«DE GOUDEN SNAAR» Waarop moet u letten wanneer u diamanten koopt Kort en krachtig en zonder problemen 32,95 Ronde Ka Volkstoneel van de oude stempel Gemeenteraadsvergadering Dienstauto voor gemeentebestuur uit de tijd DIAMANT, EEN ZAAK VAN VERTROUWEN Howson-directie gestruikeld over procedure Vleesverkoop Eindelijk weer leverbaar: Brahms dubbelconert27.85 Avond, van het Nut en van de Borg: BRAHMS' DUBBELCONCERT in een UNIEKE UITVOERING Kunst- en Ontmoetings centrum Ewijckshoeve «<3e /jauleH §nMV> „Simon" retireert BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM 9 Soester Courant van woensdag 26 november 1980 9 betrektan, i'HK UtóJRV ür CRKMONA Adviescentrum voor Audio en Video Steenhoffstraat 13a-15 - Soest - Telefoon 1 21 32 De directie van Howson-Algraphy moet in opdracht van de president van de Utrechtse Rechtbank, de volledige productie hervatten. Dit op straffe van een dwangsom van vijfduizend gulden per dag. Het betekent dat de beide productie machines, waarvan er één op 15 oktober voor een maand was stil gezet, weer op gang gebracht moeten worden. De Howson-directie struikelde over de procedure zoals vastgelegd in de Wet op de Ondernemingsraden. Na het stopzetten van de machine (op 15 oktober) kwam de directie bij de ondernemingsraad met het voorstel de aanvankelijk voorgestelde termijn van één maand tot het einde van het jaar te verlengen. De ondernemingsraad weigerde aan dat verzoek te voldoen en kwam met het alternatieve plan de beide machi nes tot half december op halve kracht te laten draaien, waarna het bedrijf de laatste twee weken van het jaar geslo ten zou kunnen blijven. Dat voorstel werd door de directie genegeerd, terwijl volgens artikel 25 van de eerder genoemde wet, na het negatieve advies van de onderne mingsraad, gedurende één maand het besluit van de directie opgeschort zou moeten worden. In die maand kan de ondernemings raad zich beraden en eventueel een procedure beginnen bij de Onderne mingskamer van het Amsterdams Ge rechtshof. De president van de Rechtbank te Utrecht, prof. V. van Dijk, besliste dat de productie afgelopen maandag weer volledig hervat moest worden. Hij liet in zijn overwegingen de belangen van de werknemers zwaarder wegen dan die van Howson. Morgen, donderdagmiddag om twee uur zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatshebben aan alle houders van kaarten. Na lange tijd uit de handel te zijn geweest importeer den wij: Rug gier o Ricci bespeelt 15 violen die wer den gebouwd door o.a. Stradivarius, Amati en Bergonzi. Een zeer gewaardeerd St. Nicolaas geschenk Diamant is Diamant. Altijd even hard en even uniek. Dus waarop zou u moeten letten wanneer u diamant koopt? Zijn er dan verschillen? Zo ja, waaruit bestaan deze verschillen dan? Kan een leek ze constateren? Ik hoop erin te slagen u een bevredigend antwoord op deze vragen te geven. Toch wil ik eerst graag even vaststellen dat élke diamant, van welke kwaliteit ook, een wonder Is. Ik ben er daarom van overtuigd dat enige kennis van het ontstaan van het diamant uw bewondering ervoor alleen maar zal ver groten. HMV presenteert een werkelijk unieke opname: het concert gebouworkest o.l.v. Bernard Haitink m.m.v. Itzhak Perlman. viool en Mstislav Rostropovitch, cello. Een fascinerende combi natie van violist en een cellist met groot orkest De opname vond plaats in de grote zaal van het concertgebouw in Amsterdam. Op zaterdagavond 6 december zal Noolj's Volkstheater in de Borg echt traditioneel volkstoneel brengen met het stuk Ronde Ka van het schrijvers trio Herman Bouber, Louis Davids en Maggie Morris, dat in de jaren na de eerste wereldoorlog grote bekendheid kreeg door kassuccessen als „De Jan tjes", „Bleke Bet" en zeker niet in het minst door... „Ronde Ka". Na de dood van Beppie Nooij is het Amsterdams Volkstoneel wel blijven bestaan, maar de drie zonen van Bep pie Nooij konden zich niet verenigen