Zijn er nog afzetmogelijkheden voor de kerk? Nota „energiebesparing onvoldoende Kinderschoenen kopen moet met zorg gebeuren Themadienst in de Oude Kerk Filmagenda Amersfoort ■f'fk 99 Inspraak bevolking in verkeersplan Soest Parkeerplaatsen bij nieuwbouw ABN-kantoor Agenda Soester gemeenschap Maak X f geen Diefstal uit auto Verleiding te sterk Glaasje op... Hondje weg Hondje terug Bingo-avond in SEC-kantine 19 Soester Courant van woensdag 26 november 1980 19 Foto: Herman van Dam Vanaf woensdag 26 november is voor geïnteresseerden deel I en deel II (hoofdstuk 1) van het Verkeersplan voor de gemeente Soest verkrijgbaar in het gemeentelijk INFormatiecen trum, in de hulpsecretarie Soesterberg en in de plaatselijke bibliotheken. De bevolking wordt uitgenodigd door mid del van het invullen van de knelpunten- lijsten mee te werken aan de totstand- koming van het Verkeersplan. Deel I gaat nader in op de doelstellin gen wat betreft voetgangersverkeer, fietsverkeer, bromfietsverkeer, open baar vervoer, autoverkeer, vrachtver keer en parkeren en stallen. Deel n, hoofdstuk 1, gaat over de inventarisa tie van de bestaande knelpunten aan de hand van de doelstellingen uit hoofd stuk I. De bevolking wordt dan ook in de gelegenheid gesteld hierop com mentaar te leveren en de lijst aan te vullen. Ingevulde lijsten kunnen tot maandag 20 december ingeleverd worden in het gemeentehuis Soest, INFOrmatiecen- trum en hulpsecretarie. De leden van de commissie ruimtelijke ordening hebben geen enkel planolo gisch bezwaar tegen de nieuwbouw van een ABN-kantoor op de hoek Van Weedestraat/Nassauplantsoen. Met het college is men het eens dat realise ring van het plan een goede invulling op dit punt van de Van Weedestraat oplevert. In de vorige week gehouden vergade ring heeft de commissie wel gevraagd dat de toezegging van ABN-directie, dat het parkeerterrein op het grondge bied van de bank buiten kantoortijden ook als openbare parkeergelegenheid beschikbaar zal komen, „hard ge maakt" wordt. Men wil niets meer of minder dan een bevestiging „zwart op wit". In de discussie werd de medewerking daar min of meer aan opgehangen. Die medewerking heeft de ABN nodig, omdat het bestemmingsplan aan deze bouw moet worden aangepast. Ter plaatse mogen winkels gebouwd wor den met daarboven, in twee lagen, woningen. Via de artikel 19 WRO-pro- cedure moet de bouw van het kantoor mogelijk gemaakt worden. Verder werd door de commissieleden nog aandacht besteed aan de vraag of het kantoor ook een centrale functie krijgt. Daardoor zou het aantal be schikbare parkeerplaatsen voor het personeel, nu op zes bepaald, groter kunnen worden. En dan zou weer getornd worden aan het aantal plaat sen voor de openbare parkeergelegen heid. Commentaar: De commissie ruimtelijk ordening pleegt een soort chantage. In totaal komen er op het terrein van de bank 20 parkeerplaatsen, waarvan zes voor het personeel en veertien voor bezoekers. Die veertien moeten volgens de com missie niet alleen buiten kantoortijden, maar altijd beschikbaar zijn. Dat kan ook redeneert men, want wie contro leert of de gebruiker ook de bank bezoekt. Nooit eerder, ook niet bij alle aan de Van Weedestraat gepleegde nieuw bouw, werden dergelijke eisen gesteld. Het gaat om particulier ter rein en daar heeft de overheid niets over te vertellen. Alleen in dit geval kunnen rechten afgedwongen worden. De medewer king voor de verandering van het bestemmingsplan moet immers ver leend worden. Maar het is oneerlijk en raadsleden moesten zich daar niet voor lenen. Overigens zou de coulance van de ABN-directie best navolging verdienen aan de Van Weedestraat. 