Gouden Ploeg"-woningen in mei gereed Raadscommissie schuift sluiting kampeerterrein voor zich uit Parklaan-plannetje volledig gekraakt i ïgpjlli Chaton alleen maar anders Zo gezien... gsPSgfëfiSd Wachten op Kampeerwet: Reconstructie kruispunt Koningsweg/ Beckeringhstraat SÊBBKSR MAGERE RUNDERLAPPEN KATEN RAUCHWURST Golden delicious AMSTEL BIER Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen Honsbergen I Warmtebronnen Boom voor Steenberghe II WALNOTEN Woensdag 26 november 1980 SOESTER 59e jaargang no 14 Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Söest - Tel. 14152* Postgiro 126156 COURANT Hoofdredacteur: H. E. J. SMIT Abonnement per half jaar 12.— Buiten Soest per half jaar f24.- Verschijnt iedere woensdag Foto: Herman van Dam Drie vertegenwoordigers van de gebruikers van het gemeentelijk kampeerter rein, de heren A. van J. Burgers en A. Dül, hebben vorige week de leden van de commissie ruimtelijke ordening voldoende stof om over na te denken gegeven en hen in ieder geval ook zover beïnvloed, dat de sluiting van het terrein voorlopig wel weer van de baan is. De commissie beroept zich voortaan op de nog niet in werking getreden Kampeerwet en zal daardoor de eindbeslissing voor zich uit big ven schuiven. Overigens werd een belangrijk, zo niet het belangrijkste deel van het uiteindelijke standpunt overgelaten aan de leden van de commissie recreatie en bosbeheer. Deze commissie moet een oordeel uitspreken over de „behoefte" aan een dergelijk gemeentelijk terrein. En volgens enkele r.o.-leden zal er dan wel rekening gehouden moeten worden met de kampeerterreinen welke binnen de gemeente door particulieren geëxploiteerd worden. Oude zaak met de bouw van de "hei|li'h ST<""'" W°r<" haast Kenwakt KCrcaU9eCrd d°°r he' S0este' aannemingsbedrijf v.d. Grift b.v. en de epievering staat gepland veer vob Deledenvandecnmmicaioi-.atrr.toi:;!.» De leden van de commissie ruimtelijke ordening hebben vorige week van het zogenaamde Parklaan-plannetje niet veel heel gelaten. Wethouder Menne kon dan wel aan het slot van een zeer lange discussie vaststellen dat men het eens was over de uitgangspunten dat de Engrand onbebouwd moet blijven en dat er in het plan woningen gebouwd moeten worden, maar daar was het dan ook helemaal mee op. Alle andere uitgangspunten werden aange vochten: van de bouwhoogte van de woningen tot en met het niet verplaat sen van het busstation. Tevreden waren de commissieleden met het feit dat er, voordat er een bestemmingsplan gemaakt werd, uit gangspunten waren opgesteld. Dat deed er echter niets aan af, dat die uitgangspunten practisch allemaal aangevochten werden. De heren Bol huis (CDA), Jonker (D'66), Nuijten (PS), Kingma (PvdA) en Beijen (WD) zetten zich af tegen de naar hun mening kromme redenatie dat ener zijds de Engrand intact behoorde te blijven, maar anderzijds op tien meter afstand toch maar woningen gepland werden. De voorgestelde bouwhoogten, 3% me ter aan de rand, 6 meter wat verderop en liefst 12 meter voor een kantoor pand, vonden bij niemand genade. Vooral de hoogte van het kantoorpand werd volledig afgewezen. Niemand ook had er begrip voor dat de woonbuurt Parklaan opgezadeld moest worden met een kantoor. De heer Beijen vermoedde, wat dat betreft, een financieel probleem. Om nog wat van het dure (aankoop)geld terug te krijgen zou dat kantoor mis schien wel noodzakelijk zijn. En in dat geheel paste ook de in de uitgangs punten opgenomen voorstelling dat het busstation (van de Soesterbergse- straat) niet verplaatst behoefde te worden en dat er geen behoefte was aan een parkeerplaats. „Dergelijke voorzieningen brengen niets op", wist de heer Beijen en hij veronderstelde dat het beter geweest was indien het plan éérst door de financiële experts van de raad bekeken was. Over de verplaatsing van dat bussta tion en de parkeerplaats wonden met name de heren Bolhuis en Jonker zich op. Bij de uitgangspunten was opge nomen dat „de Spoorwegen geen be hoefte hadden aan verplaatsing" en