Raad praatte dit jaar in totaal bijna een etmaal vol VVV nieuws Energienota leuke aanzet voor besparingen Motie Progressief Soest verworpen Nota grondbedrijf (nog) niet in discussie Vragen raadslid Visser doorkruisen beleid Gemeenteraadsvergadering Tarieven voor levering gas omhoog D'66 wil reserves Grondbedrijf aanspreken Ingebroken Nieuwjaarsrede voorzitter K.v.K. Uw succes is onze reclame!!! Voor alle RIJBEWIJZEN Autorij- en Verkeersschool M. LOS VAMOR SIERADEN ALS OCCASIONS Aaron Sassoon Hearing dorpshuisbestuur Soesterberg Nieuwjaars recepties 9 Soester Courant van woensdag 24 december 1980 Op vrijdag 26 december zingt het Amersfoorts Mannenkoor internatio nale kerstliederen in de St. Joris te Amersfoort. Samenzang, orgel, so praan en begeleiding o.a. door instru mentale medewerkers. Aanvang 15.30 uur. Prijs 5,-; 3,50 Pas 65/CJP/ donateurs; kind. tot 12 jaar 2,-. Tel. reserveren 13019. In de Gerfkamer van de St. Joriskerk te Amersfoort is op 2 januari een Nieuwjaarsconcert van Tollius. Cyn thia Wilson speelt op clavecimbel, spi net en clavichord o.a. uit „Parthe- nia", werken van William Byrd, John Buil, Orlando Gibbons enz. Aanvang 20.15 uur. Prijs 7,50; 5,- Pas 65/CJP. Kerstkribben uit de hele wereld kunt u zien in het Singer museum te La ren. Open di. t/m za. van 10-17 uur. Zondag en 2e Kerstdag van 13-17 uur. Ie Kerstdag en Nieuwjaarsdag en elke ma. gesloten. Van 27 dec. t/m 8 jan. speelt de hui dige wereldkampioen ijshockey, Rus land, wedstrijden in ons land. De Spoetniks uit Rusland en het Ned. ijshockeyteam zullen elkaar 4 maal treffen: in Groningen (op 27 dec.) in Roosendaal (28 dec.) Den Haag (30 dec.) en Enschede (6 jan.). Naast de 4 ontmoetingen zullen ook drie Ned. club teams hun krachten met de we reldkampioen meten. Op 3 jan. ont moeten ze Bioform-S.IJ.C. Utrecht op de Kunstijsbaan, Mississippidreef te Utrecht om 20.30 uur. Kaarten voor dit sportieve gebeuren zijn te verkrij gen aan de kunstijsbaan, tel. 030-613723. Op vr. 9 jan. kunt u in De Plint, Stadshal te Amersfoort naar een concert van de groep „Golden Ear- ring". De formatie Point Y neemt het voorprogramma voor zijn rekening. Aanvang 20.15 uur. Prijs 15,-. In de Domkerk te Utrecht wordt op 27 december een concert gegeven door de Domcantorij o.l.v. Maarten Kooy. Toegang gratis. Aanvang 15.30 uur. Op 3 januari wordt in de Domkerk te Utrecht een Orgelconcert gegeven. Aanvang 15.30 uur. Toegang gratis. In muziekcentrum Vredenburg te Utrecht wordt op 4 januari een spec taculair Nieuwjaarskoffieconcert gegeven door het Nederlands Blazers Ensemble, versterkt tot een orkest van 70 blazers, 1 pianiste en 7 slagwer kers. Unieke muziek van Schmitt, Mes- siaen, Andriessen en Berlioz. Aanvang 11.00 uur. Prijs 6,-, incl. gratis kopje koffie, gratis creche en gratis pro grammablad. Van 26 t/m 30 dec. zijn in de Stads schouwburg te Utrecht de laatste voor stellingen van Paul van Vliet's pro gramma „Vandaag of morgen". Kon- férences en liedjes, uitstekend begeleid door de kombo van Lex Jasper. Aan vang 20.00 uur. Prijzen 13,50 t/m 25,-, te reserveren vanaf 3 dagen te voren. Het Publiekstheater speelt op do. 25 december Antonius en Cleopatra van William Shakespeare. Matinee om 14.30 uur. Prijzen 6,50 t/m 18,- in de Stadsschouwburg te Utrecht.. In Het Slot te Zeist is tot en met 1 maart een expositie van °nze plaats genoot Rien Poortvliet. Openingstij den: di. t/m vr. 10-17 uur; za. en zo. van 14-17 uur. Op de eerste Kerstdag en op Oud- en Nieuwjaarsdag is de ten toonstelling gesloten. In Station Soest aan de Stationsweg te Soest wordt een fotoexpositie gehou den van het „Prentenkabinet" m.m.v. de Historische Vereniging Soest. Grote serie foto's van karakteristieke boer derijen uit Soest. Ook worden er foto's en enige archeologische vondsten ver toond, afkomstig van de recente opgra vingen bij het Klooster aan de Eem- straat. Geopend: Tweede Kerstdag 14.00-17.00 uur. Zond. 28 dec. 14.00- 17.00 uur. Nieuwjaarsdag 14-17 uur en 29 en 30 dec. 