Een adres waar aan niets zwaar wordt getild. KoenenMachtige kracht aan de Lange Brinkweg 25 15 Soester Courant van woensdag 26 november 1980 15 In het achtertuintje aan de Koninginnelaan liggen heel wat uurtjes vorkhef truckgeschiedenis H. G. Koenen sleutelt zelf volop mee Het elektronische hart van Datsun. Koenen kijkt er bijna vertederd naar... Machtige kracht op een nieuw adres: Lange Brinkweg 25 Lange Brinkweg. Nummer 25. Er staat sinds kort een keurige, fiere nieuwe paal voor het pand. Op twee „pootjes" staat een uithangbord: KOENEN VORK HEFTRUCKS. Simpel en kort. Een adres in Soest waar ze aan niets zwaar tillen. Geen vracht gaat ze te hoog, geen klus is te zwaar. Koenen verhuisde onlangs, van de Koninginnelaan 154 naar dit nieuwe adres. „Een adres voor machtige kracht", zegt Koenen Achtertuintje ,,Het is begonnen in mijn ach tertuintje. Ik werkte bij een be drijf dat zich had gespeciali seerd in vorkheftrucks. Ik heb nooit kunnen achterhalen, waarom ik van jongs af aan zo dol op die dingen ben. Ze hebben me altijd gefascineerd en dat doen ze nog. Ik ben bang dat dat nooit over zal gaan". Tegenover ons zit de heer H. G Koenen. Thuis. Gezellig. Keu rig in het pak. Je zou zo niet zeggen dat hij van de vroege ochtend tot de late avond tus sen vet en smeer vertoeft. ..Tja, vorkheftrucks, ze verba zen me nog iedere dag. Een stuk vernuft dat je bijna niet voor mogelijk houdt. Hydrau lische wondertjes zijn het. De werkgever door wie ik toen, nu zo'n zeven en een half jaar geleden binnen het kwartier in eens op straat stond is nu één van mijn collega's. Het is gek gegaan. Ik was zó bezeten van trucks dat ik eigenlijk maar één gedachte had; ik zou en moest ooit een eigen zaak heb ben, waar ik naar hartelust zou kunnen sleutelen en ser vice zou kunnen verlenen aan mijn cliënten op mijn eigen manier. De baas kwam achter mijn plannetjes. Hoe weet ik nog steeds niet, maar hij riep me bij zich op kantoor en zei luid en zeer duidelijk: „Beste vriend, ik heb gehoord dat je met ideetjes rondloopt om voor je zelf te beginnen. Als dat klopt, dan even het volgendeof je vergeet die on gein, of je vergeet het niet, maar dan kan je maar beter opstappen en ver uit mijn buurt blijven". Zoals gezegd, voor ik het zelf in de gaten had stond ik buiten. Pats. Zonder werk. Maar, ik ben geen seconde in paniek geweest. Ben gewoon naar huis gegaan, heb hooguit tien minuten rus tig in een luie stoel zitten na denken en ben aan de slag ge gaan... In mijn achtertuintje ja..." Eerste klant „Hoe doe je dat, zomaar voor jezelf aan de slag gaan?" vra gen wij. Koenen: „Je begint met een knots van een advertentie te plaatsen in het blad „Vraag en aanbod". Vanaf het eerste be gin moet je ervan uitgaan dat het hard knokken is om een plekje in de vorkhef truck we reld te veroveren. Eén ding is daarbij van uitermate groot belang: Je moet uiterst servi- cegevoelig zijn. Het is nog ster ker als met auto's: de garage waarbij het onderhoud ge pleegd wordt draagt in hoge mate bij aan het vertrouwen in het merk dat je voert' Hij scharrelt wat tussen de fol ders die op tafel liggen. „Kijk, voor dat je zo'n nieuwe drietonner verkoopt, heb je wel wat achter de rug hoor. Ik bemachtigde via die adver tentie m'n eerste vorkheftruck en die heb ik van boven naar beneden, van voor naar achter en van binnen naar buiten vol ledig gereviseerd, en weer ver kocht. Zo komt de tweede, en de derde en dan begint je on- derhoudsprogramma te lopen. Langzaam maar zeker komt je bedrijfje dan op gang. Want er is natuurlijk één pro bleempje: die vorkheftruck wereld is niet zo erg groot en aan de klanten van je oude baas moet je niet komen. Als je het wel doet, is dat a. niet eerlijk en b. geeft dat geen vol doening. Ik heb het echt allemaal vanaf de grond opgebouwd en u mag gerust schrijven dat ik daar een beetje trots op ben. Natuur lijk heb ik ook geluk gehad. Het is heerlijk als je door een gelukkie alle trucks van een groot bedrijf in onderhoud krijgt. Maar zonder geluk, vaart niemand wel' Dealerschap De heer Koenen denkt nog steeds met erg veel plezier te rug aan het geploeter in die oude houten loods in zijn eigen achtertuin. Na vier jaar keihard werken kwam ik in contact met Louis Reyners, de Nederlandse DATSUN-importeur en die bood mij het dealerschap van Datsun aan. Kennen we na tuurlijk allemaal van de au to's, maar in die tijd stelde Datsun in trucks nog niet zo veel voor. Je had overheersen de merken als Hyster, Clarck en Yale die op alle fronten de lakens uitdeelden. Dus goed de kat uit de boom kijken voor je ergens aan begon. Ik heb het uiteindelijk, na vele nachtjes wakker liggen, gedaan, en ik heb er nooit een ogenblik spijt van gehad. Datsun is een gran dioze vorkheftruck. Eigenlijk net als op de auto markt hebben de Japanners ook hier door