Sfeervolle V olksker stzang in Julianakerk Zo gezien... Chatori^ Tuinen rondBandstad" worden afgegraven Ruim 8000 gulden voor Bentinckf onds I Foxboro halveert kerstgratificatie ™1.75 3.50 Voorkeur van toekomstige bewoners SLAOLIE Honsbergen Honsbergen Overhees 3-2 voor 'inbo' huizen Waardevaste rozen Markt op woensdag Honsbergen SLAGERS LEVERWORST Honsbergen OLIEBOLLENMIX Honsbergen Woensdag 24 december 1980 59e jaargang no 18 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar 24.— Verschijnt iedere woensdag Foto: Herman van Dam Het koor.Cantate Domino" uit Soest-Zuid tijdens de Volkskerstzang in de Julianakerk De traditionele Volkskerstzang, j.1. zondagavond, in de Julianakerk was weer een sfeervolle gebeurtenis. Ieder jaar is de ruime kerk tot op de laatste plaats bezet en daarmee wordt de betekenis van deze samenzang voor alle men sen van goede wil, die ook Soest rijk is, nog eens onderstreept. De organisatie was ook dit jaar per fect; mogelijk zelfs nog iets beter dan andere jaren. Het lijkt erop dat de organisatoren nu de juiste aanpak gevonden hebben. Geen al te luid spelend orkest; geen geschuifel en rumoer van voor elkaar plaatsmakende medewerkers; geen „zwaar" bezet koor maar wel als nieuwtje declamatie door Anne Hol- trop. Het programma, dat dit keer tot ruim vijf kwartier uitliep, werd er evenwichtiger door. In de toekomst zal wel niet te ontko men zijn aan de „privé" koorzang van De bodemverontreiniging op het ter rein van „Randstad" aan de Eikenlaan valt, volgens gedeputeerde staten van Utrecht, mee. Er lijkt te kunnen wor den volstaan met afgraven van een deel van de groentetuinen en aan vulling met schone grond. Een en an der staat in een notitie van G.S. waar in de stand van zaken met betrekking tot de verontreiniging van de bodem en het grondwater in de gehele pro vincie aan de orde gesteld wordt. Ook de verontreiniging van de terreinen van Enzypharm te Soest en Soester- berg wordt vermeld, maar de hoeveel heid vloeistof waarmee daar de grond verontreinigd is, is zo gering dat zelfs boringen niet noodzakelijk zijn geble ken. Randstad Chemie produceerde tot het begin van de zeventiger jaren vita mine-K. Daarbij kwamen chroomhoudende af- valprodukten vrij, die bij de overslag zijn gemorst. Ook raakten bovengrond se leidingen buiten de produktiehal lek, waardoor bodemverontreiniging optrad tot zelfs in nabijgelegen groen tetuinen. In mei van dit jaar werden op het bedrijfsterrein vaten met giftige stof fen aangetroffen. De vaten waren ach tergebleven nadat de produktie op last van de Raad van State in 1972 geslo ten werd en het bedrijf naar Nijkerk werd overgeplaatst. Er werd een onderzoek ingesteld, me de naar aanleiding van het feit dat in een nabijgelegen diepe peilput het grondwater licht verontreinigd bleek te zijn met zware metalen. Dat onderzoek, dat zich ook uitstrek te tot de aangrenzende tuinen, lever de als resultaat op dat het grond water met chloorkool waterstoffen, met name chloroform met chroom en met zware metalen verontreinigd bleek te zijn. „Van nature", zo staat in de notitie van G.S., „kunnen verschillende stof fen (macro-parameters) in vrij hoge concentraties in grondwater voorko men. De concentraties zijn bij Rand stad in het algemeen gelijk aan die van het grondwater in stedelijk ge bied". De mate waarin de bodem met chroom is verontreinigd, wisselt sterk naar diepte. Deze verontreiniging is overigens, wat