Benzinestation Splinter-Eemland aanzienlijk uitgebreid Unicef-kaarten kopen voor kinderen die op hulp blijven hopen J •Vlobil I Kerst-in 1980 in J Artishockgebouw Verbouwing Mariaschool kost ruim 5y2 ton VVD-fraktie doet boekje open over beleid" Na het strooien Nieuwe kursussen bij de V olksuniver siteit Soest/ Soesterberg ijswit- Meningen van Lezers Franse chauffeur in verkeerde Soest Afscheid Hopman Borreman Nauwelijks belangstelling voor begroting Twee illegalen melden zich Restaurant Soester Natuurbad Feestelijke Kerst Hors d'oeuvre Nederlandse chansons in de „Speeldoos" Openbaar fractieberaad P.S. 17 Soester Courant van woensdag 10 december 1980 Foto: Herman van Dam nteuw Splinter-Eemland bv. de bekende Ford-dealer uit Baarn, heeft zijn al vele jaren in Soest gevestigde benzine station op het drukke kruispunt Dal- weg-Beukenlaan, aanzienlijk uitge breid. Er zijn nu twee pompeilanden met in totaal zes pompen: drie voor „super", één voor „normaal"; één voor „die sel" en één mixed-pomp voor bromfiet sen. Het station is nu ook geheel ingericht voor zelfbediening. De uitbreiding en wijziging was mede een gevolg van het gedwongen verwij deren van de LPG-installatie; een beslissing van de Hoge Raad die voor alle LPG-installaties geldt, die in de bebouwde kom gelegen zijn. Splinter-Eemland is al zeven a acht jaar in Soest gevestigd en het bedrijf heeft hier alle .mogelijkheden voor het complete onderhoud van auto's; niet alleen de Ford-line, maar óók voor andere merken. Evenals voorgaande jaren zijn ook dit jaar Unicef kerstkaarten te koop. Wij meldden u dit al enkele weken.geleden. Toch willen wij -wat extra aandacht aan .Unicef besteden. Behalve de kerstkaarten is er ook volop keuze uit geboorte- kaarten, briefpapier, agenda's, bouwplaten en boeken. Speciaal in de dagen voor Kerst, 'is het Adventboek voor jonge knutselaars te 'kóóp. De gelden zullen besteed worden aan het welzijn van kinderen overal ter wereld, ongeacht hun geloof, ras, nationaliteit of politieke kleur. Unicef komt vooral op voor de rechten van het kind. In het kort gaat het daarbij om tien punten. - Recht op gelijkheid, zonder onder scheid van ras, geloof en nationaliteit. - Recht op speciale bescherming voor zijn lichamelijke, geestelijke en maat schappelijke ontwikkeling. - Recht op naam en nationaliteit. - Recht op voeding, huisvesting en medische zorg voor moeder en kind. - Recht op speciale zorg voor het gees telijk of lichamelijk achtergestelde kind. - Recht op begrip en liefde van zijn ouders en zijn omgeving. - Recht op kosteloos onderwijs en op spel en ontspanning. - Recht op hulp in geval van nood. - Recht beschermd te worden tegen verwaarlozing en uitbuiting. - Recht op te groeien in een geest van saamhorigheid, begrip, vriendschap en gerechtigheid onder de volken. Naar aanleiding van het verslag in uw krant d.d. 29-10-1980 betreffende de vergadering van de Verkeerscommis- sie Soest met de vertegenwoordiger van Centraal Nederland de heer Edel man, gaarne de volgende reactie van het vroegere Tensen personeel. Dat C.N. met exploitatieproblemen zit, is volgens de heer Edelman ondermeer te wijten, doordat de Fa. W.C. Tensen b.v. de C.A.O. voorwaarden niet zou zijn nagekomen. Tensen paste wel degelijk de C.A.O. voorwaarden toe voor iedere werk nemer. Zoals het wellicht ook de heer Edelman bekend zal zijn. dat de dien sten van dienstroosters door de Rijks verkeersinspectie ten alle tijde moes ten zijn goedgekeurd i.v.m. de Rijtij- denwet. Over onze te krappe rijtijden, waar over door