Gasbedrijf heeft eigen voorlichtingscentrum vdndèvën mrmWÊm £339? Verontrustende achteruitgang vogelstand in Eemland Voortbestaan gemeentelijk kampeerterrein weer Europese bijeenkomst van Taizé in Rome 19.75 30.75 Cursus „Ruimtelijke Ordening" afgesloten Lovable >han Baks niet i militaire dienst pordt meer .verwacht Geld en bankpasjes uit auto gestolen 9?® LaFontame ïnlincino t»im rr Zuid- Amerikaanse muziek in „De Borg" Man onder trein mpt ppn ifioï» "Arlnnird s-mwé I 18.95 g koriinq Duvid Hamilton fotografeerde "Tederheid" voorLovable. Soes ter Courant van woensdag 19 november 1980 Baks, de hoofdleider van de ihting Jeugdzorg Soest, die aanvan- ïjk op 4 november in militaire ist moest komen, heeft achteraf 1 definitief vrijstelling gekregen. Ibl betekent dat het nrntrpammo [echt bij het knotten van wilgen, [een als het sneeuwt gaat het niet maar anders kan men van ne- i uur 's morgens tot ongeveer twee 's middags terecht aan de Stad- iderslaan, waar nog heel wat werk rzet moet worden. 'Vïi.n vsikhnnHon gdens de thema-avond van de afde- Soest/Baarn van de PSP, welke rige week in Baarn gehouden werd, am als algemene opvatting naar vo- i dat de vakbonden in deze tijd van fbnomische teruggang eisen moeten jjïllen voor de mensen met minimum nomens. iat moet dan niet beperkt blijven tot I groep werkenden, maar zich zeker Bk uitstrekken over de WAO-ers en prklozen. Naast de looneisen moeten i vakbonden zich dan ook nadrukke- ijk bezighouden met algemeen sociaal Konomische problemen, zoals over- icidsinvesteringen in bedrijven en be- teding van pensioengelden, jaar de mening van de deelnemers nn deze gespreksavond, zouden de kkbonden ook sneller moetën reage- pn op technologische ontwikkelingen bijvoorbeeld er voor op moeten fomen dat de „winst" van de automa- Jsering gebruikt wordt voor finan- Bëring van werktijdverkorting. Duidelijk werd overigens wel dat velen Hch niet betrokken voelen bij het akbondswerk, omdat het dikwijls te vak-gericht" is. Het zou daarom mis- ichien beter zijn, zo werd veronder steld, meer bedrijfsgerichte organi- laties te hebben. In dat verband werd angedrongen op gezamenlijk overleg het andere linkse partijen, om zo op [plaatselijk niveau een diskussie binnen de vakbond over het vakbondsbeleid op Rang te brengen. AtiiQiTr»m Wethouder D. Hoekstra met de bekende energieverbruikende aardbol Het gemeentelijk gasbedrijf was al jaren in het vorstelijk bezit van een showroom waar informatie gegeven werd over gasapparaten en het voor deel van het gebruik van gas boven electriciteit. Deze toonkamer is omge bouwd tot een voorlichtingscentrum waar informatie gegeven wordt over zuinig omspringen met gas en verder alles wat met energiebesparing te maken heeft. Daarbij ontbreken dub bele beglazing en spouwmuurisolatie niet. Ook kan men er inlichtingen krijgen over het plaatselijk televisie kabelnet. Met het omlaag draaien van een hoog brandend gasvlammetje opende wet houder D. Hoekstra vorige week in aanwezigheid van burgemeester Schol ten, de wethouders Plomp en Menne, vele raadsleden, plaatselijke gasfit ters, oud-gasbedrijfdirecteur N. Bree- develd en een groot aantal hoofden-van dienst het nieuwe voorlichtingscen trum. Inhakend op het verzoek van minister Van Aardenne „zuinig en verstandig om te gaan met energie" zei wethouder Hoekstra dat ook het plaatselijk gas bedrijf zich in diende te zetten om tot verlaging van het energieverbruik te komen. In dat verband was de verkoopbe vorderende taak van de vroegere toon kamer niet langer houdbaar. Voortaan zal daarom centraal staan in dit voor lichtingscentrum „informatie aan per sonen en instanties over bewuster om gaan met .aardgas, over ventilatie, aanschaf en onderhoud van apparaten en toestellen en het isoleren van wonin gen". TYROLI. ft- Jumorskiset Kn6Sl )r Competition inkhiel Tyrolia 50 set+ stopers Een volkunststofski'et PU kern, doorlopendstaal- kanten en P-tex loopvik 80 - 90 cm x 4 r"\ n f 209.