Viewdata in de huiskamer Natte en gladde wegen gevaarlijk voor verkeer Dit jaar veel nieuws rond de fiets Met liaad en Daad Ford biedt completere auto's zonder prijsverhoging Verkeek TV gevoelig voor magnetisme Wie meent dat rond de fiets weinig nieuws te vertellen valt, heeft het mis. De fiets krijgt als technisch produkt volop de aandacht en er gebeurt heel veel. Niet alleen wordt vooral door verbeterde produktietechnieken en het gebruik van nieuwe materialen de fiets steeds beter en prettiger berijdbaar, maar daarnaast is er sprake van een werkelijk zeer grote stroom van nieu we produkten, onderdelen en toebeho ren die bij de fiets toepassing vinden. Tentoonstellingen als de zeer onlangs in Keulen gehouden EFMA en in Am sterdam de RAI fietsvak '80, enkele weken geleden, hebben dat overduide lijk gemaakt. Het zou te veel ruimte vragen een compleet overzicht te geven van het vele nieuws rond de fiets. Daarom een kleine keuze daaruit, om wat van de grote variatie onder de aandacht te brengen. Zo is door de Duitse onder neming Fichtel Sachs, bekend als fabrikanten van ondér meer remna- ven, een nieuw systeem ontwikkeld om de fiets op slot te zetten en wel door middel van een slot-element dat in de naaf is verwerkt. Met het slot kan het wiel worden vergrendeld en kan de fiets dus niet meer rijden. In Amerika heeft iemand een manier bedacht om te voorkomen dat een op een helling of in een aflopende straat geparkeerde fiets ..wegloopt". Daarvoor is een klei ne metalen beugel gemaakt, die aan de onderbuis van het frame kan worden bevestigd en voor gebruik kan worden uitgeklapt. Te vergelijken met de bij ons gebruikelijke een- of tweepotige standaard. Veel activiteit rond fietsbanden Rond fietsbanden wordt veel geëxperi menteerd en soms met heel bijzondere resulaten. Zo is er een nieuwe binnen land (Imp'air latex), die vrijwel niet lek kan worden, bijzonder weinig weegt en minder vaak hoeft te worden opgepompt. Een niet poreuze band, die -en dat is het geheim- de gehele buiten band vult, maar je moet dan wel precies de juiste maat buitenband ge bruiken. Vooral geschikt voor super- lichte sportfietsen. Ook is er een nieuw soort tube (Liberty), die met behulp van een speciale injectienaald met vulcaniseermiddel, zonder de band van de velg te nemen, gerepareerd kan worden. Dus niet meer het wat om slachtiger tube-verwisselen. De Invul- nerable is een tube die door een staalgordel onder het loopvla zeer goed bestand is tegen scherpe voorwerpen. Er is inmiddels ook een Invulnerable- band waarbij dezelfde staalgordel on der het loopvlak van een 23 mm bandje is gevulcaniseerd. Nieuw is ook een velg waarop zowel een tube als een normale draadband kunnen worden gemonteerd. Een heel aantrekkelijk nieuwtje is een elektrische snelheids meter van Deens fabrikaat, de Digi- speed, waarbij de snelheid digitaal is af te lezen en die zonder wrijving functioneert. Opvouwbaar aanhangwagentje Aanhangwagentjes voor de fiets hebben de laatste tijd weer opgang gemaakt, vooral nuttig voor fietskampeerders, maar ook bijvoorbeeld voor volkstuin ders. Er is zo langzamerhand weer een aardig aanbod op de markt. Batavus is nu met een wagentje gekomen, dat niet alleen gemakkelijk met een stangen- constructie aan de fiets kan worden gekoppeld, maar ook in een hand omdraai kan worden opëevouwe'n 'tot een weinig ruimte innemend pakketje van 21 x 50 x 122 cmkan'Opgeborgen in de gangkast. Uitgevouwen ontstaat een kar met een bak van 75 x 45 x 30 cm. Ook nieuws op het gebied van rekken om fietsen met de auto mee te nemen. Zo het Gazelle-fietsrek, dat op de autorekhaak wordt gemonteerd en waarop twee tot drie fietsen kunnen worden geplaatst; een verlengstukje voor de auto. De Protector is een rek van Amerikaanse herkomst, dat op het kofferdeksel van de auto wordt ge monteerd, terwijl het PVG-rek voor het vervoer van fietsen op het autodak dient; eenvoudig te monteren en pas send op alle imperiaals en balken. Het voordeel van laatstgenoemd rek is dat de fiets in rijklare staat