tegen invoering rioolretributie Geslaagd concert Soester Orkest Vereniging m Een greep uit de prijzenpot DE GOUDEN SNAAR: Expositie Kien Poortvliet in Het Slot te Zeist KLEUREN FOTO'S! VVV nieuws Gat in begroting: VVD-raadsfractie f 10. Maak een rondje Winkelkring en win één van de vele prijzen! II Hollandse Meesters Ensemble Benedetto Marcello VAN OOSTEN FOTOGRAFIE Wijziging openingstijden bibliotheek Baarnse kunstenaars exposeren in „De Furs" Kerstfeest 1980: j| vrede - met alle geweld? Wintertijd - Theatertijd. Op 17 december kunt U in Muziekcen' trum Vredenburg het 4e concert uit Serie A bezoeken, solist Colin Carr, violoncel (Beethoven, Mozart en Dvo rak); op 19/12 het 4e Uit en Thuis concert met 3 solisten; op 21 december om 14.30 uur het 3e concert in de serie Familiematinee, presentatie Willem Duys met Kerstliederensamenzang en op 22 december eveneens een concert j^met 3 solisten. De avondconcerten beginnen om 20.15 uur. Zie verder ^affiche. V Wij hebben voor U de Holland Cam- pinggids 1981 ontvangen, waarin U 2000 Nederlandse adressen kunt aantreffen van plekken, waar U met Uw tent, caravan kunt gaan staan of waar appartementen, kampeerboerderijen en jeugdherbergen zijn. Dit jaar hebben wij eveneens de be schikking over Camping Benelux 1981, waarin in totaal 3000 adressen staan van campings in deze drie landen. Een leuk kadootje onder de kerstboom. Met de Kerst zal de stoomtram van Hoorn naar Medemblik extra ritten maken; ook kunt U meedoen aan de fotowedstrijd „Kerstsfeer bij de „Stoomtram" en genieten van een koffieconcert bij de stoomtram op zondag 21 december a.s. U kunt in deze nostalgische Kerst-stoom-sfeer ook een bezoek brengen aan de werkplaats te Hoorn, waar „Bello" uit Bergen in revisie is, de doorlopende filmvoorstel ling bezoeken in Hoorn, in Medemblik het stoommachinemuseum bekijken, een wandeling door Medemblik maken en kasteel Radboud bezoeken, een puzzeltocht voor de kinderen doen, dan ook nog een kop erwtensoep ontvangen terwijl de Kerstman surprises rond deelt. Dit alles en een retour met de trein van Hoorn naar Medemblik voor 15,--; Kinderen 7,50. Bij VW kan men U er alles van vertellen (dienstre geling). Op 20 december a.s. zal in de Oude Kerk te Soest geconcerteerd worden. U hoort dan de „Goldberg Variaties" van J. S. Bach met Jan Jansen aan het ciavecimbel. De aanvang is 8.15 uur en de toegangsprijs 4,«. In Theater 't Spant te Bussum zal van 13 december t/m 3 januari 1981 een expositie zijn van de Nederlandse Ver eniging van Zeeschilders. De openings tijden zijn: ma. t/m vr. 10-16 uur, zaterdag 10-12 uur en tijdens alle eigen activiteiten in theater 't Spant. In de Emmakerk aan de Regentesse- laan 2a te Soest is op 20 december een orgelconcert. Theo van Dijk speelt werken van J. S. Bach, Alexandre Guilmant, Nikolaus Bruhns, Jehan Alain en Norbert Dubourcq. Aanvang 20.15 uur. In De Speeldoos te Baarn komt op do. 18 december „Urbanus van Anus". Het is de zesde Ned. tournee van deze bekende Belgische artiest. Aanvang 20.30 uur. Toegang 12,50; 10,-. Veronica laat voor Kerstavond t.v. opnamen maken van een praat- en liedjes-programma met Seth Gaaike- ma: „Van Fred Emmer tot de kribbe". De opnamen vinden plaats in 't Spant in Bussum. Op ma. 22 dec. 's avonds zijn er- 2 voorstellingen. De eerste om 19.30 uur, de tweede om 21.30 uur. Kaarten bij 't Spant, alle rangen 15.