's avonds van 20.00-22.00 uur. In het Concertgebouw te Amsterdam is op vr. 9 januari een concert van Hil- degard Knef. Aanvang 20.15 uur. Prij zen 50,-; 40,-; 30,- en 20,-. Kaarten te reserveren aan ons kan toor. Op wo. 24 dec. om 22.00 uur is er in de Stadsschouwburg te Utrecht een Kerstnachtdienst met het muziekkorps en zangkoor van het Leger des Heils. Voor inl. en kaarten: Leger des Heils, Mgr. v.d. Weteringstr. 87 te Utrecht, tel. 030-312664. In de Grote Kerk te Naarden is op 26 december een orgelconcert door de organist Feike Astma. Aanvang 15.30 uur. Galerie Leusden aan de Ardennen 11 te Leusden nodigt u uit voor de unie ke expositie Oud Egyptische kunst; o.a. Sarcophaag maskers, grafbeeld jes, Scarabeeën, amuletten, kollektie koptisch weefsel en Grieks-Romeinse kunst; terracotta beeldjes, glas en vaatwerk, olielampen van Ellen Elout. De expositie is wegens enorme be langstelling verlengd tot 18 jan. Van woensdag t/m zondag van 1-6 uur en na tel. afspraak 030-942027. In Hillegom is van 24 t/m 29 decem ber in het Beursgebouw aan de Park laan 5 weer de beroemde kerstbroei- tentoonstelling „Kerstflora". Prijzen 4,-; CJP/tot 15 jaar 2,-. Geopend: wo. 12.00-17.30 uur. Do. t/m zo.10.00- 17.00 en ma. 10.00-17.00 uur. In sporthal Ahoy te Rotterdam is van 16 t/m 21 januari Neerlands grootste wielerspektakel De Rotterdamse Zes daagse. Passe-partouts 140,-. Vr.- za. en zo. 25,-; Ma. di. en wo. 30,- Jeugd t/m 14 jaar en 65 ers betalen alle dagen 15,-. Deelnemers o.a. Joop Zoetemelk, Jan Raas, Gerrie Knete- man, Danny Clark, Patrick Sercu e.v.a. Kaarten hier te verkrijgen. VW Kadobonnen. Zo handig en bij bijna alle Soester- en Soesterbergse zaken te besteden. De VW wenst u allen een sfeervolle kerst, een prettige jaarwisseling, en hoopt u in het nieuwe jaar weer tot genoegen van dienst te kunnen zijn. Bij de vermoedelijk in het weekend ge pleegde inbraak in een pand aan de Jan Steenlaan werd de in een glazen pot verstopte zevenhonderd gulden buit gemaakt. De daders zijn binnen gekomen via het openbreken van de achterdeur. Ook aan de Grote Melmweg werd in gebroken. Hier werd een schaafma chine van ruim 400 gulden uit een schuur weggehaald. De Nota „Energiebesparingsbeleid Soest" is door de gemeenteraad met wat gemengde gevoelens ontvangen. De fracties van Progressief Soest, de PvdA en de VVD spraken van een „aanzet"; het CDA van „een hulpmid del", terwijl alleen D'66 tevreden was en vond dat de doelstellingen van het beleid duidelijk overkwamen. Gerth van D'66 wees in dit verband op het voorbeeld dat de geibeente hier en daar geeft en op het voorlichtingscen trum waar iedere burger en elk bedrijf terecht kan voor gratis advies. Mverouw C. Tomassen (Pr.S.) wees als eerste op het ontbreken van iri de commissievergadering toegezegde no titie met projecten waarmee de ge meente in het kader van de enrgiebe- sparing bezig is. Ook de heer J. v.d. Brakel (PvdA) had het daar moeilijk mee. Mevrouw Tomassen stelde nadrukke lijk dat haar partij (de PPR) tegen gebruik van kernenergie is en dat met het oog daarop Soest zich niet kon permitteren een afwachtende houding aan te nemen. Er moest daarom aan energie-regi stratie en -bewaking gedaan worden zij vond het verbazingwekkend dat de speciaal daarvoor in het leven geroe pen commissie er nog niet mee begon nen was. „Wat hebben ze in die ander half jaar nu gedaan?", aldus mevrouw Tomassen. Niet eens was zij het met de conclusie van de commissie ten aanzien bespa ring op het vervoer: 15% besparing brandstofverbruik lag binnen het be reik. Zij drong aan op een duidelijke doel stelling van de commissie, die naast een percentage van de voorgenomen besparing ook moest aangeven hoe dat bereikt kon worden. Verantwoord vond zij het om een speciale ambtenaar voor de energiebesparing aan te stellen. Dat voorstel werd later door wethou der Hoekstra van de hand gewezen evenals het voorstel van de D'66-er Gerth om een infrarood-kamera aan te schaffen voor het opsporen van „lek ken". Wat milder in zijn oordeel was de CDA-er Van Logtenstein, die de nota als een nuttig hulpmiddel zag, waar mee verder gewerkt kon worden. En de WD-er Ebbers zei gaarne bereid te zijn af te wachten hoe de nota nu verder uitgewerkt zal worden. In de vorige week gehouden raadsver gadering is een motie van Progressief Soest verworpen; op de drie P.S.