- voor T I QJ, 0 - 110 cm. 229.- voor 14° cn. f19Q 249.- voor 160 cm X/) 259.- voor I DOri 02155-13473 it een aan de Sparrenlaan geparkeer- e personenauto werden twee tassen et inhoud gestolen. In de ene tas en portemonnee met een briefje van onderd gulden, wat kleingeld en een giropasjein de andere tas een porte- euille met rijbewijs, bankpasje, toilet tasje en wat persoonlijke bescheiden. De onbekende dader maakte gebruik van een valse sleutel. f)TÏ^"dëzeadvertentie opgenomen boeken zi)n erkri]gbaar v.a. 13 november De aanbieding geldt zo lang de voorraad strekt. Dürer door S. Monneret Schitterend gevoerd werk de geniale Duitse schilder en graficus, die vooral bekend zijn weergaloze houtsneden, koper gravures portretten. Geïllustreerd met tal van paginagrote klcurenreprodukties. Gebonden, groot formaat oorspronkeli|ke uitgave 156.— 39*0 contante betaling priisbewuste Nederlandse tekst slechts 4* Jeroen Bosch «*'«9?' 'i door C. Mettra De tegel i|k beklem mende en fascinerende fantasietin raadselachtige schilder. Psycho-analysc, astrologie, nudisme zich met Bosch bezighoudt komt on- ermijdelijk in een heksen ketel terecht. Gebonden luxe-uitgave sublieme klcurenreprodukties. Groot formaat oorspronkelijke uitgave 156.— 39^ boek. Van 59.90 sensationele pri|s 20.000 Mijlen onder zee door Jules Verne I vanhoe door Sir Walter Scott De laatste der Mohikanen door Fenimore Cooper Klassieke jeugdboeken in een hypermoderne uitvoering, geïllustreerd met tekeningen die uit gekiende achtergrondinformatie geven: hoe zag middeleeuws kasteel eruit? Welke wapens droeg Nederlandse vertaling slechts De Fabels De Fabels van van La Fontaine De enige complete editie die momenteel verkrijgbaar is Facsimile- uitgave met alle 240 fabels briljante ver- - J J L. Kate, gefllus- 6, treerd gravures Gustavc Doré. Grote gebonden uitgave (888 blz.) Een waarlijk sensationele aanbieding slechts Indiaan? Hoe werkt duikerklok? Gebonden, per deel De naïeve schilderkunst in Joegoslavië door Boris Kelemen boeren ambachtslieden die alleen schilderen omdat daar zelf aardigheid hebben. Met 120 repro- dukties in kleuren zw/w op postcrfoimaat slechts 17^ Borduren door Nora Hana Baken door Rite van der Klip Rijk geïllustreerde gidsen duideb|ke beschrij vingen van de basistech nieken. Geen voorbeeldenboekjes alles braaf wordt voorgekauwd, spelen eigen ideeën is wel zo aardig! A90 r ~eï.z|er is kunt u -bijzijnj dealer de onwferstaanbare ine en d Master. che en jtrouwbare l Ga mide Praten, felk model ït meesti aan- Uebonden, per deel 25.90 voor jd op pi^en met !it SOESTERBERGSESTR. 