Springlevende kerststal op ,,'t Vaarderhoogt" Reorganisatie top Soester brandweer Sï Lm Geïllustreerde gids langs 660 musea van Nederland m l museum kaart VW nieuws Dans en beweging in ,,De Borg WONING? butzelaar Gesprek college b. en w. met bestuur Dorpshuis Soesterberg Onderwijsinst. Hulscher Boek van de maand: Wielerveldritten Ondercommandant A. Timmer met pensioen: Zoekt U een makelaardij zoek uw woning zelf uit! P.V.'s voor links parkeren Howson sluit tijdelijk A.s. zaterdag wilgen knotten Concert in St. Joriskerk Amersfoort December- natuurwandeling I.V.N.-Eemland KAART een jaar lang gratis toegang tot 170 musea in Nederland 3 Soester Courant van woensdag 10 december 1980 3 De Stichting Kunstzinnige Vorming Artishock te Soest organiseert in het dorpshuis De Borg te Soest een tweetal uitvoeringen van haar dans- en bewe- gingskursussen, daarin bijgestaan door de Regionale Muziekschool, die het geheel afwisselt met bijdragen van verschillende ensembles. Er is een avondvoorstelling op za. 13 dec. om 19.30 uur en een matinee op zo. 14 dec. om 14.30 uur. Kaarten verkrijgbaar bij Artishock, Steenhoffstraat 46 te Soest van 10-16 uur. Volw. 2,50; kind. 1,-. tel. 18456. Het I.V.N. afd. Eemland, houdt haar laatste natuurwandeling van 1980 op zondag 14 december onder leiding van natuurgidsen door de bossen van Lage Vuursche. Het verzamelpunt: naast Drakesteyn, de Zevenlindenweg om twee uur precies. De wandeling duurt twee uur. Van 10 t/m 14 dec. wordt in Artishock te Soest een Rwanda-projekt gehou den, met een tentoonstelling, films, documentaires en dia's over Rwanda en op zondag een kindermiddag voor kinderen van 4-12 jaar, een kijk-luister en doemiddag, om te proberen je in te leven in de situatie van Rwandese kinderen en volwassenen. Aanvang 14.00 uur. Toegang l,-. Tel. inl. 02155- 17817 (na 18.00 uur). Op za. 13 december kunt U in de Flint, Stadshal te Amersfoort naar een Kerst liedavond o.l.v. Kees Velthuis. Aan vang 19.30 uur. Bijdrage van de zang groep Het Ned. Lied: Cantate Domino van Hans Leo Hassler. Prijs 3,-; 2.-. In de Grote Kerk in Vreeland kunt U op 13 december naar een concert bij kaarslicht door het ensemble „capella trajectina", m.m.v. Mijndert Jape, luit. Vocale composities van da Pa- lestrina, Schuetz en Hammerschmiedt. Aanvang 20.15 uur. Toegang 9,-; cjp/p65/kind. 6,-. In de Domkerk te Utrecht wordt op 13 december een Concert gegeven door de Domcantorij o.l.v. Maarten Kooy. Uit gevoerd wordt cantate 132 ..Bereitet die Wege" van J. S. Bach en een concert voor 2 violen in a-moll van J. S. Bach. Aanvang 15.30 uur. Toegang vrij. In de Petrus en Pauluskerk, Kerkplein te Soest wordt op do. 11 december een concert gegeven door de Soester Or kest Vereniging. De solist is de jeugdi ge Michiel Weidner, het orkest is in handen van dirigent Dick Blokbergen. Aanvang concert 20.30 uur. Kaarten te verkrijgen aan ons kantoor. Het Soester Mannenkoor Apollo geeft een Kerstconcert op do. 18 december in de Oude Kerk te Soest. Aanvang 20.15 uur. Entree 3,50. Nog enkele kaarten te verkrijgen aan ons kantoor. Muziekliefhebbers hebben in Amster dam keus uit vele kerstconcerten. Voor verdere inf. naar ons kantoor of tel. 12886. In het Rijksmuseum Vincent van Gogh te Amsterdam is van 13 december t/m 22 mrt. 1981 een belangrijke tentoon stelling te zien, gewijd aan „Vincent in zijn Hollandse jaren". Deze expositie rzal ca. 180 schilderijien omvatten, naast "diverse tekeningen, waarvan er vele in bruikleen werden afgestaan door musea en particulieren. De Wijkvereniging Overhees organi seert op 20 dec. dansen met als band het „Mondanio