Taveerne „cTOiide Enghe" poetst en viert het koper 50 jaar geleden in Soest DUO PONCIA CABARETAVOND Na afloop Bal Lege R.K. Mavo-school vervalt Gehannes... Uw succes is onze reclame!!! Voor alle RIJBEWIJZEN Autorij- en Verkeersschool StationskoffietiuiSj Torenstr. 6, Soest Entréeprijs 6Q cent 21 November 1930 Klassiek concert in Amersfoort Auto gestolen Dronken man steekt echtgenote 17 Soester Courant van woensdag 19 november 1980 17 Deze maand is het precies 12Vï jaar geleden dat er zich aan de Middelwijkstraat een verandering voltrok. De typische café- biljart-zaak „DB KLEINE WITTE" verdween, taveerne „d'Ou- de Enghe" kwam er voor in de plaats. Niet alleen de naams- verandering trok de aandacht. Vooral ook het karakter van de zaak werd gewijzigd. Verantwoordelijk daarvoor: Ton en Sina Henneberke, twee ras-Amsterdammers. Hij jarenlang hoogst gewaardeerd bedrijfsleider van het befaamde Amster damse LEDO-restaurant, zijn echtgenote moeder van drie kin deren. In deze maand wordt het koper gevierd en extra gepoetst Aanleiding op deze pagina de nog korte levensgeschiedenis van taveerne „d'OUDE ENGHE" te belichten. De geschiedenis van taveerne „d'OUDE ENGHE" mag dan jong zijn, het pand waarin dit bijzonder sfeervolle restaurant met zijn typische Franse spe cialiteiten onderdak heeft is dat zeker niet. Middenstanders hebben er in de loop der tijd een schrale of redelijk belegde boterham in verdiend. Toen de familie Hen neberke er zo'n 12% jaar gele den introk wisten ze nauwe lijks van het bestaan van Soest af. Bevriende relaties hadden hun er op attent gemaakt dat de toenmalige eigenaar van DE KLEINE WITTE het lang zamerhand welletjes vond en een koper voor zijn zaak zocht. Een zaak met veel goodwill bij Soester stamgasten en ver tegenwoordigers. De verdie ping boven het café telde zes kamers die a raison van 11,50 per nacht, inclusief ontbijt, aan hotelgasten werden verhuurd. Het kan als bekend worden ver ondersteld dat niet-Soesters die in Soest zich aan een zakelij ke start wagen, zeker in de Horeca-sector, moeilijke be ginjaren kennen. Ook Ton Henneberke en zijn vrouw hebben daar mee te ma ken gehad. Gehinderd door slechts te beschikken over zeer bescheiden financiële midde len moesten de toekomstplan nen, er een verfijnd restaurant van te maken, geruime tijd worden uitgesteld. De ballen bleven voorlopig nog klotsen op het biljart, oud en jong werd getapt, de hotelkamers behielden hun funktie. Evenals de vorige eigenaren, ze combinatie in slopend werk resulteerde waarbij één 8-iirige werkdag niet ter sprake kwam. Vooral hun kinderen hebben in die begintijd ook ervaren wat het is wanneer ouders aan zo'n onderneming beginnen. Het was geen zeldzaamheid wan neer ze ontdekten dat ze hun slaapkamers op de meest on verwachte momenten bezet za gen door late of gestrande ho telgasten. Ook werd hun duide lijk dat in de eerste en laatste plaats de gasten bij de berei ding van de maaltijden zeer bewust voorrang kregen. Alles was er op afgestemd om met hard werken geld te verzame len en daarmee lang gekoester de plannen werkelijkheid te laten worden. Ze hebben, en dat zal ieder een die de ontwikkeling van ta veerne „d'OUDE ENGHE" heeft gevolgd, er heel wat voor over gehad. Het sein voor de metamorfose werd op een on verwacht moment door de oud ste zoon Eddy gegeven. Het was hem en zijn broers in de loop der jaren niet onopge merkt gebleven dat zijn vader in de keuken en restaurant klassewerk bracht, maar wat de doe 't zelfkant betreft na ge- spijker en gesleutel altijd aan spraak maakte op verband en pleisters. Eddy, Ronny en Gerard heb ben in de periode dat hun moe der in het ziekenhuis verbleef er een sensationele puinhoop van gemaakt. De kartonnen plafonds werden met meester hand gesloopt en in zeven da gen tijd rekende men af met DE OUDE WITTE en kwam