Soest probeert miljoenen verlies te delen met Rijk en provincie Karei Jaarsveld erelid van de Soester harmonie P.V.O. Zo gezien... Igggg i 9.98 Chaton Begroting weer sluitend door aanspreken van reserves HiMMM WrS' Giftig bestrijdingsmiddel 245 T-Ester na 1965 in Soest niet onvermengd gebruik Winterconcert van de Soester Orkest Vereniging Nog 52 weken Openbare schoolraad vergadering Vals briefje van honderd UNIEKAAS SINAASAPPELEN Honsbergen HUZARENSALADE HEINEKEN BIER Honsbergen Honsbergen Honsbergen Woensdag 3 december 1980 59e jaargang no 15 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Sbest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Het Soester gemeentebestuur gaat, met het fiat van de fi nanciële experts uit de ge meenteraad, een poging doen om een gedeelte van het grote verlies van het grondbedrijf te verhalen op de rijks- en pro vinciale overheid. Daarbij gaat men uit van het argument dat juist déze overheden door in dertijd opgestelde bevolkings prognoses, bijgedragen hebben aan de besluiten grond aan te kopen voor te verwachten noodzakelijke woningbouw en daarbij aansluitende voorzie ningen. Door het alsmaar niet uit kun nen voeren van plannen is het verschil tussen de werke lijke waarde van het grondbe zit en de boekwaarde zeer groot geworden. Soest kan overigens al rekenen op de steun van „Utrecht" dat de reis naar „Den Haag" graag mee wil maken. Al was de commissie wel eensgezind wat het ondernemen van de poging be trof: de benadering van het verlies liep nogal uiteen. Visser van Progres sief Soest nam de makkelijkste weg door „andere", eerder opgetreden ge meenteraden de schuld te geven. „De plannen van toen waren gewoon slecht en toch is men er gretig op inge gaan". Visser had niet veel hoop op de toch wel noodzakelijke medewer king van rijk en provincie omdat naar zijn mening Soest de schuld van die overheden moeilijk kon aantonen. De CD A-er Van Poppelen, al achttien jaar raadslid, maakte Visser het ver wijt dat het maar al te gemakkelijk is nu met modder te gaan gooien. Destijds stonden 24 van de 25 raads leden wel achter de plannen en de tegenstander van toen had ook in die tijd al geen alternatieve oplossing. Van Poppelen veronderstelde dat uit die hoek ook nu weer niets te ver wachten was. Overigens meende de heer Van Poppe len dat het niet doorgaan van de plan nen Centrum en Centrumweg vooral te wijten was aan de falende voorlich ting van het publiek. „De burgers wa ren niet voldoende op de hoogte van wat nu precies de bedoeling was", aldus Van Poppelen. Van belang acht hij het dat de ruim telijke ontwikkeling in Soest nu weer zo snel mogelijk op gang gebracht wordt. „Gronden die we niet nodig hebben vérkopen en de rest snel be bouwen". Mevrouw A. van Gelder (PvdA) wees als eerste op de plannen uit het ver leden; Soest werd aangewezen als op- vanggemeente voor 't Gooi. Daar was dan wel niets van terecht gekomen, maar Gedeputeerde Staten hadden de daarmee verband houdende grondaan kopen altijd goedgekeurd. Niet verstandig vond zij het de. 22 mil joen reserve van de algemene dienst nu te gebruiken voor het aanzuiveren van het tekort van 12 miljoen van het grondbedrijf. „Dan werken we aan ons eigen bankroet". Zij stelde gedegen onderzoeken voor, naar de oplossing van het probleem en zij wil in het uiterste geval „vrije sector woningbouw" op die gronden waar dat mogelijk is. Van provincie-zijde zou dan mede werking verleend moeten worden in de vorm van ontheffing verlenen van de vijf criteria van de VVT (Vijf Vinger Theorie). Dan zouden meer woning zoekenden van buiten Soest aan een huis geholpen kunnen worden. Ook de andere leden