Trio". Tussendoor zal er gedraaid worden met het rad van avontuur. E.e.a. vindt plaats in het dorpshuis „De Borg" te Soest. Verkoop van kaarten aan de zaal. Toegangsprijs voor leden/donateurs 3,60; niet-leden 7,-. Aanvang 20.30 uur. De Stichting Kunstijsbaan Utrecht viert t/m 14 december haar lustrumweek. Ze bestaat 10 jaar en viert dit met veel aktiviteiten, op de binnen- en buitenbaan. Gratis programmaboekjes liggen op ons kantoor. Op zo. 14 dec. is de ijs baan van 12,00-16.00 uur gratis geopend voor iedereen. In de Nicolaaskerk te Baarn wordt op zondag 21 dec. een Kerstconcert gege ven, het Weihnachts Oratorium van J. S. Bach, cantate 1, 2, 4 en 5; o.l.v. Hans Linnartz. Orkest van de Bach Cantorij, Baam. Aanvang 14.30 uur. Programma, te vens bewijs van toegang 7,50; CJP/ Pas 65 5,-. Van 20 t/m 30 dec. zal in de R'dam- se Ahoy-hallen weer het Kerstcircus Ahoy 1980 plaatsvinden. Op de meeste dagen is ook matinee. De voorver koop van de plaatskaarten is inmid dels begonnen en u kunt hiervoor aan ons kantoor reserveren. Tevens wordt in de tentoonstellings hallen van Ahoy Kerstland gehouden. Op vertoon van uw kaartje van het circus heeft u op de aangegeven da tum 'gratis toegang tot deze kerst markt. In het Concertgebouw te Amsterdam is op vr. 9 januari '81 een concert van Hildegard Knef. Aanvang 20.15 uur. Prijzen 50,-; 40,-; 30,- en 20,-. De voorverkoop van kaarten is reeds begonnen. In Leysdream, Commandobaan 10 te Roosendaal is op 12-13 en 14 december een ROCK 'N ROLL 3 DAAGSE. 12 dec. om 20.00 uur. Prijs 25,-. Op 13 dec. 20.00 uur, (vanaf 9.00-16.00 rock 'n roll ruilbeurs, ook danswed strijden, enz.). Prijs 35.-. Op 14 dec. 12.00 uur Ned. groepen; 14.30 uur buitenlandse groepen. Prijs 25,-. Alhier te reserveren. Op zo. 21 dec. begint om 10.30 uur in de Westerkerk te Amsterdam een in ternationale Kerstzangdienst, spe ciaal voor de vele buitenl. toeristen. Medewerking verleent het Koor van de Engelse Kerk. In de Singer te Laren kunt u t/m 1 februari naar een tentoonstelling van kerstkribben. In de Stadsschouwburg te Utrecht is van 14 t/m 20 dec. de André van Duin Show, met Corry van Gorp en Frans v. Dusschoten. Aanvang 20.00 uur. Prijzen 15,- t/m 30,-, vanaf 3 da gen tevoren te reserveren. WV-Kadobonnen. Zo handig en bij bij na alle Soester- en Soesterbergse zaken te besteden. De Ren- en toeristenvereniging Tem po heeft toestemming gekregen voor het houden van een aantal veldritten in de Soester duinen: 21 en 28 decem ber en 4,18 en 25 januari. Foto: Herman van Dam De jaarlijkse kerststal op Tuinadviescentrum 't Vaarderhoogt in Soest is weer van stal gehaald, en is tot half januari te bezichtigen. Deze stal is ieder jaar een nieuwe verassing, Een opmerkelijk feit is dit keer de aanwezigheid van een echte kameel. Op een royale oppervlakte van ruim 150 mz wordt het Betlehem-gebeuren weergegeven. De authentieke stal, die met veel mankracht in een week is opgebouwd, wordt bevolkt door een fraaie beeldengroep, omgeven door een ezel, een schaap met pasgeboren lammeren, een kip met acht kuikens, een witrikkoe met kalveren en de kameel. Voor kinderen tot 12 jaar is er dit jaar een grootse kijkdoos wedstrijd aan verbonden met leuke prijzen. Knipplaten hiervoor zijn gratis van 11 tot en met 24 december af te halen bij 't Vaarderhoogt Dorresteinweg 72a. Nu de gemeenteraad in november besloten heeft om in navolging van de landelijke normen de leeftijdsgrens voor brandweerpersoneel, dat zich met de feitelijke brandbestrijding bezighoudt, op 55 jaar te stellen, gaat de ondercom mandant van de Soester brandweer, de heer A. Timmer, op 