50 jaar geleden in Soest Onze oeuieidlse flaiaarsuMooii Is heden begonnen WBorreman nam afscheid van Hopman Masselmangroep KLEUREN FOTO'S! VAARDERHOOGT KLEUREN FOTO'S! Amsterdamsen modehuis jeuuieriioeh" Nieuws van de Volksuniversiteit Soest/Soesterberg voor DOE-HET-ZELVERS JOS IWORTMANN Geslaagd concert van de Soester Orkest Vereniging J. SMIT Gehannes... VUURWERK! VAN OOSTEN FOTOGRAFIE Zelf compost maken Kerstsamenkomst Soest for Christ VAN OOSTEN FOTOGRAFIE Kerstboomlampjes Lady Brax - King - Burberry - Loden Frey - Gor-Ray 1 Nu óók voor dames.m o 8 Wilson Glenny - Vico - Bleyle - LaCoste Extra lage prijzen 31 december 1930 Dixiaansche Rijmen „DE GULLE LACH" Geslaagd Zonde van uw goud Aaron Sassoon 13 13 De officiële opening van het Troephuis werd verricht door de heer W. H. van den Brink. Foto: Herman van Dam Tijdens een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het ingebruiknemen van het verbouwde Troephuis, nam de scoutinggroep Hopman Masselman za terdagavond op haar terrein aan de Sparrenlaan afscheid van Hopman W. Borreman. De groeps- en stichtings voorzitter Hopman W.Borreman is meer dan 20 jaar aan de groep ver bonden geweest. De nieuwe groeps- en stichtingsvoorzitter is Leo Adam ge worden. Naast het afscheid nemen van Hopman W.Borreman, namen ook hordeleidster Marjan de Wind en verkennersleider Hans Hilhorst afscheid. Dat het interne verbouwingsplan voor het Troephuis financieel kon worden uitgevoerd is te danken aan de stichting de Wigwam, die voor een belangrijke financiële bijdrage heeft gezorgd. De officiële opening verrichte de heer H.W. van den Brink door het doorknip pen van een lint. Namens de groep bedankte Bas Pouts- ma alle welpen, verkenners, ouders en vertegenwoordigers die aan de ver bouwing van het Troephuis hebben meegewerkt. Naar een ontwerp van de heer J.C.Wabeke werd de verbouwing gerealiseerd. In het Troephuis is op dit moment nog één wens overgebleven: de aansluiting van het huis op het aardgasnet. De Behalve de reeds aangekondigde kur- sussen KUNSTGESCHIEDENIS, BRIDGE, GESPREKS- EN DISCUS SIETECHNIEK EN RECHTSHULP, starten er in januari 1981 ook nog kursussenin: Muzikale vorming Is muziek alleen iets wat uit dure kastjes komt of zit het ook in mij? Is muziek iets voor jarenlang geoe fend hebbende professionals en ama teurs of geeft muziek maken ook ple zier aan mij als beginneling? U zult in deze kursus ervaren dat een dure installatie of een jarenlange stu die geen voorwaarde is om van mu ziek te kunnen genieten. Het kan ook met simpele middelen en u hoeft zelfs geen noot te kunnen lezen. De kursus vindt plaats in de Van der Hucht IVO/MAVO school op 12 woens dagavonden van 20.00-22.00 uur. De kosten bedragen 105,- voor de totale kursus. (Hedendaagse) geschiedenis Een kursus van 12 lessen waarin u dingen hoort waarvan u op school niet hoorde. Minder jaartallen-meer feiten. Geschiedenissen achter de geschiede nis. Over ons koloniaal verleden b.v. en over de crisistijd tussen de beide we reldoorlogen en over de achtergronden van die beide wereldoorlogen zelf. Geschiedenis waar je mee geconfron teerd wordt als je een donkerhuidige landgenoot tegenkomt. En zullen de huidige werkgelegenheidsproblemen weer vooroorlogse vormen gaan