Kardinaal Alfrink Mavo anders dan anderen. VVV nieuws iJ «pf »»8 smM Ingebroken Op vrijdag 26 december zingt 1 Amersfoorts Mannenkoor interna' nale kerstliederen in de St. Joris Amersfoort. Samenzang, orgel, praan en begeleiding o.a. door inst mentale medewerkers. Aanvang IE uur. Prijs f 5,-; 3,50 Pa9 65/C- donateurs; kind. tot 12 jaar 2,-. 1 reserveren 13019. In de Gerfkamer van de St. Jorisk te Amersfoort is op 2 januari Nieuwjaarsconcert van Tollius. C thia Wilson speelt op clavecimbel, net en clavichord o.a. uit „Par1 nia", werken van William Byrd, J Buil, Orlando Gibbons enz. Aanvang 20.15 uur. Prijs 7,50; J Pas 65/CJP. Kerstkribben uit de hele wereld 1 u zien in het Singer museum te ren. Open di. t/m za. van 10-17 i Zondag en 2e Kerstdag van 13-17 le Kerstdag en Nieuwjaarsdag en ma. gesloten. Van 27 dec. t/m 8 jan. speelt de dige wereldkampioen ijshockey, I land, wedstrijden in ons land. Spoetniks uit Rusland en het 1 ijshockeyteam zullen elkaar 4 r treffen: in Groningen (op 27 dec Roosendaal (28 dec.) Den Haag dec.) en Enschede (6 jan.). Naas 4 ontmoetingen zullen ook drie club teams hun krachten met de reldkampioen meten. Op 3 jan. moeten ze Bioform-S.IJ.C. Utrecl de Kunstijsbaan, Mississippidre» Utrecht om 20.30 uur. Kaarten dit sportieve gebeuren zijn te vei gen aan de kunstijsbaan, tel. 030-61 Op vr. 9 jan. kunt u in De 1 Stadshal te Amersfoort naar concert van de groep „Golden ring". De formatie Point Y neen: voorprogramma voor zijn reke Aanvang 20.15 uur. Prijs 15,-. In de Domkerk te Utrecht wor< 27 december een concert gegeven de Domcantorij o.l.v. Maarten 1 Toegang gratis. Aanvang 15.30 uu; Op 3 januari wordt in de Don te Utrecht een Orgelconcert geg Aanvang 15.30 uur. Toegang grati In muziekcentrum Vredenbur Utrecht wordt op 4 januari een taculair Nieuwjaarskoffiecc gegeven door het Nederlands B! Ensemble, versterkt tot een orke 70 blazers, 1 pianiste en 7 sla kers. Unieke muziek van Schmitt siaen, Andriessen en Berlioz. Aa 11.00 uur. Prijs 6,-, incl. gratis koffie, gratis creche en grati! grammablad. Van 26 t/m 30 dec. zijn in de schouwburg te Utrecht de laatst» stellingen van Paul van Vliet' gramma „Vandaag of morgen" férences en liedjes, uitstekend b< door de kombo van Lex Jasper vang 20.00 uur. Prijzen 13,E 25,-, te reserveren vanaf 3 da; voren. Het Publiekstheater speelt op december Antonius en Cleopat William Shakespeare. Matini 14.30 uur. Prijzen 6,50 t/m in de Stadsschouwburg te Utrecl In Het Slot te Zeist is tot 1 maart een expositie van onze genoot Rien Poortvliet. Oper den: di. t/m vr. 10-17 uur; za. van 14-17 uur. Op de eerste K en op Oud- en Nieuwjaarsdag i£ toonstelling gesloten. In Station Soest aan de Stati te Soest wordt een fotoexpositi< den van het „Prentenkabinet" de Historische Vereniging Soes serie foto's van karakteristiel derijen uit Soest. Ook worden 1 en enige archeologische vonds toond, afkomstig van de recent vingen bij het Klooster aan straat. Geopend: Tweede 14.00-17.00 uur. Zond. 28 dei 17.00 uur. Nieuwjaarsdag 14-17 uur en dec. 's avonds van 20.00-22.00 u' In het Concertgebouw te Amsfc op vr. 9 januari een concert degard Knef. Aanvang 20.15 u zen 50,-; 40,-; 30,- eï Kaarten te reserveren aan i toor. Op wo. 24 dec. om 22.00 uur de Stadsschouwburg te Utrt Kerstnachtdienst met het muz en zangkoor van het Leger d< Voor inl. en kaarten: Leger d Mgr. v.d. Weteringstr. 