Bestuur blijft ook bij Gerechtshof Amsterdam op „nee" aansturen üdMCiiaker VAARDERHOOGT Twaalf jaar oude lichtreklame schaadt plotseling aanzien van de gemeente Meningen van Lezers Woningnood Protest tegen caravanstalling aan de Grote Melm Nog geen fusie in Soester volleybal-wereld 3? PLATENSPECIALIST Advies van welstandscommissie Puzzelspelen Marathon slaat aan bij vele enthousiaste puzzelaars Voorvallen Sinterklaas voor DOE-HET-ZELVEKS Kerstversiering maken metGroei en Bloei" 29 )0 'IJK snier in omstreken Sint Nicolaas komt bij de kinderen van de VVZ-leden SOESTD1JK BRUILOFTEN PARTIJEN RECEPTIES Juliana vorstin naast de rode loper Verkoop St. Joseph-woningen Molenstraat SIERADEN ALS OCCASIONS Aaron Sassoon Schoemaker's klassieke tip MARIE CLAIRE ALAIN 7.50 Kerstversieringen in huis T Soester Courant van woensdag 3 december 1 :st«e tiid igskaart tarten betuigings- n komen ze allen buons antvoor eideais aknebenie villa (praktijk- nestraat. smaakvol aange- grote garage. larderobe, mooie ndanks z'n 80 m2 van plavuizen en genpohl) inclu- 3rd in eiken. 3een problemen, complete bad- aanwezig voor 2. inklusief eigen geheel voorzien beglazing en ud door gebruik 3URG Soesterbera 1458 eigen woning bestraat 22A 10857 782287 6 december om 10 uur Jcomt Sint Nicolaas met zijn zwarte Pieten een bezoek brengen aan de Jcinderen van de VVZ-leden. Deze ■noeten uiterlijk half tien aanwezig zijn, want voor de Heilige Bisschop binnenkomt, worden de kinderen ge- Strakteerd. Verder staat er nog een bij zonderheid op het programma, zodat het weer een gezellige kinderbijeen- komst zal worden. CAFÉ-RESTAURANT BART KOOY Vredehofstraat 6 Telefoon 12525 Voor uw In oud-hollandse stijl ingerichte zaal Waarom noemt de rececent van dit boek in de Soester Courant het een onsmakelijke dubieuze geschied schrijving?" Zijn de feiten die in dit boek beschreven worden soms niet waar? Zo niet, waarom volgt dan geen vervolging of iets dergelijks? Zo ja, waarom mogen dan niet de feiten bekend gemaakt worden? Is het van zo'n groot belang dat in deze tijd „sprookjes" blijven gehandhaafd? Ik dacht dat we in een democratisch land leefden, waarin de persvrijheid een groot goed is. Voor mensen die niet gaarne „de waarheid horen" is het soms moeilijk deze toch te moeten vernemen. Voor die mensen die wel gaarne de waarheid willen weten, is het van belang dat er schrijvers zijn die, en zeker in dit geval, deskundig en van goede informatie voorzien, een boek schrijven. Dat deze informatie „hard" kan aan komen is nog reden om het dap. maar „onsmakelijke en dubieus" te noemen. Door het geven van een recentie in de Soester Courant, waarin alleen maar gespeeld wordt op de gevoelens van die mensen die graag „in sprookjes gelo ven", vergeet de schrijver dat er veel mensen zijn, die niet van „sprookjes" maar wel van de waarheid gediend zijn. Ik ben het dan ook volledig eens met de schrijver Evert Werkman in Het Pa rool stelt, n.1. „Wie dat alles liever niet hoort, wie zich gegriefd acht omdat het uiteinde lijke beeld dat dit boek oproept van een afgetreden koningin niet overeenstemt met dat van de eenvoudige, hartelijke, medelevende, onconventionele Julia na, moet dit boek niet lezen. Wie belang stelt in het leven en streven van een „waardeerlijke" vrouw „zal dit geschrift van de eerste tot de laatste bladzijde lezen om zich tenslot te af te vragen waarom al die opwin ding nodig was." „TULP" Naschrift redactie „Tulp" (z'n ware naam is bij ons bekend) heeft vermoedelijk nog nooit van fatsoensnormen gehoord. Deze normen werden door de beide schrijf sters verre overschreden. Maar dat zullen „Tulp" en de schrijfsters wel nooit beseffen. Dat heeft iets met innerlijke beschaving te maken. Heb je die niet, dan ben je ondanks alles een arm mens. Oók als het boek heel veel opbrengt. Wat gij niet wilt dat u geschiedt... gaat tegenwoordig blijkbaar niet meer op. Zet de woonruimte verdelers