ZIGEUNERS De overleving van een reizend volk Sprii Stiel: Redst; "beke] Pak 2» 7C g Lois -1< co ■a a h Lee - Coc 16 De zigeuner kan een huis hebben, dus sedentair zijn. Hij kan ook halfnomadisch leven, met een caravan naast de woning. De derde woonvorm, de woonwagen, de tent of de caravan, is de traditioneelste. Nederland telt enkele duizenden woonwagenbewoners. Soest weet daar, wat 1980 betreft, over mee te praten. Minder bekend is, dat zich onder die woon wagenbewoners zo'n 450 buitenlandse zigeuners bevinden. Nog altijd werden en worden ze moeizaam verdeeld over een aantal Neder landse gemeenten. Een verdeling met conflicten, een verdeling die in sommige gevallen al bij voorbaat is gedoemd te mislukken. Het gebeurde in november 1980 dat een wethouder in de gemeente Ede publiekelijk betoogde dat zigeu ners niet bereid zijn hun oorspronkelijk gedrag te veranderen en hulp weigerden als die erop gericht was dat gedrag „bij te sturen". Teneinde Ede exclusiviteit te besparen deelde hij nog mede dat de problematiek in Ede niet verschilt van die in andere opvanggemeenten. Jammer genoeg kan aan deze laatste verklaring niet worden getwijfeld. Het moet ons nauwelijks verbazen. Is een negatieve benadering van het zi geunervolk deze en voorgaande gene raties niet met de paplepel ingegeven? De Nederlandse gereformeerde predi kant en minister-president Abraham Kuyper mag dan wel „de klokkenist der kleine luiden" genoemd worden, hij was zeker niet een palstaander voor de rechten van ontrechten, prole tariërs en vreemdelingen. Niet alleen aan Joden had hij een broertje dood, ook zigeuners vond hij een Kaïnsvolk, dat uit de christelijke wereld verdreven had moeten worden. „Ze zijn en blijven parasieten", schreef Abraham Kuyper, „in den meest eigenlijken zin van het woord, die, meer verterend dan producerend, steeds op anderer welstand geteerd hebbend, en zedelijk in alle opzichten lager staande, en zonder iets ook maar dat naar een ideaal zweemt, tal van kringen vergiftigd hebben. Ze hebben ons niets toegebracht en veel goeds onder ons bedorven. Daarom moeten zij niet de kans krijgen zich in kampen te verzamelen, want dan slaat de vlam van het kwaad laaie uit. Isoleert men hen daartegen dan stikt het vuur onder zijn as". Heden daagse gelijkgestemde geloofsverwan ten van Abraham Kuyper zullen met gevoelens van afkeer en verbazing van zijn standpunt kennis nemen. An dere christenen en niet kerkelijken zouden ook wel eens verontwaardigd kunnen reageren. Desondanks, alle verontwaardiging, afkeer en verba zing ten spijt, het merendeel van het Nederlandse volk spreekt met dubbele tong. Aan de ene kant ziet en vreest men de zigeuner als een crimineel, onbetrouwbare losbol, fantast, oplich ter, vrouwen- en kinderrover. Ander zijds zijn zigeuners het zinnebeeld van het wilde ongebonden leven, kin deren van de wind, onweerstaanbare charmeurs, vertolkers van onsterfelij ke muziek. Wij beluisteren en bewonderen muziek die wordt gespeeld door de zigeuner familie Miranda, wij betalen veel geld om bij een uitvoering van Fiësta Gitana te zijn, wij gaan in de holen van Sacromonte bij Granada in Span je zigeunertje kijken. Zigeuners, heer lijke mensen, maar niet te dicht bij. In 160 pagina's laten auteurs Nico Bogaart, Paul van Eeuwijk en Jan Rogier in hun boek ZIGEUNERS, DE OVERLEVING VAN EEN REIZEND VOLK de overleving van een reizend volk de revue passeren. Zes miljoen. Dat is zover bekend het aantal zigeuners op alle continenten van onze wereld, vooral geconcen treerd in Europa. Ze trekken rond, maar worden daarin belemmerd door onze gereglementeerde en politioneel bewaakte samenlevingen. Behendig worden, ook in'1980, zigeuners tussen de coulissen van onze maatschap pij gemanouevreerd en platgewalst. Goed voor vermaak en folklore, aan gewezen op de liefdadigheid van en kelingen en de steun van een zich hun