Is skiën gevaarlijk? Fijner ovag voert aetie voor beter onderhoud n grotere veiligheid van voer- en vaartuigen 22 23 Soester Courant van woensdag 19 november 1980 23 deren n J 11 70maar' z»nder meer dat kunt doen wat u an- snieren d a V 8pcl';nd''rwijs ziet doen- als u ervan uitgaat dat uw dalton niit V k" "af ?rbeld kunnt n verrichten waarop u re die 351 andere dagen met voorbereidt. Ja, als u denkt dat veel alcohol bij skiën hoort. Nee, als u bedenkt: eerst gedacht en dan gedaan. En er komt heus niet zoveel bij kijken. ÏL™ A'P6"'anden beschikt men over veel statistisch materiaal over ski- blessures rekent men dan spierpijn, verrekkingen, verdraai- J verstuiken, verzwikken, blauwe plekken en schaafwonden, hersenlet sel, botbreuken etc. Uit die vele gegevens kunnen we 3 zaken naar voren de derde dag, de onge-aindheid doet zich voelen - de laatste dag, uit oërmoed wordt een te moeilijke pistegeprobeerd of te lang doorgegaan. (VVant morgen gaan we naar huis - bij kinderen, het bikt dat een on verwacht hoog percétage ernstige blessures bij kinder^ voorkomt. Op drukke pistes geen vfhelm, te grote belasting van een job beendergestel, onberekenbaar gedrj tussen snelle skiërs. Dat klinkt eng. Waaplijft nou die ge zonde, lekkere vakatie met sneeuw en zon? Hoe moeilijk of lieu\ hoe makkelijk is het die risico's te trminderen? Dan hebben we h( over veiligheid. Veilig skiën is fijneakiën. I Veiligheid Veiligheid, meer «zier hebben van een toch al dure ikantie, heeft niks te maken met aanfhaf van dure spul len, met angstig Êplande voorzorgs maatregelen, meiallerlei lastige be perkingen. Het zijn heel sirtele zaken die u in de gaten moet hoi/en - goede lichamijke voorbereiding: doe regelmatig én sport of train thuis met het discoboeje van de Nederland se Ski Verenigüf of volg een skigym- nastiekcursus q train op een kunst skibaan. Zelfs I gaat u niet skiën, bij een goede ionditie voelt u zich een stuk beter. I koop of hup goed materiaal: doe dat vooral in Nflerland. Uw vakhande laar heeft de «kundigheid in huis en, wat minstenséven belangrijk is, hij neemt er defijd voor, bij aankoop en afstellingeyan uw bindingen. - gedraag u>p de piste: net als in het verkeer plden een paar, om pre cies te zijn eigenlijk voor zich zelf sprekende rfels over inhalen, kruisen etc. - reis rust/ en verzeker u goed: 2 uur rijden h 1 kwartier eruit, rij om beurten, dj op de dag van aankomst rustig aanh verzeker u tegen winter- sportrisicqverlies en diefstal. De N. Ski.V. heq een uitstekende en goed kope verkering inbegrepen bij het lidmaats jap. Als u mej wilt weten over die eenvou dige velgheidsafspraken: de goede wintersrftvakhandelaar heeft te gen kostfijs een uitgebreide brochure voor u /aar liggen met o.m. veilig- heidsinffmatie, iets over skigymnas- tiek en kunstskibanen, voorlichting over sïs en schoenen, wetenswaar- dighedfi over liften, een checklist voor uw valpitie etc. Discoboekje „SKI VEILIG BEGIN THUIS" is 6c titel van een klein discoboekje over ski- gymnastiek, thuis te doen bij de gram mofoon. Het boekje met plaatje is te bestellen door overmaking van 7,- op gironummer 35 97 161 t.n.v. de Nederlandse Ski Vereniging te Den Haag onder vermelding van nr. 001. VEILIG SKIËN IS FIJNER SKIËN. Onder dit motto is dezer dagen een klein boekje uitgekomen dat voor 1,75 te koop is bij een groot aantal wintersportzaken. Informatie over ski's, schoenen, kopen of huren ervan, skigymnastiek, skiliften, pisteregels, een checklist voor de sneeuwvakan- tie etc. helpen bij een goede voorbe