Pakjesfestival II 1 Kerstvrouwtje in Soest? Prijzen en gevers Pakjesfestival H Boeiende Thema-avond in Artishock over Patiënt en gezondheidszorg VVV nieuws SOESTER COURANT 95 Aart Verhoeven: Beeld van inspraak niet afstemmen op aantallen Soester Courant van woensdag 3 december 1980 15 Avond van »t Nut en van De Borg. Op za. 6 dec. zal Nooy's Volkstheater- in de Borg te Soest echt traditioneel volkstoneel brengen met het stuk Ron de Ka van het schrijverstrio Herman Bouber, Louis Davids en Maggie Mor ris, dat grote bekendheid kreeg door kassuccessen als „De Jantjes", „Bleke Bet" en „Ronde Ka". Aanvang 20.30 uur. Toegang voor Nutsleden 7,50; niet-leden 15,-. In De Speeldoos te Baarn is op do. 11 dec. een programma van Neder landse chansons door Wim Hogenkamp en het trio Rob Roeleveld. „Heel ge woon Wim Hogenkamp". Aanvang 20.30 uur. Toegang 12 50 en 10,-. In Cult. centrum De Flint te Amers foort is op 8 en 9 december een voor stelling van Fons Jansen: „Zullen we handhaven". Aanvang 20.00 uur. Prijs ƒ23,50; CJP 17,50. Op 10 dec. zijn er in De Flint te Amers foort voorstellingen van het Tsjechisch Staats poppen-, pantomime- en zwart- theater Banska Bystrica „de schilde rijententoonstelling". Aanvang 14.15 en 20.15 uur. Toegang 5,50; avond voorst. 13,75; CJP 7,75. In de Grote Kerk in Vreeland kunt u op 13 dec. naar een concert bij kaars licht door het ensemble „capella traiectina", m.m.v. Mijndert Jape, luit. Vocale composities van da Pa- lestrina, Schuetz en Hammerschmidt. Aanvang 20.15 uur. Toegang 9.- CJP/Pas 65/Kind. 6,-. Van 8 t/m 14 dec. is er op de kunst ijsbaan aan de Mississippidreef te Utrecht een feestweek i.v.m. het 10- jarig bestaan van de kunstijsbaan. Inl. te verkrijgen op de kunstijsbaan, tel. 030-614131. In alle zes hallen van het Rai-gebouw vindt van 6 t/m 14 dec. de jaarlijkse Caravan Rai plaats. Naast vouw-, toer-, sta- en motorcaravans met di verse toebehorens vinden bezoekers ook vele stands op het gebied van kampeertechnische en toeristische voorlichting. Vanaf Centr. Station met tramlijn 5 bereikbaar, vanaf Amstel Station met buslijn 8 of 15. Tot en met 7 dec. kunt u nog in mu seum Flehite te Amersfoort naar de tentoonstelling Wilhelmina 1880-1980. Portretten, foto's, prentbriefkaarten, herinneringsaardewerk, boeken, enz. geven een beeld van het leven van de vroegere Koningin. In De Zonnehof, Zonnehof 8 te Amers foort kunt u t/m 4 jan. '81 kijken naar een tentoonstelling van Haagse aqua rellisten. Bij deze tentoonstelling zal kleinplastiek van Bram Roth geëxpo seerd worden. Openingstijden: da gelijks 10-17 uur, Zon- en feestdagen 13-17 uur. Nieuwjaarsdag gesloten. In Concordia, Turfpoortstraat te Naar- den is op 4-5-6 en 7 dec. een natio nale tentoonstelling kooi-vogels. Geo pend van 20-22 uur. Op do. 11 dec. kunt u in de Edenhal te Amsterdam naar een concert van Pearl Harbour, B 52's en Talking Heads. Aanvang 19.30 uur. Prijs 25,-. Kaarten te reserveren aan ons kan toor. In theater Carré te Amsterdam kunt u op ma. 8 dec. „Seven faces of Sind- bad". Aanvang 20.15 uur. Prijzen 7,50 t/m 20,-. Henk Elsink geeft voorstellin gen in Carré van 12 dec. t/m 3 jan. Prijzen 7,50 t/m 27,50. Op 15 dec. is in theater Carré een concert van Jango Edwards. Aanvang 20.15 uur. Prijzen 10,- t/m 25,-. Kaarten zijn alhier te reserveren. Jango Edwards geeft op 18 dec. een concert in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Aanvang 21.00 uur. Prijs 17,50. In de