Gezicht '81: een IK-gezicht si Alcohol en hart- en vaatziekten V Knackebröd oergezond oerbrood Hart(s) vragen aan de medicus Filter-,, tip' 22 23 Soeater Courant van wrensdag 34 december 1 E: :3J Rechts: kleine new wave bril; Links: montuur ïn reeds bekende vorm, maar nu veel kleiner, in pasteltinten. Voor u gelezen in „Hartslag", het orgaan van de Ned. Hartstichting: „Het is bemoedigend om vast te kunnen stellen dat niet alle plezierige dingen in het leven je vatbaar maken voor ziekten van hart- en bloedvaten. Er is momenteel geen enkele aanwijzing, dat we matig alcoholgebruik moeten opgeven om een hartaanval te kunnen vermijden. Ik ben er zeker van dat degenen die dit lezen bereid zijn een dronk uit te brengen op deze uitspraak." Zo eindigt William B. Kannel een samenvattend overzicht in een toonaangevend Amerikaans medisch tijdschrift. Dr. Kannel is een van de epidemiolo gen uit het bevolkingsonderzoek in Framingham, een voorstadje van Bos ton. De meeste kennis op het gebied van de risico-factoren kwam uit dit onderzoek. Dr. Kannel heeft wel recht van spreken. Beschermende werking Wat zijn de feiten? De gegevens uit verschillende onderzoeken over het verband tussen alcohol en coronaire hartziekten spreken elkaar tegen. Bij onderzoeken in het Zweedse Gothen- burg werd geconstateerd dat alcohol gebruik de kans op een hartinfarct vergroot. Een onderzoek bij het perso neel van een groot Amerikaans bedrijf leverde geen verband op tussen alco holgebruik en ziekten van de krans slagaderen van het hart. Maar de laatste jaren verschijnen er steeds meer berichten, dat het gebruik van alcohol een beschermende werking heeft. In Framingham werd bijvoor beeld gevonden, dat degenen die ten minste 900 ml. zuivere alcohol per dag gebruikten minder (ongeveer kans op een hartinfarct hadden vergeleken met degenen die geen of slechts weinig alcohol gebruikten. In een onderzoek bij 900 patiënten uit 2 ziekenhuizen in de bierbrouwersstad Milwaukee werd gevonden dat degenen die meer dan 180 ml. alcohol per dag gebruikten minder afwijkingen aan hun kransslagaderen hadden dan zij die minder of niets dronken. Het gaat hier dus om het gebruik van grote hoeveelheden alco hol. Kleine hoeveelheden Een andere groep van onderzoekers uit Boston in de V.S. beweert, dat juist kleine hoeveelheden (60 ml of minder) een beschermende werking hebben. Zwarè drinkers daarentegen zijn niet in het voordeel wat hartziekten betreft. De geleerden zijn het dus over de details niet eens, maar momenteel zijn steeds meer onderzoekers van mening dat alcoholgebruik best eens een be schermende werking zou kunnen heb ben op het hart. Er zijn zelfs weten schappers, die menen, dat de daling van de sterfte aan hart- en vaatziekten, die in de laatste jaren in de Verenigde Staten wordt waargenomen een gevolg is van de gestegen biercomsumptie. De geleerden hebben hiervoor ook een verklaring bij de hand. Gebleken is, dat het gebruik van alcohol het HDL- gehalte van het bloed verhoogt. HDL is een afkorting van High Density Lipo- proteïne. Een groep van vet (en choles terol) transporterende eiwitten die een beschermende werking hebben op de bloedvaten. Deze stoffen, zo stellen de wetenschappers zich dat voor, zorgen wellicht voor het afvoeren van het cholersterol uit het weefsel naar de lever. Of deze opvatting over de wer king van alchohol juist is zal door verder onderzoek moeten blijken. Wel licht zal ook een nieuw onderzoek over de afbraak van vettransporterend ei wit door de lever ons daar wat over leren. Dit