Soester Mannenkoor Apollo in vroege Kerstsfeer m ik Soest in navolging van Baarn straks ook minicontainers Winnaars ,Pakjesf estivaP Soester middenstand K oordeel ■2598.- Naastenliefde 1398.- 1198.- 298.- \A lEHUIS „De Paardenkamp" met 49 paarden het nieuwe jaar in Dienstuitvoering post rond de jaarwisseling Programma kerst-in 1980 Onderwijsinst. Hulscher uls y INVENTARISATIE kantoorboekhandel Zaterdag weer wilgen knotten Rookbom in telefooncel 2 3 Soester Courant van woensdag 24 december 1980 3 N met een versterker s.deck, tuner, platen- LOR R 51 cm KLEUREN :e toetsen en aansl. oo speelduur tot 8 uur r amera K met LEDS 10 jaar garantie). R VHS stilstaand beeld Ie laatste dagen 1981 graag de jaarwisseling te 1981, maar ook sraangenamen. Dns krijgt, vindt aankoopbedrag 3n voor U toch anaf maandag 3 24 januari op ulde handdruk baarn 1388 sterdag 27/12 7/1. Foto: Herman van Dam Het mannenkoor Apollo tijdens het concert vorige week donderdag in de Oude Kerk Kerstmis wordt al vele eeuwen lang door de mensheid op een verschillende wijze benaderd. Het niemandsland waarin niet gelovigen verkeren beperkt zich tot een intens stuk huise lijke gezelligheid. Kerkelijke en niet kerkelijke gelovigen zoeken vooraf soms wegwij zers. Dat kan op de weg naar de jaarlijkse ontmoeting van het Kerstgebeuren een concert in Kerstsfeer zijn. Een derge lijk concert vond afgelopen donderdag in een tot de laatste plaats bezette Oude Kerk plaats. Uitvoerenden: het in gloednieuwe kleding gestoken mannenkoor Apollo onder de bezielende directie van rasmu zikant Gerard v.d. Schepop een 5-tal meiskes van het Soes ter Sint Cecilia-kooreen ko perkwartet van de harmonie Crescendo o.l.v. Wim Vedder, de solisten Joop Jansen (tenor), Martin Dorresteijn (bariton) en de uit Soesterberg afkomsti ge jeugdige organist Theo Hes. Het is een uitstekende gedach te van de samenstellers van dit concert geweest in pro grammatisch opzicht zoveel variatie toe te passen. Hoe eensgezind de massale belang stelling voor dit concert dan ook was, de muzikale intenties van de concertbezoekers ver schillen. Er zijn er die het Kerstgebeuren met een zekere stilte, soberheid en ingetogen heid benaderen. Anderen wil len hel herdenken en vieren van wat 1980 jaar geleden plaats vond in een absoluut jui chende majeur stemming laten plaats vinden. Men hoeft daar bij maar aan The Messiah van Handel te denken. Alle Oude Kerk-bezoekers moeten na af loop van dit concert het gevoel hebben gehad dat er door de uitvoerenden met hun smaak, voorkeur en instelling rekening was gehouden. Indrukwekkend was de samenzang van het „Komt Allen Tezamenwaar mee dit concert werd geopend en het „Ere Zij God" waar mee de uiterst stijlvolle uit voering werd besloten. Noem het sentiment maar de Sint Cecilia-meiskes brachten met hun vertolking van het „Wie genlied der Hirtenen „Hoe leit dit Kindeke" een niet zicht bare Kerstsial in de Oude Kerk binnen. Niet dat er feilloos werd gezongen, het waren wel vertolkingen die je naar ster ren deed zoeken. Een meer dan voortreffelijk op elkaar inge- ETEN APART Geopend: 's maandags t/m zondags vanaf 17.00 uur. Dinsdags gesloten. SOESTERBERGSESTRAAT 107 SOEST TEL. 02155-20202 speéld koperkwartet van het Baamse Crescendo speelde op bijna professionele wijze de muzikaal niet eenvoudige ko raalbewerkingen van G. F. Handel. Feestmuziek zonder weerga. Hetzelfde niveau werd bereikt bij de begeleiding van de man nen van Apollo. Wat is overi gens de samenwerking tussen Apollo en Crescendo in muzi kaal opzicht een uitstekende vondst geweest. Organist Theo Hes toonde