Juliana vorstin naast de rode loper e ik 50 jaar geleden in Soest J. M. v. d. Oord onsmakelijke dubieuze geschiedschrijving I VVV nieuws jMht V JOS WORTMANN Ondergeteekende maakt U bekend dat de St. Nicolaas-Etalage gereed is Gehannes... Dra M.G. Schenk Magdaleen van Herk Uw succes is onze reclame!!! Voor alle RIJBEWIJZEN Autorij- en Verkeersschool Gemeente ontvanger in nieuw gebouw Huis-aan-huis actie klokketoren Mariakerk Dixidienst in Emmakerk Lady Brax - King - Burberry - Loden Frey - Gor-Ray Nu óók voor dames. %/i £2 s? 8? Wilson Glenny - Vico - Bleyle - LaCoste v Geen kruitopslag in woonbuurt 28 November 1930 DE VRIES Schrijfmiddag Amnesty International 17 Soester Courant van woensdag 26 november 1980 17 In de stadsschouwburg te Utrecht is van 14 dec. t/m 20 dec. de André van Duin Show, met Corry van Gorp, Frans v. Dusschoten. Aanvang 20 00 uur. Prijzen 15,- t/m 30,-. vanaf 3 dagen tevoren te reserveren. Op 2e Kerstdag organiseert de Ren en Toerver. „Tempo" Soest haar 26e Kerstcross te Soestduinen. Tevens pro vinciaal kampioenschap. Aanvangstij den: 12.00 uur veteranen, liefhebbers De nieuwelingen 13.00 uur. Junioren 13.45 uur. Amateurs en Profs 15.00 uur Toegangsprijs 3,-. Kinderen tot 14 jaar gratis. Op 22 en 23 november is er een an tiekbeurs in de IJsselhal te Zwolle Tel. inl. 01803-4662. Van 28 t/m 30 november is in het Rai- gebouw te Amsterdam de intern, kleindierententoonstelling „Savoa". Op 29 en 30 nov. is ook in de Rai de intern. hondententoonstelline „Cynophilia". Van 6 t/m 14 december is in het Rai- gebouw de int. tentoonstelling voor toeristen stacaravans en vouwwagens, de „Caravan rai". In de IJsselhal aan de Veemarkt te Zwolle is op 29 nov. een intern, mo- tortrial indoor. Aanvang 10.00 uur. Inl •05200-82297. Met de A.N.W.B. kunt u op 6 en 7 december een Rubenswandeling door Antwerpen gaan maken. Het gezellige centrum is rijk aan bezienswaardige musea en monumenten. Vrij entree hebt u o.a. in het Rubens huis, het Plantin-Moretus museum; Het Steen, Nationaal Scheepvaartmu seum Vleeshuis. Dez^e musea zijn van 10-17 uur geopend. Bekend is ook de Antwerpse „Vogel tjesmarkt", alléén op zondagochtend. Verdere inl. aan ons kantoor. Op vr. 28 november is er in dorpshuis „De Borg" te Soest een Big Band Festival. Aanvang 20.30 uur. Entree 9,50. Kaar ten alhier te verkrijgen. In De Speeldoos aan de Rembrandt- laan 35 te Baarn komt op 27 nov. Miel Cools met toen, nu en later. Aanvang 20.30 uur. Toegang 8,-; CJP/Pas 65 6,-. Op 28 en 29 nov. is in de Konings zaal van Artis Amsterdam het 3e Nationale Bokbierfestival. Vrijdag van 15-23 uur; Zaterdag van 12-23 uur. Ruilbeurs voor bier, flessen, etiketten, reklamemateriaal, boeken, enz. Op zondagmiddag 30 nov, om 4 uur geeft Pia Beek in het Cultureel Cen trum te Amstelveen een sherry-caba ret ter gelegenheid van haar veertig jarigjubileum. Avond van 't Nut en van de Borg. Op za. 6 dec. zal Nooij's Volkstheater in de Borg te Soest echt traditioneel volkstoneel brengen met het stuk Ronde Ka van het schrijverstrio Her man Bouber, Louis Davids en Maggie Morris, dat grote bekendheid kreeg door kassuccessen als „De Jantjes", Bleke Bet en „Ronde Ka". Aanvang 20.30 uur. Toegang voor Nutsleden 7,50; niet leden 15,-. In ttieater Carré te Amsterdam zijn van 21 t/m 30 nov. voorstellingen van Bassie en Adriaan. Ook matinees. Prij zen van 