26 november: Vrouwencafé Artishock vanaf 20.30 uur in de Soos, Steenhoffstraat 46, Soest. 27 november: 27 november: Filmhuis Artishock met de film: „1 1 3". Regie Heidi Genee, in kleur 85 min., BRD 1979 in het Arüshockge- bouw, Steenhoffstraat, Soest. Aanvang 21.00 uur, in de pauze gratis thee. 28 november: In het wijkcentrum „De Borg", de „Big Band Festival", met een gewel dig stuk muziek, aanvang 20.30 uur, entree 9,50, Willaertstraat 45 te Soest. Sintekraam Artishock met allemaal zelfgemaakte dingen. Open van 19.00 - 22.00 uur. Er komt een echte Sinter klaas om de Sintekraam te openen om 19.00 uur in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46, Soest. 29 november: Sintekraam Artishock van 10.00-17.00 uur in Artishock. 's Middags een pop penkastvoorstelling, aanvang 15.00 uur. Muziek in Artishock, een feestelijk „Herfstconcert" met „WASO". Deze semi-zigeunerformatie staat borg voor felle swing zo goed als voor soft-jazz en opwindende tzigane (zigeu- nermuziek). Aanvang: 21.30 uur, en tree 6,-, leden 5,-. 30 november: Kinderfilmhuis Artishock organiseert weer een film/doe-middag. Aanvang: 14.00 uur, toegang 2,-. Tel. inl. zondag 30 november vanaf 13.00 uur onder nr. 02155-19577. 3 december: Repetitie-avond van hetChr. Gemèngd Koor Juliana in Credo, Julianalaan 19, iedere woensdagavond, aanvang 20.00 uur. Vrouwencafé Artishock vanaf 20.30 uur in de Soos, Artishockgebouw, Steen hoffstraat 46, Soest. 4 december: Filmhuis Artishock met de film„Mes- ser lm Kopf", regie Reinhardt Hauff. In kleur, 108 min., 1978. Toegangsprij zen: ƒ4,50, leden CJP, 65+ ƒ3,50, aanvang 21.00 uur. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen komt, naar aanleiding van een uitgebreid onderzoek over de aan koop van kinderschoenen, met het kort en bondige advies: 1. Loop weg uit een winkel waar men de kindervoetjes niet meet; 2. Zie erop toe dat beide voetjes volledig worden gemeten, zowel in de lengte als in de breedte; 3. Zorg dat u de maat schoenen krijgt die gemeten is; 4. Laat steunzolen en andere kor- rektiemaatregelen alleen toepassen op advies van een arts en 5. Let op het NVvH-merk. Het onderzoek dat door de Stichting Instituut voor Huishoudtechnisch Ad vies werd verricht, is veelomvattend geweest. Men dook ook in het verleden en zo kon worden aangetoond dat de schoen, in welke vorm en uitvoering dan ook, een van de primaire levens behoeften van onze voorvaderen was. Voeten moesten om vele redenen van buitenaf, beschermd worden. Maar sedert lang is de schoen veel méér dan alléén maar een voetbe schermer. Het is een mode-object en soms zelfs status-symbool geworden, met alle gevolgen en excessen van dien. Er is heel wat „onpractisch" aan de markt en de „gezondheid" van de voet komt er letterlijk en figuurlijk door in de knel. Het meest gevoelig daarvoor is de kindervoet, zo in de leeftijd van twee tot twaalf jaar. Uit het onderzoek is gebleken dat op dit moment ouderen (boven vijftigers) de nadelen ondervin den van slecht schoeisel dat zij in hun jeugd droegen. „Men mag aannemen dat de mobiliteit van de bejaarden van nu, mede onder invloed van de industrieel vervaardig de konfektieschoen, ronduit slecht ge noemd kan worden", aldus het rap port. De veronderstelling lijkt gewettigd, dat 95% van de kinderen met normale voeten geboren wordt. Uit onderzoeken is nu gebleken dat meer dan de helft daarvan op vijftienjarige leeftijd al één of meer voetgebreken heeft. Geble ken is ook dat circa 65% van de onderzochte personen voetklachten heeft en daaronder vallen dan: schuin staande grote