Hm Brood niet uitsluitend vervoermiddel voor beleg Brood en banket bakkerij Birkstraat 93 Soest Soester Courant van woensdag 19 november 1980 coat met tg, strik- mels. Voor orgen de ;rote Onherkenbare verandering in de Birkstraat In de lange aanloop van Amersfoort naar Soest ligt de aloude Birkstraat. De tijden hebben geknaagd aan de weilanden van Soester boeren, in de Birkstraat lijkt het er op dat de tijd heeft stilgestaan. Het landelijke karakter van Soest is er gelukkig in stand gebleven, slechts de kleine winkelstand heeft de bakens verzet en zich aangepast aan de eisen die de tijd stelt. Onderdeel van die winkelstand is de vooral in Soest-Zuid bekende brood- en banketbakkerij Faas, vroeger bekend onder de naam v.d. Flier. Vrijdag j.1. vond de heropening plaats van deze brood- en banketbakkerij. Een heropening als gevolg van een drastische uitbreiding die een ouder wetse heerlijke warme bakker aan zijn bedrijf wilde geven. Een dag later moeten Ab en Mint Faas tot de gelukkige conclusiè zijn gekomen dat deze verandering tevens een verbetering gaat inhou den. De zaak in nieuwe stijl bezorgde tijdelijk onderdak aan klanten die in vroeger tijden buiten de regen trotseerden om het brood van de warme bakker te bemachtigen. Want wie het nog niet weet: in de Birkstraat 93 worden ze nog steeds bijzonder bruin gebakken. In de Birkstraat worden ze bruin gebakken De broodshow van Ab Faas uit de krant, een kopje thee en, hoe kan het anders, een boter ham. Tijdens het bakken wordt de planning gemaakt voor andere zaken die deze dag de aan dacht krijgen. Er is tijd voor dit werk. Faas en de zijnen stellen allerminst prijs op de sneldraaiers van het deeg. Smakelijk vers knap pend brood heeft bereidings tijd nodig. Niet geforceerd, maar in de Birkstraat nog op een ouderwetse manier. Het zou ondermeer de verklaring voor het smakelijke aroma van het Faas-produkt kunnen zijn. Wat er zeker mee te maken heeft is de bijna antieke steen oven waarin het brood gebak ken wordt. Een heetwateroven met een bijna klassieke warm- te-overdracht. Bijna 2uur heeft hij dagelijks nodig om op de juiste manier op tempera tuur te komen en vervolgens de porties deeg in ontvangst te nemen. Een warme ontvangst, zoals het de echte warme bak ker betaamt. Ruim een half uur duurt het verblijf in de ovens, daarna kunnen de dage lijkse hongerigen worden ge spijzigd. Wat de afname bij de fa. Faas betreft zijn het er velen. Nog afgezien van de honderden lu xe-broodjes gaan er per week end zo'n 2000 broden over de toonbank van de Birkstraat- winkel. Maar dan is er ook sprake van nachtarbeid en is het reeds middernacht wan neer de ovens worden aange stoken. Terug naar die norma le werkdag waar Ab Faas zijn eerste grote pauze houdt na het middaguur, een uiltje knapt, en vervolgens weer tot circa vijf uur in de middag in zijn tijdverslindende bedrijf te vinden is. Wie heeft het nog over een 8-urige werkdag of een 40-urige werkweek? De zelfstandige bakker in ie der geval niet. Wie zo ambachtelijk bezig is om brood niet langer een ver voermiddel van beleg te laten zijn mag er op rekenen dat zijn klantenkring zich steeds meer zal uitbreiden. Sinds Ab Faas zich eigenaar mag noe men, is de klantenkring in de Birkstraat nog groter gewor den. Er moest wat verkoop ruimte betreft drastisch wor den veranderd. Een ingrijpen de verbouwing heeft plaats ge vonden met als gevolg dat sinds vrijdag j.1. iedere klant overzichtelijk de broodshow krijgt uitgesteld en een keuze kan bepalen uit het deegreper toire. Een repertoire dat nog lang niet is voltooid. In de bakkerij wordt er hard gewerkt aan nieuwe broodcom posities die vooral de liefheb bers van volkorenbrood zullen interesseren. Gezien deze ont wikkeling zou het voor de hand liggen dat Ab's eerste liefde, de banketbakkerij, het defini tief verloren heeft van de broodbakkerij. Ab Faas: ,,Daar lijkt het mis schien op gezien de enorme belangstelling die er voor ons brood bestaat. De verhouding