Velies grondbedrijf met uit reserves algmene dienst befcald worden Financiëfe commissie steunt vo*rstel verbouwing Mariaschtol Nieuwjaersch- wensch mm Z» gezien... Chaton Geschenk vor Aros 725 gulden „Golden Earring in Amersfoort CDA-er Boluis: Ook in 1981 Op 9 januari in De Flint: Polletiek J -* -r -t 'V- Kanerlid Van Dam op.9 januari in „D Borg" by d'Uytgang van het Jaer onses Heer en MCMLXXX Woensdag 31 decemer 80 59e jaargang no 19 SOÊSTER COURANT Bureau voor redactiën Van Weedestraat 2Soe.t Postgiro 126156 ministratie: - Tel. 14152* Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar f24.— Verschijnt iedere woensdag rw» m» problemen niet goed was weergege- De CDA-er Bolhuis is van mening dtven hel Bemeemtebe»tU"r van Soest de r«zlj stelt v00r drie comple)ten (Park. e aïg®mene dienst isiaan, Klein Engendaal en ..overige moeten aanspreken om het gemeentenen.., te aktiveren, waardoor het y U! tinaneiele priverlies kleiner wordt en er een af. d'e™n hale"- H,J a,Jst daarb,J «Ichrijving op annuïteitsbasis kan .Ltj. 'a "P f augustus ïmtdaatsvinden. vastgestelde verordening, waarüt,e heer Bolhuis merkte ecMer 0 dat «Pgenomen om evenle raad zich zal hebben te houden taele verliezen te dekken. Bolhuis vmdtan de regels van de indertijd vast- g m"?1 Y!°"Ien "a-estelde verordening. Die regels zijn. f8'"**"' ""f',.VrK"" Van dekking van het verlies uit de be- bmgers met betrektog tot regete, dierijfsreserves van het grondbedrijt voor hen worden uitgevaardigd. mgevai de bedrijfsreserves zijn Die regels zijn toch niet voor niets op- teeput, behoort vervolgens de alge- gesteld", aldus de heer Bolhuis. ene dienst van de gemeente te wor- v!ÜÜÜ?ei^k^eCien V^nthet grondbedrijf jihuis becijferde dat het saldo tekort Hq .niren vonëe week tijdens de verga- ïgens het accountantsrapport op 31 d® ,.fl"a"clelei.commissie cember 1980 26.000.000,- bedraagt, orde, bij behandeling van de -wijl de boekhoudkundige reserves vproarioïin" tJt" novemb®r gehouden n het grondbedrijf 12 miljoen zijn. ,Mey")Vw Van. Gelder t tekort is derhalve 14 miljoen, (PvdA) meende dat haar visie op de iaar", zei de heer Bolhuis, ,,in fei te zijn er dus al lang geen reserves meer bij het grondbedrijf. De rentelast kan dus niet worden ge bracht ten behoeve van reserves, die er niet meer zijn. Dit is een schijn oplossing!". het buiten schot laten van de reserves van de algemene dienst, zoals het col lege dat wil, noemde de heer Bolhuis geen reële mogelijkheid. „Wij moeten de zaak niet rooskleuri ger voorstellen dan zij is. Wij moeten door de zure appel heenbijten. Als we de moed niet kunnen opbrengen, zul len wij in de toekomst het nog moei lijker krijgen", aldus de heer Bolhuis. Hij zei het eens te zijn met de direc teur van het bureau voor verificatie en financiële adviezen van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, dat de problematiek niet binnen het grond bedrijf tot een oplossing kan worden gebracht. f Evenals de leden van de onderwijs commissie hebben de leden van de commissie financiën zich in meerder heid op het standpunt gesteld dat niet getornd kan en mag worden aan het verzoek van het r.k. schoolbestuur om medewerking te verlenen voor het ver bouwen van de Mariaschool. Op Vis ser van Progressief Soest na, is men unaniem van mening dat de raad niet op de stoel van het bestuur mag gaan zitten. In de standpuntbepaling woog ook mee dat de inspecties van kleu ter- en Lager onderwijs zich met de voorgenomen verbouwing kunnen verenigen. De verbouwing van de Mariaschool is een gevolg