Struktuurschets - Dal weg rm Toon Hermans one man show 1980 VAARDERHOOGT Tot 20 december inleveren lijsten Verkeersplan Taxichauffeur word je niet zomaar voor BOE-HET-ZEEVERS Amersfoortse Dichterskring Subsidie Viering basisgroep Baarn/ Soest SIERADEN ALS OCCASIONS Aaron Sassoon klein meesterwerk van een grote clown Fluitconcerten voor „een fluitje van een cent" Bloeiende kamerplanten rond de Kerst 19 Soester Courant van woensdag 10 december 1980 19 bestaat dd m°8e»iKhei<i om de ingevulde raPOrmatlefentam e^e","1 te l6V6ren het gemeentehuis, het atiecentrum en de hulpseoretarle Soesterberg gemeenWHkr?SpoUrmetn de8',1 dee' <hoo£ds'uK U uthalen In het 'InTdertaateelTike^ïr S"ïUmi de hulPioeretarle Soesterberg de knelDiïntenlils en blW'ot5eken- Door middel van het Invullen van genodigd mee te v eerste delen wordt de bevolking uit- genodtgd mee te werken aan de totstandkoming van het Verkeers- Zoals gebruikelijk is, wordt op de tweede vrijdag van de maand een dichter de gelegenheid geboden uit eigen werk te lezen en te praten met de aanwezigen. Op 12 december zal Jan Kuyper, een van de weinige Neder landse sonnettendichters, dat doen. Hij voert de lezer vaak mee naar zijn jeugd, vindt een contrast, werkt het doorgaans eenvoudige gegeven op een speelse, dikwijls leuk geraffineerde manier uit en is -wat een verademing!- ingetogen humoristisch. Een avond in het Theater aan de Appelmarkt, nr. 14 tegen betaling van 4,50 2,25 CJP). Aanvang 20.30 uur, inleiding 19.30 uur. Discussie na de pauze. Voor iedereen toegankelijk. Aan de vereniging Soesterbergs Be lang is een subsidie toegekend tot ma ximaal het huurbedrag van de ruim ten die de vereniging in het Dorpshuis nodig heeft voor het organiseren van de jaarlijkse Kerstaktiviteiten. A.s. zondag om 11 uur houdt de basis groep een viering met als thema; Verwachting. De plaats is- het gebouw De Ark. Reigerstraat 16. Baarn. Ook kinderen zijn van harte welkom. Voor meer informatie; Bert van Ommen, tel. 02154-13153, Tineke Dorr, tel. 02155- 11859. Zijn verleden wordt nagegaan door de overheid. Hij wordt gefotografeerd1; medisch gekeurd en moet een cursus volgen van twee jaar. Dan wordt hij wéér medisch gekeurd, een politie agent gaat naar zijn huis om te contro leren of hij werkelijk op dat adres woont. Wie is deze man? Zo zou een verhaaltje kunnen beginnen over de Londense taxichauffeur. Ook in Neder land moet hij aan allerlei eisen vol doen. Zowel aan landelijke als aan gemeentelijke eisen. De landelijke eisen komen voort uit de Wet Autoverkeer Personen (WAP). De chauffeur moet tenminste 19 jaar zijn,1 in het bezit zijn van een geneeskundige verklaring (deze mag maar 5 jaar oud zijn) en een goed gehoor en gezichts vermogen hebben. Hij moet bij zijn gemeente een verklaring opvragen omtrent zijn gedrag (deze verklaring mag niet ouder zijn dan 3 jaar). En vanzelfsprekend is een rijbewijs een eerste vereiste. Maar dat is nog niet alles. De grote en vele kleinere ge meenten hebben weer hun eigen aan vullingen op bovengenoemde WAP. Deze aanvullende regels zijn in iedere gemeente anders. Zo moet je als taxi chauffeur in Den Haag bijvoorbeeld, een proef van rijbekwaamheid afleg gen, een globale stratenkennis hebben en belangrijke gebouwen (van bijv. politie, ziekenhuizen of gemeente) we ten te vinden. Alleen dan krijg je in Den Haag een rijkaart en kan je achter het stuur van een taxi kruipen. Dat wil zeggen, als je tenminste aan de lande lijke eisen voldoet, en de taxi ook aan bepaalde normen beantwoordt. Van gemeente tot gemeente kunnen die aanvullende regels nogal verschillen. Zo