Tussen zomer en winter De film van een jeugd. 'n bezit voor later Foto- en filmkursus via beeldbuis Film en accessoires fTfet blijdschap geven wij kennis. Drukkerij Smit Van Weedestraat 29 Telefoon 14152 Iele 25.000,- Brilüüragtgd das goed gezien 20 0-214444 U MEEDOEN! ssingen van de hier ipuzzelspelen gebruik le maken mdebetaal- OF BANK:.160.100> •ruis. Den Haag KAART: Rode Kruis. '27. en Haag ilossing betaalt U LI 11,50 aan.exira Ikaaritnzenden iber 1980. 'an Uw giro-of angl U hef athon""grati$ thuis i verderedeelname MÉÉ AAN ■LUISTERSPEL velk woord tepiept" 'rspel is een uniek ai van de Nationale welspelen Marathon, ït erom het woord te bekend lied dat is Dit lied wordt ezongen door de aforRobert Paul. hoort U óók per jr-V Soester Courant van woensdag foto-film-foto-film-foto-film-foto Dat is de naam van het nieuwe Drosr»mm„ Erik Hertst. Een programma over te MMftnwn'Iitsp®r"la dc JonS en toar man al: de tijd tussen jong zijn en ouder wÏÏn» ee seizoene'l in. En voor- versobering. De overgang van het Hei naar teTSer"!' W6'Vaar'Kr"" In dat kabaret-programma komt de herfst er met zo best af. Op het plaatje dat de twee herfsten samen maken is de mooiste tijd voorbij. Maar als je dan het weekend nadat je die voorstelling hebt gezien, in de natuur loopt dan blijkt dat beslist niet zo te zijn.'Inte gendeel: de herfst is vaak nog mooier dan de zomer. Het najaar is alleen anders mooi. In de zomer is er veel groen in de natuur. Zoveel groen, dat er nauwe lijks kontrasten zijn. Wie foto's wil maken, richt zijn kamera dan ook zelden op de bomen. In de herfst zijn bomen en struiken een tijdlang zo kleurig, dat velen er op uit trekken om die kleurenpracht vast te leggen. Voor al als de zon schijnt op het geel en bruin, het rood of het oranje van de bladeren, kun je erg geslaagde foto's of dia's maken. En wie zoekt naar kon- trastrijke onderwerpen kan zelfs van een kale boom treffende foto's maken, want zo'n boom zonder blad is vaak een erg goed motief voor een geslaagde foto. Tijd voor de zonneharp Een klassieke onderwerp is ook de „zonneharp", die ontstaat als de zon in het bos door een lichte nevel dringt. De kale boomtakken zorgen voor de don kere snaren, die vaak mooi in een foto gevangen kunnen worden. Richt de kamera vanuit een schaduwplekje naar de lichtbron en maak enkele opnamen met diverse belichtingstij den. U moet er alleen wel vroeg voor op pad omdat zo'n zonneharp meestal maar kort te fotograferen is. Spinnewebben-foto Ook zo'n onderwerp, dat vaak in het najaar voor bijzonder mooie foto's zorgt. Ook nu moet u er niet te laat op uittrekken, want als de zon aan kracht wint, verdampen de dauwdruppels, die juist voor zo'n dekoratief effekt zorgen. Fotografeer ook nu tegen de lichtbron in, maar zorg, dat de zon niet in de lens schijnt. Een donkere achtergrond ver groot het kontrast; omdat al gauw onscherpte kan ontstaan is het goed om de kamera recht voor het spinneweb te houden. Als het mist, kun je geen goede foto's maken. Dat zegt men vaak, maar het is een vergissing. De nevel is juist een bondgenoot voor fotografen. Vaak wordt een op zichzelf mooi onderwerp - bijvoorbeeld een paard in de wei of een aantal bomen - door een minder ge schikte achtergrond minder interes sant. Als het mistig is, dan is de achter grond bijna niet zichtbaar. Bij land schapsfoto's werkt een lichte nevel mee om diepte in de foto te verkrijgen. Door het waziger worden van de ver der afgelegen motieven krijgt zo'n foto een extra dimensie. Voor wie zoekt naar bijzondere motie ven is er ook in een regenrijke