onderzoek wordt uitgevoerd door de Universiteiten van Rotterdam en Utrecht met steun van de Neder landse Hartstichting. Een andere mogelijke verklaring, waarmee de onderzoekers overigens weinig rekening hebben gehouden is, dat alcohol een zeer energieryke voe ding is. Mensen die veel alcohol gebrui ken, eten daardoor in het algemeen minder. Dat wil zeggen, dat zij waar schijnlijk met de voeding ook weinig vet en cholesterol binnen krijgen. Het zou best kunnen zijn, dat daardoor wat minder hartinfarcten optreden bij zwa re drinkers, in plaats van door de alcohol zelf. Stijging aantal ziekenhuisopnamen Betekent dat nu, dat de voorlichting van de Hartstichting weldra de aande len van onze bierindustrie en gedestil leerd omhoog zal jagen? Het zou de werkgelegenheid wellicht bevorderen, helaas niet alleen in de geesthoudende branche, maar ook in de ziekenhuizen. Cijfers van het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek) latén zien,' dat ih ons land tussen 1955 en 1976 het gebruik van bier 5 maal zo hoog werd, dat van wijn 8 maal en van gedestilleerd 3 maal. Dr. Hogendoorn wees er onlangs in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde op, dat in 6 jaar tijd in ons land het aantal ziekenhuisopnamen voor ziekten die door alcohol worden veroorzaakt sterk was toegenomen. In 1976 vielen 4000 ziekenhuisopnamen, (3 maal zo hoog bij mannen en 4 maal zo hoog bij vrouwen) zoals bewusteloos heid door beschadiging van de lever, leververharding, onsteking van de al vleesklier en kanker van de slokdarm. Nederland loopt daarbij nog niet voor op. In een reeks van 15 West-Europese landen komt het Nederlandse alcohol gebruik per hoofd van de bevolking op de lle plaats achter lijstaanvoerder Frankrijk. De sterfte aan leverver harding is daar dan ook relatief 7 x zo groot als bij ons. Het duurt echter een aantal jaren voordat het effect van en te hoog alcoholgebruik merkbaar wordt. Dr. Hoogendoorn noemt het dan ook een schrale troost dat ons land een betrekkelijk lage plaats inneemt in de rij. De sterkste stijging van de alcohol consumptie in ons land doet hem vre zen, dat wij spoedig naar hogere regio nen zullen opschuiven. Momenteel geldt dit voor de 25 tot 54 jarigen. De snelste stijging ziekenhuisopname voor leververharding ziet men in de leeftijd van 25 tot 34 zowel bij mannen als bij vrouwen! Alcoholmisbruik Waar gaat alcoholgebruik over in mis bruik? De dokters Dees, Gratema en De Jong uit het St. Franciscus te Rotterdam hebben daarvoor de vol gende richtlijnen opgesteld, tachtig gram zuivere alcohol per dag wordt in het algemeen zonder schade verdragen (dit komt overeen met 2 liter bier, 1 liter wijn, 2/3 liter sherry of *4 liter jenever, cognac of whisky) Wanneer consumptie boven de 160 gram per 24 uur stijgt zal de lever hier vrijwel zeker schade van ondervinden. Het ontstaan van een leverbeschadi ging bij een consumptie tussen de 80 en 160 gram is niet goed te voorspellen. Hartbeschadiging Om terug te keren tot het hartook dit kan direkte schade ondervinden van alcoholmisbruik. Alhoewel het erop lijkt, dat alcohol weinig nadelig ja misschien wel enige voordelige invloed heeft op de kransvaten, kan de hart spier direkt beschadigd worden door overmatig alcoholgebruik. Dat kan ik drie vormen: - Alcoholici eten soms vrijwel niets, of zó eenzijdig, dat zij vitamine-gebrek krijgen en vooral vitamine Bl. Bij vitamine Bl tekort kan het hart be zwijken door de sterk verhoogde hoe veelheid bloed die het moet uitpom pen; bij de ziekte Beri Beri, die door het