onder aam de lijst van woningzoekenden en de woningnood behoort in de kortst moge lijke tijd tot het verleden, heb ik mij eens laten vertellen. Een onzinnige bewering natuurlijk. Als er geen hui zen te verdelen zijn houdt immers alles op. Hoewel...? De stagnatie van de bouw in O verhees II zal vast niet door woningzoekenden veroorzaakt zijn Gelukkig begint het er naar uit te zien, dat er wat schot in de huizenbouw komt. Nu heb ik het volste vertrouwen in de eerlijkheid van het puntensysteem, dat voor de woningzoekenden zo knap is uitgedacht, maar het lijkt mij voor de betrokkenen wel moeilijk om zelf hun puntental bij te houden. Als nu de te verdelen huizen in categorieën inge deeld zouden worden, zou het mogelijk zijn dat men voor een huis in de A categorie 300 punten nodig heeft, voor een huis in de B categorie 250 punten enz. enz. Misschien bestaat die rege ling er al maar zou het geen aanbeve ling verdienen, voor de duidelijkheid, het aantal punten, eventueel aangezet in volgnummers, op de inschrijfkaar- ten te vermelden? Als bovendien iedere uitgegeven woon ruimte in het mededelingen blad van de gemeente bekend gemaakt wordt, met het aantal daarvoor opgespaarde punten, dan weten alle nog steeds zoekende mensen of ze bijna aan de beurt zijn, of nog lang niet. Meer openheid lijkt mij nauwelijks mogelijk. E. G. TIMMER-GEERLINGS A1 sinds 1975 zijn bewoners van het woninghouwcomplex van St. Joseph aan de Molenstraat in gevecht met het bestuur van de vereniging over de verkoop van de huizen. En het eind is nog niet in zicht. Het door de bewoners aangespannen kort-geding werd door hen gewonnen. Het bestuur ging daar op in beroep bij het Gerechtshof in Amsterdam en daar trof men elkaar vorige week. De raadsheer-commissaris van het Hof, mr. J. Spreij, bepaalde tijdens de eerste zitting, dat het bestuur eerst het principebesluit bekend moest ma ken of het de huizen al dan niet wilde verkopen. Het vorige week gegeven antwoord is, zoals te verwachten was, „nee". Tijdens de in 1975 onder voorzitter schap van de (toen aftredende) heer J. Korte, gehouden ledenvergadering, werd het bestuur door de leden ge machtigd over te gaan tot de verkoop van 48 woningen aan de Molenstraat aan de toenmalige bewoners. Voorzitter Korte noemde die verkoop toen „de beste garantie voor de in standhouding van de woningen". Het betrof de huizen op het zogenaamde „beneden" gedeelte, omdat het boven deel plaats moest maken voor het in middels allang afgevoerde bestem mingsplan Weg-over-de-Eng. In dezelfde vergadering droeg voorzit ter Korte de voorzittershamer over aan de heer H. Snel. Snel zei tot de heer Korte: Dankzij uw inzet breekt eigenlijk nu een periode aan waar in de voorzitter het wat makkelijker krijgt". De heer Korte werd daarna tot adviseur benoemd. Dat de „rust" er niet is gekomen is vooral aan de heer Snel te danken, die zich vrij vlot ernstig ging verzet ten tegen de verkoopplannen. Snel wist zich van meet af aan, door een wijzi ging in de bestuurssamenstelling, ge steund door een bestuursmeerderheid. Op één man na is ook het huidige bestuur tégen de verkoop maar zowel de heer Snel als de verenigingsleden willen weten, welke rechten de leden kunnen verbinden aan een toezegging van de voorzitter, toen gesteund door alle bezoekers van de vergadering. Nu stelt het bestuur dat het gaat om goedkope woningen, die de vereniging hard nodig heeft. Verkoop is niet in het belang van de volkshuisvesting in het algemeen, redeneert Snel. Naar zijn opvatting is het ook onjuist deze - Wij hebben schitterende gouden armbanden, chökers, han- ,gërs, ringen, horloges (met en zonder gouden band), munten e.d. voor 50 procent onder de normale prijs. Kijkt u daarom regelmatig in ónze goud-etalage, bij occasions. Laanstraat 18 diamantair - juwelier Baarn Rembrandtlaan 13 De Vereniging Vrienden van Eemland heeft een bezwaarschrift bij gedepu teerde staten van Utrecht