van de financiële commissie voelden daarvoor. De VVD- er Ebbers zag veel in het „oppeppen" van de woningbouw en net als me vrouw Van Gelder voelde hij niets voor het aanspreken van alle reser ves in één keer. De CDA-er A. Boolhuis drong aan op spoed. Hij meende dat men er verstan dig aan doet zo snel mogelijk door de zure appel heen te bijten. Het ver schil tussen de werkelijke waarde en de boekwaarde wordt alsmaar groter en daarom moeten we de kwestie niet voor ons uit blijven schuiven. Met aanvulling van een bedrag van 667.000 gulden uit de reserves heeft de ge meente Soest weer een sluitende begroting. De uitgaven bereiken volgend jaar een bedrag van 55.508.000 gulden. Voorlopig, en misschien ook wel definitief, want volgend voorjaar zal pas duidelijk zijn hoe lang onze financiële pols stok is. Met het oog daarop zijn uit de nu voorliggende concept-begroting de voornaamste posten, welke een uitbreiding van aktiviteiten Inhouden, ge schrapt en zo is dan het evenwicht tussen ontvangsten en uitgaven verkre gen. „Wensen wij dan (in het voorjaar) de nu geschrapte posten toch in 1981 uit te voeren", zo schrijven burgemeester en wethouders in de aanbiedings nota, „dan zullen wij u bij de voorjaarsnota, door middel van een aanvul lende begroting een daartoe strekkend voorstel doen, waarbij uiteraard een apart dekkingsplan zal moeten worden gevoegd". In het voorjaar zal dus pas blijken of er in Soest andere dan normale aktiviteiten kunnen plaatsvinden. Oorzaak van dat alles is natuurlijk niet de moeilijke, verliesgevende positie van ons plaatselijk grondbedrijf. In de begroting van de gemeente wordt de sombere financiële en economische toestand van ons land zichtbaar. De gemeenten zijn immers voor het grootste deel van hun middelen afhan kelijk van het Rijk, hetzij in de vorm van uitkeringen uit het gemeentefonds, hetzij uit hoofde van doeluitkeringen. In het gemeentefonds is geen ruimte voor verhoging van het budgettair uit keringspercentage en dat betekent dat voor niet-groeiende gemeenten, nage noeg geen extra middelen ter beschik king komen. De bezuinigingsmaatregelen van de regering houden aanmerkelijke kortin gen in op de zogenaamde doeluitke ringen van politie en onderwijs. In de conceptbegroting is wel rekening gehouden met een stijging van de prij zen van goederen en diensten met ge middeld 6% en ook met de stijging van de personeelslasten en de onver anderd hoge rentestand. Al aan het begin van 1980 was het dui delijk dat 1981 een minder gunstig jaar zou worden. Daarom werd toen al bij het opstellen van de richtlijnen voor de begroting van '81 aangegeven, dat het budget voor '81 reëel niet meer dan 98% van dat voor 1980 mocht be dragen. Deze twee procents-aktie is echter niet voldoende gebleken en zo werd het noodzakelijk in de oorspronkelijke con cept-begroting nog verdere bezuinigin gen aan te brenger Extra tegenvallers voor Soest zijn het feit dat de provincie de kosten van de rioolwaterzuiveringsinstallatie te Soesterberg niet meer vergoedt en dat de kosten voor het busvervoer van kin deren die scholen in andere gemeen ten bezoeken en voor het schoolzwem men aanzienlijk gestegen zijn. Ook het deelnemen aan gemeenschappelijke regelingen (Eemland e.d.) is flink duurder geworden. Daar allemaal mee rekening houdend ontstond er eerst een nadelig verschil van 936.000 gulden. Na toepassing van nog verdere bezuinigingen werd het verschil teruggebracht tot 750.000 gul den. In dat bedrag is dan geen ruimte voor het ontwikkelen van nieuwe aktivitei ten, welke voortvloeien uit het beleids plan, waarvan het welzijnsplan een on derdeel is. In de begroting van '80 