Bericht voor volwassenen: Soest telt in 1980 meer dan 100 SINTERKLAZEN. 5 December Ihoff rangen! Dankbetuiging van een Paleis Soestdijk-Sint 20 Foto: Herman van Dam 5 is de gefc 3S. i ning van ties, zoekt es. au, ïinistratie Duitse ng voor e Engelse tieve egevens. leiding en een ten- sventuele erk(st)ers een i op steen ichten aan :htse- 13-17 t nr, w.o. een beel- Iten. vrijen. ed, o.a. koperwerk. :LING: vertol lige onze zaal. um i Soester Courant van woensdag 28 november 1980 Sint Nicolaas, nog moe van alle spanning en drukteaan zijn verjaardag inhaerent, vond tussen alle oude paperassen dees' waarlijk goedgelukte kleurenprent. En ijdelheid gebiedt hem U te zeggen dat heel de uitrusting, pasvorm, kleur en snit van tabberd, onderkleed, de baard en mijter hem werkelijk „op het lijf geschreven zit". Als dank voor 't lenen van dees'attributen geeft hij U gaarne hiervan blijk door toezending van deze kleurenfoto, met hartelijke groeten van de Sint van Soestdijk. rjr- I rif i-JJf I )T Dit verhaal zou eigenlijk niet geschreven mogen worden. Aangezien het echter bestemd is voor volwassen kleingelovigen maakte de hoofdredakteur van de SOESTER COURANT geen bezwaar. Laten wij maar gelijk plompverloren met het grote, zeg maar gerust sensationele nieuws, in huis vallen. Sinterklaas bestaat niet meer. Toegegeven: hij is er geweest, heeft zelfs excel lente opvolgers gekend, maar sinds 5 december 1979 is zelfs zijn plaatsvervanger op aarde in Soest uit de ,,hoor wie klopt daar kinderen-roulatie" verdwenen. Ruim honderd Sinterklazen zullen trachten, zeker weten tevergeefs, de enige echte Soester Sin terklaas te imiteren. Nimmer hebben zij de moeite genomen bij de eerbiedwaardige grijsaard met grote praktijkervaring inlichtingen in te winnen, laat staan een cursus te doorlopen. Ze rotzooien maar aan, maar het zal ze er naar vergaan. Sinds Kees van Rouwendaal, na verkregen toe stemming, heeft besloten definitief de mijter af te zetten en zijn staf aan een museum te schenken is Soest een bisschop, een kindervriend, een illusie armer geworden. Het niet terug te draaien besluit van een 76-jarige was voor ons aanleiding nader op de levensloop van een misschien niet heilig maar in ieder geval goed man in te gaan. Een mens wil op 5 december ook wel iets anders dan mid dels giftige gedichten en sur prises elkaar de waarheid aan het verstand proberen te bren gen. Dus werd enkele jaren ge leden besloten een anders dan anders Sinterklaasfeest in el kaar te steken. Wij togen, hoe kan een mens het verzinnen, de namiddag van de meest ge vreesde en begeerde kinderdag ergens naar beneden de rivie ren. Folders en advertenties hadden ons beloofd dat er in een vermaard restaurant in de avonduren zelfs voor ongelovi gen best een heerlijk avondje viel te vieren. Was het om de advertentie en folder op waar heid te toetsen, of wilden wij weer kind worden? Ik weet 't niet. Hoe dan ook, we hadden iets bijzonders te vieren en ik had mij, met vei^ontachtza- ming van mijn financiële sta tus, voorgenomen dat het ons die avond aan niets zou ontbre ken. Had mijn moeder een week eerder niet de wijze woor den gesproken dat je juist tij dens dit soort typische familie dagen moest uitpakken? Vandaar. Tussen vertrek en aankomst telden wij onderweg 22 Sinterklazen. De een wat beter toegerust dan de ander, ik herinner mij een baard die acht bijna wulp se zwarte pieten