53 - SOEST „Energiebesparing in zijn algemeen heid is een complex gebeuren. Het kan lopen van een nietskostende handeling, als het iets lager zetten van de kamer thermostaat en het 's avonds dicht doen van de gordijnen, tot een tonnen- kostende investering in een bedrijf", aldus de heer Hoekstra. Hij merkte op dat door de verlaging van de subsidie voor isolatie (door de rijksoverheid) de vlag eigenlijk half stok gehangen moest worden maar hij sprak de hoop uit dat het parlement de staatssecretaris alsnog tot rede zou brengen. Hoekstra veronderstelde dat in de nabije toekomst wel door iedereen aan energiebesparing gedaan zou worden de energierekeningen zouden daartoe aanleiding geven. „Als u bedenkt dat alleen de verhoging van de gasprijs voor 1981 hetzelfde bedrag is dat we zo rond 1970 voor de totale gaslevering betaalden, dan zal ons dat wel aan het denken zetten. Of de noodzaak van besparing ingezien wordt of niet, om financiële redenen zal het ook een harde noodzaak wor den", aldus de wethouder. In Soest functioneren op dat gebied overigens de werkgroepen openbare gebouwen, woningwetwoningen, open bare verlichting, bedrijven en instel lingen en zwembaden. „Soest loopt met de nota energiebe- sparingsbeleid voorop in de provincie en om ze duidelijk te maken welke eenvoudige mogelijkheden en ook meer ingrijpende middelen er zijn om zuinig te zijn met- en te besparen op energie is er dit voorlichtingscentrum", aldus de heer Hoekstra. Hij sprak de hoop uit dat veel inwoners van Soest er gebruik van zullen ma ken. Hwotchoai. heer B. Boneschansker constateerde dat in deze tijd van energiebesparing, de verantwoordelijkheid van zijn be drijf zwaarder was geworden. „De bijzondere ontwikkeling in de afgelopen jaren van het aardgasver bruik als warmtebron heeft als gevolg dat gas tot één van de primaire levens behoeften is uitgegroeid. Dat houdt dan weer in dat de positie van het gasbe drijf ten opzichte van de verbruikers kwetsbaarder en hun verantwoorde lijkheid zowel voor een ongestoorde le vering als voor zaken als veiligheid, inspectie, voorlichting en dienstver lening zwaarder is geworden", aldus de heer Boneschansker. Al in 1912 werd door de toenmalige voorzitter van de V ereniging van Gas- fabrikanten gewezen op te kwistig gebruik van gas. Toen in verband met de veronderstelling dat steenkool niet in onbeperkte mate voorhanden was. De gasbedrijven hadden hun relatie met de verbruikers steeds aan de gewijzigde omstandigheden moeten aanpassen. „Zo ook aan de huidige situatie waarin de eindigheid van de aardse brandstofvoorraad steeds meer wordt onderkend en waarin toch ook het besef groeit dat we moeten komen tot een situatie waarin de wereldwel vaart beter verdeeld is over al de bewoners van de aarde", aldus de directeur van het gasbedrijf. Daarom heeft de gasverbruiker recht op goede informatie en moet hij bij het gasbedrijf terecht kunnen voor voor lichting over de energiesoort waarvan hij, gemiddeld genomen, veel ver bruikt. De heer Boneschansker besloot met zijn medewerkers te bedanken voor de hulp bij de uitvoering van de plannen en de wens uit te spreken dat er een goede samenwerking zou komen met het gemeentelijk informatiecentrum en het voorlichtingscentrum van de PUEM. Daarna volgde een rondleiding door de nieuwe afdeling. Het centrum is dage lijks geopend, terwijl 's middags een voorlichtingsfunctionaris aanwezig zal zijn. Foto: Herman van Dam Wijn van A tot Z door B. Ensrud Geen troebele flauwekul, maar glasheldere informatie I over zo'n 1500 wijnen uit alle werelddelen.Een handige •*- - zakformaat met tal I Sportvissen doorTony Longe.a. spe- j cialisten I Alles o' I beste viswater ir Europa! Een I kanjer vi De weidevogels in het Eemlandgebied maken slechte tijden door. Hun aantal vermindert zienderogen en het is, zo schrijft de Werkgroep Leefmilieu Soest, dringend noodzakelijk dat de overheid ingrijpt. Dat ingrijpen zou moeten bestaan In het aanwijzen van een