Sint Nicolaas in stromende regen in Soest gearriveerd Soester Courant na vijf jaar helaas duurder nieuw gemeentehuis opgeschort 1 Zo gezien.. 1.3S 8.98 10.- 1.69 3.20 HW'liH'Mil Financiële positie gemeente zeer zorgelijk: Voorbereiding bouw Verlanglijst Door gladheid been gebroken B0ERENHAM JONGE UNIEKAAS Honsbergen VERSE KIPPEN Honsbergen STOOFPEREN Honsbergen KOFFIE Woensdag 19 november 1980 59e jaargang no 13 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaarf 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag „Je moet er wat voor over hebben!" was een veel gehoorde kreet j.1. zater dagmiddag bij de aankomst van Sint Nicolaas In Soest. En dat klopte wel want de regen viel met bakken uit de hemel. Daarom moesten niet alleen de ouders „er veel voor over hebben", maar ook de Sint en zijn Zwarte Pie ten; de begeleidende muziekkorpsen P.V.O., AGAVS uit Soesterberg en Bronswerk Amersfoort; de ruiters van Eldorado en niet te vergeten de dienstdoende politiemensen. Maar iedereen hield blijgemoed vol tot meer dere eer en glorie van de Sint en onge twijfeld tot groot genoegen van de toch nog grote kinderschare. Op station Soest-Zuid werd Sinterklaas welkom geheten door de in jacquet gestoken en hoge hoed dragende heer J. Heerkens. De Sint beantwoordde de vriendelijke woorden en zette dit jaar voor het eerst uiteen waarom Hij tegelijkertijd zowel op het station als op de televisie te zien was. Soest kreeg de primeur: „Omdat we ook aan de zieke kinderen thuis moeten denken, hebben we Mijn aankomst in Neder land, een dag eerder op de film opge nomen. Dat wordt nu uitgezonden op video". Verder liet Hij blijken ook, net als de meeste ouders, financiële problemen te hebben en dat zou er wel eens de oorzaak van kunnen zijn dat de ca- deau's dit jaar iets minder zouden wor den. Maar wie het hele jaar lief ge weest was, kon toch rekenen op een presentje. Daarna begon Hij aan Zijn lange natte tocht door Soest. De Pieten en ook de muzikanten hadden het er erg moei lijk mee. De kleinste Pietjes mochten zo nu en dan even „meerijden" in de begeleidende politie-auto en wat dat betreft had er best een M.E.-wagen in de stoet mee mogen rijden. Foto; Herman van Dam Op het bordes van het gemeentehuls heet burgemeester P. Scholten de Sint welkom. Tussen hen in de heer J. Heerkens Bij de Waldeck Pyrmontlaan aange komen zag P.V.O. méér in een wat kortere route, maar na snel overleg keerde men op zijn schreden terug zodat het winkelcentrum Koninginne- laan toch aangedaan werd. Bij het gemeentehuis hield de drum band van AGAVS uit Soesterberg de stemming er in. Het was er, ondanks alles, aardig druk. Oók op het bordes van het gemeentehuis waar het vol tallige college van burgemeester en wethouders de Heilig Man opwachtte. Het college werd door de heer Heer kens aan de Sint voorgesteld en daar na werden weer vriendelijke woorden gewisseld. De burgemeester vertelde dat hij het „grote boëk van de gemeen te" met de namen en daden van alle kinderen aan de Sint had gegeven. Om Hem in een goede stemming te brengen zong hij, samen met de kin deren, het aloude: „Zie ginds komt de stoomboot" en aan het slot van de natte bijeenkomst; „Dag Sinterklaas je". Voor de Sint en. de Pieten was er daarna welverdiende koffie in hët ge-~ meentehuis; de muziek had toen al el ders een goed heenkomen gezocht. Er is voor U en ons geen ontkomen meer aan. De Soester Courant gaat de bijna 8.500 abonnees meer abonnements geld kosten. Niet minder dan 5 jaar geleden hebben wij voor het laatst het abonnementsgeld moeten verhogen. Tussen 1 januari 1976 en 1 januari 1981 vonden geen verhogingen plaats, behoudens de 40 et. b.t.w. per half jaar die vorig jaar door de minister werd