teen, hamertenen, spreidvoeten, platvoeten, eelt enz. Alleen daarom al is voorlichting over het belang van voetgezondheid in het algemeen en die van de kinderen in het bijzonder, van essentieel belang. Er moet veel meer aandacht aan besteed worden. Groei Ruwweg gezegd wordt, aldus het rap port, de kindervoet gedurende de eer ste vijftien levensjaren anderhalf maal zo breed en tweemaal zo lang. Opmer kelijk is dat die groei niet regelmatig, maar schoksgewijze plaatsvindt. Dit proces kan alleen maar gunstig verlopen, wanneer het groeiproces niet wordt verstoord. Het is een bekend feit dat kindervoe.ten zéér gevoelig zijn voor de invloed van slecht passend schoeisel. Meer nog dan volwassenen, omdat de kiridervoet voor een niet onbelangrijk deel uit kraakbeen be staan, dat pas^-ond het 15e levensjaar stevig bot is geworden. In de kraakbeenperiode went de voet gemakkelijk aan tè korte of tè smalle schoenen. Het gevolg hiervan is dan wel: vervorming. Onderzoek Het aanmeten van kinderschoenen ge beurt in de Nederlandse schoenwinkels vaak onzorgvuldig. Maar goed aanne- ten is absoluut noodzakelijk.: In 118 schoenenzaken, verspreid over heel Nederland, werd onderzoek verricht met als belangrijkste conclusie: in 38% van de gevallen werden de voetjes niet of onvolledig gemeten. Uit het onderzoek kwam verder naar voren dat bij 17% van de deelnemende kinderen de twee voeten een halve maat of meer in lengte verschillen. Vandaar de aanbeveling het meten van beide voetjes te eisen. eens aan de kerken zelf zou kunnen liggen mag op 30 november a.s. wor den verwacht. Misschien zou ds. P. Kloek, al is het maar een ogenblik, ook eens willen stil staan bij het cruciale punt dat de vroe gere christenen meer de toorn, noem het hel en verdoemenis, ingepompt kregen dan de liefde van de Schepper. Hoe dan ook, in de Oude Kerk in de Torenstraat vindt men het kennelijk belangrijk genoeg op de eerste zondag van de Advent de balans eens te gaan opmaken. In spiegels kijken en zich daarbij af vragen of er nog herkenningspunten zijn overgebleven. Het meest voor de hand liggende lijkt je tegen de bestaan de kerk af te zetten. Recht overeind blijft echter de vraag of de kerk nog wel afzetmogelijkheden heeft. Wél- licht dat een positieve beantwoording van deze en andere vragen zou kun nen leiden tot de voorzichtige conclu sie dat de boodschap van de kerk zo slecht nog niet is. In Soest-Zuid wordt met meer dan ge wone belangstelling naar deze thema- dienst uitgekeken. En als de preek van ds. P. Kloek vragen oproept is er de zekerheid dat na afloop van de dienst bij koffie en koek de discussie zal worden voortgezet. Want ant woord zal er moeten komen. Met 't oog op morgen. Lr. „Er zit niet méér in energiebesparing dan in deze nota staat". Met deze woorden zette wethouders D. Hoekstra [CDA] zich in de commissie gas- en cai-bedrijf af tegen de kritiek van enkele leden over de inhoud van de nota. De wethouder bestreed ook dat de nota vaag zou zijn. De commissieleden besteedden heel wat energie om de nota uitputtend te behandelen. Ze hadden er een uur voor nodig. Mevrouw L. Tomassen (pro gressief Soest) en de heren J. J. van den Brakel (PvdA) en R. van Logten- stein (CDA) waren niet erg enthousiast over de nota. Er staat te weinig concreets in. Graag had men gezien wat de financiële consequenties zijn van de voorgestelde besparingsmoge lijkheden om zodoende daaruit een keus te kunnen maken. Van den Brakel zei, dat de gemeente natuurlijk de bevolking moet aansporen zuinig te zijn met energie, „maar dan moeten we wel bij onszelf beginnen. Als iemand over de Lange Brinkweg