10,- t/m 25,-; alhier te reserveren. Van 4 t/m 12 dec. komen in Carré Chinese acrobaten uit Taiwan. Prij zen 15,- t/m 35,-. Öp 8 dec. in Carré een voorstelling van Seven faces of Sindbad. Aanvang 20.15 uur. Prijzen 7,50 t/m 20,-. Van 12 dec. t/m 3 jan. komt Henk El- sink in theater Carré. Prijzen 7,50 t/m 27,50. Tot en met 7 dec. kunt u nog in de Edenhal te Amsterdam naar 's werelds grootste ijsshow „Holiday on ice". Ie dere avond om 20.00 uur, behalve zo. en ma. Ook matinees. Prijzen 12,- t/m 28,-. Te reser veren aan ons kantoor. Op 29 en 30 nov. kunt u met de A.N.W.B. een Gouden Eeuwwandeling maken te Edam. Men vindt er de volgende attrakties: De 17e eeuwse tuin van het Gemeente landshuis; het Edams museum, met o.a. de unieke drijvende kelder; de Grote- of St. Nicolaaskerkde Kaas waag, enz. Verdere inl. aan ons kan toor. Op za. 29 nov. komt in Speeldoos te Baarn de toneelgroep Oosterhei met: „De kater komt later", een tragie-ko- medie in 3 bedrijven. Toegang 4,- leden 1,50. Aanvang 20.00 uur. Op za. 29 nov. komt de Belg. groep „Het speeltheater" voor het eerst in De Speeldoos te Baarn voor kinderen met „Saartje Rozenrood". Aanvang 14.00 uur. In Artishock te Soest wordt op 28 nov, van 7-10 uur en op 29 nov. van 10-5 uur Sintekraam gehouden. Poppenkast om 3 uur. In de Stadsschouwburg te Utrecht kunt u van 10 dec. t/m 13 dec. naar „Gouden Vijver" met o.a. Mary Dres- selhuys en- Jan Retél. Aanvang 20 uur. Prijzen 8,50 t/m 20,-, te re serveren vanaf 3 dagen tevoren. In theater 't Spant te Bussum presen teert Rob van Reijn met zijn panto mimetheater op di. 23 dec. het kerst verhaal Scrooge en Marley van Char les Dickens. De opera Don Giovanni wordt op 10 dec. opgevoerd in 't Spant te Bussum. Tot 1 dec. kunt u hier kaarten van de Soester Ijsver. „Peters Baan" kopen. Herenkaarten 6,-; Dameskaarten 6,-; Jongenskaarten 3,- (t/m 14 jr.) en meisjeskaarten 3,-. Na 1 dec, zullen de kaarten het dubbele kosten. Verkrijgbaar aan ons kantoor. In galerij „De drie Ringen" aan de Kerkstraat llb te Soest is tot 8 dec. een expositie van schilderijen van be perkt formaat van Karei Hogenboom, Jac. van der Werf en Paul Ovink. Geopend dagelijks van 11-17 uur. Zon dag en maandag gesloten. In het Paleis op de Dam te Amsterdam zal van 27 nov. t/m 6 dec. een ten toonstelling worden gehouden van he dendaagse schilderkunst. Het is een se lectie uit het werk van ca. 70 jonge Ned. kunstenaars. Het Paleis zal tij dens de tentoonstelling dag. geopend zijn van 12.30-16.00 uur, behalve 's zon dags. Toegang ƒ1,-; t/m 15 jr. 0,50. Het is natuurlijk geen surprise, maar voor mensen „die alles al hebben" is de Soester Kadobon ook voor Sint Nikolaas een uitkomst. Sinds zaterdag j.1. ligt in de boekwinkel de Elsevier-uitgave „Juliana, vor stin naast de rode loper" te koop aangeboden. Een boek dat na pubükatie en recensies en officiële presentatie felle kritiek heeft opgeroepen. Alvorens daar nader op in te gaan laten wij u kennis maken met de introductie zoals geschreven op de binnenkant van de omslag. Wij citeren: „Geen generatie heeft de stem en het voorkomen van publieke persoonlijkheden zo goed gekend als wij die kennen. Koningin Wilhelmina kon nog tijdens haar vakanties wekenlang in het bui tenland vertoeven onder de naam gra vin Van Buren zonder herkend te worden. Haar dochter heeft nooit meer geprobeerd incognito