-leden na had de raad er geen enkele behoefte aan. De motie betrof het beleid ten aanzien van in de gemeente wonende minder heidsgroepen. Volgens Progressief Soest komen er steeds meer signalen binnen over problemen rond deze groe pen, terwijl het voor hen opgezette welzijnswerk elkaar deels overlapt. De fractie stelde daarom een geïntegreerd beleid voor en voorts een coördinatie en goede afstemming op elkaar van de groepen die aktiviteiten ten bate van die minderheidsgroepen ontplooien. P.S. verzocht het college zeer concreet op de meest korte termijn een samen werkingsverband in te stellen. Het voorstel werd niet overgenomen. Wethouder mevrouw M. van Stiphout- Croonenberg noemde het voorstel van PS „brutaal". De fractie wist uit ondermeer een besloten vergadering van de commissie maatschappelijk werk, dat juist van het college van burgemeester en wethouders het ver zoek om gestructureerd overleg was uitgegaan. Van die wetenschap zo ge bruikmaken, vond mevrouw Van Stip hout „goedkoop". Er waren reeds twee vergaderingen geweest om dat overleg van de grond te krijgen en de derde vergadering zou maandag 22 december gehouden wor den. „Visser", aldus de wethouder, „kan zijn kritiek niet waarmaken. Hij heeft kennelijk nooit begrepen wat beleidsuitgangspunten zijn". Zij zei geen enkele behoefte aan de motie te hebben en de raad nam haar standpunt over. De Nota Grondbedrijf is na enige discussie van de agenda van de vorige week gehouden raadsvergadering afgevoerd. Er dreigde namelijk een herhaling van de discussie die al in de vergadering van de commissie financiën gevoerd werd. In die vergadering ontbrak de vertegenwoordigster van D'66; zij was door ziekte verhinderd de bijeenkomst bij te wonen en haar visie over de situatie van het grondbedrijf te geven. Men besloot toen haar tijdens deze raads vergadering daarvoor gelegenheid te geven. Daartegen rees achteraf verzet. Me vrouw Van Gelder (pvda) vond dat in dat geval ook zij haar visie nog maar eens publiekelijk bekend moest maken. Progressief Soest en het cda zater wat dat betreft met vrij uit voerige verhandelingen al in de start blokken en zo werd het duidelijk dat iedere fractie dan haar zegje wel wilde doen. Mevrouw Van Gelder vond dat niet zin vol op dit moment, temeer omdat in komende vergaderingen van de finan ciële commissie er nog volop gelegen heid zou zijn om het standpunt van D'66 te vernemen. Mevrouw Greefhorst (cda) nam even als de heer Onderdelinden (vvd) het standpunt van mevrouw Van Gelder over. Er zou immers in deze raads vergadering toch geen beslissing ge nomen kunnen worden. De cda-er Bolhuis maakte van de ge legenheid gebruik om te vragen in de eerstvolgende commissievergadering in ieder geval de notitie, welke, op verzoek van het college door de heer Van der Horst, directeur van het cen traal bureau voor verificatie en finan ciële adviezen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, in de discus sie te betrekken "ook als u het daar niet mee eens bent", aldus de heer Bolhuis. D'66 legde zich node bij deze gang van. zaken neer. "Blijkbaar stelt men er op dit moment geen prijs op onze visie op de situatie bij het grondbe drijf te kennen", aldus mevrouw Al- lard. Zij had overigens geen bezwaar tegen dat alle fracties hun stand punten nog eens zouden herhalen; dé zaak was er belangrijk genoeg voor. Het ging echter, mede vanwege het vergevorderde