werd daarvoor 300.000 gulden gereserveerd; voor het komende jaar is daarvoor twee ton in de begroting opgenomen en daar door kwam het tekort op 950,000 gul den. Voor de dekking van deze twee ton zijn inmiddels besluiten genomen die verhoging van leges, marktgelden, hondenbelasting, begrafenisrechten, reinigingsrechten en de bijdrage in de kosten voor het schoolzwemmen in hielden. In deze opsomming ontbreekt nog de opbrengst van de belasting op onroe rend goed. De totale opbrengst van de ze belasting mag echter niet meer be dragen dan 27% van de algemene uitkering uit het gemeentefonds, ver minderd met het uitkeringsonderdeel sociale zorg. Voor Soest zit daar weinig speling in omdat hier het maximum bijna is bereikt. Daarom kwamen b. en w. met het voorstel een „rioolafvoerrecht" in te voeren als compensatie voor het niet verhogen van de onroerend-goedbelas- ting. Daarmee zou 702.000 gulden bin nen komen. De raad wees de invoering van het rioolafvoerrecht voorshands af. Het gevolg daarvan was dat de con cept-begroting, waarin een' aantal nieuwe beleidsvoornemens was op genomen en waarin tevens ruimte was voor het uitvoeren van nieuwe aktivi teiten (voortvloeiende uit het beleids plan en waaraan de hoogste prioriteit zou kunnen worden toegekend), niet meer sluitend was. Met al deze zaken rekening houdend is het college daarom met een zeer sobere begroting gekomen, die essen tieel afwijkt van wat de raad daarvan tot nu toe gewend was en wat ze ei genlijk behoort te zijn, een financiële vertaling van het voor het komend jaar te voeren beleid. Het college spreekt daarom nu van een „romp-begroting"; een „werkbe- groting" in hoofdzaak gebaseerd op reeds aanvaard beleid. Toch zijn er enkele posten in opge nomen die in zekere mate te maken hebben met een „nieuw beleid" en dat betreft dan de dèëinemihg in gemeen schappelijke regelingen; de vervan-,, ging van de office-computer van ge meentewerken; de aanstelling van een brandweerofficier en de uitbreiding van het bureau belastingen van de se cretarie met twee part-time medewer kers. Besteding In procenten gaat het grootste portie van de 55^ miljoen naar openbare werken; 22,55 procent. Dan volgt „al gemeen beheer" met 16,42% en daar onder vallen salarissen, kosten voor archief, voor rechtskundige en externe adviseurs, verkiezingen enz. 16.30 Procent gaat naar onderwijs; 14,64% naar openbare veiligheid (poli tie, brandweer en overige waaronder de straatverlichting valt). Aan cultuur en recreatie wordt 11.01% besteed en dat betreft dan ook jeugd zorg, sport en zwembaden 8.15% is voor sociale zorg en maat schappelijk werk; 3,40% voor volks huisvesting; 1,79% voor volksgezond heid en 1,62% voor „eigendommen" (o.a. instandhouding gemeentelijk bos- bezit). Inkomsten 51,11%, dat is ruim de helft van de in komsten, is afkomstig uit het algemeen gemeentefonds (28.370.000 gulden). De onroerend goedbelasting brengt 13,21% op en verder krijgen we van het rijk ruim 5 miljoen (9.07%) vergoeding politiekosten; ruim 6 ton (1.12%) voor volkshuisvesting; ruim 6*4 miljoen voor onderwijs; bijna één miljoen voor de bibliotheek en 465.000 gulden (0,84%) voor het open bejaardenwerk. Over dit concept hebben de diverse commissies zich afgelopen maandag en dinsdag gebogen. Bolhuis voelde er ook niets voor de tekorten in één keer weg te werken, maar hij wees volledigheidshalve toch op de plaatselijke verordening waarin staat dat, in een situatie als die waarvan nu sprake is, de reserves van het grondbedrijf in hun geheel moeten worden aangesproken en dat het res terende tekort in vijf jaar moet wor den weggewerkt. De WT-ontheffing zag Bolhuis niet zo