m Winter-wol-warm- wegwezen Met Raad en Daad Fotografische geschiedenis Tulp en hyacint, vernuftig verpakte planten i De ontdekking van het zuivere wit Korte verhalen er voor U Eaat uw glas meer schitteren 3lijke hulp ïTDIJK" U.A. Sneeuw Santa Maruya 28 Soester Courant van woensdag 26 november 1980 29 gen een lichte kantoorwerk- te verrichten. 8.30-15.00 uur. aanmelding SERVICEFLAT VER. idriklaan 5 - Soest Tapijt of bankstel vuil? nigen van: terieurs jvels vembaden ipijten oeren anden afonds inweringen subilair met gebrewTkraa^Mhto <u,kenachtiC» wollen stot; extra lange ruime jacquard trui; vlotte autocoat >i uay blouson in harige wollen diagonaal stof. van dit jaar een hoofdrol spelen. ringen. en sneeuw-vakantie Bondsspaarbank, 'is of uw kostbaar den kunt u tijdens de Duwens mooi ket. 1, tel. 16600. LANA is het woltrend-magazine van het Internationaal Wol Secretariaat dat deze maand bij miljoenen Neder landers in de bus valt. Een belangrijke boodschap in deze tweede LANA van dit jaar luidt: in goede kleding moet je je lekker voelen. Ook 's winters als de natuur noodt tot een forse wandeling in bos of dui nen. Sportieve genoegens krijgen een extra „tic" als je je comfortabel - dus warm - en leuk gekleed weet. Juist voor het ontspannen buitenge- beuren heeft wolmode van dit najaar en de komende winter heel wat in huis. Veel kan, niets moet en de variatie mogelijkheden zijn vrijwel onbegrensd. Variëren betekend combineren en omdat kleuren, stoffen en accessoires in de mode 80/81 zwaarder wegen dan uitzonderlijke modellering, kan ieder een - man, vrouw en kind - naar eigen fantasie alle kanten uit. Voor jacks, jasjes en blousons bij voorbeeld, worden veel ruige en nogal stoere stoffen gebruikt: gemêleerde shetlands, wollen teddy's, dekenachti ge materialen. We zien dikke, ruime truien en andere gebreide accessoires. Ruiten, strepen en jacquards voeren de boventoon en de kleuren - van in gehouden tot wat meer uitbundig - zijn veelal op elkaar afgestemd. Met name in de wat formelere kleding zijn de kleuren iets gedempter en vervangen gladdere wollen stoffen de grovere structuren. Combineren is ook daar het motto, waardoor bij voorbeeld een lamswollen pullover, slipover of trui een pak net iets meer nonchalance geeft. LANA-2 presenteert een breed en kleurrijk overzicht van de schier on telbare collecties en variaties in Zuiver Scheerwol, die de fabrikanten te bie den hebben. De kwaliteit van dat kle- dingaanbod staat buiten kijf en stemt overeen met wat steeds meer consu menten willen, namelijk duurzame kleding, die haar goede eigenschappen blijft bewijzen. Sterk, comfortabel, niet uitgesproken grillig, warm en fijn van kleur. Kleding van Zuiver Scheer wol. Sherry, port of wijn uit een karaf geschonken geeft het „tafelen" extra sfeer. Alleen bij het schoonmaken vormt de slanke hals wel een probleem. Dit euvel is echter eenvoudig op te lossen. Als U de karaf een nacht laat staan gevuld met water en een handje soda of twee theelepels ammonia erin en hem daarna weer goed uitwast en naspoelt, zult U zien dat de aanslag verdwenen is. Ook vazen kunt U op deze manier schoonmaken. Wanneer de randen of kringen echter héél hardnekkig zijn, moet U het eens proberen met wat koffie of ongekookte rijst. U giet hier wat water op en schudt de karaf of vaas een paar minuten flink heen en weer en spoelt hem daarna goed uit. Nog een andere manier om glas weer te laten schitteren is door het te vullen met een mengsel van heet water en een flinke scheut keukenazijn. Ze maken tegenwoordig de m»»1* dingen in zuiver wit: leuke snuistrr'jen en siervoorwerpen, die misse bij u een plaats krijgen alssl"°'S element in het interieur. Want m» schien hebt ook u net als veel anderen - het wit ontdekt. Wij hebben dan nog een ontdekkhig voor u: speciaal voor wltverzamelaars maakt