uur, niet door. Met vragen over de verkeerssituatie op het Kerkpad NZ heeft raadslid Jan Visser van Progressief Soest wetens en willens het beleid van het gemeente bestuur doorkruist. In de vorige week gehouden raadsvergadering merkte de burgemeester op het niet passend te vinden dat Visser zijn schriftelijke vra gen nu stelde. Het beleid ten aanzien van deze Kerkpadproblematiek werd door de verkeerscommissie, waar Pro gressief Soest in vertegenwoordigd is, in haar geheel geaccepteerd en de burgemeester sprak er daarom zijn verbazing over uit dat de schriftelijke vragen nu gesteld werden. Aan beant woording kwam men dan ook niet toe. Visser's vragen waren, naar zijn zeg gen, een gevolg van het feit dat het allemaal zo lang duurde. Een bewoner van het Kerkpad schreef in mei 1980 een brief aan de raad waarin hij de aandacht vestigde op de gevaarlijke verkeerssituatie op het Kerkpad, voor wat betreft het gedeelte achter de winkels aan de Van Weedestraat. Er rijden teveel auto's en er is boven dien sprake van vrachtverkeer voor laden en lossen. En wat dat laden en lossen betreft voornamelijk voor het bedrijf Simon. De gemeente opende de onderhande lingen met dat bedrijf en er leek een oplossing in zicht toen Simon mede werking wilde verlenen in de vorm van het opofferen van tuin achter het bedrijf voor het parkeren van vracht wagens. Te elfder ure ging het echter niet door, vanwege de kosten die aan het inrich ten van dat parkeerterrein verbonden waren. De concept-antwoordbrief met daarin de verkregen overeenstemming werd daarom niet verzonden en de moeizame onderhandelingen werden opnieuw geopend. De burgemeester verheelde niet dat het om een buitengewoon ingewikkelde zaak 'ging, maar dat anderzijds de Kerkpadbewoners al jaren gewend zijn aan door hen zelf gewenst (eigen)auto verkeer. Desalniettemin hoopt men alsnog met een oplossing te komen voor de afwik keling van het vrachtverkeer. De ma terie zal opnieuw in de vergadering van de verkeerscommissie aan de orde komen. De bewoner van het Kerkpad, de heer W. v.d. Meijden, krijgt dan opnieuw alle gelegenheid zijn zienswij ze en eventuele oplossing naar voren te brengen. Voorzitter Chr. Karelse van de Kamer van Koophandel Eemland houdt op donderdag 8 januari a.s., tijdens de buitengewone algemene ledenvergade ring van de Kamer, zijn nieuwjaars rede. De vergadering wordt in de Sint Aeg- tenkapel, 't Zand 37 te Amersfoort gehouden en begint om 15.30 uur. A.N.W.B ERKEND VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 16621 De gemeenteraad kwam dit jaar elf keer voor het afhandelen van een serieuze agen da bij elkaar. Daar komt dan nogeens één uur en elf minuten bij voor de installatie van burgemeester Scholten en dan komt het totaal op 23 uur en 28 minuten. Driëntwintig en een half uur dus dat het gezelschap, meestal niet in complete samen stelling, met het besturen van Soest bezig was. Vier vergaderingen stonden onder voorzitterschap van loco-burgemeester Plomp; die van de eerste drie maanden om dat we toen helemaal zonder burgemees ter zaten en die van november toen bur gemeester Scholten de gordijnen in zijn nieu we huis moest ophangen. In januari duurde de vergadering 1 uur en 37 minuten en het grootste wapenfeit was wel dat de raad een poging deed aan het jachtrecht, dat toch maar een noodzakelijk kwaad genoemd werd, wat te verdienen. De jagers moesten er meer voor gaan betalen. Zij de lol- wij de centen. D'66 maakte zich onsterfelijk door zo tussen neus en lippen door de opmerking, altijd goed voor wat stemmenwinst, maakte: „als wij deel uitgemaakt hadden van de raad toen ge sproken werd over een lokatie voor het Soes ter woonwagencentrum, dan hadden we niet de Koninginnelaan gekozen". Waar dan wel, werd niet duidelijk. In februari zat het raadsgezelschap drie uur bij elkaar. Als een stel kwajongens probeerde men loco-burgemeester Plomp uit. Men praatte over niets