reiding. LANGLAUF OP TV. Op 5 oktober j.1. startte de TROS in samenwerking met de Nederlandse Ski Vereniging een serie van 7 informatieve en instruc tieve programma's over langlauf. Uit rusting, techniek, voorbereiding, on derhoud van materiaal, loipen, alles wat beginner en gevorderde interes seert komt aan de orde. De serie wordt begeleid door een instructie boekje dat verkrijgbaar is in de boek handel en bij de Nederlandse Ski Ver eniging. De titel van boekje en serie luidt: LANGLAUFEN KAN IEDEREEN. Consument en wintersport Er zijn skiërs en skiërs. Rustige na- tuurgenieters op de langlauflat en ma rathonspecialisten, supersnelle afda lers en het gezin lekker bezig in zon en sneeuw. De wedstrijdskiër, alpine en langlauf, zien al jaren hun belangen behartigd door de wedstrijdorganisatie van de Nederlandse Ski Vereniging. De vakantieganger of liever de sneeuwganger, de gewone winter sportconsument, behoorde twintig jaar geleden tot een selecte groep vaderlanders die het goed konden doen. Het was een exclusieve manier om je vrije tijd door te brengen zo'n reis naar Zwitserland of Oostenrijk. Maar alle sneeuwgangers van het af gelopen seizoen bij elkaar vormden een groep van maar liefst 800.000 per sonen of daaromtrent, de schattin gen lopen uiteen, allemaal Nederlan ders in de sneeuw. Bewoners van lage landen, Denen, En gelsen, Belgen, Luxemburgers, de meeste Fransen en Duitsers, dus ook Nederlanders hebben t.o.v. degenen die in of in de buurt van de bergen wonen, een handicap. Het is duidelijk dat even een middagje skiën, een zon dag de bergen in er voor hen niet bij is. Behalve dat gemis aan mogelijkhe den krijgen zij ook te maken met iets wat die andere onbekend is n.1. te weinig oefening van de specifieke spiergroepen die de skiër gebruikt, be perkte toegang tot informatie over uitrusting, geen continuïteit in de voor lichting via grote media etc. Zoals bij vele maatschappelijke ont wikkelingen ging een geweldige groei niet gepaard met een evenredige toe name van gerichte consumentenvoor lichting en daarmee belangen behartiging, die kwam er achter aan. Consumentenbelangen zijn niet al leen gediend met een kritisch onder zoek van het reisaanbod of het assor timent van ski's, schoenen, kleding, brillen etc. Het begint met goede in formatie over wat je als winterspor ter nu eigenlijk doet met je lichaam, met die uitrusting en het waarom. Onmiddellijk volgt dan het creëren en mee helpen creëren van facilitei ten en instellingen die de Nederland se sneeuwganger ten dienste kunnen staan. Een paar ontwikkelingen. Er zijn op het ogenblik in Nederland enige tientallen gediplomeerde ski leraren. De kwaliteit van hun onder wijs is bewezen door erkenning van het internationaal verbond van ski leraren. Op het groeiend aantal kunstskibanen wordt door die leraren les gegeven. Daarnaast bieden de banen voldoende tijd en ruimte om zelf het skiën bij te houden. Een steeds grotere groep van winter- sportvakhandelaren heeft een groot assortiment wintersportartikelen. Spe ciale vakopleidingen stellen hen in staat naast het geven van deskundige aankoopadviezen ook de bindingen op elke skiër persoonlijk af te stellen. Dat betekent dat de skiër hier op zijn eigen tijd een beroep kan doen op die specialist. De grootste consumentenorganisatie op wintergebied, de Nederlandse Ski Vereniging, organiseert op regionaal niveau, in meer dan 36 zogenaamde kringen, cursussen skigymnastiek die juist gericht zijn op hen die aan an dere sportbeoefening niet toekomen. De N.Ski.V. vindt de afgelopen