te reizen; zij wist dat het zinloos zou zijn. Haar foto's waren immers via kranten en tijd schriften over de hele wereld verspreid en er zou altijd iemand zijn, die haar herkende. Radio, televisie en film zor gen er voor, dat er vrijwel geen Ne derlander is die haar stem niet her kent en niet weet hoe zij er uitziet. Maar kennen wij haar ook werkelijk? Kennen wij behalve de koningin die zich laat zien en horen als het symbool van de natie, ook de mens Juliana? Volgens haar eigen woorden hunkert zij er naar als een gewoon mens te worden beschouwd, maar gebeurt dit ook? Niet of nauwelijks. Al in het be gin van de jaren vijftig fronsten bin nenskamers politici en ingewijden hun wenkbrauwen, als de „jonge koningin" de rode constitutionele loper verliet - om soms zeer menselijke redenen -, maar naar buiten toe hielpen zij het beeld van de koningin als idool hand haven, daarin ijverig gesteund door de media. Terecht, want koningin Juliana was tenslotte meestal bereid haar eigen wensen ondergeschikt te maken aan wat van haar als consti tutioneel vorstin werd geëist; een en kele keer zwichtte het kabinet voor die wensen en aanvaardde de ver antwoordelijkheid De grote innerlijke strijd die zij - blijkens de rede bij haar inhuldiging - had moeten voeren alvorens haar roe ping té volgen, is waarlijk niet ge ëindigd op 6 september 1948. Er zijn crises in haar leven en in dat van haar gezin geweest, waarin zij en de haren aan kritiek hebben bloot ge staan. Kritiek zó fel, dat buitenlandse bladen het einde van de monarchie in Nederland voorspelden. Ze begrepen niets van het Nederlandse volk noch van de koningin: zoveel kritiek en toch nog steeds zo'n grote populariteit, dat zelfs de grote meer derheid van principiële republikeinen de menselijke Juliana als staatshoofd wil handhaven. Hoe kan dat? Die vraag, die ook veel jongeren in Nederland zich stellen, wordt in dit boek beantwoord' Wie zich op het „flapverhaal" baseert en bovendien belangstelling en voor keur heeft voor alles wat met Oranje en Nassau te maken heeft zou best in de verleiding kunnen komen het I niet geringe bedrag van 45,- voor deze uitgave neer te tellen. Die cate gorie lezers het advies niet tot aan koop over te gaan. Het bespaart geld en vooral ergernis. Dra. M. G. Schenk en Magdaleen van Herk mogen dan, zoals de uitgever het wil doen voorkomen een verras send openhartig en verduidelijkend boek hebben geschreven, een uitput tend en diepgravend antwoord op de vraag hoe Juliana zich als staatshoofd kon handhaven is volkomen onderge schikt gemaakt aan behandeling van andere onderwerpen, Wie door het ui terst dunne laagje Oranjeverf heen kijkt waarmee de samenstelsters zich presenteren, komt al spoedig tot de conclusie dat een soort kwalijke vorm van journalistiek zelfs tot Elsevier is doorgedrongen. Verdachtmaking na verdachtmaking waarbij prinses Juliana wordt voorge steld als iemand die het met artikel 15 van de Grondwet niet zo nauw neemt. Dezelfde prinses zou koningin Beatrix voor de voeten lopen, en verder krij gen echtgenoot Prins Bernhard, kin deren en aangetrouwde kinderen er in dit stuk „geschiedschrijving" onge zouten van langs. De cover van het boek is de commerciële vlag die de la ding moet dekken. Vriendelijk en on bezorgd lachend staat Juliana er op afgebeeld. Inhoudelijk heeft het echter alles te maken met het