hem werd gesproken, betrof o.i. alleen de lijn 77. welke notabene in overleg en combinatie met Centraal Nederland werd gereden. Over verdere krappe rijtijden op onze vroegere lijnen is ons nooit iets ge bleken. Vandaar dat wij als „oud" Tensen per soneel over de uitspraken van de heer Edelman bitter teleurgesteld zijn. Wij, die tientallen jaren met plezier bij de Fa. W.C. Tensen in dienst zijn geweest, betreuren het dan ook dat de heer Edelman juist dit bedrijf dat plm. 50 jaren Soest en omstreken met zijn openbaar vervoer ten dienste is ge weest, op dergelijke wijze een trap na probeert te geven. Mocht de heer Edelman de vervoers- belangen voor wat betreft de gemeente Soest met dezelfde zorgvuldigheid be handelen als zijn eerder genoemde uitspraken, dan vragen wij ons af of de slogan „Openbaar vervoer, goed voor U" werkelijk nog wel zo goed voor U is. Namens alle oud medewerkers van de Fa. W.C. Tensen b.v., Soest. J. Windey. DitISdfANöRA UIT SRI LANKA Uiiicef probeert zoveel mogelijk kin deren te helpen. De plaatselijke bevol king in ontwikkelingslanden wordt zo doeltreffend mogelijk geholpen. Vrij willigers uit eigen dorp krijgen een korte, eenvoudige opleiding voor het verlenen van diensten aan de basis: drinkwatervoorziening, gezondheids zorg en voedingsverbetering. Natuurlijk is hiervoor geld nodig. Uni cef probeert dat bij elkaar te krijgen door de verkoop van bovengenoemde artikelen. Verder bestaat er de moge lijkheid zich op te geven als donateur. Ook kan men zich abonneren op het blad „Unicef nieuws" dat om de twee maanden verschijnt. Elke bijdrage, geschonken aan de Uni cef, komt direct en volledig ten goede aan het kind. Unicefkaarten, kunstkalenders, boe ken. bouwplaten e.d. zijn te koop bij onderstaande adressen: WV-kantoor. Steenhoffstraat. De Ster, Van Weedestraat 47. Ned. Credietbank, Torenstraat. Van Straelenlaan 44. Insp. Schreuderlaan 4. Sparrenlaan 4. Lange Brink weg 62. Vorige week deed een uit Frankrijk afkomstige chauffeur een poging in Soest een bestelling kwijt te raken op een meegekregen adres. De straat was hier ook na veel zoeken niet te vinden. De politie bracht uiteindelijk uitkomst: de man bleek in Soest-Duitsland te moeten zijn. Zaterdag 20 december neemt Hopman W. Borreman afscheid van de Hopman Masselmangroep, die hij zo'n eenen twintig jaar lang geleid heeft. Dat afscheid valt samen met de officiële ingebruikneming van het geheel ver nieuwde clubhuis van de groep een de Sparrenlaan. Bij de opening, de instal latie van de nieuwe leider, de heer L. Adams en het afscheid zijn ook alle oud-leden van harte welkom. Om 19.00 uur worden alle belangstel lenden verwacht bij het troephuis aan de Sparrenlaan. Daar wordt een offi cieel programma afgewerkt dat onge- vfe^r fwee uurlrTTÏèslag zal nemen. Daarna is er ruim gelegenheid voor gezellig samènzrjn'éh het ophalen van oude herinneringen. De heer Adams was tien jaar lid van de groep; van '66 tot'76. Eerst als gewoon lid; later als assistent verkenners leider nam hij deel aan het verkenners leven. Door werkzaamheden was hij vier jaar verhinderd zich met de groep bezig te houden, maar nu wordt hij de nieuwe groepsvoorzitter. De opening van het troephuis zal verricht worden door een bestuurslid van de Stichting „De Wigwam" uit Soest, die de verbou wing financieel mogelijk heeft ge maakt. Zowel maandag als dinsdag hebben de raadscommissies de begroting voor het jaar 1981 doorgespit. Voor deze jaarlijkse happening was dit keer nau welijks belangstelling; slechts één man volgde de