1 januari met pensioen. Met het vertrek van de heer Timmer wordt de leiding van de Soester brandweer gereorganiseerd. Naast commandant Groart wordt een brandpre ventie-officier benoemd, terwijl uit de vrijwilligers twee man tot [vrijwillige] officier zullen worden aangesteld, waardoor de piketdienst optimaal kan functioneren. Verder zal de commandant van de Soesterbergse brandweer, de heer C. A. Tammer, een aanstelling als preventie-ambtenaar krijgen. De heer A. Timmer kwam in 1971 in dienst van het Soester brandwger- korps. Hij was Vööfdién' wèi'k&a.hm'bij de brandweerinspectie in Arnhem en werd in Soest de eerste preventie officier. De organisatiestructuur van het Soester vrijwilligerkorps leidde er echter toe, dat hij niet de tijd aan preventiewerkzaamheden kon beste den, die er feitelijk voor nodig was. Hij moest zich ook inzetten voor de repres sieve brandbestrijding en werd ook belast met de dagelijkse gang van zaken in de centrale. Dit laatste was een gevolg van het feit dat brandweercommandant Groart ook veel externe taken heeft en dien tengevolge dikwijls de dagelijkse lei ding aan een ander moet overlaten. De heer Tammer is sinds augustus 1965 verbonden aan het vrijwillige brand weerkorps van Soesterberg. Zijn vader was er toen commandant van. Na diens overlijden werd de heer J. A. Luyf tot commandant benoemd en toen deze in 1976 met pensioen ging, werd de heer Tammer per 1 januari 1977 zijn opvol ger. De heer Tammer is sinds vijf jaar als hoofd brandbeveiliging verbonden aan het confectiecentrum in Amsterdam. Het betekent dat hij overdag niet in n/Sossterbeng een situatie! die het college van burgemeester en wethou- ■./?fi{is,ni)e/t langer aanvaardbaar vindt. Door zijn aanstelling als preventie ambtenaar te Soest, wordt die situatie anders en het „organisatorische gat" te Soesterberg opgevuld. De heer Tam mer blijft namelijk commandant van de Soesterbergse vrijwilligers. De aanstelling van de heer Tammer tot preventie-ambtenaar past ook in het beleid van de gemeenteraad die in de loop der jaren aandrong op het aanstel len van een tweede brandpreventie man. Daarvoor is zelfs in de sobere begroting voor 1981 enige financiële ruimte geschapen. De raad moet met de aanstelling van de heer Tammer nog akkoord gaan. Hij zou dan op zijn vroegst, in verband met opzegtermij nen, volgend jaar oktober in dienst kunnen treden. yy Artishock organiseert in het dorpshuis „De Borg" een tweetal uitvoeringen van haar dans- en bewegingskursus- sen, waarin ze bijgestaan wordt door de Regionale Muziekschool. Er is een avondvoorstelling op zaterdag 13 december om 19.30 uur en een matinee op zondag 14 december om 14.30 uur. De programma's van beide voorstel lingen zijn gelijk. Het programma biedt: kom naar mlddalwijkstraat 54 telef oon 02155-13539 ^7? In onze FOTOKAMER staat uw stoel gereed en U zoekt UW EIGEN WONING UIT in onze overzichtelijke systeem tafel, in uw eigen tempo, rus tig op uw gemak, met een kopje koffie enmet onze assistentie. Grote keuze in SOEST-BAARN en wijde omgeving. 1. gemengde speelgroep muziekschool (o.l.v. Johan de Boer). 