ingediend te gen het verzoek van de heer C. P. van Etten om aan de Grote Melm een winterstalling voor caravana t<?.juogen inrichten. De aVrienden" zijn van mening dat bij inwilliging van dat verzoek de be stemming, vastgelegd in het plan Lan delijk Gebied van Soest, teveel geweld wordt aangedaan. De heer Van Etten stalt al sinds enkele jaren een zestiental caravans op zijn terrein aan de Grote Melm. Dat is in strijd met de argrarische bestemming welke het terrein kreeg toebedeeld. De „Vrienden van Eemland" constate ren in hun brief dat de naleving van de bestaande van kracht zijnde veror dening veel te wensen overlaat. „Er zijn tot nu toe nog steeds geen po gingen gedaan om de zestien gestal de caravans te verwijderen", aldus de vereniging in de brief aan G.S. „Omdat de daadkracht van de pro vincie in deze niet overtuigend is ma ken wij' dan ook krachtig bezwaar tegen de aanvraag tot ontheffing voor de stalling 's winters, van twintig ca ravans op open terrein van genoemd perceel. Het door middel van een ont heffing legaliseren van dergelijke akti- viteiten, in strijd met een verordening opgesteld om de kwaliteit van natuur en landschap te bewaken, keuren wij dan ook ten strengste af", aldus de „Vrienden". Men wijst ook op het streekplan Utrecht-Oost, waarin gesteld is dat het streven vanuit de landbouw onder meer gericht is op het „weren" van niet-agrarisch gebruik in het gebied dat de bestemming „agrarisch ge bied" kreeg. Ook" in het plan Landelijk Gebied Soest is de agrarische bestemming vastge legd. Aan het bouwen van noodzakelijke be drijfsgebouwen worden geen belem meringen in de weg gelegd. Soest heeft ook de grote waarde van de pol der onderkent door aan de bestemming „gronden voor agrarische doeleinden" toe te voegen: „van landschappelijke en natuurwetenschappelijke waarde" „Ondanks de toegekende hoofdbestem ming en verder toegekende kwalifica ties van dit gebied, is het „kamperen bij de boer" ons insziens een goede mogelijkheid tot extensieve recrea tie. Echter alleen dan wanneer de res trictie, gesteld vanuit de provinciale overheid, dat niet meer dan drie een heden geplaatst mogen worden, dan ook strikt wordt nageleefd", aldus de brief aan G.S. De „vrienden" zijn van mening dat het toelaten van dergelijke semi-stede- lijke ontwikkelingen (als het stallen van caravans) de kwaliteit van de lan delijkheid van het landelijk gebied, sterk doet afbrokkelen. Men verzet zich tegen de stedelijke druk op het Eemland gebied en men is van mening dat alles gedaan moet worden om de agrarische funktie van het gebied en de landschappelijke en natuurweten schappelijke waarden te handhaven. Onder grote belangstelling werd vorige week de jaarlijkse ledenvergadering van Volleybalvereniging Olympia Soest gehouden. Tijdens deze vergade ring is duidelijk geworden dat men voorlopig nog niet hoeft te rekenen op een fusie van de twee Soester volley balverenigingen. De geruchten doen wel de ronde, maar de kans er op is zeer gering. In zijn welkomstwoord bedankte voor zitter Wim Endendijk een aantal per sonen die zich zeer verdienstelijk bin nen Olympia hebben gemaakt. Twee personen uit deze reeks waren Dinie Kamerbeek, een van de mede-oprich ters van Olympia en Lenie de Bruin, die maar liefst 25 jaar lang in het eerste damesteam uitkwam. De begroting voor 1980-1981 werd zon der al te veel problemen goedge keurd. Besloten werd om in het vervolg de gehele Nevobo-contributie aan de leden door te berekenen. Ook zal met ingang van 1 juli 1981 de contributie verhoogd worden. In plaats van Jan Visser, die om persoonlijke redenen niet meer voor het Olympia-bestuur beschikbaar is, werd met algemene stemmen Linda Vellinga gekozen. Vragen werden ge steld over de slecht functionerende douches in Beukendal en de hygiëne die in vele zalen nogal te wensen overlaat. Het bestuur verwees naar de toezegging die de Sportstichting in haar vergadering vorige