ambtelijk Bewoners Nieuwstraat boos taait op onwetende gemeente Chriet Titulaer voor de klas Kerstgeschenk voor de Soester missionarissen wê Zo gezien.. Manipuleerde Lindner stankmetingen? S 9.98 6.98 5.75 2.25 "Chatotf apparaat M Varkensrollade Honsbergen GOUDREINETTEN Honsbergen BELEGEN KAAS Honsbergen Chipolatataart Honsbergen Land- cervelaatworst Honsbergen Sneeuwbaleffekt Sluiting gemeentelijke diensten op 2 januari Woensdag 17 december 1980 SOESTER 59e jaargang no 17 COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per halfjaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag Bewoners van de Nieuwstraat in de wijk 't Hart zijn boos op de gemeente, die zich naar hun mening ten aanzien van het tectyleerstation aan hun woon straat, al te onwetend opstelt. Aange tekende brieven blijken niet ontvangen te zijn, terwijl anderzijds door de mi lieuinspecteur het tectyleren zonder vergunning oogluikend werd toege staan. De gramschap ontlaadde zich vorige week tijdens de wettelijk voorgeschre ven hinderwetzitting waar de door de heer T. van Rouwendaal gevraagde vergunning voor zijn brandstoffenver- kooppunt annex tectyleerstation en au towasserette op de Nieuwstraat aan de orde kwam. Tijdens de zitting bleek dat de eige naar zonder vergunning een verbou wing had uitgevoerd en pas achteraf daarvoor vergunning aanvroeg. De milieuinspecteur, zo werd duidelijk, was er echter vanaf mei al van op de hoogte. "Waar de omwonenden zich bijzonder over opwonden was het feit dat de Inspecteur van Volksgezondheid de gemeente per aangetekende brief liet weten, de vestiging van het tec tyleerstation op die plaats ongewenst te achten. De brief zat echter niet in het dossier, terwijl milieu-wethouder Menne te kennen gaf zelfs van het be staan van dit schrijven niet op de hoogte te zijn. Hij en het gemeentebestuur werden door de omwonenden, die de zitting bezochten, beschuldigd van onbehoor lijk bestuur. Dit te meer omdat in het najaar door de omwonenden, aangete kend aan wethouder Menne verzonden brieven, eveneens in het dossier ont braken. Tijdens de vorige week gehouden le denvergadering van de milieuvereni ging „Soestdijk geen Stankwijk" zijn onthutsende mededelingen gedaan over de wijze waarop het bedrijf Lindner stankmetingen heeft beïn vloed. In de afgelopen oktobermaand is tij dens metingen door TNO-Apeldoorn een stof die voor de stankoverlast zorgt, niet gebruikt. Een en ander is duidelijk geworden tijdens een be zoek dat leden van de vereniging aan het bedrijf brachten voor een gesprek met de ondernemingsraad. In het jaarverslag van de vereniging wordt over het bedrijf Lindner opge merkt: „Voor wat betreft de stankoverlast van Lindner, de grootste en als meest hin derlijk ervaren stank, hoopten wij dat met het plaatsen van filters, deze over last,, zou verdwijnen. Na een bezoek 4 november j.1. van onze vereniging aan de O.R. van Lindner, bleek dat dè filters voor een bepaald gebruikt com- pound niet voldoen. Dit compound is niet gebruikt door Lindner toen 14, 15 en 16 oktober j.1. metingen zijn verricht door T.N.O. Apeldoorn. Voor het bijwonen van deze metingen hadden wij een verzoek van Lindner daartoe afgewezen omdat de vereniging ervan overtuigd was dat het op die dagen niet zou stinken. Onze ver moedens werden bewaarheid. Een ver slag van de bijeenkomst met de O.R. van Lindner kunt u inzien. In dit verslag wordt ondermeer opge merkt dat het de vereniging beslist niet te doen is om sluiting van Lind ner te bewerkstelligen. Integendeel, zo zegt men, „maar aan de stankover last over zo'n groot gebied rond Lind ner moet nu eindelijk toch wat ge daan worden". De Ondernemingsraad van Lindner heeft op haar beurt toegegeven dat het bedrijf inderdaad stankoverlast veroorzaakt. De maatregelen die Lindner tot op he den genomen heeft, hebben niet ge resulteerd in een duidelijke verminde ring, laat staan opheffing, van de stankoverlast. Hoewel de milieuvereniging begrijpt dat een bedrijf niet zomaar flinke