beraadslagingen vanaf de publieke tribune. Iedere commissie kreeg één uur toebe deeld om haar eigen begrotingshoofd stuk aan een nadere beschouwing te onderwerpen, maar de meesten had den dat uurtje zelfs niet nodig. De opmerkingen betroffen overigens soms belangrijke zaken als het verho gen van de gasprijs, waar PvdA-raads- lid J. v.d. Brakel niets voor voelt, maar die de gemeente ook maar opgelegd krijgt en minder belangrijke zaken als de gestegen kosten voor het schoon houden van de marktenhet verschil in financiële „waardering" tussen kin derboerderij en Molensoos (de soos krijgt véél te weinig in verhouding) en het belang van schoolzwemmen voor kinderen die al lang een diploma heb ben. De door het college voorbereide „sobe re" begroting biedt de raadsleden ook nauwelijks mogelijkheden er iets mee te doen en in eert Uiterst ontspannen sfeer gingen de beide dagen voorbij. Onder invloed van sterke drank hebben twee uit Turkije afkomstige marinen, respectievelijk 26 en 31 jaar oud, zich als illegaal in ons' lórtd verblijvende vreemdelingen gemeld. Zij zijn inmid dels naar hun warme vaderland over bracht. - Voor het achtste achtereenvolgende jaar wordt onder auspiciën van de Raad van Kerken Soest een Kerst-in georganiseerd. Ook dit jaar zal het y Artishockgebouw op de beide Kerstdagen voor dat doel geopend zijn van ÏH 14.00 tót 18.00 uur. Men kan de middag doorbrengen met dammen. schaken, scrabble, kaarten enz.; gezelschapsspelen waarvoor altijd X grote belangstelling bestaat of met een gezellig praatje met de andere -iS bezoekers. De spellen welke men tijdelijk aan de Kerst-in wil afstaan. kunnen bezorgd worden bij mevrouw Koelink, Pelikaanweg 12; mevrouw Kuus, P. de Hooghlaan 16 of bij de heer Habes, Schouten- :jB fc: kampweg 133. Om de kosten van de Kerst-in te dekken, kan men geld AL overmaken op rekeningnummer 48.22,38.828 van de Amrobank Soest ten U Jff name van de Penningmeester Kerst-in. Het gironummer van de bank is K 32750. Helpers en helpsters zijn die dagen uiteraard ook welkom. Ar De verbouwing van de Mariaschool in de wijk Soestdijk zal 552.340 gulden gaan kosten. Voor dat bedrag krijgt de school een gemeenschapsruimte; wordt de ongebruikte zolder ingericht als handenarbeidlokaal; worden de plafonds in de leslokalen verlaagd, en enige vouwwanden geplaatst, zodat bepaalde ruimten multi-functioneel kunnen worden gebruikt; wordt een buitenzonwering aangebracht en nog wat kosten betaald zoals de aanpassing van de c.v.-installatie, de tuinaanleg, brandblusapparatuur en architecten honorarium. Het besluit tot verbouwing van de Mariaschool is door het r.k. schoolbe stuur genomen op advies van een fusie begeleidingscommissie. Deze commis sie werd in het leven geroepen toen duidelijk werd dat het aantal leerlin gen in de wijk Soestdijk zodanig zal dalen, dat volstaan kan worden met één gebouw. De keus viel op de Maria school en het betekent dat de St. Theresiaschool, de andere r.k. school in de wijk, opgeheven zal worden. De Mariaschool is weliswaar aanzien lijk ouder gebouwd in 1921dan de St. Theresiaschool 1957maar qua bouw werk solider en biedt, binnen het raam van Bestek '81, ook meer mogelijk heden. De St. Theresiaschool heeft als nadeel dat het een zogenaamde verdie- pingschool is en een gymnastieklokaal mist. die wel bij de Mariaschool aan wezig is. Bovendien staat aan de Mariastraat de bij de r.k. scholen horende kleuter school, zodat de integratie makkelijker kan verlopen. De raad moet medewerking verlenen en het medewerkingsbesluit moet nog goedgekeurd