vitamine Bl gebrek kan ontstaan. - Ernstige stoornissen van het hartrit me. Een vrij veel voorkomende oor zaak van de plotselinge dood van alcoholici. Dit komt vooral bij mensen voor, die hun vrije dagen vullen met het nuttigen van grote hoeveelheden alcohol („het vrije dag hart") - Maar er komt ook een beschadiging van de hartspier zélf voor. De alcohol maakt dan dat de spiervezels hun kracht en elasticiteit verliezen waar door het hart niet alleen minder krach tig kan pompen maar waardoor - evenals bij een te ver uitgerekt elas tiekje - de spierwand van het hart wordt uitgerekt en een hartver- groting ontstaat. Dit leidt op zijn bèurt weer tot' minder krachtig pompen, kortademigheid, dikke voeten en allerlei andere problemen. Mensen die regelmatig teveel drinken hoeven zich niet zoveel zorgen te ma ken over hun hart als wel voor hun lever. Ook bij chronische alcoholisten is de alcoholische hartbeschadiging zeldzaam. Alcohol is een belangrijke oorzaak van ziekte en sterfte. Veroor zaker van een hoeveelheid sociaal leed die zich vaak in stilte achter de mu ren van de huizen afspeelt. Een stijgende bron van zorgen, ook in ons land. Maar ook een bron van gezellig heid en ontspanning, die het hart op onschuldige wijze lijkt te verwarmen voor wie matig is en kans ziet dat te blijven. Lekker jezelf zijn. Doen wat je wilt. Kleren dragen die je fijn vindt. Steeds meer mensen beginnen ermee. Het IK-tijdperk komt op gang. Geen won der, dat ook de brilmode daarin mee draait. Het Gezicht '81 is een IK-ge- zicht. Dat betekent: ontzettend veel keus voor iedere neus. Brillen die je gezicht precies dat geven dat je graag wilt. Een kleurig accent, een zakelijk trek je, een gekke toet, een uitdrukking van „love and understanding". Bescheiden brillen en brutale brillen. Naar ieders wens. Het Voorlichtingscentrum ..Oog Bril" - van de gezamenlijke Neder landse opticiëns - liet ze deze week zien. Straks heeft de opticien ze in huis. Brillen van grote en kleine brilmode- huizen. De brillen voor het gezicht anno 1981. De bril voor het IK-gezicht kan be scheiden zijn. Een bril die niet op de voorgrond treedt, maar die harmo- nieërt met degeen die hem draagt. Doublé (geel), of weinigwegend kunst stof in zachte kleuren en niet al te grote modellen. De vormen zijn te herkennen uit de zeventiger jaren, maar ze zijn kleiner, dunner en vloeiender gewor den. De kleuren zijn zacht als rose, geel, pastelgroen en blauw. Verder lichte bruintinten, combinaties met transparant of parelmoer. De vlinderbril, vorig jaar al terug van weggeweest, is nu mooier dan ooit; vloeiender en kleiner van lijn, fraai verwerkt materiaal. Ook de herenbrillen zijn bescheiden. Veel doublé en lichtbruine tinten. Ver der is de randloze bril heel belangrijk, ook voor dames. Het is de bijna-niet-bril, die alles wat er maar tot uitdrukking te brengen valt geheel aan het eigen gezicht overlaat. De bril voor het IK-gezicht kan ook brutaal zijn. Punk en New Wave laten hun invloed gelden op bijvoorbeeld de strakke „plankjes" om doorheen te kijken, op de strenge kleuren als paars met geel, zwart met wit. Tot slot de jongste generatie, die nu ook door de brilmodemakers is ont dekt. Eindelijk is er voor kinderen 'iets méér keus dan de traditionele piloot- bril of het ronde „fietsje". Voor hen is nu ook alles mogelijk: speelse model len en vrolijke kleuren, brillen om mee te leven. Een volwassen kindergezicht. Links: kunststo! bril in pastel met transparant. Midden: sportieve kunststof brU. Rechts: kunststof bril in schildpadmotief. Ergens