Rodahal te Kerkrade zijn van ma. 29 dec. t/m wo. 31 dec. uitvoeringen van een Kerst-wintercircus. Entree 14,-. Kind. tot 14 jr. 9,-. In de Ahoy-hallen te Rotterdam is op 13 en 14 dec. een intern, kattenten toonstelling „Kattenshow". In het Gemeentearchief aan de Mathe- nesserlaan 315 in Rotterdam is t/m 9 januari de tentoonstelling „Spoorwe gen in Rotterdam" te bezichtigen. De tentoonstelling geeft een beeld van 150 jaar spoorweggeschiedenis in de Maas stad. Geopend: ma. t/m vr. van 10-17 uur. Zon- en feestd. van 11-17 uur. In galerij „de Drie Ringen" aan de Kerkstraat llb te Soest is tot 8 dec een expositie van schilderijen van be perkt formaat van Karei Hoogenboom, Jac. v.d. Werf en Paul Ovink. Geopend dagelijks van 11-17 uur. Zondag en maandag gesloten. In de Petrus en Pauluskerk, Kerk plein te Soest wordt op do. 11 de cember een concert gegeven door de Soester Orkest Vereniging. De solist is de jeugdige Michiel Weidner, het orkest is in handen van dirigent Dick Blokbergen. Aanvang concert 20.30 uur. Kaarten te verkrijgen aan ons kantoor. Het Vakantiekompas 1981 is ook weer uit. Een kleurige folder met Bungalow- en kampeervakanties in Duitsland en Nederland. Keuze uit 16 bestemmin gen. Gratis af te halen aan ons kan toor. Sint Nikolaas is in aantocht en dat brengt kadoproblemen met zich mee. Wij kunnen hem best een handje hel pen met b.v. kaarten van Nederland, fiets- en bromfietskaarten, provincie- kaarten, vakantiegidsen, stadsplatte gronden, enz. Ook ANWB routebe schrijvingen zijn voorradig. Iedere laatste zondag van de maand worden in „Het Rembrandthuis" aan de Jodenbreestraat 4-6 te Amsterdam etsdemonstraties gegeven. In dit huis heeft Rembrandt 20 jaar gewerkt en gewoond. Bijna 300 prenten heeft Rem brandt geëtst en zelf gedrukt. Het Rembrandthuis bezit vrijwel een volledige verzameling van zijn et sen. De demonstraties beginnen om 14.00 uur precies. De laatste zal zijn op 26 april 1981. Een kado zoeken voor familie, rela tie of vriend moeilijk? Probeer eens een Soester kadobon. Makkelijker kunt u het uzelf en de ontvanger niet maken. Vrije keus in Soest en Soesterberg bij een zeer groot aantal winkeliers. Weten we eigenlijk wel hoe de familie Kerstman in elkaar steekt? Van de Sint is bekend dat er buiten de Heilige zelf een niet exact vast te stellen aantal Pie ten door een Spaans kasteel draaft, maar hoe werkt dat bij de Kerstman? Die gedachten kwamen bij ons op toen wij de vorige week achteloos langs de fotozaak van Van Oosten liepen in Hartje-Zuid. Want wat trof ons oog? Achter in de nog volop verlichte winkel scharrelde een zo op het eerste gezicht zeer appetijtelijk uitziend Kerstvrouwtje rond tussen stapels pakjes. Ze had geen baard, maar dat konden we billijken. Ranke, jonge benen in hippe witte Kerstlaarsjes gestoken hielden het vast niet oude lijfje sierlijk rechtop. Ze lachte minzaam, kuste de pakjes, gooide ze een paar keer kirrend in de lucht, kreeg de hele berg kado'tjes - later bleek moedwillig - over zich heen gestort en amuseerde zich kostelijk. Maar van de brave borst de Kerstman zelf geen spoor. Foto W. van Oosten vraag naar c pakjesfestival- zegels tot en met 27 december 1980 We wensen de organisatoren veel j jes en veel succes. Vanuit een wat ongerichte bedoeling om een ongedwongen kontakt tot stand te brengen tussen Soester patiëntengroepen en hulpverlening, is de Themagroep Artishock er in geslaagd voor de talrijke aanwezigen een inventariserend