voyeurisme dat popu laire maar onsmakelijke weekbladen als hun werkterrein zien. Op dit ter rein schijnt in Nederland zo langza merhand alles te kunnen. Wij houden allerminst een pleidooi om met stroop- smeerderij Oranje - Nassau - Soestdijk - 't Loo en Drakesteyn eenzijdig te kleu ren. De uitkomst van „Juliana, vor stin naast de rode loper" is een an der uiterste. De toenmalige minister president drs. Joop den Uyl heeft tij dens een radio-uitzending eens opge merkt: „Het is aan de koningin te danken dat het koningschap in ons land nog werkelijk functioneert". Ko ningschap en democratie, in ons land hebben deze twee begrippen gelukkig nog alles met elkaar te maken. Het is aan deze democratie te danken (of te wijten) dat dik boek kon worden geschreven en is verschenen. Spugen in de bron waaruit zij gedronken heb ben is daarom zeker van toepassing op Dra. M. G. Schenk en Magdaleen van Herk. Gezien de enorme voorpubliciteit zal dit „unieke" boek ongetwijfeld her drukken beleven. Als het daarom begonnen is rest slechts één conclusie: geld stinkt niet - het boek wel.. A.N.W.B. -m/r T F.N.O.P ERKEND IVJ.» LUt3 VAMOR VAN LENNEPLAAN 47 - TELEFOON 16621 Met ingang van dinsdag 25 november zijn kassier, belastingen en invorde ringen in een ander gebouw gehuis vest. Achter de huidige plaats, is langs de spoorlijn een nieuw paviljoen ge bouwd. Dat betekent dat het publiek dat voor zaken naar kassier en/of belastingen moet, vanaf dinsdag niet meer terecht kan op de oude plek, maar om dit gebouw moet lopen of fietsen naar het nieuwe gebouw. De ingang van dit gebouw is aan de kant van de spoorlijn. Men kan zijn fiets daar kwijt in de fietsrekken. Borden op het terrein van het gemeentehuis zul len de bezoeker verwijzen naar de nieuwe huisvesting. Men kan er terecht 's morgens van 8.30 tot 12.30 uur. Ten behoeve van een klokketoren heeft de organisatiecommissie parochie Ma riakerk vergunning gekregen voor het houden van een huis-aan-huis actie voor de verkoop van kaas en wijn. Hierbij is als voorwaarde gesteld dat slechts op bestelling het pakket kan worden afgeleverd en wel door perso nen boven de achttien jaar, waarbij aanwijzingen van de politie moeten worden opgevolgd. A.s. zondag 30 november wordt er een dixidienst (jeugddienst) gehouden in de Emmakerk, Regentessenlaan, om 19.00 uur. Het onderwerp is „Rots", door voor ganger Ds. H. K. de Wilde. Muzikale begeleiding door Dixikoor en Combo o.l.v. de heer F. Berrier. Na de dienst staat de koffie/chocomel weer klaar. O 00 Q> O X O mj* IIKREiNKLEDIiM; Hf net oven amlers! TKL 15118 r L WSI'II \T (>5 H\ AHN CD Q> O ETEN APART Geopend: 's maandags t/m zondags vanaf 17.00 uur. Dinsdags gesloten. SOESTERBERGSESTRAAT 107 SOEST - TEL. 02155-20202 Unaniem hebben de leden van de com missie ruimtelijke ordening het voor stel van burgemeester en wethouders gesteund om geen ontheffing Zónever ordening Hinderwet te verlenen voor een opslagplaats van kruit en patronen in een woning aan de Ereprijsstraat. Men is van mening dat een dergelijke voorziening niet in een woonbuurt thuis hoort. Namens de aanvrager, de heer Brood, zette de heer Zoetmulder vanaf de publieke tribune uiteen, dat de Hinder wet wel mogelijkheden bood en dat men zich verkeek op het gevaar van explosie en de gevolgen daarvan. „Bij alle drive-in woningen zijn gara ges onder de huizen gebouwd