lot aantrekkend comité. In Nederland is dat de stichting ROM, de stichting die beoogt de belangenbehartiging van de in Nederland verblijvende zigeu ners te verbeteren, onder meer door een gerichte voorlichting van het Ne derlandse publiek over zigeuners. Het lijkt vechten tegen de bierkaai. Ver zoeken om subsidie werden door het ministerie van C.R.M. afgewezen. Strijdbaar als de stichting is hebben drie leden van de stichting, de au teurs van ZIGEUNERS, DE OVER LEVING VAN EEN REIZEND VOLK, met medewerking van Elsevier de pro blematiek in de schijnwerpers ge plaatst. Hun getuigenissen beschrij ven dat de 2e Wereldoorlog ook voor de zigeuners een Holocaust is ge weest. De nazi's hebben de zigeuners als een ontaard ras geheel willen uit roeien. Het is tekenend dat slechts een onofficiële schatting spreekt over een half miljoen slachtoffers. Zij die het gered hebben leven vandaag verder op de puinhopen van onze samenleving. De huidige generatie zigeuners is in verzet gekomen tegen onderdrukking en vervolging. Ze geloven en vechten voor een gelukkiger toekomst. „Wat kunnen wij nu met ze doen" is de vraag die in dit met 100 afbeeldingen schitterend geïllustreerde boek cen traal staat. Misschien best een aar dige gedachte daarover met de schrij vers na te denken en antwoorden te vinden. Kerstmis 1980 nadert, een mens kan zijn tijd slechter besteden. Met toestemming van de uitgever pu bliceren wij op deze pagina een hoofd stuk uit ZIGEUNERS, DE OVERLE VING VAN EEN REIZEND VOLK. Het dagelijks leven van de zigeuners In dit hoofdstuk hebben wij ons echter willen beperken tot die in het oog lo pende zaken die te maken hebben met een beschrijving van hun culturele identiteit die ons het duidelijkst con fronteert met hun taal, muziek, reli gie en wereldbeschouwing. Alle mogelijke andere zaken behoren meer tot de intimiteit van de groep en zullen slechts dan aan de orde worden gesteld, wanneer een correctie op de stereotype van belang is, of waar ze met hun levensopvattingen in strijd ra ken met die van de westerse mens, de gadjo dus, en die om harmonise ring vragen. Seksualiteit Ten aanzien van hun seksuele opvat tingen zijn de zigeuners heel wat scru puleuzer dan de gadjo; zij passen de regels van hun moraal met grote strengheid toe, zoals dat al bleek uit de voorbeelden bij de kriss. Homosek sualiteit en sodomie zijn strikt verbo den. Beklaagt een vrouw zich over een onheuse bejegening van de zijde van haar man, dan is het huwelijk daar mee ontbonden en loopt de man kans door de kriss de uitspraak te horen te krijgen, dat hij uitgestoten is. Vrouwelijke prostitutie bestaat niet. De echtgenoten zijn onvoorwaardelijk trouw aan elkaar verschuldigd. Een overspelige vrouw krijgt in ieder ge val een geduchte aframmeling, loopt grote kans kaalgeschoren te worden, en in het ernstigste geval uitgestoten te worden. De zigeunerin is preuts, al gelooft men dat juist het tegenovergestelde het geval is. Borsten zijn voor de zigeu ner geen seksueel object, dus het voe den van een kind geschiedt in alle openheid en de diep uitgesneden blouse is voor de zigeunerin heel gewoon. Benen, dijen en buik worden echter zorgvuldig aan al te nieuwsgierige blikken onttrokken en de lange rok ken, geen modegril dus, voorzien in die wens. Een belangrijk begrip, met name bij de Manush, is de ladj, dat letterlijk schaamte betekent, maar dan meer in de betekenis van het engelsé „shame". Zo mag een man nooit het ondergoed van een vrouw zien, nat noch droog. Wanneer een meisje dat zo ongeveer de puberteitsjaren heeft bereikt, zich niet als vrouw kleedt, dan is dat ladj, en dan niet alleen voor haar, maar voor haar hele familie. De meest gebruikte kamers, vaak de enige in een caravan, zijn de keuken en de woonkamer. De woonkamer is het exclusieve domein van de man, de keuken van de vrouw. Zodra het echter donker wordt valt deze