de heren vroegen zich af sinds wanneer de Directie van de Spoorwegen het beleid in Soest bepaalde. Wat later werd de werkelijke reden duidelijkde Spoorwegen hadden geen behoefte mee te betalen in de aanleg van busstation en parkeerplaatsen en de opstellers van de uitgangspunten hadden dat gemakshalve maar ver taald in: „geen behoefte". Wat de woningbouw betrof werd aan gedrongen op sociale woningbouw met extra aandacht voor huizen voor één- en tweepersoonshuishoudens. De heer Jonker adviseerde in het plangebied, bij het NS-station, ook een fietsenstalling op te nemen. Hij kreeg daarbij de steun van de directeur van gemeentewerken, ir. J. Dubbeldam, die overigens in zijn verweer tegen de aanvallen op busstation en parkeer plaatsen de opmerking plaatste dat het voor hem nog een vraag was of men het bewoners van de nieuwe wijken wel gemakkelijk moest maken om met de auto naar het station te komen. Fietsen leek hem aanzienlijk gezonder. Hij had ook geconstateerd dat er aan de Eikenlaanzijde van het station, voldoende autoparkeerplaatsen waren en een nieuwe parkeerplaats aan de Parklaankant leek hem overbodig. De heer Dubbeldam overtuigde de comissie niet. Integendeel; het verzet nam haast ruzie-achtige vormen aan. De heer Bolhuis reageerde fel en mevrouw Korthuis (VVD) sprak van „natte vinger werk". Mevrouw Korthuis zag ook niets in een kantoorpand iri een wijk cüe men toch voor wonen wilde bestemmen. Verder had zij er begrip voor dat in een later stadium, door detaillering, meer dui delijkheid geschapen zóu worden. De heer Kingma verzette zich evenals de heer Nuijten tegen het kantoorpand, terwijl Kingma het „onwijs" vond dat de reconstructie van de spoorwegover gang, ter hoogte van de Bosstraat, uit het Parklaanplan gelaten was. Dat zou, net als straks de aansluiting van de Koningsweg op de Nieuweweg, van grote invloed zijn op het woongebied. Kingma drong er tenslotte ook nog op aan de eenmaal vastgestelde uitgangs punten tijdig aan de burger voor te leggen. Er moest op ingesproken kun nen worden. De CDA-er Oldenboom was de enige die wat begrip opbracht voor opgestel de uitgangspunten. Hij vond een kan toorgebouw zo gek nog niet en hij had daarbij de vermenging van „wonen en werken" op het oog. De 12 meter hoogte stonden hem evenwel ook niet aan en verder vond hij het niet verwer pelijk economische factoren te laten meespelen bij het totstandkomen van bestemmingsplannen. Wethouder Menne rondde de discussie af met het opsommen van de twee punten waarover men het eens was. Verder merkte hij op dat een bussta tion in een winkelcentrum voordelen booddat een bushalte in het Parklaan- gebied minder ruimte in nam; dat het dagelijks bestuur van de gemeente voorlopig niet van zins was het bus station te verplaatsen; dat de aanleg van een parkeerplaats nog eens onder zocht zou worden en dat men er in Soest mee zou moeten leren leven, gezien de precaire financiële situatie, „dat economische factoren mee gaan spelen in bestemmingsplannen". Voor al in het gebied Parklaan was dat nodig. De vertegenwoordigers van de kam peerders, die 's zomers niet in tenten maar al sinds mensenheugenis in huis jes op het terrein wonen, merkten op dat in de nota weliswaar gesproken werd over een jaarlijks nadelig saldo van tweehonderd gulden per plaats, maar dat dit tekort vrij vlot terug te brengen was tot winst, als er weer, net als vroeger, zestig staanplaatsen ver huurd werden. Er zou dan een over schot van 10.000 gulden komen. Dat geld kon dan gebruikt worden voor noodzakelijke investeringen om het terrein wat beter te outilleren. Die betere voorzieningen waren overi gens voor de huidige gebruikers niet zo hard nodig; men .bevond" zich er redelijk „wel". Aangeraden werd het terrein weer voor negentig staanplaat sen in te richten en dan zou een goede exploitatie mogelijk worden. De kostenvergoeding werd ook aange vochten; die was overdreven hoog. Bovendien was een eerlijke vergelij king niet mogelijk omdat de inkomsten ontbraken. Tenslotte werd meegedeeld dat de huidige gebruikers een beheer der kenden, die het werk geheel gratis wilde doen. R.O.