kan worden meegenomen; er hoeven dus geen wielen te worden gedemonteerd. Trommelremmen zijn weer ,,in" Trommelremmen, die al lang bestaan, mogen zich de laatste tijd in een op vallend groter wordende belangstel ling verheugen, ook al zijn zij dan wat duurder en soms zwaarder dan andere remsystemen. Veel gebruikers achten ze echter doeltreffender. In dit ver band kan gewezen worden op een nieuw gekoppeld beremmingssysteem dat door Sparta wordt toegepast. Er wordt bij de fabricage van fietsen steeds meer gebruik gemaakt van aluminium, ook voor onderdelen. Zo is er nu het aluminium Lambda ketting- wiel, dat nogal de aandacht trekt en zich onderscheidt door probleemloos functioneren en ook onder belasting snel en doelmatig derailleur-schakelen mogelijk maakt. Steeds meer wordt bij de fiets rekening gehouden met de aërodynamica. Zo komt Mercier nu, naast Gitane met frames met ovale buizen, die minder de invloed van luchtweerstand ondergaan. Natuurlijk vooral belangrijk voor fietsen voor de wedstrijdsport. Ook steeds meer aëro dynamische onderdelen, op welk ter rein de Japanse fabrikant Shimano belangrijk werk doet. Zo zijn dit jaar een aërodynamische crankset én peda len geïntroduceerd. Tot de goede vond sten van de laatste jaren die nog wel eens mogen worden gememoreerd, be hoort de in Nederland ontwikkelde kunststof kettingkast van De Woerd; stevig, doelmatig en gemakkelijk te monteren. Ook de bandenfikser mag genoemd worden. Dat is een hand pompje, zoals dat bevestigd aan het frame op de fiets kan worden meege nomen. Het handige van de banden fikser is dat het pompje een paar hulp stukken heeft om een band die gerepa reerd moet worden snel en gemakke lijk af te halen en weer in de velg te leggen. Heel simpel, maar erg doelma tig. zeker bij pech onderweg. Helaas bij weinig detaillisten in huis. Tot slot een nieuwtje dat je gemakke lijk over het hoofd ziet, omdat het gaat om iets dat erg klein is en wel het flitsventiel. Dat is een slangloos ventiel ter vervanging van het traditionele ventielstiftje met rubber slangetje. Zo'n slangetje wil op den duur verteren en dan loopt de band langzaam maar zeker leeg. Door het flitsventiel wordt die euvel ondervangen. Boven dien gaat het oppompen van de band met dit nieuwe ventiel aanzienlijk ge makkelijker. vraagt minder inspan ning. WERST - In een vertaald boek van een Russische schrijver lees ik over af standen van zoveel werst. Wat wordt daarmee bedoeld? Antwoord: Dat is een oude Russische afstandsmaat, gelijk aan 600 Russische vademen, ofwel 1066,78 (volgens ande re bronnen 1067.1meter. Dl - Staat DU op Duitse nummer borden voor Düsseldorf of Dortmund? Antwoord: Neen. voor Duisburg. Düs seldorf D en Dortmund DO. DE AUTORUITEN - Als ik mijn auto ruiten ontdoe van straatvuil. dode in- sekten, uitwerpselen van vogels enz. met afwasmiddelen, spiritus of ammo nia in lauw water, krijg ik ze nooit helemaal schoon. In de zon blijf je een mistsluier zien. Wat doe ik daar tegen? .Antwoord: Veel reinigingsmiddelen la ten een film achter op het glas. U moet dus altijd naspoelen met schoon koud water en als dat niet te veel kalk bevat, drogen uw ruiten daarna schoon op. U kunt ze ook afzemen met een trekker, die u na elke haal goed moet reinigen. Het kan zijn dat uw kleurentelevisie voortdurend een slechte kwaliteit kleuren of schaduwbeelden te zien geeft. Maar als u hem voor reparatie wegbrengt, kan de monteur er geen enkele defekt aan vinden. In zo'n geval moet eens nagaan of u geen eléctrische kiok of ahd'ef electrisch" aangedreven apparaat op of vlakbij uw toestel hebt staan. Het is zelfs 'mogelijk dat een slecht beeld te wijten is aan het feit dat dè beeldbuis per toeval precies in de richting van het magnetisch noorden geplaatst is. Probeer eens of het resultaat niet verbetert als u het toestel draait of op eeó andere plaats zet. Het is ook niet zo'n goed idee om een grote vaas met bloemen en water op het toestel te zetten. En als u uw televisie in een kast wegwerkt, let er dan goed op dat deze