ka pitaalsinvesteringen pleegt in luchtzui veringsinstallaties zonder het pro bleem goed te onderzoeken, vindt de vereniging dat de tijd die Lindner er voor neemt onaanvaardbaar lang is. Om een beter inzicht'te krijgen waar de stank nu eigenlijk vandaan komt, is men gezamenlijk overal in het be drijf gaan ruiken. Voor de leden van de milieuvereniging was het haast ze ker dat de stank die door iedereen als meest hinderlijk ervaren wordt van de compoundafdeling afkomstig moet zijn. De compoundafdeling is de afdeling waar in een oven een plastic-emulsie in doppen wordt aangebracht. Bij het nalopen van de aldaar in gebruik zijn de grondstoffen is bij de leden van de milieuvereniging sterk het vermoeden gerezen dat één bepaald type grond stof wel eens de voornaamste stank verwekker zou kunnen zijn. Daarom is men met de onderne mingsraad overeengekomen dat nu gezamenlijk zal worden nagegaan of er, juist wanneer deze stof gebruikt wordt, stankoverlast optreedt. De milieuvereniging tekent daarbij aan dat juist tijdens de stankmetin gen van T.N.O. op 13, 14 en 15 okto ber deze stoffen niet gebruikt werden. ,,En toen stonk het ook niet in de buurt", aldus het verslag. Sinclair In het jaarverslag wordt wat betreft het bedrijf Sinclair and Valentine opge merkt dat de bouw van een nieuwe fabriek in Soest niet doorgaat. De pro- duktie van Flexo-inkten wordt in Ze venaar voortgezet. ,,Het aantonen van het gevaar en de strenge voorwaarden, die door onze vereniging geëist werden, hebben daar zeker toe bijgedragen", aldus het ver slag. Wat de firma Abbel betreft zegt men vooral bezorgd te zijn over de uitstoot waarbij SO/2 vrijkomt; een schadelij ke stof voor de gezondheid. Met de nieuwe voorzieningen die het bedrijf moet treffen, zal dat verholpen zijn en zal ook de stank verdwijnen. Men is verder ook in het geweer ge komen tegen illegale vestiging van be drijven zoals de autohandel aan de Dorresteinweg. Begrip heeft men ook voor de overlast welke omwonenden ondervinden van het bromcrossterrein aan de Koningsweg. „Moeten wij ons niet afvragen of ten behoeve van het crossen, mensen hun woon- en leefgenot moet worden af genomen. De hinder is aanzienlijk Overgelegde tekeningen bleken de huidige situatie, na de illegale verbou wing, te zien te geven en alles bij el kaar was het verzet van de omwonen den tijdens de hoorzitting groot. Betreuren Wethouder Menne betreurt de gang van zaken. Hij kan niet ontkennen dat het ambtelijk apparaat onattent gerea geerd heeft. Als excuus voert hij on derbezetting aan. In mei werden de illegale bouwaktivi- teiten ontdekt. Van Rouwendaal werd gesommeerd de bouw stop te zetten. Bij brief van 13 juni werd door burge meester en wethouders die sommatie nog eens bevestigd en Van Rouwen daal gezegd de benodigde vergun ning binnen veertien dagen aan te vragen. Daarna is het ambtelijk apparaat gaan falen. Van Rouwendaal zette de bouw ongehinderd voort en vroeg pas op 12 september de bouwvergunning aan. Sindsdien draait het ambtelijk appa raat weer. Er lopen nu drie proce dures: a. voor de bouwvergunning; b. voor de ontheffing Zóneverordening Hinder wet en c. voor de Hinderwetvergun ning. Volgens wethouder Menne heeft de Inspecteur van de Volksgezondheid niet laten weten de vestiging van een tectyleerstation in een woonwijk onge wenst te achten. Wel verzocht hij met een brief van 10 oktober j.1. hem na der te informeren over dat bedrijf. De gemeente antwoordde met een brief die pas op de dag van de bovenvermel de hoorzitting (11 december) verzon den werd. Wethouder Menne zegt het ook te be treuren dat noch de brief van de in specteur, noch de aangetekende brie ven van de omwonenden in het dos sier waren. „Door omstandigheden kwamen niet alle papieren op tafel", aldus de wet houder en die omstandigheden waren een gevolg van de eerder vermelde onderbezetting. Desondanks had het niet zo mogen lo pen en de heer Menne kan zich de ont stemming van de omwonenden leven dig indenken. Als er sprake is