twee jaar een toenemende bereidheid bij pers, radio en televisie om naast alle reportages over aantrekkelijke ge bieden aandacht te besteden aan de 4 pijlers waarop de veiligheidsvoor lichting rust t.w. lichamelijke voorbe reiding, materiaalkeuze, pistegedrag en een goede verzekering. Als het woord veiligheid valt, is er bij de ontvanger van die boodschap te rughoudendheid te bespeuren. Een idee van: het zal wel eng zijn, bij de niet- of nog-niet-skièr: een lichte spot bij veel geroutineerde skiërs: een tikkie overdreven. Het grote aantal blessures, al dan niet het gevolg van ongelukken, dat de N.Ski.V. als argument voor zijn bood schap aanvoert, moet ook niet ver taald worden in een soort statistiek van de angst en de gevaren. Het wijst op een even groot aantal mensen die te maken hebben gehad met lichame lijke en financiële ongemakken. Een nare nasleep van een vrolijk begonnen vakantie. Gesteund door de vakhandel, de bond van skileraren en andere wintersport- specialisten van de N.Ski.V. komt het verhaal samen in de kreet: VEILIG SKIËN IS FIJNER SKIËN. Er is in Westeuropa een goede coör dinatie van die veiligheidsvoorlichting via de internationale ski-organisatie, de F.I.S. De normen en aandachts punten zijn, gelet op de overeenkoms tige condities, voor alle lage landen gelijk. Op een aantal punten loopt Ne derland met West-Duitsland voorop. Het is duidelijk dat in het vooroplo pen geen eer is weggelegd voor een consumentenorganisatie, het geeft wel aan dat de belangen en het welzijn van die honderdduizenden steeds meer centraal komen te staan. Geheel los van de economische over wegingen dat een wintersportvakantie voor de meesten een forse uitgave is en dat bestedingen in aankoop en huur verantwoord in Nederland gedaan kun nen worden, is het ook duidelijk dat het stimuleren van specialisatie bij de genen die zich beroepsmatig met de wintersport bezig houden en een kri tische benadering van de aangeboden diensten en produkten, een steeds belangrijker plaats krijgen. Veiligheid en kwaliteit betekenen meer plezier. De Skivakantie is een voor velen idea le en redelijk betaalbare ontspanning in zon en sneeuw geworden. Niet- skiërs worden er vaak van weerhouden om zich aan te sluiten bij dat legioen van sneeuwgangers door foto's en tv- journaal van gipsvluchten. Natuurlijk komen er wel botbreuken voor. Maar veel groter is het aantal minder op vallende ongemakken: verdraaiingen, verrekkingen, spierpijn etc. Dat heeft veel oorzaken zoals veel al cohol, overmoed, ongetraindheid en vermoeidheid. De eerste twee hebben te maken met de vakantie zelf. Aan de laatste twee is veel te doen, juist hier in Nederland. Een goede voorbereiding op de sneeuw is de eerste voorwaarde om nog meer ontspannen te genieten van dat unie ke stuk rekreatie. Veilig skiën is fijner skiën Dat is de titel van een handig boekje dat tegen kostprijs 1,75, te verkrij gen is bij een groot aantal wintersport handelaren. U vindt erin o.m. een checklist voor uw vakantieuitgebrei de voorlichting over de keuze van ski's, schoenen en kleding; 10 tips voor een zorgeloze en veilige vakantie en weet jes over skiliften. Begin thuis U kunt op een cursus skigymnastiek van de Nederlandse Ski Vereniging gaan, de eerste beginselen leren op een kunststofbaan, maar een goede voorbereiding kan ook gewoon thuis. Bij de grammofoon. Een handig boekje met een aantal uitgekiende oefeningen helpt u uw spieren en uw konditie (weer) op het juiste peil te krijgen. Een 33-toeren plaatje met stimuleren de muziek ondersteunende de aan wijzingen van uw eigen lerares. Het discoboekje Ski Veilig Begin Thuis is te bestellen door overmaking van 7,- op gironr. 