Soestdijk wil de klok weer horen luiden en weet waar de klepel hangt. laar in. rsfoort Soester Courant van woensdag 3 december 1980 chtingsblad van de spreid. ber. Deken wij u dit aan ons unnen toezenden, netmej. C. v. d. Lans, arging van douaneforma- |en in verwarmde berg- irden). Foto: lierman van Dam Twee jaar geleden is het er van gekomen. Tot ergernis, soms zelfs verdriet van in Soestdijk gebo ren en getogen kerkgangers ging de R.K. Maria-kerk tegen de grond. Ook hier heelde de tijd vele wonden. Een nieuwe, aan het moderne R.K. geloofsgebeuren aangepaste kerk kwam er voor in de plaats. Herders wisselden van funktie. Pastoor v.d. Vegt verdween, Braziliaanse missionaris Herman Goddijn werd zijn opvolger. De rust in de Soestdijkse .kerkgemeenschap keerde terug. Onder aanvoering van een aktief kerkbestuur, een goed funktionerende parochieraad en een le vendige aktiviteitencommissie is er in het begin van de tachtiger jaren sprake van een bloeiend parochieleven. Maar toch. Ondanks de nieuwe kerkelijke behuizing stoort het vele zaterdagse en zondagse kerkbezoekers dat met het verdwijnen van de oude kerk ook de klokken tot stil zwijgen zijn gebracht. Daarin komt, zoals het er nu uitziet, verandering. Maandag j.1. vergader den een stevig aantal „kerkvaders en moeders" over dit onderwerp. Soestdijk wil de klok weer horen luiden en weet waar de klepel hangt. Dat is de uitkomst van de plannen die tussen vandaag en Pinksteren '81 van stapel zullen lopen. Ambitieuze plannen waarin naast Soestdijk ook Soest zal worden betrokken. geheelonthouders na de kerk diensten proeven, keuren en hun bestellingen plaatsen. Dit wijnproeven zal van beschei den omvang zijn zodat het de organisatoren lijkt uitgesloten dat een wijnlied als ,,en laat de klok maar luiden" ten geho re zal worden gebracht. In alle ernst kaas en wijn moeten de nodige contanten opbrengen om in Soestdijk de klokken weer te laten luiden. Verder op het pro gramma plannen om een klok- ken-cyclus-serie uit te voeren. Daarbij gaat het om een 3-tal culturele avonden waarin be kende artisten en/of ensem bles in de Maria-kerk zullen op treden. En dan natuurlijk de bijna onvermijdelijke loterij. Een besloten loterij met een betrekkelijk gering aantal lo ten waaraan met een 1 op 10- kans vele fraaie prijzen gekop peld zijn. In een vroeger sta dium kwam de vraag aan de orde of het anno 1980 nog wel „verkoopbaar" is bij een pa rochie-gemeenschap een be roep te doen een bedrag van 35 mille bijeen te brengen, ter wijl noden in andere delen van de wereld als bekend mogen worden verondersteld. Een vraag die in alle openheid ook tijdens deze bijeenkomst kon worden gesteld en waarover uitvoerig werd gediscussieerd. Aan het begin van de vergade ring gaf de voorzitter van de Soestdijkse aktiviteitencom missie G. Trienekens een toe lichting op hetgeen Soestdijk en Soest in de komende maan den te wachten staat. Daarbij kwam ook aan het licht dat de akties die gevoerd zullen wor den niet ten doel hebben gel den voor klokken bijeen te brengen. Maria - Juliana en Wilhelmina, namen die aan de bestaande klokken werden ge geven, zijn niet in de smelt kroes verdwenen, maar rusten werkloos in een van de kelders van een Soester familie. Het wachten is „slechts" op een klokketoren waarin zij weer kunnen funktioneren. Van de Soestdijkse parochie-gemeen schap wordt gevraagd en ver wacht dat er zo'n 35.000,- op tafel komt van welk bedrag de nieuwe klokkentoren kan worden vervaardigd en ge plaatst. Middels kleine en grote akties zullen jong en oud wor den opgeroepen hun steun aan de totstandkoming van dit prp- jekt te verlenen. Kaartavon den, met klaverjassen als voor naamste troef, zijn reeds van start gegaan. De jeugd mag re kenen op film en bingo-avon den, terwijl ook de voorberei ding van een groots disco-ge beuren de aandacht heeft. Bingo voor volwassenen staat evenens op het programma waarbij de zeer hartige hap als vette of magere prijs in uit zicht wordt gesteld. Even ori gineel als doeltreffend is een onderdeel van de aktie die zich ten doel stelt met de gehele parochie eens op een andere wijze aan tafel te "gaan zitten. Vele moeders van grote en klei ne gezinnen zullen het toejui chen dat ze in de komende maanden tenminste drie zon dagmiddagen zijn vrijgesteld van bakken, braden en de af was. Parochie-maaltijden, met winterse kost als hoofdrolspe ler, komen er voor in de plaats. Hemelvaartsdag - 30 april en 5 mei zijn de dagen die in aan merking komen voor het hou den van een onvervalste ouder wetse Fancy Fair. Uiteraard een buitenkerkelijk gebeuren met een kermisachtig karakter waarbij er voor alle leeftijds groepen attracties zijn inge richt en honderden prijzen en prijsjes op gelukkige winnaars liggen te wachten. Een