rijdt, denkt hij minstens dat heel Soest in lichterlaaie staat, zoveel licht brandt er in gebouw gemeentewerken". De heer Van Logtenstein drong aan op een voortvarende aanpak van de nota. Op korte termijn zag hij mogelijkhe den tot besparing in gemeentelijke gebouwen. Hij stelde, dat niet inte graal maatregelen genomen moeten worden: „Voer maar uit waar moge lijk, elke besparing is er één", zei hij. Mevrouw Tomassen-stelde, dat de nota slechts een aanzet is tot een energiebe- sparingsbeleid. Zij miste daarin aan dacht voor het consementengedrag. Voorlichting aan de consument en met name ook op scholen en in bedrijven achtte zij noodzakelijk. Zij betreurde In 62% van de bezochte winkels werden de voetjes wel volledig gemeten, maar daarna werd niet altijd de juiste maat schoen geadviseerd. Een po sitief gegeven dat het onderzoek opleverde, is dat 11 van de 118 schoen zaken het kind na enige tijd opriepen voor kontrole. In het rapport wordt verder ondermeer opgemerkt dat bij kinderschoenen, de lengte-toegift (de extra ruimte in de schoen om te voorkomen dat de tenen vooraan tegen de schoen drukken) extra groot moet zijn, omdat kinder voeten groeien maar schoenen niet. Daarom moet de kinderschoen steeds tien tot vijftien milimeter gróter ge kocht worden, dan de voet lang is. Ook in de breedte is een meer nauw keurige passing vereist; méér zelfs dan in de lengte. Immers wanneer een schoen te smal is gaat de voet defor meren en is de schoen te breed, dan kan de voet niet meer achter in de schoen worden vastgehouden, waar door hij te ver naar voren schuift. Dat kan dan weer eeltvorming of doorschu- ren tot gevolg hebben. Informatie Uiteraard staat vast dat de goedwillen de schoenenwinkelier, die zijn taak (een zaak) serieus neemt, alle infor matie zal geven. Hij zal nauwlettend de meting verrichten, waarbij hem ap paratuur ten dienste staat. Gelet zal worden op de balmaat, de wreefmaat en de hielmaat, maar ook op een goede sluiting van de schoen en de kwaliteit van het gebruikte mate riaal. Het is voor de klant raadzaam om bij aankoop te letten op een goedé buig zaamheid, een stevig kontrefort en de hoogte van de hak (10 a 15 mm, afhankelijk van de leeftijd). Daarbij als leidraad: Laat niet de mode, maar de pasvorm prevaleren. Belangrijk is verder ook de weten schap dat sommige fabrikanten een linker- en een rechterschoen van ver schillende maat leveren. het dat de nota niet is gericht op beïnvloeding van de mentaliteit van de gebruikers. Zij stelde tenslotte voor, aan ambtenaar energiebewaking aan te stellen. Wat dit laatste betreft, zei wethouder Hoekstra dit niet nodig te vinden: „Er is voldoende kennis in huis om dit binnen het eigen personeel op te van gen". Aan voorlichting wordt al veel gedaan, liet hij weten. In het vervolg op deze nota zal worden gepubliceerd wat er intussen allemaal gebeurd is en gebeurt. De heer Van Logtenstein zei tenslotte het te betreuren dat de nota zolang op zich heeft laten wachten, een jaar, (anderen sloten zich bij hem aan), omdat men nu de kans in de begroting 1981 een bedragopienemen voor het doen van investeringen die tot besparingiëicien. Tarieven In de commissie openbare werken zette men zich af tegen de gedachte dat minder energieverbruik zal kunnen leiden tot verhoging van de tarieven. De heer J. Nuijten (Progressief Soest) zei dat het moeilijk te verkopen is dat vermindering van het gebruik tot ho gere prijzen leidt om te voorkomen dat de energieleveranciers in de rode cij fers komen. De heer G. Stam (CDA) was het met hem eens: Misschien moeten we wel terug naar de munt- automaat, zei