2. kindercircus (o.l.v. Hetty Thiele- mans) 3. klassiek ballet (o.l.v. Els Couwen- berg) 4. ensemble muziekschool (o.l.v. Bob Ockhuyzen) 5. klassiék ballet (o.l.v. Els Couwen- berg) 6. volksdansen kinderen (o.l.v. Floor Belderbos) 7. gemengde speelgoed muziekschool (o.l.v. Johan de Boer) 8. volksdansen .kinderen (o.l.v. Floor Belderbos) 9. kindertoneel (o.l.v. Leo v.d. Berg). Pauze 10. afscheid alle kindergroepen met muzikale begeleiding op elektronisch orgel 11. elektronisch orgel (o.l.v. Bert Koe- lewijn 12. beat- en discodansen (o.l.v. Hetty Thielmans) 13. moderne dans (o.l.v. Trees Pres- ser) 14. beat- en discodansen (o.l.v. Hetty Thielemans). Kaarten zijn vanaf heden verkrijgbaar bij Artishock, Steenhoffstrat 46, Soest. Op vertoon van uw toegangsbewijs ontvangt U bij de zaal gratis een programmaboekje. Telefonische re serveringen dienen uiterlijk woensdag 10 december vóór 16.00 uur betaald én afgehaald te zijn. Het college van b. en w. heeft vorige week een gesprek gehad met het be stuur van het Dorpshuis Soesterberg. Dit gesprek is wederkerig als zeer nuttig ervaren. Er is een aantal afspraken gemaakt die als basis vpor een hernieuwd ver trouwen kunnen dienen. Verder zijn dé volgende afspraken genomen: het bestuur van het Dorpshuis zal in Soesterberg een hearing over het Dorpshuis organiseren. het bestuur zal schriftelijk reageren op de nota van het verificatiebureau (t.a.v. de gesignaleerde tekorten). de boekhouding van het Dorpshuis zal worden gevoerd volgens door de gemeente te geven richtlijnen. er komt een driemaandelijks finan cieel verslag van het Dorpshuis. de gemeente heeft voorlopig geen dekking voor een derde beroepskracht. er zal een analyse worden gemaakt, waarbij zal worden bekeken hoe het personeel van het Dorpshuls zo effi ciënt mogelijk kan worden ingezet. Gemeente zal hierbij de helpende hand bieden. het bestuur van het Dorpshuis be spreekt maandag 8 december of zaal E voor de getaxeerde prijs kan wor den verkocht ten behoeve van de Stich ting Jeugdwerk Soesterberg. eveneens zal die maandag de pro blemen rond de oudere jeugd aan de orde komen. omtrent het huren van de sportzaal, zal het bestuur van het Dorpshuis aan de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen vragen hoe de beschik king (D.G.V.O.) moet worden geïnte- preteerd wat betreft het huren van een dagdeel. de gemeenteraad zal in het voor jaar bij de prioriteitenstelling een be sluit nemen over een mogelijke ver bouwing van het Dorpshuis. ten aanzien van het achterstallig onderhoud zal het bestuur van het Dorpshuis met voorstellen komen, nadat een deskundige is geraad pleegd. MODERNE VERLICHTING KAPPEN BEKLEDEN LICHTADVIEZEN ELEKTRA BINNEN EN BUITEN F. C. KUYPERSTRAAT 24-26 SOEST (het straatje naast A. H TELEFOON 02155-20656 Bij een controle langs de hoofdweg, vanaf Vredehofstraat tot en met Birk- straat heeft de politie vorige week tien bekeuringen uitgedeeld voor links par keren. Op de route Beckeringhstraat, Laanstraat, Beukenlaan, Nieuweweg kregen vijf autobezitters een bon voor dezelfde fout. De controle, ook op andere wegen in Soest, zal met grote regelmaat herhaald worden. Van 19 december tot 5 januari gaat het bedrijf van Howson Algraphy geheel dicht. Na die tijd wordt voor een aantal personeelsleden werktijdverkorting aangevraagd. Half oktober zette de directie van Howson voor een maand een productiemachine stil. Na die maand werd de 'machine niet opge start. Omdat een en ander niet in overleg met de ondernemingsraad gebeurde, volg de een kort geding, dat de directie verloor. Tegen een dwangsom van vijfduizend gulden per dag werd het bedrijf gesommeerd de gehele produc tie te hervatten. De bedrijfssluiting is ingevoerd in overleg met de onderne mingsraad, zodat deze buiten het von nis van de rechtbank valt. Voor hoeveel personeelsleden in janua ri werktijdverkorting aangevraagd gaat worden, is niet bekend. De vrijwillige wilgenknotters worden a.s. zaterdagmorgen vanaf negen uur verwacht bij de boerderij van Arie van den Breemer aan de Korte Brink- weg 61. Als het regent of sneeuwt gaat het feest niet door. Doorgaans blijft men tot een uur of twee 's middags met de werk zaamheden bezig. Iedereen is welkom. MOLENSTRAAT 11 SOEST Tel. 02155-12900 In januari beginnen er weer nieuwe kursussen voor Kursus duur Moderne Bedrijfsadministratie 16 maanden Praktijkdiploma Boekhouden 16 maanden Stenografie plm. 10 maanden Machineschrijven 5-9 maanden De lessen worden gegeven in kleine groepen van maximaal 16 kursisten. Inschrijvingen graag vóór 24 december 1980. Soesterbergsestr. 