1 „Kretologen - spandoekologen en krakologen declasseren onze vaderlandse structuur yoga Schoenen met kadoos ■mmMmmïmmsmw-imm mmmamsmmms laiiiiiisiiiiir isö« y n H 'n ijili Ü-kstoRint J Stichting Ontwikkeling Soest stemt in met start Dalwegplan Voorzitter Zakenkring in jaarrede: ada hogarth heeft nog enkele plaatsen vrij Arie van de Hoef groenteman af Jan Visser reageert op „jaarrede" Sluiting Luchtmacht museum 77-jarige autobestuurder rijdt dwars door spoorboom Zoekt U een WONING? butzelaar makelaardij zoek uw woning zelf uit! Laat deze maand een kleuren film bij ons ontwikkelen en afdrukken. En u ontvangt geheel gratis een 33 toeren plaatje (met extra lange speelduur) van niemand minder dan Martine Bijl. Een exclusief plaatje met Martine's elf liefste kerstliedjes. Dit unieke plaatje is alleen verkrijgbaar bij uw Presto Print foto vakman. Breng uw volle kleurenfilm naar: 3 Soest'*r Courant van woensdag 3 december 1980 3 Afgelopen vrijdag heeft groenteman Arie van de Hoef op zijn receptie in EItheto aan 't Driftje afscheid ge nomen van zijn klantenkring. De be langstelling was erg groot. Het venten zat Arie al van jongs af aan in het bloed. Als jongen ging hij venten in Soest en Bilthoven. In 1937 verhuisde de familie Van de Hoef van Soester- berg naar Soest. In 1940 leerde Arie van de Hoef zijn vrouw kennen en is in de oorlog met haar getrouwd. Als huis-aan-huis groenteman maakte Arie van de Hoef lange dagen van soms wel vijftien uren. Achtenveertig jaar lang heeft hij zijn werk met liefde gedaan. Hij hoopt dan ook dat zijn klanten hem niet gauw zullen vergeten. Bij de opening van de tentoonstelling van de Baarnse kunstenaar Jan Vos man in het Artishockgebouw heeft Jan Visser gereageerd op de inhoud van de jaarrede van de voorzitter van de Soester Zakenkring. Sprak de voorzitter van de Zakenkring, de heer W. Schotanus, over kretologen, spandoekologen en krakologen, Visser van zijn kant had het over de „nonsens van deze fabrikoloog". Visser vond dat er heel wat fout zat in ondernemersland en hij citeerde wille keurige berichten over vrije onderne mers uit de krant: Afvalbedrijf van storting chemisch vuil verdacht; Dio xine bedreigt Waterland. „Zo gaan vrije ondernemers om met ons en met de aarde waar Jan Vosman zich grote zorgen om maakt. Dolgedraaide onder nemers botvieren hun macht en schijn welvaart achter schijnheilige argu menten om jonge werknemers van de straat te houden", aldus Visser. Met Schotanus was Visser het eens dat „we blut zijn", maar dan „dankzij managers en industriologen als de voorzitter van de Soester Zakenkring" „Als het van de vrije ondernemer afhing, bestond er helemaal geen cul tuur meer in Soest", aldus Visser. RESTAURANT Van den Brink Soesterbergsestr. 122 Soest Tel. 02155-12706 LUNCHEN? Onze steeds wisselende spijskaart komt zeker aan uw wensen tegemoet! Ook dit jaar sluit het Luchtmachtmu seum op het Kamp van Zeist aan de Kampweg haar poorten weer geduren de de winterperiode. Deze sluiting met ingang van 1 december betreft alleen de publieke openstelling. Groepsbezoeken kunnen op werkdagen evenwel gewoon doorgang vinden. Een telefonische of schriftelijke afspraak tevoren met de administratie van het museum is wel noodzakelijk. Telefoon 03404-34222. toestel 2270. Vorige week woensdagmorgen om on geveer half elf reed een 77-jarige autobestuurder dwars docr de neerge laten spoorboom bij het NS-Station Soestdijk. De spoorboom werd totaal vernield en ook de voorruit van de auto ging aan diggelen. De bestuurder ver volgde, van de schrik zoals hij later verklaarde, zijn weg. Hij kon worden aangehouden en kreeg een proces-ver baal voor doorrijding na een aanrij ding. Ook de spoorwegen zullen nog wel een rekening presenteren. kom naar mlddblwljkstraat 64 telefoon 02155-13639 In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie en... met onze assistentie. Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. „Eén van de doelstellingen van de Vereniging Soester Zakenkring, verankerd in onze statuten luidt: Het bevorderen van de bloei van de gemeente Soest als woon- en werkgemeente. Als zgn. kretologen, spandoekologen en niet te vergeten „krakologen" bezig zijn onze vaderlandse structuur tot één grote hoop gelatenheid, ja onvermogen, te declasseren, dan kan dit ook de vrije ondernemer niet langer onberoerd laten. Hij heeft het recht en de plicht zijn stem duidelijk te laten horen en niet alleen binnen zijn bedrijf. We kunnen voor ons zelf geen „ver van mijn bed show" meer opvoeren, als naast de deur onroerend goed zonder overeenkomst van gebruiker wisselt, als blokkades van energie-verwekkers een reëel gevaar voor de voortgang van onze economie gaan vormen en als de werkgelegenheid nog eens extra in gevaar gebracht wordt door de destructieve agitatie tegen uitgezochte ondernemingen, waar men meent een „fijne neus" voor te moeten hebben!" Aldus de heer W. Schotanus, voorzitter van de zakenkring in zijn vorige week uitgesproken jaarrede. Hij wees daarin ondermeer op de noodzaak van een nieuw bedrijfsterrein in Soest en Soesterberg; het probleem van de hulsvesting; de onrustbarende stijging van de werkloosheid juist in Soest; het ontbreken van vakbekwaam personeel die zei verder ook voorstander te zijn van de Weg-om- de Noord als oplossing voor het Soester verkeersprobleem. „Wij hebben geen behoefte aan agita toren en met ons moeten de mensen zich spoedig gaan realiseren, dat ver dere tolerantie en gelatenheid dienaan gaande, catastrofale epidemieën door onze toch reeds sterk aangeslagen economie zullen jagen! Een besmetting, waar minstens een generatie lang (zie Engeland), géén afdoende bestrijdingsmiddel voor te vinden is. Wij en onze mensen passen ervoor, na een leven van keihard werken, zelf ontwikkelingsgebeid te worden, waar op dolgedraaide, alternatieve her vormers hun lusten kunnen, botvieren" zo zei de heer Schotanus. Naar zijn mening staat het belang van honderd Soester industrieën, groot handelaren en dienstverlenende be drijven, waar meer dan 3500 mannen en vrouwen voor zichzelf en hun kinde ren het „brood op de plank" vandaan halen op het spel. „Langzaam maar zeker dringt; het door en ik weet nu ook het manage ment van de Industriebond aan mijn zijde: „Werkgelegenheid vóór alles, geen betere sociale zekerheid dan een baan". Hij riep daarom de Soesters op wijs met de ondernemingen te zijn en er achter te staan. Bedrijfsterrein Er moet op korte termijn een nieuw bedrijfsterrein komen voor ver- plaatsings- en dan wel expansiebehoef te van Soester ondernemingen. Rond het daarvoor bestemde ontwerp-be- stemmingsplan Nieuwe Gracht (10 ha.hebben zich echter planologische problemen afgetekend. Het is echter van het grootste belang dat de gemeen te met voortvarendheid aan dit plan verder werkt. De situatie in Soest klemt te meer, omdat in de regio geen alternatieven voor vestigingsmoge lijkheden voorhanden zijn. De tot standkoming van een regionaal be drijfsterrein van 100 ha. in Amersfoort (De Hoef) mag niet voor 1985 worden verwacht. Zolang kunnen de Soester ondernemingen niet wachten, aldus de voorzitter. Ook elders zitten ondernemingen in ruimte-problemen, zoals aan de Amersfoortsestraat in Soesterberg. Hierbij speelt ook een rol de aanslui ting van de nieuwe rijksweg Utrecht- Amersfoort op de Van Weerden Poel- manweg. Deze vraag is actueel gewor den na het verdwijnen van de wijk „Ons Belang". Als het niet mogelijk is de Richelleweg rechtstreeks op de Van Weerden Poelmanweg aan te sluiten, verdient het volgens de heer Schotanus aanbeveling om te bestuderen of het Ons Belang-terrein voor bedrijfsdoel einden kan worden bestemd. Dit sluit goed aan bij de ontwikkeling die juist dit deel van de Amersfoortsestraat heeft doorgemaakt: een verschuiving van een traditionele