt om in een sieraad te verwerken. Bovendien zijn er zeer veel deskundigen nodig om zo'n ruwe steen te veranderen in een schitterend geslepen diamant. eeuwig mooi Diamant is uniek. Het is de hardste stof die de mens kent en daarom letterlijk eeuwig. Een diamant verliest dus nooit zijn schponheid en blijft eeuwig schitteren(d). Wanneer u. een diamant koopt, heeft u dus een sieraad waar zelfs uw kinderen en kleinkinderen nog van kunnen genieten. In het bekende „duivenzaaltje" aan de Schrikslaan wordt vanaf morgen, don derdag 20 november tot en met zondag 23 november de jaarlijkse tentoonstel ling gehouden van de Soester Vogel vereniging „Vogelvreugde". Er zijn minstens 250 vogels van diverse soor ten te zien en deze expositie is gratis toegankelijk. De openingsuren zijn: donderdag vanaf 20.00 tot 23.00 uur; vrijdag vanaf 19.00 tot 23.00 uur; zater dag vanaf *s morgens 10 uur tot 's- avonds 23.00 uur en 's zondags vanaf 's morgens 10.00 tot 's middags 17.00 uur. Tentoongesteld worden 250 vogels: ka naries, parkieten en exoten, de mees ten door de leden van de vereniging zelf gekweekt en daarnaast ook zeld- •jame veelkleurige vogels. door vijl De uitslagen worden aan de kooien bevestigd, zodat de leek/bezoeker kan zien wat in vakkringen als „prijswaar dig" beoordeeld wordt. „Vogelvreugde" heeft in de vieren twintig jaar dat men een dergelijke tentoonstelling nu organiseert, daar een geweldige ervaring mee opgedaan. Zo zorgt men er tegenwoordig voor dat er altijd deskundigen in de zaal aan wezig zijn om uitleg en adviezen te geven; een voorziening waarmee men veel bezoekers een groot plezier doet. Vorig jaar trok deze show liefst twee duizend bezoekers; een aantal dat bij andere plaatselijke exposities van ge heel andere aard, zelden behaald wordt. Het is echt iets bijzonders en men behoeft er geen uren voor uit te trekken. Er is ook een „verkoopklasse" aan wezig; dat betekent dat een beginnend- liefhebber op de tentoonstelling een of meer vogels kan kopen. Voor het „ver voer" van deze aankopen heeft de ten toonstellingscommissie wat voorzie ningen getroffen.

Soester Courant | 1980 | | pagina 11