hij. Hij vond het een nare zaak worden, dat een minder verbruik meer dan eens prijsstijgingen tot ge volg heeft. „Dat is niet met elkaar te rijmen". Wethouder D. Hoekstra (CDA) was het hiermee eens, maar wees erop, dat de gemeenten geen enkele invloed hebben op de prijzen die voor leverantie van energie moeten worden betaald; die zijn gekoppeld aan de aardolieprijzen. Evenals in de gas- en cai-commissie werd de nota in de commissie openbare werken uitputtend behandeld. Zelfs in die mate, dat de gemeentebode al binnen kwam met het servies voor de volgende vergadering... De heer Nuijten illustreerde het best de grondigheid waarmee de nota werd doorgenomen. Hij leverde zelfs enig taalkundig commentaar! Nuijten had graad gehad dat de nota wat meer concreet was geweest op punten, waar dat naar zijn mening best zou kunnen. De heer W. A. Blaauw (WD) infor meerde of het gemeentebestuur al z'n gedachten had laten gaan over de aan stelling van een energie-ambtenaar, ,{iie,speciaal belast zou moeten worden met {^voorlichting, controle Qp ener- giéverfaRüik -in gemeentelijke gebou wen è?i "het adviseren' van particu lieren. De wethouder liet weten dat hiervoor geen extra ambtenaar zal worden aangetrokken. Een aantal ambtenaren dat hiervoor onder meer cursussen heeft gevolgd, zal zich gaan bezighouden met alle facetten van energiebesparing. zoek- plaatjes! Wie zo dicht mogelijk bij zijn onderwerp gaat staan, komt met de ^este^oto^hui^^ Grand 1: Tel. 033-14632. De grote bescheurfilm. KENTUCKY FRIED MOVIE 14.00-19.00-21.45 uur dagelijks. 16 jr. zondag: 14.00-16.30-19.00-21.45 uur. Grand 2: Het gebeurt alleen in de mist... THE FOG, de nieuwste film van John Carpenter, master of suspen- ce. 16 jr. dagelijks: 14.00-19.00-21.45 uur. zondag: 14.00-16.30-19.00-21.45 uur. Grand 3: Jack Nicholson en Shelley Duval in Stanley Kubrick's nieuwe meesterwerk. THE SHINING. 16 jr. dagelijks: 13.45-18.45-21.30 uur. zondag: 13.45-16.15-18.45-21.30 uur. Grand 4: Olivia Newton-John in XANADU A.l. dagelijks: 13.30-18.30-21.15 uur. zondag: 13.30-16.00-18.30-21.15 uur. Grand 5: Vrouwen met het oudste be roep ter wereld laten zich niet langer gebruiken. Miou-Miou in VROUWEN VAN PARIJS. 16 jr. dagelijks: 13.30-18.30-21.15 uur. zondag: 13.30-16.00-18.30-21.15 uur. Cinema 1: Tel. 033-18900. Explosiever als nitro en glycerine. John Belushi en Dan Aykroyd in THE BLUESBROTHERS. met o.a. James Brown, Aretha Franklin e.v.a. A.l. dagelijks: 13.45-18.45-21.30uur. zondag: 13.30-16.00-18.45-21.30 uur. Cinema 2: Terence Hill en Miou-Miou in THE GENIUS. 12 jr. dagelijks: 14.00-19.00-21.45 uur. zondag: 14.00-16.15-19.00-21.45 uur. Euro: Tel. 033-33655. Robert Redford als gevangenisdirec teur in BRUBAKER. 16 jr. zaterdag en woensdag: 18.45-21.30 uur. zondag: 14.00-18.45-21.30 uur. overige dgn.14.00-18.45-21.30 uur. Duo 1: Tel. 033-16572. Een smakelijk hapje toe SEX ALS DESSERT. 18 jr. dagelijks: 14.15-19.15-21.30 uur. zondag: 14.15-16.30-19.15-21.30 uur. Duo 2: Juist toen u dacht dat u vei lig kon zwemmen.JAWSII. 12 jr. dagelijks: 14.00-19.00-21.15 uur. zondag: 14.00-16.15-19.00-21.15 uur. EURO KINDERVOORSTELLIN Euro: OOM FERDINAND. A.l. zaterdag en woensdagmiddag: 13.45 u. DUO NACHTVOORSTELLINGEN: vrijdag- en zaterdagavond 23.45 en 24,00 uur. Duo 1: DE ZWOELE ZWEEDSE. 