-kant Alhoewel wethouder Menne nadrukke lijk stelde dat de commissie alleen de „ruimtelijke" kant van de kwestie kon behandelen, dwaalden de commissie leden ver af naar. de ideële en-ook financiële zijde van de zaak, Ruimtelijk gezien leek een meerder heid van de commissie de huidige maar u plaats niet zo best te vindpn maar kunnen plaats niet zo best te vinden, maar omdat er, ruimtelijk gezien, zomaar geen andere plaats aan te wijzen was, neigde men al gauw over naar het bekende „gedogen". „Laat de Kam peerwet eerst maar eens van kracht zijn", was het algemeen aanvaarde standpunt. Mevrouw E. Korthuis-Elion (WD) dook even in de wel zeer oude geschie denis van het terrein en stelde vast dat het er volgens het bestemmingsplan Landelijk Gebied al niet meer behoor de te zijn. Het was wegbestemd; niet alleen door de gemeente en de provin cie, maar ook door de Kroon en het gewest Eemland. De Kroon vond niet goed dat de ge meente elders een nieuw terrein ging exploiteren. Dan zou het bestemmings plan eerst aangepast moeten worden. Het gewest kwam tot de conclusie dat Soest geen verblijfsrecreanten op haar grondgebied moest toelaten. Mevrouw Korthuis wilde daarom de zaak principieel benaderen en ant woord hebben op de vraag of de gemeente zo nodig een kampeerterrein moest exploiteren en dat dan naast alle particuliere terreinen. De gemeente zou dan eerlijkheidshalve precies als de particuliere onderne mers, moeten voldoen aan de eisen die de wet stelde. Anders zou er sprake zijn van oneerlijke concurrentie. Resumerend kwam zij tot de conclusie dat handhaven, met het oog op de hoge kosten voor de Soester gemeenschap, niet zinvol was. Zij toonde overigens begrip voor het feit dat de huidige gebruikers van het terrein geen eisen stelden, maar wat dat betrof zou de gemeente t.,z.t. toch aan de eisen van de Kampeerwet moeten gaan voldoen. De heer Jonker (D'66) sloot bij dat laatste aan. Laat de Kampeérwet maar uitmaken wat wij moeten en dan wwij alsnog bekijken wat we een kampeerterrein mocht exploite ren. Van oneerlijke concurrentie was geen sprake. Die opvatting huldigde ook de heer F. Kingma (PvdA). Hij was zelfs een principieel voorstander van een ge meentelijk kampeerterrein en dan vooral omdat op de meeste particuliere terreinen, de „trekker", „de overblij ver voor enkele nachten" geen plaats kreeg. Net als de gebruikers, kwam ook hem de kostenberekening van de gemeente, hoogst overdreven voor. Ook Kingma wilde om te beginnen de Kampeerwet maar eens afwachten. De CDA-er Bolhuis hield zich als eerste alleen aan het ruimtelijk aspect en zo kwam hij tot de redenering dat als hij planologisch géén bezwaar tegen hand having had, hij in de raadsvergadering een ander standpunt in zou moeten kunnen nemen vanwege het kosten aspect. Hij stelde daarom voor het terrein gedurende de zogenoemde „overgangstijd" maar te handhaven; geen nieuwe vergunningen meer af te geven, waardoor het kamperen er van zelf zou ophouden. .j ucn.ijn.cu Wctl Wc kunnen. In afwachting daarvan moch ten de kampeerders van hem nu wel blijven. Ook de heer Nuijten (PS) helde daar naar over, maar hij ging wat verder door te stellen dat de gemeente naast een zwembad en een sporthal, best ook Die gedachte sprak in tweede instantie ook mevrouw Korthuis aan. Het ging op dit moment om 24 standplaatsen, terwijl er in 1963 nog 72 waren, (in 1970 - 45; in 1975 - 30). Het terrein bood overigens wel plaats aan tachtig eenheden en daarbij kwam dan ook nog dat de door de raad ingestelde kam- peercommissie geadviseerd had de verblijfsrecreatie in Soest te handha ven. Voorlopig op de oude voet verder gaan leek haar daarom de meest zinnige oplossing. De heer Jonker (D'66) sloot daarbij aan: „Zij maken geen problemen; laten wij het dan ook maar niet doen". Nuijten (PS) meende tenslotte dat de planologische plaats op dit moment minder