aan- nerhën? Hedendaagse geschiedenis met een te rugblik op, het verleden dus. De kursusprijs bedraagt 90,- voor de hele kursus, en deze zal ca. half januari van start gaan. Plaats wordt nog nader bekend ge maakt. Psychologie In deze kursus geen droge opsomming van wetenschappelijke theorieën maar behandeling van praktijkgeval len. Dé te behandelen onderwerpen worden in overleg met de kursisten vastgesteld en gezien de grote varia tie in thema's kunnen ook de kur sisten van vorig jaar weer rustig in schrijven, van herhaling van reeds be handelde zaken zal nauwelijks sprake zijn. Voor de prijs van 85,- krijgt u 12 lessen van 1uur. Wij denken ca. half januari 1981 met de kursus van start te gaan. Plaats wordt nog nader bekend ge maakt. Voor inlichtingen kunt u terecht op ons kantoor in het Artishock-gebouw, Steenhoffstraat 46, Soest, uitsluitend op de woensdagochtend van 9-12.30 uur, en telefonisch ook op woensdag ochtend (zelfde tijd) telefoon 22195. mogelijkheid hiervoor is er, maar dan moet er eerst een sleuf gegraven worden van 120 meter lengte. Om dit te realiseren werd er zaterdag een heel bijzondere verloting gehouden. De "prijzen" bestonden uit het aantal te graven meters. De hoofdprijs was tien meter graven en werd gewonnen door Erik Hartog. Nadat afscheid genomen was van Mar jan de Wind en Hans Hilhorst werd er extra aandacht aan Hopman Borre man geschonken die zijn opvolger Leo Adam installeerde door hem de onder scheidingstekens uit te reiken. Leo Adam was van 1966 tot 1976 lid van de groep, die hij als assistent verken nersleider verliet in verband met druk ke werkzaamheden. Nu is hij de nieuwe groeps- en stichtingsvoorzitter. Adam bedankte de heer. Borreman voor zijn aandeel in 20 jaar scouting- werk. Als herinnering aan deze periode bood Adam de Heer Borreman een beeldje aan. Namens het district werd de heer Borreman geëerd met de zilveren scoutingpenning. Na het oficiële gedeelte volgde een receptie, waar velen afscheid namen van de heer Borreman, die door de welpen was toegezongen; "Wat een pech, Wim Borreman gaat weg". Eerder op de avond werden de verken- nersleiders Erik.-Hartog. en Andries. Geleinse en de hordeleidster Jeanette de Vos geïnstalleerd. Hun installatie was de laatste officiële daad Van Wlhi Borreman. Door onszelf ontwikkeld! Binnen 24 uur gereed! Ook nabestellingen! Soesterbergsestraat 57 Soest-Z. - Tel. 13109 Gelukkig is tegenwoordig bijna iedereen overtuigd van het nut van composteren. Onkruiden en plan tenresten werden normaal altijd weggegooid. Nu worden ze na het verteren weer aan de grond te rug gegeven, die ze ook zelf heeft voortgebracht (recycling dus). Belangrijk om te weten is natuurlijk welke afval stoffen gebruikt kunnen worden voor het maken van compost en welke niet. Geschikt zijn in ieder geval alle onkruiden en vrijwel al het andere tuin afval, zoals afgemaaid gras, uitgebloeide bloemen en afgevallen blad. Onkruiden kunnen het best op de composthoop gedeponeerd worden voordat zij zaad dragen. Wortelonkruiden als b.v. kweekgras en het beruchte pispotje zijn uit den boze. Sommige composteringsdeskundigen zijn er ook voor om takken in de compost te verwerken. Weliswaar verteren deze niet of slechts langzaam, maar houden het geheel luchtig en dat