woonfunctie naar een meer gemengde woonwerkfunctie. Met name voor de dienstensector lig gen in dit gebied goede mogelijkheden. Verkeersproblemen Sprekend over het Soester verkeers probleem merkte de heer Schotanus op dat na de Weg-over-de-Eng en de Centrumweg, twee maatschappelijk niet haalbare plannen, de oplossing nu gevonden moest worden in de Weg-om- de-Noord; de rechtstreekse aanslui ting, door de polder, van de Soestdij- kerstraatwcg/Biltseweg op de Birk- straat nabij Amersfoort. „Indirect wordt dan ook vanaf die kant de aansluiting op het rijkswegennet van Soest verbeterd. De gemeente Amersfoort denkt namelijk serieus aan een nieuwe brug over de Eem, ter hoogte van Hoogland en het Amers- foortse industrieterrein. Wanneer in dat interregionale stelsel „de weg om de noord" zou worden ingepast - en dat moet op milieu-hygiënisch verant woorde wijze kunnen - dan kan (op den duur) de verkeersproblematiek van Soest tot een oplossing worden ge bracht. Dan kan weer leiden tot een goede aanpak van verschillende intern stedebouwkundige problemen In onze gemeente. Het belangrijkste winkel centrum Van Weedestraat zou veel attractiever en voorzien van goede parkeergelegenheid, kunnen worden vormgegeven. En dat is dan maar één voorbeeld", aldus de voorzitter van de Zakenkring. Woningvoorziening Voor de goede ontplooiing van het Soester bedrijfsleven is de woningvoor ziening van essentieel belang. Het toewijzingsbeleid moet in Soest selec tief zijn, mede door de temporiserende werking van provinciale zijde. „Doch binnen de beperkte mogelijkhe den is het wel van belang ook hoge prioriteit toe te kennen aan de econo mische factor. Het is op zich een goede zaak, dat het gemeentebestuur vorig jaar besloten heeft om periodiek om trent de toewijzing van woningen aan sleutelfunctionarissen overleg te voe ren met de KvK en het GAB. Dit naar voorbeeld van een dergelijke overleg commissie in de gemeente Amersfoort. In Amersfoort wordt echter een posi tief advies van deze commissie ver taald in een directe toewijzing, in Soest is de economische urgentie evenwel „ingebed" in een breed opgezet pun- tenstelsel", zo zei de heer Schotanus. Daardoor blijft de onzekerheidsfactor binnen het Soester stelsel erg groot. „Het komt mij voor dat wij na bijvoor beeld een half jaar dit systeem van prioriteitstelling ten behoeve van eco nomisch gebondenen nog eens op zijn effect zullen gaan toets'en in overleg met de Kamer van Koophandel en zo nodig op een herziening bij het ge meentebestuur zullen aandringen". Personeel Sprekend over personeel zei de heer Schotanus: „De Soester ondernemer maakt zich ernstige zorgen over het gebrek aan vakbekwaam personeel, Birkstraat 2, Soest, tel. 12874 meer in het bijzonder voor de toe komst. In beginsel gaan onze bedrijven ervan uit. dat hun werknemers aange worven worden uit het voorhanden zijnde potentieel aan werkkrachten in de gemeente zelf. Met het oog op dwingende kostenbesparingen in iéder bedrijf is het nastreven hiei-van van essentieel belang. Van nog groter be lang is echter de doelgerichte, op de Soester bedrijven afgestemde, scho ling en vakbekwaamheidsgraad. Hier schort het aan alle kanten. Ik doel hier in het bijzonder op de schoolverlaters, de jonge mensen dus, die het nu moeten aanleren om het straks te kunnen maken. Schrikbarend is de desinteresse van de jeugd voor de tech nische vakken, terwijl juist daar de ontplooiingsmogelijkheden voor vele jaren gereed liggen. Volslagen onbe grijpelijk!" De ondernemers zullen hun invloed moeten aanwenden om ervoor te zor gen dat de opleidingen in de regio meer afgestemd worden op de behoefte van het bedrijfsleven, aldus de heer Scho tanus. „Wij moeten'ze veel meer aandacht en tijd geven om ze, na hun algemene vorming, een gerichte practische op leiding te geven, waarbij ik, naast de reeds bestaande vervolgopleiding, denk aan b.v. het regionale