is desondanks toch 60% brood en 40% banket. Mijn oude lief de kan ik toch niet vergeten omdat ik graag daarin een beetje bezig ben. De komende tijd staat weer bol van mar sepein en amandelbanketlet ters. Je kunt er niet omheen, maar ook in de drukke decem bermaand blijft de vervaardi ging van brood dagelijks onze aandacht houden. Het een mag nooit ten koste gaan van het ander. Met de verbouwing is nu gerea liseerd dat wij naast een grote showsortering onze klanten tevens razendsnel kunnen be- Foto: Herman van Dam dienen. Natuurlijk zijn er nog pieken, maar wachttijden dat er nog 25 wachtenden vóór wa ren zijn er gelukkig niet meer bij. Wachtende klanten pleit natuurlijk wel degelijk voor de kwaliteit van je produkten, de betrokkenen zelf hebben op za terdagmorgen ook nog wel iets anders dan de bakker op hun boodschappenlijstje staan. Met de afsluiting van fase 1, de ingrijpende verbouwing en uitbreiding van de verkoop ruimte, heeft Ab Faas in de eerste plaats service aan het kopende publiek beoogd. Voor veranderingen elders binnen het bedrijf staan weer andere plannen op stapel. De ruimte waarin het produktie-proces plaats vindt zal binnen afzien bare tijd eveneens worden ge moderniseerd en uitgebreid. Ook dit laatste heeft te maken met de klantenkring. Ab Faas: ,,Ik zou het zo leuk vinden op geregelde tijden open huis te houden. Je klan ten laten zien hoe bij ons het brood gebakken wordt en het ze ook zelf leren. In feite niets bijzonders, want ook vele kin deren van de kleuterscholen zijn bij mij al in de bakkerij een kijkje komen nemen. Zo zijn er meer aktiviteiten die mij voor ogen staan, maar het is zo'n onpraktische ruimte die met alles en nog wat is vol gestouwd, dat er eerst veran derd zal moeten worden alvo rens ik die plannen op een leu ke manier kan realiseren. Zo als het nu is leent het zich er niet voor". Ab Faas, hij lijkt in zijn nieu we opzet op weg zichzelf con currentie aan te doen. Dat laatste moet u dan maar rustig vergeten. Met en zon der open huis is en blijft Ab Faas voor de Birkstraat toch de warme bakker waarvan je blijft eten. Voor dat laatste in in de eerste plaats Ab Faas verantwoorde lijk. Samen met zijn vrouw Mint enkele jaren geleden van uit Emmeloord naar Soest ver trokken. Polderkinderen die intussen te vreden vaststellen dat het wei nig moeite heeft gekost zich in Soest thuis te voelen. Niet zo onbegrijpelijk overigens, want zonder te stellen dat ze in za kelijk opzicht in Soest in een opgemaakt bedje terecht kwa men mag wel worden opge merkt dat Ab's oom, Kees v.d. Flier en zijn echtgenote Mep een zekere reputatie hadden met betrekking tot de kwali teit van hun brood- en banket- bakkerij-produkten. Dat is al leen maar meegenomen wan neer je als importvreemde lingen een nieuwe start gaat maken. Los van de zakelijke aspecten zijn ook andere fac toren er de oorzaak van ge weest dat ze snel inburgerden. Ab en Mint zijn pure natuur liefhebbers, en vooral de eerste voelt zich als een vis in het water wanneer het om vereni- gingsaktiviteiten gaat. Was een van de oprichters van een gereformeerde jeugdsocië- teit, het J.O.C., als tekstschrij ver en uitvoerend amateur ge waardeerd bij een Soester ca baretgroep, veel belangstelling voor hetgeen zich in kerk en wereld afspeelt en als midden dertiger een regelmatig beoe fenaar van binnen- en buiten sporten. Krukken die een geblesseerde voet begeleiden zijn van dit laatste de zichtbare getuigen. Ondanks die tijdelijke handi cap ging de uitbreiding van zijn zaak verder en is hij da gelijks in de bakkerij te vin den. Ze moeten tenslotte dage lijks voor iedereen bruin ge bakken worden. Met of zonder krukken. Echtgenote Mint is, in tegen stelling tot Ab die zijn oplei ding in tal van gespecialiseer de zaken kreeg, allerminst in de omgeving van warme ovens voor brood en banket warm gelopen. Haar schooljaren kre gen een praktisch vervolg in een psychiatrische inrichting in Wolfheze. Na haar huwelijk met