opgeëist. In tegenstelling met alle vergelijkbare bladen hebben wij het abonnementsgeld van de Soester Courant dus sterk beperkt gehouden. Met ingang van 1 januari 1981 zijn de abonnements prijzen nu alsvolgt vastgesteld Halfjaar abonnement, nu inclusief b.t.w. 13,-, was 10,40 Jaarabonnement, nu inclusief b.t.w. 24,-, was 20,80 Abonnementen buiten Soest: Halfjaar abonnement 24,-, was 20,80 Jaarabonnement 48-was ƒ41,60 U kunt uw betaling doen: contant aan ons kantoor Van Weedestraat 29, of door middel van de acceptgirokaart, die U medio december a.s. wordt toegezonden. Voor de abonnees die per automatische giro-overschrij ving betalen zullen wij bovengenoemde wijziging collec tief aan de girodienst doorgeven. Eventuele bezwaren hiertegen kunnen schriftelijk aan ons kantoor worden bekendgemaakt. Wat ons betreft stellen wij alles in het werk abonnements prijsverhogingen tot een absoluut minimum te beperken. Uzelf kunt dit in de hand werken door uw abonnements geld eenmaal per jaar te voldoen, inplaats van eenmaal per halfjaar. Deze wijze van betalen werkt het meest kostenbesparend. Wat verder de Soester Courant betreft, uw wekelijks leesplezier heeft dagelijks onze aandacht. Daarom ook is de Soester Courant een krant, die U geen week mag missen. De voorbereidingen voor de bouw van een nieuw gemeentehuis zijn gedeeltelijk opgeschort. De financiële positie van de gemeente is zorgelijk maar ook nog zo onoverzichtelijk dat het college van burgemeester en wethouders de raad heb ben medegedeeld dat tot het voorjaar 1981 nieuwe ontwikkelingen zoveel mo gelijk worden stopgezet. De in de loop der jaren gekweekte reserves zullen, zo wordt vermoed, grotendeels nodig zijn om het grondbedrijf te saneren. In de maand april hoopt het gemeentebestuur meer inzicht in de financiële positie van de gemeente te kunnen verschaffen. Dit deelde de burgemeester maandag avond mee aan de bezoekers van de informatieavond over het Dalwegplan, die in de zaal van de brandweerka zerne gehouden werd. De opkomst was ronduit teleurstellend. Buiten talrijke gemeenteraadsleden en ambtenaren waren er mogelijk een dertig a veer tig toehoorders. Over hun hoofden heen riep de burgemeester de inwoners van Soest op toch in ieder geval het via de gemeentelijke voorlichtings folder verspreide vragenformulier in gevuld terug te zenden. Het opschorten van de voorbereidingen voor het gemeentehuis betekent niet dat er nu ook niet meer doorgewerkt wordt aan de structuurschets van het plangebied. Het is ih ieder geval de be doeling het terrein ruimtelijk in te delen, terwijl aan de plannen voor de nieuwbouw van het politiebureau met voortvarendheid zal worden gewerkt. Alleen daarom al is de vaststelling van de structuurschets noodzakelijk. Zoals bekend zal dat in de raadsver gadering van 19 februari aan de orde komen. In een eerste reactie op de brief van het college heeft de voornamelijk uit raadsleden bestaande beleidsgroep (voor het Dalwegplan) het college in overweging gegeven te onderzoeken in hoeverre de bouw van het gemeente huis is te faseren. Informatie De structuurschets werd deze avond toegelicht door drie leden van de ont werpgroep: de heren A. Argun, Ft. Pieterse en prof. ir. J. Sterenberg. Er werden kleurendia's van het ge bied vertoond en een aantal situatie- kaarten. Daarna volgden een vragenuurtje, waarin weer eens duidelijk werd hoe verschillend alsnog ln Soest gedacht wordt. Een van de belangrijkste pun ten was de vraag of het gebied Dal- weg-zuid (tussen de Dalweg en de Mo lenstraat) nu wel of niet met wonin gen bebouwd zal moeten worden. En daarbij kwam ook de vraag naar voren wat voor type woningen de gemeente op het oog had. De vragensteller leek vrede