van de voorgenomen fusie van de twee r.k. scholen in de wijk Soest dijk: de Mariaschool en de St. Theresiaschool. Het aantal leerlingen in de wijk zal in de komende jaren zodanig dalen dat volstaan kan worden met één gebouw. Het r.k. schoolbestuur, daarin gead viseerd door een fusiebegeleidings- eommissie, heeft de keus laten vallen op de Mariaschool. In de begeleidings commissie waren de oudercommissies en de teams van beide scholen opge nomen; het advies was unaniem. Twee ouders van kinderen die de St. Theresiaschool bezoeken, zijn daar achteraf tegen in verzet gekomen. Zij zijn het wel eens met de fusie, maar hebben grote bezwaren tegen de hoge verbouwingskosten welke, wat de over- heidsmedewerking betreft, op ruim 5% ton geraamd worden. De ouders stellen dat de St. Theresia school op dit moment practisch zonder kosten voor de fusie geschikt is. In de vergadering van de financiële commissie bracht dr. J. G. D. Lambert deze visie nog eens naar voren. Hij meent dat het geld voor de verbou wing beter aan andere onderwijsdoel einden besteed kan worden. „Ik weet", aldus de heer Lambert, „dat ik met mijn opvatting eigenlijk bij het schoolbestuur moet zijn, maar het is toch wel goed dat u als leden van de financiële commissie daar ook van op de hoogte bent" Ian brief, zo bleek tijdens de ver- gring, heeft dat bestuur zich ech- tteroepen op de eigen verantwoor- dkheld. Men vindt dat de twee ou- dde inspraak via de begeleidings- cmissie geheel opzij schuiven en ovoorbij gaan aan essentiële voor- d« van de Mariaschool (de nabij- hivan de kleuterschool met wette- llvoorgeschreven toebehoren, de g?astiekzaal en het complex school tjes). De ruimte rond de St. There- sihool wordt door de beide ouders alen van de voordelen opgevoerd, m de schooltuinen bij de Maria- sol worden daarbij over het hoofd gei. Ojragen van de leden van de fi- naële commissie, betreffende het gjckaal, de kleuterschool èn het do hét schoolbestuur aangevoerde arnent dat de St. Theresiaschoo alschool met verdieping minder brlveilig zou zijn, zei de heer Lam- beiat het gymlokaal niet aan de ei- seias tijds voldoet; dat t.z.t, er ook kon gemaakt moeten worden voor hettstand brengen van een verbin- dirussen de kleuterschool en de Ma- riaiool en dat de brandweercom- m£ant de St. Theresiaschool totaal nierandgevaarlijk vindt. In discussie wees de burgemees ter op dat de leden van de finan- ciecommissie zich strikt genomen nie met onderwijskundige zaken mo.en bemoeien en dat men ook „nimocht treden in de verantwoor- delheid van het bestuur". Men diende zicfe beperken tot de verbouwings- kosi. Conissielid Ebbers (VVD) veron- derlde dat het schoolbestuur toch zekgeen lichtvaardig besluit geno- menad en hij stelde zich daarom posïf ten aanzien van de gevraagde meverking op. Dateden ook de CDA-ers Van Pop peten Bolhuis. „Wij kunnen niet an- derflan het schoolbestuur steunen. Blijs de kosten te hoog te zijn, dan zal l Ministerie van Financiën daar nog el wat van zeggen", aldus de Mevrouw A. van Gelder-Cornelissen (PvdA) sloot zich daarbij aan. Zij zet te vraagtekens bij de door de tegen standers opgevoerde kosten voor de totale aanpassing van de St. Theresia school (t.z.t. aanbouw kleuterlokalen) en zij vond verder dat de Mariaschool als schoolgebouw meer sfeer heeft. Jan Visser (Pr.S.) behield zijn stem voor, ook al kon dat niet, zoals de bur gemeester hem duidelijk maakte. Vis ser wilde meer inzicht in de verbou wingskosten hebben en daarbij uitgaan van de vergelijking tussen Maria school en