-. Op wo. 24 dec. om 22.00 uur is er in de Stadsschouwburg te Utrecht een Kerstnachtdienst met het muziekkorps en zangkoor van het Leger des Heils. Voor inl. en kaarten: Leger des Heils, Mgr. v.d. Weteringstraat 87 te Utrecht, tel. 030-312664. Op 25 dec. komt het Publiekstheater in de Stadsschouwburg met Antonius en Cleopatra. Het groots aangeklede dra ma over de passie van de Romeinse veldheer Marcus Antonius voor de Egyptische koninging Cleopatra. In de hoofdrollen Annet Nieuwenhuyzen, Eric Schneider en Wim v.d. Grijn. Aanvang 14.30 uur. Van 26 t/m 30 dec. zijn de laatste voorstellingen van Paul van Vliet's programma „Vandaag of morgen", in de Stadsschouwburg te Utrecht. Kon- férences en liedjes, uitstekend begeleid door de combo van Lex Jasper. Aan vang 20.00 uur. Kaarten vanaf drie dagen tevoren van 10 tot 14 uur aan de kassa, tel. van 11-14 uur, tel. 030-310241. Zoals elk jaar is in het Catharijne- concert. Nieuwe Gracht 63 te Utrecht weer de Napolitaanse Kerststal te zien. De uit de 18e eeuw stammende groep bestaat uit een veertigtal figuren, die in een natuurgetrouw landschap zijn opgesteld. De Kerststal wordt tentoon gesteld van 20 dec. t/m 11 januari. Openingstijden zijn: di. t/m vr. van 10-17 uur; za., en zo. en feestdagen van 11-17 uur. Maandag gesloten, tevens ma. 29 dec. en do. 1 januari gesloten. In de Grote Zaal van het Concertge bouw te Amsterdam is op do. 25 december om 14.45 uur een Eurovisie Kerstmatinee. Het Concertgebouw orkest speelt o.l.v. dirigent Bernard Haitink. Solist is Otrun Wenkel, mez zo-sopraan, m.m.v. het Groot Omroep koor van de NOS, de Tragische ouver ture van Brahms en Prokofjew. Toe gang 12,50, hier te reserveren. De Wijkvereniging Overhees organi seert op 20 dec, dansen met als band het „Mondanio Trio". Tussendoor zal er gedraaid worden met het rad van avontuur. E.e.a. vindt plaats in de dorpshuis „De Borg" te Soest. Verkoop van kaarten aan de zaal. Toegangs prijs voor leden/donateurs 3,50; niet- leden 7,--. Aanvang 20.30 uur. In de Nicolaaskerk te Baarn wordt op zo. 21 dec. een Kerstconcert gegeven. Het Weihnachts Oratorium van J. S. Bach, cantate 1, 2, 4 en 5; o.l.v. Hans Linnartz. Orkest van de Bach Cantorij, Baarn. Aanvang 14.30 uur. Program ma, tevens bewijs van toegang 7,50.' cjp/p65 5,-. De Volksuniversiteit te Soest/Soester- berg start in januari '81 weer met nieu we kursussen, o.a. Gespreks- discus sietechniek (8 avonden); Geschiedenis (12 lessen); Psychologie (12 lessen); Kunstgeschiedenis (12 ochtenden) en een vervolg op de Bridgekursus; mu ziek en ook twee lezingen voor Rechts hulp op maandagavond, voor verdere inlichtingen het kantoor van de V.U. in het Artishockgebouw, Steenhoffstraat 46 te Soest elke woensdagochtend van 9-12 uur, tel. 22195. In Filmhuis Artishock draait op do. 18 december de film Rode Vlier. Een ontslagen strafgevangene probeert in de provincie een nieuw leven te begin nen. De film is in kleur en duurt 108 min. Aanvang 21.00 uur. Prijs 4,50; De VVD-fractie zal zich in de gemeenteraad in de naaste toekomst blijven verzetten tegen de invoering van een rioolretributie als middel om het gat in de begroting te dichten. De fractie zal er van uit blijven gaan dat er nog méér dan al is gebeurd, aan bezuiniging zal moeten worden gedaan en men hoopt daarbij op goede samenwerking met de overige raadsfracties om zo tot een gemeenschap pelijk wijs beleid te komen. De fractie is er zich van bewust dat nieuw beleid momenteel niet mogelijk is in Soest. Dat zal misschien mogelijk worden als het ingeschakelde bureau Berenschot de gemeente heeft doorgelicht en duidelijk is geworden welk financieel beleid structureel nodig en mogelijk is om orde op zaken te stellen. .