week heeft gedaan. De leden besloten de stappen van de Sportstichting af te wachten. Er zal zo spoedig mogelijk een plan op tafel komen om de materialen op een zo goed mogelijke wijze te beheren en te verdelen onder.de teams. Tenslotte was er een vraag naar aan leiding van fusie geruchten tussen SW en Olympia. Uiteengezet werd hoe de gang van zaken is geweest en <dat de uiteindelijke conclusie van het Olym pia-bestuur was, dat een commissie in het leven geroepen moest worden om de mogelijkheden van een fusie te onderzoeken. Het SVV-bestuur is van mening dat men tussen twee vereni gingen moet kunnen kiezen en ziet nog geen aanleiding voor een fusie. goedkope woningen aan het vereni- gingsbezit te onttrekken, vooral ook omdat de vraag ernaar groot is en het aanbod laag. Een bevredigende oplossing is volgens het bestuur dat de huizen bezit van de vereniging blijven en dat de wonin gen dan ook gerenoveerd worden. Voor deze renovatie is een plan gereed (voor twee woningen), dat inmiddels is aangeboden aan de provinciale direc tie volkshuisvesting. Daar moet de goedkeuring vandaan komen, voordat St. Joseph voor een financiële tege moetkoming in de kosten in aanmer king kan komen. Zou de provinciale directie deze kosten te hoog vinden, dan draait St. Joseph er zelf voor op. Indien overigens de president van het Gerechtshof te Amsterdam de bewo ners ook nu weer in het gelijk zou stellen, dan heeft het bestuur nog de mogelijkheid in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. Het kan dan weer jaren duren voordat een definitieve uitspraak wordt gedaan. Ai ome platen zijn gecontroleerd op uiterlijke beschadigingen en fouten speelt hoogtepunten uit de complete orgelwerken van Johann Sebastian Bach o.a. Toccata en Fuga in d. kl.t.; Wachtet auf, ruft unsdieStimme; Jesu meine Freude e.v.a. Suprise prijs SOEST: WINKELKRING Voor alle zekerheid! I KRING VAN WEEDESTRAAT - TEL.02155-10344 I Door een advies van de welstandscom missie over te nemen hebben burge meester en wethouders zich zo te zien aardig in de nesten gewerkt. Dat advies werd gevraagd over de plaats en uitvoering van een lichtreclame van het „Keukencentrum Soesterberg B.V.". De reclame staat er weliswaar al twaalf jaar, langer dan wélke re clame op die plaats ook, maar nu plots \indt de welstandscommissie „de reclame tè onregelmatig en tè storend ten opzichte van de andere aanwezige reclames. Daardoor wordt het uiterlijk van de gemeente op ontoelaatbare wijze geschaad". B. en W. hebben het advies van de welstandscommissie let terlijk overgenomen. De andere advi seur van het college, de directeur van gemeentewerken, had eerder al als zijn mening kenbaar gemaakt, dat het reclamebord, toegestaan kon worden,- Het feit dat de lichtreclame nu afge keurd kan worden, heeft alles te maken met een besluit van de gemeenteraad uit 1977. dat per 1 januari 1978 alle reclame-ontheffingen moesten verval len en dat er nieuwe vergunningen voor moeten worden aangevraagd. De „kerstboomtoestand" op die plaats (Hoek Amersfoortsestraat-Richelle- wegkon met ontheffing gehandhaafd blijven, alleen de reclame met de „oudste rechten" en zeker de langste plaatsingsduur, moet nu plotseling weg omdat het uiterlijk van de gemeente op ontoelaatbare wijze wordt geschaad. In de commissie voor beroepschrif ten hadden de leden geen enkele waardering voor de opvatting van het college. Het gaat duidelijk om een subjectieve beoordeling, gezien ook al het verschil in opvatting van de direc teur van gemeentewerken en de wel standscommissie. De beroepencommissie vond het eigen lijk"geen"zaak dfëUo'of'hên" behandeld mpest.iVQrden:, „het go'p is de, Jc.ool niet waard", zei de heer Van Logtenstein. Nu men er echter toch mee geconfron- Sinds een aantal weken wordt via uw Soester Courant de Nationale Rode Kruis Puzzelspelen Marathon gespeeld, die in totaal 26 weken zal duren. Uit de veie reacties die op deze Puzzelspelen