TÜXl 20555 Willem van Beuge's boek „17de eeuws Statenjacht van stapel gelopen f» Schoemaker's inruilaktie 1.798.- SCllOCIII Diabetes Vereniging Amersfoort en Omstreken viert 30-jarig bestaan Als dat niet goedkoop is... 498.- 598.- 298.- scliociiinkcr Kimman start in Amersfoort verkoop Engelse auto's n er mogelijkheden voor meer inspraak patiënt in gezondheidszorg? m autotax 1. UI v- Thema-avond Artishock: 3LAUPUNKT H SEEZINK'S HOUTHANDEL WASSSEL STEITNER f Zij» schoonmoeders jaloers? b 99 Kom hem bekijken bij. bekijken bij: R Recreatief zwemmen in De Turf 's morgens om 7 uur Ledenwerfactie „Rode Kruis" PvdA vergadert in „De Borg" Zonde van uw goud Aaron Sassoon 12 13 Soester Courant van woensdag 19 november 1 voor particulier en ziekenfonds vervoer Nu ook voor, rolstoel en groeps vervoer! RONDHOUT !/r RONDHOUT SCHAALDELEN KASTPLANKEN GIPSPLATEN SPAANPLATEN TRIPLEX SPONNING SCHROTEN VLOERHOUT ENZ., ENZ. GEER. VAN HELLEMOND Eemnesaerweg I1A-13 BAARN TeL 02154-13982 Woensdag gesloten Wist u dat... veel vscnteüg tap*! fel vaaraal tesH. D»t hij ooft rsgeSmatig coupons heeft I Dat hij oofe bnzentegeb jl®8ft Dat hij ooli matrassen ItssfL DathjsBéénKrijifcssen ratetAgspepeodo. (Of u racet even bsSenl I Dat Iq 0(1 d3 Lsnga I Brinkvïeg to. de I Gasfabriek zit. Dat het telefoonnum mer thuis en op de zaak 19600 is. Volgens óns niet altijd. Maar als uw a.s. schoonmoeder straks uw (rouwkaart uitonze Kennemer Kaarten Kollektie ontvangt, dan zal zij zeker zeggen tegen uw a. s. schoonvader 'Tóch hebben wij iets gemist bijt begin van ons huwelijk' Dus, mensen-met trouwplannen, kom snel eens bi) ons naar die uitgebreide en smaakvolle kollektie huwelijks-en dankbetuigings kaarten kijken! Drukkerij Smit i Van Weedsstraat29 ^Telefoon 14162 NIEUWE KEUKEN Bij de keukenspecialist in Woudenberg kunt u kiezen uit bijna alle merken i bouwkeukens. Permanente keukenshow met 25 kompleet ingerichte keukens. Ook diverse aan trekkelijke aanbiedingen b.v. luxe keuken in kunst stof-hout combinatie 2.70 m. lang met 3-sterren in- bouwkoelkast, inbouwfor- nuis met grill, kookplaat voor gas of electra, afzuig kap, kunststof of betegeld werkblad met ronde spoel bak, mengkraan en T.L. keukenverlichting kom pleet vanaf f3.995j:. ma^ief eiken vanaf '5.940,-. Regelmatig showroomkeu- :®ns, die vervangen wor- ien door nieuwe modellen net hoge korting van 40 ot50%. )p al onze keukens, m.u.v. Ie speciale aanbiedingen eldt een aantrekkelijke remïevoor GRATIS MBOUWAPPARATUUR howroQm voorzien van Dffee-corner en kinder- aek. Ruime parkeergele- Jnheid aanwezig. Bopend: dinsdag t/m vrij- '9 van 9.00 tot 17.30 uur. iterdags van 10.00 tot .00 uur. Maandags gesloten. Jk showroombezoek op spraak. E KEJJKEfaBEURS WOUDENBERG Voor®treot 39-41 Telefoon 03483-2824 Foto: Herman van Dam Willem van Beuge (met boek in de hand) in gesprek met Anthony van Kampen en Diederik Swarte van Unieboek b.v. Tijdens een informele bijeenkomst in boekhandel Erato te Haarlem is het eerste exemplaar van het door de Soester Willem van Beuge geschreven boek „17de eeuws Statenjacht" uitge reikt aan de auteur Anthony van Kam pen. Van Beuge kreeg landelijk bekendheid, via pers en televisie, met zijn per fect nagebouwde model van een „Hol landse Tweedekker". In zijn woning aan de Walraven van Hallhof, in de wijk Klaarwater, besteedde hij ruim zevenduizend uren, drie jaar lang elke dag uur arbeid, aan de totstand koming van dit model. Toen het af was, had Van Beuge een halve kubieke meter eikehout ver werkt; 20.000 nagels