87 te tel. 030-312664. In de Grote Kerk te Naard 26 december een orgelconceri organist Feike Astma. Aanv< uur. Galerie Leusden aan de Ard te Leusden nodigt u uit voor ke expositie Oud Egyptisch o.a. Sarcophaag maskers, g jes, Scarabeeën, amuletten, koptisch weefsel en Grieks-I kunst; terracotta beeldjes, vaatwerk, olielampen van EL De expositie is wegens era langstelling verlengd tot 18 woensdag t/m zondag van 1 na tel. afspraak 030-942027 In Hillegom is van 24 t/m ber in het Beursgebouw aan laan 5 weer de beroemde k tentoonstelling „Kerstflora'' 4,-; CJP/tot 15 jaar 2,-. wo. 12.00-17.30 uur. Do. t/m 17.00 en ma. 10.00-17.00 uur. In sporthal Ahoy te Rotterd 16 t/m 21 januari Neerland wielerspektakel De Rotterd daagse. Passe-partouts za. en zo. 25,-; Ma. di. en Jeugd t/m 14 jaar en 65e alle dagen 15,-. Deelnemer Zoetemelk, Jan Raas, Ger man, Danny Clark, Patr e.v.a. Kaarten hier te verkri; VW Kadobonnen. Zo han bijna alle Soester- en Soe zaken te besteden. De VW wenst u allen een kerst, een prettige jaarwii hoopt u in het nieuwe jaa genoegen van dienst te kunn Bij de vermoedelijk in het v pleegde inbraak in een pj Jan Steenlaan werd de in pot verstopte zevenhondi buit gemaakt. De daders gekomen via het openbre achterdeur. Ook aan de Grote Melmw gebroken. Hier werd eer chine van ruim 400 gul' schuur weggehaald. Kardinaal Alfrlnkschool, niet te ouderwets, wel degelijk E. Mols: „Wat wij in deze flexibele school nog missen is een uitgebreide bibliotheek. Die is er (nog) niet en dat heeft dan weer te maken met finan ciën. Andere wensen zijn er wellicht ook, maar dan zou ik in de harten van mijn collega's moeten kunnen kijken. In ieder geval kunnen wij met hetgeen wij hebben heerlijk uit de voeten, en dat impliceert dan het met het funk- tioneren van de school uitstekend ge steld is. „Die uitspraak slaat niet alleen op het leefklimaat van de leraren. Tijdens een rondgang wordt snel duidelijk dat ook de leerlingen zich er als een vis in het water moeten voelen. Het is zo ongeveer twee jaar geleden dat de R.K. Mavo de Steenhoffstraat voor gezien verklaarde en elders een nieuw le ven begon. Afscheid niet alleen van hartje Soest, ook van bouw vallige leslokalen, barakken en zolders die op punt van instorten stonden. Het was, achteraf bezien, meer dan de hoogste tijd naar elders in Soest te vertrekken. In de Orlando di Lasso straat werd na een grootscheepse verhuizing, waaraan letter lijk door boeren-burgers-buitenlui-leerkrachten en leerlingen werd deelgenomen, een monumentaal pand in gebruik genomen. Directeur C. Lips begon er met leerkrachten en leerlingen een nieuw, ander leven. De eerste heeft er niet al te lang vreug de aan beleefd. Toen iedereen er was geacclimatiseerd moest hij om gezondheidsredenen afhaken en zijn taak overdragen aan zijn adjunkt, de heer E. Mols, met en zonder baard ruim 20 jaar dagelijks nadrukkelijk aanwezig. Naast deze commando wisseling is in de nieuwe omgeving het predikaat R.K. verdwe nen, Kardinaal Alfrink kwam er voor in de plaats. Twee ver anderingen waaraan nauwelijks betekenis mag worden gehecht. Waarnemer E. Mols is tenminste even onvermoeibaar en des kundig als zijn voorganger en de naamgeving Kardinaal Alfrink wijst er niet op dat Jehova-getuigen in de Mavo-nieuwe- stijl zijn doorgedrongen. Qua doelstelling en opvatting is alles gebleven zoals het vroegere hoofd van deze Mavo, wijlen de heer A. Hilhorst, het gewild zou hebben. Duidelijk waarneembaar zijn wel veranderingen op ander ter rein. De miljoenen vragende nieuwbouw heeft geresulteerd in een school voor voortgezet onderwijs die door velen als een „onderwijspaleis" wordt beschouwd. Over dit aspect en andere zaken handelt deze pagina. Kennis maken met adjunkt-direkteur E. Mols, straks wellicht de nieuwe direkteur? „Geen sprake van" is de reaktie. „Ik heb in die richting geen enkele ambitie. Er is een procedure voor een opvolger in werking gezet. Zolang een en ander nog niet is afgerond blijf ik adjunkt direkteur en tevens