zitten, net zo min als de hulp van provincie en rijk. Burgemeester Scholten zegde toe de reis naar Den Haag en Utrecht te zul len ondernemen. Volgens hem moet ook met grote voortvarendheid ge werkt worden aan de voorbereiding van bouw- en bestemmingsplannen. De financiële commissie zal re gelmatig op de hoogte gehouden wor den van de stand van zaken. D'66 nergens Het meest opvallende van deze verga dering was wel, dat de fractie-verte genwoordiger van D'66, mevrouw J. Allard-Knol, ontbrak en dat ook nie mand van de fraktie op de publieke tribune had plaatsgenomen. Hun visie op deze belangrijke kwestie is daar door niet bekend. In Soest is het uiterst giftige bestrij dingsmiddel 245 T-Ester ooit gebruikt. Dat was in 1965, toen de Heide My het gemeentelijk bosbezit in beheer had, voor de bestrijding van de vogel kers. Klachten naar aanleiding van dat ge bruik zijn bij de gemeente nooit bin nengekomen. In 1978 werd het middel officieel verboden, zodat gebruik nu niet meer voor kan komen. Dit deelde wethouder Plomp mee aan de leden van de recreatie en boscom- missie, naar aanleiding van vragen van commissielid Nuijten. Het middel werd door de Amerikaanse strijdkrachten gebruikt in Viëtnam en de gevolgen daarvan zijn desastreus. Aan het gebruik in Nederland besteed de zowel radio, t.v. als de landelijke dagbladpers aandacht en de PPR- fractievoorzitter in de 2e Kamer stel de er schriftelijk vragen over. De heer Nuijten sloot daarop, wat Soest betreft aan. Soest heeft zich aan de spelregels ge houden. Vermengd met dieselolie was het nog weieens gebruikt voor het in smeren van stobben van de vogelkers, maar sinds 1978 gebruikt men daar voor het goedgekeurde Amerikaanse middel „Round-up" voor, dat voor de gezondheid geen kwaad kan. De Soester Orkest Vereniging, onder leiding van dirigent Dick Blokbergen, zal op donderdag 11 december een uit voering geven. Deze vindt plaats in de Petrus en Pauluskerk te Soest. Aan vang 20.30 uur. De soliste is de jeugdige cellist Michiel Weidner, leerling van Tibor de Machu- la en Jean Decroos. Hij treedt op in het celloconcert in a op. 33 van Saint-Saëns. De overige werken die op het program ma staan zijn van Faurè en Schubert. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de V.V.V., de leden en op de avond van de uitvoering aan de kerk. PVO-voorzitter H. Keulen (links) feliciteert erelid K. Jaarsveld De heer K. Jaarsveld, vele jaren de grote motor van het P.V.O.-gebeuren is j.1. zaterdagavond, aan het begin van de ledenavond, benoemd tot erelid van „zijn" harmonie. De avond werd door vele leden en ouders bijgewoond en ook door mr. S. P. Baron Bentinck en dé heer D. Hoekstra in hun kwaliteit van respectievelijk beschermheer en lid van de adviescommissie. „De heer Jaarsveld", aldus voorzitter H. Reulen in zijn welkomstwoord, „werd in 1963 bij P.V.O. binnenge haald op een moment dat de harmonie een incompleet bestuur had en nog slechts zeven leden". De toenmalige secretaris, de heer W. Lagemaat, strikte" hem met énige overredings kracht voor een bestuursfunctie, waarna zij gezamenlijk via huisbezoe ken het ledental in korte tijd op dertig wisten te brengen. Dankzij de aktiviteiten van de heer Jaarsveld, vrij vlot al als waarne mend-voorzitter fungerend, kreeg de harmonie in 1965 nieuwe instrumenten en in 1970 ook nieuwe uniformen. In 1970 werd de harmonie uitgebreid met majorettes, waaraan enkele jaren la ter de puppyrettes en vlaggedragers- groep werden toegevoegd. „Bestuurlijk staat Jaarsveld in Soest hoog aangeschreven en zijn motto „ieder voorstel wordt door ons serieus in behandeling genomen" doet nog steeds opgeld"aldus de