ta veerne „d'OUDE ENGHE" er voor in de plaats. Tussen de bë- drijven sloopte zoon Eddy de keuken en maakte er een'mo derne culinaire werkplaats van waarin hij geruime tijd de scep ter zou zwaaien. Eddy, de hervormer kwam, Eddy ging om zijn geluk te beproeven in Portugal waar hij nu sinds vele jaren het voor 't zeggen heeft in een van de meest vooraanstaande restau rants in de Algarve. Na zijn vertrek deden kok Paul Baar- spul met echtgenote hun intre de in de Middelwijkstraat. Vier jaar lang heeft het com pagnonschap geduurd. De fa milie Baarspul kwam, de fami lie Baarspul ging. Op eigen kracht een restaurant exploi teren in het Hilversumse. Mutaties bleven. Zoon Gerard en echtgenote Olga keerden hun snackbar in Amersfoort de rug toe en kwamen de gelede ren van taveerne „d'OUDE ENGHE" versterken. Gerards domein de keuken, Olga een niet geringe hoeveelheid ander werk. Terug op het eigen nest en die transfer heeft zijn uit werking niet gemist. Het straalt er als het ware vanaf. Gerard Henneberke over zijn terugkeer naar Soest: „Ik heb er nog geen dag,spijt van ge had. Je kunt je hier heerlijk uitleven. Een snackbar is als aanloop in financieel opzicht erg aantrekkelijk, maar wij gaan er nooit meer in terug. Naast het a la carte-werk veel partijen en koude buffets. Dat zijn zaken die voor mij op maat gemaakt zijn. „Niet zonder trots worden er foto's getoond waarop meesterwerken van de chef-kok en zijn Olga te zien zijn. Gerard Henneberke: „Dat je toch zulke prestaties en crea ties komt gaat natuurlijk niet van de ene dag op de ander. Ik heb het geluk gehad het vak van uitstekende leermees ters te mogen leren. De rest moet je zelf doen en dat houdt in dat ik mij nog dagelijks in allerlei literatuur verdiep. Ol ga doet niet anders. Samen wordt er heel wat af gefanta seerd om ieder jaargetijde in culinair opzicht een apart tint je te geven. Wij zitten nu in het wildseizoen. De herfsttijd biedt tal van mogelijkheden Taveerne „d'OUDE ENGHE" in het koper Foto: Herman van Dam Omdat ambtelijk Den Haag geen haast maakt met de taxatie van de oude leegstaande R.K.Mavo-school aan de Dalweg, dreigt het grote pand te ver vallen tot een ruïne. De jeugd houdt er danig in huis en breekt alles stelselma tig af. De gemeente wil het gebouw overnemen, maar na jaren onderhan delen met het ministerie van onderwijs is het gebouw nu in handen van Domei nen en zijn de onderhandelingen weer van voren af aan begonnen. Het wach ten is op de taxatie door ambtenaren van domeinen. In de vorige week gehouden CDA-soos maakte de heer A. v.d. Dijssel, oud bestuurder van de R.K. Mavo en voor zitter van de Don Bosco verkenners- groep zijn ongerustheid over de gang van zaken kenbaar. Hij had geconsta teerd dat nu ook de pas zeventien jaar oude gymnastiekzaal doelwit van de vernielzuchtige jeugd was geworden. Van den Dijssel waarschuwde voor ongelukken. Tegels werden wegge haald en in het open keldergat gegooid, terwijl ook over het in slechte staat verkerende dak gelopen werd. De vrees bestond bij het schoolbestuur van de Bonifaciusschool en bij de leiding van de Don Boscogroep, dat ook deze gebouwen speelterrein van de niets ontziende jeugd zouden worden. Wethouder Hoekstra moest tot zijn spijt vast stellen dat enorme bureau cratie in Den Haag de overname van de school in de weg stond. Soest zou graag over het pand beschikken: er waren kandidaten (verenigingen) ge noeg om er goed gebruik van te gaan maken. Na het leegkomen van de gebouwen en noodlokalen werden de onderhandelin gen over de overname gevoerd met het ministerie van onderwijs. Een paar jaar later bleek de school over gegaan te zijn in handen van domeinen en nu had de gemeente weer van voren af aan moeten beginnen. Opnieuw was het wachten op de taxatieprijs die door ambtenaren van domeinen moet wor den vast gesteld. Wel