van ge schokt vertrouwen in het bestuur van de gemeente en het ambtelijk appa raat, dan hoopt hij dat dit zeer spoe dig hersteld wordt. Menne zegt ook vertrouwen te hebben in een goede af ronding van de zaak. Die afronding kan bestaan in gedwon gen afbraak van de illegaal gebouwde voorzieningen, maar ook in inpassing van het bedrijf, zij het dan met zeer stringente Hinderweteisen. Bezwaren De bezwaren van de omwonenden be treffen stankoverlast, brandgevaar, verkeershinder en algemene aantas ting van hun woon- en leefmilieu. Van stankoverlast is nu al sprake, want het bedrijf draait zonder vergun ning. Door de tectyleerinrichting wordt het brandgevaar van het brand stofverkooppunt verhoogd en het ge volg is ook dat er naast de verkeers hinder van wachtende auto's voor de wasserette, nu ook auto's voor 'het tectyleerstation op de openbare weg geparkeerd worden. Resumerend vindt men dat een derge lijk bedrijf niet in een woonwijk thuis hoort. Foto: Herman van Dam Chriet Titulaer, de man die via ondermeer televisie en als auteur van diverse boeken, nationale bekendheid geniet van wege zijn grote kennis van de natuur en niet te vergeten de maanreizen, satellieten en het weer, gaf vorige week een na tuurkundeles op de Van der Huchtschool in de wijk Overhees. Twee uur lang wist hij de kinderen te boeien met zijn ken nis. En die is niet gering. „Vroeger", zo begon Titulaer bij het eerste onweersdia-tje dat hij liet zien, „werden jaarlijks nog twintig mensenhet slachtoffer van de bliksem. Nu zijn er dat nog elf en waaraan zou het liggen dat dat aantal lager wordt?" Heel vlot kwamen heel wat antwoorden. Niet allemaal goed, maar de bliksemafleiders werden genoemd. Maar niemand kwam op het idee dat het feit dat er steeds minder mensen op het land werken, daar ook aan meewerkt. Zo ging de les door; praktisch en heel bevattelijk en de leerlingen van de Van der Huchtschool hebben er heel wat van opgestoken. De leerlingen van de drie hoogste klassen mochten de les bijwonen. Zij dromden rond Titulaer toen hij een zonnecel liet zien; de energiebron van de toekomst waar vermoedelijk vooral deze jeugd mee te maken zal krijgen. „Met Kerstmis krijg ik een geschenk"gedeelte uit een tekst. Zo denken de uit Soest afkomstige mannen en vrouwen het hele jaar door; zij, die geheel onzelfzuchtig en namens ons, een betere toekomst trachten te scheppen voor de meest behoeftigen in andere wereld delen. Een kleine bloemlezing uit hun brieven laat u weten wat er met uw geld gebeurt. 1. ANTOON v.d. BREEMER, Philippijnen De Kerstgave van Soest van vorig jaar heb ik natuurlijk goed kun nen gebruiken voor allerlei kleinere projecten, zoals het helpen van een van onze seminaristen. Voor mijzelf koop ik af en toe eens wat boeken, die Tiodig zijn in verband met de school of de litur gie. Je moet toch een beetje op de hoogte blijven. Ik heb ook een lichte motor aangeschaft, om me gemakkelijker te kunnen bewegen hier in Angeles City. 2 KOOS HOUDIJK, Irian Barat (Indonesië) Dit jaar wil ik uw bijdrage gebruiken voor een blindenschooltje. Twintig Papoea-kinderen leven in internaatsverband en proberen het lagere schoolprogram te volgen. Daarnaast vaardigheden, waarmee ze in het dagelijks leven een zekere zelfstandigheid kun nen opbouwen. 3. PIET MAJOOR, Brazilië: Ons werk is nog steeds religieus en sociaal, vooral hier in ons te huis voor arme jongens, die vaak zelf niet op vakantie kunnen, om dat ze geen eigen tehuis hebben, en daarom ook tijdens de school vakantie hier blijven. 4. ICEES SMEELE, Zaïre (Afrika) Voor ons wordt het steeds moeilijker om dagelijks rond de 800 maaltijden te blijven geven aan de leerlingen. Ik kan zeggen, dat het geld zeer goed besteed gaat worden. De econoom zal dit buitenkansje zeker aangrijpen om wat rijst en bonen in te slaan. GERARD SMEELE, Brazilië: Ik 'werk voor 95 zwakzinnige, 56 doofstomme en 87 blinde kin deren. Ook voor kinderen die kinderverlamming hebben gehad. Voor hen ben ik een zwembad aan het bouwen, omdat dit dok ters advies is. U kunt nagaan dat het geld, jullie gift, uitstekend van pas komt. 6. SERAFINA WANTENAAR, Brazilië: Als je al van jaren weet: met Kerstmis krijg ik een geschenk, dan begin je er naar uit te zien, want telkens opnieuw is het weer een verrassing, om je een plezier te doen en om je in je werk te steunen. Blij ben ik dan dat ik er ook nog bij hoor, al ben ik ver weg. Blij, dat ze me niet vergeten. 