mag je in Muiden zonder taxameter rijden, terwijl dit in de grotere ge meenten verboden is. Muiden heeft trouwens ook geen aanvullende regels op de WAP. Een chauffeur moet er natuurlijk wel aan de landelijke eisen voldoen. Als u een taxi neemt, weet U in elk geval dat de chauffeur u niet zomaar mag meenemen. Wij hebben schitterende gouden armbanden, chokers, han gers, ringen, horloges (met en zonder gouden band), munten e.d. voor 50 procent onder de normale prijs. Kijkt u daaróm regelmatig in onze goud-etalage, bij occasions. diamantair - juwelier Laanstraat 18 - Baam Rembrandtlaan 13 - Soest Resultaten van de via de in ,,Op 't Hoogt" van oktober 1980 huis aan huis verspreide terug ontvangen enquête-formulieren. De participatie-procedure bij de voorbereiding van de Struktuurschets voor het Dalweg-gebied bestaat uit: a. een informatie-avond op 17 november 1980 b. een schriftelijke enquête c. een discussie-avond op 10 december 1980. De resultaten van de punten genoemd onder a en c zijn en worden in ver slagen vastgelegd. De resultaten van de enquête, genoemd onder b zijn als volgt; Van de circa 14.000 verspreide enquête-formulieren zijn er ingevuld terug ontvangen: 586. vragen argumenten) antwoorden Vindt u dat bij de uitwerking van de plannen de landschappelijke waarden (bomen, hoogte verschillen en dergelijke) zoveel mogelijk moeten worden gehandhaafd? als argumenten zijn genoemd: - verstedelijking tegengaan - de Eng niet aantasten - de landschappelijke waarde handhaven - handhaving komt het plan ten goede - geen handhaving i.v.m. woningtekort Vindt u dat et aan de cornbinatié gemeentehuis- pleïn-politiebüreau andere bebouwing moet worden toegevoegd? als argumenten zijn genoemd: - een te geïsoleerde ligging - vanwege de woningbehoefte - verdere bebouwing is niet wenselijk - uit landschappelijke overwegingen niet gewenst - om een centrum-funktie te bevorderen Op het plein zijn voorzieningen mogelijk. Hieronder volgen enige mogelijkheden. Voor welke kiest U (zie tekening 3) als andere suggesties zijn gegeven: nee -geen mening (alleen invullen als u vraag 2 met "ja" hebt beantwoord) Aan het plein kunnen ook voorzieningen gewenst worden. Hieronder volgen enige mogelijkheden. Voor welke kiest u? (zie tekening 3) als andere suggesties zijn gegeven: als argumenten zijn genoemd: - woningen voor goede aansluiting met bebouwing - tegengaan van vandalisme - om een centrum-funktie te bevorderen - de woningbehoefte Vindt u dat ei in het Dalweg-gebied woningen moeten worden gebouwd? café markt zitgelegenheid kiosk/vitrines INFOrmatie-centrum geen voorzieningen muziektent terrasjes openbare toiletten park met water fontein schaak- en damtafel beelden warenhuis buurthuis overdekte rijw.st Ontm./Kult.centrum woningen restaurant met hotel gebouwde sportvoorz. wandelpark bioscoop/theater overdekte markt minigolf bejaardenwoningen kerk zitgelegenheden kl.schaligebedrijven Verl. Talmalaan ja nee geen mening als argumenten zijn genoemd: - er is grote behoefte aan woningen - verdere bebouwing ongewenst - er is behoefte aan huurwoningen - er is behoefte aan kleine woningen voor 1- en 2 persoonshuish. - voor een goede verbinding met andere delen van Soest Als u vraag 5 met "ja" hebt beantwoord, waar in noord en zuid moeten die woningen volgens u dan komen? (zie tekeningen 4, 5 en 6) in noord en zuid (ged.) in noord in zuid een beperkte hoev.h. als argumenten zijn genoemd: - de Eng heeft toch al zijn waarde verloren - het geeft een goede aansluiting op hot Soesterveen - het vormt een goede noord-zuid aansluiting - de