was inmiddels bekend geworden dat domeinen het hele complex publiek zou verkopen, als de gemeente niet in zou gaan op de nog vast te stellen prijs. Hoekstra meende dat de eventuele adspirant-koper' er dan wel terdege rekening mee moest houden, dat het perceel in het bestemmingsplan een bijzondere bestemming had. Niet alles zou daar mogelijk zijn. Overigens betreurde Hoekstra het dat de domein-ambtenaren geen haast hadden en dat de gemeente van haar kant niets kon doen tegen de vernielin gen. ,,We kunnen de zaak wel dicht spijkeren, maar de rekening kunnen wij bij niemand presenteren"aldus de heer Hoekstra. A.N.W.B. -|%/T T F.N.O.P ERKEND iTEe LUi3 VAMOR VAN LENNEPLAAN 47 - TELEFOON 16621 bij het serveren van wild daar aan extra aandacht te schen ken". Bijzonder is ook de aandacht die aan het 12% jarig bestaan van taveerne „d'OUDE ENGHE" wordt geschonken. Vele vaste cliënten hebben reeds de uitnodiging ontvangen waarin melding wordt ge maakt op welke wijze de Hen neberke's op 25, 26, 27 en 28 november gaan „uitpakken". Wij willen het u op deze pagina niet onthouden. Fijnproeven, smullers en ge zelligheidsklanten worden op dinsdag 25 november a.s. in de gelegenheid gesteld aan te zit ten aan een diner a la carte. Bijzonderheid van dit pro gramma-onderdeel de huis wijnen wit - rood en rosé wor den u die avond in onbeperk te hoeveelheid door het huis aangeboden. Een dag later zal het décor van taveerne „d'OU DE ENGHE" u doen vermoe den dat u zich ergens in een Bretonse vissersplaats be vindt. Alle bijzondere vissoor ten, inktvis, tarbot, paling, zalm, kreeft, tong en noemt u maar op kunnen worden geser veerd. Donderdag 27 novem ber a.s. staat de wildschotel centraal. Wildspecialiteiten voor de absolute fijnproever, toegespitst in een speciaal sa mengestelde wildschotel waar op u eend, fazant, hazerug zult aantreffen. Vrijdag 28 novem ber „klapstuk" van de jubi- Twee generaties Henneberke's met echtgenotes Foto: Herman van Dam leumviering. Worden de avon den die er aan voorafgaan door pianomuziek omlijst, de vrij dagavond zal een speciaal combo u muzikaal onthalen bij uw avondje uit in taveerne „d'OUDE ENGHE". Voor een bescheiden jubileum en een specialiteitenrestau rant in ontwikkeling een kost baar programma. Zeker wan neer men zich, zoals op de vrij dagavond gebeurt, waagt aan een diner-dansant. Ton Henneberke: „Wij maken er geen geheim van dat de aan gepaste prijzen en de vele at tracties ons dezer dagen geld gaan kosten. Dat mag en dat kan. In de eerste plaats vieren wij een feestje, op de tweede plaats willen wij aan oude en nieuwe relaties, vrienden en bekenden nog eens demonstre ren waar wij van taveerne „d'OUDE ENGHE" toe in staat zijn. „Dat laatste is kennelijk reeds bekend, want tijdens ons vraaggesprek rinkelde diverse malen de telefoon en werden reserveringen voor deze spe ciale gastronomische avond genoteerd. Twee generaties Henneberke's vieren volgende week een feestje. Het lijkt ons best de moeite waard u te ad viseren deze gezellige en voor al smakelijke „avondvier daagse" van dichtbij eens te bekijken en.te proeven. op Maandag, 24 November 1930, des avonds 7.30 uur, in bet Optreden van het alom gevierde en bekende Houdt dien avond'vrij. Houdt dien avond vrij. Aanbevelend, H. J. ETTEMA. Zie onderstaande retentie. Het duo Poaicla, uit Amsterdam, de partner met de muziek beenen, had een alleraardigst programma samen gesteld, waarom hartelijk is gelachen en het applaus dus niet uitbleef. Beiden waren heel goed wat zang en voordracht betrof. Gaarne zien wij ze hier nog maals terug. Straatweg Soestdijk-Bilthoven De werkzaamheden aan den nieuwen betonweg Soestdijk-Bilthoven vorderen snel. Ter hoogte van het oude tolhuis is de Praamgracht verlegd, waardoor het mogelijk is dat de nieuwe weg niet onderbro ken wordt door een brug. De