voldoende geventileerd is. Boor een paar grote gaten in de achtergrond of haal die er zo mogelijk uit. Het heet Blaupunkt BT 2001, ziet eruit als een normale televisie en is zelfs een zeer komfortabel apparaat met een 67 cm beeldbuis en 10-Watt-concertluidspre kers. De beide letters BT echter wijzen erop dat dit apparaat meer mogelijk heden heeft als slechts het passieve kijken naar t.v.programma's. De BT 2001 is het eerste Blaupunkt-viewdata-kleurentelevisietoestel welke uitgerust is met een aansluiting voor aktieve deelname aan het viewdata-systeem. Alle Blau punkt kleurentelevisies met de bediendelen IR 16, IB 16 en IC 16 kunnen hiervoor omgebouwd worden. De Blaupunkt BT 2001 is een kleuren televisie met IR 16-bediening, het heeft dus naast de paneelbediening ook nog een afstandsbediening. Deze maakt de direktie keuze uit 16 geprogrammeer de programma's, het regelen van de geluidsterkte, lichtsterkte en kleur mo gelijk en heeft knoppen voor de kleur beeld- en geluidstop-automatiek. Bo vendien heeft het apparaat een kom- plete paneelbediening met program ma-keuze, zenderzoekloop voor alle bereiken -en kabel-t.v.. knoppen voor o.a. opslaan", precizie-afstemming, geluidsterkte en lichtsterkte. Ook nog een draairegelaar voor kontrast aan de achterkant van het apparaat, evenals een kontrastautomatiek en een kinder- slot. De Blaupunkt-viewdata-decoder, een platte kast waarin de signalen ver werkt worden, behoort ook tot het apparatensysteem voor de viewdata. Voor het oproepen van informaties, het ,?epden; van .tekens, en,bijv. Gelukwen sen (vastgelegde voorbeelden van de* PTT) is de infra-rode afstandsbediener van het t.v.-toestel voldoende. Het Editor-toetsenbord, zo ongeveer als een schrijfmachine, maakt een volle dig gebruik van de BT 2001 mogelijk, zoals een korrespondentie met andere deelnemers. Het heeft 56 toetsfuncties en kan naast hoofd- en kleine letters ook grafische symbolen ingeven. Door de nieuwe live-buis met de kon- - tour-scherpe weergave van cijfers en tekens, wordt zelfs het kleinste schrift op het scherm afleesbaar. Eén view data-bladzijde kan 24 regels van ieder 40 tekens of 64 grafiëksymbolen bevat ten, alles in 7 mogelijke kleuren. De BT 2001 heeft 2 geheugenkanten, zodat men informatie kan voorschrij ven vóórdat het aan de post-computer wordt door gegeven. Dat spaart lei- dingkosten. Evenzo is het opslaan van ontvangen bladzijden mogelijk, zelfs op cassetterecorder of in druk, d.m.v. een aangesloten drukker/printer. Met dit apparaat kan men aan het viewdata-systeem deelnemen dat april 1980 met proefdraaien begon. De meest uiteenlopende diensten, van theater programma's tot aan meldingen van politiek tot sport zullen ter beschikking staan. Men kan zelf informatie uitzen den, bestelling van goederen bij aange sloten warenhuizen en verzendhuizen opgeven, en ook betalingsopdrachten aan de bank doorgeven. Nog veelzijdiger. zijn de gebruiks mogelijkheden vóór'de commerciële gebruiker. Die kan met deze apparaten een öommuriicatie-net tussen de cen trale en de filialen opbouwen, beursbe richten of andere informatiediensten opvragen. Dit zijn slechts enkele van de vele mogelijkheden. Met de BT 2001 doet Blaupunkt de stap in een toekomst, die technisch gezien eigenlijk al heden daags is. In Nederland zijn deze appa raten nu leverbaar. 16 16 Soester Courant van woensdag 3 december 1980 Onder het motto „Ford meer waard op de weg" zal Ford met enige zeer belang rijke specificatie-verbeteringen op haar personenwagens Fiesta, Taunus, Capri en Granada, in navolging op de zojuiste geïntroduceerde Escort, komen. Met ingang van 30 oktober 1980 zullen al deze modellen completer, aantrekkelijker en concurrerender zijn, zonder enige prijsconsequentie. TANK-CODE - Op tankauto's zie je tegenwoordig oranje borden met een of meer getallen. Waar is dat goed voor? AntwoordDeze oranje borden vindt u aan de zijkanten. Bepaalde nummers duiden aan wat er vervoerd wordt, bijvoorbeeld petroleum, dieselolie, benzine of verscheidene gassen. Be staat