in de eeuwig zingende bossen van Zweden, vlak bij de plek waar de schrijf ster Selma Lagerlöff haar inspiratie vond, staat een klein houten bakhuis. Daar binnen vier bedrijvige vrouwtjes, bezig met iets dat in Zweden al vijfhonderd jaar op dezelfde manier gebeurtzij bakken knackebröd. Net als hun grootmoeders en vele generaties daarvoor bakken Karen Karlsson en haar vriendinnen het traditionele „breek"-brood, dat iedere Zweed vandaag nog eet. Uit volkoren roggemeel, gist en water maken zij kleine deegbolletjes, die zij na het rijzen uitrollen tot platte pannekoeken. Een flink rond gat in het midden maakt het mogelijk, het warme, nog wat buigzame brood dat na enkele minuten uit de houtgestookte oven komt, aan een stok te drogen te hangen. Als het droog is kan het brood aan diezelfde stok, tegen de zoldering, worden bewaard: hoog, dus onbereikbaar voor kinderhanden en muizetanden, en droog, dus ongevoelig voor schimmel en bederf. Zo nodig maandenlang. En dat was echt nodig in het dunbevolkte Zweedse land, dat lange winters kent. Winters, waarvoor in de herfst een grote voorraad brood werd gebakken. In de laatste iaren is er een duidelijke verschuiving waar te nemen in de rookgewoonten met betrekking tot sigaretten. Tien jaar geleden was de filtersigaret slechts bij 38% van rokend Nederland popu air. Het produkt sloeg toen voornamelijk aan bij de vrouwelijke rokers, die graag een wat langere, elegantere sigaret opstaken. De heren zagen echter ook al gauw de voordelen van dit produkt. Niet alleen werd de rook gefilterd en van stukjes tabak op de lippen had men geen last meer. In 1974 rookten er al minstens evenveel mensen met als zonder filter. Er was in dat jaar zelfs een positieve ombuiging naar de filter te bemerken. Hoe populair zij uiteindelijk is geworden komt duidelijk naar voren uit de cijfers van 1979. Het marktaandeel steeg maar liefst tot 72%! Er is dus binnen 10 jaar een complete omkering te constateren. In 1970 rookten 63% zonder filter en in 1979 bijna hetzelfde percentage met filter. De vragen en antwoorden zijn ontleend aan de brochure „Gewichtige yraS®" een recente uitgave van de Nederlandse Hartstichting die op (schriftelijke) aanvrage gratis verkrijgbaar is. Vraag: Waarom is te dik zijn ongezond? Antwoord: Lange tijd een zware koffer of boodschappentas dragen, is ver moeiend. Die koffer of tas kunt u neer zetten. Met eigen overgewicht (te veel lichaamsvet) lukt dat niet. Het blijft een voortdurende belasting voor uw voet- en kniegewrichten. Moeilijk lopen, pijnlijke voeten en knieën komen bij heel dikke mensen dan ook niet zelden voor. Verder is uit onderzoeken gebleken, dat „te dik zijn een bijdrage kan leveren aan o.a. hart- en vaatziekten, diabetes en gal- blaasziekten. Vraag: Hoe kan ik afslanken? Antwoord: Het beste kunt u afslanken door het aanleren van goede voedings gewoonten. Het is niet alleen belang rijk dat u afslankt, maar ook dat u op dat goede gewicht blijft. Uw ge wicht individueel aanpakken kunt u door uw huisarts een schriftelijke ver wijzing naar een diëtist te vragen. In overleg met een diëtist wordt een dieet samengesteld, dat aangepast is aan uw leefgewoonten. Diëtisten kunt u bereiken via een kruis vereniging of via uw huisarts. Ook in groepsverband afslanken is mo gelijk. U ziet dan dat u niet de enige bent die met overgewicht kampt. Vermageren in groepsverband wordt gedaan via een aantal kruisverenigin gen en afslankclubs.. Waag u in elk geval niet aan spe ciale kuren, pillen of revolutionaire diëten uit