122 Soest Tel. 02155 -12706 HAAST? Vraag dan onze spijskaart aan, dan kunt U bestellen vanuit uw bureaustoel! Op vrijdag 12 december 1980 komt Studio Laren met het muziekspel CATERBURY TALES-MUZIEK EN VERHALEN UIT DE MIDDELEEU WEN in de St. Joriskerk te Amers foort. Medewerkenden zijn Floris Rommerts, Donald de Marcas, Piet Brummer. Marijke Ferguson en Mi chiel Otten. Aanvang van de voorstelling 20.30 uur. De laatste natuurwandeling in 1980 te houden door I.V.N.-Eemland zal de liefhebbers ervoor, leiden door de bos sen van Lage Vuursche. Het verzamel punt: naast Drakensteyn, de Zevenlin denweg, is zó overbekend, dat men eigenlijk alleen nog maar behoeft te letten op de bekende I.V.N.-borden. Twee uur lang nemen de natuurgidsen van afd. Eemland u mee tijdens die „winterse" wandeling. Men zal bemer ken - en daarop wijzen de gidsen wei dat december zich niet zal laten zien als een „dooie" maand. Immers, net als elke andere maand is de natuur vol leven. Alleen, men moet er oog voor hebben... Is het misschien een „witte wereld" op die tweede zondag van de maand- wandeling. dan nóg zal de omgeving meer dan de moeite waard zijn. Het is - thans in dubbele betekenis- een vorste lijk wandelgebied. Zondag 14 de cember in de Lage Vuursche om twee uur precies! Hortus Fort Hoofddijk, Historisch Kos tuum Centrum, Museum voor het Krui- denlërsbedrijf, Erven Betje Boer- haave. Munt- ën Penningkabinet, Pa- laeobotanisch Museum, .Universi teitsmuseum, „Utrecht" Aiüsëum en Zoölogisch Museum. Er staan er ze ker enkelen bij, waar we nog nooit van hoorden, laat staan van het be staan af wisten. Het lijkt ook een uitstekend boek om op vakantie-in-eigen-land mee te ne men; het is een aantrekkelijke gids om regenachtige dagen mee door te brengen. Museumkaart De „Museumkaart", die per 1 januari a.s. in werking treedt, is ontstaan uit een gezamenlijk initiatief van het ministerie van ORM en de Nederland se Museumvereniging. Het doel is duidelijk: de regelmatige bezoeker van de musea te stimuleren vaker te komen en degenen die zel den of nooit een museum bezoeken, aan te sporen dat nu eens te gaan doen. De Museumkaart geeft tot 31 decem ber 1981 (bijna) gratis toegang tot 167 Nederlandse musea, waaronder alle Rijksmusea. „Bijna", omdat de kaart voorzien moet zijn van een ze gel van respectievelijk drie gulden (categorie 0 tot 26 jaar), zeven en een halve gulden (65-plussers) of vijftien gulden categorie 26 tot 65 jaar Deze zegels zijn verkrijgbaar bij ca. 200 musea en bij alle postkantoren. Het Boek van de Maand is dit keer gewijd aan de Nederlandse musea. Het bevat informatie „in een note- dop" over liefst 660 musea en draagt daarom terecht de naam: „Het Groot Museumboek". Het komt op het mo ment dat ook de „Museumkaart" ge lanceerd wordt; de kaart die, mits voorzien van een speciale zegel (waar voor iets betaald moet worden), gratis toegang geeft tot 167 Nederlandse musea. En daar sluit dan weer de Museumreisgids van de Nederland se Spoorwegen bij aan. De verkoop van dit boek van de maand èn van de museumkaart begint morgen, donder dag U december. De oplage van de museumkaart begint