Marathon zijn binnengekomen is gebleken dat vele puzzelaars de bedoeling achter dit puzzelgebeuren heel goed hebben begrepen. Voor hen die echter deze puzzelserie voor het eerst onder ogen krijgen wordt hierbij nogmaals onderstreept dat de opbrengst van deze Puzzel Marathon bestemd is voor het Neder landse Rode Kruis dat door deze finan ciële bijdrage in staat is een negental nationale Rode Kruis-taken optimaal ten uitvoer te brengen. Met medewerking van het Nederland se bedrijfsleven, dat voor de winnaars van deze Rode'Kruis-Puzzelspelen een prijzenkast met vele mooie prijzen ter beschikking stelde, kan deze puzzel serie dus voor alle partijen zeer succesvol verlopen. Deelnemers kunnen zelf de spelen kiezen, waarin zij het meest zijn ge ïnteresseerd. Met elke inzending maakt.men kans op één van de prijzen uit het prijzenpakket. Wie meer wil weten over de taken van het Rode Kruis, waarvoor de opbrengst van deze puzzelronde is bedoeld, kan daarover uitgebreide informatie ont vangen bij het Hoofdbureau van het Rode Kruis in Den Haag, telefoon 070-469595, toestel 500, Postbus 30427, 2500 GK 's-Gravenhage. Want het op sommen van de vele taken in binnen- en buitenland zegt alleen iets over de kwantiteit van de taken en niets over de wijze waarop het Rode Kruis deze taken ten uitvoer brengt. En het Rode Kruis wil wel degelijk tekst en uitleg geven oVer de wijze waarop het zijn hulpverleningstaken ten uitvoer brengt. Tenslotte is dat. wat meestal via de media bij het publiek bekend is. nog maar een klein gedeelte van al het Rode Kruis werk ten dienste van hen die daar om vragen in noodomstandig- heden. Tienduizenden vrijwilligers staan klaar op velerlei terrein. Met behulp van deze puzzelserie, waar aan ook ditmaal blijkens gegevens weer velen meedoen, kan het Rode Kruis hen van doeltreffende begelei ding en passend hulpverleningsmate riaal voorzien om zodoende een opti maal hulpverleningspakket te kunnen aanbieden. Doet U ook mee? teerd werd. wilde men wel weten wat het „te" bij onregelmatig en storend voor betekenis had. Was „on regelmatig" en „storend", zonder meer, dan wel toegestaan? De welstandscommissie had dan ook minimaal aan moeten geven wat zij wél aanvaardbaar vindt. Commissie-voorzitter mr. J. Beijering vond met de directeur van het Keuken centrum de heerT. van den Boogaard, dat men de beoordeling ook had kun nen omdraaien: Alle ander licht reclame is ten opzicht van die van het Centrum tè storend en onregelmatig! Commissielid mevrouw J. Allard wilde daarom weten welke normen het colle ge bij een dergelijke beoordeling han teerde en commissielid Beijen vond dat het college dergelijke reclame op die plaats kon verwachten. „Men staat daar wel bedrijven toe en als deze dan met reclame aandacht op hun bezigheid vestigen, dan mag dat niet", aldus de heer Beijen. Het gemeentelijk standpunt werd ver dedigd door de heer J. L. van Domme len. Hij vond dat er vanaf 1 januari 1978 sprake was van een geheel nieuwe situatie. Alle ontheffingen werden in getrokken en vanaf dat moment wordt iedere aanvraag opnieuw bekeken. De aanvraag van het Keukencentrum haalde het niet en dat had niets te maken met het feit dat het bord er al twaalf jaar stond, zij het dan met een andere tekst. „Het bord is te massaal (2.40 bij 1.40 meter) en op die plaats nu niet meer aanvaardbaar", aldus de heer Van Dommelen. De heer R. van Logtenstein meende echter dat B. en W. wel erg onzorg vuldig gehandeld hadden en een ver keerde afweging maakten. Dit dan met het oog op de historische volgorde waarin de borden in de loop der jaren geplaatst waren. „We gaan toch ook geen twaalf jaar oud huis afbreken omdat er later mooiere in de buurt gebouwd zijn?", aldus de heer Van Logtenstein. Na afloop van de openbare discussie trok de commissie zich in beslotenheid terug om het advies aan de gemeente raad te formulieren. Het gebeurde in de twintiger jaren toen op