worden door de minister van onderwijs. Daarna pas kan de verbouwing worden uitgevoerd. Aan de hand van de beslissing van de minister van onderwijs honoreert de minister van financiën de goedge keurde kosten. Dat geschiedt door de zogenaamde optrekking van het bouw jaar van de school. Overigens hoopt het schoolbestuur de samenvoeging van de twee scholen per 1 augustus 1982 doorgevoerd te hebben. Alternatiefplan Ondanks het advies van de begelei dingscommissie en het besluit van het r.k. schoolbestuur is er toch gewerkt aan een alternatief plan. Dat behelst het onderbrengen van alle leerlingen in de St. Theresiaschool. De opstellers van het plan zijn van mening dat de St. Theresiaschool. juist omdat ze moderner is, meer mogelijk heden biedt. Becijferd is dat er aan zienlijke kosten bespaard kunnen wor den. (3^2 ton). Weliswaar moeten er dan twee lokalen aangebouwd worden en moeten de kinderen voor gymnastieklessen naai de zaal bij de Groen van Prinsterer- school (met alle verkeersproblemen vandien), maar men veronderstelt dat er in totaal tonnen minder uitgegeven behoeven te worden. De planopstellers vinden dat de kleu terschool in de nieuwe aangebouwde lokalen moet komen en men is ook van oordeel dat de gymnastiekzaal bij de Mariaschool, nog niet zolang geleden voor veel geld gemoderniseerd, te gering is van afmeting om er nog lan ger gebz-uik van te maken. Gedurende de zomermaanden (als het niet regentmoeten de kinderen voor gymnastiek gebruik maken van de speelweide bij de St. Theresiaschool en bij kouder weer van de zaal bij de Groen van Prinstererschool. Het alternatieve plan heeft nauwelijks kans van slagen omdat in Bestek '81 is bepaald dat een school wel aan de binnenkant, maar niet aan de buiten kant mag uitbreiden. Tijdens de openbare ledenvergadering van de VVD op donderdagavond 11 december a.s. zal de VVD-fraktie haar beleid toelichten. Met daarbij een rui me gelegenheid om er over te discus siëren. Die gelegenheid biedt de fraktie elke Soester ingezetene. Om aan te geven dat het bij de VVD-fraktie óók om bijvoorbeeld het „welzijn" gaat. Welzijn is voor Soest zelfs een hoogst aktueie aangelegenheid, gezien het dwingende van de Rijksoverheid om een wel/.ijnsplan vóór 31 december a.s. vast te stellen. Laanstraat 70 - Baarn Ik ben weer thuis, ik heb er van genoten, Hoe mijn verjaardag werd gevierd, ik dank u zeer. En 'k zeg nu maar vooraf, 'k ben vast besloten, Het volgend jaar kom ik in Holland weer. De mensen zijn daar zo aaneen gesloten. Bij hen bestaat geen twist- en tweedracht meer. Want niet alleen de kleinen, ook de groten. Doen aan Sint-Nicolaas, voor mij is daar de eer. Het zal niet tot 't verleden gaan behoren. Dit 5 december feest van Sinterklaas. En wie het toch niet viert dat is een dwaas. Want nooit ga ik, de Sint, voorgoed verloren. Er zijn er altijd weer die zich als Sinterklaas vermommen. En wie niet meespeelt is er eentje van de dommen. Andere zaken die van algemeen belang zijn, zijn geen exclusieve WD-aange- legenheden. Juist in samenwerking met de andere frakties kan er veel gebeuren. O.a. een verbetering bren gen in de financiële situatie van de gemeente. Die is uiterst slecht en de roep om de reserves maar aan te spreken, wordt al gehoord. De VVD- fraktie wil dat er uiterst voorzichtig wordt omgesprongen met de reserves. Deze zijn bedoeld om gemeenschaps voorzieningen te realiseren. Maar niet bedoeld om gaten in de begroting te dekken. Ondanks dat die begroting 1981 zeer moeilijk sluitend te krijgen is. Veel middelen zijn