twee gezichten. Met zijn vertolkingen van het Alle gro uit de Triosonate van J.S. Bach en het ln dulci Jubïlo van dezelfde componist toonde hij aanleg en een groot muzikaal gevoel. Als begeleider van het Apollo-koor hebHk hem minder kunnen waarderen. Risicoloos en daardoor vlak orgelspel. Wat er op de partituur geschre ven stond werd gespeeld, maar daar hield het dan ook mee op. In de samenzang gebruikte hij een registratie die allesbehalve bij stemming en sfeer van een Kerstconcert hoort, en dat ter wijl het orgel van de Oude Kerk als geen ander orgel in Soest kan juichen. Instrumentale be geleiding van een mannenkoor, zeker wanneer er „slechts" een orgel ter beschikking is vraagt vooral een stuk erva ring. Het lijkt mij dat Theo Hes die nog mist. Daar is tijd voor nodig. Als solist is hij ech ter al een eind op weg een grote te worden. Grote ver schillen ook bij de beide man nelijke solisten. Joop Jansen's aandeel als tenorsolist bleef be neden het muzikale en artistie ke niveau van de avond. Zijn stem had deze avond een te geringe vocale omvang. Niet gedisponeerd of waren het fac toren die met spanning te ma ken hadden? Wat dit laatste be treft: daar was hoorbaar geen sprake van tijdens het solisti sche optreden van de bariton Martin Dorresteijn. Zijn prach tige vertolking van het welbe kende maar niet eenvoudige Cantique de Noël maakte grote indruk en werd terecht met ap plaus beloond. En dan Apollo, het koor waar deze avond zo niet alles dan toch veel om draaide. Ik heb de mannen van Gerard J.J. van de Schepop zelden zo bijzonder fraai horen zingen. Het kan niet alleen aan het repertoire hebben gelegen. Kerstrepertoire is, zeker wan neer men er gevoelig voor is, nogal nadrukkelijk sfeerbepa lend. Daar viel ook tijdens dit concert niet aan te ontkomen. Het is de grote verdienste van zangers en dirigent dat men, en de verleiding is groot, in geen enkele vertolking iets heeft aangezet of aangedikt. De fraaie klankkleur van het koor, de mooie balans van de stem men hadden niet uitsluitend te maken met de muzikaliteit van de uitvoerenden, zeker ook door de discipline die er voor werd opgebracht. En dat laats te is, de trouwe Apollo-bezoe- ker kan het zich herinneren, wel eens anders geweest. Een kanttekening: wat had ik van dit stemmenmateriaal deze avond graag eens een Oost- Europees Kerstlied gehoord. „Het moet maar gauw Kerst mis worden" luidde de reactie van een van de concertbezoe kers. Morgen is het zover. Apollo heeft ons een eind op weg geholpen. Jan Leijendekker. J RESTAURANT Van den Brink Soesterbergsestr. 122 Soest Tel. 02155-12706 VERGADEREN? Geen parkeerproblemen, gemakkelijk bereikbaar, centraal en rustig gelegen. Onze kantoorboekhandel is wegens GESLOTEN maandag 29 dec., dinsdag 30 dec. en woensdag 31 dec. Vanaf vrijdag 2 januari staan wij weer voor U gereed. De speciaalzaak voor particulier en bedrijf Steenhoffstraat 13 Telefoon 10115 Ook zaterdag zijn weer veel vrijwil ligers welkom voor het knotten van wilgen. Na de feestdagen is enige uren zagen en hakken een uitstekende trim- oefening. Om negen uur is het verza melen geblazen bij de coördinator van deze aktie, Chris Uiterwijk, aan het Kerkpad NZ 49. Alleen als er sneeuw ligt en de weersomstandigheden heel bar zijn, gaat het niet door. Werkzaamheden „voor de warme stal in de winter" De Stichting „De Paardenkamp", het in Soest gevestigde nationale rusthuis voor paarden aan de Birkstraat gaat met 49 logees het nieuwe jaar in. In de loop van 1980 overleden vijf paar den, maar de bezetting werd met ze ven nieuwkomers aangevuld. Dat