beeld te scheppen wat er gaande is in de Soester gezondheidszorg en op welke manier patiënten wat meer kunnen inspelen op toekomstige ontwikkelingen. Dit dankzij de vele aanwezigen uit de verschillende sektoren van de gezond heidszorg, patiëntengroepen en individuele belangstellenden. Ook van de zijde van de eerste-lijns gezondheidshulp bestond veel belangstelling voor deze avond. Dit was een belangrijk pluspunt van deze avond [op dinsdag 25 november], waardoor minder formele gesprekken en boeiende diskussies op gang kwamen, die bekwaam geleid werden door de gespreksleider Klaas van der Schoot. Positief was het dat na afloop van de avond bij een aantal mensen uit de patiëntenorganisaties de bereidheid bleek te bestaan tot meer onderlinge samenwerking op het gebied van pa tiëntenbelangen, hetgeen zou kunnen resulteren in een werkgroep waarin alle patiëntengroepen zijn vertegen woordigd. Een werkgroep in deze or ganisatievorm zou ondermeer betrok ken kunnen worden bij tal van ontwik kelingen op het gebied van de gezond heidszorg in Soest (patiëntenraad). Participatie of zelfzorg In zijn inleiding legde Aart Verhoeven, gastspreker voor dit onderwerp, uit hoe het landelijk gesteld is met de invloed van de patiënt op het beleid van de gezondheidszorg. Werkzaam bij de Stichting Gezondheidsvoorlichting van de Werkgroep 2000, heeft hij veel te maken met hulp aan patiëntengroepen. Hij vertelde dat er allerlei gunstige ontwikkelingen gaande zijn op het gebied van de positie van de patiënt. Zo is er een rapport van de Commissie Van der Burgh met voorstellen over wenselijke inspraak bij welzijns- en gezondheidsorganisaties. Ook van overheidswege zijn er signalen om patiënten meer te betrekken in het gezondsoverleg. In de Memorie van toelichting op de begroting Volksge zondheid 1980, staan vier onderwerpen centraal. Er komt een ontwerpwet voor voorzieningen in de gezondheids zorg. Men is bezig met een duidelijker formulering en uitwerking van pa- tirietenrechten. Er wordt een aanbeve ling gedaan naar het rapport van de Commissie Van der Burgh. Tot slot wordt het werk van patiëntengroepen toegejuicht en wordt geadviseerd om meer ruimte te geven aan deze organi saties om betrokken te raken bij het gezondheidsoverleg. Regionale aanpak, samenwerkings- projekten van huisartsen, meer zelf zorg en een verdere demokratisering van instellingen op het gebied van ge zondheidszorg hebben de mogelijk heden voor -meerinspraak vergroot. Aan de anderen-kant bestaat vanuit de patiëntenwerëld een grotere belang stelling voor gezondheidszorg en alter natieve geneeswijzen. Het doel waarmee patiëntengroepen opgericht worden kan vaak heel ver schillend zijn. Vaak ontstaan zij uit onvrede over een bepaalde situatie, of omdat bepaalde voorzieningen ge wenst zijn. Weer anderen richten hulp groepen op in samenwerking met de hulpverlening. Over het algemeen zijn er twee stromingen: meer op inspraak gericht of meer inhakend op de inhoud van de hulpverlening (zelfzorg). „Mijn ervaring is dat groepen die alleen op de inspraaklijn aktief zijn op de langere termijn minder gemoti veerd raken, terwijl de meer inhoude lijke groepen langer overleven", aldus Aart Verhoeven. Rondgang In een rondgang kreeg een ieder gele genheid te vertellen over de aktivitei- ten en de doelstellingen van de patiën tenvereniging die hij of zij vertegen woordigde. De heer Bots (voorzitter van de Kruisvereniging) schetste een somber beeld