Randstad betreft, be perkt tot een klein oppervlak, waar binnen de aangrenzende tuinen vallen. Gezegd wordt echter in de notitie dat nog niet alle analyse-resultaten be schikbaar zijn. Probleem Volstaan lijkt te kunnen worden met het uitgenodigde koor. Zo'n koor (dit keer „Cantate Domino" uit Soest-Zuid) maakt van de „gelegenheid gebruik" en deed dit met een drietal latijnse kerstliederen; gelukkig niet al te lang, want uiteindelijk komt men voorde „samenzang". Met vertedering wordt overigens steeds weer geluisterd naar het kin derkoor. Dat past uitstekend in het geheel en het koor van de Petrus en Pauluskerk onder leiding van de heer G. van de Schepop voldeed helemaal aan de ver wachtingen. het afgraven van een deel van de groentetuinen en aanvulling met scho ne grond. Een probleem vormt de af voer van de verontreinigde grond, om dat men nog niet weet waar deze naar toe moet. Het verwijderen van verontreinigde grond en verontreinigd grondwater bij het bedrijfsterrein lijkt vooralsnog niet noodzakelijk. Er is geen direct gevaar voor de drinkwatervoorziening, omdat het terrein buiten het beschermings- gebied van de pompstations Soest en Soestduinen ligt. Het grondwater stroomt ook niet in die richting, zodat er geen gevaar is voor de volksgezondheid. De op het terrein aanwezige onder grondse tanks worden geleegd. Enzypharm Op het terrein van*Enzupharm te Soest (naast de Witte Boerderij op de Soes- terengweg) werden medio februari van dit jaar twee volle ampullen aan getroffen. DEZE WEEK FLES Zie onze advertentie 1 Pastor W. P. Th. Mali verzorgde de schriftlezingen; drs. P, H. van Harten sprak een korte overdenking en bur gemeester mr, P. Scholten zette de tra ditie van zijn voorgangers voort, door het Kerstevangelie te lezen. De begeleidende muziek werd ver zorgd door een koperkwartet en de organist Jan Telder; de algehele mu zikale leiding was in handen van Gert Muts. Bij het binnengaan van de kerk wer den de bezoekers geconfronteerd met een vreedzame demonstratie van het I.K.V. Het spandoek met de tekst „Vre de met alle geweld" liet aan duidelijk heid niets te wensen over en paste ge heel in de sfeer van de avond. Enzypjarm is een farmaceutisch be drijf dat ondermeer vasolastine, rheu- majecta, neoblastine en interacton maakt. Het grootste deel van de pro duktie vindt plaats bij de vestiging te Soesterberg. Bij beide vestigingen werden ampullen verpulverd en werd de vloeistof via zakputten in de bodem gebracht. Begin juni werd het bedrijf opge dragen om het verpulveren van de am pullen stop te zetten en de zich nog op het terrein bevindende ampullen te verwijderen. Op 15 juli waren nog niet alle ampullen verwijderd, maar het brengen van vloeistof in de bodem was gestaakt. De inspecteur van de volksgezondheid heeft in overweging gegeven om de ampullen en de verontreinigde grond naar de Afval Verwerking Rijnmond (AVR) af te voeren. G.S. vinden dat echter, nadat de op de terreinen aan wezige ampullen zijn verwijderd, niet nodig. Zie onze advertentie I De informatie-avonden, eind novem ber, waarop toekomstige bewoners van de wijk Overhees 2, tweede bouwfase, een voorkeur konden uitspreken voor één van de vier tentoongestelde en toegelichte bouwplannen, hebben een duidelijke voorkeur opgeleverd voor de woningen ontworpen door het architek- tenbureau Inbo uit Woudenberg. Zowel kopers als huurders gaven aan dit plan een acht. Het plan van het