met "de visie van Jules Croiset om moderner toneel te brengen. Zij wilden de oude traditie van volkstoneel hand haven en zijn dit seizoen met Nooij's Volkstheater van start gegaan. Van de vele bekende medewerkers willen wij er twee noemen: Carry Tefsen en Martin Brozius. inwoonster van Soest in de Borg „een thuiswedstrijd" te spelen. Wij hebben dan ook hooggespannen verwachtingen van deze avond. Deze speciale voorstelling die om 20.30 uur aanvangt, vormt een extraatje op het normale Nut-programma en is voor Nutsleden tegen de sterk gereduceerde •prijs van 7,50 per persoon toeganke lijk. Niet-Nutsleden betalen 15,- per persoon. Wel wordt Nutsleden uitdrukkelijk ver zocht op maandag 1 december telefo nisch plaatsen te bespreken, 's mor gens voor 12.00 uur op tel. nr. 15761 bij mevr. Van der Have of 's middags tussen 15.00 uur en 17.00 uur op tel. nr. 18075 bij mevr. Muntz. Carry Tefsen, die de rol van Ronde Ka voor haar rekening neemt, heeft ons verteld dat zij het erg leuk vindt als Vrijdag, 28 november a.s. is de 3e lezing door Otto Blom in de serie „Aanwezig door afwezigheid" onder de titel: „Ontspanning en innerlijke rust". Zaal open 19.45 u. Aanvang 20.15 u. Kosten: ƒ5,- p.p. Voor inlichtingen: tel.nr. 02156-232. Op dezelfde datum tevens Open Dag vanaf 10 tot 20 u. met een expositie van tekeningen, etsen en schilderijen van Peer van Ede, Willem de Vries, Johan Vóórhaar, Ruud Krijnen en Ad Meerman. Leeszaal en boekentafel staan ter be schikking voor belangstellenden, evenals de foyer waar men voor con sumpties terecht kan. Zaterdag, 29 november a.s. spreken in het kader van „Ontmoetingen met ou dere mensen" Dr. W. Kat, psychiater, en mevrouw W. Kat-Lorjé, van 10.30 tot 12.00 uur en na de lunchpauze van 14.00 u./16.00u. Kosten: 15,- incl. consumptie. Hoe ontstaat diamant? Het zal u wellicht verbazen, maar diamant en de punt van uw potlood hebben veel met elkaar gemeen. Beide bestaan uit zuivere koolstof! Diamant is echter op een totaal andere wijze gekristalliseerd. Hoe? Het is niet ge makkelijk hierop een eenvoudig ant woord te geven. Maar laat ik een po ging wagen. Ongeveer 60 km. diep in de aarde be vindt zich magma - een gloeiende vloeibare massa. Naarmate dit mag ma zich naar de oppervlakte van de aarde dringt, koelt zij af. Dit afkoe- lingsproces kan heel snel en heel lang zaam verlopen. Lava b.v., dat bij een vulkanische uitbarsting naar buiten komt, is vrij gauw „versteend" door dat de lucht de warmte heel snel op neemt. Wanneer het magma daarentegen heel diep in de aarde blijft steken, b.v. in spleten, wordt de warmte veel langer vastgehouden. De kristallen die hier door worden gevormd verschillen daarom volkomen van de vulkanische gesteenten. Een andere factor die een belangrijke rol speelt bij de totstand koming van diamant is de gigantische druk die zo diep in de aarde wordt uit geoefend. Men neemt aan dat deze twee facto ren: enorme hitte en druk, in de loop van tienduizenden jaren het wonder lijke kristal, diamant, hebben ge vormd. De diamant die u draagt is daarom vele malen ouder dan u bent, ja zelfs ouder dan de mens! Een extra reden om deze eeuwig fonkelende steen met respect te behandelen. Waarom zo kostbaar? Er moet ongeveer 1% miljoen kg. aar de worden verplaatst en doorzocht om l karaat (1/5 gram) diamant te vin den dat geschikt is als sierdiamant. Slechts 20% van alle diamanten in de wereld is bruikbaar om in sieraden te worden verwerkt. De overige zijn door kleur en/of kwaliteit alleen geschikt voor industriële doeleinden. Voegt u hierbij het specialisten-werk van het bewerken van het dia mant (58 slijpvakjes op een heel klein steentje b.v.) en het zal u duidelijk worden waarom zo'n zeldzame steen die eeuwig mooi blijft, zo kostbaar is. Maakt u echter niet de vergissing te denken dat kostbaar ook duur be tekent. Er worden al gouden ringen met een uitstekende kwaliteit briljant verkocht