geslagen en voor tuigage en kabels 15.000 meter ga ren gebruikt. De bewondering die hij ermee oogstte was groot. Toen werd, om in scheeps termen te spreken, „de kiel gelegd" voor het boek dat nu verschenen is. Anthony Van Kampen sprak in zijn speech van „een gaatje in de mari tieme markt" dat hierdoor is opgevuld. „Het boek heeft de wind mee; het is precies op tijd verschenen", aldus Van Kampen. In zijn „woord vooraf" zegt Van Beu ge: „Dit boekje is speciaal geschreven voor die mensen die noghooit een scheepje hebben gebouwd. Men gaat vaak van de veronderstelling uit: „dat kan ik toch niet". Volgens Van Beuge komt dat vaak doordat de bouwtekeningen moei lijk te lezen zijn. Daarom ook schreef hij geen wetenschappelijke verhan deling, maar een „bouwbeschrijving" zó uitgebreid, dat het bij wijze van spreken nauwelijks meer mis kan gaan. Omdat hij voor dit boek het Staten jacht zelf bouwde, zijn er veel detail foto's en ook tekeningen gemaakt. Van het begin af heeft Van Beuge rekening gehouden met de adspirant- modelbouwer. Het boek kreeg een „Ten geleide" van Anthony van Kampen en een „Inlei ding" van de heer J. Van Beylen, directeur van „Het Steen", het scheep vaartmuseum te Antwerpen. De foto's werden verzorgd door Herman Van Dam. Uitgever is Unieboek b.v. Bus- sum. Ons TOURISTENMENU voor f 13,75 Paté met stokbrood o Wildragout met rode kool en aardappelkroketjes o Kwarkpudding met slagroom Til T'lfTI'T'T BIRKSTRAAT 108SOEST.02155-1 3720} ETEN APART V Geopend: 's maandags t/m zondags vanaf 17.00 uur. Dinsdags gesloten. SOESTERBERGSESTRAAT 107 SOEST TEL. 02155-20202 Op dinsdagavond 25 november a.s., aanvang 20.00 uur, wordt in het Arti- shockgebouw, S teenhof f straat 46 Soest, een thema-avond georganiseerd, die als onderwerp heeft „De rol van de patiënt in de gezondheidszorg". Deze avond is een voortzetting van de thema-ochtend over hetzelfde onder werp die een maand eerder werd ge houden en werd ingeleid door Aart Verhoeven, werkzaam bij de Stichting Gezondheidsvoorlichting van de Werkgroep 2000. Ook werd op deze ochtend als voor beeld van een aktieve patiëntenvereni ging door Fred Beekers, bestuurslid van de Stichting Hypericon uit Nij megen, verteld hoe initiatieven van pa tiënten in Nijmegen geleid hebben tot de totstandkoming van een antropo sofisch gezondheidscentrum in Nij megen. Door de afwezigheid van de mensen werkzaam in de hulpverlening en ge meentelijke instanties, verliep de Thema-ochtend weinig suksesvol. Al thans het beoogde doel, om een kon- takt te leggen tussen vertegenwoordi gers van Soester patiëntengroepen en hulpverleners, werd niet bereikt. Een nieuwe poging wil de thema-groep daarom wagen om Soester patiënten meer te betrekken bij de besluitvor ming in het gezondheidsapparaat op 25 november. Doel van deze avond is in elk geval om een brug te slaan tussen hulpverleners en patiënten of patiën tengroepen om een aantal mogelijkhe den te onderzoeken voor meer samen spraak. In welke richting deze avond zich zal ontwikkèlen is niet ingevuld. Dit kan zijn de meer-op-inspraak-ge- richte kant of de meer inhoudelijke kant van de gezondheidsvoorzie ningen in Soest. In elk geval kan, indien er voldoende belangstelling bestaat, een boeiende diskussie ontstaan over de rol van pa tiënten in de Soester gezondheidszorg. 67-cm bijzonder helder en kontrastrijk kleurenbeeld (door super-precision- inline-beeldbuis). Snelle zenderafstemming met 4 snelzoektoetsen. 