morgen, donder dag 11 december. De oplage van de museumkaart en van de museumreis gids is onbeperkt; de oplage van het boek is 98.000 exemplaren. Tot en met 11 januari kost het 32,50, daarna ƒ49,50. Een belangrijk deel van ons natio naal kunstbezit is samengebracht in musea. De informatie daarover be staat hoofdzakelijk uit adresgegevens met soms in de'tekst aangegeven waar het om gaat: Jachtmuseum; Mecha nisch Speelgoed; Circus-, Clowns- en Kermis; Vredemuseum enz. In „Het Groot Museumboek" wordt veel uitgebreider daarop ingegaan. Van elke van de 660 musea een (of meer) plaatje en een praatje. In het „praatje" wordt niet alleen het adres, het telefoonnummer, de openingstij den en de toegangsprijs vermeld, maar ook „wat, hoe en waarom". Zo heeft bijvoorbeeld Arnhem een „Wijnmuseum", ondergebracht in de enorme kelder van het wijnkopers huis Robbers en Van den Hoogen aan de Velperweg. De samenstellers van het boek, Joost Elffers en Mike Schuyt, vertellen daarbij: „Naast de ruim 3 miljoen flessen wijn bevindt zich hier ook een groot aantal oude fusten waarin de jonge wijn (400.000 liter) tot rijping moet komen. In het begin van de ja ren zeventig werd besloten de „geslo ten huis"-exploitatie zoals deze sinds de oprichting in 1842 werd gevoerd, te vervangen door een „open huis"- exploitatie. Zo werden er in 1975 een raadskelder, een proeflokaal en een Franse ontvangstsalon geopend. Te vens kwam er een filmzaal waar re gelmatig films over de totstandkoming van de wijn worden vertoond. De his torische collectie in de wijnkelders bestaat uit oude kurkmachines, per sen, glazen en andere voorwerpen die met wijn te maken hebben". Schuyt en Elffers hebben het begrip „museum" ruim geïnterpreteerd; ook botanische tuinen en diergaarden heb ben een plaatsje in het boek gekregen. Wel hebben'zij al deze musea, tui nen en diergaarden; oudheidkamers, particuliere collecties en andere ver zamelingen bezocht en zo de exacte informatie over de aard van de col lectie verzameld. Voor snelle localisering van de mu sea is een inhoudsopgave per provin cie opgenomen. Er is ook een namen register en het boek wordt gecomple teerd met een register van ruim drie honderd trefwoorden, die verwijzen naar speciale interessegebieden. Dat groot aantal trefwoorden maakt het ook een belangwekkend boek voor ver zamelaars. Het is tenslotte een complete „reis gids" voor zowel regelmatige mu seumbezoekers als dagjesmensen. Het is een boek waar iedereen wat aan heeft. Er gaat een voor velen onbekende we reld open, want alleen al in de pro vincie Utrecht zijn vijf en veertig musea, waarvan in de stad Utrecht, zestien: Rijksmuseum, Centraal Mu seum, Diergeneeskundig museum, De Geode, Hedendaagse Kunst-Utrecht, 28- De verkoop start, zoals gezegd, ook op donderdag 11 december. Ongeveer 150 musea in Nederland zijn altijd gratis toegankelijk; de 167 musea die nu via de museumkaart „gratis" toegang verlenen, hebben toe gangsprijzen van 50 cent tot 3,50. Voor houders van bestaande museum kaarten (leden Openbaar Kunstbezit; van de Vereniging van Vrienden van Musea e.d.) bestaat de mogelijk heid de Museumkaart aan te schaffen tegen de halve prijs 7,50). Op de kaart zijn alle musea vermeld waar men ermee terecht kan. Museumreisgids De museumreisgids geeft per provin cie in alfabetische plaatsnaam rang schikking een opsomming van de mu sea. Bij elk daarvan is het aangewe zen NS-station vermeld alsook het eventueel nodige aansluitend plaatse lijk of streekvervoer. Deze gids zal verspreid worden door de NS, de WV-kantoren en de boek handel.

Soester Courant | 1980 | | pagina 3