landbouwgronden in Dalweg-zuid dienen te worden gehandhaafd - noord dient niet te worden aangetast Als u vraag 5 met "ja" hebt beantwoord en in zoveel mogelijk vraag 6 een voorkeur voor een plaats hebt uitgesproken, hoeveel woningen moeten er dan op de plaats van uw voorkeur worden gebouwd? als argumenten zijn genoemd: - geen hoge woningdichtheid zoals in Overhees - wel bomen en andere groenvoorzieningen toevoegen - voor de levendigheid (het moet geen spookplein worden) - vanwege de behoefte aan bejaardenwoningen - vanwege de behoefte aan goedkope woningen - om tegemoet te komen aan de grote woningbehoefte - ten behoeve van de werkgelegenheid - woningen met royale tuinen Moet er in het Dalweg-gebied ruimte worden gereserveerd voor gebouwde sportvoorzieningen. als argumenten zijn genoemd: - behoefte aan betere zwem-accommodatie - behoefte aan ontspanningsmogelijkheden - het gebied dient niet zonder meer te worden volgebouwd - behoefte aan een zwembad met sauna - behoefte aan een trimbaan - squash-centrum ja nee geen mening Als u vraag 8 met "ja" hebt beantwoord, waar moeten die voorzieningen volgens u dan komen, (zie tekeningen 5 en 6) in noord in zuid gesplitst, in N en Z 550 12 120 2 418 140 17 136 19 19 22 65 215 361 345 179 347 30 15 17 8 17 2 2 7 3 2 5 1 1 3 1 10 2 2 5 13 30 363 189 13 130 51 16 20 14 93 106 147 52 120 249 92 4 9 22 23 2 5 271 227 50 141 42 9 7 2 3 160 53 51 als argumenten zijn genoemd: - zuid laten zoals het is - er is meer ruimte in zuid - de sportvoorzieningen concentreren nabij sporthal Beukendal Alleen beantwoorden indien in vraag 6 een vanaf Verl. Talmat, voorkeur voor Noord is uitgesproken. vanaf S.Engweg Hoe vindt u dat de woningen in noord bereik- vanaf beide baar moeten zijn? Vanaf de Verl.Talmalaan, vanaf de Soester Engweg of vanaf beide? als argumenten zijn genoemd: - ontsluiting van twee zijden is het beste (rustiger) - ontsluiting vanaf de Beukenlaan is gewenst - de bewoners van de Verl.Talmal. dienen geen hinder te ondervinden, - de Soester Engweg niet met gemotoriseerd verkeer belasten - ontsluiting d.m.v. tunnel onder Dalweg Vindt u dat er een route voor voetgangers en ja fietsers moet worden aangelegd door het Dalweg nee gebied en over het plein van het gemeentehuis geen mening als onderdeel van een recreatieve route? als argumenten zijn genoemd: - de Soesterengweg is vlak bij - ja, aansluitend aan Z-zijde -ter verbetering van fietsroutes in en door Soest - wenselijk uit recreatief oogpunt - ter stimulering van de energie-besparing - alleen wandelroute - fietsers en voetgangers hebben ook hun rechten opmerkingen en suggesties 47 7 53 67 47 77 3 18 26 2 347 136 2 48 40 10 4 27 Is dit plan financieel wel haalbaar? De voorzieningen treffen bij het bestaande gemeentehuis (zie Rabobank) Zorgen voor voldoende parkeergelegenheid Mis een kostenberaming Ook winkels toevoegen Goede busverbindingen en bushaltes Postkantoor Tegenwoordige markt ongunstig en ongezellig Spoedige realisatie Speelruimte voor kinderen Telefooncellen Voorzieningen voor bejaarden en gehandicapten o.a. zwembad (ook in de gebouwen) V.V.V. kantoor Alleen laagbouw Waardering voor de inspraak Eerst de open plekken in Soest opvullen met woningen Eerst Overhees volbouwen Andere dingen in Soest hebben voorrang Brug over Dalweg voor langzaam verkeer Wel woningen, maar niet in dit gebied Waarom geen naam en adres, zo is het waardeloos Maak hier een hart van Kan ergens een ontworpen gebouw van Düermeyer bezichtigd worden? Sfeervolle woningen bouwen Wat kost deze z.g. inspraak niet? Plein maken voor manifestaties, kermis, muziek