3.59.71.61 t.n.v. Ned. Ski Vereniging te Den Haag met ver melding van ..clubart. 001". Zelf bindingen controleren Natuurlijk moet u uw bindingen bij huren, kopen etc. laten afstellen door uw vakhandelaar, elk jaar. Maar in de sneeuw blijft u toch zelf verant woordelijk voor de juiste afstellings- waarde. Om die te controleren kunt u twee dingen doen, samen de vuistre gel voor controle. Hoe dat gaat, ziet u op de foto's. Als u op de ski's staat, kunt u dan met uw vuist de neus van uw skischoen uit de teenbinding slaan? Dat moet. Met Tibia-meter komt de vakman op basis van de sterkte van uw scheenbeen tot de juiste afstelwaarde van de bindingen. I^»at een ander achter op uw ski's gaan staan. Als u uw lichaamsgewicht nu naar voren gooit, schiet dan uw hak uit de hakbinding? Dat moet. j3- 4 .«.vi ''T.TlW i, I »r.:J IV.,.: DeBOVAG voert iit najaar een uitgebreide actie die moet leiden tot intensiever technisch onderhad en een grote veiligheid en betrouwbaarheid van alle voer en I vaartuigen warmee de bij de BOVAG aangesloten bedrijven te maken hebben. De campgne richt zich behalve op de auto ook op fietsen, bromfietsen, motorfietsen, pleiervaartuigen, bootmotoren en caravans. Daarnaast zal ook extra aandacht wrden gevraagd voor de veiligheidsaspecten bij het nemen van auto- en motorrfpssen en het huren van auto's. Er zijn gebruiker, van voer- en vaartuigen die de neiging hebben te bezuinigen op preventief ondrhoud en reparaties. De in het nabije verleden sterk gestegen overheidslasteripp autobezit en -gebruik, de gestegen brandstofprijzen en vooral ook een stanering in de groei van de conjunctuur in Nederland zijn er waarschijnlijk de orzaak van dat men hetzij onderhoudsbeurten overslaat en reparaties uitstel) hetzij onderhoud zelf doet of door ondeskundigen laat uitvoeren. Het vloeistofpeil van de accu moet maandelijks worden gecontroleerd teneinde startmoeilijkheden te voor komen en de levensduur van de accu te verlengen. De BOVAG vreestat een en ander een verminderde veiL'heid en betrouw baarheid tot gevof zal hebben. De te ondernemen actiejs erop gericht het publiek bewust tenaken van het feit dat regelmatig oijerhoud een eerste voorwaarde is voi- veiligheid en be trouwbaarheid erjdat men daarvoor bij gekwalificeerd bedrijven moet zijn. Besparen ojhet periodieke en preventieve ondeioud kan bovendien in een later stad!m juist èxtra geld kosten omdat dajdoor grotere repa raties niet meer dig kunnen worden voorkomen. f' De actie die met fme door middel van informatieve adirtenties wordt ge voerd, heeft als jlangrijkste doel het vrijwillige onde;oud van voer- en vaartuigen te berderen en te wijzen op de eigen veritwoordelijkheid ten opzichte van ziclelf en anderen. Goed en vakkunfe uitgevoerd preven tief onderhoud Jn daarbij ongemak ken en ongevalh voorkomen en dus de veiligheid tyorderen, terwijl het bovendien bijdrigt tot waardebehoud van voer- of va|tuig. Er kan zelfs el parallel worden ge trokken met aajrenzende zaken: ook bij het nemen in rijlessen, het huren van een auto eret laten revideren van motoren en oierdelen is extra aan dacht voor kaliteit, veiligheid en betrouwbaarh/1 geboden. Een deel van de actie (erop gericht ook hier ruimere bekelheid aan het hoe en waarom te gén. De bij de BO>G aangesloten bedrij ven garanden de consument goed uitgevoerde chnische werkzaamhe den aan voersn vaartuigen. Daartoe hebben zij