herfst van alles te beleven. Want water kan soms, doordat motieven weerkaatst worden, voor opvallende foto's zorgen. Riet in een plas, een straat op een regenachtige avond, bomen, die weer spiegelen in een regenplas... de herfst is altijd een goed fotomodel voor foto grafen, die graag kreatieve foto's ma ken. Mooi seizoen Ook al wordt er dan vaak minder positief gesproken over de herfstvoor de kamera is het een mooi seizoen. Wie op een herfstwandeling goed rond kijkt, zal dat ontdekken. En genieten van de natuur, die zich weliswaar klaarmaakt voor de rust van de winter, maar intussen nog voor verrassende plaatjes kan zorgen. Zoveel spontaan plezier in de speeltuin... een moment om vast te leggen met de filmkamera zodat ze het later terug zal kunnen zien Mensen willen dat hun kinderen gelukkig zijn. Dat verlangen kent ieder mens en er wordt, naast persoonlijke aandacht, ook in materieel opzicht veel voor gedaan. Door het kind te voeden en te kleden, door het een thuis te geven en een opleiding en middelen om te spelen. De jeugd van een mens is voor kinderen vaak een heerlijke periode, dank zij de goede zorg van de ouders. Wat we niet kunnen is: die jeugd vast houden. Want kleine mensen worden groot. Dan komen er problemen, het gevecht om het bestaan begint, de zor geloze jaren zijn voorbij vóórdat je het weet en dan is een mens volwassen en moet hij of zij zijn eigen weg vin den in het leven. Dan zijn er alleen nog de herinneringen aan die tijd, her inneringen die vervagen. Bewaren voor later Dat laatste hoeft niet. Mensen van deze tijd hebben de mogelijkheid de bele venissen van nu te bewaren voor la ter. Dat kan met de fotokamera, maar nog kompleter en echter met de film kamera. Die legt alles vast op zo'n manier, dat we het later opnieuw kun nen beleven. Zelfs de geboorte van een kind en z'n eerste kreetjes kun je, als je dat als vader en moeder wilt, opnieuw beleven horen. En vanaf dat moment volgt de filmkamera dat kleine mensje op z'n levensweg: de eerste voeding, het aankleden, de fikse huilbui en het allereerste lachje. Stap voor stap laat die filrti zien hoe een kirld verder opgroeit, begint te lopen, de wereld gaat verkennen en hoe het reageert op de mensen in z'n om geving: z'n huisgenoten, de grootou ders en de vriendjes. Een kostbare zaak? Dat wordt nog altijd door velen ge dacht. Ten onrechte, want filmen is niet kostbaar. Na de eenmalige uitga ve voor de filmkamera en de projek- tor, die voor beide tesamen naar ver kiezing gewoonlijk zal liggen tussen de 600,- tot 1.000,-, zijn er eigenlijk alleen de kosten van het filmmateri aal. Wie regelmatig filmt en zo het kind volgt op z'n levensweg, zal per jaar voldoende hebben aan zes films. Die kosten - afhankelijk van het feit of men zonder of met geluid filmt - een bedrag van 90,- tot 150,- in- klusief het ontwikkelen. Dat is voldoen de om in de loop van de jaren een werkelijk uniek bezit op te bouwen: een journaal van een kinderleven. Is filmen moeilijk? Ook deze vraag kan met een beslist „neen" worden beantwoord. Iedereen, die zich bij de aankoop van de kamera en de projektor enkele minuten laat voorlichten door de fotovakman, kan filmen en projekteren. En als men die filmpjes van rond drie minuten la ter zou willen verbinden tot een boei end geheel: het in elkaar monteren van een film is een werkje, dat je eigen lijk spelenderwijs leert en dat je - als je er wat lektuur over leest - perfekt gaat beheersen, zodat het een fijne en kreatieve hobby kan worden. Maar het hoeft niet: ook niet gemon teerde filmpjes zijn