kon ook omdat het aantal stallen, dankzij medewerking van het Soester gemeen tebestuur en omwonenden, met vijf kon worden uitgebreid. De „open-dag" vart 11 oktober trok ondanks het minder mooie weer, toch nog duizend bezoekers, die van heinde en ver naar de Birkstraat kwamen. In de loop van het jaar overleden „Dandy" (27) uit Wassenaar; „Ripet- to" (24) uit Rijpwetering; „Corrie" (37) uit Amsterdam; „Chopin" (26) eveneens uit Amsterdam en „Voska" uit Utrecht. Opgenomen werden: „Pietje" (35) uit Leusden; „Montpie" ,(27) uit Steen- wijk; „Tripje" (29) uit Steenwijk; „Kismet" (20) uit Den Haag; „Kor net" (32) uit Ede; „Brenda" (20) uit Rijswijk en „Beyart" (20) uit Blari- cum. De oudste paarden zijn nu „Zippy" uit Amsterdam en „Witte" uit Doetin- chem, beiden geboren in 1944. Dan zijn er twee paarden geboren in 1945; vier in 1947; twee in 1948; één in 1949; drie in 1950; vijf in 1951; één in 1952; zes in 1953; drie in 1954; twee in 1955;" vijf in 1956; twee in. 1957; drie in 1958; drie in 1959; vier in 1960 en het jongste paard is „Bob besin 1966 geboren in Hilversum. Het'paard „Frits" in 1947 geboren in Den Haag is het langst in het rust huis: al vanaf 19 mei 1962. In 1965 kwam Zippy; vervolgens drie in 1968; twee in 1969; twee in 1970; één in 1971; twee in 1972; één in 1973; zes in 1974; drie in 1975; zes in 1976; vijf in 1977; vijf ook in 1978; vier in 1979 en tenslotte zeven in 1980. Dat betreft dan de nu nog levende have. Het rusthuis is elke werkdag te bezoe ken van negen tot twaalf uur en van half twee 's middags tot half vijf. Op zon- en feestdagen kan men er te recht van tien uur 's morgens tot half vijf 's middags. Kerstmis, hét féést van licht maar, doen mij allen wel ons plicht als er een offer wordt gevraagd voor mensen van huis én hof verjaagd Door rampen der natuur vér hier vandaan die niet meer naar hun huizen kunnen gaan Die door aardbevingen of overstromingen zijn verdwenen moeten wij dan niet méé hulp verlenen 't Wordt zo makkelijk afgedaan met: zo'n kleine gave, wat hebben ze daar aan 't Is een druppel op een gloeiende plaat maar, als iedereen zo praat Denk ik: naastenliefde, een mooi woord maar wordt het wel echt gehoord Laten wij toch met elkaar geven voor die stakkers daar. Laten wij in dat duister, heldere lichtjes zijn dan is vast en zeker óns Kerstfeest dubbel fijn. C. A. KA AL-OUWEHAND In navolging van de gemeente Baarn, waar men al maanden voor de ophaling van huisvuil werkt met mini- containers, zal in de toekomst mis schien ook Soest deze grote, van wielen voorziene, plastic vuilnisbakken aan schaffen. In de volgende vergadering van de commissie openbare werken zullen de leden er hun mening over mogen ge ven. Wethouder D. Hoekstra kondigde in de vorige week gehouden vergade ring deze discussie aan, naar aanlei ding van het veel grotere probleem van afvoer van het opgehaalde vuil. Er komt een wijziging in de afval verwijdering voor de provincie Utrecht. Die wijziging wordt voorbereid door drie commissies en in elk van deze commissies is Soest vertegenwoordigd. De Soester bijdrage in deze commis sies is niet onbelangrijk gebleken, om dat men nu ook rekening gaat houden met composteren. Het ingeschakelde Amersfoortse raadgevende inge nieur sburo Dwars, Hender ik en Ver hei). dat in opdracht van de provincie een onderzoek instelt naar de beste manier van afvalverwijdering in de provincie, heeft het composteren daar nu bij betrokken. In de toekomst zullen alle provincies voor hun eigen afvalverwerking moe ten zorgen, in plaats van het af te voeren naar Wijster of Rijnmond. Dit