reservaatsgebied en daarnaast een beheersgebied. Binnèn het reservaats gebied zou op korte'termijn gestart moeten worden met grondwerving door een natuurbeschermingsinstantie dan wel de Stichting Beheer Land bouwgronden. In de brief aan Gedeputeerde Staten van Utrecht zegt de W.L.S. dat Eem land weliswaar behoort tot de beste weidevogelgebieden in Nederland, maar dat in de laatste twintig jaar het aantal broedparen kemphaan van 250 tot minder dan 10 gedaald is. De vanouds bekende baltsplaatsen van de kemphaan zijn op de meeste plaatsen verlaten en men verwacht dat over enkele jaren de laatste broedende kemphen verdwenen zal zijn. Dat geldt volgens W.L.S. Soest eveneens de wa tersnip, de gele kwikstaart, de tureluur en de zomertaling. De achteruitgang is volgens W.L.S. vooral te wijten aan de intensivering van de landbouw. „Hier zoals ook elders, konflikteren de agrarische belangen met een behoud van de weidevogel", aldus W.L.S. en men is het helemaal eens met de schrijver van een artikel in het Cul tuurtechnisch Tijdschrift dat ontmen ging van landbouw en natuur nood zakelijk is. Het is een standpunt dat ook door G.S. van Utrecht gedeeld wordt, want in het streekplan Utrecht-Oost wordt gesteld dat „ontmenging op korte termijn gewenst is, waarbij, bij een goede indeling in de randzöne, beide belan gen gediend kunnen worden". Er zou daarom aan grondwerving ge daan moeten worden. W.L.S. dringt aan op spoed omdat spekulanten/par- tulieren de laatste jaren nogal wat grond gekocht hebben. Zo zijn er gron den verkocht aan een smid, een slager, meerdere paardehouders en een tehuis voor bejaarde paarden. Overal in Eem land verschijnen hierdoor paarden- kampjes afgezet met hoge hekwer ken. (zoals langs de A.P.Hilhorstweg en de Maatweg). Omdat het verschijnsel ook agrarisch ongewenst is, dringt W.L.S. aan op het beschikbaar stellen van de nodige gel den voor de aankoop van grond. Geeft de rijksoverheid dat niet, dan hoopt de werkgroep dat de provincie bereid is, op basis van de zogenaamde aankoop subsidies, grondaankopen mogelijk te maken. Lang uitstel acht de werkgroep in het belang van de weidevogels, ongewenst. A.s. zaterdag, 22 november, treedt in het dorpshuis „De Borg" de groep „Conjunto Yaravi" op. De zes leden van de groep brengen oorspronkelijke Indiaanse volks- en dansmuziek uit het Andesgebied. Zij bespelen originele, deels zelfgemaakte instrumenten, zo als de bombo gitaar, de tarka, de garancho en de matacra. De avond begint om 20.30 uur. In de berm van de Zandlaan te Soest- duinen werd maandagavond om elf uur een patiënt van de W.A.-Hoeve te Den Dolder aangetroffen, waarvan beide benen waren afgereden. De politie verleende eerste hulp, waarna het slachtoffer naar het ziekenhuis Zonne gloren werd gebracht. Het nieuwe voorlichtingscentrum van het gasbedrijf sinds 1963 over gepraat wordt, is echter opnieuw punt van discussie en wel in de vergadering van de commissie ruimte lijke ordening, welke dinsdag 18 no vember gehouden werd en in de verga dering van de recreatie- en boscommis- sie van woensdag 26 november. Op 17 augustus 1978 besloot de gemeen teraad de sluitingsdatum van het ge- besloten de beslissing over het voortbe staan van het kampeerterrein uit te stellen tot september 1980. Een inder tijd (1975) ingestelde commissie advi seerde dat de beslissing over het voort bestaan van het kampeerterrein uitge steld moest worden totdat bekend was hoe het beroep tegen het wegbestem- men in het plan Landelijk Gebied was uitgevallen; wat