bureau Zandstra de Klerk en v.d. Oever uit Amstelveen kreeg een zeven: het plan van Jansen Helsbergen uit Arnhem een zes en een half en tenslotte het plan Eijkelenberg§Gerritsen uit Dordrecht een dikke zes. Deze beoordeling is haar voren ge komen uit een vragenlijst welke door de bezoekers aan de avonden werden ingevuld. De "kopers" kwamen tot de volgende rapportcijfers: Eijkelenburg 6,5; Zandstra 6,9; Inbo 7,9 en Jansen 6,6. De huurders gaven Eijkelenburg 5,2; Zandstra 6,8; Inbo 7,8 en Jansen 6,5. In de beoordelingscommissie gaven elf leden de voorkeur aan Inbo (aannemer v.d. Grift uit Soest) en vijf leden aan Jansen (aannemer Kinkel der te Arnhem). Het lijkt voor de hand te liggen dat de vervolg-inspraakprocedure in januari start met het architectenbureau Inbo en aannemer v.d.Grift. De directie van Foxboro is door de slechte bedrijfsresultaten gedwongen de al vele jaren toegekende kerstgra tificatie te halveren. In plaats van zo als gebruikelijk was vijf procent, zal dit jaar tweeëneenhalf procent uitge keerd worden. Volgens directeur A. F. Mooi was er eigenlijk totaal geen ruim te voor de gratificatie, maar mén heeft de begrijpelijke teleurstelling bij het personeel zo veel mogelijk willen opvangen. Het is voor het eerst in de veeljarige historie van het in Soest gevestigde be drijf van Foxboro dat er simpelweg geen geld is voor de uitkering van de gratificatie. Dat geldt dan voor 90 pro cent van het personeel. Voor tien pro cent, ongeveer zestig man, geldt de contractuele afspraak dat een kerst gratificatie van 5 procent zal worden uitgereikt. Deze zestig man werd in de jaren '72- "77 in dienst genomen en alleen in die jaren werd in het contract de uit kering van de kerstbonus opgenomen. In '78 en '79 werd bijna h£t tegenover gestelde vastgelegd; nml. dat de kerst gratificatie, als de bedrijfsresultaten dat toelieten, uitgekeerd werd, maar dat men daar geen enkel recht aan mocht ontlenen. Voor ongeveer 550 man is de gratifi catie nu teruggebracht op 2% procent. Het directie-besluit is aan de onderne mingsraad medegedeeld, waar men overigens reeds tevoren op de hoogte was van de minder goede gang van zaken. De directie stelt zich op het standpunt dat men het bedrijfsbelang moet laten prevaleren in het belang van de werk nemers voor het veilig stellen van de werkgelegenheid. „In de ondernemingsraad wordt over het besluit van de directie genuan ceerd gedacht. Er bestaat begrip voor. In de voorbije 22 jaar is er nooit sprake geweest van grote conflicten; ook niet met de vakbonden. De con tacten waren steeds goed, al zijn de gesprekken met de vakbondsverte genwoordiger de laatste paar jaren mogelijk wat scherper geworden", aldus de heer Mooi. Geen sluiting Sluiting van de Nederlandse vestiging van het Amerikaanse bedrijf wordt niet verwacht. Integendeel. In de zo mer van dit jaar bracht een Franse forma (Schlumberger) een bod uit op FOXBORO maar de Amerikaanse di rectie is daar niet op ingegaan. „Er is geen overleg geweest met Schlumberger, noch is onze historische opvatting veranderd dat wij een on afhankelijk bedrijf willen blijven", al dus Earl Pitt, de president van het Amerikaanse bedrijf. Vakbond Afgelopen maandag vond er een ge sprek plaats tussen de vakbondsverte genwoordiger en de directie van Fox boro. Men is niet tot elkaar gekomen; de directie heeft haar standpunt niet gewijzigd. GEKARDPAUL Toen ik onlangs het feit zou gaan herdenken