de Franse glaswerkfabrika:nt J. G. Durand Cie een u.ltf®bre lectie wit in ondoorzichtig. J» glas. Er zijn hele mooie vazen, schalen en asbakjes, en zelfs complete servie zen: borden, bekers, koppen en scho tels. Het aardige van dit oersterke Arcopal glaswerk is dat het prachtig past bij uw andere wit, terwijl het''bovendien be slist betaalbaar is. Een kop met schotel komt op 1,70, een bord - diep of plat - kost maar 2,75 en de vaas in de witreeks van Arcopal is 12,40. Er zijn ook stapelbare witte Arcopal bekers en koppen. Verkrijgbaar in speciaalzaken voor huishoudelijke artikelen. De hier volgende vertelling werd onder de „verborgen christenen" (kakure- Kirishitansinds het begin van de Edo periode (1603-1868) van geslacht op geslacht doorverteld. In die tijd was het Christendom in Japan op zware straf verboden. Heel vroeger leefde er een meisje, Maruya genaamd. Zij was .de dochter van een arme timmerman in het land Luzon. Als kind al was Maruya zeer bijdehand. Zij vroeg zich aldoor af: „Hoe valt een mensenziel te redden?". Eens, na het ontvangen van een hemel se boodschap, nam ze zich voor nooit te trouwen en haar hele leven maagd te blijven. Op zekere dag merkte de koning van Luzon haar schone gestalte op en ver zocht haar dringend zijn gemalin te willen worden. Zij weigerde echter resoluut en toen gebeurde er iets won derbaars. Terwijl Maruya stilletjes tot de hemel bad, begonnen plotseling, hoewel het toch al in de warme juni maand was, sneeuwvlokjes neer te dwarrelen en in een ommezien lag er 5 shaku (1.50 m.j sneeuw. De koning, zijn vazallen en iedereen rond hem schrokken vreselijk. Op dat moment daalde er een bloemenwagen uit de he mel waarop Maruya ten hemel steeg. Toen de koning tot zichzelf kwam, was Maruya al nergens meer te zien. De koning kon haar echter niet meer uit zijn gedachten bannen en stierf uitein delijk van verlangen naar haar. In de hemel kreeg Maruya van de heerser over het hemelrijk de naam „Sneeuw Santa Maruya" en hij gaf haar opdracht nog eenmaal op aarde te gaan leven en daarbij haar lichaam ter beschikking te stellen. Maruya gehoor zaamde. Na ongeveer twee maanden, bij het ondergaan van de zon, vloog een hemelse boodschapper, in de gedaante van een insect, in haar mond. Spoedig werd Maruya zwanger. Natuurlijk werd het haar ouders bekend dat zij moeder zou worden. Zij werd uit huis verdreven en na allerlei omzwervingen kwam zij in Bethlehem aan. Daar bracht zij uiteindelijk in een boeren schuur haar kind ter wereld. De koeien en paarden in de stal bliezen van beide kanten hun hete adem over het kind zodat hij niet zou bevriezen en zo hielden zij hem warm. De dochter van de boer gaf haar een kleed. Dit babytje was de here Jezus. Maruya bracht het kind groot, steeg weer naar de .hemel en trouwde met de van verdriet gestor ven koning. AFVAL VERBRANDEN - Mag een camping-eigenaar op zijn terrein aller lei afval (laten) verbranden en kamp vuurtjes laten stoken, zodat wij in de rook komen te zitten? Antwoord: Als die camping in agra risch gebied ligt, mag de eigenaar daar afval verbranden gelijk een boer aar dappelloof, gesnoeide takken enz. te velde mag verbranden zonder speciale toestemming van het gemeentebe stuur. Maar het veelvuldig aanleggen van kampvuurtjes door de gebruikers heeft waarschijnlijk weinig met het verbranden van afval te maken. Zij mogen de omwonenden geen overlast bezorgen. Zodat u teveel last krijgt van de rook. kunt u de rijkspolitie of b.v. de dienst gemeentewerken inschakelen. Toch raden wij u aan niet deze weg te bewandelen, maar eerst zelf eens met de eigenaar van het terrein te gaan praten. Leg hem uit wat de moeilijk heden zijn. In de regel zal zo'n man dan zelf een gunstige(r) wind afwachten voor hij zijn afval verbrandt en natuur lijk kan hij de gebruikers van zijn terrein verbieden vuren