is zeer belangrijk. Bij het zeven van ons eindprodukt voor gebruik kunnen we de takken er weer mak kelijk uit verwijderen. Keukenafval kan ook goed worden gebruikt zoals b.v. aardappelschillen, groenteresten, theebladeren, eierdoppen, koffiedik etc. Sommige mensen gebruiken ook papier, kar ton, restanten wol, katoen en linnen in de compost hoop. Het gebruik van papier en karton heeft geen bezwaar als het maar niet bedrukt is. De resten wol, katoen en linnen vergaan erg lang zaam, zodat deze eigenlijk af te raden zijn. Etens resten gaan onaangenaam ruiken en brengen het gevaar van ongedierte' met zich mee. Glas, ijzer en kunststof horen vanzelfsprekend niet in de com posthoop thuis. Een goede plaats voor het maken van de com posthoop is een plaats die niet in het zicht ligt en het liefst in de halfschaduw of schaduw is ge situeerd. Er worden tegenwoordig volop compostsilo's aange boden maar het opzetten van een losse compost hoop zoals vroeger gebeurde is natuurlijk ook mo gelijk. De silo's zijn in alle uitvoeringen te koop. We moeten uitgaan van een goed doorlatende onder grond. Het eerste laagje bestaat uit compost of mest in een laagje van 10 cm. dikte. Hierop gaat een laag van 20 a 25 cm. organisch afval, afge dekt met een heel dun laagje Dolokal of land bouw poederkalk. Daarover een laagje van 3 cm. grond en de eerste fase is rond. Af en toe licht aantrappen is gewenst. De maximale hoogte van de hoop is 1% meter. Bij langdurige droogte zijn een paar gieters wa ter geen overbodige luxe. De composthoop wordt na 5 maanden omgezet waarbij het binnenste van de hoop buiten en het buitenste binnen komt te liggen. Na weer 5 maanden zeven we de substan tie uit en is de compost klaar voor het gebruik in de tuin. De toegepaste hoeveelheid bedraagt zo'n 2 m3 per 100 m2. Nog een kleine fabel uit de wereld helpen. Com post en het composteren brengt geen stank te weeg. Het eindprodukt ruikt naar bosgrond. We kunnen het composteringsproces tenslotte nog versnellen door het gebruik van compost-maker, een speciaal preparaat dat op ieder tuincentrum te koop is. Het interkerkelijk evangelisatieteam Soest for Christ heeft voor 2e kerstdag een samenkomst belegd in de Ichtus- kerk aan de Albert Cuyplaan. Aan dit gebeuren voor jong en oud werken o.a. mee: Ds. W.Hessels uit Alblasserdam en het Jeugdkoor van de Vrije Evange lische Gemeente uit Hilversum o.l.v. Berna Kousemaker. Ds. Hessels heeft o.a. verschillende jaren in België als evangelisatiepredikant gewerkt en het Jeugdkoor bestaat momenteel 20 jaar. Soest for Christ is erg blij dat deze mensen a.s. 2e kerstdag kunnen mee werken en nodigt iedereen uit voor dit gebeuren in de Ichtuskerk, 's morgens om 10.00 uur. Voor de allerkleinsten is er weer kinderoppas aanwezig. door onszelf ontwikkeld! Binnen 24 uur gereed! Ook nabestellingen! Soesterbergsestraat 57 Soest-Z. - Tel. 13109 Uit een kerstboom die aan het Tweede Heezerlaantje buiten staat werden af gelopen weekend door een onbekende "alle" 32 lampjes uitgedraaid en mee genomen. 