„Op lange termijn wel te verstaan, want op korte termijn is geen remedie te verwachten", aldus de VVD-fractievoorzitter, de heer A. Onderdelinden in zijn vorige week gehouden inleiding tijdens een bijzondere ledenvergadering van de partij. Het verslag van de aktiviteiten van de fractie in de afgelopen jaren maakte niet het onbelangrijkste deel uit van de goed bezochte vergadering welke in Restaurant Soesterduinen gehouden werd. Vooraf werden enkele huishou delijke zaken behandeld, maar een flink deel van de avond was ingeruimd voor deze fractie-verantwoording. Dat de fractie altijd vanuit liberale beginselen werkt en daarbij steeds aandacht vraagt en besteedt aan de positie van de individu en diens wel zijn moest, zo veronderstelde de heer Onderdelinden, iedereen duidelijk zijn. „Welzijn", zo zei hij, „gaat bij de WD om een persoonlijke ervaring in de onaantastbare levenssfeer van iedere individu. De taak van de overheid ligt daarbij in het scheppen van voorwaar den en wel zodanig dat de individu in evenwicht kan zijn met zijn omgeving, met behoud van zijn eigen identiteit en verantwoordelijkheid. Verzekeringdus van vrijheid in gelijkheid voor de ontplooiing van de individuele mens én van de maatschappij waarin hij leeft en waarvoor hij mede verantwoorde lijkheid draagt. Het gaat om vele concrete zaken als veiligheid, huisves ting, milieu, onderwijs, sociale zorg, maar ook om een aantal immateriële en zeer persoonlijke zaken. Wat de één onder welzijn verstaat behoeft dat nog niet voor de ander te zijn. We moeten ons blijven realiseren dat welzijn niet in de eerste plaats betekent het inge willigd zien van onze Sinterklaas- lijstjes, maar dat werkelijk welzijn allereerst een eis stelt, een mentaliteit van elkaar vertrouwen, elkaar willen vertrouwen", aldus de heer Onderde linden. Hij merkte op dat vele zaken van algemeen belang tot stand waren ge komen en in de toekomst ook nog tot stand zullen moeten komen met in stemming of medewerking van of in samenwerking met andere fracties en de invloed van de eigen fractie was, zo meende de heer Onderdelinden bij dat alles niet gering geweest. Hij tekende daarbij aan dat de fractie zeker bij belangrijke zaken een grote mate van unanimiteit ten toon spreidde. Tevreden was de fractie dat nu, na jaren aandringen, toch weer gewerkt werd aan een meerjarenplanning. On derdelinden wees er daarbij nadrukke lijk op dat de financiële situatie van de gemeente nu uitermate slecht is en dat daarom zeker een meerjarenbegroting dringend van de grond moet komen, „willen wij op verantwoorde wijze uit het slop komen". „Dat de financiëlfe situatie zo slecht is, is overigens niet te wijten aan de huidige raad. Destijds werd een aktie- ve grondpolitiek gevoerd, die gelet op de nagestreefde doelstellingen (Cen- trumplan-Centrumweg) goed was. Het beleid was goed en zuinig en werd gedragen en gekoesterd zowel door de WD-fractie als ook door de VVD-ach- terban. Bijna de gehele raad stond er overigens achter. Beschuldigende vin gers kunnen evenmin worden uitgesto ken in de richting van het verleden, want het beleid was. gelet op de doel