een tank uit diverse comparti menten die met verschillende vloei stoffen of gassen gevuld zijn, dan zijn even zovele oranje borden nodig. Het gaat erom, dat politie en brandweer bij een ongeluk of panne moeten weten wat er in de tanks zit. Is de stof licht ontvlambaar of ontplofbaar, is ze giftig of bijtend? Mag er met water worden geblust of moeten er chemicaliën wor den gebruikt bij ontbranding. Daar over geeft de cijferscombinatie op heldering, al moeten de hulpverleners ook wel eens in het „gevaarlijke-stof- fen-boek" nakijken, wat ze voor vlees in de kuip hebben. MOBIELE EENHEID - Waar werd de M.E. van de gemeentepolitie opgeleid? Antwoord: Dat gebeurde op de vlieg basis Woensdrecht, waar zich het op leidingscentrum bevindt. GELE VINGERS - Hoe krijg ik nicoti- nevlekken van mijn vingers? Antwoord: Door vaak wassen met zeepwater waarin u wat spiritus oplost. Tot op dit moment waren alle Europe se Ford personenwagens o.a. voorzien van oprolbare veiligheidsgordels, stof fen bekleding, noodknipperlichten, stuurslot, radiaalbanden, gelaagde voorruit en een anti-corrosiebehande- ling. Daar komen nu voor alle modellen bij hoofdsteunen, ruitewisser met een in- tervalschakelaar, stoelen met verstel bare rugleuningen, achteruitrijlam- pen, mistachterlicht, een afsluitbare tankdop, achterruitverwarming en ta- pijtvloerbedekking. De waarden van de produkt-verbe- teringen variëren van 745,- tot 1357,- en worden zonder enige prijsverhoging doorgevoerd. Fiesta De toekomstige Fiesta Custom krijgt er extra bij: een afsluitbare tankdop, een ruitewisser met intervalschake- laar, stoelen met verstelbare rug leuningen, een mistachterlamp, ach- teruitrijlampen, achterruitverwar ming, hoofdsteunen en tapijt-vloer bedekking. Om de verhouding in de gehele Fiesta lijn niet te verstoren, werden ook de L, de'GL, de S en de Ghia voorzien van extra meer-uitrustingen, met o.m. een radio standaard vanaf de L modellen. Taunus De Taunus Custom gaat in zijn geheel verdwijnen en de goedkoopste aanbie ding wordt de Taunus L. Naast de reds bekende L uitvoering, wordt de L nu extra voorzien vaneen radio, afsluitbare tankdop, ruitewisser met intervalschakelaar, rubber be- schermstrippen aan de zijkanten van de carrosserie, een van binnenuit ver stelbare buitenspiegel, de console uit het GL model, halogeen koplampen en sportwielen. Uiteraard werden opk de GL en de Ghia verbeterd, met o.m. een rechter buitenspiegel op beide typen, een toe- renteller en bumperbeschermers op de GL. en getint glas en een elektrisch bedienbare antenne op de Ghia. Capri De Capri L uitvoering zal extra worden voorzien met: een radio, afsluitbare tankdop, getint glas en een mistachter lamp, terwijl de GL, naast de S de meest verkochte uitvoering, daar bo vendien nog een rechter buitenspiegel en bumperbeschermers bijkrijgt. Granada De Granada Custom krijgt extra een radio, een afsluitbare tankdop, hoofd steunen en metaallak standaard in de prijs. Dit laatste uitsluitend op de 2- en 4 deurs 2.0 liter uitvoering, die onder de 22.000,- geprijsd zijn. De L krijgt uiteraard dezelfde ver beteringen als de Custom. maar daar naast nog getint glas. een van binnen uit verstelbare buitenspiegel en een toerenteller. De GL en Ghia spelen natuurlijk ook een rol mee, hoewel aan de laatste, door de reeds bestaande zeer complete uitrusting, nog erg weinig toegevoegd konWorden. rollende wielen geven stuurvermó- gen en grip op de weg. Pompend remmen Studeer eens op zogenaamd pompend remmen. Dat is in snel ritme telkens zoveel remmen dat het voertuig net niet gaat schuiven. Bij dit alles vormen de banden een heel belangrijke factor. Goede ban den zijn een onmisbare anti-slip beveiliging. Niet voor niets zijn er voorschriften omtrent de deugde lijkheid van banden. Dus geen ver sleten banden of banden met een gering profiel. Ook geen te harde of te zachte banden. Nooit de ban denspanning verlagen. Ten onrechte meent men Wel daardoor meer grip op een gladde weg te hebben. Niets is minder waar. Het gevolg is dat