aan te leggen, mede met het oog op brandgevaar. U kunt b.v. aanbieden de kosten van een verbodsbord te willen betalen. Zo kunt u ruzie voorkomen en samen een oplossing zoeken. MINIWAS- Ik moet wat zilveren minia tuurtjes schoonmaken. Wat voor schoonmaakmiddelen raadt u mij aan? Antwoord: Gebruik in elk geval geen bijtende middelen, want die tasten het zilver aan. Reinig ze als zilveren sie raden met een zachte, langharige tan denborstel of een penseel, na het voor werp even in warm water te hebben gedompeld, waarin u wat (zelfwer kend waspoeder hebt opgelost uit een pak zoals u ook voor uw wasautomaat gebruikt. KAMER OPLICHTEN Wij willen een donkere kamer een lichtere kleur ge ven, maar wit is ons te hard en doet denken aan een ziekenhuis. Wij denken aan licht groen of béige. Wat adviseert u? Antwoord: U moet uw kamer natuur lijk niet in één kleur schilderen, maar enkele verschillende tinten gebruiken. Maak de grootste vlakken lichter dan de omlijstingen, dus bijvoorbeeld ka mer- en kastdeuren crème en de kozij nen daar omheen de lichtste tint geel. Licht groen reflecteert circa 40van het aanwezige licht, normaal grijs zo'n 43%, maar parelgrijs al 53%, geel gemiddeld 65%, beige 66%. Voor ivoor- kleur en gebroken wit mag u rekenen op circa 70%. Egaal wit weerkaatst wel 80%. Zoek voor de muren een bijpas send licht behangetje. Er bestaan heel lichte papiertjes met een vrijwel onop vallend werkje erin. Met hier en daar een kleurige plaat aan de muur en wat leuk gekleurde kussens en kleedjes bij de blanke meubelen kan het toch een gezellige kamer worden. HAMER ONTPLOFT Toen mijn zöon ging timmeren, spatte de hamer van zijn timmerkaart uit elkaar als een handgranaat. Hoe kan dat? Antwoord: Gezien de bijgevoegde brokken betrof het een erg goedkoop hamertje van gietijzer. Dat is gevaar- De amateurfotografie is 100 jaar jong. In 1880 startte een foto-amateur, George Eastman, met de produktie van een voudige camera's die waren geladen met rolfilm. Voor die tijd moest elke fotograaf een geweldige hoeveelheid chemicaliën en uitrustingsstukken meenemen, wanneer hij ergens wilde gaan fotograf eren. Met de uitvinding van George Eastman kwam de fotografie binnen het bereik van iedereen. „U drukt op de knop, wij doen de rest", was het reklamemotto en ook de prak tijk waarmee de Eastman Kodak Company de fotografie populariseerde. Dese foto stamt uit een advertentie uit de HO-er jaren. lijk gereedschap! Beter kunt u wat meer geld uitgeven en 't beste kopen wat er voorhanden is. Hamerkoppen moeten uit staal of smeedijzer zijn ge fabriceerd. De hamerstelen moeten vervaardigd zijn van taai hout, zoals hickory of essenhout. En de steel moet met spies in de kop zijn vastgezet. BEGRAFENISPOT Voor mijn vader stierf, had hij een bedrag opgespaard voor de begrafenis van zijn tweede vrouw. Zij heeft dat ondertussen zowat opgegeten. Wie draait er nu voor haar begrafenis op? AntivoordU bent geen kind van haar, maar van uw vader en zijn éérste echt genote. Daardoor bent u geen bloed verwant van zijn tweede vrouw en in de zin der wet geen erfgenaam van laatst genoemde. Als u niet van haar erft, kunt u derhalve ook niet de eventuele schulden erven die uit haar handel en wandel en tenslotte uit haar begrafenis kunnen voortvloeien. STER GEZOCHT - Waar vind ik de Ster? .Antwoord: De Stichting Ether Recla me (STER) huist aan het Laapersveld 70. postbus 344. 