St. Theresiaschool. De vergelijkende cijfers krijgt hij ech ter niet; noch van het schoolbestuur, noch van gemeentewerken, „want" zo zei de heer Bolhuis, „dan gaan we op de stoel van het schoolbestuur zitten' Bolhuis vond het onlogisch om „nee" tegen de gevraagde medewerking te zeggen, vooral omdat de inspecties akkoord zijn gegaan. Visser bleef ech ter op zijn standpunt staan. „Stel", zo zei de heer Bolhuis, „dat de gedachte opkomt, dat resterend te kort ad 14 miljoen gulden over een pe riode van langer dan vijf jaar uit te strijken dan behoeft dat goedkeuring van gedeputeerde staten en zijn op ba sis van een 20-jarige annuïteit (9%) de jaarlijkse lasten circa 1.530.000 gul den". Een dergelijke ruimte zou er volgens de heer Bolhuis, zeker op korte ter mijn, niet op de gemeentebegroting zijn. Zijn voorstel is het tekort te bestrij den uit de reserves van de algemene dienst, die volgens het accountants rapport ruim 24 miljoen bedragen. Het hoefde voor hem echter niet in één keer; het mocht ook in vijf jaar. „Omdat", aldus de heer Bolhuis, „in de tussentijd bekend wordt welke re sultaten onze pogingen om een extra bijdrage van het Rijk te krijgen, heb ben opgeleverd; in de tussentijd ook bekend wordt wat de opbrengst is of zal zijn van dat deel van de gemeen telijke eigendommen, dat zal worden afgestoten, respectievelijk zal worden ontwikkeld èn omdat de gevolgen, die deze sanering voor de algemene dienst zal hebben, dan geleidelijk kunnen worden opgevangen en het huidige voorzieningsnivo daardoor het minste wordt aangetast' De Soester wenst de abonnees, De Adverteerders, allen Die met de krant verbonden zijn, De zoveel duizend tallen, Een héél gelukkig nieuwe jaar. We houden ons verbonden Met alles wat er leeft in Soest, 't Geen u hebt ondervonden Ook in het jaar dat ging voorbij, Toen wij het nieuws u brachten, 't Komt er opnieuw, het leesgenot Dat staat u weer te wachten. De Algemene Radio Omroep Soest [AROS] die al sinds jaar en dag in het ziekenhuis Zonnegloren radioprogram ma's verzorgt en sinds enige tijd ook uitzendigen heeft naar plaatselijke be jaardencentra, heeft gisterenmiddag 725 gulden ten geschenke gekregen. De AROS heeft dat te danken aan het bestuur van het Ziekenfonds Amers foort, dat bezoekers en belangstellen den aan de officiële opening van het nieuwe kantoorgebouw verzocht in plaats van bloemen of andere ca deau 's geld over te maken op een speciale rekening. Er kwam 4100 gul den binnen en dat bedrag is verdeeld onder de drie in de regio werkende ziekenomroepen: "De Golfbreker" in Amersfoort, "Sjouk" in Harderwijk en de "Aros" in Soest. De verdeling van het bedrag is in onderling overleg onder supervisie van de overkoepelende organisatie voor Huisomroepen in Nederland "De Zon" gegaan. De Aros, als jongste loot aan dezeam. kreeg 725 gulden; "Sjouk" weroedacht met 1450 gulden en "de Golfbker" ontving 2100 gulden. De irelking van de cheques vond gistenmiddag in het gebouw van het ziekéonds te Amersfoort plaats. Het Veede Kamerlid Marcel van Dam il op maandag 19 januari a.s., aanvjg 20.00 uur, in het dorpshuis „De frg" voor allen die daar belang- stellinvoor hebben, een inleiding hou den ov het onderwerp „volkshuisves ting". De aind gaat uit van de afdeling Soest in de Partij van de Arbeid. 