tot zijn be schikking had, maar duidelijk werd wel dat wij ons in de datum in ieder geval niet ver gist hadden. In het beloofde vermaarde res taurant daarentegen wel. Het zou er carnaval geweest kun nen zijn. Bij wijze van grapje door enige onderdelen van de bloemsierkunst bij een belen dende dame van een andere tafel belandden. De pianist in het etablissement, die avond de enige zwarte Piet, had dui delijk oog voor de ongewone en pijnlijke situatie, en trachtte muzikale orde op zaken te stel len. Zijn zwarte handschoenen preduleerden op het thema „zachtjes gaan de paardevoet- jes". Gezien het feit dat er binnen ons gezichtsveld geen paard te bekennen was een hoogst merk waardige keuze uit het toch niet geringe repertoire van die dag. Een niet als Sinterklaas getooide autoriteit ging ver volgens een vredespoging on dernemen. Althans hij deed daartoe een poging. Rood aan gelopen maakte hij zijn veront schuldigingen. Tevergeefs, het slechtoffer bleek de directrice te zijn. „Zeg maar tegen de obers dat wij gaan sluiten" fluisterde zij voor iedereen ver staanbaar, „en aan die ene be ga ik nog eens een ongeluk". Die ene veranderde in een se- konde van Sinterklaas in Dra- cula. „Dat moet je van je ei gen moeder gezegd krijgen" luidde zijn zwakke verweer. Wankelend verliet hij de plek des onheils. Toen ons gezin op zoek was naar een broodjes zaak gonsde de familieruzie nog na. Onderweg besloten wij 5 december voortaan toch maar thuis te vieren. Het ge loof in 5 december had ons be neden de rivieren definitief de das omgedaan. Jan Leijendekker. om het ontvangen van cadeau tjes gaat, zo verdeeld is. Echt hartverscheurend. Leuke erva ringen heb ik ook met Pieter van Vollenhoven en prinses Margriet. Pieter speelt sinds vele jaren Sinterklaas. Ik zorg voor zijn kleding en het grime ren. Gaat er altijd reuze ge zellig aan toe. Voor wij aan de verkleedpartij beginnen eerst een glaasje drinken en dan aan het werk. Zijn ook doodgewone mensen. Ik herinner mij de in structies die Pieter een paar jaar terug van Prins Claus kreeg. De toen nog heel kleine Willem-Alexander had een taalgebruik dat zijn ouders niet van Kees van Rouwendaal heb ben de kinderen het 5 decem- ber-bedrijf op zich genomen. Rond en op 5 december zijn ze druk in de weer om Sinterkla zen en Pieten qua aankleding en grime zo geloofwaardig mo gelijk te maken. M.eest belang rijke spitsuur op 5 december de klok van half tien. Tenminste zeven Sinterklazen en 25 Pieten worden dan voor de Soester scholen in staat van paraatheid gebracht. Jaarlijks is er ook de zekerheid dat er op 5 december nee moet wor den verkocht. Zelfs 15 Sinter- klaascostuums en 40 Pieten- pakken blijken dan niet vol doende om aan de enorme vraag te voldoen. Aspirant Sin ten en Pieten doen er dan ook verstandig aan niet op het laat ste ogenblik bij Kees van Rou wendaal en zijn familie aan de bel te trekken. En wat uw ver zoek betreft om een Sinter klaas op bezoek te krijgen: de echte mag zich dan' hebben teruggetrokken, zoon Harrie, eigenaar van snackbar De Houten Klomp in de Molen straat maakt naar de mening van zijn voorganger jaarlijks vorderingen. Als Sinterklaasversierder mag Kees van Rouwendaal op 76- jarige leeftijd dan nog aktief zijn, de rol van St. Nicolaas heeft hij definitief afgelegd. Voor het eerst hebben zijn echt genote en hij besloten dit jaar 5 december niet te vieren. Het is