te hebben met sociale woning bouw, maar koopwoningen af te wij zen. Gekozen diende te worden tussen het sociale aspect (woningbouw) en het esthetisch aspect (handhaven van het landschap). Enkele toehoorders hadden het ui terst moeilijk met het feit dat de fi nanciële paragraaf bij dit plan ont brak. Geopperd werd dat het plan in de toekomst wel weer een financiële strop zou opleveren. Een andere toehoorder merkte op dat in Dalweg-noord de woningbouw in grote dichtheid geconcentreerd moest worden en dat Dalweg-zuid zijn agrari sche functie diende te behouden. Hoogst merkwaardig was de vraag of de plannenmakers ook een kosten- vergelijking gemaakt hebben, voor de realisatie van het plan op een andere plaats in Soest. Een ongelooflijke vraag gezien de geschiedenis rond het Centrumplan. A.s. maandag 24 november moeten de vragenformulieren ingeleverd zijn. Op woensdag 10 december volgt dan de discussievaond. 118 hectare Wat de sanering van het grondbedrijf betreft gaat het voornamelijk om 118.07 hectare grond, die indertijd aan gekocht zijn in verband met op sta pel staande bestemmingsplannen. Die aankoop werd wat déze grond be treft niet gevolgd door het vaststel len van bestemmingsplannen en dus door het in exploitatie nemen van de gronden. Het betreft de complexen Kercke- landt, Zuidereng, Engpark, Wiek- sloterplas, Weg-over-de-Eng en Boe- renstreek; in totaal 118.07 hectaren met een boekwaarde per 31 december 1979 van 22.708.250 gulden. Rendabele exploitatie van deze gron den is bemoeilijkt doordat de markt waarde achterbleef bij de (steeds stij gende) boekwaarde. Jaarlijks werd acht procent rente bijgeschreven. Vast staat ook nu al dat bijvoorbeeld het complex Overhees niet meer ren dabel te exploiteren valt als de woning bouw nog langer wordt uitgesteld (c.q. tegengehouden). Ieder jaar ver traging brengt veel renteverlies mee. Voor het complex Klein Engendaal geldt hetzelfde. De 22,67 ha. van dit complex vertegenwoordigen een boek waarde van ruim 11 miljoen; dit is ƒ48,50 per vierkante meter. En deze boekwaarde zal nog toenemen omdat met de exploitatie pas na realisering van Overhees begonnen kan worden. Verlies Aangenomen wordt dat Klein Engen daal en de overige, eerder genoemde gronden tesamen, boekwaarde 22.708.250 gulden, een verlies zullen opleveren van 9bi miljoen. Dit bedrag moet dan genoteerd wor den voor 31 december 1979. De sane ring zal vermoedelijk pas volgend jaar kunnen plaatsvinden, zodat er bij de 9x/£ miljoen nog eens 2.576.600 gulden moet worden bijgeschreven, tie conclusie mag daarom worden ge trokken dat het „verlies" dus ruim 34 miljoen bedraagt (ruim 22 miljoen plus 12 miljoen). Alvorens het bedrag van het verlies te berekenen is het noodzakelijk alle complexen gronden, waarvoor geen nieuw bestemmings plan is vastgesteld, nader te bezien. Oplossingen In de notitie voor de raadsleden zijn enkele oplossingen voor het vraagstuk aangedragen. De meest voor de hand liggende is de gronden alsnog geheel of gedeeltelijk een zodanige bestem ming geven dat zij kunnen worden ver kocht tegen prijzen die het geïnves teerde kapitaal weer in de kas dpen te rugvloeien. Dat zal slechts zeer gedeeltelijk mo gelijk zijn; planologisch zal het niet te realiseren zijn. De tweede oplossing zou kunnen zijn het tekort op te heffen door aanwen ding van de reserves. Het tekort be draagt per 31 december 1980 ruim 24 miljoen; de reserves van het grond bedrijf bedragen per 31 december 1979 totaal ruim 12 miljoen. De reserves van de algemene dienst belopen een bedrag van ruim 24 mil joen; dat is dan inclusief het fonds stadsuitleg, maar exclusief de onder- houdsreserves. Aan de raad is de be slissing in hoeverre de reserves van de