verbinding tusschen het nieuwe gedeelte van de Praamgracht en het bestaande deel is verkregen door een betonduiker van 50 Meter lengte. Zeer binnenkort zal dit eerste ge deelte kunnen worden opengesteld voor het ver keer, terwijl niet lang na het verstrijken van dit jaar de geheele straatweg gereed zal komen. Opbrengst bazar De Bazar, welke te Soesterberg gehouden Is ten bate van het Ned. Herv. Wijkgebouw, heeft een batig saldo opgebracht van ruim 1200( Uitslag veilig Ten overstaan van notaris A. O. Dammers alhier werd Dinsdag in hotel ..Eemland" geveild: Een café, annex woonhuis met schuur en tuin te Soest, staande en gelegen aan de Koninglnnelaan no. 38 groot 5 aren 60 centiaren. Ingezet op 7000,- werd het niet afgemijnd. Kooper was de heer J. Weste- meijer alhier. Opbrengst bazar De bazar, gehouden door de vereeniging ,,Hulp in Nood" in de Rembrandtzaal op 12 en 13 Nov. 1.1. ten bate van het kleedingfonds „Zonnegloren" heeft opgebracht de som van 2050,- Herst. Apost. Gemeente Naar wij vernemen is de Herst. Apost. Gem. door aankoop eigenaresse geworden van de Rembrandt zaal aan de Rembrandtlaan alhier. Bedoeld kerk genootschap zal in dit gebouw hare godsdienst oefeningen houden. De werkverschaffing De gemeentelijke werkverschaffing is j.1. Maan dag aangevangen met 44 te werk gestelden. Voor lopig is men begonnen den weg langs den spoor lijn Soest-Den Dolder, door te trekken tot de Scha pendrift. Ook langs de spoorlijn Soestduinen-Amers- foort is men bezig een strook grond brandvrij te maken door omlegging van de zoden, ter bescher ming van de bosschen, die daar zijn aangeplant. De Soester R.K. Spaarbank In het verslag van den R.K. Spaarbank alhier, over het afgeloopen jaar treffen wij het volgende aan: Het inlegkapitaal bleef over het alfgeloopen jaar in vergelijking tot vorige jaren stationnair en be draagt het niet onaanzienlijk bedrag van 108.074.27,5. Het reservefonds bedraagt* ongeacht het winst aandeel 1929 4282.34,5. Over het jaar 1929 valt wederom een winst te boeken tot een bedrag ad ƒ911.94. De winst meent de vereeniging als volgt te moeten verdeelen: Over te brengen naar het reservefonds 455.97 (de reserve zal dan bedragen 4282.34,5 plus 455.97 is 4738.31,5) Te bestemmen als tweede gedeelte feestgave van den Zeer Eerw. heer Pastoor der Par. St. Petrus en Paulus ter gelegenheid van diens 40-jarig Priester feest, n.1. de halve kosten van een statie in de pa rochiekerk 290,-. Aan den Bijzonderen Raad der St. Vincentius Vereeniging, werkzaam in beide parochiën van Soest 125,-. Aan de St. Theresia Vereeniging in de parochie v.d. H.H. Petrus en Paulus 40,97. Totaal 911.94,5. Waardering De Inspecteur van politie geeft den ingezetenen in overweging niet te teekenen op lijsten, waarop het gemeentestempel niet is afgedrukt. Tevens wordt er op gewezen, dat het zonder toe stemming niet geoorloofd is gelden in te zamelen, prikkaarten aan te bieden of op andere wijze geld inzamelingen te houden. De inwoners worden ver zocht hieraan hun medewerking te verleenen, zoo dat hét onbevoegden onmogelijk wordt gemaakt gelden, bijeen te brengen voor een soms door hun verzonnen doel. Ook wordt er op gewezen, dat vreemde kooplieden in 't bezit moeten zijn van een vergunning waarop het gemeentestempel is afgedrukt. Wanneer deze personen een dergelijke vergunning niet kunnen vertoonen, zal het raadzaam zijn van deze perso nen niet te koopen. UIT DE ADVERTENTIËN: BURGEMEESTER EN WETHOUDERS DER GE MEENTE SOEST zullen trachten op Dinsdag 2 December a.s. des namiddags te 3 uur, in het Raad huis aldaar aan te besteden: een kleine verbou wing van het Raadhuis te Soest. Bestek en 1 teeke- ning vanaf Maandag 24 November a.s. verkrijg baar tegen betaling van 2,50 ten kantore van Open bare Werken, Lange Brinkweg 49b te Soest, alwaar tevens inlichtingen worden gegeven van 11-12 uur. EN BETERE BENZINE en lagere prijs. Thans 12 ct. aan de pomp. Jac. Willig, Steenhoffstraat 25, Soest, telefoon 2354. Lucht gratis. Waat goat de tied toch haard. Ik word ter wellus baang vaan. 