waarnemend- direkteur. Mijn taak is er op gericht dat collega's en leerlingen zich op de ze school welbevinden, zodat de school door kan gaan alsof de heer Lips er persoonlijk bij betrokken is". Terugkijken naar vroeger is wat de heer E. Mols betreft omzien zonder wrok, al is hij de eerste om toe te geven dat men zomers in de oude be huizing stierf van de hitte en het er in de wintermaanden niet warm gestookt te krijgen was. „Er is" stelt hij „in die jaren een enorm beroep gedaan op de leraren. Veel improvisatie, er moest van alles gebeuren, maar er kon niets. Nieuwe leermiddelen konden wij niet kopen, want wij wisten niet waar wij de nieuwe aanschaf moesten la ten. Communicatie is een verhaal apart. Wanneer je vanuit het hoofd gebouw naar de noodgebouwen moest was je 25 minuten onderweg. Van een ontspannen situatie was dan ook allerminst sprake. Iets waar wij nooit mee hebben geleefd of in wilden leven. De omstandigheden brachten het met zich mee. Omstandigheden waar natuurlijk ook leerlingen mee te maken hebben gehad, maar die nim mer hebben geleid tot een panieksitua tie bij de ouders. Daarvoor had de R.K. Mavo, opgericht in 1922 en vooral tot bloei gebracht door de heer A. J. Hilhorst, een te goede naam. Wij zijn nooit uitsluitend plaatsgebonden geweest. Ook vanuit omliggende plaatsen kwamen ouders hun kinderen bij ons aanmelden, en dat is zo gebleven. De goede naam van de school heeft in de eerste plaats te maken met de wijze waarop er bij ons onderwijs wordt gegeven en de sfeer die daarvan weer het gevolg is. Het is geen toeval dat wij zeer weinig verloop onder leerlingen en leraren kennen. De weinige leraren die hier vertrokken zijn behaalden na studie hun MO-B akte en promoveerden daarmee naar HAVO en VWO". Van de hel in de hemel Ook na de verhuizing van de Steenhoff straat naar de Orlando di Lassostraat (met uitzondering van het vertrek van de heer C. Lips) geen opzienbarende transfers bij leraren en leerlingen. Hoe kan het ook anders wanneer beide groeperingen zich van de lïel in de hemel wanen. E. Mols daarover: „Het meest frap pante na twee jaar is dat ik niet een van de collega's en leerlingen heb horen zeggen dat ze wel terug wilden. Er zijn mensen, zoals bijvoorbeeld col lega F. Brouwer, die 25 jaar van zijn leven in de andere school heeft door-, gebracht, die zelfs voor geen goud ter wereld terug zou willen. Men heeft het hier in alle opzichten goed' Niet zo verwonderlijk overigens wan neer men kennis neemt van de moge lijkheden waarover de Kardinaal Al- frinkschool beschikt. Qua opbouw, in deling en inrichting een zeldzaam in stituut. Beneden de dienstvertrekken zoals lerarenkamer - spreekkamer - administratie - keuken en aula. Voor de steeds populair blijvende conciërge Jan Zeggelaar een riant verblijf bij de ingang van de school, verder ver plaatsbare garderobes voor leraren en leerlingen. Opvallend qua vormge ving vooral de aula, verblijfplaats voor jongelui die in de middaguren willen overblijven en tevens gezellige locatie voor film en schoolfestiviteiten Advent en Paasvieringen. Ook voor disco-avonden en examenfeestjes hoe ven leraren en leerlingen niet elders in Soest terecht. De Kardinaal Alfrink M.A.V.O. heeft 't. Het gedeelte van de Mavo waar de da gelijkse lessen plaatsvinden speelt zich af op de eerste etage. Totaal ne gentien lokalen, evenals een groot deel van de gangen voorzien van vaste vloerbedekking. Voor degenen die het onderwijs reeds jaren achter zich heb- dat het plezieriger werken is in een omgeving waar het mooi, schoon en opgeruimd is dan in een versleten en kapotte entourage. Die welwillendheid van de jongelui heeft te maken met het feit dat men weet dat het er