voor ca. 200,-. De tijd dat diamant uitsluitend door vorstenhuizen kon worden aangeschaft, is voorbij. Al is het een relatief kostbare steen - het is nu voor vrijwel iedereen mogelijk om van zijn eigen wonderlijke kristal te genieten. Kwaliteitsverschillen Ik heb al even opgemerkt dat slechts 20% van al het gevonden diamant geschikt is om in sieraden te worden verwerkt. Dit komt door kwaliteits verschil in kleur en zuiverheid. Maar ook binnen de 20% bestaan er verschillen. En dit niet alleen in kleur en zuiverheid, maar ook in slijpsel en vanzelfsprekend gewicht. Mag ik één gram diamant? Het gewicht van een diamant wordt uitgedrukt in karaat. Eén karaat is 1/5 gram. Een karaat is onderverdeeld in 100 punten. Een steen van 25 pun ten weegt dus 25/100 van één karaat. Grote stenen zijn zeldzaam en der halve kostbaar. Het is dus niet zo dat een steen van b.v. 50 punten tweemaal zoveel kost als een steen van 25 pun ten. Dit kan zelfs wel drie maal zoveel zijn. Zaak van vertrouwen „U kunt me alles wijsmaken, want ik zie het verschil toch niet" zei een klant kortgeleden tegen mij. Nu is dat niet helemaal waar, want gelukkig weten veel van mijn klanten er behoorlijk wat van. Maar toch... diamantair is niet voor niets een specialisme, een vak. U doet er daarom goed aan altijd bij een deskundige op 't gebied van diamant te kopen. Vraag bovendien altijd een certificaat met daarop aan gegeven het gewicht de kleur, het slijpsel en de zuiverheid van de steen. Indien men niet bereid (of in staat) is deze gegevens zwart op wit te geven, heb ik maar één advies: niet kopen. Bedenk, diamant is een kostbaar sie raad en voor eeuwig. U mag er daarom best even over na denken waar u dit juweel zult kopen. A&ron Sassoon, diamantair. Concert voor viool, cello en orkest in A. op. 102 "dubbelconcert" Itzhak Perlman, viool Mstislav Rostropovitch, cello Concertgebouworkest Dirigent: Bernard Haitink HMV 065-03691 Zwarte diamanten b.v. hebben een geringer lichtspel dan licht getinte, maar zijn veel kostbaarder. Het is de oude wet van vraag en aanbod. Spier witte diamanten daarentegen („blauw wit") zijn zowel heel zeldzaam als heel vurig. Deze stenen hebben juist door de af wezigheid van 'n kleur een schitte- rende dispersie (kleurschifting) van het licht, waardoor alle kleuren van het spectrum worden waargenomen. De meeste diamanten zijn voor het oog wit tot lichtgeel. Licht getinte ste nen zijn voordeliger, maar kunnen niettemin een prachtig lichtspel heb ben. Om geringere kleurverschillen te onderscheiden moet men een expert, een diamantair, zijn en zelfs dan heb ben wij, diamantairs, nog weieens „hulpstukken" nodig om 't exact vast te stellen. Wat is loepzuiver? Misschien heeft u het weieens gehoord: „Deze steen is loepzuiver". Dit bete kent dat de steen, indien tien maal vergroot, geen zichtbare insluitsels vertoont. Insluitsels zijn miniscuul kleine onzuiverheden die in de loop van het kristallisatie-proces in het uit eindelijke diamant zijn terechtgeko men. Dit kunnen barstjes, belletjes of vlekjes zijn. In feite verlenen deze in sluitsels aan elke diamant zijn eigen identiteit - niet één diamant is gelijk. Er zijn echter maar heel weinig ste nen die volkomen loepzuiver kunnen worden genoemd. De meeste bevatten minimale onvolkomenheldjes. Dit is in het geheel geen probleem omdat deze het lichtspel nauwelijks behoeven te beïnvloeden. Elke steen wordt hier door juist als de afdruk van uw vin ger: uniek. Het is natuurlijk wel zo dat 't al dan niet aanwezig zijn van insluitseltjes sterk van invloed is op de prijs van de steen. Diamant of briljant, wat is het verschil? Diamant is de naam van de grond stof. Briljant is één van de slijpvormen van een diamant. Diamant kan in vrij wel elke willekeurige fantasievorm geslepen worden. Enkele slijpvormen van diamant zijn: pendeloque, mar quise, emeraude, baquette en briljant. De laatste