er over het voortbe staan van het terrein in het gewestelijk plan gezegd werd èn tot de kampeer- wet was tot stand gekomen. In die tijd was wel het standpunt van de Nederlandse Kampeerraad over het voortbestaan van het terrein bekend. De Kampeerraad stelde zich op het standpunt dat de situering „beslist niet ideaal" was en dat handhaven uit oogpunten van natuurbehoud en land schapsbescherming (het terrein ligt direct in een natuurgebied) bezwaren op zou leveren. De Kampeerraad vond overigens dat het kampeerterrein qua terreinge steldheid uitstekend gesitueerd was-. in van de tijd. En dat betrof niet alleen het plaatsen van douche- en wasgelegen heden en van een toiletgebouw. Er werd een begroting van opgemaakt die uitkwam op een bedrag van 305.000 gulden. Alles bij elkaar kwam de Kampeerraad tot het advies het kam peerterrein volledig op te heffen. Kostenpost steeds functionerende kampeerterrein op 10.500 gulden en de uitgaven op 15.227 gulden. Omgerekend naar het aantal standplaatsen betekent dit een .nadelig saldo van ruim 200 gulden per plaats. Burgemeester en wethouders komen daarom tot de volgende conclusie: het kampeerterrein is sterk verouderdde kosten die met de aanpassing aan de eisen des tijds gepaard gaan, bedra gen, op prijsniveau 1973, 305.000,-; de kosten die gemaakt moeten worden voor voorzieningen in verband met de brandveiligheid bedragen, op prijsni veau 1975 29.500,-; de uitgaven voor het kampeerterrein bedragen nu reeds meer dan de inkomsten; de balans zal na het treffen van noodzakelijke voor zieningen een nog negatiever resultaat geven. B. en W. zijn van mening dat zowel de gemeente als de kampeerder gebaat zijn bij een duidelijke uit spraak. De commissies mogen advise ren. Van 27 december tot aan 1 januari zal er in Rome een europese bijeenkomst van jongeren plaatsvinden, die bezield en gedragen wordt door de oecumeni sche eommunauteit van Taizé. In de loop van deze bijeenkomst van gebed zullen duizenden jongeren met de vraag bezig zijn, hoe zij dragers van vrede en verzoening kunnen zijn in hun eigen land. Een deel van de doorgebrachte tijd in Rome zullen zij opgaan in het leven van de parochie-gemeente en elke dag zullen zij samenkomen voor het ge meenschappelijk gebed in Sint-Jan van Lateranen, de kathedraal van het dio cees Rome. Op een avond zullen zij een speciaal gebed hebben in de Sint-Pieter met paus Johannes-Paulus II. Frère Roger zal bij aankomst in Rome een /tijd doorgebracht hebben - met name de kerstnacht - in een land, dat in .moeilijkheden is. op het.zuidelijk.half rond. Gedurende de maand november is nu in elk land een intensieve voorberei ding op gang gekomen, d.m.v. bijeen komsten, regelmatig gemeenschappe lijk gebed. In Nederland vertrekt een trein vanuit Utrecht op vrijdagmiddag 26 decem ber. Deze trein zal stoppen in Novara j (Noord-Italië), de volgende ochtend. Daar stapt iedereen uit om naar de kerk te gaan voor een uitwisseling en een gemeenschappelijk gebed met al len die in deze streek Zich voorbereid hebben op de bijeenkomst in Rome. Monseigneur Aldo Del Monte, voorzit ter van de bisschoppelijke commissie voor het jongerenpastoraat zal er ook bij zijn. Gedurende deze tijd worden enkele wagons aan de trein gekoppeld, zodat Italianen en Nederlanders ge zamenlijk hun reis naar Rome voort zetten. In verschillende steden van Nederland zullen er kort voor het vertrek van de deelnemers uit de omgeving van een stad, gebeden en uitwisselingen plaats vinden. Vervolgens zal ijien