algemene dienst gebruikt mogen worden voor dekking van het verlies van het grondbedrijf. De derde mogelijkheid is te trachten voor het tekort of voor een gedeelte hiervan, een extra bijdrage te krijgen van het rijk. Van belang is daarbij dat de moeilijke financiële positie van het grondbedrijf niet een gevolg is van een verkeerd beleid. In de zes tiger jaren waren er totaal andere be volkingsprognoses en moest Soest ook rekening houden met het feit dat de bouwmogelijkheden in 't Gooi zeer beperkt waren. Daarop werd toen de grondpolitiek gebaseerd. GEKARD PAUL Na een lange periode waarin niemand zich afvroeg hoe het met de hoogbejaarde Nicolaas van Myra ging, is de bescherm heilige van de middenstand weer van stal gehaald. Voor zijn talrijke medewerkers wordt het in deze „barre tij' den" al maar moeilijker om iets te vinden waarmee je el kaar een plezier kunt doen om dat we eigenlijk alles al heb ben. Waarschijnlijk om daaraan te gemoet te komen ontdekte ik vandaag een lijst van verlan gen in briefvorm op het prik bord in onze huiskamer. „Uit betrouwbare bronzo schrijft de a.s. gelukkige die behalve een Kreidler en een zeer krachtige geluidsinstal latie ook weinig materiële wen sen meer kan verzinnen, „is mij gebleken dat u het onbe schrijflijke geluk ten deel is gevallen om ondergetekende te hebben getrokken binnen de begrenzende kaderen der Sin terklaasviering, ter gelegen heid waarvan binnen de Demo grafische Eenheid van „Ons Gezinzogenaamde „Loten" werden uitgereikt waarop in Balpeninkt een naam stond ge schreven dewelke correspon deerde met de persoon aan wie de zogenaamde „Loottrekker" een cadeau ter waarde van f 10,- (zegge: één joet) zou schenken met als begeleidend en toevoegend Supplementis me één Gedicht en één Surpri se. De regelen omtrent deze laats te twee begrippen acht ik bij de lezer bekend. Omdat het niet goed mogelijk is, mede gelet op het spelele ment, mij rechtstreeks tot u te richten, zal ik thans via dit wit geschilderde plaatje zacht- board mijn meest geliefde ca deaus ter waarde van tien flo rijnen aan de gemeente ken baar maken. Welnu, de meest begeerde ca deaus zijn op dit moment een zo smal mogelijke stropdas in de kleur zwart of wit en een singeltje van. nou ja, ik zeg vaak genoeg wat ik waardeloos, wijs, leuk te gek, eng of goed vind)". Ik hoop dat wie zijn naam ge trokken heeft iets anders geeft dan er op zijn lijstje staat, want de belangrijkste waarde van een cadeau ligt toch in het onverwachte. Vorige week woensdagmorgen was het wegdek door opvriezing enige tijd spekglad. Dat ondervond op de Insin- gerstraat mej. L. v.d. V. (24) die met haar fiets te vallen kwam. Zij hield er een gebroken been aan over. ALLEEN DONDERDAG 100 GRAM van 1.79 voor ALLEEN DONDERDAG van 10.60 voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG 2 stuks (samen 2 kilo) van 13.60 voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG VUURROOD 2 KILO slechts Zie onze advertentie GEHELE WEEK DOUWE EGBERTS Vacuum snèlfilter van 3.80 voor slechts i AL UW VERZEKERINGEN PER MAAND BETALEN? PAKKETPOLIS met bijvoorbeeld •Autoverzekering v.a. f20,75 Brandinboedelverzekering v.a. f 1,75 Aansprakelijkheidsverz. v.a. f 3,95 Rechtsbijstandsverzekering v.a.f 2,65 ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING Man of vrouw v.a. f 61,60 Kinderen v.a. f 30,80 4e kind of meer GRATIS MAN/VROUW POLIS v.a. f24,85 Levensverzekering voor het hele gezin. Uitgebreide munt/postzegelver zekering v.a. f65,- per jaar. Voor verzamelingen met een waarde vanaf f 15.000,- vindt een kosteloze taxatie plaats door een deskundige. J. G. van ROUWEND AAL NBu4 Burg. Grothestr. 11a Soest - Tel. 02155-16467

Soester Courant | 1980 | | pagina 1