00 Jk m 0 o iikkkinklediNt; net even anders! I EL. 15II» f L V-WSi II M f>5 Q3 05 O Het aanwezige publiek op het concert van de S.O.V. in de Petrus en Pauluskerk, was enthousiast over het optreden van dit amateur orkest. En terecht: er was duidelijk hard gestudeerd, o.l.v. de nieuwe dirigent Dick Blokbergen. Natuurlijk waren er wel schoonheidsfoutjes, maar er werd muziek gemaakt in de ware zin van het woord. De werken, de Pavane van G.Fauré, het celloconcert van Saint-Saëns en de zesde symphonie van Fr. Schubert waren een goede keus. Daarmee had den èn de dirigent èn het orkest het zich niet gemakkelijk gemaakt. De werken ademden drie totaal ver schillende muzikale sferen. Dat de dirigent, orkest en solist erin slaagden deze verschillen te vertolken, is voor een amateurorkest een knappe presta tie. De Pavane werd subtiel uitgevoerd, Saint-Saëns met de jonge cellist Mi- chiel Wijdner, die een prachtige muzi kale vertolking ten gehore bracht, werd overtuigend en met overgave gespeeld en de zesde van Fr.Schubert vetoonde om beurten een gemoede lijke, blijde, dramatische en overwel digende uitwerking. Al met al een uitvoering waar de mensen die er niet zijn geweest, iets aan hebben gemist. Volgend jaar bestaat de S.O.V. 10 jaar. We hebben het volste vertrouwen, dat we een concert op niveau tegemoet kunnen zien. Amateurs, die bereid zijn op de maan dagavonden hard mee te werken aan de komende uitvoering van een eigen Soester amateurorkest, zijn van harte welkom. (5 jan. 1981 Van der Hucht- school, 20.00.uur). Juist de fijnproevers kunnen dan eens aan den lijve onder vinden hoe hard er gestudeerd moet worden, en kunnen dan ook opbouwend meewerken aan een eigen Soester cul turele activiteit, waar menige gemeen te jaloers op kan zijn. Burgemeester Scholten heeft dit duidelijk onder streept. door zijn aanwezigheid. Gemolt Kmderdiir. pantalons vanaf 29 Ongebl. Kinderborstrokken vanaf 29 Jaeger Heeren Pantalons 08 Gebord. dames-zakdoekjes 12.5, 9.5, 4.5 ct. prima Dameskousen vanaf 26 cent enz. enz. Groote partij mans- en jongenspetlen 98, Prima Heeren hoeden vanaf 2.69 Restanten Heeren overhemden tegen sterk verlaagde prijzen, enz. enz. AANBEVELEND, vredehofstraat id SOESTDtJK BIJ DE INTREDE VAN 1931 Thomasvaer. Voorbij is 't jaar En 'k sta al klaar, Om aan de Soester lieden M'n Nieuwjaarswensch te bieden; Oprecht gemeend en welgezind, Als van een oude, beste vriend. Pieternel. Ja, Thomasvaer, 't Is zonneklaar; Hier, net als in de steden Heerscht crisis, wordt geleden: Dies wenschen wij U goeden moed, Hetzij in voor- of tegenspoed. Thomasvaer. Och, Pieternel, Ik weet het wel; Al gauw gaat men hier bouwen Voor al, die maar wil trouwen; Acht huizen onder slechts één dak, Gestoken in eenzelfde pak. Pieternel. De Badhuis-historie Geboekt pro memorie; 't Verkeersbureau Ze staan er al zoo; Voorloopig misschien op papier Maar 't geeft in de toekomst vertier. Thomasvaer. En dan aan 't graven Als negerslaven De Soesterbergsche bult moet weg; Toch jammer, als !k 't eerlijk zeg. Thans blijft hij een attractie Voor elke kleur en fractie. Pieternel. Dan is er te sloopen En grond te verkoopen. Smit's schutting zit me vreeslijk dwars En 't grondbedrijf, dat geeft geen snars. Slechts gas en watertoren, Die groeien naar behooren. Thomasvaer. Met wondergroote vellen Loopt men hier thans te tellen; Geen mensch of dier, in welken hoek, Ontsnapt aan 't wettig onderzoek. En toch, men kan nooit weten, Of 't oermensch wordt