stellingen, waarmee provincie en rijk op zijn minst instemden, zoals ik al zei, goed. De prijzen van onroerend goed stegen, de renten waren laag en alles was eigenlijk rozegeur en maneschijn; financieel gezien dan", aldus de heer Onderdelinden. Het tij keerde toen en als gevolg daarvan ontstond een aanzienlijk ver schil tussen de boek- en de markt waarde. Als gevolg daarvan viel het besluit de gehele financiële problema tiek van de gemeente onder de loep te nemen. Voorstellen om de juist en vooral in het verleden op aandringen van de WD- fractie gekweekte reserves aan te spreken, zou tot gevolg gehad hebben dat elk nieuw beleid onmogelijk zou worden. De fractie bepleitte daarom een meerpolig beleid om een goed inzicht te krijgen op het totale beeld en op datgene wat mogelijk is te doen om uit het financiële slop te geraken. Voorkomen moet worden dat de ge meente een „artikel 12-gemeente" (ge heel afhankelijk van het rijk) zal wor den. Nieuw beleid op korte termijn zal evenwel niet mogelijk zijn. De heer Onderdelinden wees erop dat goede samenwerking met de andere fracties nodig zal zijn om tot een gemeenschappelijk beleid te komen. Raadscommissies Sprekend over het opnemen van bur gers in raadscommissies, één van de punten uit het VVD-gemeenteprogram, zei de heer Onderdelinden,Het is niet wenselijk gebleken leden niet-raads- leden als vast lid te vragen omdat de verantwoordelijkheid voor te nemen besluiten moeilijk af te bakenen is. Wel kunnen, naar het oordeel van onze fractie, burger-deskundigen in de com- ledem, cjp, 65+ 3,50. In de pauze gratis thee. Kerstkaarten, wenskaarten, agenda's, puzzels, schrijfmappen e.v.a. materi aal van Unicef kunt U verkrijgen aan ons kantoor, Steenhoffstraat 9a te Soest. missies worden opgenomen, althans wanneer bij voortduring aan die des kundigheid geappelleerd moet worden of kunnen worden". Wat de tijdschema's voor ruimtelijke ordening betreft zei de heer Onderde linden. „Ze lijken hier en daar nogal wat gedurfd, maar de raad (en onze fractie loopt daarin graag vooropwil wel eens naar resultaten toe. Noodzaak is dat vóór de nieuwe verkiezingen de nieuwe lijn in zoveel mogelijk ontwerp- bestemmingsplannen vastligt". Over de verkeerssituatie in Soest merkte hij op: „Wij hebben als fractie A. Onderdelinden steeds duidelijk te kennen gegeven grote voorstander te zijn van een aparte portefeuille verkeer. Wij vinden het juist dat deze portefeuille wordt beheerd door de burgemeester, want wat heeft niet op enigerlei wijze met verkeer te maken? Het past uitstekend in de coördinerende functie van de burgemeester en de fractie is verder erg blij met de door de burgemeester voortgezeten nieuwe verkeerscom- missie". Ruime aandacht besteedde hij tenslot te aan Soesterberg en hij besloot met: „Liberalen zijn waar het welzijn be treft niet altijd even duidelijk herken baar. Zij volgen ontwikkelingen, maar onthouden zich veelal van creatieve begeleiding bij die ontwikkelingen. Dat is niet erg vreemd, want liberalen zijn in principe niet afkerig van stimule ring. maar wél van niet direct nodige sturing, van direct ingrijpen door de overheid als het gaat om welzijn en welzijnsbevordering. Toch is ingrijpen door die overheid alleen al nodig als veel te veel mensen gebruik moeten maken van een te beperkte „ruimte" en ook de VVD wil vanzelfsprekend niet gewenste ontwikkelingen in goede banen leiden". Als