de Prinsengracht nog de kruierij van Mellenberg was. Alle voorkomen de werkzaamheden werden daar aan genomen. Zu speelde de kruier ook voor Sint-Nicolaas, en als vaste heilige kwam hij al enige jaren op de 5 december bij een zéér voorname fami lie achter het Rijksmuseum. Mellen berg had er de volledige uitrusting voor; een baard en een staf, en zo. En van zichzelf had hij een ronde gekleur de neus. Hij sprak met een diep liggende bas. In zijn spreken kon hij zich aanpassen bij alle milieus, en zijn kwinkslagen waren doeltreffend. Zo zij hij. wanneer hem gevraagd werd waar zwarte Piet bleef, dat die ondeugend was geweest en thuis moest blijven. Er deed zich echter op een heerlijk avondje iets vervelends voor; de krui er had een zware griep te pakken en lag in bed. Terwijl men hem bi) de familie Taerts. en nog wat, verwacht te. Maar geen nood, de knecht was er nog, en die zou het karwei wel opknap pen. Nu was Hein, de plaatsvervanger, een ras echte Jordaner die zich door de hoge functie wel heen zou kunnen slaan. Alleen, zijn wijze van spreken was niet zo beschaafd. Toen de chauffeur aanbelde met de boodschap dat de wagen voor stond, werd er nog een laatste blik op Hein en zijn uitrusting gevestigd. Goedkeu rend. Maar toen hij in de auto wilde stappen hield hij geen rekening met de hoogte van zijn mijter, waardoor dit vreemdsoortige hoofddeksel inplaats van een omhoog gaande, een liggende houding aannam. De chauffeur, behept met de geintjes van Mokum, hielp hem de steek recht zetten, en zei: „Niet zo de mieter, maar zó de mieter op". Tijdens de rit vertelde de chauffeur wat hij zich herinnerde van een Smt- Nicolaas avond, toen hij nog zo'n jaar of vijf was. Zijn moeder was weduwe en kon voor hem en zijn twee jaar oudere broertje geen Goede Sint thuis laten komen, en nu had ze op strooi- avond zelf iets bedacht. Ze ging achter de kamerdeur staan, en riep door een open kier met een mannenstem: „Zijn hier ook stoute kinderen?" En meteen gooide ze een hand vol pepernoten de kamer in. Ze had een witte handschoen aan, een handschoen nog van haar trouwen. Bij het verdere strooien keek ze zo eens om een hoekje de kamer in, en ze zag dat mijn broer haast alle pepernoten voor zich bijeen graaide. Op een gegeven moment kwam ze woedend de kamer in, en ze gaf dat loeder, die niets voor zijn kleine broer tje liggen liet, een. roffel op z'n achter werk. En omdat ik nogal teergevoelig ben, huilden we alle twee. Toen Hein bij zijn bestemming arri veerde, stonden de adellijke ouders hem op te wachten. Hein verontschul digde zijn baas en nam in de gang de geschenken voor de kinderen in ont vangst. Met ook een flesje dure parfum voor mevrouw, en een doos sigaren voor mijnheer. -Op statige wijze schreed hij de salon in en np.m plaats opeen speciaal voor hem gereed staan de zete. „Zo, zei hij, daar ben ik weer, en is dat de jonge juffrouw?" Mevrouw zei dat het een lief meisje was, waarop Hein de lekkere meid op z'n schoot nam. Ook werd de jonge mijnheer aan hem voorgesteld. „Die is wel eens lastig", zei mevrouw. Waarop Sinter klaas reageerde met hem zijn benen wel eens ergens onder vandaan te zullen verwijderen. En meteen: „Jank nou maar niet", gaf hij hem zijn cadeautje onder voorwaarde dat hij voortaan zijn streken laten moest. Zijn zusje ontving haar geschenk met: „Hier beeldje, wat lijk jij op je moe der". Bij het overhandigen van de parfum aan mevrouw, zei hij, dat een mens nu ook wel eens lekker ruiken wil. En aan mijnheer gaf hij de sigaren. „Mijnheer kan nu ook voor een ander luchtje zorgen". Hein kreeg er een sigaar van aangeboden, maar weigerde die aan te steken. Hij wilde geen schroeivlek in de baard van een eerwaardige. Koffie wilde hij ook niet, door de harige snor. „Een glaasje?" „Nou ja, daar schuif ik m'n snor wel even voor op zij". Bij het weggaan bedankte mijnheer de Sint voor zijn komst en voor de cadeaus. Meubelen, een