enz Carillon Woningwetwoningen Nieuw gemeentehuis achter gebouw gemeentewerken Eerst oude woningen renoveren Geen brug over Dalweg Meer platte-gróndkaarten plaatsen en straatnaamverlichting Actiegroepen torpederen deze plannen toch niet weer? Geen woningen bouwen, geeft te intensief verkeer Bouwprojecten ruim opzetten i.v.m. latere uitbreiding Nieuweweg te verkeersintensief Box voor tijdschriften Éénrichtingsverkeer in Dalweg Noord Ook aan voetgangers denken Verkeer Dalweg herzien, erg druk Houd de sportvoorzieningen aan de Koningsweg Geen voorzieningen, wel een verbetering van de democratische verhoudingen. Sportvoorzieningen aan de Zuidzijde (tunnel) Wordt van Weedestraat na realisering auto-vrij? Over de Dalweg heen Pol.buro en gemeentehuis aanleggen (Ede) Verkeerslichten op de nieuwe kruising Jeugdsociëteit Formulier 168 zeer negatief (niet verwerkbaar) Gemeente, let op uw zaak, unieke Eng niet aantasten B.B.-Oplaadruimte-noodaggregaat-schuilkëlder Jongerencentrum Gebruik terrein naast de Talmalaan voor meer sportaccommodatie Toelichtingen bij vragen indoctrinerend, geen werkelijke inspraak Wat blijft er met deze bebouwing over van het recreatieve karakter? Rotonde Dalweg maken na realisering Van Dalweg. Zuid gebied een park maken Bedankt voor inspraak (graag ook bij de te bouwen huizen) Volkstuinen tussen Dalweg en Molenstraat In het gebouw ook voorzieningen voor belastingen en ziekenfonds Maak van Zuid een centrum St. Josephgebouw afbreken en hier Gemeentehuis zetten (bij winkels en N.S. Laat bevolking maquette zien Oudheidkamer Weekmarkt langs Zuidzijde Dalweg Laat dit plan geen ambtenaren-hobby worden Ondergrondse garage en archiefruimte gemeentehuis Politieburo en gemeentehuis hoeven niet bij elkaar te liggen Voorbij hoogste deel dalweg richting Beukenlaan is een stortgat (Ijstijd) nooit dichten. Daartegenover kan men aardlaagjes waarnemen (gletscherherstuwingen) 1 18 11 24 4 36 19 18 Overdekt bad bij huidige natuurbad maken Geen enkele bebouwing, ook niet gemeentehuis en politieburo Geen woningen, want dan zijn er forse geluidwerende maatregelen nodig Er zijn te veel lichtpunten langs de Dalweg, energieverspillend Koopwoningen Ééngezinswoningen Woonerven De vraag wordt gesteld, of bij inlevering van 4000 formulieren, dit repre- sebtatief is voor de gehele bevolking Naast de schriftelijke reacties via het enquête-formulier, is een brief van de „Stichting Ontwikkeling Soest" ontvangen. Samengevat houdt deze reactie in: - het gehele plangebied te ontwikkelen; - zorgvuldigheid te betrachten bij de uitwerking; - de belangstelling van de bevolking voor dit project en voor het gemeentehuis in het bijzonder, te bevorderen; - zo spoedig mogelijk hoofduitgangspunten voor de struktuur van Soest op te stellen. Voor zondag waren er voor wat de waardering voor Toon Hermans betreft, twee partijen: fans die hem op handen dragen en bereid zijn hun laatste centen neer te tellen teneinde zijn shows een of meerdere keren te zien. Een minder heid die zijn humor niet kan vatten. Argumenten: Toon ziet het allemaal van de te zonnige kant, stelt het leven te rooskleurig voor en gaat in liedjes en conférences gemakshalve maar voorbij aan porties ellende, dichtbij en veraf. Ik weet niet tot welke groep u behoorde of thans behoort, maar ik maak mij sterk dat er na zijn laatste televisie-show een aantal Toon Her- mans-fans bij zijn gekomen. Heel kijkend Nederland zal hij niet hebben veroverd. Een clown, en dat is hij als geen ander, krijgt uitsluitend toegang bij mensen die in hun opvat ting van humor een