99 Het zal popminnend Nederland niet zijn ontgaan dat de Haagse Golden Earring nu al zo'n 15 jaar de toon aangeeft in dit kleine, maar daarom niet minder belangrijke popiandje. Al jaren lang staan niet alleen de groep, maar ook de individuele groeps leden bovenaan de door de muziekbla den uitgeschreven populariteitspolls. Een ongekende luxe, waaruit duidelijk blijkt dat de EARRING nog spring levend is en erin slaagt een nieuwe jonge generatie aan te spreken. De groep heeft dat ongetwijfeld te dan ken aan haar inzet, die elk konsert weer ongekend groot is. Barry Hay, George Kooymans, Cesar Zuiderwijk en Rinus Gerritsen hebben, als ze aan een optreden beginnen, maar één doel voor ogen: deze zaal moet plat. En wie de groep wel eens heeft zien optreden, kan getuigen dat het ook praktisch altijd het geval is. Een op treden van de EARRING is een feest, waar niet alleen het publiek, maar ook de jongens zelf veel plezier aan beleven. Een uitstekende instelling, die de dui zenden fans hen in dank afnemen. Op 9 januari komt Neerlands beste en meest komplete rock en roll band de GOLDEN EARRING in de Flint te Amersfoort. Dit optreden betekent tenminste uur rock en roll van het zuiverste wa ter. Tijdens dit optreden zal in elk geval de laatst verschenen elpee „PRISO- NER OF THE NIGHT" en uiteraard de allernieuwste single „NO FOR AN ANSWER'* worden gespeeld, maar daarnaast en dat zal veel Earring- fans deugd doen, zullen veel „gouwe ouwe" Earring-hits worden gespeeld. De lichtshow van de Earring is al ja ren de meest imposante die men zich kan voorstellen. Vlak voor het uitgaan van dit pers bericht werd bekend dat drummer CESAR ZUIDERWIJK en gitarist GEORGE KOOYMANS door radioluis- terend Nederland zijn gekozen om een malig. deel uit te gaan maken van „NEERLANDS BESTE BAND", een uitvinding van dj. Frits Spits, en zij met RINUS GERRITSEN en BARRY HAY bij vrijwel alle kategorieën van de HIT KRANT Populariteitspol de eerste plaatsen bezetten. Dit ook met de in 1980 uitgebrachte grammofoon platen. Het Oude Jaer ylt weg en een Nieuw Jaar spoedt aen en bykans Yeder een heeft Zorgen aan syn Kop brengt één en tagtig ons een Schoon Vooruytzigt aen of raaken w'enkel van de Reegen in de Drop? Toch siet men 't ons nyet aen, hoe erg het met ons is de ryen glimmend Bliek ontsieren alle straeten en ryen Koopers staen by Backer en Poelier by Slagter, Snoepverkooper en Warmoezenier om de Decembermaend met Sint, Kerst en Oud Jaer te vieren naer de Eisch, alt leckers sfond reeds klaer hoe veelen gingen oock in deese koude Maenden naer Tropenzon of Sneeuw, de Koffers volgepackt zoo ziet 'et ons nyet aen, hoe moeilyck wy het hebben zoo lang wy nyet onder de Nul-lyn syn gesackt Rondom ons isser Noot, het sy door Ongelucken of Rampen die noch Ryck noch-Arrem kan öntgaen en ondertusschen leeft de gantse Waereld Dag in Dag uyt gestaedigh door op een Vulcaen die yeder Oogenblick in Vlammen uyt kan bersten waerdoor onse Planeet in Stof en Asch vergaet en of we protesteeren, of we demonstreeren de Geest is uyt de Flesch, 't brengt altegaer geen Baet En Uw Courant bracht daeglyckx Naerigheeden maer toch, een Mensch leeft door, want anders kan hy nyet sou men sich al die Naerigheeden aen gaen trecken och, yedre Dag verging in Kommer en Verdriet en och, wat syn d'r noch veel vriendelycke Menschen Khomeiny met syn Baert, hy wordt ons soo vertrouwd we hebben Neelie noch - wat sou se nu weer draegen - we hebben Dries die ons gestaeg in Spanning houdt we hebben Oome Joop, opt Vincketouw gezeeten we hebben Cruyffie weer, als Stuurman op de Banck we hebben Hilterman die alles uyt kan leggen we hebben Mies, een Beedelvrouw haar Leeven langek Daer syn de Olysjeiks, die braave Arabieren in Allah allen één, wanneer 't gaet om de Poen de Gastarbeyders, hier