mooi geweest na veer tig dienstjaren. Jan Leijendekker. De tijd dat mijn kinderen in stinctief aanvoelden dat er op 5 december met de mijter en de zak niet te spotten viel is, ik betreur dat overigens om meer dan één reden, reeds lang voor bij. Ze waren vroeg afvalligen, met als konsekwentie voor de ouders dat de onkwetsbaar heid van goedwillende opvoe ders een licht deukje had ge kregen. Het zij zo, maar een mens heeft er toch mee te le ven. Wij hebben nog getracht voor onze jongste dochter het leven van het sprookje te rek ken, maar nadat op 5-decem- ber avond een uiterst bekwame, echter op die avond minder ge disponeerde t.v.-collega zich niet geheel nuchter als „heilig man" bij de deur had vervoegd met de vraag: „of er nog stou te kinderen waren" viel het doek definitief. Er zijn jaren voor nodig om zo'n toestand op redelijke orde te brengen. Wij zijn er tenslotte bijna in ge slaagd. De nu volgende waar gebeurde 5-december geschiedenis zal er van getuigen. had de directie bedacht dat er die avond uitsluitend zou wor den geserveerd door obers in Sinterklaascostuum. Zelfs de keukenvorst had voor deze gelegenheid een meta morfose ondergaan. De Sinterklaas van onze tafel, laten wij voor het gemak maar over ober spreken, had twee linker handen en voeten, zodat er golfjes over de randen van onze glazen kwamen, nadat de bestelling was thuis gebracht. Hij bleek niet de enige tijdelijk gehandicapte te zijn. Zijn colle ga Sinterklaas sleurde zonder enige aankondiging met een ruk het laken van onze tafel teneinde de etensresten, die on ze voorgangers hadden achter gelaten, weg te werken. Helaas zag hij over het hoofd dat er nog een vaasje met ver lepte chrysanten stond waar- Kees van Rouwendaal, afgezwaaid als Sint Nicolaas, 5 december-versierder gebleven Bij Kees van Rouwendaal was sprake van een zeer vroege „roeping". In Hilversum en Soest leerde en praktiseerde hij het kappersvak. Met een stoofje als verhoging zeepte hij op zeer jeugdige leeftijd reeds baardige heren in. Maakte la ter niet alleen naam als dames en herenkapper, maar had ook tot taak het uiterlijk van zijn voorganger-Sinterklaas jaar lijks rond 5 december bij te werken. Hij schijnt dat zo voor treffelijk te hebben gedaan dat er zelfs geen bisschoppenconfe rentie noch Rome aan te pas kwamen om hem in de decem bermaand tot goed-heilig-man te benoemen. Zo is het dus ge komen. Sinds zijn benoeming heeft hij niet alleen deze be noeming op een meer dan voor treffelijke wijze waargemaakt, ook aankleding van stagë-Sin- terklazen heeft hij met grote voortvarendheid en nauwge zetheid ter hand genomen. As pirant Sinterklazen bij wie de baard en snorgroei niet wilde doorzetten voorzag hij van zil vergrijs haar en jaarlijks stel de hij tegen een zeer vriend schappelijke prijs kleding op uitleenbasis ter beschikking. In kerkelijk opzicht misschien verfoeilijk, in menselijk op zicht begrijpelijk. Uiteindelijk was Kees van Rouwendaal slechts hulpbisschop zn buiten gewone dienst en deze catego rie hoogwaardigheidsbekle ders dienen volgens de be staande voorschriften in hun eigen onderhoud te voorzien. Kees van Rouwendaal, het sprookje moet nu maar eens uit zijn, was dus dames en heren kapper, beheert een verhuur- inrichting voor toneelkos tuums, is een bekwaam gri meur en bleef 40 jaar zelfstan dig Sinterklaas. Als Sinter klaas begon zijn A.O.W.