1200 AH Hilversum. Telefoon 035-11841. PIL VOOR POES - Wat is beter voor een kat. steriliseren of de pil? .Antwoord: Een operatie is altijd een ernstige ingreep en definitief. Wij ad viseren u bij de dierenarts de pil te maken en deze tijdelijk toe te dienen. Is uw kat al krols, dan dagelijks geven, want dan is ze gauwer rustig. Normaal is toediening van éen pil per week voldoende in de maanden dat ze krols kunnen worden. Wilt u later wel jonge poesjes, dan geeft u de pil niet. Daar mee voorkomt u gelijk dat dit nuttige huisdier uitsterft, want er worden al tevéél katten gesteriliseerd. VUILE SUÉDE - De kraag van mijn suède jasje is erg vuil geworden. Hoe kan ik die het beste schoonmaken? Antwoord: Zo'n kraag wordt ook vet. Om verkleuring te voorkomen, is 't verstandiger het jasje chemisch te la ten reinigen. Wilt u de kraag beslist zelf schoonmaken, begin dan met een katoenen doek die nat gemaakt is in ammonia. Baat dit niet, dan moet u een schone doek bevochtigen met een beetje wasbenzine. Doe dit buiten van- wège het brandgevaar! Nahet drogen kan de kraag misschien iets verkleurd zijn. Dat is bijna onvermijdelijk, want suède is een organisch materiaal en verliest in wasbenzine altijd wat kleur stof. U kunt de kraag dan bijwerken met een fiber borsteltje met kleur poeder of suèdedressing. MIERENPLAAG - Ik heb nu alweer last van mieren, die tot in de keuken kast klimmen. Hoe krijgt ik die het huis uit, zodat ze nóóit meer binnen komen? Antwoord: U kunt maar het beste naar een drogist of apotheek gaan en daar een ons borax en een half ons zwavel- poeder halen. Die mengt u heel goed met een ons poedersuiker en dat meng sel strooit u hier en daar uit, in de loop van de mieren en zonodig langs drem pels en kieren waar ze binnenkomen. Was uw handen en houd uw kinderen en huisdieren vér van de plaatsen waar u dat goedje deponeert. Weet u buitens huis de nesten te vinden, dan kunt u daar een ketel kokend water overheen gooien. Plant zo mogelijk rijen gouds bloemen langs de gevels van 't huis, want daar hebben mieren een hekel aan. Voorts doet u er verstandig aan, nergens kruimels en andere etensres ten te laten liggen en vooral suiker, jams, koekjes, limonade, likeur en andere zoetigheden direct na gebruik hermetisch af te sluiten. Tenslotte is het zaak de keuken, kelderkast en omgeving grondig schoon te houden, óók op moeilijk bereikbare plaatsen onder en achter fornuis, koelkast, diep- vrieskist enz. enz. Dan zult u nooit meer last van mieren hebben. HANDELSVLOOT - Hoeveel zeilsche pen telde onze handelsvloot rond de eeuwwisseling? En hoeveel stoom schepen? Antwoord: Er zijn bij de oprichting van de Ned. Redersvereniging in 1905 cijfers over bekend gemaakt. De veer tig leden bezaten toen samen nog honderd zeilschepen met een totale tonnage van 42.345 BRT en 62 stoom schepen met totaal 305.035 BRT. Eén bruto registerton is gelijk aan 2,83 kubieke meter. In 1955 hadden de Nederlandse reders samen 672 motor schepen met totaal 3.069.349 BRT en in 1980 laten zij 387 zeeschepen varen met een totale tonnage van 5.150.000 BRT. WIE ERFT? Ik ben als weduwnaar met 1 zoon hertrouwd met een vrouw met 1 dochter, en in gemeenschap van goederen. Wie erft nu van wie? Antwoord: Wanneer uw vrouw over lijdt, erven u en uw stiefdochter ieder de helft van haar nalatenschap en die bestaat uit de helft van de gemeen schappelijke boedel. Als u zelf komt te overlijden, is de helft van de Doedel reeds van uw vrouw en de andere helft is uw nalatenschap, welke dan wordt gedeeld door uw echtgenote en uw zoon. Uw stiefdochter is geen erfge- naam van u en uw zoon niet van uw vrouw. Als u beide kinderen op rede lijker wijze wilt laten delen in de nala tenschappen, zult u met uw vrouw naar een notaris moeten stappen en daar (ieder) een testament moeten laten opmaken, waarin een regeling wordt getroffen ten aanzien van stiefzoon en stiefdochter. Dit is vooral van belang met 't oog op die kostbare verzame ling, waarvan u ieder de helft wilt toebedelen. De notaris geeft u graag nader advies en de kosten van een eenvoudig testament zijn (nu) niet hoog. WAAROM UNIVERSITEIT? - Ik heb me wel eens afgevraagd, waarom onze oudste hogescholen universiteit heten en de nieuwe niet. Zit er soms het woord