en bleef daar drie uur mee bezig. PvdA-er Goote nam af scheid. Niet omdat hij het niet langer kon aanzien, maar de man had eenvoudig geen tijd meer. Hij liet als afscheidsgeschenk de vraag vallen: Wat doet de VVV in Soest eigenlijk? En dat na jaren in de gemeente en in de raad gefunctioneerd te hebben. In maart duurde de vergadering twee uur. De PvdA-er Kingma deed zijn intrede en hij heeft in de paar maanden die hij nu mee draait al heel wat verstandigs gezegd. Ty pisch eigenlijk dat zoiets opvalt, want de rest zegt ook heus wel eens wat. Misschien zit het in het woord „verstandig". In de maartvergadering kreeg de Clauslaan haar naam en dat is nu achteraf wat voorbarig gebleken, want er staan wat half afgebouw de huizen en er wordt al maanden niet meer gewerkt. Het .kan best jaren duren voordat er verkeer door deze laan rijdt. In april trad burgemeester Scholten voor het eerst op en hij hield het lekker kort: vijftig minuten. Scholten maakte kennis met het fenomeen dat er in de Soester raad, zo dicht bij het Paleis, leden zijn, die de schoolkin deren niet eens een herinneringsbeker aan de troonswisselling wilden geven. De tweede vergadering die Scholten voorzat, die in de maand mei, liep het volledig uit de hand. Er werd vergaderd tot middernacht. Toen werd voor het eerst duidelijk dat er een eind gekomen was aan het rijk-rekenen. Toen werd ook voor het eerst gezegd: „be ter ten halve gekeerd dan ten hele ge dwaald" en ieder kon toen nog denken dat we de weg niet helemaal afgelopen waren. Nu weten we inmiddels beter; de weg liep dood en we staan met onze neus tegen de muur. Heel voorzichtig proberen we om te draaien en die manoeuvre moet als alles goed gaat, in april volgend jaar voltooid zijn. Dan be ginnen we moeizaam aan de terugweg. Er zullen prikstokken bij nodig zijn, vooral om wensballonnetjes door te prikken, want daar ligt de weg mee bezaaid. Dat hoorden we vorige week donderdagavond nog even. Er is hier een commissie welzijns planning bezig, die voor de komende vier jaren 41 wensen geformuleerd heeft en er daarvan liefst 29 komend jaar in vervulling wil zien gaan. Zo'n club lijkt gespeend van alle realiteit. In juni duurde de vergadering twee uur en vijfendertig minuten. De meeste tijd ging heen met een volkomen absurd beroep van een niet in de raad vertegenwoordigde club om alsnog de woonwijk „Ons Belang" te be houden. Het wonen zou er allemaal best meevallen. Nog maar enkele weken geleden heeft een van de vroegere bewoners van de wijk officieel verklaard, dat de bewoners van de oude wijk in hun nieuwe behuizing er nü pas achter gekomen zijn, wat „wonen" eigenlijk is. De vergadering van juni werd afgerond met een bezoek aan de bar „de Kuil". Dat was omdat ieder met vakantie ging. In juli werd niet vergaderd en in augustus duurde de bijeenkomst maar één uur. Toen was de inspraaknota aan de orde, die elders in het land „gestructureerde vertra gingstechniek" genoemd wordt en ook wel „inspraak-terreur"De raad had voor het eerst in vele jaren de zaal van de brandweer kazerne verlaten en de bijeenkomst belegd in het dorpshuis „De Borg". Het voldeed niet helemaal maar het was er toch aanzienlijk knusser dan bij de brandweer. In september werd de zaal van het Grift- landcollege „uitgeprobeerd". Dat is het hele maal en waarom we daar niet meer naar te ruggaan is onbekend „beleid". De vergadering duurde één uur en een kwar tier en er hing een beetje een school- sfeertje. Niemand praatte voor zijn beurt, al maakte een kleine raadsfractie zich weer op om zand in de machine te gooien die de woningbouw in Overhees 2, tweede fase kan starten. Een soort vertragings-terreur onder het mom van natuurbehoud. En die natuur bestaat uit een enorme hoop zand, daar voor speciale doeleinden neergelegd. In oktober kreeg „De Borg" weer de klan dizie. Voor het publiek was het een sof want men keek vanaf het balkon tegen een zware