van de bereidheid tot inspraak onder zijn leden. Onder de leden van de Kruisvereniging wordt een enquête gehouden over een patiën tenraad. Volgens hem zijn de ver wachtingen niet hoog gespannen. Volgens de heer Bots zijn er drie belangrijke taken voor een patiënten- raad weggelegd: voorlichting, verwij zing en het overwinnen van drempels bij patiënten, en het wegnemen van gevoelens van onbehagen (klachtenbu reau). De vereniging Borstvoeding Natuurlijk vertelde dat zij in Soest aktief zijn met 10 mensen. Zij maakt deel uit van de landelijke organisatie die zich inzet voor natuurlijke voeding door moeders aan hun pasgeboren kind. Wij begelei den moedergroepen, organiseren voor lichtingsbijeenkomsten, geven hulp in goede samenwerking met artsen. De heer Van Dijk (diabetesvereniging afd. Soest) vertelde dat zijn vereniging erg aktief is in Soest. „Wij bestaan al 35 jaar", aldus de heer Van Dijk. „Wij organiseren voorlichtingsavonden, vaak met een forum of een film. Wij behartigen de belangen van patiënten op het gebied van verzekeringen. Wij zouden een patiëntenraad erg toe juichen en willen graag samenwerken met andere patiëntengroepen". Marieke Verheij (Vereniging Rheuma- patiënten Baarn/Soest e.o. in oprich ting) legde uit hoe geprobeerd wordt door het geven van voorlichting deze .werkgroep op te richten; jet Rasker (Vereniging Kind en Zie kenhuis) vertelde over de aktiviteiten van Kind en Ziekenhuis. „Wij geven op ouderavonden van scholen voorlichting over wat een kind doormaakt in een ziekenhuis. Wij werken nauw samen met het ziekenhuis en de ouders van het kind. We gaan er van uit dat de ouders net zoveel rechten en verant woordelijkheden hebben als in het onderwijs. Wie was deze vrouw, deze schone zucht vanuit de dennewouden. Er was ook geen slede. Het was een vreemde zaak. We wilden er meer van weten. Ram melden aan de knop van de deur. Maar bij de Van Oostens werd er niet naar die deur gekeken. Het bliksemde daarbinnen aan een stuk door en die Kerstmevroüw kronkelde alsmaar stijlvoller tussen die pakkies. Een gro te luide dreun op de winkeldeur werkte wel. Van Oosten draaide zich reuze geschrokken om en lady Kerstmis ver dween luid gillend achter de coulissen. Weg! We hebben haar ook nooit meer terug gevonden. Kennelijk stond haar slee in de achtertuin. Verlegen Van Oosten voelt zich duidelijk be trapt. We lijken ons vak uit te stralen, want Willem (voor zijn vrienden) bijt ons verlegen toe: „Van welke krant zijn jullie?" „Van de grootste in Soest", zeggen wij en dan hij weer: „Weet ik nog niks" „Wat dee' je daar met die onduidelijke Kerstvrouw?" vragen wij. „Als je 'tniet in je krant zet, zal ik 't uitleggen". Wij naar binnen. Hij trekt meteen een grote fles heerlijke Sekt open en laat plastic bekertjes vollopen. „Sekt in plastic bekertjes, man dat kan toch-helemaal niet" doen wij onaar dig. „Koffie heb ik niet", antwoordt Willem en we moeten toegeven: dat kunnen we niet zo snel wisselen. „Nou, Willem van Oosten, voor de rode draad ermee. Wie was dat mens en wat dee je met d'r", „Ik fotografeer de haar", is alles wat eruit komt. „En die pakkies, maak ze 's open", „at niks in, die zijn leeg. Alleen maar voor de foto, die straks in de adver tentie in de kranten komt. In jullie kranten ja". Maar hij ziet kennelijk aan onze ge zichten dat we er niet veel van be grijpen. Daarom verklaart hij verder: „Kijk, beste mensen, ik weet er ook het allerfijnste niet van, per