universeel in? En zijn ze dan „allesomvattend" AntwoordU denkt waarschijnlijk aan een betekenis als „alle wetenschappen omvattend", maar dat is natuurlijk een onmogelijkheid. Dat wisten onze voorouders in de Middeleeuwen, toen er universiteiten ontstonden, ook al. Zij hebben nooit geprobeerd de techni sche. landbouw- of handelsweten schappen onder te brengen in die hoge scholen. Het woord betekende: samen leving van leraren en studenten. Want de universiteit was een groot instituut, waar je in of vlakbij woonde, en niet een dagschool waar je uitsluitend over dag terecht kon. Pas later kwam de verkeerde betekenis op, toen men de oude universiteiten hoger wilde klasse ren dan de nieuwe (landbouw-, tech nische en handels-) hogescholen. GLOXINIA BRUINT - Bij onze gloxi- nia zien we steeds bruine randen aan de bladeren verschijnen. Toen we haar bloeiend kochten, was dat nog niet zo. Wat doen we fout? Antwoord: De gloxinia is vanouds een oerwoudplant en stond daardoor altijd in de schaduw. Plaats haar dus niet in de zon, maar zorg wel voor vochtige lucht. Staat ze in een droge kamer, dan moet u de bladeren tweemaal daags met een verstuiver bevochtigen, zon der evenwel de bloemen te raken. U kunt de lucht ook bevochtigen door de sierpot in een schotel te plaatsen en te zorgen, dat in die schotel altijd water staat. Dat dringt dan niet door de potgrond, maar het verdampt wel. Als de centrale verwarming brandt, moet u ook waterbakjes aan de radiatoren hangen en die dagelijks bijvullen. Denk er om, dat de plant na de bloei moet „rusten". U mag dan niet bijmes ten en u kunt maar héél weinig water geven (beter iets te weinig dan teveel! Dan moger er wél bladeren vergelen en zelfs afsterven. ECHT ROSÉ - Een kennis beweert, dat rosé ook een mengsel van rode en witte wijn kan zijn. Maar hij is een wijnken ner... Antwoord: Als het over champagne ging, had hij gelijk. Maar alleen Champagne rosé wordt verkregen uit een mengsel van rode en witte wijn. In Portugal gebruikt men druiven met rose vruchtvlees, daarom komt daar veel rosé vandaan. Aan de Rhöne hebben alle druiven van nature zoveel kleurstof, dat er rosé's inplaats van witte wijnen ontstaan. Elders is men die rosé's gaan namaken, door van de blauwe druiven de schillen circa 12 tot 24 uur met het sap te laten meegisten en daarna te verwijderen. Vanwege de concurrentie zijn er wel praatjes rond gestrooid, dat die laatstgenoemde rosé de enige echte is, maar het omgekeer de is eerder waar. .MOLLEN VERJAGEN - Ik blijf steeds tobben met mollen in mijn tuin. Weet u een eenvoudiger middeltje dan wat ik allemaal probeerde? Antwoord: Het eenvoudigste en on schadelijkste huismiddeltje is nog al tijd: enkele oude lappen drenken in petroleum en die op uiteenlopende plaatsen in de mollegangen te proppen. Niet te dicht bij bomen en struiken. De aarde of zoden er weer overheen en succes is verzekerd. Wie een tulpe- of hyacintebol koopt houdt een vernuftig verpakte plant in handen. Midden in de omhullende rokken is de volledige plant in miniatuur aanwezig. Hij wacht slechts op gunstige omstandigheden om te groeien. Er is zoveel reserve-voedsel opgeslagen in de vlezige rokken, dat dat voldoende is om de plant tot volle wasdom te brengen. Het betekent, dat deze bolsoorten niet veel meer eisen dan een wat losgemaakte grond om de wortels te kunnen ontwikkelen, die het geheel rechtop houden. Zelfs stellen ze geen eisen aan het licht, want kleur brengen ze ook zonder dat. Ze kunnen beide niet tegen aan te natte grond of verse stalmest. De hyacint moet tegen vorst beschermd worden. Tulpen zijn winterhard! Nergens ter wereld is er zo'n nauwe samenwerking tussen de mensen van de praktijk en wetenschappelijke on derzoekers als in Nederland. Het aan gename gevolg daarvan is, dat Neder landse land- en tuinbouwers topkwali teit kunnen