vastgelegd in gron den die geen bestemming (meer) heb ben. Oplossing van de daaruitvoortvloeien- de financiële problemen kan slechts op langere termijn plaatsvinden. Akties op de korte termijn krijgen dan ook géén WD-steun. Dus géén rioolretri butie op dit moment. Eerst moet wor den aangetoond dat de invoering ervan juist nu noodzakelijk zou zijn. Ook de reserves van de gemeente NIET op maken. Géén reserves meer zou bete kenen dat de Soester inwoners bij elke tegenslag een hogere gemeentereke ning gepresenteerd krijgen. Dat wil de VVD-fraktie voorkomen. Ook wil de fraktie dat in deze raads periode de nieuwe lijn voor de ruimte lijke ordening wordt aangegeven. Veel belemmeringen voor een aanpak zijn er niet meer. De VVD-fraktie geeft een eerste aandacht aan leven, wonen, werken, verkeer en ruimtelijke orde ning. Maar het welzijn kan hierbij niet worden vergeten. Sleutelen aan welzijn heeft alles te maken met kunnen leven, goed wonen en mogen werken. Donder dag 11 december vanaf 21.00 uur kan de fraktie eens nader worden onder vraagd. In Café-Restaurant de Soester Duinen. Soesterbergsestraat 188. VAN WEERDEN POELMANWEG 4 - SOEST TELEFOON 02155-13156 Evenals vorig jaar bieden wij U, ook nu weer onze aan, deze zal bestaan uit: HUZAREN en ZALMSALADE PALING, GARNALEN, ZALM en HARING ARDENNER HAM, ROSBIEF, 25.00 FRICANDEAU en PATE P.P. Tevens kunnen wij ook andere koude schotels voor U ver zorgen van een eenvoudige Huzarensalade tot een uitge breid koud buffet. Telefonische bestellingen 02155-13156/22937 Wij zijn beide Kerstdagen voor dinérs gesloten! Wij wensen U prettige feestdagen en een voorspoedig 1981 In januari 1981 starten weer nieuwe kursussen bij de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Kunstgeschiedenis In deze kursus wordt de schilderkunst behandeld maar ook de beeldhouw kunst, architektuur en kunstnijverheid komen aan de orde. Ook worden musea bezocht. Wat is mooi en wat is kunst en wat is allebei? Maakt een kind van 4 jaar op de kleuterschool een kunstwerk of kan alleen een volwassene dat? Is alles wat in het Stedelijk Museum hangt kunst? Was Han van Meegeren een kunstenaar? En wat is een kunst kenner? Allemaal vragen die wel eens bij ons opkomen en waarover je zo lekker van mening kun verschillen. Als u in het vorenstaande vragen van uzelf herkent, is wellicht deze kursus iets voor u. U zult ervaren, dat over de vraag wat kunst is en wat niet, nog heel wat valt te zeggen. Ook zult u ontdek ken dat mensen, in verschillende tij den, ook heel verschillend tegen kunst aankeken. Op 12 dinsdagochtenden van 8.45-10.15 uur kunt u deze lessen volgen, te beginnen op 13 januari 1981. De prijs voor de hele kursus bedraagt 85,-. Op donderdag 11 december a.s. aan vang 20.30 uur is er in het Baarns Cultureel Centrum de Speeldoos een programma van Nederlandse chan sons door Wim Hogenkamp en het trio Rob Roeleveld. In het avondvullende theaterprogram ma van Wim Hogenkamp komt veel repertoire voor van de plaat, aange vuld met conférences en andere num mers, die voornamelijk muzikaal zijn en steunen op de eenheid die hij vormt met het begeleidend trio van pianist Rob Roeleveld. Vanavond 10 december aanvang 20.30 uur is er een programma van Zuid Nederlandse Pantomime Theater. Het programma van Cor van Geffen is een verzameling van korte acts die in elkaar overlopen. De nadruk wordt gelegd op de panto mime, waarbij enkele clowneske tintjes en een muzikale ondersteuning door gitaar en dwarsfluit ervoor zor gen dat het geheel een niet al te steriel gebarenspel