betekent dat er in de provincie Utrecht vuiiverbrandingsovens moeten komen. De stad Utrecht zit op dit mo ment zelfs al met grote problemen en zou dan ook zo gauw mogelijk een verbrandingsoven willen hebben. Een tweede en derde oven zouden dan eventueel in Amersfoort en Wijk bij Duurstede geplaatst kunnen worden, maar de meningen in Amersfoort zijn hierover nogal verdeeld. De vuilafvoer naar Rijnmond kostte vorig jaar 42 gulden per ton, en is opgelopen naar 80 gulden per ton voor dit jaar. Voor volgend jaar is zelfs een prijs van 95 gulden per ton vast gesteld, aldus de heer Hoekstra. Het uitgangspunt bij de provinciale af valverwerking is volgens de heer ir. J. A. Dubbeldam zoveel mogelijk ma teriaal en energie terug te winnen. Er wordt naar gestreefd om binnen 5 jaar een vuilverwerkingsinstallatie te bouwen. De ambtelijke begeleidingsgroep, de technische commissie die de rapporten van DVH bestudeert en er met het bureau van gedachten over wisselt, is van oordeel dat al bij de bron pa pier én glas gescheiden moeten wor den; met plastic is het nog niet zo ver, want de recycling van plastic staat nog in de kinderschoenen. Na dit scheiden zou er nog een mechani sche scheiding van bijvoorbeeld meta len kunnen volgen, voordat men het -daarvoor .geschifte vuil gaat kompos- terëri. Het restant kan dan verbrand en afgevoerd worden. Dit komposteren zou men ook achterwege kunnen laten, maar Soest is hier tegen en groot voor stander van het komposteren. Volgens wethouder Hoekstra moet het bestaande kompostbedrijf Soest-Baarn aan de Maatweg niet buiten de dis cussie blijven. Inpassing van dit be drijf in het provinciale plan moet in beschouwing worden genomen. „Mis schien kan het zelfs wel uitgebreid worden", aldus de wethouder, die hier in steun kreeg van de commissiele den G. Stam (CDA). J. J. van den Brakel (PvdA) en H. Gerth (D'66). Gerth zou het niet meer dan logisch vinden dat het kompostbedrijf Soest- Baarn blijft bestaan en uitgebreid wordt: de installatie is er, het ter rein is er en de ervaring is er, zei hij. Over de verdere ontwikkelingen met betrekking tot de afvalverwijde ring in de provincie zal de wethouder de commissie op de hoogte houden. Los hiervan staat in de volgende ver gadering de eventuele proefneming met de mini-container ter discussie. De dienstuitvoering op oudejaarsdag 31 december zal enigszins beperkt worden uitgevoerd. De postkantoren zijn tot 13.00 uur geopend. Voor de hulppostkantoren geldt de gebruike lijke ochtendopenstelling. Op deze dag wordt wel een normale, volledige be stelling uitgevoerd. De aanbieding van telegrammen is op de postkantoren mogelijk tot het sluitingstijdstip. Te Soest en Soesterberg worden de om 16.00 uur aanwezige telegrammen en expressestukken als laatsten in de bestelling opgenomen. Om zeker te zijn dat een op 31 decem ber aangeboden expressebrief nog de zelfde dag - waar dan ook in Nederland - zijn bestemming bereikt, dient deze te Soest uiterlijk om 11.30 uur op het hoofdpostkantoor aan het loket te zijn afgegeven. Rouwcirculaires die voor de laatste buslichting op dinsdag per post worden bezorgd alsmede die op woensdag 31 december 1980 vóór 11.30 uur aan het loket van een postkantoor worden aan geboden, worden indien nodig ambts halve per expresse nog op woensdag bij de geadresseerde bezorgd. Buslichtingen Op woensdag 31 december wordt een aan- buslichtingsrit uitgevoerd die vangt om 13.00 uur. Vuurwerk-sores Tijdens deze rit worden - na lichting - de inwerpopeningen van de tweeling brievenbussen geblokkeerd. Deze maatregel is helaas noodzakelijk om