vergeten. Pieternel. Het laatste woord, Zooals het hoort, Wilt gij voor mij bewaren: Dat God ons Soest mag sparen De burgervaar, de Soester Raad Al staat de laatste haast op straat. Commissie van weldadigheid Deze commissie ingesteld door H.M. de Koningin Moeder, deelde in de Kon. Naai- en Breischool aan plm. 50 behoeftige gezinnen wollen dekens en onder goed, benevens een bonboekje voor levensmiddelen uit, hetgeen geschiedde door den Burgemeester en mevr. Landweer-de Visser. Aanbesteding De uitslag van de door den architect, den heer P. Beekman, gehouden aanbesteding, tot het bouwen van 3 Middenstandswoningen aan het Kerkpad is als volgt W. v.d. Lugt 14998,-; G. van Egdom 15450; G. J. Bosboom 15750,-; A. Hilhorst 15790,-; Firma Klein en de Kruif 16488,-; W. v.d. Velden 17700,-; B. Vlug 18950,-; J. Mets 19000,-; R. Nijberg 21927,-. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redacteur. Verzoeke beleefd opname in Uw blad van 't Volgende, ter bestrijding van een verkeerd opgevat te meening, die de Wel. Edele Heer C. K. Schuilen- burg zich denkt te kunnen veroorloven, in zijn ingezonden stuk van 19 December j.1. Daarin beweert genoemde Heer, dat de vereeniging van Kerk en Vrede met genoegen kan constateren, dat haar actie in Soest den Ant. Rev. inwoners van dusdanig nut is geweest, dat men begrijpen gaat, dat naast Kerk en Vrede (niet tegen Kerk en Vrede zei de voorzitter) ook van hun kant actie moet worden gevoerd tegen den oorlog en zijn gruwelen. Ik verklaar hier uitdrukkelijk, dat mijn standpunt is, dat de actie van Kerk en Vrede, dit nut heeft, dat het menschen, die er over denken zooals ik, prikkelt tot meer ijver voor doelmatige en sterkere verde diging van Vaderland en Koloniën, ^oodat de wettig over ons gestelde Overheid beschermd kan worden en omgekeerd de onderdanen beschermd kunnen worden (ook leden van Kerk en Vrede) door de Overheid. Hoe weerbaarder Nederland en Koloniën gemaakt worden, zoo veel zekerder ijveren wij voor vrede. Met dank voor de plaatsing. Uw. dw. J. BIJLEVELD Machineschrijven Voor het te Nijmegen gehouden examen voor machineschrijven volgens ,,Het verbeterd 10 vin gersysteem van C. H. Boer" slaagden de dames: M. Smitker, M. Kuipershoek en S. van Renselaar, de heeren G. van Alpen en G. Helsdingen (Soester- berg). Allen leerlingen van Mej. A. M. Stekelen burg, Woestijgerweg 24, Amersfoort. UIT DE ADVERTENTEËN: ZANGUITVOERING te geven door R.K. Gem. Zangvereen. ..UtileDulce". Directeur Anton Ponten jr. Met medewerking van Henry Nolles, Feest-Ar- rangeur-Den Haag op Dinsdag 6 januari 1931, 's avonds 8 uur precies, in de zaal van Hotel Eemland (zij ingang). Plaatsbespreking aan Hotel ..Eemland", ook per telefoon. Bewijs van toegang prijs 1,- en 0,75 (bel. inbegrepen). NED. CHR. VROUWENBOND: Lezing op Dinsdag 6 Januari in de Rembrandtzaal door Ds. Verwaal van Alkmaar. Onderwerp: „Een Bankroet". Niet-leden 25 ct. entree. Aanvang 8 uur. Toenk an dit gehannes wouw beginne, wis ik nog heul niet of dit joar de kerstboom vaan t pliesiebero weer verlicht zouw worre. Ik waas aal baang, daattut niet meer moch, om- daawwe motte bezunige op de stroom en de cengte. Benk eerst moar us goan kieke en verdeedde braandweer waas aal an de gaang met de laadderwoage. Daat vink oardig, daattut toch deurgoat, waant veur ming is ut een troaditie op Soest. Ik vin ut aaltied moar un knaap stukkie waark en ik gong veur geejn geld böve op zó'n laan- ge laadder legge mulle. Zo ie- zig hoog. Ik krieg aal de He beis akun ploafond mot witte. Je hoort vaandoag de daag niks aanders as droeve dinge, doar wor ik soms oakelig vaan, 'k Ben blie, daawwe met de feestdoage temingste ok nog us un stukkie licht zien in aal de duusternis. 