bij ons nog een beetje degelijk, sommigen noemen het ouderwets, aan toe gaat. Daar onder versta ik dat de leerlingen op tijd verschijnen, bereid zijn tijdens de lessen te luisteren, kortom dat ze zich normaal gedragen. Daar moeten wij als leraren natuurlijk ook iets aan doen. Zo is er in de pauzes toezicht, niet hinderlijk volgend, wel merkbaar aan wezig. Aanwezig zijn de leraren ook. met be trekking tot het huiswerk dat door de jongelui wordt ingeleverd. Of het gaat om overhoren of nakijken, er wordt de grootst mogelijke aandacht, aan besteed. Ook dat heeft wat de le raren betreft te maken met een stuk verantwoordelijkheid, noem het voor een keer maar zelfdiscipline. Het gevolg daarvan is weer dat het de jongelui niet moeilijk valt de lera ren met een zeker respect tegemoet te treden. Noem het ouderwets, maar het is bij ons, in tegenstelling tot an dere scholen, niet zo dat de leerlingen de leraren tutoyeren. Laat niemand mij nou komen vertellen dat het niet tutoyeren afstand schept, want wat dat laatste betreft zijn er andere oorzaken aan te wijzen. Leerlingen die van an dere scholen afkomstig zijn tonen in het begin wel eens verbazing over de ze omgangsvormen, maar ze zijn er snel aan gewend. De wereld hier zal niet instorten wanneer er eens in breuk op regels wordt gemaakt, ze zijn er wel om te worden nagekomen' De toekomst van een Mavo Begrippen als ouderwets en degelijk, gevoegd bij het feit dat de Kardinaal Alfrink Mavo qua identiteit een zekere exclusiviteit oproept zouden mogelijk ouders van nieuwe leerlingen minder kunnen aanspreken. „Ik geloof" meent de heer E. Mols „dat het nooit een nadeel is. Onze identiteit geeft alleen een extra dimensie. Wat het R.K.-ka- rakter betreft blijven wij er in deze moeilijke tijd naar zoeken. Godsdien- vieringen en godsdienstlessen o.l.v. de heer J. Aker zullen nooit op het sche ma ontbreken, het bidden voor en na de lessen is een zaak waarover de be treffende leraar beslist. De een doet 't, de ander niet. De leraren zijn er vrij in. Pluriformiteit die je ook bui ten de school in de maatschappij ont moet". Pluriformiteit ook op andere wijze binnen de Kardinaal Alfrink Ma vo. Het bestand niet R.K.-leerlingen groeit langzaam maar zeker, terwijl de ouders van de betrokken leerlingen er duidelijk op attent worden gemaakt dat er ook elders op Mavo-niveau in Soest mogelijkheden zijn. Kennelijk acht men het niet bezwaarlijk dat hun kinderen de godsdienstlessen krijgen en ook Kerst- en Paas-vieringen bezoe ken. Van E. Mols echter de garantie dat hij niet doet aan indoctrineren of zieltjes winnen. De verschillen met vroeger lijken te zijn weggevallen, al is naar de mening van de heer Mols de jeugd niet wezen lijk veranderd. E. Mols: „De kreten die wij tegenwoor dig beluisteren dat de jeugd niet gemotiveerd zou zijn, beluister ik al dertig jaar lang. Ze zijn niet makkelijk te voldoen, ze hebben alles al beleefd, ze zijn erg oppervlakkig, leggen moei lijk sociaal contact. Wat het leggen van sociaal contact betreft is dat wel juist. Vele gezinnen bestaan tegenwoordig uit ouders en één kind en dan is het sociaal verkeer voor die eenling ook moeilijk. Zo'n kind zonder broertjes en zusjes kent daardoor een ander le ven en wordt door ouders en grootou- E. Mols ders anders opgevoed. Aan die opvang zullen wij in de toekomst in samenwer king met de basisscholen meer aan dacht moeten besteden. Overigens: kin deren van deze tijd nemen ook een groot aantal voordelen mee. Ze zijn openhartiger en vrijer. Vroeger kenden ze angst voor een le raar. Dat is er niet meer bij. Ik juich die ontwikkeling alleen maar toe. En wat de motivatie betreft: aanleg - karakter en mentaliteit spelen