slot ben ik maar een eenvoudig fotograaf, maar het schijnt zo te zijn dat de Kerstman een tikkie in zijn wiek geschoten was toen hij hoorde dat de Soester winke liers alleen maar een of ander pakjes festival zouden gaan organiseren rond om collega Sinterklaas. Dat vond'ie maar niks en toen is rie gaan babbelen met de mannetjes en vrouwtjes van de Soester Ondernemer. Dat alles' heeft er toe geleid dat er een tweede pak jesfestival in elkaar wordt geschroefd. En daar ben ik nou mee bezig. Met de foto's daarvoor". Pakjesfestival 2 We waren blij dat we even bij meneer Van Oosten naar binnen hadden geke ken. Nou waren we tenminste mooi op de hoogte. De fles Sekt die bij onze binnenkomst soldaat werd gemaakt bleek één van de vele flessen te zijn die er tijdens dat Pakjesfestival 2 te winnen zijn. De Kerstman levert op die manier een bijdrage aan de Oudejaars avond, die ook alweer in het verschiet ligt. Van Oosten wilde niet overal de zegs man van zijn en verwees ons voor ver dere informatie naar ene meneer Adama. Een modegevoelig heertje dat ons graag wilde vertellen hoe de vork verder in de steel zat. „Het heeft niet zoveel zin om het alle maal precies uit te leggen, maar voor de lezers is het belangrijk te weten dat er van 10 december a.s. af een nieuwe zegel wordt verstrekt. Er ko men ook nieuwe kaarten, maar ver der blijft alles hetzelfde. Opnieuw moe ten er per kaart 5 zegels - één zegel per tien bestede guldens - worden geplakt die met elkaar het woord Pakjesfes tival vormen. Is dat gebeurd dan naam adres en telefoonnummer invullen en naar de bussen brengen die overal in Soest staan opgesteld. Er is een fan tastisch nieuw prijzenpakket". De heer Adama overhandigde ons een ferme lijst met namen en artikelen. Die lijst drukken we apart af op deze pagina. Bekijkt u hem rustig, hij is meer dan de moeite waard De heer Adama vertelde ons van de plannen om overal alles zo gezellig mo gelijk te maken. Er komen veel Kerst bomen. „Zeker in Hartje Zuid", ver zekerde hij ons. Ook de Smitshof en Winkelcentrum Het Hart doen driftig mee. De „verspreid liggende winke liers", zoals b.v. Banketbakkerij Dog- terom, hebben eveneens de handen ineen geslagen. „Kijkt u maar bij Dog- terom, daar bengelen, keurig door lampjes omrand een rij pakjes langs de gevel. We willen proberen dat op meer plaatsen te organiseren. Hoe meer hoe beter. Dat geldt ook voor de Kerstbomen die gepland zijn. Wij hopen dat het er in Soest straks oergezellig toegaat. Want we willen allemaal graag dat er bij ons wordt gekocht. Daar mogen we toch best eerlijk voor uitkomen?" Wij vinden van wel. Adama wist van de fotografie bij Van Oosten. „Jawel, een Kerstvrouwtje. En nog niet zo oud, wat? Een nichtje van hem. Kerstman had het zelf veel te druk en waarom zou je dan niet even aan je nichtje vragen of die in Soest een handje zou willen helpen?" We krijgen een van de geschoten foto's. Een lief ding, die nicht, op de fiets en tussen bergen pakjes. Het zal straks een bekend beeld zijn in onze gemeen te. Want alle winkeliers worden rijke lijk bedeeld met affiches en raam- stroken. Op de zegelkaarten prijkt nichtje Kerstman ook. Wel, als Pakjes festival 2 net zo goed loopt als Pak jesfestival 1 dan mag er een Sint en een Kerstman zijn. Die twee zorgen voor een flink stuk aktiviteit. Prima! Organisatie Pakjesfestival II Bakkerij van Brummelen, Ossendamweg Drukkerij Smit - Soester Courant Van Dam, Supermarkt Brandsma Behang Verf