KMBO- pi'oject (proefproject kort middelbaar beroepsonderwijs). Daarnaast zal het bedrijfsleven zich de vraag moeten stellen, hoe kunnen en moeten wij de jeugdige werknemers opvangen, zor gen-voor een..goede-opleiding .binnen het *bédrijf. met de mogelijkheid van het verkrijgen van ervaring en inzicht door aanvullende leerlingstelsels. Ze moeten van de straat! Om werkelijk tot een goede en kwalitatieve opleiding te komen, zullen wij constant druk moeten uitoefenen op de overheid, maar dan wel via het Bestuur „Scho lengemeenschap Eemland". Onrustbarend noemde hij in dit ver band de stijging van de werkloosheid in Soest ten opzichte van het provinciaal en landelijk gemiddelde. Hier is de stijging in één jaar bijna zeventig procent. Zwaar-weer Dat Nederland in economisch zwaar- weer terecht gekomen is, moet voor iedereen duidelijk zijn. Aan de schijn- welvaartsperiode is een eind gekomen. „Hoe gemakkelijk is het om de boos doener olieprijs of wereldsituatie nu de schuld van alles te geven. Zo eenvoudig gaat dat echter niet. Dat zijn de extra's Het zijn de weldoeners/regeerders in de eerdere kabinetten, die ons opge zadeld hebben met het tomeloze „ver zekeren van de wieg tot het graf!" Inderdaad, het is al een graf voor vele bedrijven geworden en het eind is nog niet in zicht. De subsidie- en regerings garantiesystemen als postordercata logussen in het leven geroepen, dien den vooral om de staatsinvloed op de bedrijven te vergroten. Die lading werd volledig door de vlag gedekt. Met sluimerende nationalisatie-gedach ten in het achterhoofd noemde men dat „geleide economie". Een landkaart met lege plekken en littekens is reeds het gevolg van die „pluk de dag" politiek. Het ware beter geweest te spreken van „misleide economie" en „pluk de ondernemers" politiek. Niet genoeg..., de jeugdlonen moesten krachtig stijgen, de werkweek ingekort worden en de ondernemers, hoe krach tig protesterend ook, zij hadden het eigenlijk slechts uit te voeren, te ac cepteren", aldus de heer Schotanus. Nederland staat verbaasd en weigert nog steeds de mentaliteitsverandering in onze samenleving als een failliete boedel te erkennen. Vrijetijdsbesteding „In plaats van werken voor de kost, schijnt het werken hier nog slechts heel vooruitstrevend als vrijetijdsbesteding geanimeerd te worden. De kentering is echter onafwendbaar. Nederland heeft de rekening gepresenteerd gekregen", zei hij. Hij vond dat „het steeds sterker aan zwellende leger van aan ons opgedron gen buitenfamiliaire opvoeders en be geleiders in overheidsdienst" danig on der de loep moet worden genomen. Deze miljoenen verslindende, meestal alternatieve wijsgeren moeten hun werkelijk nut voor de gemeenschap en dus niet alleen voor hun heilstaatidea- len nog steeds bewijzen. Het bedrijfs leven zal nu In veel mindere mate dan voorheen aan de kassa kunnen bijdra gen". Duurzame werkgelegenheid moet ge schapen worden; de vrije ondernemers verdienen de ruimte. De heer Schotanus meende dat het roer „als de weerga" om moeten alleen een doortastend zakenkabinet met voor keur voor een vrije-markt-economie kan het land uit de torenhoge conjunc turele en structurele problemen halen. „Overheid, wees zuinig op die bedrij ven. Niet de bekvechtende politieke partijen, maar zij vormen het werk, de boterham en de welvaart voor die 14 miljoen Nederlanders", zo besloot de heer Schotanus zijn jaarrede. soest, weegbreestraat 48, tel. 02155-18169 De Stichting Ontwikkeling Soest (S.O.S.) stemt er, ondanks naar haar mening niet volledige informatie, mee in dat het hele Dalweg-plangebied verder ontwikkeld wordt. De Stichting hoopt dat er zo voorkomen wordt dat er wederom delen overblijven, die „noch vlees, noch vis" zijn. Overigens vraagt S.O.S. zich af of de altijd zo gewenste zorgvuldigheid bij het plannen maken gebaat is bij het enorme tempo waar mee nu de hele procedure wordt afge werkt. Aangenomen