voorbeelden daarvan noemde hij de voorziening in een goed functione rend winkelbestand, beter openbaar vervoer en een goed verkeersplan. Foto: Herman van Dam Voor een kleiner aantal belangstellenden dan de laatste keren, heeft de Soester Orkest Vereniging vorige week donderdag haar jaarlijkse^ajaarsconcert gegeven in de Petrus en Pauluskerk. Solist was de 23-jarige Michiel Weidner. Uitgevoerd werden „Pavana" van Gabriel Fauré; Concerto pour Violoncelle Opus 33 van Camille Saint-Saêns en na de pauze de Symphonie no. 6 van Franz Schubert. Onder de belangstellenden bevond zich burgemeester Scholten, vergezeld van zijn echtgenote en wethouder Plomp. 5 koffer-wagentjes 15 platenbonnen van 10 gulden Garland pennenset 10 sporttassen 6 fondue-stellen 2 waardebonnen a 50 gulden Pannekoeken eten voor 4 pers. 4 wandspots 2 grote wasmanden Grote fruitmand 5 waarde-cheques van 50 gulden 2 encyclopedieën voor iedereen 6 Parker pennen 1 vleeswaardebon a 150 gulden (vlees voor de diepvries) 2 kisten sinaasappelen 5 feestelijke taarten Portable televisie 5 tafelaanstekers Delicatessenmand Plantenbak Parkiet kooi voer Heren pullover Kristallen karaf Eikenhouten barometer 10 zonnebrillen 2 Kodak kamera's direkt klaar Lois hemd, herentrui, dames pullover 2 aanstekers Certina herenhorloge Bosch boorset Plantenbak Kleding-kado-bon t.w.v. 100,- Kleding-kado-bon t.w.v. 100,- Kleding-kado-bon t.w.v. 100,- Kleding-kado-bon t.w.v. 100,- Verlichte kerststandaard 1 doos bonbons 2 etui's buro thermometer Vierkant stuivertje dames- en herenagenda Behangers gereedschapskist 2 sierkussens Microscoop reisburo Holland International Audio/video de Gouden Snaar Kantoorboekhandel v.d. Ven Nic. van Dam schoenen/sport Tip-Top huish. art./speelgoed Fa. Dorrestein schoenen Crêpe Lisette Binnen - Buiten verlichting Wasserette de Bree Reehorst groente en fruit Reisburo Gerth De Stadhouder boekh.-kadoshop Amro bank Slagerij van Asch Dasselaar groente en fruit Maison Verkley Radio/T.V. Schoemaker Sigarenmagazijn Jansen Joh. Mets Geytenbeek's bloemsier kunst Langhout dierenspeciaalzaak René Borgts herenmode Van Hall luxe huish. art. Drukkerij Smit/Soester Courant Bril Centrum Foto Swager Middelman Modes Sigarenmagazijn Pieneman Colitico Gielen ijzerwaren Aalsmeers bloemenhuis Modehuis de Ster De Ster baby-kleding De Ster Linette Livera Corsetterie-Lingerie Bosboom elektra Jamin Nederlandse Middenstands Bank Algemene Bank Nederland Meilof's behang Artihome Hulleman Optiek Prijzen staan geëtaleerd bij de Ned. Middenstands Bank in de Van Weedestraat. Wtikr.-nk&'sd'i feaJïSweeSïnck Vkt&l tókntkwi Vls'tt*!" Willem de Fesch Jan P. Sweelinck Concerto Grosso in B Chromatische Fantasie Pietro Locatelli Pieter Hellendaal Introduttione VI Concerto Grosso Op.III nr. 1 Alleen verkrijgbaar bij de leden van de Nederlandse Klassieke Vakhandel. De Zeisier stichting voor kunst en kuituur heeft in de haar ter beschik king staande ruimten in het hoofdge bouw van Het Slot te Zeist een tentoon stelling ingeric ht van werken van onze plaatsgenoot Rien Poortvliet, en wel voor de periode van 21 december 1980 tot en met 1 maart 1981. Poortvliet. natuur- en dierenliefhebber in hart en nieren, is een bijzonder produktief kunstenaar, hetgeen onder meer blijkt uit het feit dat de laatste jaren een respectabel aantal schitte rende geïllustreerde boeken van zijn hand zijn verschenen. We noemen