heer Reulen. Toen Jaarsveld in 1974 de voorzitters- Foto: Goos van der Wilt hamer overdroeg, telde de vereniging tweehonderd leden. Sindsdien is hij als bestuurslid en manager nog steeds aktief. „Unaniem", aldus voorzitter Reulen, heeft de vereniging besloten de waar dering voor je onschatbare verdiensten tot uitdrukking te brengen door je te benoemen tot erelid". Terwijl de harmonie een „lang zal hij leven" speelde, speldde voorzitter Reulen de bij dit erelidmaatschap behorende versierselen op. De avond werd verder gevuld met een concert van het harmonie-orkest onder leiding van PietDaalhuisen; de verto ning van de film over de reis naar Bischofsheim en een „gezellig samen zijn". door GEKARD PAUL Voordat jongens en meisjes de leeftijd bereikt hebben waarop een verjaardag wordt aange- grepen als aanleiding tot het omtoveren van de ouderlijke huiskamer in een pseudo disco' tent met verbanning van de oorspronkelijke bevolking om plaats in te ruimen voor een legertje popliefhebbers, disco eendjes en de wat klammere schuifelaars, dus voordat het zó ver is heb je een goede kans op een geslaagd verjaardags feestje als je de hele club in een paar auto's stouwt en die ergens los laat waar iets leuks te beleven valt en waar ze hun overtollige energie kwijt kun nen. En voor mij tot voor kort on bekend ouderpaar had na in spraak van de jarige de kunst ijsbaan als plaats van hande ling vastgesteld, hetgeen mij niet alleen noopte tot het ver sneld aankopen van een paar nieuwe Noren, maar mij bo vendien een vrije avond kostte. Het leek mij beter om, al was- het dan maar in mijn eentje, wat rondjes te gaan draaien op de voor kunstrijders gereser veerde overdekte binnenbaan dan op plastic cantinestoelen en houten banken te zitten ver pieteren, dus had ik mijn ei gen kunstschaatsen ook maar ingeladen. Ik zal niet trachten u mijn verbazing te schetsen toen de moeder van de jarige een mooie, sportieve liefheb ster van de schaatssport bleek, die door haar drukke bezighe den weliswaar nauwelijks meer wist wat een ijsbaan was, maar die ik toch zo ver kreeg dat ze haar gepensioneerde kunstschaatsen van de zolder haalde, de heer des huizes een vrije avond gaf en zelf achter het stuur van de auto kroop. Goed en voel op de schaats zwierden we er vrolijk op los tot de ijspretdirektie er een eind aan maakte en de lichten doofde: In het gebouw van de dienst Gemeente werken aan de Lange Brinkweg 77 vindt op maandag 8 december 1980 de openbare schoolvergadering plaats. De vergadering begint om 19.45 uur. De agenda vermeldt ondermeer een verslag/mededeling van de werkgroe pen en een lezing door R. van Kleef, tandarts te Soesterberg over het pro ject Jeugdtandverzorging Soester berg. De lezing begint om 20.30 uur. Bij het filiaal van de AMRO-bank aan de Soesterbergsestraat werd in een ingeleverde geldcassette een vals bankbiljet van honderd gulden aange troffen. De politie werd van de vondst op de hoogste gesteld. ALLEEN DONDERDAG JONG BELEGEN KILO, van 11.40 voor Zie onze advertentie i ALLEEN DONDERDAG (Spéciaal voor U) vol sap, voor hand en pers 25 stuks voor ALLEEN DONDERDAG (Hors d'oeuvre) a 600 gram van 4.35 voor GEHELE WEEK KRAT a 24 flesjes (Afhaalprijs) Zje onze advertentie Zie onze advertentie juwelier als je sieraad je Hef is s „Briljant" „Juroda" groeibriljant R I „Les Dior" de Christian Dior A „Lapponia" goud en zilver D i „Jeonesse" zilver N H „Seiko Connaisseur" O „Michel Herbeiin" R „RogerRodin" L „Monte" O „Scholi Exclusief" E Ook een horloge kan een s sieraad zijn! als je sieraad je lief is I Burg. Grotestraat 13 1 Soest j Telefoon 02155-23271

Soester Courant | 1980 | | pagina 1