zi<onderworpen aan strin gente regelien en voorschriften. De nadruk ligt larbij op vakmanschap en betrouwbirheid. Verder komt de BOVAG de -nsument tegemoet met een aantal iranties zoals die voor gebruikte ab's, motorfietsen, brom fietsen, carjans, landbouwtractoren, pleziervaarigen en bootmotoren. Bij klachté ook over onderhoud, re paraties, rissen, revisie en verhuur, kan de conment zich richten tot het BOVAG-belddelingsbureau, post bus 441, 22 AK Rijswijk, waarin met gebruikerfganisaties wordt samen gewerkt a onpartijdig scheidsrech ter. Wannr dit bureau niet tot een oplossing in komen, kan de klacht in behandeli' worden gehomen door de ANWB/Bf AG-geschillencommissie die voor ide partijen bindende «uit spraken ïn doen. De BOVAG staat borg voor de uitvoering van het bin dend advies. De onderhavige campagne is gericht op de specifieke onderhouds- en veilig heidseisen voor de verschillende voer en vaartuigen: auto, fiets, bromfiets, motorfiets, caravan, pleziervaartuig. Bovendien wordt aandacht besteed aan de veiligheidsaspecten van motoren revisie, autoverhuur en rijscholen. Auto Teneinde bedrijfszekerheid, veiligheid en economisch rijden zeker te stellen, moet de auto door middel van regel matig onderhoud in goede conditie worden gehouden. Wat betreft de sme ring van de motor is het van belang regelmatig vóór het starten het oliepeil te controleren en de olie na het in het instructieboekje vermelde aantal kilo meters te laten verversen. Verder moet tenminste na elke twee verver singen het oliefilter worden vernieuwd. Bij sommige auto's moet ook de olie in de versnellingsbak en het differentieel periodiek worden ververst. Van groot belang is na een bepaald aantal kilometers dat in het instructie boekje is vermeld, (maar tenminste één keer per jaar) door het autobedrijf een onderhoudsbeurt te laten verrich ten. Daarbij wordt een aantal belang rijke punten gecontroleerd, terwijl af stellingen worden uitgevoerd. Boven dien worden aan normale slijtage on derhevige onderdelen vernieuwd. Maandelijks moet even naar de banden worden gekeken, zowel naar de juiste spanning als naar de profieldiepte die voor veilig rijden tenminste 2 mm moet zijn. Ook moet men letten op een gelijkmatige slijtage van het loopvak van de band die kan tonen dat er iets aan de hand is met de wieluitlijning of wielbalancering. Minder vaak, maar toch in elk geval iedere 10.000 a 15.000 kilometer moet worden gekeken of de remvoering en de remblokjes aan vernieuwing toe zijn, terwijl dan ook de toestand van de schokdempers moet worden gecontro leerd. Zo zijn er nog veel meer onderdelen aan de auto die aan normale slijtage blootstaan zoals de V-riem, het uitlaat systeem, de ruitenwisserbladen, con tactpunten, bougies, slangen van het koelsysteem en ga zo maar door. Sommige onderhoudswerkzaamheden kan de autobezitter zelf uitvoeren, maar andere eisen technische vakken nis en speciale apparatuur waarover alleen de gekwalificeerde autobedrij ven beschikken. Zowel voor nieuwere als oudere auto's is geregeld onderhoud onmisbaar om het voertuig in een veilige en bedrijfs- zekere staat te houden. Wanneer de benodigde afstellingen op tijd worden uitgevoerd, kan heel wat slijtage wor den voorkomen, hetgeen op langere termijn veel geld kan besparen. Wanneer het onderhoud lange tijd wordt verwaarloosd, zullen afstellin gen en kleine vernieuwingen niet meer helpen. Dan zullen ingrijpende repara ties moeten worden uitgevoerd die veel verder strekken dan een normale on derhoudsbeurt, ook wat de kosten be