balk aan en men kon zijn favorieten beneden in de zaal alleen maar horen. Dat was de vergadering waarin bekend werd dat het gemeentelijk gasbedrijf aardig wat over gehouden had aan „meetverschillen". En ondanks dat moest de gasprijs toch verhoogd worden. De raad besloot toen wel niet in de val van de rioolretributie te lopen. Met het invoeren van de onroerend-goedbelasting schaften we de rioolbelasting af, en nu pro beerde het college via een retributie dat geld weer binnen te krijgen. Toch zullen we van dat retributie-fenomeen nog wel wat horen. De bijeenkomst in oktober duurde anderhalf uur. Onder voorzitterschap van wethouder Plomp was men daarna in november slechts een half uur bijeen, maar dat bleek de stilte voor de storm te zijn, want vorige week ging men er liefst drie en een half uur tegenaan. En zo werden de drieëntwintig en een half uur volgemaakt: bijna een etmaal praten in raadsverband. Het is niet mis.. Wie leent zich daar, óver pakweg anderhalf jaar, weer voor? En dan te bedenken dat we in alle vorige jaren de begrotingshorden in december al genomen hadden, terwijl nu die horden nog opgesteld moeten worden. Van de laatste vergadering van dit jaar, valt ondanks de lange duur weinig te zeggen. Heel, heel lang werd gesproken over de wel- zijnsprioriteiten en dat is eigenlijk ongeloof lijk. Het geld is op en dan maar zeuren over tonnen subsidie aan b.v. de Kinderboer derij, waar van een boerderij al helemaal geen sprake meer is en waar een dorpshuis zowat tegenaan gebouwd is, dat via indirec te wegen ook weer door de gemeente met tonnen gesubsidieerd wordt. Want de biblio theek krijgt gauw maar even zo'n anderhal ve ton méér en Artishock twee ton: allebei participanten in „de Borg", stichting De Borg wel te verstaan. Dan wordt zo'n caravanclub voor nierpatiën ten toch maar afgescheept met 100 gulden; het IVN met 500 gulden en de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, die bijna belangeloos zoveel doet om mensen hun vrije tijd nuttig te laten be steden, met 300 gulden. De Historische Vereniging Soest krijgt zo waar 600 gulden, maar heren bestuurders dat wordt allemaal hoger als u maar de hand weet te leggen op een groot gebouw. De raad kijkt op tegen „groot"; men vindt dan dat wat er ook in gebeurt of niet ge beurt, het instandgehouden moet worden. Geld zinniger besteden is iets waar men niet aan denkt. Automatisme is het toverwoord. Zit je een maal in de rij. dan kan je niets gebeuren De atleten van de Sport Organisatie Soest ondervinden dat nu al jaren aan den lijve. Jaren is hen een akkommodatie beloofd, maar zowaar, ze hebben nog steeds niks en daarom worden ze naar de achtergrond geschoven. Da's makkelijk. Beloftes hoef je niet te houden. Vorig week bleek dat weer eens. Vóór het verschuiven naar de achtergrond waren dit keer drie PvdA-ers inclusief welzijnswethouder mevrouw Van Stiphout, maar exclusief sportliefhebber J. v.d. Brakel; mevrouw Tomassen en de heer Nuijten van progressief Soest (wat heet progressief als het om nakomen van belof ten gaat) en mevrouw Blommers van de WD. Aardig was tenslotte dat de tegenstanders van de gasprijsverhoging, de fractie van de PvdA en de heer Nuijten van progressief Soest („zoiets mag niet in deze tijd; de kleine man wordt er de dupe van) door me vrouw Korthuis met de neus op de reali teit gedrukt werden. „Niet verhogen gaat ver lies opleveren", zei mevrouw Korthuis „dus kom in januari a.u.b. met uw voorstel hoe we dat moeten opvangen". Nou, dat was niet de bedoeling van het tégen-zijn; Soest moest maar eens een voor beeld stellen in Nederland. Misschien levert het een kabinetscrisis op, die flinkheid van Soest en in ieder geval dragen zij, de te genstemmers alvast een steenje in de dek king van het tekort bij door een belofte van de atletiekbaan niet na te komen. Dat scheelt een miljoen, nietwaar. En van beloftes hoef je je zo'n anderhalf jaar voor de