24.00 uur. 18 jr. Duo 2: THE CAR. Is het de duivel zelf? 16 jr. 23.45 uur. Uit een aan de Soesterbergsestraat bij het Openluchttheater geparkeerde auto werd een damestas weggenomen met daarin een rijbewijs, het kenteken bewijs van de auto en een bedrag groot vierhonderd gulden. Drie knaapjes van twaalf en dertien jaar hebben de grote verleiding van makkelijk grijpbare flesjes limonade niet kunnen weerstaan. Zij namen er acht weg bij een groothandel in de wijk 't Hart. Het werd ontdekt en nadat de jochies in het politiebureau op de onjuistheid van hun daad waren gewe zen, mochten zij met hun ouders mee naar huis. Een inwoner van Gorcum, die niet geheel nuchter Soest verliet, ontsnapte aan de plaatselijke politie. Hij kon echter in Nieuwegein worden aange houden en daar onderging hij zowel de beide blaas- als de bloedproef. Autorij den was er daarna niet meer bij. Een 27-jarige autobestuurder uit Leus den viel op de Steenhoffstraat op door zijn rijgedrag. Ook hier was alcohol in het spel. Er volgde een rijverbod. Stichting AMIVEDI Soest is te berei ken onder telefoonnummer (02155)- 10667. Tevens is het raadzaam het Dierente- huls, Klein Engendaalweg, telefoon nummer 13583, en de plaatselijke poli tie (Politie Soest, telefoon: 19444) op de hoogte te stellen van vermissing oi vondst van een huisdier. VERMIST: 23-11. Kater, donker-cypers, gecas treerd, 2 jr., geel halsbandje met naam en adres er in geschreven, heet sinds kort „Snoetje", daarvoor: „Sloom- pie; Kortekaas, Jan Steenlaan 19, 3764 WP Soest. tel. 20509. 11-11. Kater, rood, witte bles, bef en pootjes, gecastreerd, 2 jr. Verhoeks, Soesterbergsestraat 125, 3768 MC Soest. 15-11. Poes, schildpad: beige-rood, Pe- pijnplaats 15, Amersfoort, tel. 754845. 24-11. Konijntje, bruin, jr. oud; Van 't Klooster, Beetzlaan 116, tel. 14742. GEVONDEN: 24-11. Boxer, gec. oren, vlooienband, lichtbruin, witte bef en bles; (Soes- terhoogt) 23-11. Katje, zwart met enkele witte haartjes op borst; Beide dieren: Dierentehuis, tel. 13583. Het gebeurde niet zo lang geleden in Soest. Een stel mensen zaten bij el kaar, van wie een aantal er ronduit voor uitkwamen dat ze geloofden en christen wilden zijn. Anderen ver klaarden even stelig dat ze bij het ge loof van de kerken toch wel veel vraag tekens zetten en van zichzelf niet zou den willen beweren dat ze gelovig wa ren. Op een gegeven moment spitste het gesprek zich toe op de vraag: Hoe komt het toch eigenlijk dat de belang stelling voor de boodschap van de kerk afneemt? De mensen van de kerk beweren dat het geloof een goede zaak is. Daarop houden ze het niet alleen voor zich zelf, maar ze voeren ook nog de pre tentie dat het geloof in wezen voor ie dereen bestemd en voor iedereen goed is. Hoe komt het dan toch dat er blijkbaar weinig interesse bestaat voor een goede zaak? Als het nu om een slecht of dubieus produkt ging, liet het zich begrijpen. Voor een goede zaak moet toch belang stelling bestaan, zou je zeggen. Zijn er nog afzetmogelijkheden voor de kerk? Nadat het eeuwenlang praktisch van zelfsprekend is geweest dat ieder een geloofde en tot een kerk behoorde, zijn wij al sinds meer dan een eeuw in een fase van de geschiedenis be land, waarin veel mensen zich alleen maar tegen het geloof kunnen afzet ten. Men zegt: „De kerk heeft zijn tijd gehad - is een instituut dat tot het ver leden behoort". De inhoud van de bij bel, zo zeggen anderen, laat zich niet rijmen met de resultaten van de we tenschap. En weer anderen verwijten de kerk dat ze zelf geen ernst heeft gemaakt met de opdracht waarin ze zelf zegt rotsvast te geloven. Er is een tijd geweest dat God een reële betekenis had voor mensen. In de tegenwoordige tijd is God voor veel mensen dood: misschien heeft Hij vroeger voor sommigen bestaan, voor hen bestaat Hij in ieder geval niet meer. Van welke kant je het ook bekijkt: er zijn mogelijkheden genoeg om je tegen de kerk en de mensen die