tijdschriften. U komt daar na meestal toch weer aan. Ook het dieet waar één van uw kennissen zo goed van is afgeslankt is daardoor nog niet geschikt voor u. Het vermo gen om af. te vallen is nu eemriaal voor iedereen verschillend. Overleg in elk geval voor u begint eerst met uw huisarts. Vraag: Is dik zijn erfelijk? Antwoord: Er is geen erfelijke eigen schap aangetoond, waardoor kin deren van dikke ouders later opgroeien tot dikke volwassenen. Sommige facto ren kunnen er wel toe bijdragen, zoals b.v. lichaamsbouw. Een zware li chaamsbouw kan op het eerste gezicht de indruk geven, dat iemand aan de dikke kant is. Meestal nemen kinderen eetgewoonten van hun ouders over. Dus ook de verkeerde. Probeer daar om zo gezond mogelijke eetgewoonten te krijgen en zorg voor voldoende li chaamsbeweging. Dat geldt natuur lijk ook voor de kinderen. Vraag: Word je van aardappelen dik? Antwoord: Aardappelen zijn geen energierijke voedingsmiddelen. Van een gewone portie aardappelen in een maaltijd wordt u niet dik. Wel kunt u dik worden door er veel vette jus of saus bij te eten. Vraag: Als ik wil afslahkén, kan ik dan boter en margarine beter vervangen door olie of dieetmargarine? Olie en dieetmargarine zijn toch minder vet? Antwoord: Dat is niet het geval. Mis schien werkt de aanduiding „dieet" wat verwarrend. Boter, margarine, plantaardige margarine en ook „dieet margarine" bevatten evenveel vet en wel 80%. Ze leveren dus evenveel energie. Al leen bevat dieetmargarine zogenaam de meervoudig onverzadigde vetzuren (b.v. linolzuur), op de verpakking aangegeven als het percentage m .o. v Plantaardige margarine, vetten en- oliën zijn net zo vet als dierlijke, maar ze bevatten vaak linolzuur net zoals dieetmargarine. Gebruik van dieet- of plantaardige margarine (linolzuur) helpt dus hiet om af te vallen, maar het kan wel een onderdeel zijn van de maatregelen ter voorkoming van hart en vaatziekten. Halvarine is half zo vet als boter of margarine. Het bevat 40% vet. Olie, bak- en braadvet be staan voor 100% uit vet en leveren dus nog meer energie dan boter of mar garine. Vraag: Word je van vis minder dik dan van vlees Antwoord: Er bestaan zowel magere vlees- als vissoorten. Wilt u afslanken dan kiest u voor de magere soorten. Verder is vis even gezond als vlees. Wilt u het dagelijkse menu variëren, dan wordt als regel 100 gram vlees vervangen door 150 gram vis. Vette vleessoorten zijn o.a. gehakt, speklappen, slavinken. Vette vleeswa ren zijn o.a. salami, boterhamworst, ontbijtspek. Vette wildsoorten zijn o.a. eend en konijn. Vette vissoorten zijn o.a. ansjovis, ha ring, makreel, paling, schelvislever. Magere vleessoorten zijn o.a. biefstuk (tartaar), varkenshaas, lever, nier, tong. Magere vleeswaren zijn o.a. magere ham, gekookte lever, rosbief, rook vlees, fricandeau. Magere wildsoorten zijn o.a. kip, kal koen, haas. Magere vissoorten zijn o.a. baars, fo rel, kabeljauw, schol, tong en wijting. Vraag: Waarom is lichaamsbeweging gezond bij vermageren? Antwoord: Lichaamsbeweging is niet alleen maar goed om te vermageren. Het hoort bij een gezonde leefwijze. Veel mensen leiden een zittend leven, zodat spieren, hart en longen de kans met krijgen om te laten zien waartoe ze in staat zijn. Wanneer er nauwelijks een beroep op hun prestatievermogen wordt ge daan, gaat hun kwaliteit achteruit. Ak- tiviteiten maken niet alleen hart, spie ren en longen krachtiger, ook andere lichaamsprocessen verlopen beter Wanneer u wilt afvallen is het niet de bedoeling, dat u naast een dieet ook nog plotseling