dat Jf2 jaar ge leden mijn navelstreng werd afgebonden, telde ik niet zoals vroeger het aantal nachtjes slapen totdat de grote dag aan gebroken was en de morgen gloorde van de dag die als ver jaardag te boek staat. Ik zag er deze keer weer een beetje tegenop om zó veel fijne mensen te zien met wie nauwelijks kontakt te leggen valt omdat er zo veel tegelijk zijn en de entourage zich er niet voor leent om een behoor lijk gesprek op touw te zetten, terwijl ze het, wat mij betreft, allemaal waard zijn om de he le avond mee door te brengen. Toch hecht ik de grootste waar de aan de ontmoeting met hen die zich echt verheugen in het feit dat ik nog een jaar langer op deze bol heb mogen door brengen en die dat zelfs een gerede aanleiding vinden om een feestje te vieren. Wie daar anders over denkt mag gerust wegblijven, maar alle anderen zijn welkom als het weer zo ver is. Gelukkig groeit ook het aantal vrienden dat er begrip voor heeft dat ik mijn materiële wen sen niet op een verlanglijst wil zetten, zodat ik daarvan ten minste verlost ben. Dit jaar heb ik dankzij een blanko wensenlijst een cadeau gekregen dat in mijn geheugen gegrift staat en waarmee ik minstens een jaar vooruit kan. In de vroege morgenuren ^pa radeerden de niet-jarige gezins leden langs mijn sponde onder het loeien van zoiets als „Lang zal 'ie leven" en elk met een witte roos in de hand. Ik ver moedde toen nog niet dat de gasten die zich later op de dag in het feestgedruid stortten, allemaal zouden binnenkomen met soortgelijke rozen, precies passend in onze mooie vaas. Eén van hen, nog met de roos in haar hand, keek me diep in de ogen en zei langzaam en nadrukkelijk: „Moge deze roos een symbool zijn om van onze vriendschap en het boeket een teken van al le vrienden om je heen". Toen ik de roos uit haar handen nam en me vlug omdraaide zag ik ineens dat het een veelkleu rig boeket was geworden. En uitzonderlijk mooi. In verband met Nieuwjaarsdag wordt de markt van donderdagmorgen 1 ja nuari één dag eerder gehoudenwoens dagmorgen 31 december. juwelier a/s je sieraad je lief is s „Briljant" E „Juroda" groeibriljant R „Les Dior" de Christian Dior A „Lapponia" goud en zilver D „Jeunesse" zilver E Parels N H „Seiko Connaisseur" O „Michel Herbelin" R „Roger Rodin" L „Monte" O „Scholl Exclusief" E Ook een horloge kan een S sieraad zijn! ais je sieraad je Hef is 1 Burg. Grotestraat 13 l Soest I Telefoon 03155 - 23271 Foto: Herman van Dam Een liefst drie jaar durende krantenophaalaktie heeft het Bentinckfonds, het naar oud-burgemeester Bentinck genoem de fonds voor sport voor gehandicapten, 8028 gulden opgeleverd. 'De initiatiefnemer, Gert Daselaar, overhandigde afgelopen zaterdag tijdens de jaarlijkse kerstbijeenkomst van het fonds, de cheque aan penningmeester W. Rietveld. Daselaar startte indertijd geheel op eigen initiatief met de aktie. Jaren werd hij bijgestaan door Kees Kok, die echter in verband met werkomstandigheden, juist de laatste maanden af moest haken. Hans Spierenburg nam toen zijn taak over. Uitgerekend werd dat in de drie jaren een hoeveelheid papier opgehaald moet zijn, waarmee het hele gebouw van ge meentewerken gevuld zou kunnen worden. Penningmeester Rietveld was bijzonder ingenomen met de gift. Dit temeer omdat het fonds 'de laatste tijd aan het interen DEZE WEEK 500 gram, van 3.25 voor DEZE WEEK van 1.40 voor Zie onze advertentie

Soester Courant | 1980 | | pagina 1