bijvoorbeeld „Niet alleen voor ja gers", „De vossen hebben holen", „Hij was een van ons", „Te hooi en te gras", het Kabouterboek, „Het brie- schend paard" en „Van de hak op de tak". Verschillende hiervan zijn wereldwijd verspreid. Zo is bijvoorbeeld het Ka bouterboek vertaald in het Deens, Noors, Zweeds, Fins, Spaans, Duits en Italiaans, terwijl het ook in Amerika, Japan en Joegoslavië is verschenen. Vanzelfsprekend moest uit een zo om vangrijk oeuvre een selectie worden gemaakt, en de keus is daarbij geval len op een aantal schetsen, tekeningen en aquarellen welke deel uitmaken van de boeken „Het brieschend paard" en „Van de hak op de tak". Natuurlijk hebben zeer velen zich de boeken van Poortvliet aangeschaft of doorgebladerd. Toch is het bekijken van de iets groter van formaat zijnde originelen van de hand van de kunste naar een totaal andere ervaring. Pas dan ondervindt en ervaart men het vakmanschap, de liefde en de fijnge voeligheid van Poortvliet's kunst. Een bezoek aan deze Zeister tentoon- stèlling, welke door de medewerkers van de kunststichting weer bijzonder sfeervol is ingericht, is dan ook zeer zeker de moeite waard. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met vrijdag 10-17 uur en op zaterdag en zondag van 14-17 uur, terwijl de tentoonstelling op de eerste Kerstdag en op oud- en nieuwjaarsdag gesloten zal zijn. Toegangsprijzen: 2,50 per persoon; 1,50 jeugd tot en met 14 jaar en houders van CJP, Pas65 en Holland Culture Card. Gratis voor scholen in klasseverband, na telefonische afspraak. Door onszelf ontwikkeld! Binnen 24 uur gereed! Ook nabestellingen! Soesterbergsestraat 57 Soest-Z. - Tel. 13109 In verband met de komende feest dagen zijn de openingstijden van de bibliotheek iets gewijzigd. Woensdag 24 december zijn de centrale aan de Albert Cuyplaan en alle fi lialen (Soest-Zuid, Soesterberg en De Borg) geopend van 14.00 tot 16.00 uur. Zaterdag 27 december is de centrale (en alle filialen) de gehele dag ge sloten. Maandag 29 - en dinsdag 30 december zijn centrale en filialen normaal ge opend, terwijl op woensdag 31 decem ber weer de openingstijden van 24 de cember geldenvan 14.00 tot 16.00 uur. De Vereniging van Beeldende kunste naars te Baarn exposeert van 21 de cember tot met 4 januari. De groeps tentoonstelling wordt gehouden in het Dorpshuis „De Furs" in Lage Vuur- sche, en is dagelijks, ook zondags geopend van 11.00 uur tot 18.00 uur. Het wordt weer kerstfeest, en opnieuw worden we overspoeld door golven van onechte romatiek. Het wordt weer kerstfeest, en weer staren we ons massaal blind op de vrolijke lichtjes van de kerstboom, en we vergeten dat de wereld wordt bedreigd door de lichtflitsen van een atoomoorlog. Het wordt weer kerstfeest, en voor de zoveelste keer smoort de Boodschap van Vrede in het valse vertrouwen dat atoomwapens onze vrede garanderen... De leden van de IKV-groep Soest willen de Soester bevolking graag oproepen om temidden van het feest de immense problemen van de kernbewapening, die de aarde met de totale ondergang be dreigt, niet uit het oog te verliezen. Daartoe vragen zij - voor de Volkskerstzang van a.s. zondag in de Julianakerk - de bezoekers een ogenblik stil te staan bij deze vraagstukken. Omdat de vrede een zaak is die ons allemaal aangaat, in Soest even goed als in de rest van de wereld. Daarom: VREDE - MET ALLE GEWELD?...

Soester Courant | 1980 | | pagina 11