etentje, kleding, boeken en platen, huisdiertjes of bloemen en planten kunt U allemaal kopen met een SOESTER KADOBON (en nog veel meer). Deze bonnen zijn verkrijgbaar bij VW SOESTERBERG en SOEST en bij de Rabobanken. Op woensdag 17 december wordt de Kerstvieringsavond van „Groei en Bloei" afdeling Soest weer gehouden. Iedere deelnemer krijgt een groot pak ket materialen, waarmee meerdere werkstukken gemaakt kunnen worden. Er worden voorbeelden getoond, maar ieder kan ook geheel werken naar eigen smaak. Wie persoonlijke hulp op prijs stelt kan zich wenden tot de instructeurs van deze avond: de heer Meijerink (leraar vakschool voor de Bloemsierkunst te Utrecht), en zijn echtgenote (gediplo meerd bloemschikster). Iedere deelnemer kan zo wat opsteken van bloembindtechnieken en speciale kneepjes die het kerstwerk een profes sioneel tintje geven. Het werken in gezelschap werkt bovendien zeer in spirerend! Hel materialenenpakket is zoals ge bruikelijk omvangrijk en zeer geva rieerd. Het bevat o.a.: veel coniferen- en dennegroen; bonte conifeer, olijf wilg (bont gevlekt blad), bonte en groene hulst fnet bessen, larix met kegeltjes, kronkelhazelaar, ijslands mos, kleine denne-appeltjes, drie bak jes met bijbehorend steekschuim en enkele kaarsen. Het hele pakket én de „les" kost niet-leden 20,-. Het aantal plaatsen, dat voor. niet-leden overblijft is meest al beperkt; de eigen leden van de Vereniging gaan natuurlijk voor. U kunt U telefonisch opgeven bij Mevr. J. M. Aten, tel. 12024, uitsluitend tussen 17.00 en 18.00 uur, die verdere bijzon derheden over de gang van zaken aan U doorgeeft. Sluitingsdatum voor op gave: donderdag 11 december. Kerstmis is een periode van drukte, gezelligheid en sfeer. Met een beetje kundigheid kunnen we zelf de kerstsfeer In huis vergroten door het maken van diverse kerstdecoraties. Kerststerren zijn in deze periode weer volop te koop en vormen een uitstekende basis in een kerstplan tenbak. Mede door hun mooie vorm en lange houdbaarheid zijn ze goed te combineren met andere bloeiende planten. Voor een kerstplanten bak nemen we een niet te diepe plantenschaal of rieten mandje waar we de planten inzetten. Een goede combinatie kunnen we maken door een kerstster met een begonia en een kaaps viooltje in het bakje te zetten. We halen de planten uit de pot en vullen de rest op met potgrond. De aarde dekken we af met een laagje sphagnum en plaatsen een of meerdere kaarsen tussen de planten. We werken de plantenbak verder af met wat „Nobilis dennetak- jes" die rondom in de aarde worden gestoken. Als achtergrond kan men een wat langere tak plaatsen, hiervoor kunnen we ook een tak bemoste larix nemen. Met wat ijslands mos, denneappels, euca lyptus, dadels enz. maken we de bak verder af totdat we een mooi geheel krijgen. Afhankelijk van de grootte van de bak kunnen we hierbij ook hya cinthen en kersttulpjes gebruiken. Hebben we de smaak al een beetje te pakken dan kunnen we met hangende kerststukken ook hele fraaie resultaten bereiken. Van sphagnum en wik keldraad maken we een bol ter grootte van een tennisbal welke we ophangen aan een lint. In deze bol prikken we eerst kerstgroen dat we mooi gelijkmatig rondom verdelen. Hiertussen steken we liefst wat fel gekleurde materialen zoals rode beshulst, pepers, rozebottels of zelfs mandarijnen en natuurlijk wat toefjes ijslandsmos. Eventuele bijmaterialen kunnen we naar eigen fantasie is deze bol verwerken. Wat ook erg decoratief staat is het versieren van een grote denneappel. Op de voet van de denneappel bevesti gen we met wikkeldraad een handvol sphagnum. Door hier ook weer meteeen een lusje in het wikkel draad te maken kunnen we hier het lint gemakkelijk aan bevestigen. In het sphagnum steken we nu het kerstgroen, heel mooi te gebruiken zijn kleine pinus topjes. Hiertussen verwerken dan ook weer diverse bij materialen zoals bij de hangbol.

Soester Courant | 1980 | | pagina 9