B.V. Avicultura Brood- en Banketbakkerij Faas Gielen B.V. Ijzerwaren Maison Borgts Rijwielhandel de Bruin Banketbakkerij Dogterom Slijterij Manders Reisburo Gerth Fa. Adama, Dames- en Herenmode Van Oosten Fotografie Centramarkt De Graaf Impodra De Ster Mode Winkelcentrum Smitshof Foto-optiek van Essen Vreman Supermarkt Sporthuis Eb Karelse Supermarkt Reehorst Slagerij Bakker Shell Quick Service A. v.d. Weerd, horloger-juwelier Drog. Parf. Van Amerongen Bloemisterij H. v. Oest B.V. Van der Linden, slijterij De Stronk Spruit, Hengelsport, Beukenlaan Spruijt, Doe-het-Zelf Pieter Bor Kaashandel Wolfsen Doe-het-Zelf Audio lx ƒ,750,- lx ƒ500,- lx ƒ250,- 350flessenSjampagne 2x 50,- ƒ200,- 10 rollades a 20,- w.w., 10 fruitmanden a 20,- w.w., 10 salade schotels a 20,- w.w., 10 kaasplanken a 20,- w.w,, 10 lavendel pakketten van Yardley a 25,- w.w. 1 Elektrische verfspuit, w.w. 199,- 1 Vogelkooi w.w. 45,- 6 taarten a 12,50 w.w. 1 kruimeldief, w.w. 98,50 1 waardebon 100,- 1 crossfiets, w.w. 325,-; 1 aansteker Maxim w.w. 39,95 2 waardebonnen a 50,- 2xi doos wijn, w.w. 30,- 1 reis naar het Sauerland voor 2 personen, w.w. 250,- 5 x 1 waardebon a 100,-10 x 1 waardebon a ƒ25,- 1 Kodak Inst. Camera adv.pr. 98,- 15 x 1 waardebon van 10,- 1 wijnpakket t.w.v. 70,- 1 waardebon 100,- ƒ300,- 1 automatische kleinbeeldcamera Ricoh 500 Gx, incl. tas 229,- w.w., 2 ex. „Encyclopedie voor iedereen" a 39,50 w.w. of naar keuze boeken, 1 boekenbon t.w.v. 20,- 1 levensmiddelenpakket t.w.v. 75,- 10 x 1 sporttas Eb Karelse t.w.v. 26,90 10 x 1 waardebon a 25,- 5xi rollade a 15,- w.w. 1 waardebon 75,- 1 jongenshorloge digitaal/kwarts w.w. 54,50; 1 digitaal/kwarts meisjeshorloge w.w. 69,- 2 x 1 huidverzorgingsset HelenaRubinstein, w.w. 69,50 1 jaar lang voor deze winnaar elke week bloemen t.w.v. 10,- 3 x 1 waardebon van 35,- Wit lampetstel w.w. 54,95 1 hengel w.w. 50,- 1 letterbak w.w. 19,50; 1 schuurapparaat David Sander 9,75 1 zuivelmandje t.w.v. 25,- 3 x 1 waardebon a 50,- Multiband Transistor Radio adv.pr. 148,-; autoradio cassette ree. adv.pr. 89,-; autoradio adv.pr. 89,-; klokradio, adv.pr. 98,-; rekenmachine, adv.pr. 110,-. Wat speelt er in Soest? Na de pauze werden een drietal onder werpen geformuleerd, waarbij patiën tenbelangen een rol spelen. De vraag was: Wat willen we in Soest? Welke ontwikkelingen spelen er? Dokter Nicolas herinnerde er aan dat een belangrijk probleem is dat de Dokter Nicolas herinnerde er aan dat een belangrijk probleem is dat volgens de rapportage van het C.O.Z. het ziekenhuis Zonnegloren in 1990 moet sluiten. „Soest wordt dan aangewezen op Amersfoort. Het enige is dat Soest hiervoor de barricade op gaat voor het behoud van het ziekenhuis", aldus dokter Nicolas. Gekonstateerd werd dat de volgende onderwerpen erg aktueel lagen - de geruchten dat er sprake was van de oprichting van een gezondheids centrum - de fusie tussen de ziekenhuizen in Soest en Baarn - het bevorderen van zelfzorg in een bepaalde organisatievorm Als inspraakmodel bleek het thema „gezondheidscentrum" een ieders voorkeur te hebben. Althans de twee andere onderwerpen kwamen, ook ge zien de tijd die nog restte, onvoldoende uit de verf. Een aanwezige huisarts vertelde over de plannen voor een gezondheidscentrum in Soest-Zuid. „Een hele onderneming. Je krijgt met zoveel instanties te maken (o.a. Zie kenfondsen, Gemeente) dat je bijna iedere avond zit te vergaderen. We willen eerst een goede organisatie op poten