positieve naïvi teit uitstralen óf kunnen opbrengen. De Toon Hermans van december 1980 is duidelijk een andere dan de Toon uit vroeger jaren. Minder de verkon diger van geloof-hoop en liefde, meer de vluchtige filosoof die op een razend knappe manier mensen en toestanden te kijk zet. Geloof-hoop en liefde, hij kan niet zon der, zijn gebleven. Minder oprdringe- rig, meer direct. Daarnaast een hoe veelheid onvergelijkbare humor die hem tot een clown van uitzonderlijk formaat bestempelt. De televisie mag dan een medium zijn waarop men soms schijnt uitgekeken, met Toon op de buis lijkt de uitvinding vandaag te zijn gedaan. Aangezien de grootst mogelijke minderheid van kijkend Nederland de beschikking heeft over video-apparatuur is er wat dit soort shows betreft een levensgrote markt voor de grammofoonplatenindustrie. En dus verscheen zijn laatste show op 2 LP's, uitgebracht door RCA. Tennis sen - De voorzitter van Ons Genoe gen - De vogeldeskundige - Wat ruist er door het struikgewas, kortom nage noeg zijn gehele show is er op te be luisteren. Fervente zwartkijkers moe ten „de Engel Gabriëlen ,,Ik wil 'n nieuwe wereld" er maar op de koop toe bijnemen, maar met de f 33,80 die u er voor kwijt bent haalt u wel wat in huis. Evenals in Carré, en tij dens de t.v.-uitzending, heb ik ook bij het beluisteren van zijn show op plaat kostelijke uren gehad. Wat mij betreft zal ik dit fonografische document van een groot artiest spaarzaam draaien. Hoewel. Als ik aan alles en iedereen twijfel dan komt hij er op te liggen. Zeker weten. En als mijn lachspieren weer eens ontwikkeld moeten worden weet ik ook waar ik terecht kan. Bij Toon Hermans, de artiest zonder en gagement volgens de tegenpartij. Ver geet het maar. Ook hij houdt geen neu tronenbom kommer en kwel tegen. Hij probeert slechts te bewijzen dat er ook nog andere gebeurtenissen zich op deze aardkloot afspelen. Wie dat nog niet wist moet zich deze dubbel LP zeker aanschaffen, en wie er wel van op de hoogte is krijgt het op 33 toe ren bijna twee uur lang bevestigd. Toon Hermans, een clown met een heel eigen golflengte. Afstemmen daarop. Via de Soester platenhandel is dat mo gelijk. Lr Ter verduidelijking: Erato, het platen label dat zoveel oud-klassiek werk in haar repertoire stopt, is dezer dagen op de platenmarkt gekomen mei een in velé opzichten zeer exclusieve LP. l£CL/\IRE-BLWEr NAiJiX;)T-CORREriE JhAN-13 EliRE MMBU: Ku=vr bi-}-f ,'h Vier fluitconcerten, gecomponeerd door vier zeer oude meesters, voor de belachelijke prijs van slechts f 12,95, wat ons betreft „een fluitje van een cent". Naast de altijd bijzonder fraaie hoesverpakking van Erato is de opna me in technisch opzicht volkomen per fect. Geen ruis te beluistereneen uit gebalanceerde klankverhouding. Wat u voor die ruim f 12,- krijgt'? Wat uitvoerenden betreft eveneens niet kin derachtig. Alle vier de fluitconcerten worden gespeeld door het wereldbe- róemde kamerorkest van Jean-Fran- gois Païllard, met.de dirigent als so list. Heerlijke concertjes waarvan er twee werden gecomponeerd door com ponisten die zelf eveneens fluitvirtuo zen waren. Michel Blavert, van hem is op dezé opname zijn concert voor fluit, strijkers en B.C. in a kl.t. te beluiste ren, was er zo een. Jacques-Chris tophe Naudot gespecialiseerd op dwarsfluit is op deze LP met zijn con cert voor fluit, strijkers en B.C. in C gr.t. op. 17, nr. 3 te beluisteren. Verder is vertegenwoordigd Michel Co- rette met zijn concert voor fluit en strijkers nr. 6. Tenslotte het concert voor fluit, strijkers en B. C. in C gr. t. van niemand minder dan Jean-Marie