is geworden. Met dit programma wordt gestreefd naar een groter publiek voor panto mime en clownerie. Lia Koolmees speelt dwarsfluit en Bert Dankers gitaar. De pantomimespeler Cor van Geffen, vanavond in Baarnse Speeldoos Docent is de heer Jean Chaigneau. De kursus wordt gegeven in de Prins Willem-Alexanderschool, Beetzlaan, Soest. Bridge Op verzoek van onze enthousiaste kur- sisten komt er een vervolg op de in september gestarte kursus Bridge. Deze vervolgkursus bestaat uit: 10 lessen op de donderdagmiddag van 13.30-15.30 uur, te beginnen op 29 ja nuari 1981. De kosten voor de hele kursus zijn 90,-. Docente is mevrouw Zwiers. De kursus wordt, evenals de vorige kursus, gegeven in de Prins Willem-Alexanderschool, Beetzlaan, Soest. r r.'.^ Gespreks-en discussietechniek ln deze kursus wordt o.m. aandacht besteed aan hoe te zeggen wat men denkt, hoe te komen tot een goede uitwisseling van meningen en tot een besluitvorming. Hoe funktioneert een groep en wat is de taak en de funktie van een gespreksleider in een groep. Al deze vragen en problemen spelen vaak een belangrijke rol in (groeps) gesprekken; het is daarom boeiend en leerzaam om daarin meer inzicht te krijgen. De kursus bestaat uit 8 lessen op de donderdagavond van 19.30-22.00 uur. Aanvangsdatum; 18 januari 1981. Kursusprijs: 90,- voor de hele kursus. Docente: mevr. drs. J. de Jager-Vee- neklaas. De kursus wordt gegeven in de Ingenhofschool, Molenstraat, Soest. Rechtshulp en wat daarmee samen hangt Een inventarisatie van instanties en personen die rechtshulp verlenen en hoe ze te bereiken. Wanneer moet men voor deze hulp betalen en wanneer is ze gratis? Die onbegrijpelijke brief van de belastingdienst of een andere over heidsinstantie. Hoe te handelen bij een huurconflict, een aanrijding, een bu renruzie of een echtscheiding? Wat kan een notaris voor me doen? Deze en nog vele andere zaken zullen tijdens deze lezingen aan de orde komen. En vra gen is hier vrij! In Soesterberg waar deze lezingen vorig jaar werden gege ven, waren zij zo'n sukses dat wij besloten hebben ze dit jaar in Soest aan te bieden. Op 2 maandagen t.w. 19 en 26 januari 1981 worden de lezingen gehou den door mevr. mr. A. M. van Nierop. Voor de beide avonden bedragen de kosten 15,-. Zij worden gehouden in de Van der Hucht IVO/MAVO, Valeriaan straat, Soest. Over de eveneens in januari 1981 te starten kursussen Muziek, psychologie en geschiedenis volgen nog nadere mededelingen. Aanmelding en informaties voor alle kursussen Op het kantoor van de Volksuniversi teit, Steenhofstraat 46, Soest (Arti shockgebouw), telefoon: 22195. Elke woensdagochtend geopend van 9-12.30 De P.S.-gemeenteraadsfractie (Jan Visser, Leidje Tomassen en Jan Nuij- ten) houdt op maandagavond 15 de cember a.s. met haar achterban om kwart voor acht openbaar fractiebe raad. Onder leiding van Wolter Spaink, voorzitter van „Progressief Soest" wordt de raadsagenda van deze maand besproken, waarop 19 onderwerpen voorkomen, o.m. de nota Grondbedrijf, het Welzijnsplan 1981-1984, de nota „Energiebesparingsbeleid Soest" en een nieuwe verordening op de onroe- rendgoedbelastingen. Dit politiek spreekuur wordt gehouden in gebouw „Gemeentewerken" aan de Lange Brinkweg 77, de eerste kamer rechts in de hal. Iedereen die informatie kan geven over de agendapunten en/of adviezen wil hebben in zake gemeentelijke aan gelegenheden, is van harte welkom. Verdere inlichtingen en afspraken bij het secretariaat van P.S. (Valeriaan straat 77), telefoon: 17692.

Soester Courant | 1980 | | pagina 17