zetten en in tweede instantie de patiënten erbij betrekken. Vanuit het patiëntenbestand is men zeer afwach tend. We kunnen ook nog niet zoveel informatie geven op dit moment. We kiezen bewust voor de geleidelijkheid, anders ontstaat er onrust. Je kunt wel een idee verkondigen, maar dan moe ten de medewerkers ook op één lijn zitten en moet er een werkplan zijn". Aart Verhoeven hierover: „De manier die je kiest voor inspraak, is bepalend voor de reaktie die je krijgt. Kies je voor geleidelijkheid, dan blijven de mensen afwachten. Juist als de patiën ten pas later aan bod laat komen, wek je onrust, omdat er dan geruchten gaan circuleren. Gezondheidscentra ontstaan vanuit een visie over gezond-- heidszorg. Dat kun je heel open doen". Kritiek kreeg de huisarts van Jet Rasker. „Ik vind dat je al in een vroeg stadium zoveel mogelijk openheid moet betrachten, wil je mensen moti veren". De heer Bots, die dit standpunt deelde, bleef echter somber hierover: „Ver wacht er niet teveel van. Er zijn maar enkele mensen die aktief willen mee denken". Aart Verhoeven: „Ik geloof dat je het beeld van inspraak niet moet afstem men op aantallen. Wat je moet beogen is een kwalitatieve inspraak en geen kwantitatieve. Als een paar mensen reageren, dan mag je je handen dicht knijpen. Maar dan heb je wel belang stellende, gemotiveerde mensen. Er bestaat onzekerheid van beide kanten. Dus moet je dat trachten te doorbre ken". De heer Bots: „Kommunikatie is niet gemakkelijk. Er heerst veel onbegrip bij mensen over hulpverlening. Daar door ontstaat veel afstand. Het opvoe den van mensen in de gezondheidszorg kan een belangrijke taak zijn van patiëntengroepen Voorts vroeg een aanwezige meer aan dacht voor vrije artsenkeuze bij pa tiënten. „Het is belangrijk dat een patiënt vóór dat hij tot een keuze komt, geïnformeerd wordt over bepaalde hoedanigheden van huisartsen (standpunten t.a.v. abortus of alterna tieve geneeswijzen, opleiding etc.)". Dit ging Dr. Nicolas wat te ver: „De relatie arts-patiënt is een puur mense lijke relatie. Die kan goed zijn of niet". Initiatief Tot slot kon een ieder die belangstel ling had voor een mogelijk te formeren werkgroep die ontwikkelingen op het gebied van gezondheidszorg vanuit patiëntenbelangen gaat volgen, zich hiervoor opgeven. De heer Bots bood hiervoor spontaan vergaderruimte aan in het Medisch Centrum. Jet Rasker wilde binnen haar organisatie infor meren of iemand bereid was een initia tief voor deze werkgroep te nemen. Voor Soester belangstellenden die zich willen opgeven bij een patiëntenver eniging of willen deelnemen aan de werkgroep, volgen hier de adressen: Ine Westhof (Ver. Reumapatiënten i.o.), Beetzlaan 37, Soest (tel. 16749). Marieke Verheij (idem) Wiardi Beck- manstraat 282 Soest. Lies Floor (huisarts) Varenstraat 39, Soest. L. Bots (Kruisvereniging) Anna Paulownalaan 24, Soest (tel. 11668). Jet Rasker (Werkgroep Kind en Zie kenhuis), Eigendomweg 144, Soest (tel. 19085). Henriëtte Stroband (Borstvoeding Na tuurlijk), Buntweg 12, Soest, (tel. 17551). F. H. van Dijk (Diabetesver. afd. Soest), Soesterbergsestraat 19, Soest. Voor uw: BRUILOFTEN - PARTY'S RECEPTIES KOUDE BUFFETTEN RESTAURANT SOESTER NATUURBAD Van Weerden Poelmanweg 4 SOESTDUINEN - Tel. 02155-13156 Van een eenvoudige huzarensalade tot een uitgebreid koud buffet: onze keuken is gespecialiseerd in exclu sieve schotel* voor uw party thuis, uw bedrijf enz.

Soester Courant | 1980 | | pagina 15