waardevol en ver tellen alles over hoe het eenmaal is geweest. Er is wel één belangrijk element om aan te denken wanneer men plannen heeft om de jeugd van een kind of van de kinderen te gaan filmen. Dat is: wie er te lang over denkt, mist nu alle leuke gebeurtenissen, die niet meer terugkeren. Wie van plan is straks zijn kinderen en zichzelf dit filmverhaal te schenken, kan beter niet langer wachten dan nodig is. Een persoonlijk kado Je kunt een kind van alles in het le ven meegeven, dat belangrijk is. Het mooiste is natuurlijk: een gelukkige jeugd, waardoor het later een even wichtig mens zal worden. Een aanvul ling daarop iseen filmverslag van die jeugd, waarin dat kind straks al die fijne en soms ook minder leuke er varingen terug zal kunnen zien en zelfs kan horen. Daarom is het goed om een filmkamera bij de hand te hebben als een kind nog klein is. Omdat je het later dan, een heel persoonlijk en waardevol kado zult kunnen meege ven. Een echte herfstfoto: een kale boom met het silhouet van een paard. Een simpet motief, dat toch een boeiende foto opleverde. Fotograferen is niet moeilijk en filmen ook niet. Iedereen, die een kamera heeft, ontdekt dat. 't Is niet moeilijk, maar toch heb je soms het gevoel, dat er méér uit een kamera is te halen. Je kunt er niet alleen mee „noteren" wat er om je heen gebeurt, maar er ook iets mee „vertellen". Dan zie je foto's of een film, waarin dat laatste gebeurt en je denkt: zo'n foto of die film zou ik óók willen maken. Voor mensen, die dat denken, i"s er goed nieuws: op-16 februari 1981 start er een Teleac-kursus „Fotograféren en filmen". In twaalf lessen leren ama teurs in woord en beeld hoe ze meer geslaagde foto's en films kunnen ma ken. De televisie is het ideale middel om zo'n kursus te brengen, want het gaat vooral om de beelden, die dank zij de televisie in de huiskamer kunnen wor den gebracht. De foto-kursus In de eerste zes lessen, van een half uur zal het gaan over fotograferen. Over licht en over kamera's, over foto materiaal en kleuren. Maar vooral over wat je met een kamera kunt doen, over het fotograferen van mensen en dieren, landschappen en andere mo tieven. Het gebruik van kleur, de dicht bijfotografie, het scherpsteilen en het kiezen van de juiste achtergrond... ze worden met vele voorbeelden duidelijk gemaakt. Wie deze lessen heeft ge volgd is een fotograaf, die meer ple zier van zijn of haar kamera zal heb ben. In de donkere kamer De volgende twee lessen gaan over het werken in de donkere kamer. Aller eerst wordt het maken van vergrotin gen in zwart/wit stap voor stap uitge legd. Wie ziet hoe dat in z'n werk gaat, ontdekt dat je als doka-werker veel uit je foto's kunt halen en dat er op kreatief gebied bijzondere moge lijkheden zijn. De tweede doka-les wordt besteed aan het maken van kleurenafdrukken. Wa is er voor nodig? Hoe gaat het? En: welke mogelijkheden zijn er om de ze boeiende hobby zélf te gaan beoe fenen? En dan zijn er voor de mensen, die zelf smalfilmen, vier boeiende lessen over alles, wat te maken heeft met het maken van kleurenafdrukken. Wat over de filmkamera en het materiaal, over het standpunt en de juiste uit snede, over zoomen en overvloeiers. Ook het monteren van de film en het projekteren worden behandeld. Het is een komplete kursus over amateur filmers in een notedop, die veel prak tische informatie geeft. Alles in één boek Wat er in deze twaalf lessen van elk een half uur aan informatie wordt ge geven, is ook met een overvloed aan foto's verwerkt in het kursusboek „Fo tograferen en filmen". Bij