-pen sioen op 75-jarige leeftijd. Kees van Rouwendaal is sinds 1979 als Sinterklaas afgezwaaid. De beginjaren van zijn lange carrière zijn ongetwijfeld de mooiste jaren geweest. Televisie en radio maakten het kindergeloof niet aan het wankelen, in statige koetsjes beleefde hij met zijn knechten hoogtij-dagen. Huis-aan-huis bezoekjes vroegen in de voor oorlogse jaren slechts een be drag van vijf gulden. Collega kapper Herman de Vries was 25 jaar lang als Piet zijn trou we metgezel. Met veel plezier en dankbaar heid kijkt Kees van Rouwen daal op zijn lange „ambtspe riode" terug. „Het is" zegt hij „ontzettend leuk om Sinter klaas te zijn. Je maakt leuke dingen mee en je leert mensen kennen. Ik her inner mij een huisbezoek op een 5 decemberavond waarbij zelfs een volwassene aan het twijfelen werd gebracht. Wij zagen een vader een wasmand met cadeautjes buiten de deur zetten en vervolgens op de ruit van de huiskamer tikken. Hij vervolgens achterom naar bin nen in de veronderstelling dat zijn kinderen wel naar buiten zouden komen. Dat laatste klopte, alleen tegen iedere gemaakte afspraak in sjouwden mijn Pieten de mand naar binnen en zat het volwas sen gezelschap binnen als aan de grond genageld. Niemand had ons besteld. Heel waardig hebben wij 't spel gespeeld en tot op de dag van vandaag is het de familie nog steeds onduidelijk hoe zo iets moge lijk was. Louter toeval natuur lijk dat wij passeerden, maar wel leuk om mee te maken. Ik heb mij altijd geërgerd aan mensen die hun kinderen op een overdreven manier 5 de cember lieten vieren. Geloof het of niet, ik heb meege maakt dat wij een jongetje zijn familienaam bestaande uit twaalf letters in boterletters moesten geven. Verder kwam er nog een mand vol geschen ken aan te pas. Zoiets lijkt na tuurlijk nergens op. Het heeft mij wel eens oprecht verdriet gedaan dat op 5 december de wereld voor kinderen, als het zinde en daar werd hij goed voor op zijn nummer gezet. Het is eigenlijk jammer dat ik geen Sinterklaas meer kan spe len. Een paar jaar terug heb ik een hartinfarct gehad en dat was het begin van het einde. Op mijn leeftijd is het geen doen meer om trappen van flats te beklimmen. Dat laat ik nu maar aan anderen over. Fijn is het wel dat de mensen, en dan natuurlijk vooral de kin deren, in het sprookje blijven geloven. Tot 6 december heb ik nu al de verhuur voor meer dan 100 Sinterklaas-costuums genoteerd staan. Sinterklaas is overigens niet het juiste woord. Ik heb mij altijd Sint Nico laas laten noemen. De naam die helemaal bij die figuur past. Een kleinigheid mis schien, maar ik was er wel op gesteld. Tegenwoordig let men niet meer op détails. Ik heb collega Sinterklazen op straat ontmoet die het pres teerden onderweg hun mijter af te zetten of hun baard weg te draaien. Zoiets noem ik nou stijlloos. Stel je voor dat een kind dat er heilig in gelooft zoiets opmerkt. Dan maak je toch iets kapot wat niet meer te herstellen is". Wat Sinterklaas betreft zijn de zes kinderen van Kees van Rouwendaal er altijd een beet je bekaaid van afgekomen. Hun heerlijk avondje vond meestal op de zondag, die aan 5 december voorafging, plaats. Jaarlijks terugkerende verkla ring voor de verplaatsing van het feest: vader moet op 5 de cember nog wat klanten knip pen in Soest. Met medewerking Wie van de drie, oftewel: Hoe vertel ik het mijn kinderen? Foto: Herman van Dam i

Soester Courant | 1980 | | pagina 22