Ab, de verhuizing, werd het moederschap haar eerste en belangrijkste bestemming. In een pandje dat om en na bij twee eeuwen oud is zet Ab Faas met medewerkers en Oom Kees een traditie van 50 jaar broodbakken voort. De laatste heeft het slechts ten de le voor gezien verklaard en laat dagelijks zijn gezicht in de bakkerij zien en zijn handen werken. Afbouwen heet dat te genwoordig, maar wat Oom Kees v.d. Flier betreft dan wel heel geleidelijk aan. Daar schijn je het oudst mee te kun nen worden. Dezelfde Oom Kees is het geweest die Ab de ware liefde tot het bakkersvak heeft bijgebracht. Lange tijd heeft neef de bakkerij niet zo zien zitten en ging zijn voor keur naar de banketbakkerij uit. Zelfs is er Sprake van ge weest dat Ab leraar zou gaan worden aan de banketbakkers vakschool. Het liep anders. Ab Faas: ,,Zelf had ik een fijne ULO- tijd achter de rug en dan ga je je idealiseren dat lesgeven best een aardige bezigheid zou kunnen zijn. Dan ontdek je pas veel later dat je op een ban ketbakkersvakschool toch te maken krijgt met een andere mentaliteit, een mentaliteit die de mijne niet was en is. Ik heb mijn plannen voor het le raarschap er maar aan gege ven". Zonder geld, maar met als on schatbare investering een hardwerkende vrouw en een goedwillende Oom Kees en Tante Mep is het bakken voor Ab in 1970 begonnen. Opnieuw naar school en het broodbakken vele jaren van Oom Kees afkijken. Dat laat ste is Ab Faas goed afgegaan, want in '77 kwam het sein op groen te staan en nam hij officieel de zaak van zijn oom over. Intussen was hij er ach ter gekomen dat het bakken van brood als puur warme bakker zich meer dan tot een ambacht had ontwikkeld. Ab Faas: Vroeger ging het om vier soorten broodbruin - water, melkbrood, en dan na tuurlijk v.d. Fliers beroemde roggebrood. Op topdagen zit ten wij nu aan zeventig soor ten brood waarin vooral het volkorenbrood bij onze afne mers een hoofdrol speelt. Die ontwikkeling is er de oorzaak van dat er voor iedere brood bakker, en dan vooral de war me, een leuke boterham in te verdienen is. Vroeger, toen er sprake was van minder varia ties in brood lag dat anders. Toen was het de banketbakke rij die voor het zakelijke beleg zorgde. Er heeft ook in ander opzicht een verschuiving plaats gevonden. Door de vele variaties brood is de belang stelling er voor groter gewor den. Ook bij kinderen. Deed je ze vroeger een plezier met een snoepje, tegenwoordig krijgen ze een stukje stok of een moot je uit een krentenbol. Natuur lijk is het banket niet weg te denken, maar het is toch iets dat je meer moet plaatsen bij verjaardagen en andere feest dagen. De tijd dat er, zoals in de ja ren zestig, maar wekelijks taartjes werden vergeten lijkt mij een beetje voorbij. Boven dien moet het allemaal ook nog betaalbaar blijven. De produk ten die uit een banketbakkerij komen zijn zo arbeidsintensief dat het wel tot uitdrukking in de verkoopprijzen moet ko men. Daardoor is het verklaar baar dat vele gerenommeerde banketbakkers om begrijpelij ke redenen tegenwoordig ook de verkoop van brood aan hun assortiment toevoegen' Wie een broertje dood heeft aan vroeg opstaan en vroeg naar bed gaan is bij voorbaat al kansloos om met sukses een toekomst in de bakkerij te zoe ken. Een toch wel min of meer aangepaste levenswijze, waar in de wekker een dagelijkse hoofdrol speelt, is voorwaarde om een steeds terugkerend pro- uukt aan de man en de vrouw te brengen. Een dag uit het le ven van warme bakker Ab Faas begint met het zeer vroeg waarschuwen door een wekker die er voor zorgt dat hij om 5 uur in de ochtend in de bakke rij staat. De eerste dagen gaan draaien en dat heeft als plezie rige konsekwentie dat het eers te ovenverse brood na allerlei bewerkingen reeds om half negen kan worden afgeleverd. Tussen het draaien van het deeg en de aflevering aan de klant blijven er minuten over voor het belangrijkste nieuws De oude en de nieuwe bakker met echtgenote

Soester Courant | 1980 | | pagina 15