het loop- vlak enigszins hol gaat staan, waardoor het gewicht van de wagen hoofdzakelijk op de buitenkant van het loopvlak komt te rusten. Ook zullen de loopvlakgroeven zich daardoor sluiten, waardoor de band zijn anti-slip-eigenachap verliest. Het teveel verlagen van de span- (Van een medewerker) Het klimaat in ons land veroorzaakt door regren, mist, sneeuw en tyzel regelmatig- natte, gladde wegen. Men moet daar ernstig rekening mee houden. Slechte weersomstandigheden hebben een ongunstige invloed op de verkeersveiligheid. Daarom zijn regen, mist, sneeuw en ijs uitge sproken vijanden van het wegver keer, waarmee niet genoeg reke ning kan worden gehouden. Hoewel Bij gladheid hebben ook fietsers het vaak moeilijk. Valpartijen kun nen zeer ernstige gevolgen hebben, vooral als het ouderen betreft. ijzel en sneeuw de weggebruiker in de regel meer aanspreken dan een door regen of mist nat geworden wegdek, iB het laatste toch min stens zo gevaarlijk en heeft door elkaar genomen meer ongevallen ten gevolge, omdat natte wegen veel vaker voorkomen en doordat de gevaren daarvan woeden onder schat. Vooral bij duisternis gen een bij uitstek groot gevaar, doordat het natte wegdek het effect van de verlichting belangrijk ver mindert, waardoor alles zoveel moeilijker en zoveel later zichtbaar wordt. Vaak komt daar nog bij de verontreiniging van de weg door olie, klei, bladeren enz., die de mooiste weg bij regen kunnen doen veranderen in een spiegelgladde baan, waarop uiterste voorzichtig heid geboden is. Daarom bij natte wegen niet snel rijden en afstand houden. Glijbaan Plassen of veel water op het wegdek onderbreken bij snel rijden het contact van het voertuig met het wegdek, waardoor de weg als het ware een glijbaan is, waarop het voertuig onbestuurbaar wordt. Maar ook een klein plaatselijk re genbuitje na een lange periode van droogte kan een weg gevaarlijk glad maken, doordat op de weg achtergebleven olie, bandenslijtsel en stof dan niet direkt weggespoeld worden en daardoor een sliblaag vormen. Uiteraard geldt ook bij sneeuw en ijzel de enige remedie voor vei lig weggebruik: langzaam rijden en afstand houden. Alleen daardoor voorkomt men het gevaarlijke plotseling moeten reageren op on verwachts optredende situaties, wat meestal resulteert in remmen, dat juist de kans op doorglijden en slippen verhoogt. Remmen op natte of gladde wegen betekent niet zel den dwars, omgekeerd of naast de rijweg komen te staan. Deze situa ties brengen het gevaar van een botsing met andere voertuigen en voorwerpen met zich mee, waarvan de gevolgen zeer ernstig kunnen zijn voor mens en materieel. Dit geldt zeker ook voor twee- wielers en in het algemeen in bochten. Maak daarom bij slipge- vaarlijke wegen minimaal gebruik van uw rem. Bij slippen in het ge heel niet remmen, maar ontkoppe len en gas terugnemen. Remmen op gladde wegen blokkeert de wielen, waardoor het voertuig onbestuur baar wordt en doorschuift. Alleen Gladde wegen; het «lipspook ligl op dc loer. ning en dus het rijden mei zachte banden in het algemeen, is boven dien ook zeer schadelijk voor het karkas. De wettelijk toegestane mini mum profieldiepte voor de gehele breedte voor personenautobanden is één millimeter. Maar dat is dan ook wel het uiterste. Het is veilig de banden te vervangen wanneer de profieldiepte minder is dan 2 millimeter. Groot gevaar Bij natte, gladde wegen is dus de „slip" hét grote gevaar. Daarom is het voorkomen van de slip altijd beter dan er weer uit zien te ko men, want het corrigeren van een slip is een kunst die een grote mate van geoefendheid vereist. Onthoudt dat u altijd moet blijven sturen in de richting die u wenst en dat het „bijsturen" niet bruusk of abrupt mag geschieden. En, zoals gezegt: ontkoppelen en gas terugnemen. Probeer door kalm aan te doen niet in een slip te geraken. Dat kan onheil voorkomen voor uzelf en voor anderen. De enige remedie voor veilig weg gebruik bij sneeuw en ijzel is lang zaam rijden en afstand houden.

Soester Courant | 1980 | | pagina 16