16 programma's in het geheugen, ingesteld met elektronische zenderzoekknop. Digitale programma-indikatie. Laag stroomverbruik (98 watt). Aansluiting voor video-recorder. Kastuitvoering: notehoutdekor. L Plus Garantie/ Driejaar volledige garantie! KOPENHAGEN TV 16 COLOR. Adviesprijs2.378.- Uitzondering bij anderen, Inruil* 580.- regel bjj Schoemaker.' Drie jaar volledige garantie» op arb.loon, materiaal én voorrijden. Dat is pas zekerheid! Uw oude K.T.V. niet ouder dan 5 jaar en. in goede s F 7 w vv VUUG r\. i V I IIC/V UUUCI uüi I j OOI Cl I. II SOEST: WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT - TEL. 02155-10344 Bij een jubileum als het 35-jarig be staan van de Diabetes Vereniging Ne derland [D.V.N.J en het 30-jarig be staan van de afdeling Amersfoort en Omstreken, is er niet aan te ontkomen even een blik in het verleden te werpen om te zien wat er allemaal werd gedaan en ook wat er werd bereikt voor de diabeet [lijder aan suikerziekte]. I DIABETES I VERENIGING I NEDERLAND De oprichting van de .D.V.N. w.^ rnin óf meer een logisch 'gevolg Van de problemen die de-diabëet gedurende de Tweede Wereldoorlog ondervond en waardoor er een band tussen hen ontstond. ïn die periode moest de diabeet, naast het voedingsadvies van de arts, ook het moeilijk te bemachti gen insuline gebruiken. Insuline was „op de bon", maar zo kwam, via de distributiekantoren,' het kontakt tussen de diabeten tot stand. De distributiekantoren waren er ook de oorzaak van dat duidelijkheid werd verkregen omtrent het aantal diabe ten. In augustus 1945, enkele maanden na afloop van de oorlog, werd een vereni ging opgericht onder de naam: „Ne derlandse Vereniging van Suikterzie- ken" (N.V.S.), welke naam in 1972 werd gewijzigd in „Diabetes Vereni ging Nederland". Ook in Amersfoort werd een poging gedaan een eigen afdeling op te rich ten. Die poging strandde wegens ge brek aan belangstelling; slechts 13 diabeten meldden zich aan. Toen later besloten werd ook de om Amersfoort liggende dorpen in de afdeling op te nemen, leidde dit alsnog tot de oprich ting van de afdeling. Als één van de hoogtepunten in het bestaan van de D.V.N. kan gezien worden de opening in 1957 van het Medisch Kindertehuis „Bos en Duin" te Huis ter Heide. In dit tehuis werden de kinderen tussen vier en vijftien jaar opgenomen om te leren hoe zij het best met hun handicap konden leven. Na een periode van ongeveer zes weken konden zij weer naar huis. In de zestiger jaren werd daar nog een pavil joen aan toegevoegd voor langblijvers (soms langer dan een jaar), maar in het begin van de zeventiger jaren werd dit kindertehuis gesloten als gevolg van financiële problemen. Problemen De vele problemen die de diabeet in het dagelijks leven tegenkomt, werden door de vereniging aangepakt: de solli- citatieproblematiek naar een baan bij de overheid; het verkrijgen en verlen gen van het rijbewijs; de belasting aftrek voor extra-kosten; de vergoe ding van injektiespuiten en - naaiden door het ziekenfonds. Omdat de handelsprijzeri bij apothe kers en drogisten zo hoog zijn voor het zelf-kontrolemateriaal, startte de D.V.N. in augustus 1977 .zelfmet ...de verkoop van injektiespuiten en -naal den voor éénmalig gebruik, wat. ge volgd werd door opname vah het kon- trolemateriaal in het D.V.N.