dit losbla dige boek wordt ook geleverd een praktische handleiding „Foto- en Filmwegwijs" en ander informatief materiaal. In het kursuspakket is ook opgenomen het stripboek „fotograferen en filmen met Jan, Jans en de kinderen", waar in de kamera een belangrijke rol speelt. Dit geestige stripboek van Jan Kruis over deze familie, die in binnen- en buitenland een grote populariteit heeft verkregen, bevat ook een aantal prak tische foto- en filmtips en vormt een speels element in het kursuspakket. Nu reeds is dit kursuspakket voor 42,50 verkrijgbaar bij Teleac en bij uw fotohandelaar. Misschien een aar dig kado voor Sinterklaas. Het werk boek is zo opgezet, dat het ook op zichzelf een uitstekende leergang is voor wie graag beter wil leren foto graferen en/of filmen. Al is het na tuurlijk het beste om straks, met dit boek bij de hand, de televisiekursus te volgen. Een kursus, die bedoeld is om zoveel mogelijk fotografen en fil mers zoveel mogelijk plezier te doen beleven aan hun kamera. van de 'geboorte' van onze vernieuwde en smaak volle kollektie geboortekaartjes. Receptie: op alle werkdagen bij ons aan de zaak. Alle aanstaande ouders die natuurlijk iets moois willen voor de a.s. blijde gebeurtenis, nodigen wij bij deze uit om uit die prachtige kollektie van 133 verschillende geboorte kaartjes hun keuze te komen doen! Behoort dure geluidsapparatuur tot noodzakelijk bezit van de amateurfilmer? Het hifi-tijdperk was er nu eenmaal eerder dan de super-8 geluidsfilmerij. Geen wonder dat deze vraag steeds weer opdoemt. De meeste beginnende filmers hebben al vaak complete hifi-stereo-apparatuur in huis. Het spreekt vanzelf dat men dan aan het geluid bij de films bepaalde eisen stelt. Aan die eisen kan tegen woordig ruimschoots worden voldaan. Er zijn voor camera's geschikte draag bare bandrecorders, die professioneel geluid bij de film meenemen. Er is gesynchroniseerde montage-appara- tuur voor de amateurfilmer, waar een prof-filmer jaloers op kan zijn. Echter, alie waar is naar zijn geld. Goede geluidsapparatuur die aan de verwachtingen voldoet, namelijk film geluid opnemen en weergeven van hoge kwaliteit, geluid dat bovendien synchroon bij de filmbeelden blijft lopen, vergt een speciaal budget. Iemand die verder wil met zijn film hobby, dient zich van tevoren terdege te informeren, in elk geval minstens zo grondig als bij de aanschaf van de filmcamera. Naar verhouding is het grootste deel van de filmende amateurs al dik te vreden met de huidige geluidsfilm- praktische tips -} voor fotografen V- *7.k s él *j in de vorm van V fkTl een foto-driefuik We gaan de nachtschuit weer in! Dat is een uitdrukking, die nog da teert uit de tijd vóór de trein en de auto, maar die toch door ieder een wordt begrepen. Het donkere seizoen gaat weer beginnen en dan nestelt een mens zich 's avonds graag voor het glazen oog van de televisie. Of zoekt naar kreatiever bezigheden. Dat laatste heb ben wij op een avond gedaan: we trokken met de kamera de stad in op zoek naar leuke foto-motieven. Zo'n zwerftocht door het duister is net een foto-safari: je weet van te voren niet wat je zult fotografe ren. We hadden wèl een voorzorgsmaatregel genomen: in onze ka mera zat een extra gevoelig filmpje van 400 ASA (27 DIN), waar mee je ook in het duister goede resultaten kunt bereiken. De eerste foto is daar een voorbeeld van. Van zelfsprekend heb je in deze omstandigheden een lange belichtingstijd nodig, dus hadden we een sta tief meegenomen. Dat zetten we neer op het trot toir vlak bij een stoplicht. Toen het licht op