treft. Fiets Prettig en veilig fietsen is ook een kwestie van goed onderhoud. Alles begint met de aanschaf van een goede merkfiets, nieuw of gebruikt. Maar bijna even belangrijk is het adres waar men de fiets in onderhoud geeft. Want de wielen moeten goed sporen en de remmen moeten zonder mankeren functioneren. Trappers, zadel en stuur moeten precies zijn afgesteld op de lichaamsmaten van de berijder. Op elke nieuwe, gebruikte en gerepa reerde fiets die bij een BOVAG-vak man is gekocht of in onderhoud is, zit de BOVAG Nazorg-sticker wat drie maanden garantie betekent op uitge voerde en betaalde reparaties. Bij aankoop van een nieuwe fiets krijgt men een Nazorgcouponboekje. Voor de eerste coupon wordt de afleverings controle-beurt gratis gedaan. De twee de coupon geeft recht op een nastel beurt van 25,--, waarvoor men maar 10,-- betaalt. De derde coupon garan deert een grote onderhoudsbeurt van 50.--, waarvoor men slechts 25,-- hoeft neer te tellen. Verder kan men bij de BOVAG-vak- man een nieuwe fiets verzekeren tegen diefstal en schade. Bovendien kan men op het hetzelfde adres zijn oude fiets inruilen, bij aankoop van een nieuwe. De vakman heeft altijd een grote collectie fietsen staan, zowel nieuwe als gebruikte en in alle prijsklassen van super race-modellen tot de weer moderne zwarte oma-fiets. Hij kan ook de wettelijk verplichte reflector mon teren. Dat onmisbare onderdeel zorgt ervoor dat men gezien wordt. Bromfiets Voor de aanschaf van een nieuwe brommer is men veelal bezig allerlei folders te lezen en gegevens te verge lijken om de beste brommer uit te zoeken voor het beschikbare geld. Een ander belangrijk punt is het adres waar de brommer in onderhoud wordt gegeven. Want een brommer is een gevoelig ding, waaraan men pas echt plezier beleeft, als hij optimaal is onderhouden. Bovendien is een goed onderhouden brommer een veilige brommer. Immers, als de remmen niet goed werken, helpt stuurmanskunst niet veel. Op elke nieuwe, gebruikte en gerepa reerde brommer die bij een BOVAG- vakman is gekocht of in onderhoud is, komt een Nazorg-sticker. Dat betekent drie maanden garantie op uitgevoer de en betaalde reparaties. Ook bij de aankoop van een nieuwe brommer krijgt men het Nazorg couponboekje. Voor de eerste coupon wordt gratis de afleveringscontrole- beurt gedaan. De tweede coupon geeft recht op een nastelbeurt van 25,--, waarvoor men maar 10,-- betaalt. De derde coupon garandeert een grote onderhoudsbeurt van 50,--, waarvoor men slechts 25,-- hoeft neer te tellen. Natuurlijk kan men zelf sleutelen aan de brommer, maar uit veiligheidsover wegingen is het beslist raadzaam de brommer regelmatig door een expert te laten controleren. Dat geldt in elk geval voor de remmen en voor de ketting, die niet te slap rnaar ook niet te strak mag staan. Dat geldt ook voor de banden, de verlichting en het afstel len van de ontsteking. Motorfiets Ons land krijgt met de dag meer mo tor-enthousiasten. De uitdaging van zo'n moderne snelheidsmachine is voor velen moeilijk te weerstaan. Logi scherwijze zou men verwachten dat' met het aantal motoren óók het aantal bezoeken aan motorwerkplaatsen toe neemt. Maar de BOVAG-motorbedrij- ven constateren in heel Nederland een duidelijke teruggang in onderhoud en reparaties. Te weinig onderhoud en uitstel van reparaties is echter om verschillende redenen niet verstandig. Vaak kunnen reparaties wel een tijdje worden uitgesteld maar het is verstan diger direct naar een motorbedrijf te gaan. Als men door blijft rijden, is er kans dat bepaalde onderdelen zwaar beschadigd worden en is men mis schien wel twee of drie keer zoveel geld kwijt als nodig is. Heel wat mensen sleutelen regelmatig aan hun motor. Daar is niets op tegen want er zijn tenslotte zeer begaafde doe-het-zelvers. Toch is het aan te bevelen nooit te knutselen aan zulke vitale onderdelen als bijvoorbeeld de wielen, de balhoofd- en achtervorkla- gers, de remmen en de schokdempers.