-verkoop pakket. Wat de afdeling Amersfoort betreft mag het optreden van de vrijwilligers in de „Amersfoortse Hulpdienst voor Diabetici" niet onvermeld blijven. Via een gespreksgroep voor jonge dia beten, waar allerlei problemen werden doorgesproken, werd besloten iets te gaan doen voor die diabeten die niet wisten, waar ze terecht konden. Zo ontstond de telefonische hulpdienst, die momenteel dag en nacht bereikbaar is. Sedert enkele jaren is deze A.H.D. uitgegroeid tot een landelijk instituut. Er zijn twee werkgroepen gevormdde groep „ziekenhuisbezoek" en de groep „Soest". Er worden voorlichtingsavonden geor ganiseerd en er is een speciale „dieet- kookcursus". met de vertoning van.de dia-serie: „Meester... hoe zit het nu met Bassie?" wordt op verzoek op scholen voorlichting gegeven aan kin deren van de eerste tot en met de zesde klas van de basisscholen. Duidelijk wordt gemaakt dat diabetes niet „b smettelijk" is en dat kinderen die er aan lijden, gewoon mee kunnen spelen en leren. Landelijk telt de Vereniging ruim 35.000 leden; de afdeling Amersfoort heeft er thans 728. Naast de voorlich ting ontvangt elk lid maandelijks het verenigingsblad „Diabc". Er worden goede recepten en voedingsadviezen in gegeven en ook erg openhartig en eerlijk gesproken over de vele proble men die de diabeet tegenkomt. Het lidmaatschap kost 38,50; infor matie over de afdeling is te vinden in de wachtkamer van iedere arts, in de wachtkamer van de polikliniek en ook in de bibliotheken. Op 21 november wordt het jubileum in Amersfoort feestelijk gevierd. Vanaf heden kan men op de werkda gen 's morgens van 7 tot 8 uur ook recreatief zwemmen in De Turf. Wel vindt tegelijkertijd de opleiding voor het zwemdiploma B plaats. P Kapsalon 'n goed verzorgd kapsel voor HAAR en voor HEM Steenhoffstraat 53 - Soest - 02155-21433 Vandaag, woensdag 19 november, start de grote landelijke ledenwerf actie van het Nederlandse Rode Kruis. Naast de dagbladen zullen ook radio en t.v. er aandacht aan besteden. Het motto van de actie is: „Het Rode Kruis zegt nooit „nee". Zegt u geen „nee" tegen het Rode Kruis." De ellende van de wereld wordt dage lijks via radio en t.v. in onze huiska mers gebracht, maar te zien is ook steeds dat het Rode Kruis altijd helpt waar het maar mogelijk is. Er zijn ook mensen die hun leven geven voor het Rode Kruis en het minste wat iedereen kan doen is lid worden. In Soest kunt u dat heel eenvoudig doen door u telefonisch aan te melden op nummer 13.201. Dit nummer is daar de héle dag voor beschikbaar. De afdeling Soest/Soesterberg van de PvdA vergadert a.s. maandag 24 no vember in het dorpshuis „De Borg". De gebruikelijke huishoudelijke zaken komen aan de orde zoals verslag kas controlecommissie bespreking .jaar verslag; begroting en bestuursverkie zing. Verder moet de vergadering aje 'afgevaardigden kiezen naar de gé wes telijke vergadering en de afgevaardig de naar het Tweede Kamerverkie zingscongres. De Rode Vrouwen Soest stelt overigens voor de Tweede Kamer kandidaat de leden Milly van Stiphout- Croonenberg Pijkei Schroder en Lies- ke Roessingh. Deze jaarvergadering, onder voorzitterschap van Nico van Waveren, begint om 20.00 uur. Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Wij kopen dit graag van u. diamantair - juwelier Rembrandtlaan 13 - Soest (let op'nummer; 13!) Laanstraat 18 - Baarn Compleet Etna gasfornuis (oranje) met gasoven, nu Etna gasfornuis de luxe (wit) 4-pits gascomfoor, beige of wit, nu SOEST: WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT - TEL. 02155-10344 Donderdag 13 november j.1. is de nieuwe showroom van Autobedrijf Kimman Amersfoort aan de Barchman Wuytierslaan te Amersfoort in gebruik genomen. Een opmerkelijk initiatief van Kim man in deze moeilijke tijden voor de autobranche.

Soester Courant | 1980 | | pagina 13