Leclair. Vier wonderschone fluitcon certen, gecomponeerd door vier tijdge noten, veelal in opdracht gemaakt van goed bij kas zittende opdrachtgevers. Muziek uit de hoog barok-periode. Levendig, voor die tijd pretentieloos, charmant. Muziek voor lange winterse avonden met een goed glas wijn als gezelschap. In deze donkere wintermaanden wordt altijd een groot assortiment bloeiende kamerplanten aange boden. Temeer daar wij in deze periode het vertier grotendeels binnenshuis zoeken en dan natuurlijk een fleurige vensterbank willen hebben. Kwekers zijn al maandenlang in de weer om juist tegen kerstmis hun met veel zorg opgekweekte planten op de veiling te brengen. Daarom zien wij in deze tijd dan ook planten die in de rest van het jaar niet te koop zijn zoals de kerstster of planten die opvallen door hun enorme grootte zoals de Azalea, Cyclaam en Begonia. De meest verkochte plant in deze tijd is natuurlijk"' de kerstster, verkrijgbaar in rood, rose en wit zowel als vertakte plant of als een zgn. een-pitter. De Kerstster is een kortedagplant, dit wil zeggen dat de kweker al in oktober begint de plant een daglengte van 10 uur te geven. Hij doet dit door z'n kas te verduisteren met zwart plastic folie. Na deze periode van ca. 9 weken zijn de eerste bloemen gevormd en kan de plant weer volop licht hebben. Nu spreekt bijna iedereen van bloemen maar wist u dat dit eigenlijk gekleurde schutbladeren van de kleine gele bloempjes zijn? De verzorging van de kerstster is heel eenvoudig. Op iedere standplaats doet hij het eigenlijk wel, af en toe wat kamerplantmest en niet te veel wa ter. De cyclaam en de Azalea vinden veel mensen maar lastige planten, de Cyclaam zakt in elkaar en de knoppen in de Azalea verdrogen. Maar zo moeilijk zijn ze niet, we hoeven ons maar aan een paar regels te houden. De cyclaam geven we niet een te donkere en liefst een niet te warme plaats. We geven 's ochtends lauw water op het schotel tje en gooien het overgebleven water na een half uur weg. Is de standplaats (van de plant) wat warmer dan mogen we ook bovenop de aarde rond om de knol water geven. Kamerplantmest geven we eenmaal in de week en dit kunnen we het beste doen door de mest op te lossen in een kommetje lauw water en de plant hier een halfuurtje in te laten staan. De azalea vraagt eigenlijk net zo'n behandeling met dit verschil dat we het water geven op de aar de en hem wat vaker moeten dompelen. Zolang de knoppen nog dicht zijn is het beter de plant regelmatig te sproeien. Ook de begonia wordt weer zeer veel aangevoerd, waardnder ook de mooie kleinbloemige LORRAINE Begonia's die we ook wel als hangbegonia zien. De kleinbloemige zien we meestal in de kleuren wit en rose, terwijl de grootbloemige in het rood, rose, wit en zalm, geel, rood-wit en in nog meer kleurschakeringen verkrijgbaar zijn. Allen vragen zij een lichte standplaats met bescherming tegen erg felle zonneschijn. Kamertemperatuur is ideaal voor begonia's. Water geven vraagt wat meer aandacht, een bego nia mag niet helemaal uitdrogen, maar beslist ook niet te nat staan. Ziet de aarde erg donker of zelfs zwart, dan kunnen we gerust nog wat wachten met water geven. Wanneer we de juiste hoeveel heid water geven blijft de plant in een goede con ditie en is dan ook aanzienlijk minder vatbaar voor meeldauw ofwel de bekende schimmelziekte. Verder zien we natuurlijk nog tientallen andere bloeiende planten in de periode rond de kerst, maar deze zullen zeker minder problemen geven met de verzorging in de kamer dan de genoemde planten. \t,

Soester Courant | 1980 | | pagina 19