zich dan gezamenlijk begeven naar de trein die vertrekt uit Utrecht. Voor alle inlichtingen zich wenden tot; Harrie Kanters en Kees van Luyn, Pomphulweg 106, 7346 AN Hoog-Soe- ren, tel. 05769/201. Rod Stewart De langverwachte nieuwe LP Foulish Behaviour met de hitsingle „Passion" lo»5JO Vers van de pers: Autoamerican met de hit: „The tide is high" Blondie MAY)) Steenhoff straat 15 Soest TeL 12132 Achter ons huis op de Molenstraat 37 is ons nieuwe zaakje geopend. GESCHENKENHUIS HET SIERAAD - SOEST Sensationele Sinterklaasaanbiedingen CHANELKETTING, bestaande uit, 3 zwaar verzilverde kettingen, van 49.75 voor Verzilverd anjervaasje van 39.75 voor MERKHORLOGES met vol jaar garantie, vanaf «rtrt/ Op al uw REPARATIES op sieradengebied 20 zowel op goud, zilver of verzilverd. Komt u ons verrassen? Openingstijden van Uzu/t verrast zijn! di. t/m vrij. 9.30 t/m 15.30 uur De op initiatief van de Soester Vrou wenraad gehouden cursus „Ruimte lijke Ordening" is vorige week woens dag afgesloten. De laatste van de to taal vijf cursusdagen was geheel ge- Lovable, da s denaarp van liefiijke BH's en slipjes Zacht op je huid. haast niet te voelen. Als een waas rond je lichaam.Speels en mei veel gevoel voor romantiek, 'n Toonbeeld van vrouwelijkheid Alles wal je hartje begeert De nieuwe Lovable Happy Heart Collection nu bi] ons; Laanstraat 70 - Baarn wijd aan de inspraak en de beide do centen, de gemeente ambtenaren W. Hulsbergen en B. van Os konden daar bij dankbaar gebruik maken van de nu gestarte inspraakprocedure rond het Dalwegplan. Alle dames, en dat waren er dit keer weer bijna vijftig, werden verzocht daaraan mee te werken. Aardig waren de laatste vragen van deze zo goed geslaagde cursus: Als wij bij het gemeentehuis en politie bureau nu winkels willen, strijken we dan de plaatselijke middenstanders niet tegen de haren in? Is het niet zo dat burgemeester en wethouders èn de raad gewoon een plan doorzet ten en dat wie het er niet mee eens is, maar moet verhuizen? Overigens werd ook duidelijk gemaakt door een van de cursisten, dat naar haar mening juist de gemeente Soest zéér veel aan voorlichting deed. Die mening werd met veel applaus onder streept. Gevraagd werd tenslotte ook naar in spraak-middagen naast de inspraak avonden. Juist huisvrouwen zouden dan meer tijd hebben om aan de inspraak deel te nemen. Het laatste woord was aan R.O.-wet houder drs. J. L. Menne die allereerst de beide docenten dankte en de hoop uitsprak dat zij met dit goede werk zouden willen doorgaan. „Het gemeentebestuur is blij met de geweldige belangstelling die voor de ze cursus heeft bestaan. Destijds is veel energie gestoken in de bestem mingsplannen Centrum en Centrum- weg. Die plannen verdwenen van ta fel, maar juist daardoor is het werk aan vijftig andere plannen stopgezet moeten worden. Nu met het Dalwegplan voortgang ge maakt wordt, kunnen ook weer vijftien andere plannen opgestart worden en in dat verband is het voor het gemeente bestuur prettig te weten dat er weer een groep inwoners is bijgekomen, die inzicht heeft in de werkzaamheden die daaraan verbonden zijn", aldus de heer Menne. Hij nodigde tenslotte alle dames uit in de toekomst de openbare vergaderin gen van de commissie ruimtelijke or dening te komen bezoeken. Namens de vrouwenraad overhandig de mevrouw E. Q. van Woudenberg- Grummels de heren van Os en Huls bergen een cadeaubon. Bekeken wordt nog of er in de toekomst nieuwe cursussen gegeven zullen wor den.

Soester Courant | 1980 | | pagina 9