klein leger Soestdijkers gaat in de dagen die aan Kerst mis 80 voorafgaan met kaas op pad. Hollandse bolletjes kaas afkomstig van een gerenom meerd merk die aan de man of aan de vrouw gebracht zul len worden. Uiteraard tegen be taling, maar wel voor een vrien denprijs. Wanneer u op een za terdagavond of zondagmorgen buiten de Maria-kerk kerkgan gers aan het glas ziet nippen dan niet de politie bellen, want ook dit gebeuren is in organisa torisch opzicht in het klokken- festijn opgenomen. Ruim 1800 flessen Moezelwijn verplaat sen zich, terwijl wij dit verhaal schrijven, van West-Duitsland naar Soest. In een van de de- cember-weekends kunnen niet De belangstellenden op de voorlichtingsavond over de nieuwe klokkentoren staat uit 3 portalen, zal tien me ter hoog worden en een span wijdte hebben van vijf meter. De drie klokken, van een vóór- logs bouwjaar, krijgen gezel schap van de inmiddels bejaar de haan van de oude kerk. De kosters zullen niet meer in de touwen moeten klimmen, me chanische handbediening zal de klokken laten zingen. Gemeente lijke vergunningen zijn in het be zit van de opdrachtgevers. Klok kentorenbouwers Petit en Frit- sen komen binnenkort naar Soest om de klokken op te ha len en te restaureren. Een ge meenschap van 2000 Soestdij kers moet met de plannen van de actie-ontwerpers aan het werk gaan teneinde Soestdijk weer een eigen geluid te geven. Afgaande op enthousiasme en inzet zou 't er binnen afzienba re tijd best wel eens van kun nen komen. Voorzitter Trienekens,Het gaat bij deze aktie om meer dere dingen. De aktie is tevens bedoeld als een bindmiddel om de gemeenschapszin en solida riteit in de parochie te bevor deren. Ik geef direkt toe dat het nut van zo'n klokkentoren betrekkelijk is. Vroeger geloof de men er in_ dat door het luiden van de klokken de boze geesten werden verjaagd, maar met dit sprookje is sinds vele jaren al afgerekend. Daar tegenover staat dat wij een kerk hebben die zeer rationeel te gebruiken is. Het is buiten kerkelijke diensten praktisch voor tal van andere zaken te gebruiken. Het past geheel in de huidige tijdsopvattingen. De funktie van de klokken is, ons er op te wijzen dat er in de wereld belangrijker zaken zijn dan uitsluitend materiële. Daar op doen de klokken een steeds hoorbaar appèl. Een funktie ter ere van God en dat lijkt mij belangrijk genoeg om de ze aktie voor de klokkentoren te rechtvaardigen. Verder is er nog een gevoelig punt. Wij beschikken over 3 klokken die door vorige gene raties met dubbeltjes en cen ten in moeilijke tijden bijeen is gebracht. Wie van ons heeft het recht die klokken renteloos te laten staan of tegen een smeltprijs te laten verkopen? Wij willen om genoemde rede nen dit stukje cultuurgoed voor Soestdijk behouden, ook al omdat bij de sloop van de ou de kerk was besloten dat er mo gelijkheden zouden worden ge zocht de drie klokken hun funk tie terug te geven. Dit besluit wordt nu met deze aktie waar gemaakt". Pastoor J. H. J. Goddijn: „Met de argumenten die naar voren zijn gebracht ben ik het geheel eens. Boven dien vind ik het belangrijk dat wij onze belofte, gedaan aan mensen die met verdriet in hun hart de kerk gesloopt zagen worden, zullen nakomen. Wij zijn het verplicht aan de paro chianen die de pijn van de af braak hebben meegemaakt. Het is een herschepping van wat noodgedwongen verloren is gegaan". En met deze con statering hadden tenslotte alle aanwezigen vrede. Alles draait er in de komende maanden om de benodigde gelden binnen te krijgen. Aan alle andere grote en klei ne formaliteiten is voldaan. Architect J. v.d. Heuvel heeft de klokkentoren op deze ma nier gerealiseerd en aangepast aan de architectuur van de ook door hem ontworpen nieuwe kerk. De nieuwe klokkentoren kent een stalen constructie, be- mische wigvorm lellijn. Zeer Mgr. A. G. Smit, oud-pas toor van de Mariakerk te Soestdijk viert 4 decem ber a.s. zijn 90e verjaar dag. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit zal in eerdergenoemde kerk op zondag 7 december a.s. een plechtige Eucharis- tie-viering volgens de Oosterse liturgie plaats vinden waaraan wordt meegewerkt door het Utrechts Byzantijns koor. Aanvang: 11.00 uur. Hoewel het in de bedoe ling lag dat de collecte van het weekend van 6 en 7 december zou wor den bestemd voor een ver jaardagsgeschenk heeft de jarige de nadrukkelij ke wens te kennen gege ven de opbrengst te be stemmen voor het klok- kenfonds. Na afloop van de dienst bestaat er gelegenheid mgr. Smit te feliciteren. Tijdens deze informele receptie zal het Byzan tijns koor enkele oosterse liederen ten gehore bren gen. Foto: Herman van Dam uze fastback in et gebied van Kerkbestuurslid G. Koelink (links) en pastoor H. M. M. Goddijn

Soester Courant | 1980 | | pagina 11