verkie zingen nog niets aan te trekken. Afscheid werd er in deze vergadering ten slotte genomen van de stenograaf De Jong uit Amstelveen. De vader van de dit keer aanwezige stenograaf diende de gemeente vanaf 1947 in dat opzicht niet alleen trouw, maar ook voorbeeldig en eén dankwoord met geschenk (een ets van oud-Soest) was dan ook erg op zijn plaats. De gemeente gaat dat werk nu in eigen hand nemen. Ook een gevolg van bezuinigen. Werd daarom het jaar niet afgesloten in „De Kuil?". Het welzijn en welbehagen telde in deze ver gadering zo vlak voor de Kerst toch al niet mee. De volbezette publieke tribune bleef verstoken van een kopje koffie. p_ i^ESS. Wij hebben schitterende gouden armbanden, chokers, han gers, ringen, horloges (met en zonder gouden band), munten e.d. voor 50 procent onder de normale prijs. Kijkt u daarom regelmatig in onze goud-etalage, bij occasions. Laanstraat 18 diamantair - juwelier Baam Rembrandtlaan 13 Met ingang van 1 januari a.s. gaat ook in Soest het tarief voor de levering van gas omhoog. De kubieke-meterprijs voor zowel de tariefgroep A als voor de tariefgroep B stijgt van 32 cent tot 39,9 cent, exclusief b.t.w.. Het vastrecht tarief is echter niet verhoogd. In de vorige week gehouden raadsver gadering verzette de heer Nuijten (pr.s.) zich heftig tegen deze prijsver hoging, Juist de mensen met de laagste inkomens zouden er door getroffen worden, terwijl alleen de grote olie maatschappijen erven profiteerden. "Ik ben liever een Don Quiehot die tegen oliemolens vecht, dan een lam dat mee blaat met de jaknikkers", aldus de heer Nuijten. Hij hield het college de gang van zaken in de ge meente Baam voor, waar men net de dag tevoren besloten had de gasprijs één cent minder te verhogen. "Er schijnt dus toch wel iets mogelijk te zijn", aldus Nuijten. Nuijten kreeg bijval van de heer Van den Brakel, die eveneens van mening was dat alleen de werkende man, de minimumloner en de bijstandtrekker er de dupe van zouden worden. "Zij gaan betalen voor de winst van de olie maatschappijen". Wethouder Hoek stra had nauwelijks kommentaar. Hij had te maken met een overheidsbe- slissing en als Soest in navolging van Baarn aan de verhoging knabbelde, dan zou het gemeentelijk gasbedrijf volgend jaar in de rode cijfers komen. Soest hanteerde overigens niet eens de hoogste tarieven. Mevrouw E.Korthuis-Elion (vvd) vond dat de tegenstanders weliswaar stoere en goed in het gehoor liggende woorden spraken, maar dat zij volgende maand dan ook maar eens met het dekkings plan voor het toekomstige tekort van het gasbedrijf op de proppen moesten komen. Maar dat was de bedoeling van de op merking van de heren Nuijten en v.d, Brakel niet. „Soest moet maar eens een voorbeeld zijn voor Nederland. Het protest moet doorklinken tot bij de minister. "Het is schandalig zoals door deze regering de minimumloners ge pakt worden", aldus v.d. Brakel". We moeten dat allemaal bij de Shell in leveren". Er werd over het voorstel gestemd. De vier leden van de pvda-fractie, in clusief wethouder Van Stiphout en de heren Visser en Nuijten van progres sief Soest gingen niet met het voorstel akkoord; de overige twintig leden van de raad deden dat wel. 14 Januari a.s., aanvang 20.00 -uur, wordt in het Soesterbergse dorpshuis een hearing georganiseerd door het bestuur van de Stichting Dorpshuis. De opzet is met de Soesterbergers van gedachten te wisselen over het de laatste tijd wat moeizaam reilen en zeilen van het Dorpshuis. Iedereen is welkom; niet alleen vertegenwoor digers van verenigingen en aktiegroe- pen, maar ook particulieren. Het aantal zaken dat aan de orde gesteld mag worden is haast onbe perkt; de beperking is slechts dat het Soesterberg (eventueel al dan niet in relatie met Soest) en het dorpshuis moet betreffen. Bezoekers worden vriendelijk verzocht om in ieder geval vöör 7 januari a.s. schriftelijk bij het secretariaat van het bestuur (postbus 74S'berg), die punten op te geven waarover men het in ieder geval hebben wil. In de vorige week gehouden gemeente raadsvergadering werd achteraf toch besloten de Nota Grondbedrijf niet in behandeling te nemen. Dat was aan vankelijk wel de bedoeling en dan zou de fractie van D'66 alsnog de gelegen heid krijgen haar visie op de precaire financiële situatie te geven. De andere fracties gaven die reeds tijdens de openbare vergadering van de finan ciële commissie, die enkele weken geleden gehouden werd. Daar ontbrak D'66, wegens ziekte van haar vertegen woordiger, mevrouw Allard. In de raadsvergadering kwam men daarop terug, omdat, zoals mevrouw Van Gelder (pvda) zei, zij dan ook nog wel eens haar standpunt wilde uit eenzetten. De fracties van het cda en progressief Soest hadden zich daarop al voorbereid en het zou gaan beteke nen dat, met enkele aanvullende me ningen, de discussie van de commissie vergadering herhaald werd. De raad voelde daar in grote meerderheid niets voor en dat tot grote teleurstelling van D'66, die aanspraak kon maken op de afspraak. Mevrouw Allard kreeg echter de toe zegging dat zij in de vergadering van de financiële commissie, welke gister avond gehouden werd, alsnog haar standpunt mocht toelichten. D'66 is van mening dat de nota grond bedrijf verre van volledig is. De pro blemen waren al jaren bekend en er zitten nu nog te veel "aannames" in. De fractie is bang dat men nog steeds de problemen voor zich uit schuift en men houdt er rekening mee dat de raad het voorlopig bij de beslissing, 'om met rente-bijschrijving te stoppen, zal laten. Teleurgesteld is D'66 dat in de aanbie dingsbrief bij de nota (grondbedrijf) géén aandacht werd geschonken aan het advies van de directeur van het Verificatiebureau. Ook de heer Bolhuis (cda) sprak daar in de raadsvergade ring al zijn bevreemding over, uit. D'66 is van mening dat gedacht moet worden aan het aanspreken van de 12 miljoen van de reserves van het Grond bedrijf en dat het resterende tekort, minimaal 14 miljoen en maximaal niet bij benadering te becijferen, ofwel direct afgeboekt moet worden van de overige reserves, dan wel het tekort van die 14 miljoen in vijf jaar af te schrijven. De fractie wil ook dat de bedrijfsreserves daarbij niet buiten beschouwing blijven. Afschrijven over vijf jaar zou heel misschien kunnen betekenen dat ge profiteerd kan worden van een gunsti ger conjunctuur, maar de fractie noemt dat zelf al niet erg realistisch, gezien de toenemende werkloosheid en de hoge rentestand. De voorkeur van de fractie gaat daar om uit naar het in één keer afboeken van het verlies van de reserves. Men noemt het een pijnlijke operatie, maar als ze voorbij is, weet men ook waar men aan toe is en kan men samen beginnen aan de poging er weer boven op te komen. Reserves vertegenwoordigen ons weerstandsvermogen. Hoe eerder we weten hoe groot of liever gezegd hoe klein dat weerstandsvermogen is, des te eerder kunnen we weten wat voor realistische gemeentepolitiek gevoerd kan worden", aldus de fractie. BESTELAUTO HUREN? VANAF f 40,PER DAG KONINGSWEG 14 SOEST Het gemeentebestuur houdt géén nieuwjaarsreceptie meer. Dat doen de verschillende sportverenigingen wél. Bij de voetbalverenigingen SEC, S.O.Soest en Hees worden de leden en hun aanhang, alsmede allen die daar behoefte aan hebben, op 1 januari om 15.00 uur verwacht in de respectieve lijke clubhuizen, paviljoens en kanti nes. Bij Hees gaat aan de receptie een voetbalwedstrijd vooraf, aanvang 14.00 uur, tussen de hees A-jeugd en het elftal van de Hees Oude Glorie. De Hockeyclub Soest houdt de nieuw jaarsreceptie op zondag 4 januari: aanvang 16.00 uur. Ook de hockeyers willen vooraf enkele onderlinge wed strijden spelen. De leden van de volley balvereniging Olympia worden op 3 januari om 18.00 uur voor de nieuw jaarsbijeenkomst in de sporthal De Bunt verwacht.

Soester Courant | 1980 | | pagina 9