een krachtsport beoe fent. Een dieet wordt namelijk aange past aan de hoeveelheid lichaamsbe weging die u normaal hebt. Ineens véél meer lichamelijke inspanning dan u tot nu toe gewend was, maakt u te hongerig om een dieet goed vol te houden en is ook verder niet goed voor uw gestel. Vraag vooraleer u gaat trimmen of sporten eerst advies aan uw huisarts, bedrijfsarts of een Sport- medisch Adviesbureau. Meer li chaamsbeweging krijgtu o.a. door: - de trap te nemen i.p.v. de lift; - een halte eerder-^uit de bus of tram te stappen; - boodschappen lopend of met de fiets te halen; - enkele keren per week een uurtje te sporten) - aan de 10 min. obhtengymnastiek op de radio mee te doen. Vraag: Word je van fruit dat- zoet smaakt dik? Antwoord: De zure of zoete smaak van fruit heeft geen invloed op het energie gehalte. Bijv.peren lijken zoeter dan appels. Toch bevatten ze beide 10% sui ker. Aardbeien, bosbessen, bramen, frambozen, kruisbessen, rode en zwar te bessen, om er maar een paar te noemen, bevatten minder dan 10% suiker. Het suikergehalte van meloe nen is meestal laag en wel 3%. Het kan in zuidelijke streken waar veel zon is oplopen tot 20%. Steeds meer buitenlandse vruchten zijn verkrijgbaar, zoals b.v. avocado. Het suikergehalte van de avocado is erg laag (7%), maar er zit wel 10% vet in. In andere vruchten komt geen of nauwelijks een grammetje vet voor. Het maakt wel verschil of u vers fruit of fruit uit blik eet. Aan vruchten uit blik is altijd extra suiker toegevoegd. Ook speciaal voor suikerpatiënten zijn blikvruchten in de handel. Daaraan is meestal sorbitol toegevoegd. Fruit is een welkome afwisseling en zeker belangrijk als u puddinkjes en toetjes wilt laten staan om af te slan ken. Of tussen de maaltijden door in plaats van snoep. Wanneer u probeert af te slanken kunt u zich het beste beperken tot drie por ties fruit per dag. Want wanneer u op een dag te veel fruit eet, kan het fruit ook bijdragen aan het „dik" wor den. Let ook op met druiven en ba nanen. Ze bevatten nogal veel suiker. Vraag: Wordt je maag kleiner als je vermagert? Antwoord: Een goede voeding om af te slanken bevat alle voedingsstoffen, die u nodig heeft. Bovendien eet u op re gelmatige tijden. Het voorkomt dat u tussen de maaltijden door enorme trek krijgt of zo hongerig aan tafel gaat dat u zoveel eet als u maar op kunt. Achteraf zit u dan met een verzadigd en opgeblazen gevoel. Door kleine maaltijden over de dag te verdelen, zoals bij een goed dieet het geval is, lijkt het net of uw maag „gekrompen is. Uw maag is echter niet kleiner ge worden, maar u kunt zeer waarschijn lijk beter aanvoelen wanneer u genoeg gegeten hebt. Vraag: Als je eenmaal kinderen hebt gehad, kun je dan nog wel net zo slank zijn als vroeger? Antwoord: Met een verstandige voe ding kunt u nog net zo slank zijn als vroeger. U hoeft tijdens de zwanger schap niet „voor twee" te eten. U komt dan zoveel aan dat u het er moeilijk weer af kunt krijgen. Vraag een goed advies aan uw huisarts. Vraag: Mag ik kruiden en specerijen gebruiken als ik af wil slanken? Antwoord: Ze leveren weinig of geen energie. U kunt de maaltijden er sma kelijk mee maken en kruiden en spece rijen geven afwisseling aan het eten. De vrouwtjes in het bakhuis doen het nu voor hun plezier. Knackebröd wordt nog maar zelden in huisvlijt toebereid. In een land waar de mensen per hoofd van de bevolking tussen de 6 (in het zuiden) en de 11 (in het noorden) kilo knackebröd per jaar eten, móeten wel fabrieken zijn. Knackebrödfabrieken. De grootste