dat daar gegron de redenen voor zijn, vraagt de Stich ting in de opgestelde struktuurschets van het plangebied toch zoveel ruimte te laten, dat er altijd nog „bijge schaafd" kan worden. In de brief aan burgemeester en wet houders, waarin S.O.S. deze opvatting kenbaar maakt, zegt het stichtingsbe stuur eigenlijk verrast te zijn door de omvangrijke opkomst van raadsleden en ambtenaren op de op 17 november gehouden informatie-avond. Daar stak de opkomst van de zijde van de bevol king schril tegen af, vooral als men daarbij bedenkt dat er onder andere het nieuwe gemeentehuis aan de ordp was. De verklaring zou volgens de S.O.S. kunnen liggen in de huidige maat schappelijke situatie, in de historie van de gemeentehuis-plannen öf in een teveel aan inspraak in één jaar. De leden van de Stichting, die de informatie-avond wél bezochten, zijn er niet helemaal uitgekomen, ook al omdat op deze avond de mededeling gedaan werd dat de voorbereidende werkzaamheden voor het gemeente huis, in verband met de financiële positie van de gemeente. Dat is voor „de inspreker" nu niet bepaald een stimulans om een uitge breid wensenpakket samen te stellen. Het wordt dan voor hem extra moeilijk om vanuit zijn toch al beperkte ge zichtshoek. een enigszins gefundeerde mening te geven over het al of niet gewenst zijn van woningen, sport- voorzieningen, café. hotel e.d. „Daarbij komt, dat tot nu toe géén sprake is geweest van enige druk van overheid of burger om binnen dit plangebied voorzieningen te realise ren, anders dan een gemeentehuis en een politiebureau", aldus de S.O.S. Zorgvuldigheid De Stichting dringt aan op grote zorg vuldigheid bij de voorbereiding en wel vanwege de centrale ligging van het plangebied binnen de gemeente. Het wordt de bouwplaats voor het gemeen tehuis en zoiets bouw je niet elk jaar. „Er moet daarom iets 'goed fout' zijn in Soest", vindt men, „als hiervoor géén passende belangstelling is: niet bij de afzonderlijke burger, niet bij groeperingen en zelfs niet bij het bedrijfsleven". S.O.S. betreurt het dat wederom een belangrijk plan wordt uitgewerkt, zonder dat het kan worden getoetst aan de hoofduitgangspunten voor de struk- tuur van Soest. Maar resumerend zegt S.O.S. om planologische redenen voorstander te zijn van de ontwikkeling van het gehele plangebied Dalweg; grote zorgvuldig heid bij de gedetailleerde invulling waarvoor ruime instemming van de bevolking nodig is; de voorbereiding van het gemeentehuis zo te laten ver lopen dat ruime belangstelling van de bevolking een vanzelfsprekend gevolg is en tenslotte het opstellen van de hoofduitgangspunten voor de struktuur van Soest voorrang te verlenen. 5S Sinterklaas heeft de laatste tijd grote problemen gehad zijn kadoos bij de goede en lieve mensen te bezorgen. De buizen van de centrale verwarming waren te nauw, maar de opkomst van de open-haard bracht uitkomst. Weliswaar moet zijn trouwe Pieter baas wachten tot de laatste gloed van vton«^one het vuur gedoofd is en alle dampen het rookkanaal hebben verlaten, ten minste wanneer hij wil voorkomen hoestend en proestend over de daken zijn weg te moeten vinden. Maar deze kleine vertraging is hem liever dan het op slinkse wijze omzei len van het moderne wooncomfort. Nu is het weer een en al gezelligheid wat het verjaarsfeest van de goed heiligman teweeg brengt. Gezelligheid en herinneringen zijn ze ker een plaatje voor het foto-album waard. Foto-techniek is niet ieders zaak. Wan neer moet je wel en wanneer moet je niet flitsen. De Kodak Ektralite 600 camera brengt uitkomst. Deze camera besluit zelf wanneer er moet worden geflitst. En met de ingebouwde telelens kun je bijvoorbeeld heel mooie por tretjes maken. Een fotocamera is een mooi cadeau voor wie thuis blijft, maar vooral voor wie deze winter de sneeuw opzoekt en ook 's avonds het gezellig etentje wil fotograferen.

Soester Courant | 1980 | | pagina 3