't Is veur ongze braandweer joarluks een mooie oefening met de laader woage, daan stoat daat dure aaperoat te mingste niet te roeste in de groazie. Ak ut goed eleze het, ben ze zellufs vaan plaan om aalweer zo'n nieuwe aatraaksie an te schaaffe. Ik hetter geejn ver stand vaan, moar ik schaat daat deuze kerstboom versier der nog laang niet an ze end is. Daat kost effe waat, zo'n ding! Daa's heul baar maan. Veur daat kapitoal kaajje wel un huus kope, moar nog weer geejn nieuwe gemeengte huus. Ik weet niet of de road aal noar de Hoag is eweest om cengte op te schaarele om ong ze spoarpot bie te spiekere, moar loatte ze daan d 'r mongd houwe over de plaane vaan de braandweer, aanders kriege ze aal zo nul op ut rekest. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daawwe toch wel goed op ongze braandweer maan- ne motte paasse. Ik het zo iets eheurd, daazze un soort regio- noale klup vaan spuutgaaste wille opHchte. Kriege we daan un fïllioal op Soest, of motte ze eerst uut Amersfoort komme met de As ter daan op un end us een mooi fikkie ontstoat, maajje wel eerst aal 't verkeer vaan de stroat aaf joage en de stop lichte op groen ploatse, aan ders hoef ut aal niet meer. En ik zaal me verzekeHng moar us noakieke. HANNES V.D. NENG. ■jL. Bestelformulieren beschikbaar. Verkoop 29,30 en 31 dec. 1980 Herman en Petra van Rouwendaal Koninginnelaan 9 Soest Voor rijbewijs A-B/E-C/E+D/E slaagden onderstaande dames en heren Voor A: B. H. W. Kreikamp, E. R: Kroes, H. B. J. Ruiterkamp, E. F. Slingerland, A. J. v.d. Steen, A. v.d. Wal Voor B/EI. M. Ammerlaan-van Dijk, I. C. Arnold, R. Bekker, G. G. v.d. Berg, G. Brons, T. C. de Bruin, A. J. Bouwmeester, C. A. v. Dooremaal. P. B. v. Dijk-ter Weijden, Y. Dijs, H. J. Flierman, C. C. H. M. van Hall, J. P. v. Hengstum, C. J. v. Hengstum, P. Jonker, P. v. Klees-v. Frankenhuijzen, M. Koderitsch, T. Koops, D. Kuyven- hoven, J. D. Lamers, G. Lok, C. E. v.d. Lugt-Hooft, J. D. Luttik, C. G. Looysen- Veldhuizen, F. J. Mandemaker, B. M. v. Manen, Y. W. N. Maathuis, M. L. S. Molenaar, M. Muysert-Verwoerd, A. J. Nijssen, M. M. J. Okkerman, W. Re- nes, M. R. Rens, J. A. B. Ros, J. G. Römer, G. Rowe, J. G. v. Rouwendaal, P. R. M. M. Scholtmeijer-v. Cann, W. M. v. Schaink, C. M. C. v.d. Salm, H. F. E. Smit, R. B. H. Smit, H. Sandifort, C. Troostheide, B. T. Voorbij, G. v. Vul pen, F. P. M. v.d. Weij en R. de Zoet. Voor C/E D/ER. C. Berghuis, G. H. v.d. Broek, G. v.d. Broek, M. J. Eps- kamp, E. A. v.d. Hengel en A. W. F. Verhoeks. Zij werden opgeleid door: Autorij school M. Los, Van Lenneplaan 47, Soest, tel. 16621. Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld.. Wij kopen dit graag vanu. diamantair-juwelier Rembrandtlaan 13 - Soest (letop nummer: 13!) Laanstraat 18 - Baarn

Soester Courant | 1980 | | pagina 13