er deel van uitmaken, af te zetten. Daarnaast zijn er ook nog altijd men sen die geloven. Zij menen dat de bood schap van de kerk zonder meer goed is. Ze voelen er geen enkele behoefte aan om anderen die boodschap op te dringen - en toch vinden ze dat een mens zichzelf tekort doet als hij aan de inhoud van die boodschap voorbij lqfcfl* „Zijn er nog afzetmogelijkheden voor de kérk?", titel van een themadienst die zondag 30 november ais-/ te 10.00 uur 's morgens in de Oude Kerk in de Torenstraat zal worden gehouden. Met de voorganger van deze dienst, de in Soest bekende ds. P. Kloek spraken wij deze week over de komende thema- dienst die, maar dat zal u uit het voorgaande reeds zijn duidelijk gewor den, zo'n beetje bol moet staan van zwart-wit tegenstellingen. Het is na tuurlijk een utopie om te veronderstel len dat de verschillen van inzicht en levensopvatting na deze themadienst tot het verleden zullen behoren. Des ondanks wordt tenminste een poging gewaagd. De tijd dat terechte of onte rechte kritiek niet bespreekbaar was is wat de N.H. Kerk in Soest-Zuid'be treft reeds lang voorbij. Vandaar, ds. P. Kloek: „De verminderde aan dacht voor de boodschap die de kerk brengt kent een complex van faktoren. In de eerste plaats is er sprake van een stuk funktie-verlies van de kerk. In het clubhuis van de voetbalver eniging SEC wordt a.s. vrijdagavond, 28 november, bingo gespeeld. Met de eerste ronde start men om 20.00 uur. Er zijn prachtige prijzen te winnen. Leden, donateurs en begunstigers zijn welkom. Ds. P. Kloek Vroeger nam de kerk een veel centra ler plaats in het leven van de mens in. Die is nu vervangen door andere insituten. Ik denk daarbij in de eers te plaats aan de sportwereld. Ook vroe ger natuurlijk aanwezig, maar veel minder nadrukkelijk op de voorgrond tredend. Verder is de zondag meer een dag voor uitgaan dan voor kerk bezoek geworden. Overigens wil ik best eens gezegd hebben dat in een land als West-Duitsland bijvoorbeeld dit beeld nog ongunstiger is dan bij ons. Een Duitse collega-predikant sprak onlangs tegenover mij zijn verbazing uit over de hoeveelheid en samenstelling van het kerkvolk in onze gemeente. In zijn gemeente telde hij£ uitsluitend kerkgangers die qua leef tijd rond of boven de vijftig zijn. Dat neemt overigens niet weg dat in Ne derland televisie en radio meer ont moetingsplaatsen zijn dan de kerken. Er is een categorie mensen die je een bepaald radio- of televisie-programma van a tot z kan toelichten. Mensen die wellicht vroeger meer naar de kerk kwamen om te kijken of bekeken te worden. En lateja _wij er-niet omheen draaien, ook de welvaart waarin en" ^waarmee wij leven heeft er+mee ta maken. Drie kw&rt Nederland is gemo toriseerd en trekt er zondags op uit. Verder is er in tegenstelling tot vroe ger de geweldige hoeveelheid infor matie die er op de mensen afkomt en waaruit ze maar hebben te kiezen. Uiterlijke factoren, maar toch. Wij zul len ook moeten erkennen dat de kerk, en het geldt in principe voor alle ker ken, in de vorige eeuw via de weten schap de intellectuelen verspeeld heeft en in tal van opzichten door ei gen tekortkomingen eveneens de ar beiders van zich heeft afgestoten. Zelfs vandaag de dag zijn wij door de wel vaart onze relatie met de midden groepen aan het kwijtraken. We be vinden ons, en het geldt wèer voor aïie 'kerken, in een geweldig polari satie-proces. Dat kan niet anders in deze tijd". De kerk, in dit geval de N.H. Kerk van Soest-Zuid is duidelijk bezig aan een gewetensonderzoek. De opmerking en conclusie dat het misschien wel

Soester Courant | 1980 | | pagina 20