scheids lijn weg. Licht en donker bepalen heel sterk de sociale codes. Elke poging zo'n sociale code te overschrijden wordt bestempeld met ladj, zowel voor het individu als voor de groep. Liefde Voor de zigeuners is de liefde van het grootste belang. Om de temperament volle zigeuners enigszins in te tomen zijn er strenge regels. In de meeste gevallen zoeken de ouders een goede partner voor hun zoon en dochter. In principe mogen de jonggeliefden elkaar aleen zien in het bijzijn van de ouders; deze regel wordt echter niet al te serieus genomen en men heeft menige geheime ontmoeting. Wil het niet zo vlotten met de liefde, dan moet de drabami, de kruidenvrouw, uitkomst bieden. Er zijn ook andere middelen om te stimuleren, waarbij een druppel bloed (uit de linkerpink) in het deeg, vaak samen met kweepe ren, een probaat middel is. Er zijn vele middelen, maar die laten we bui ten beschouwing. Huwelijk Voorwaarde is dat de beide gelieven elkaar beminnen. Men kent verschil lende vormen: de schaking (met ge weld of met toestemming), de koop of de wederzijdse instemming. Huwe lijken tussen de verschillende hoofd groepen geven onnodige complicaties en worden zoveel mogelijk vermeden. Een huwelijk tussen een zigeuner en een niet-zigeuner heeft uitsluiting tot gevolg. Minder erg is wanneer een zi geuner met een gadjo trouwt, mits zij zich aanpast. Een zigeunermeisje ech ter dat met een gadjo trouwt, ziet haar verbintenis met de stam verbro ken; zij wordt gehaat, op zijn minst veracht. En al mag haar echtgenoot zich prahl, broeder, noemen, een be hoorlijke relatie met zijn familie krijgt hij nooit. Voordat een huwelijk wordt gesloten, voeren de wederzijdse ouders er einde loze gesprekken over alvorens toe stemming wordt gegeven. Het huwe lijk zelf is een groot feest, dat naar gelang de welgesteldheid van de stammen, dagenlang kan duren. Voor hen die veten hebben is er geduren de het feest wapenstilstand; iedereen wordt uitgenodigd. Elke stam heeft zo een eigen ceremonieel, waarbij het stamhoofd priester en ambtenaar van de burgerlijke stand tegelijk is. In het algemeen is de ceremonie zeer eenvoudig. Bruid en bruidegom zijn vaak nog erg jong, soms niet ouder dan vijftien jaar en vroeger was dat nog veel jonger. De „huwelijksnacht" vindt plaats tussen het begin van het feest en de eigenlijke huwelijksinzege ning; men zou dus kunnen zeggen dat de plechtigheid een bezegeling van de ontmaagding is. De ceremoniële elementen zijn brood en zout bij de plechtigheid. Het stam hoofd breekt het brood en strooit er zout op. Bruid en bruidegom geven elkaar het stuk brood-en nuttigen het..Bij de Kal- deras betekent „brood en zout eten" het huwelijk. Dat gemeenschap pelijk eten, symbool voor rijkdom en voorspoed, gaat soms gepaard met een regen van rijstkorrels die de aan wezigen over het jonge paar uitstrooi en. Soms gooit men ook een aarden kruik, waarin zaden hebben gezeten, kapot, waarbij het oor voor de voi- voda is en de scherven voor de brui loftsgasten; deze scherven moeten ook bij de zigeuners geluk brengen. Eén en ander naar analogie van een j< huwelijk: „mazzel tov". De zigeuners kennen ook de echtschei ding. Geboorte Wanneer een zigeunervrouw onvrucht baar blijft, is dat zo ongeveer wel het ergste dat haar kan overkomen. De zigeuners kennen dus allerlei vruchtbaarheidsriten, waarbij de maan een grote rol speelt, evenals het vuur en het ei. Een gebruik dat men ook in India aantreft vindt men ook bij de zigeu ners in Transsylvanië, namelijk het huwelijk der bomen. Een kinderloos echtpaar plant twee bomen aan de oever van een rivier en bindt ze aan elkaar. Indien een der beide bomen verdroogt zal er geen nakroost zijn. Zodra een vrouw weet dat ze zwanger is, draalt ze geen ogenblik om dit aan iedereen te vertellen, en kan ze aanspraak maken op een voorkomende behandeling. Men plaatst zoveel moge lijk