een goedkopere prijspolitiek een flink deel van de markt naar zich toegehaald. Oh, ja meteen toegeven, in het begin maakten die manne- kes alles gewoon na, maar die tijd is al lang voorbij. Japan komt tegenwoordig met zeer hoogwaardig en oorspronkelijk materieel op de proppen. Er zijn onderdelen in deze ma chines waar geen onderdeel van welk ander merk uit de rest van de wereld kwalitatief tegenop kan. De nieuwe hal aan de Lange Brinkweg vol Datsuns En dat zeg ik heus niet omdat ik nou alleen Datsun verkoop' We geloven Koenen graag. „Er lopen op Soest al heel wat Datsuns en voorzover ik mijn klanten ken, zijn ze dik en dik tevreden; anders bellen ze me wel na het lezen van dat arti keltje van jou". De heer Koenen is ongelooflijk enthousiast voor zijn werk. Zijn werk is echt zijn hobby. Al le zeven dagen van iedere week is hij samen met twee mede werkers druk bezig. „Of wel wel eens een dagje vrij heb ben? Tuurlijk wel, ik zeg dat maar bij wijze van spreken". Opleiding Een speciale opleiding voor Vorkheftruckmonteur bestaat niet. Je moet er in groot- groeien. De heer Koenen zelf zit nu zo'n dikke 20 jaar in het vak en kent het als zijn broekzak. „Je moet het door veel doen leren. En dan bedoel ik daar mee, dat je moet weten wat er letterlijk en figuurlijk te koop is en vooral waar". Hij wil niet al te diep ingaan op die geheimen. „Luister, elke vorkheftruckmonteur, die zo wel de binnendienst als de bui tendienst kent, begint voor zich zelf". „Ah", veronderstellen wij hardop, „kan het dan zijn dat uw monteur als hij straks met plannetjes rondloopt, door u op uw nieuwe kantoortje wordt geroepen, om van u te horen dat ,ie of die plannetjes moet vergeten of er anders maar beter aan doet..." Koe nen lacht smakelijk. „Nee, zo ben ik niet. Ik hoop niet dat het ooit gebeurt, maar als een van mijn mensen het zelfstan dige vorkheftruckavontuur tegemoet wil gaan, dan zal ik hem dat niet beletten. Maar, van mijn klantjes afblijven, dat wel natuurlijk" Onstuimige ontwikkelingen In de ruime hal aan de Lange Brinkweg staan oude en nieu we Vorkheftrucks. Een ge bruikte, van een niet al te oud bouwjaar zijnde truck volledig nieuw maken is nog steeds de grote liefde voor het vak. Koe nen verkoopt graag een nieuwe Datsun. Daar héb je het min ste werk aan. Ze komen wat beschadigd aan, je haalt ze op en zorgt dat ze glanzend wor den afgeleverd. „Maar als je diep in mijn hart kijkt, lever ik liever een oude die ikzelf van A tot Z heb „gerenoveerd" en geloof me: die zijn perfekt. Daar zit een stuk van Koenen zelf in. Dan ben ik apetrots als zo'n ding weer loopt als een zijdje, weet u dat. Dan kan ik er bijna geen afstand van doen" Koenen vertelt nog honderduit over technische zaken. Over de Turbo die zo in opkomst is, over de naverbrander die er voor zorgt dat bij gebruik van de truck in gesloten ruimten de uitlaatgassen zo schoon en dus koolmonoxide-vrij zijn, dat je kunt spreken van „klare lucht". Hij wijdt uit over de kleine en grote onderhoudsbeurten. - Doorsmeren en olieverversen om de 200 uur. Grote beurt om de 600 uur. Hij legt uit dat er zgn. volrubberbanden zijn, waarmee je door spijkers of glas kunt rijden. Die banden hebben net zoveel veerkracht als luchtbanden. Koenen lijkt niet uitgepraat te raken. Het zal aan hem niet liggen als het gaat om u juist te adviseren bij de aanschaf van een voor uw bedrijf geschikte en op maat gesneden vorkheftruck. „Ik verkoop ook handpalet- trucks, schrijft u dit er even bij als u wilt, want er zijn veel zaken in en om Soest die daar voor grote belangstelling heb ben". We schrijven het graag voor de heer Koenen en de zijnen op. Een beetje reklame mag toch zeker wel. De servicegevoelige enthou siast hoopt binnenkort een ver tegenwoordiger in dienst te kunnen nemen. „Om de zaak compleet te maken. Het zal iemand zijn die nergens te be roerd voor is. Die niet alleen kan adviseren en verkopen, maar die vooral deksels goed weet wat service is. Eén belletje „truck defect" en meteen erop af! Zorgen dat dat zo rap als het maar kan weer in orde komt. Machtige kracht Koenen heeft een machtig be drijf aan de Lange Brinkweg. Samen met Datsun staat hij paraat voor iedereen die re gelmatig wat te tillen heeft. Het is de moeite waard om eens bij Koenen te gaan neu zen. Vrijdag 28 november is er Open Huis, maar u kunt na tuurlijk ook gewoon een af spraak maken. U hebt wel be grepen, denken wij, dat u bij Koenen ook voor uitstekende occasions terecht kunt. Vol gens Koenen zijn die beter dan de nieuwe... Weet in ieder ge val dat, wanneer u in en om Soest zo'n vorkheftruckwon dertje ziet zwoegen, het een nieuw of een oud paardje uit de stal van Koenen kan zijn. Koenen, een niet mis te ver staan stukje gezond bedrijfsle ven in Soest. Lange Brink weg 25.

Soester Courant | 1980 | | pagina 16