't Liek wel of daat de weke telkes mingder doage telle. Ik het nog moar aamper me gehannes in de Soesder noage- pluusd of ter mot aalweer een nieuwe uut me duum ezoge worre. Ut zouw best maakke- luk weze, ak ter een poar in 't vore haad. Moar doat mos niet zee boas Smit, aanders ben'k niet aaktuweel. En daa's ok weer woar! Zoaterdaag hewwe Sinterkloas weze ophoale. P. V. O. waas ter ok weer bie. De leste keer deeje ze niet mee, waant toeng woare ze te duur. Licht moste ze noeng ongder de aadviespries duke. Of woare de moppies korter De heule klup notoabele op ut bordes het nog geluk ehaad daazze niet doaluk de zaak vaan Zwaarte Piet ingonge. Ik schaat daat Sinterkloas vaan 't joar wel waat zuniger an zaal doen, moar hie geeft tenmingste nog aaltied waat. Daat kaajje vaan de gemeeng- te Soest niet zegge. Die belooft vaan aalles moar je kriegt niks. 't Mooiste koado veur Soest is een gróte boal baankbiljette, geejn vaalze, moar echte. Je heb noatuurluk aalle kaans daat Sinterkloas ok mos inle- vere op ze A. O. W. en daan wor ut kniepe met de cengte. D'r kwaam bie ming thuus zo'n mooi bloadje deur de bus rolle. „Op 't Hoogt" sting der op. 'k Daach eerst daattut een flauwe baak wass toenk ut ele- ze haad, waant noeng wouwe ze me weer een nieuw Road- huus en Pliesiebero ansmere. En toeng konk ok nog zegge of daat ik ter nog een poar huze bie wouw hebben. Je mot toch moar 't lefhebbe, vin ik. Geejn cengt te maakke en daan met zukke oanbiedinge bie ming an de deur komme. Nee maanne, doar traapt Han nes niet in. Ik zaal toch baarste ak ter waat vaan snaap. Wie het aal daat moois bedaacht? Daat mot ok wel een graappe- moaker weze. t Liek wel waark vaan een nep Sinterkloas. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge: Waanneer kenne we de schoen zette om aal die spulle op te vaangel Zeker met Sint Juttemus! Zaa'k ter nog een poarjoarze "6ie zette vëur een overdekt zwembad en een schouwburg- zoal? En ik weet nog veul meer, moar ik ben baang daa'k de gaart krieg. Hannes van de Neng Voor uw: BRUILOFTEN - PARTY'S RECEPTIES KOUDE BUFFETTEN RESTAURANT SOESTER NATUURBAD Van Weerden Poelmanweg 4 SOESTDUINEN-Tel. 02155-13156 Van een eenvoudige huzarensalade tot een uitgebreid koud buffet: onze keuken is gespecialiseerd in exclu sieve schotels voor uw party thuis, uw bedrijf enz. De orkestvereniging Amersfoort geeft in samenwerking met het Zeister Phil- harmonisch Orkest op zaterdag 22 no vember, aanvang 20.00 uur, een con cert in de Stadshal van de Flint aan de Coninckstraat te Amersfoort. Uitgevoerd worden de ouverture „Ana- créon" van Luigi Cherubini; het cello concert in d-klein van Eduard Lalo en de Symfonie in d-klein van Cesar Franck. Soliste is Anner Bijlsma (46), vele jaren eerste solo-cellist van het Concertgebouworkest. Van de Wiardi Beckmanstraat werd de personenauto van R. P. gestolen. Het voertuig stond voor zijn woning gepar keerd. Uit de garderobe van een Mavoschool werd het groene jack van een leerling weggenomen. Een strop van 159 gul den. Uit de leegstaande gymnastiekzaal bij de oude R.K.-Mavo aan de Dalweg werden tien badmintonrackets, vier basketbal-ballen en een voetbal gesto len. Dit materiaal zat in een afgesloten kast, die werd opengebroken. Een strop van 615 gulden. In een woning aan de Klein Engendaal- weg werd vorige week een man aange houden die zijn vrouw met een mes in linkerarm en rug gestoken had. De vrouw werd naar het ziekenhuis Zon negloren gebracht: de vier kinderen werden bij familie ondergebracht. In het huis was meubilair vernield als gevolg van een voorafgaande vecht partij

Soester Courant | 1980 | | pagina 17