7. MAGDALEEN WESTERVELD, Brazilië: Een bairro aan de rand van Belèm, u kent ze wel van de t.v. (krottenwijken). Wij hebben nu in onze biarro ook een schooltje (900 kinderen) voor de armsten der armen, maar wat zijn ze ijverig. Een goed idee van de mensen in Soest, om met Kerstmis aan de werkers in het veld -te denken. Wat kan je met dat geld weer veel bijspringen, bijv. melkpoeder, bruine bonen, doktersrekeningen, medicijnen etc. Namens onze biarrp bewoners heel hartelijk dank. Tijdens de NACHTMISSEN en op de EERSTE KERSTDAG wordt in de Soester R.K. kerken voor dit doel gecollecteerd. Een giro-biljet wordt bij „Kruispunt" gevoegd voor diegenen die gedurende de Kerst- dagen op vakantie zijn, ofwel er de voorkeur aan geven per giro of bank hun deel bij te dragen. INTER PAROCHIEEL MISSIE-COMITÉ SOEST ALLEEN DONDERDAG MAGERE KILO, van 13.96 voor Zie onze advertentie ALLEEN DONDERDAG Profiteer nu het nog kan per kist (15 kilo) Prima voor appelbollen en. appelbeignets ALLEEN DONDERDAG JONG KILO Zie onze advertentie DEZE WEEK met marasquinsaus van 6.95 voor ALLEEN DONDERDAG 150 gram van 2.84 voor Zie onze advertentie door GERARD PAUL „Ik ben een engelzei de man toen ze enigszins verschrikt op keek. „Zal ik het licht aandoen? Het wordt al zo vroeg donker of zullen we zo maar een beet je in de schemering praten. Als je elkaar niet zo goed ziet gaat het soms veel gemakke lijker. Net als door de tele foon". Hij was al pratend op een stoel tegenover haar gaan zitten, terwijl zij opstond om een kop je thee in te schenken. Zonder suiker graag" zei de engel en nadat hij even gezwe gen had: „Het is hier wel stil, hè" „Ja" antwoordde ze een beet je pinnig „in m'n eentje kan ik niet zo veel lawaai maken als de buren van hiernaast met een heel gezin". Hij reageerde er niet op en vroeg: „Moet je niet eten? Ik dacht dat jullie daar juist de ze dagen zo'n heisa van maak ten? „Alleen voor mezelf zeker. Je lijkt trouwens wel iemand van de krant met al je vragen". „Ja, maar ik vraag het niet voor niks. Ik zag je hier zo'n beetje zitten kniezen en toen dacht ik dat er misschien nog wel méér mensen alleen zitten. Luister, jij kan van die heer lijke koninginnesoep maken, hè. Als je nou 'ns een vriend uitnodigt die lekkere slaatjes in elkaar kan knutselen en dat stel, waarvan jij laatst zo tref zeker zei dat ze samen méér alleen zijn dan jij in je eentje, vraag ze om hun warme hap mee te nemen. Dan zou je ook nog die vriendin kunnen vra gen bij wie je laatst die koste lijke Irish Coffee hebt gedron ken en dan heb je al haast een compleet diner. Met gasten en al". „Zou je denken dat ze dat leuk vindentwijfelde ze. „Als je het niet aan hen zelf vraagt zul je d'r nooit achter komen" antwoordde de engel broodnuchter. Ineens vastbesloten draaide ze een nummer en jubelde na af loop van het gesprek: „Hij komt! Hij komt!" De engel stond op, kuste de vrouw op het voorhoofd en was verdwenen. Vrijdag 2 januari zijn de gemeentelij ke diensten (waaronder de hulpsecre tarie Soesterberg) gesloten. Uitsluitend voor aangiften van geboor ten en overlijden is de afdeling Bur gerlijke Stand, Van Weedestraat 11 op 2 januari van 9 tot 10 uur geopend. juwelier als je sieraadjelief is S 1 „Briljant" F „Juroda" groeibriljant R „Les Dior" de Christian Dior A „Lapponia" goud en zilver D „Jeunesse" zilver E Parels N H „Seiko Connaisseur" O „Michel Herbelin" R „Roger Rodin" L „Monte" O „Scholl Exclusief" G E Ook een horloge kan een S sieraad zijn! 'Burg. Grotestraat 13 Soest Telefoon 02155-23271

Soester Courant | 1980 | | pagina 1