- Daar ligt een duidelijke grens. Zulke reparaties die het veilig functioneren van de motorfiets direct beïnvloeden, kan men beter overlaten aan getrainde monteurs die bovendien over de mo dernste apparatuur beschikken. De meest bekende zekerheid die de BOVAG-vakman geeft, is de garantie op een gebruikte motor. Een ander, niet minder belangrijke zekerheid is de kwaliteitsgarantie op onderhouds- en reparatiewerkzaamheden. En een goed onderhouden motorfiets vormt een belangrijke bijdrage aan de ver keersveiligheid. Caravan In de komende maanden staan de meeste caravans op non-actief. Dat is de beste tijd om hem een uitgebreide controlebeurt te laten ondergaan en eventueel noodzakelijke reparaties te laten uitvoeren. Want de reparatiebe drijven kunnen hun werkzaamheden nu mooi spreiden en al hun aandacht aan de caravans besteden. Kort voor de vakantie loopt men grote kans niet meer tijdig aan de beurt te komen. Overigens merken heel wat BOVAG- bedrijven dat het aantal onderhouds beurten achteruitlóopt, ondanks het feit dat er steeds meer caravans ko men. Uitstel van onderhoud heeft ech- ,ter bijzonder nadelige gevolgen voor de veiligheid. Heel wat mensen doen zelf wel wat aan 't onderhoud van hun caravan. Daar is in veel gevallen weinig op tegen. Een handige doe-het-zelver kan bepaalde dingen best zelf opknappen. Toch is het aan te bevelen om nooit zelf te knutse len aan onderdelen als remmen, schok dempers, koppeling en gasinstallatie. Zulke reparaties die in nauwe relatie staan met het veilig functioneren van de caravan, kan men beter overlaten aan getrainde monteurs, die bovendien kunnen beschikken over de benodigde apparatuur. Aan de hand van een uitvoerige controlelijst checken zij de caravan. Na deze controle kan de vakman precies vertellen wat er moet gebeuren aan de caravan. Bij de BO VAG-vakman krijgt men bovendien altijd garantie op uitgevoerde repara ties. Pleziervaartuig 's Zomers kunnen de waterwegen, vooral in de recreatiegebieden be hoorlijk vol zijn. Dat eist van de water sporter aardig wat stuurmanskunst, geduld en inschikkelijkheid. Alleen zó houden we het met z'n allen veilig en plezierig op het water. Maar de veilig heid op het water is ook afhankelijk van de conditie van de boot. Veel wa tersporters beseffen niet dat er op het punt van veiligheid vaak nog heel wat aan hun vaartuig verbeterd kan wor den. Wanneer men op regelmatig onder houd bespaart, staat daar tegenover dat men later wordt geconfronteerd met extreem grote tegenvallers en - nog nadeliger - met verminderde in ruil- en verkoopmogelijkheid. Hetzelfde is het geval wanneer men beunhazen laat knutselen aan vitale onderdelen, waarbij vaak ook nog vei ligheidsrisico's worden gelopen. Het is verstandig de boot te laten inspecteren door een vakman. Niet alleen voor de motor, maar ook voor een complete veiligheidsinspectie, waarbij op vele punten wordt gelet: o.a. verlichting, brandveiligheid. brandstofsysteem, electrische installatie, motor en red dingsmiddelen. Het is raadzaam om het schip bijvoorbeeld in september of oktober te laten inspecteren. Geadvi seerde reparaties kunnen