en daarin staan dikwijls voertuigen, afgeladen met benzine en gas. Het explosiege vaar daarvan is aanzienlijk groter; de gevolgen veel ernstiger", aldus de heer Zoetmulder. Mevrouw Korthuis (VVD) had begrip voor dat standpunt, maar ook zij vond dat men de buurt niet kon opknappen met een kruitopslag. De planologische bezwaren wogen zwaar bij alle com missieleden. mei een ruime sorteering CHOCOLADE LETTERS en FIGUREN. Ruime keu» In- MARSEPAIN, per ons10.20 BOTERLETTERS met zuivere amandelen LETTERBANKET en Holl. natuurtoter BANKETSTAVEN bereidt i f<L20 p. om. Gevulde Speculaas, per om 10.20 Speculaaspoppen, goed gevuld met amande len, per ons (0,16 Speculaaspoppen, per stuk vanaf (0.10 Harten, Hammen en Zahnstaarten. Fijne reclame speculaas 26 cent per half pond. BELEEFD AANBEVELEND, TELEFOON 208S - KERKPAD N.Z. 45 - TELEF. 2085 Beroep afgewezen In de Dinsdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afd. voor de Geschillen van Bestuur werd o.m. het volgende Kon. Besluit voorgelezen: Ongegrond is verklaard het beroep van den raad der gemeente Soest tegen de beslissing van Ged. Staten van Utrecht, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit tot opneming van kasgelden, omdat daarin niet werd vermeld de naam en woonplaats van de geldschieter. De Kroon was met Ged. Staten van oordeel, dat het in het algemeen in het geldelijk belang der gemeen te is te achten, dat in een raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening naam en woonplaats van den geldschieter worden opgenomen, om het plegen van fraude te voorkomen. Jeugddienst De tweede Jeugddienst in dezen winter zal gehouden worden in de Ned. Herv. Kerk op Zondag 30 Nov., 's avonds te 7 uur. De dienst zal gelezen worden door den heer G. C. van Niftrik, theol. stud. te Utrecht. Zilveren feest der Christ. Jongel. Vereeniging „Samuel" Dit feit werd Zondagavond j.1. in de Ned. Herv. Kerk herdacht. De opkomst hiervoor was middelmatig. Nadat Ds. J. S. van Schaick de avond had geopend met een kort woord en gebed sprak Ds. Koolhaas uit Utrecht over taak en roeping van den Chr. Jonge- lingsvereeniging, waarbij spr. tevens de houding der gemeente uitstippelde. Dit referaat werd met groote aandacht aangehoord. Bij het verlaten van het kerkgebouw werd een gave gevraagd voor de jong. ver. De gesloten Retraite Voor de nog jonge vereeniging „De Katholieke Kring", zal op Zondag 30 November a.s. 's avonds te 7.30 uur, in het Parochiehuis aan de Vredehofstraat door den Zeer Eerw. Pater Van der Velden, C.S.S.R., directeur van het Retraitehuis te Amers foort, een lezingmet lichtbeelden worden gehouden met als onderwerp: „De gesloten Retraite". Ook niet-leden van den Kring hebben tot deze bijeen komst toegang. Personalia Tot vijfde leerkracht aan de Christelijke School aan den Driehoeksweg is benoemd de heer D. de Haan, thans te Sliedrecht (onderwijzer met hoofdacte). Deze benoeming was noodig wegens uitbreiding van het aantal leerlingen. 'tHart Ds. van Schaick hoopt Donderdag 4 Dec. 