staat in Filipstad. Het is de Wasa-Knackebrödfabriek, genoemd naar koning Gustav Wasa, die in de 15e eeuw de gezondheid van zijn volk wil de bevorderen door het meer brood van roggemeel te laten eten. Lopende band De Wasa-fabriek werd gesticht in 1931, toen een meneer K. Lundstrom uitvond hoe je op een lopende band in een lange elektrische oven knackebröd kon bakken. Met dezelfde zorgvuldigheid als de vrouwtjes in het bakhuis. Maar dan een heleboel tegelijk. De produktie groeide met de techni sche vooruitgang en vandaag wordt er per dag net zoveel knackebröd ge produceerd als destijds in een heel jaar. Droogruimte Het spreekt ook vanzelf, dat het brood na het bakken niet meer tegen de zol der te drogen wordt gehangen. Vol gens eenzelfde lopende band systeem passeert het versgebakken brood een droogruimte. Daarna worden de - tegenwoordig meestal vierkante in plaats van ronde - „koeken" machi naal in zessen gesneden. De recht hoekige sneetjes komen dan weer op een lopende band terecht, die ze - na te zijn goedgekeurd door het spiedend oog van controleuses - vervolgens naar een inpakmachine brengt. Zo worden dagelijks vele duizenden kilo's knacke bröd klaargemaakt, dat knapperig vers door heel Zweden wordt verzon den of naar een van de vele export landen. Een daarvan is Nederland, waar het brood als Verkade Wasa Knackebröd wordt verkocht. Vijf soorten Van de ongeveer 16 variëteiten die in de Wasa-fabrieken in Zweden (of in de zusterfabrieken in Duitsland) worden gemaakt, is bij ons een vijftal in de winkel te krijgen. Drie soorten gebak ken uit volkoren roggemeel (Boeren- bruin, Bruin Speciaal en Lichtgewicht) en twee uit volkoren tarwemeel, waar van één extra smakelijk is gemaakt met sesamzaad. Gezond Alle knackebröd wordt uit volkoren- meel gebakken. Volkorenmeel, dat alle waardevolle voedingsstoffen van de oorspronkelijke graankorrel nog in zich heeft. Om daar zeker van te zijn, worden rogge en tarwe bij Wasa in eigen maalderij gemalen. Tot ver schillende fijnheden, die aan het eind van het proces in een bepaalde ver houding weer worden samengevoegd. v Inclusief het ruwvezel-materiaal, de zemelen, die ons lichaam niet kan mis sen voor een goeds doorvoer van ons voedsel door het spijsverteringska naal. Dankzij het volkorenmeel en de toe voeging van uitsluitend natuurlijke grondstoffen als gist, zout en water, heeft knackebröd van alle broodsoor ten het hoogste percentage gezonde voedingsstoffen. Iedere honderd gram knackebröd bestaat voor ongeveer 75% uit energieverschaffende kool hydraten. Het bevat verder het hoog ste gehalte aan eiwit (bouwstoffen). De kiemoliën uit de volle graankorrel maken knackebröd tot een belangrijke leverancier van meervoudig onver zadigde vetzuren. En omdat het bak- proces naar 7 minuten in beslag neemt, is knackebröd meer dan ander brood een bron van B-vitamines. Lekker Knackebröd is niet alleen gezond. Het is nog lekker ook. Het smaakt overal bij en het kan op allerlei manieren worden gegeten. Bij het ontbijt of bij de lunch, belegd met zoet, met kaas, met vleeswaren of vis. Bij een koud buffet of bij de soep. Versierd met hartigheden als snack bij de bor rel. En vochtvrij verpakt om later te beleggen kan knackebröd goede diens ten bewijzen bij de picknick of als lunch op het werk. Knackebröd is modern brood. Het is gezond en het is lekker. Ook al is het recept al eeuwenoud, het past in een tijd, waarin ons van alle kanten wordt gevraagd, meer aandacht te geven aan de voeding in ons voedsel.

Soester Courant | 1980 | | pagina 23