ikonen en geliefkoosde prenten in haar gezichtsveld om,een mooi kind te laten groeien. De zwangere vrouw werkt tot het laats te moment voor ze gaat bevallen. Soms bevalt ze staande, maar altijd met buurvrouwen en de phuri dai erbij. Alleen de moeder van kraamvrouw en de phuri dai mogen bij de ge boorte helpen. De laatste bindt de navelstreng af en verjaagt zonodig de demonen. Wanneer de geboorte niet erg wil vlot ten, zingt de phuri dai, terwijl ze een ei tussen de benen van de kraamvrouw laat vallen: „Anro, anro hin olkes Te e pera hin obles Ara cavo sastovestes Devla, decla, tut akharel... „Dat betekent: Het ei, het eitje is rond, alles is rond, Kindje, kom gezond naar buiten. God, God roept je..." De barende vrouw wordt als onrein beschouwd; ze zal zich dus na de ge boorte wassen en alle voorwerpen die ze aangeraakt heeft tijdens de be valling worden vernietigd of wegge worpen. De jonggeborene wordt ge doopt door onderdompeling, indien mogelijk in stromend water, en krijgt daarbij een geheime naam. Deze naam is alleen aan de ingewijde stamgenoten bekend; daarnaast heeft men een naam voor de burgerlijke stand en dus de gadjé. De geheime naam is bedoeld om de demonen te weren. Voor de doop geldt het kind als onrein. De jonge dopeling heeft een pe ter (kirvo) en een meter (kirvi). De ze doop staat naast de doop op reli gieuze gronden, alsook de besnijde nis voor de moslim-zigeuners. Het zigeunerkind groeit op, omringd door grote liefde, en heeft weinig zor gen, het heeft een onbezorgde jeugd. Puberteit, en de daarmee samenhan gende problemen kennen de zigeuners niet. Wanneer een meisje voortijdig gemeenschap met een jongen heeft ge had en derhalve geen maagd meer is, zal ze daar getuigenis over moe ten afleggen. Vanaf dat moment draagt ze de hoofddoek als een ge- trouwde vrouw, namelijk met de knoop in de nek, en niet zoals de meis jes met de knoop onder de kin. Kleding Zigeunervrouwen dragen een indruk wekkend aantal kleurige rokken, vaak zijn er dat zeven, wat een magisch ge tal is. De Spaanse Heilige maagd La Macarea evenals de Zuidfranse Sainte-Sara zijn ook met zeven rokken getooid. Pas sedert kort dragen de vrouwen schoenen. De mannen volgen geuners ook over tot stroperij, en von den een aantal zaken uit die nu nog „van pas" komen, zoals strikken, val len en klemmen. Zigeuners waren ook de eersten die lokaas aan een haak bevestigden en lokvisjes maakten, wat nu de kunst vlieg voor de forellen- en zalmvissers is. •Zigeuners „nemen" wat hen voor de voeten loopt, en dat kan best eens een kip zijn, onder het motto: het kan al leen aan de Schepper toebehoren, en Zigeunerfamilie trots bij de caravan in het nieuwe kampje in Asten, waarvoor zij een jarenlange strijd hebben moeten voeren. Kampement aan de rand van een bos. De caravans zijn in de vorm van een cirkel of hoefijzer opgesteld om de een heid van de compania tot uitdrukking te brengen. Bovendien vergemakkelijkt dit het onderling contact. Gevogelte en wildbraad staan hoog genoteerd op het zigeunermenu. Paarde- vlees is absoluut verboden, niet vreemd als men bedenkt dat het paard voor hen een primaire levensbehoefte was toen de zigeuners nog met paard en wa gen trokken. Hoofdgerecht is een gebonden soep, waarbij helder water gedron ken wordt. over het algemeen de plaatselijke mo de. Ze hebben wel een grote voorlief de voor metalen knopen, tressen en namaakdecoraties. Al hun kleiding wordt gekocht, nieuw of tweedehands; slechts zeer zelden zal een zigeuner vrouw zelf kleding maken. Sieraden zijn erg in trek: muntencol- liers, ringen aan alle vingers en te nen, vele armbanden, horloges aan kettingen, grote dasspelden en grote oorringen. De sieraden zijn altijd echt en vormen vaak een belangrijk deel van het familiekapitaal. In India zien we hetzelfde gebruik. Hier en daar ziet men nog tatoeage, deze dient als verdediging tegen