garanderen. En al vóór 1600 waren b.v. de Turken bezig te natuur te helpen bij het vinden van talloze variaties van de in de hoogge bergten van Turkije tot China voorko mende schoonheden. Daardoor zijn er tulpen van 15 cm hoog, maar ook die de tachtig cm halen. Daartussen zijn alle maten denkbaar. Globaal gezegd is het met de bloeitijd precies zo. De laag- blijvende felle schoonheden, zoals Kaufmanniana-soorten, kunnen vanaf half maart bloeien. De zeer grootbloe- mige „enkele late tulpen" bloeien van begin mei tot begin juni. Een typisch voorbeeld van de combi natie van deze uitersten zijn de over wegend oranje-rode „Darwin-hybride- tulpen". Ze hebben de felle kleuren van de oorspronkelijke tulpen en de hoogte van de later ontwikkelde soorten. Alles is mogelijk De plaats waar men ze kan planten is nauwelijks begrensd. Is de tuin winde rig dan zijn er laagblijvende tulpen. Een langste lige zal het daar niet zo best doen. Maar wel kan deze heel statig wiegen op een zoel lentewindje of bijna zijn eigen lengte vergeten op een luw plekje tussen heesters. Is er een op het zuiden gerichte beschutte plaats aan het huis of afscheiding en is er wat zon dan kunnen de vroegst bloeiende tulpen zich wel laten verleiden om vóór maart te bloeien. Men moet in oktober- november „de lente in de grond stop pen". Dat vergt vooral in laag gelegen tuinen even opletten. Tulpen kunnen veertien dagen lang vijf graden vorst in de grond verdragen, dat komt bijna nooit voor, maar ze kunnen in de herfst geen. twaalf uur sliknatte grond om zich heen hebben. Ze verstikken en brengen nooit een bloem. Als de tuin te nat is dan blijven ze in een koele niet vochtige schuur en garage heus wel goed. Ze brengen ook een volwaardige plant en bloem als men ze in januari plant. Die bloem komt geen dag later dan dë vroeger geplante In feite behoeft men ook niet op licht te letten. Natuurlijk is zon of halfschaduw het best. Een onderzoeker in Wagenin- gen heeft ontdekt, dat tulpen zonder licht toch op kleur komen. Officieel dient de plantdiepte 10 cm te zijn. De onderkant van de bol moet dus tien centimeter onder de oppervlakte worden gehouden. Maar een per onge luk 30 cm onder de oppervlakte ge ploegde tulpebol stuwt de plant óók tot aan de oppervlakte, waar hij normaal blad en bloem brengt. Het is een plant met ongekende moge lijkheden. Combinaties Men behoeft geen tientallen tulpen bij elkaar te hebben om toch van de lente te kunnen genieten. Een groepje kort- stelige tegen een muurtje is een vrolijk plaatje in de lente. Wat oranje-rode langstelige tegen ont luikende heesters of bijvoorbeeld for sythia doen naar het dia-toestel grij pen. De uiterst elegante meest pastel- kleurige puntige leliebloemige kunnen een donkere schutting tot een ideale achtergrond maken. Elke kleurencombinatie zonder blauw is niet af. Dat betekent dat combinaties met blauwe bloemen de kleuren van de tulpen nog verder verdiepen. Voor beelden zijn in de meeste afbeeldingen te vinden. Veel mensen gebruiken een paar blauwe hyacinten of blauwe druif jes. De ragfijne Vergeet-mij-niet doet het ook uitstekend. Hyacinten Hyacinten zijn niet zulke alles-kunners als de tulpen. Ze moeten vóór de vorst lekker warm gebed zijn. Plantdiepte 10-15 cm. Men kan ze voor bevriezen vrijwaren door afgevallen bladeren, stro of turfmolm te gebruiken. Ze kunnen ook niet tegen water, maar zijn moeilijker te bewaren, tot droger tij den. De grond moet wat los gemaakt worden, zodat ze kunnen wortelen. Ook deze plant heeft nauwelijks licht nodig om op kleur te komen. Ze brengen hun prachtige pasteltinten zo van half april tot half mei. Op warme voorjaarsda gen stuwen ze hun geuren vele meters de lentelucht in en ook de bewoners van de Bloembollenstreek snuiven elk voorjaar deze weer met plezier op.

Soester Courant | 1980 | | pagina 30