beschadigingen ten gevolge van vuur werk enigszins te voorkomen. Op nieuwjaarsdag zal na 10.00 uur de blokkering weer worden opgeheven. De buslichting wordt die dag uitge voerd als op zondag, d.w.z. in het tweede gedeelte van de avond. Postzegelautomaten en buitenbussen Om de al eerder genoemde reden zullen rond de jaarwisseling ook de postzegel (boekjes) automaten op de meest bedreigde punten buiten wer king worden gesteld. In dit verband doet de PTT een beroep op het publiek om ook rond de jaarwis seling het „straatmeubilair" (en niet alleen dus telefooncellen, brievenbus sen en automaten) te sparen. Degenen die in het bezit zijn van een buitenbus worden aangeraden hun eigendom na de bestelling op woensdag 31 december te verwijderen en eerst weer op vrijdagmorgen 2 januari te plaatsen. Op beide kerstdagen in het Artishockgebouw aan de Steenhoffstraat 46. De kerken van Soest werken hier samen om voor hen die met kerstmis door bepaalde omstandigheden „zich wat alleen of eenzaam voelen", een ontmoe tingspunt te scheppen onder het motto „Open huis voor iedereen! Op de beide kerstdagen 25 en 26 december zal er in de middagen van 14.00 uur tot 18.00 uur de mogelijkheid zijn om een van de aktiviteiten te bezoeken of in een gezellig gesprek met anderen samen te zijn. Er zijn de volgende mogelijkheden: Grote zaalmet gelegenheid voor vele gezelschapsspelen. Balletzaal: eep Turks muziekgezel schap. MOLENSTRAAT 11 - SOEST - Tel. 02155-12900 ln januari beginnen er weer nieuwe kursussen voor Kursus duur Moderne Bedrijfsadministratie 16 maanden Praktijkdiploma Boekhouden 16 maanden Stenografie plm. 10 maanden Machineschrijven 5-9 maanden De lessen worden gegeven in kleine groepen van maximaal 16kursisten. Huiskamer: gezelligheid-achtergrond- muziek van piano-fluit-klarinet etc. Kinderzaal: poppenkast- knutselen on der deskundige leiding. Op de tweede kerstdag: dezelfde moge lijkheden als op de eerste kerstdag. Alleen in de balletzaal- van 14.00 tot 18.00 uur: Volksdansen onder leiding van de heer Tieland uit Hilversum. Tegen schappelijke prijzen zijn er o.a. koffie, thee, soep, frisdranken en wijn en ook diverse belegde broodjes te verkrijgen. De werkgroep Kerst-in en de vrijwil- ligers(sters) staan klaar om U op beide dagen weer gastvrij te ontvang en. Op vrijdag 19 december heeft de politie twee dertienjarige jongens uit Soest aangehouden die in een telefooncel een zelfgemaakte rookbom hadden ge plaatst. Op het interieur ontstonden dan ook brandvlekken en aantastingen van roet. De jongens zijn door de politie verstandig toegesproken. Hun ouders zullen voor de kosten moeten opdraaien. Foto: Herman van Dam In restaurant Darthuizen werden vorige week de prijzen uitgereikt aan de winnaars van het „Pakjesfestival" van de Soes ter winkeliers. Het ging om drie hoofdprijzen van 500 gulden; vier eerste prijzen van 400 gulden; vijf tweede prijzen van 300 gulden; zes prijzen van 200 gulden en zeven prijzen van 100 gulden. De gelukkige winnaars van deze prijzen wer den in Darthuizen namens de Soester Ondernemer toegesproken door de heer J. Heerkens (links op de foto) en ook nog bedacht met een bloemetje. Op de foto twee van de drie gelukkige hoofdprijswinnaars: mevrouw C. J. Bou-Floor en de heer W. Liebrecht. De voor deze aktie beschikbaar gestelde 150 kadocheques van 25 gulden werden aan de winnaars toegezonden. De prijsuitreiking krijgt nog een vervólg, wanneer de winnaars van het „pakjesfestival" van de kerstverkoop bekend zijn. De trekking hiervan vindt op maandag 29 december plaats.

Soester Courant | 1980 | | pagina 3