het boze oog, vampiers of demonen. Voedsel Eigenlijk behoren de zigeuners tot de categorie verzamelaars, want het zijn geen boeren, geen jagers en geen vis sers. Ze aten wat de natuur hun on derweg aanbood. Later gingen de zi- die zal toch niet willen dat wij hon ger lijden. „Nemen" betekent in de zigeunertaal ciorav, waarbij een ek ster Ciora is en dat is zinnebeeldig genoeg. Ze eten vlees met mate, en zeker niet dat van een paard, hond of kat; gevo gelte en wildbraad staan hoger geno teerd. Paardevlees is absoluut verbo den. Dat is op zichzelf niet vreemd, want in de tijd dat de zigeuners nog met paard en wagen trokken was het paard voor hen een primaire levens behoefte. Hun lievelingsgerecht is de egel, de niglo. Ze gebruiken weinig spece rijen en nauwelijks zout. Hoofdgerecht is een gebonden soep. Men drinkt hierbij helder water. Sterke drank wordt alleen bij feestmaaltijden ge dronken en dan is het meestal bier. Ze eten weinig brood manro). Er wordt veel gerookt bij de zigeuners en niet zelden ziet men ook vrouwen en kinderen met pijpen, en hoe straf fer de mélange, hoe beter. Tabak (drab) betekent hetzelfde als „kruid". Roken is ontstaan omdat het de hon ger onderdrukt, en het wordt om die reden nog veel gedaan. De zigeuners wassen zich niet te vaak, ze zeggen: „Als ik me was voel ik me geen mens meer", of zoals Gas ton Bachelard eens stelde: „Psycho analytisch is zindelijkheid onzindelijk heid". Zigeuners zijn dus minder hygiënisch, al hebben ze opvattingen die vaak op harde confrontaties met onze gadjo-hygiëne uitmonden. Ieder Nederlands huis. althans nagenoeg ie der huis. heeft het toiler naast de keuken gesitueerd. Welnu, de zigener vindt dat ronduit smerig en verkiest het om zijn gevoeg in de tuin te doen, wanneer hij zo'n burgermanswoning krijgt aangeboden, en dat vindt men in Nederland dan weer smerig. Kort om, door architectonisch kleine cor recties zouden veel misverstanden en vooroordelen kunnen worden voorko men. Water als het tegenovergestelde van vuur kan gemakkelijk verontreinigd worden. Spugen in water is dan ook verboden, in vuur daarentegen is het toegestaan. Stilstaand water be schouwt dé zigeuner als onrein en ze zullen zich alleen in stromend water baden. Zigeuners vinden de gadjé uiterst smerig omdat ze zich in hun eigen vuil baden met behulp van bad- kuipen. Water waarin kleding (in het bijzonder ondergoed van vrouwen) is gewassen, wordt als onrein gezien. Het ochtendtoilet is een heel ritueel bij de Manush; men zal niet eerder spreken alvorens de mond met schoon water te hebben gespoeld. De mond is de zetel van speeksel en het woord (twee vruchtbaarheidssymbolen) en herbergen een intermediaire plaats tussen leven en dood, tussen het na tuurlijke en het bovennatuurlijke. De woning De zigeuner kan een huis hebben, dus sedentair zijn. Hij kan ook halfnoma disch leven, met een caravan naast het huis (daarmee onderscheidt hij zich al niet meer van de andere Ne derlanders die dat in vele gevallen ook hebben; alleen woont de zigeuner wat vaker in die zelfde caravan en dat wordt hem dan nóg kwalijk ge nomen ook). En de derde woonvorm, de woonwagen, de tent of de caravan, is de traditioneelste. Sommige zi geuners hebben helemaal geen wagen en trekken zo langs de weg, en van hooiberg tot hooiberg. De karren en woonwagens kwamen pas de laatste eeuwen. Eerst reisden de zigeuners te voet met een ezel waarop zij al hun spullen meevoerden. Ze moeten te voet of met ossekarren uit India getrokken zijn. Later is de os vervangen door het paard en wer den de wagens lichter. Nog weer la ter werden de karren echte woonwa gens met een linnen dak. Men noemt dit de vurdon, een wagonachtige wa gen met twee paar wielen van onge lijke grootte en met fraai houtsnij- werk versierd. Tegenwoordig zijn het caravans die heel wat efficiënter zijn en die getrokken worden door automo