dan in de winter worden uitgevoerd, wanneer de vakman het minder druk heeft dan in het voorjaar. Het voordeel is ook dat het schip helemaal vaarklaar is als het seizoen aanbreekt. Wie zijn boot goed onderhoudt, vaart plezierig op een goed functionerende en veilige boot. Bij het onderhoud moet men vooral letten op de werking van de boordver- lichting, de brandveiligheid in de mo torruimte en bij de uitlaat, de leidingen en aansluitingen van het brandstof systeem en van gastoestellen, koelkast en kachel. Motorenrevisie De laatste jaren groeit het revisiewerk aan motoren gestaag. In de achter ons liggende hoogconjunctuur ging men meestal eerder tot vervanging van motoren over de strikt noodzakelijk was. Kennelijk wordt door de nu inzak kende conjunctuur motorenrevisie weer aantrekkelijk. Veel bedrijven, waaronder grote flee- towners, scheepvaartmaatschappijen en industrieën, maar óók particulieren zien de economische en milieutechni sche voordelen van het opvoeren van de levensduur van materiaal. Een prettige bijkomstigheid is dat de le vensduur van motoren gemakkelijker kan worden verlengd dan vroeger: smeermiddelen zijn sterk verbeterd; gebruikte materialen zijn sterk ver beterd; corrosiebehandeling is effec tiever geworden. Tóch komt er een moment waarop een motor in revisie moet. Het spreekt vanzelf dat men op dat moment geschoolde specialisten nodig heeft. Bij het BOVAG motorenrevisiebedrijf krijgt men een aantal zekerheden. Op compleet gerevideerde motoren (maar ook ruilmotoren) staat een schrifte lijke BOVAG revisiegarantie van zes maanden. De garantietermijn op zoge naamde deelrevisiewerkzaamheden bedraagt drie maanden. Autoverhuur Er zijn heel wat autoverhuurbedrijven in Nederland ten behoeve van iedereen die geen eigen auto heeft, maar wél een rijbewijs, voor de zakenman, wiens auto in reparatie is en voor degene die tijdelijk een bestelauto nodig heeft. De auto's bij het BOVAG autoverhuur bedrijf worden altijd in goede staat gehouden door regelmatig onderhoud en zij worden direct gerepareerd wan neer zich een mankement voordoet. De BOVAG autoverhuurbedrijven hebben schriftelijk vastgelegde standaard bepalingen, waarop men zich altijd kan beroepen. Bij de BOVAG kan de „Gids Autover huur 1981" worden aangevraagd. Daarin staan alle BOVAG autover huurbedrijven in Nederland vermeld. Een briefkaart met naam en adres aan: BOVAG, Afdeling Autoverhuur, Postbus 441, 2280 AK Rijswijk en de vermelding „Gids Autoverhuur 1981" is voldoende. Rijscholen Leden van de BOVAG-afdeling auto- en motorrijscholen hebben zich verplicht er voor in te staan dat hun instructeurs voldoen aan de bepalingen van de Wet Rijonderricht Motorrijtuigen en in het bezit zijn van een instructeursbewijs of een ontheffing daarvan. Verder moet hij er voor zorgen dat de leerling zoveel mogelijk les krijgt van dezelfde instructeur en dat die instruc teur correct optreedt. Tevens is de opleiding niet alleen gericht op het behalen van het rijbe wijs maar ook op het opleiden van goede en veilige weggebruikers met een juiste verkeersmentaliteit. De leerlingen zijn er bij deze rijscholen van verzekerd dat na overeenstem ming met de instructeur het examen binnen twee weken wordt aange vraagd. BOVAG-rijscholen stellen aan de leer ling ten behoeve van het rijexamen dezelfde auto of motor ter beschikking als die waarmee hij les heeft gehad of tenminste één van hetzelfde type. Bij gerezen geschillen kan de leerling een beroep doen op het BOVAG-Bemid- delingsbureau.

Soester Courant | 1980 | | pagina 23