slijpvorm, briljant, is het meest populair en geeft dan ook een fascinerend lichtspel. Maar, ofschoon een briljant altijd een bepaalde vorm heeft en een vast aantal slijpvakjes (56-58), bestaan er verschillen in de kwaliteit van dit slijpsel. Er kunnen afwijkingen zijn in de onderlinge ver houdingen. Dit werkt nadelig op de lichtbreking en dus op de kwaliteit van het geslepen produkt. Wilt u een witte of zwarte diamant? Hebt u wel eens een zwarte diamant gezien? Of een groene? Het is niet erg waarschijnlijk, want diamanten in deze kleuren zijn zeldzaam. Maar ze bestaan! Ook in geel, bruin, rose, enz. De kleur van de diamant is een belangrijke prijsbepalende factor. Dit komt omdat de kleur het leven of het lichtspel van de diamant beïnvloedt, maar ook eenvoudigweg door de zeld zaamheid. Waar koopt u diamant? U mag best een paar minuten stilstaan bij een steen die eeuwig meegaat. Hoe kunt u er zeker van zijn dat u krijgt wat u zoekt? Dat de steen zijn geld waard is? Hoe staat het met de kleur, zuiverheid, en het slijpsel? Waarom bij Aaron Sassoon? Wij zijn diamantair van huisuit. Wij hebben als een van de zeldzame juweliers toegang tot alle diamant beurzen ter wereld. Dat betekent zekerheid voor u. Bovendien krijgt u een certificaat van echtheid waarop alle belangrijke eigenschappen van uw diamant staan aangegeven. En dan de prijs: wij zijn duidelijk voordeliger omdat wij de stenen van de bron Steenhoffstraat 15 Soest - Tel. 12132 Financieel gaat het de gemeente slecht, maar wat de vergadertechniek betreft gaan we met sprongen vooruit. J.L. donderdag duurde de maandelijkse bijeenkomst van het raadsge- zelschap maar een half uur. Wethouder Plomp had de leiding, omdat de burgemees ter verhinderd was in verband met verhui- zings besognes, maar ook onze loco-burge meester weet tegenwoordig van wanten. Ge zwam in de ruimte liet hij altijd al langs zijn koude kleren afglijden, maar nu maakt hij daar ook nog een eind aan. Het was voortreffelijk en zo moet het blijven al is er voor het publiek nauwelijks tijd om het gratis kopje koffie naar binnen te krijgen. Een voordeel is wel dat men dan even blijft napraten en zoals bekend, in de wandelgan gen worden dikwijls de beste zaken gedaan. Het lijkt dan meer op een soort receptie, die geen geld kost. En dat moet de Soester vroede vaderen welgevallig zijn. De soos-en van de diverse partijen kunnen misschien aansluitend aan de raadsvergadering gehouden worden en als verdere bezuinigingsmaatregel kunnen we de raadsleden weer op uurloon zetten. Nu krij gen ze voor dat veelomvattende werk iets minder dan een modaal-inkomen. Wij kennen een raadslid in Soest dat om zijn taak zo goed mogelijk te vervullen, de helft van zijn baan er aan gegeven heeft. Zijn inkomen kan hij compenseren door dat eer der genoemde bedrag dat hij als raadslid vangt. Misschien een ideetje voor andere loontrekkende raadsleden. Toch is het voor zover wij weten zo, dat als een raadscommissie voor een gemeentelijk belang op pad gaat, alle kosten van zo'n dag, buiten het raadsinkomen om, geheel betaald worden door de gemeenschap. Als men daar nu eens van afzag om de gemeentepot te vullen. Alle beetjes helpen nietwaar en de burgemeester heeft in deze raadsvergadering al een veer moeten laten omdat „een dienst auto" uit de tijd bevonden is. Dan ook de dienstreizen maar! Visser vond dat de burgemeester genoeg verdient en misschien vinden de kiezers in Soest wel dat sommige raadsleden aardig betaald worden voor hun „aanwezigheid" tijdens raadsvergaderingen en commissie bijeenkomsten. De heren Nuijten (PS) en Verheus (CDA) waren er dit keer, net als de burgemeester, niet bij. Wel zat voor het eerst de secretaresse van de burgemeester achter de tafel die gereserveerd is voor enkele belangrijke ambtenaren. Dat zijn de souffleurs, die altijd bij de hand gehouden worden om, waar nodig, bij te sturen en onopvallend in te springen. Ook