bielen van Amerikaanse makelij, die de plaats van het paard hebben inge nomen. De grotwoning was in de middeleeu wen een van de wijk- en woonplaatsen van de zigeuners, tegenwoordig wonen nog heel wat Spaanse zigeuners in Spanje op die manier, zoals in een voorstad van Granada, Triana. De tent komt nauwelijks meer voor. Men spreekt van tsaro of chera. Opvallend is dat de Mongool over gher of ghir spreekt als hij zijn joert bedoelt, wat een ronde vilttent is. De caravans vormen nu een ver trouwd, maar minder romantisch beeld. Toch probeert men hier de ca ravan zo veel mogelijk te weren, en plaatst men ze aan de dorpsgrenzen, naast de vuilnisbelt of de begraaf plaats. Dood en begrafenis De zigeuner sterft niet in zijn bed. Al tijdens zijn leven wordt de doden wacht betrokken. Zodra iemand over leden is leeft men zich uit in jamme ren en weeklagen; het kan zelfs brul len worden. De dode wordt met zout gewassen en in de kist gelegd die men zo lang mogelijk geopend houdt. In een aantal gevallen boort men zelfs een gat in de kist, opdat de dode nog kan „ademen". Aan het graf worden geld en vaak ook de viool of andere zaken die de overledene te pas komen op zijn reis naar het hiernamaals, bijv. een lepel, toevertrouwd. Men begeleidt de dode op zijn laatste gang met veel muziek en ook de kist zakt onder muzikale klanken. De begrafenisliederen van de zigeuners bevatten hun schoonste poë zie; het zijn telkend improvisaties en ze worden nooit herhaald. De begrafenis van een zigeuner wordt op de begraafplaats geleid door een rasai (priester). Als de kist zakt, 17 zwijgt de muziek en werpt men enige handen aarde op de kist. Op het ge sloten graf worden vaak enige cru cifixen gelegd. Het kruisbeeld bij de zigeuner is niet het symbool van de opstanding, maar van de dood. Voorts plaatst men een kleine bénithier (wij waterbakje) op het graf met een beet je gewijd water en enige grassprieten erin; wellicht een symbool voor het paard, dus voor het,,reizen". De zigeuners „vereren" hun doden niet; alleen de Sinti bezoeken nog wel eens een graf, anderen nooit. De ande ren gaan door op hun weg door onze gadjosamenleving, waar nog maar zo weinig begrip bestaat voor deze bijzon dere mensen. En als men „bijzonder" overdreven vindt, dan zijn het altijd nog mensen! Een enkel voorbeeld kan beter dan ge theoretiseer aangeven in welke hoge mate de zigeuner hecht aan „respect" voor de dood en de doden. Respect is alleen een onhanteerbaar westers begrip waarbij een bepaalde westerse levenshouding wordt verondersteld, terwijl bij zigeuners meer zaken een rol spelen. Toen twee jaar geleden de dienst Open bare Werken van de Duitse stad Hamm een ongewenste groep zigeuners wilde verwijderen, deponeerde men domweg afval van de begraafplaats op de kampplaats. Eri daar de zigeuner de grootste eerbied (die dus niet uitge legd moet worden als angst) voor de dood heeft, moesten ze onverwijld de kampplaats verlaten, voelden zich ver raden en onderworpen aan de ergste vervolging. Een ander voorbeeld kan worden ont leend aan een artikel van Silvia So- beck, dat ze op 20 maart 1977 schreef onder de titel: Die soziale Situation der Zigeuner in der BRD, inzake de zogenaamde Wiedergutmachung, de schadeloosstelling (herstelbetaling) voor geleden oorlogsschade. „De uitkering van schadeloosstellings- gelden voerde in menig opzicht tot een ontwrichting van het volkskarakter van de zigeuner en hun ethiek: ge vangen in een mystiek-mythologisch wereldbeeld heeft de dodencultus bij de zigeuners nog de sterkste betekenis en de dodenverering nog de hoogste zedelijke waarde; deze bezit in zover re voor hun dagelijks leven de hoogste actualiteit, dat zigeuners hun leven niet „gericht op morgen" inrichten, evenmin terugblikken, maar wel toe gewijd aan de overleden voorvaderen leven. Hun leven is noch op de toekomst gericht, noch vooruit gepland, maar