belangrijk was, dan het ant woord op de vraag of er ook behoefte aan e^n dergelijk terrein was. De heer Kingma kon zich daarin ook vinden, maar de heer Oldenboom (CDA) kwam met het aansluitende idee, dat als de behoefte aangetoond werd, de gemeente een andere plaats diende aan te wijzen. Waar het nu lag, had de raad het immers wegbestemd. Het woord is nu aan de boscommissie, die vandaag woensdag 26 november bijeenkomt. De firma Hendrikse uit Soest begint maandag 24 november met de recon structie van het kruispunt Konings- weg/Beckeringhstraat. Na voltooiing van de werkzaamheden over ongeveer zes weken, zal in tegenstelling tot nu, de Koningsweg een rechte aansluiting krijgen op de Biltseweg. In verband met deze werkzaamheden kan men gedurende deze periode vanaf de Biltseweg Soest niet binnenkomen. Ook Soest hier verlaten zal niet gaan. Vanaf de Biltseweg wordt de Becke ringhstraat tot ongeveer de Eiken- horstweg afgesloten en wordt de Ko ningsweg afgesloten vanaf het kruis punt tot ongeveer de inrit van Foxbor- ro. Vrachtverkeer uit de richting Amster dam of uit de richting Maartensdijk wordt via het paleis over de Rijksweg door Soest en vervolgens over de Dalweg naar het Industrieterrein ge leid. Ook het bestemmingsverkeer Overhees, Klaarwater en Smitsveen zal met deze omleiding te maken krijgen. Ook de Jachthuislaan wordt in beide richtingen, behalve voor bestem mingsverkeer, voor het verkeer afge sloten. Foto: Herman van Dam Het gemeentelijk kampeerterrein te Soestduinen in winterrust ALLEEN DONDERDAG ALLEEN DONDERDAG KILO ISnijworstje met ALLEEN DONDERDAG 2 KILO EXTRA MOOIE a 24 flessen nu slechts in dop (Nieuwe oogst) rooksmaak) per stuk van 4.35 voor Zie onze advertentie Zje onze advertentie Zie onze advertentie GEHARD PAUL Warmte en koude zijn woorden die meer inhouden dan de tem peratuur binnen of buitens huis. Een kille blik kan mij doen verstijven omdat kou al les te maken heeft met de dood en ondergang. Ik denk dat we allemaal wel iets weg hebben van onze poes die bijna altijd bovenop het verwarmde aqarium ligt te pit ten of zich nestelt in de mand pas gestreken wasgoed. Vooral in tijden van rouw of teleur stelling heb je een schouder nodig om tegenaan te leunen, of een arm om je heen die je nestwarmte en bescherming biedt. Sommige mensen zijn als ijs pegels: op het eerste gezicht koel, maar o zo breekbaar en met een extra behoefte aan warmte, die bij afgifte eerst zijn uitwerking heeft als het ijs helemaal gesmolten is. Wie goed om zich heen kijkt ziet in zijn eigen omgeving mensen in de kou staan en als Doornroosje verkommeren achter hagen met scherpe do rens en bijna onbereikbaar achter hoog opgetrokken mu ren. Alleen hij die liefde kan geven zal in staat zijn de prin ses tot nieuw leven te wekken. De gevolgen zijn niet alleen in het sprookje - spectaculair. Warmte kan zelfs uitstralen uit gewone brieven zoals een colle- ga-letterleuteraar die weke lijks aan zijn langdurig zieke vrienden schrijft. Ik realiseer me dat het best mogelijk is dat u het deze keer maar een vreemd verhaal vindt, want warmte en teder heid daar praat je niet over. Zeker niet als man. Gelukkig zijn er nog mensen in mijn omgeving die zo veel stra- lingswarmte bezitten dat ze daarvan ruimschoots kunnen uitdelen. Soms heel subtiel, alleen door hun ogen. Dinsdag 2 december zal 's middags om kwart over drie in het plantsoentje aan de Bakkeneslaan in de wijk Steen berghe de boom geplant worden, welke wordt aangeboden door het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten aan de ge meente Soest. Vorig jaar tijdens het slaan van eerste paal werd dit door het B.N.G. toegezegd. Wethouder J. L. Menne zal de plantwerkzaamheden verrichten. Het betreft hier een zware kastanje boom van ongeveer 8 meter lengte die van elders naar Soesterberg gebracht wordt. juwelier a/s je sieraadje lief is ALLEEN DONDERDAG 500 GRAM ais je sieraadje Hef is Burg. Grotestraat 13 Soest Telefoon 02155-23271

Soester Courant | 1980 | | pagina 1