zij hadden een makkelijke avond, want er kon niets gebeuren, èn, voor de Soester raad is dat opvallend, althans met enkele jaren geleden vergeleken, er gebeurde dit keer ook niets. Gelukkig was er aansluitend nog een twee uur durende commissie-vergadering, zodat de vergader-hobby-isten uit de raad toch nog aan hun trekken kwamen. Er gebeurde ook daar niets, maar hier leefde men zich weer eens uit en haalde men ook de „schade" van een verloren avond. Voor de pers was het in dubbel opzicht een verloren avond: voor hen viel er weinig van mee te nemen. Maar de tijden zullen onge twijfeld weer beter worden als de financiële „Doos van Pandora" open gaat. Dan wordt het uithuilen en opnieuw beginnen met de riemen die we dan nog hebben. Het zal wel peddelen worden. P. RESS De brief die de raad vorige week aan de heer W. v.d. Meyden, bewoner van het Kerkpad, had willen verzenden over de problemen die de Kerkpadbe- woners ondervinden van ladende- en lossende vrachtwagens, is niet uit gegaan. Letterlijk haast te elfder ure is gebleken dat „Simon" de toegezegde medewerking niet zo maar gaat verle nen. PvdA-raadslid Kingma kwam tijdens de raadsvergadering daarmee aandra gen. Hij had gehoord dat „Simon" de kosten, verbonden aan hét inkorten van de tuin aan de Kerkpad-zijde van het bedrijf, te kostbaar vindt. Kingma stelde daarom voor de passage in de brief aan de heer v.d. Meyden maar weg te laten. Visser had zich direct al tegenstander verklaard van het verzenden van de brief, echter niet omdat hij op de hoogte was van de nieuwe manoeuvre van het grootwinkelbedrijf. Visser vond dat het Kerkpad geheel afgeslo- s ten moest worden voor autoverkeer, maar dan uiteraard niet voor de aan het Kerkpad wonende autobezitters. Kingma's mededeling leek voor het college niet helemaal nieuw te zijn; men was er daar wel van op de hoogte. Toch was er nog een duwtje van de CDA-er Van Poppelen nodig om de verzending van de brief te voorkomen. Het hele geval komt nu voor de derde keer terug in de commissies. Dan zal éérst bekeken worden of de nu weer lopende onderhandelingen met „Si mon" nog wat opgeleverd hebben. De fracties van PvdA en Progressief Soest en een deel van de CDA-fractie vinden een dienstauto voor het ge meentebestuur uit de tijd. Men wil de daarvoor tot nu toe altijd beschikbaar gestelde vergoeding van de begroting afvoeren. De auto stond op de begro ting van de politie, maar sinds burge meester Scholten er zeer frequent ge bruik van maakt, heeft de politie de auto „doorgeschoven" naar de post „onvoorzien" van de gemeente. De raad werd ermee geconfronteerd tijdens de vorige week gehouden ver gadering, waar een begrotingswijzi ging voor een bedrag van totaal 23.342 gulden aan de orde kwam. In dat bedrag was de vergoeding voor de auto begrepen. Mevrouw Van Gel der (PvdA) noemde als eerste het hebben van een dienstauto uit de tijd. Verder had zij ook bezwaar tegen de in de begrotingswijziging opgenomen vergoeding voor het geschenk van de gemeente aan de schooljeugd in ver band met de troonswisseling. De fractie was daar van het begin af aan al tegen geweest. Visser (PS) was tegen de vergoeding voor het gebruik van de dienstauto omdat, zoals hij opmerkte „de burge meester genoeg verdiende om het alle maal zelf te betalen". Visser zei dat de raadsleden dat ook moesten doen. Hij kreeg direct repliek van mevrouw Van Gelder, dat Visser's argument niet het hare was. Bolhuis (CDA) deelde mee dat een deel van de fractie moeite had met de vergoeding alhoewel men er voor dit jaar geen probleem van wilde maken. „Loco" Plomp rondde de korte discus sie, waaraan VVD en D'66 niet deel namen, af met de opmerking dat de kwestie in het beraad van de fractie voorzitters ter sprake was geweest en dat een enkeling kennelijk zijn stand punt sindsdien gewijzigd had. PRAAMGRACHT 5 - SOESTDIJK - TEL: 02155-17552

Soester Courant | 1980 | | pagina 10