gericht op de dag van heden, en nau welijks op de zorg voor het nage slacht, maar zowel in ideële als ma teriële zin met respect voor de voor vaderen en ter ere van de gestorven verwanten. Ten gevolge hiervan kwa men zij die concentratiekampen over leefd hadden bij hun terugkeer in een even verarmd Duitsland als zij zelf in een dilemma, ze konden niet kie zen. Door de latere financiële schade- loosstellingsgelden van dezelfde staat, die aan hun ellende schuld had en bovendien hun verwanten vermoord had, werd dit dilemma nog versterkt. Arm en behoeftig, maar tot respect ..en nagedachtenis aan hun naaste ver wanten verplicht en bovendien onder werpen aan de voorschriften van hun volk, raakten ze in een conflict van besluiteloosheid, d.w.z. ze waren ge dwongen tussen twee bevelen te kie zen, de wet van de voorouders, maar ook de traditie of het gebod van het voortbestaan enerzijds en de existen tiële zelfhandhaving door verlichting van de lasten anderzijds. Veel zigeu ners associëren die schadeloosstel ling met „bloedgeld" en hebben nooit een aanvraag ingediend' Geld vragen voor je eigen doorstane ellende is terugblikken op het verle den, en dat verkiest de zigeuner niet te doen (zie opmerkingen in deze van mr. Lau Mazirel) en geld krijgen voor je gestorven verwanten ziet men als een oneerbare daad. Een werkelijk ho ge moraal. Het werd al enkele malen eerder ge steld in dit hoofdstuk: zigeuners spre ken zelf nooit over hun etnische bij zonderheden. Wie de wet of het taboe verraadt, wordt streng gestraft. Te recht! Altijd weer hebben „vrienden" van de zigeuners het vertrouwen van de zi geuners misbruikt en bepaalde ge bruiken openbaar gemaakt, waarna de zigeuner vaak de wijk móest nemen. Uit respect voor hun cultuur, die let terlijk lijfsbehoud betekent, wer den vele zaken globaal, nauwelijks, of zelfs helemaal niet behandeld. Al leen datgene, waardoor de conflicten en botsingen tussen zigeuner en gad jé zouden kunnen worden vermeden (als men ermee bekend is) werd ver meld. Daarnaast zijn vele uiterlijke ei genaardigheden vaak als exotiserend uitgelegd en ook die stereotypering moet worden gecorrigeerd. Vandaar! Het enige waarmee nationaal nog wat k bekercompetitie var oren. Het afgelopen de wedstrijden voor deze bekerstrijd gt avond kwamen de Devils op bezoek, i was Red Stars te gasi bedoeling om in h wedstrijd Sea Devil! zetten mislukte. In minuten was er aan niet gescoord, en bij minuten speeltijd ve Het verschil had er Red Stars kwam stee gunde het Sea Devils out terug te komen, te wijten aan het v aanvalsspel van de Bij balbezit in de v« zij nog wel eens te opzetten. In de aanva andersom. Hier dui juist geen beslissent waardoor zij of te sne te lang rondpassten. aantrekkelijke weds spel snel heen en wee (36-34) kon Red Sta -hoe klein soms ook- na was het even Sea I eerst de leiding had. overigens met twee sters. Deze meisjes Red Stars herhaalde te maken. De spelve aanhoudend gevaar dediging, en de pivob continu vrij te spelei om vervolgens te scc Het team van Hans c laatste tien minui dat er nog een twee volgen. Met behulp van de tegenpartij langzaam een respec forceren. Monique de haar zo eigen dri voeren. Met 29 pun: scoorster. Ook José 1 punten een belangri score. De voorsprong tien punten, maar scores waren toch we cumers. De uiteindelijke 87-71 veel groter kunnen er de 38 toegewezen vri. er slechts 18 benut. De volgende dag mo of de voorsprong van zou zijn om in de 0) O O 0) Q. «ifitfe! burg groll Een deelneemster aa Zaterdagavond werd binnenmanege van 1 bouwer de Heer J.Kr wendingen. De spits werd afgebi nemers van het 80 deze klasse moest ie parcours afleggen. Eerste werd Margret met Recer. De tweed Mej. F.Buys met 0 Mej.P .Grasman met tra v.d.Heyden met Daarna werd het p naar één meter. Ee was nodig, om de j verkrijgen. Wilheln

Soester Courant | 1980 | | pagina 16