groen sprong, maakten we een opname van 4 sekonden. Voldoende om een boeiend lichtspel te verkrijgen van de lichten van de auto's en de lantaarns. Het grappige is, dat de auto's zelf niet zichtbaar zijn; wel de lichtlijnen van de lampen. Ook voor de tweede foto hebben we een belich tingstijd aangehouden van vier sekonden. Op deze foto wordt het straatlicht mooi weerkaatst in het natte wegdek. De toren op de achtergrond wordt beschenen door schijnwerpers. Omdat die toren zo'n opvallend motief was, hebben we er vanuit een andere hpek nog een paar opnamen aan ge waagd. Het werd dit "lichtbaken in de duisternis", een geslaagd plaatje, dat - vinden we - een mooie afsluiting vormt van deze foto-safari door een stadscentrum bij avond. camera's. Meer hoeft er voor hen niet bij. Zij zijn met hun resultaten al dik tevreden. En als regel terecht... Voor hen geldt alleen: een goede extra microfoon kan het geluid nog beter maken. Een extra luidspreker bij de projector zorgt voor een nog betere weergave. Een viewer met geluids weergave is een fijn attribuut om per- fekte geluidsfilms te monteren. Voor wie zelf thuis wat professionelere titels wil maken, is een titeldoos met plak- of magneetletters een uitkomst. Er zijn allerlei titel-lettersystemen en allerlei soorten letters in de handel. Een „Cinegraphica" waarmee projec tor en camera worden „gekoppeld", geeft de mogelijkheid om dubbelop namen te maken met titels: filmtitels over een bewegend beeld. Hetzelfde apparaat kan ook worden gebruikt voor trucageopname. Om de filmprojector tijdens de projec tie een stevige plek te geven, zijn er allerlei soorten en formaten projectie tafels in de handel. Handig bij zo'n projectie-tafel is de „projectieboy", een handig kastje met enkele schake laars om één of meer projectoren in combinatie met bandrecorder en/of platenspeler te bedienen. Dit handige hulpmiddel is voorzien van een verlicht matglas om snel breuken in films e.d. op te sporen. Nieuw in Nederland is het systeem om ook met de super-8 camera cinema scope films op te nemen. Men heeft daarvoor een aparte voorzetlens nodig. Die lens „knijpt" een tweemaal zo breed beeld samen op het super-8 filmbeeld. Dezelfde lens wordt later voor de projector gezet om het in elkaar gedrongen beeld weer twee maal zo breed op het reuzedoek te projecteren. Gezien de kwaliteit van de moderne super-8 films is er geen merk baar kwaliteitsverlies zichtbaar. De meeste filmamateurs weten schitte rende resultaten te verkrijgen met super-8 cinemascope. Wie veel films schiet en deze later zelf van geluid voorziet, kan een stripe-ap- paraat kopen. Daarmee kan een aar dige kostenbesparing worden bereikt, maar het zelf stripen vergt tijd en nauwgezette aandacht. Wie zijn films van stripe laat voorzien, doet er het beste aan meteen balans-stripe te laten aanbrengen. Het is de smallere stripe aan de perforatiekant van de film, waarmee de film strakker in de projec tor staat. De moderne projectoren laten deze balans-stripe niet onbenut door de mogelijkheid van dubbel ge luidsspoor, of bij de duurdere model len, zelfs stereo-geluidsweergave. ïrkt aantal' 1 wel zo eren, als je oor deze i door te perso- >30- k. Stuur oonlijke ïrsoneels- Zieken- een complete JPER KEUKEN ouwapparatuur jrland B.V., Vianen S snbordjes iat uil zes porcelei- nel molenmoiieven Ie I47.SO TZER. Amsterdam WINNEN sjeblieft service voor de Jis Puzzelspelen Buze momuren Blvoudige glazen 100.— per bril Smeren Amsterdam BamevekJ iioelo,a,ends»een 'UPPEN Veenenda al Kamnpn

Soester Courant | 1980 | | pagina 21