daarin, toen en nu, de hoofdrollen. Op dat punt is er niets wezenlijks veranderd". Afgaande op het feit dat de nu al twee jaar bestaande Kardinaal Alfrink Ma- vó het zonder oudercommissie afkan zou er op kunnen duiden dat wat dit onderdeel betreft het democratise ringsproces achter loopt. E. Mols: „Ouderavonden worden jaarlijks goed bezocht, een oudercom missie van de grond krijgen is iets geheel anders. Dan speelt het alge meen belang van de school een rol en staat niet een bepaald kind centraal. Jammer, want wij willen graag een start maken met een ouder commissie of vereniging, en alle hulp daarvoor zal van onze kant wor den geboden. Al zouden wij er zelfs bezwaren tegen hebben, een dergelijk instituut is sinds geruime tijd een wet telijke verplichting. Voor de derde keer gaan wij met behulp van een con sulente proberen een commissie of vereniging op te richten. Of het lukken zal?" Het uitblijven van een oudercommis sie of oudervereniging is in feite het grootste compliment dat men aan de directie en leerkrachten van de Kar dinaal Alfrink Mavo kan maken. Ou ders en opvoeders hebben kennelijk zo veel vertrouwen in de huidige ontwik keling dat men geen gebruik wil maken van het wettelijke recht waarin aan de leiding van een Mavo verantwoording kan worden gevraagd voor het gevoer de beleid. Of leiding en leraren met dit blijk van vertrouwen zo gelukkig zijn? Het is denkbaar dat ze bij werk zaamheden die zich buiten de lesuren afspelen best wat man- en vrouw kracht zouden kunnen gebruiken. Mogelijk is ook dat ouders zich niet van hun wettelijke rechten bewust zijn, of zich op het standpunt stellen dat het gemak de mens dient en wat de'zorg betreft de school aan hun deur voorbij gaat. Mocht dat laatste 't geval zijn dan rest slechts één oplossing. Volwas senen terug in de schoolbanken. Wel ke? Die van de Kardinaal Alfrink Mavo natuurlijk. J. Oostrum met zijn leerlingen in het Biologieleslokaal Nergens treft men beschadigingen aan, op gangen en in leslokalen ziet de vloerbedekking er uit alsof de stof feerders een dag tevoren aan het werk zijn geweest. Houtmozaiek, ontworpen door een vroegere R.K. Mavo-leerkracht, Mej. T. Visser, een dagelijkse bezienswaardigheid voor leerkrachten en leerlingen. Ook de jongelui weten deze luxe ken nelijk op hun juiste waarde te schat ten. De vraag ligt voor de hand of deze conclusie te maken heeft met mentaliteit en/of discipline? E. Mols: „Ik neem het woord disci pline liever niet in de mond. Ik hou het maar op ëen zekere welwillend heid wederzijds. Als er een positieve sfeer is op school dan is het niet zo moeilijk de jongelui duidelijk te maken Aula van de Kardinaal Alfrink Mavo. ben misschien ongebruikelijk, voor de mensen die er in leren en werken rustgevend van karakter. Veel aandacht is besteed aan de spe cifieke vaklokalen. Het lesgeven en les krijgen in biologie, schei-, natuurkunde en muziek moet op deze Mavo lang zamerhand een plezier zijn. Hetzelfde geldt voor de ruimten waarin aard rijkskunde - geschiedenis en hand vaardigheid wordt gegeven. Knap geprojecteerd zijn de diverse stu dieruimten, opmerkelijk de schei dingswanden zonder dragende funktie die zonder bouwkundige ingrepen op simpele wijze verwijderd kunnen wor den. Spelen met ruimte, het is in de Orlando di Lassostraat mogelijk. Schitterend van accommodatie is wat men vroeger gymzaal noemde maar die ik hier het predikaat kleine sport hal toeken. In letterlijke zin alles er op en er aan, omgeven door een mini- badinrichting. Eindconclusie: wie krijgt er met zo'n totaalaccommoda tie nog een klacht of aanmerking over de lippen? Desondanks blijft er toch nog iets te wensen over.

Soester Courant | 1980 | | pagina 8