's avonds 7.30 uur weer te spreken in de zaal Verschoor, aan de hand van lichtbeelden, waarschijnlijk over Egypte. Het Hollandsch Tooneel Voor een matig bezette zaal trad Maandagavond in „Bosch en Duin" voor het voetlicht het Holl. Tooneel met „Mottige Janus", een jordaanschets met een diepen achtergrond. Getoond werd dat het in de hoogere kringen vaak niet beter toegaat dan bij het volk. Gaaf werd dit spel gegeven, gedragen door mvr. Lena Taber als Lena en door Jules Veld als den ver leider. In de maand Januari volgt een reprise. Het strijkje Hopman zorgde voor prettige muziek. Een gezellig bal was het einde van den avond. Cabaret Stationskoffiehuis In het stationskoffiehuis trad het voor Soest niet onbekende duo Poncia op, die de vele aanwezigen een paar gezellige uurtjes hebben bezorgd. Hun levensliedjes en duo's vielen zeer in den smaak. Het slot was een gezellig bal onder leiding van den heer B. Nijendaal. Het strijkje uit Zeist vulde verdienstelijk de pauze aan. Gevonden voorwerpen Omtrent de navolgende gevonden voorwerpen zijn inlichtingen te bekomen bij de politie: Huissleutel, speldje, broek en oud vest, br. heerenhoed, nieuwe hoed, gymnastiekschoen, schroefsleutel. Aangeloo- pen een hond. Noodlanding Maandagmorgen moest een vliegtuig, van de Lucht vaart afdeeling te Soesterberg, waarin gezeten waren dé Luit. Schouw en Franken, wegens een lek in de Olietank, een noodlanding maken nabij Culemborg. Nadat een paar mechaniciëns van Soesterberg het defect hersteld hadden, kon de machine 's namiddags weer vertrekken. Nog een noodlanding Dinsdag moest Luit. Schouw met als passagier sergeant Rijns met zijn vliegtoestel een noodlanding maken wegens een motordefect, op een weiland ander de gemeente Bunschoten. Het toestel sloeg over den kop en werd ernstig beschadigd. De beide inzittenden bleven ongedeerd. St. Nicolaas in „Bosch en Duin" A.s. Woensdagavond komt St. Nicolaas met zwarte Piet een bezoek brengen aan de leden en invité's der dansclub in „Bosch en Duin". De goede Sint hoopt aan de trouwe bezoekers en bezoeksters surprises uit te deelen. Het geheel staat onder leiding van den dansleeraar J. Hopman, die dit werkje wel is toevertrouwd. UIT DE ADVERTENTEËN: ST. NICOLAAS-LIEDJES voor Piano en Orgel. Di verse uitgaven 50 en 60 cent. In de boekhandel. NET JONGMENSCH, ongeh. zoekt een betrekking als tuinknecht. Ook genegen chauffeuren te leeren. GEKOOKT VARKENSVLEESCH vanaf 40 cent per pond aan het Abattoir. Vrijdagmiddag 28 November vanaf 1 uur. Emmertje voor jus medebrengen. BORSTPLAAT 10CENT PER ONS: Gemakkelijk te bereiden met behulp van een fleschje Nectaressence k 40 cent. Diverse smaken als Frambozen, Sinaas appel, Citroen, Ananas, Marasquino, Vanille, Napo- litaine enz. B. Kraal - Drogist. HIERMEDE BRENGT ONDERGETEEKENDE BELEEFD TE UWER KENNIS, dat hij met ingang van 1 Dec. zijn zaak heeft overgedaan aan den Heer B. Duwel en dankt hiermede zijn geachte cliëntèle voor het groote vertrouwen hem steeds geschonken, terwijl hij zijn opvolger gaarne bij U aanbeveelt. Hoogachtend, H. Th. v.d. Berg, Steenhoffstraat. Daawwe op Soest blut benne, daat hewwe noeng aal weke laang kenne vememe. Daas geejn nieuws meer. Ik ketter zelluf ok an mee ehol- pe. Niet an 't leeg hoale vaan de kaasmoar an 't bekend moake vaan de aarmoei. Hoe vaak hek niet in me ge hannes leg ge te draamme over aalles waawe nódig hebbe op Soest. Moar aaltied löop je vaast op de cengtedie we niet hebbe. En de spoarpot mot ok wel heulemaal haarstikke leeg we- ze ajje 't zo hoort. As ik wis woarof daat ding sting, zouw ik um best us wil le bekieke. 