soo hartelyck ontvangen en die in onse Plaets de vuyle Werckjens doen We hebben Brezjnev noch, die goeye taaye Ouwe en Jasser Arafat, met Thee-doeck steeds compleet Maer Jimmy Carter, och, de Koninck van den Glimlach dat hy verdwijnen gaet, het doet ons herte Leed Maer 't leste voor het best, dit was het Jaer der Krooning van onse Beatrix, de nieuwe Kooningin Sy heeft voort soo ver kwam, wel heel lang moeten wagten maer toen het sóo ver was, toen stapte sy er in soo vaerdigh en bedaerd, dat men wel haast sou dencken dat sy 't altijd al was. En daarom wenschen haer De Neederlanders die de Kroon noch hoog waerdeeren Veel Wysheyt, Lust en Kragt in 't nieuwe begonnen Jaer Maer dat geldt oock voor U, die door Uw Courantier staeg op de Hoogte blyft van alle Nood en Druck die in de Waereld heerscht, maer die U des ondancks wenscht in dit Nieuwe Jaer veel Zeegen en Geluck Lodewyck van Schooten GEKARD PAUL Als volledig ondeskundige pro beer ik toch wel eens wat meer zicht te krijgen op politieke za ken, al zou het alleen maar zijn om aan de weet te komen op wie ik bij de eerstvolgende verkiezingen mijn stem moet uitbrengen. Ook al omdat, in te genstelling tot „vroeger", ik zelden mensen ontmoet die mij dat met kracht van argumen ten kunnen vertellen. Er schij nen er dus méér rond te lopen die al dat politieke geharrewar zo ondoorzichtig vinden als een versplinterde autoruit en zich, evenals ik, moeilijk aan de indruk kunnen onttrekken dat het met de bestuurders net zo gesteld is. Zien onze goed opgeleide poli tici in beide kampen bijvoor beeld wel in dat het al of niet afschaffen van kernwapens waarschijnlijk het laatste pro bleem is waarover zij zich het hoofd mogen breken Dat het afschrikkingseffect 35 jaar na Hiroshima zodanig is afgezwakt dat beide partijen een even gerust leven leiden als de bewoners van de hel lingen van de Vesuvius of van onze eigen, meters onder de zeespiegel gelegen, polders Zelfs voor de dodelijke beet van een gifslang worden we immuun als we door inenting aan zijn gevreesde wapen ge wennen. Een land, een wereld waar het zo'n onoverzichtelijke warboel is geworden, ligt braak voor de eerste de beste profeet die zijn „bergrede" helder weet over te dragen. Hij zal voor een poli tieke aardverschuiving zor gen, mits deze visionair een voor de televisie aanvaard baar en vertrouwenwekkend koppie heeft en weet te inspi reren. Als goed Nederlander denken we dan dat zoiets bij ons niet kan gebeuren en dat is dan te gelijk het accent op het eerder gesignaleerde gevaar, want het willen opzien naar een ster ke leider is universeel en heus niet beperkt tot onze Ooster buren. Bij het schrijven van deze op onkunde gebaseerde politieke bijdrage schoot me het vol gende voorval te binnen. Wonend in de polder zag ik als ki?id ooit een paard in de sloot. Met grote angstogen keek hij me hulpzoekend aan, maar werkte zich wildgeworden, steeds dieper de modder in. De boeren er omheen deden niets. Schijnbaar rustig ston den ze te wachten totdat het paard doodmoe was omdat het reddingswerk daarna pas kon beginnen. Zij wisten precies wat ze de den, maar ik zit nog steeds met de vraag wie mijn paard uit de sloot haalt. juwelier als je sieraad je Hef is „Briljant" „Juroda" groeibriljant „Les Dior" de Christian Dior „Lapponia" goud en zilver „Jeunesse" zilver Parels „Seiko Connaisseur" „Michel Herbelin" „Roger Rodin" „Monte" „Schor! Exclusief" Ook een horloge kan een sieraad zijn! Burg. Grotestraat 13 Soest Telefoon 02155-33271

Soester Courant | 1980 | | pagina 1