't Mot toch wel een baar groot spoarvaarke weze, waant ter is aal heul waat kaappitoal uuttekomme in de leste joare. Aal die grongd, die de ge- meengte annekocht het, mot toch ok betoald weze, schaat ik. En as daat niet ut gevaal is, daan kenne die grongd le- veransiers ok wel noar der cengte flute. Soest is stroataarrrtfien toch hewwe stroate zaat. En we ben ne schaat riek an de grongd die der an legt. De gemeengte is zo zaachies an grootgrond bezitter eworre, zaak moar zegge! Licht legge die maanne vaan de road 's naachs waakker vaan de zorge. Ik niet. Hannes sloapt as een rund. Ik waas me haangde in onschuld. Aalles waa'k het is betoald. k Het nog weer un smaak belaastinge in de pot loate vaalle, moar daat helpt ok aal geejn baarst. 't Goat ter haar- der uut daan in met ongze stuvers. En waat moe we noeng an- vaange met ongze verworreve laandgoedere? Ajje 't ming vroagt, daan mok zeggeOmspitte en anhaarke en stiekum loate legge. Kaappe met plaane moake, waant tel kens asse ze weer waat be- daacht hebbe, sloat de ge meengte an 't grongd haam- stere. Voortemee is heul Soest van Soest. HANNES VAN DE NENG. OPEN HAARD? VERBOUWING? ACCESSOIRES? SOEST Showroom: KONINGINNELAAN 84 TELEFOON 10652 Donderdag 27 november aanstaande om 13.30 uur houdt de Werkgroep Soest van Amnesty International weer haar maandelijkse schrijfmiddag in het Amnesty Centrum, Bonifaciusstraat 24. Eenieder die mensen wil helpen die om nun overtuiging, godsdienst, huids kleur of ras gevangen zitten is welkom. De politieke gevangenen waarvoor de ze maand geschreven worden wonen in: 1. De Centraal-Afrikaanse Republiek, waar een 35-jarige journalist vanwege het uiten van zijn eigen mening is gearresteerd en verbannen. Zijn ge zondheidstoestand is slecht. 2. Haïti, waar 4 mannen werden ver oordeeld tot negen jaar cel vanwege hun politieke overtuiging. Een van hen is gemarteld. 3. De Sovjet-Unie. Een 52-jarige man, veroordeeld tot totaal 15 jaar gevan genschap, waarvan 7 jaar „verbete- ringswerk-kolonie" wegens „anti-Sov- jet-agitatie en -propaganda". Hij is chronisch ondervoed en krijgt onvol doende medische verzorging. 4. Zaïre. In dit land worden op het ogenblik stelselmatig onder andere studenten, onderwijzers en arbeiders die staken voor hogere lonen of lid zijn van de oppositie, gefolterd. Van mei 1979 tot mei 1980 hebben door Amnesty aangewezen artsen 80 ex-gevangenen onderzocht die Zaïre hadden verlaten. Bij 60 van hen werden tekenen van foltering gevonden. 5. Argentinië. Naar verluidt krijgen politieke gevangenen het in dit land in gevangenschap steeds slechter. Am nesty heeft vernomen dat in de afgelo pen maanden 3 mensen zelfmoord hebben gepleegd, wat het totaal binnen een jaar tijd op 5 brengt. De gevange nen in de Caseros-gevangenis in Bue nos Aires worden bijzonder slecht be handeld. Het rantsoen is zeer schraal en ondanks de Argentijnse winter krij gen de gevangenen 's nachts maar één deken. Een elftal bij Amnesty bekende gevangenen is er geestelijk en licha melijk bijzonder slecht aan toe. Aan de autoriteiten van bovengenoem de landen worden brieven geschreven met verzoeken om vrijlating, stop zetting van foltering, medische behan deling en opheldering van verblijf plaatsen. Er liggen voorbeeldbrieven klaar om overgeschreven te worden. Voor schrijfmaterialen, postzegels e.d. wordt gezorgd. Nadere informatie verstrekt de heer L. Heirman, Heideweg 4, Soest, tel. 22363.

Soester Courant | 1980 | | pagina 18