~7K~* Tempo's Kerstcross voor Wil Brouwers F Pub o R.O.-voorkeur voor bouwplan Inbo/v.d. Grift Kerstviering Honsbergen 1980 INSTALLATIE SERVICE B.V. KLEUREN FOTO'S! Milieuvereniging vreest stankoverlast fritesvoorbakkerij Kerstviering 1980 Wielrennen: Gehannes Voorkeur voor Volvo's Bauw- en Onderhoudsbedr. WALET bv ERKEND^ MW BEDRIJF '%n*nds VetboStv^ BouwW® 9.ÜB BRUIDSREPORTAGE FOTO HERMAN VAN DAM Woningbouw in Overhees 2: HANS PIETERS Aanrijding r/ ia; Wij wensen jullie een fijne en voorzichtige jaarwisseling. (Tot volgend jaar!) Cursisten A.B.O.-cursus allen geslaagd VAN OOSTEN FOTOGRAFIE Uw succes is onze reclame!!! Voor alle RIJBEWIJZEN Autorij- en Verkeersschool 7 Soester Courant van woensdag 31 december 1930 7 Ik sta in een overvolle bloe menzaak voor de kerstinkopen Hulsttakjes ter versiering van de muureen kerstkrans voor op tafel en een heerlijk geuren de boom. Die kan mooi naast de stereo-installatie staan denk ik al wachtend bij de kassa. Shit nou vergeet ik een kerst stukje voor Mama te kopen. Nou dat moet dan volgende week maar. Het is hier niet drukconclu deert een late patiënt. Ze be sluit met ons uitgebreid pretti ge feestdagen toe te wensen. Hetzelfde zeg ik. Vermoeid ruim ik de admini stratie op. De dokter vraagt om assistentie op z'n onder- zoekkamer. Niemand heeft er ziner moet iemand heen. Ik ga en lopend door de gang vind ik het hele maal niet erg, integendeel het is weer even wat anders. Een oud vrouwtje zit er op bed. Nog half uitgekleed zit ze daar, zojuist onderzocht door de dok ter. Die al weer druk schrij vend achter z'n bureau zit. Hij moet door kunnen gaan, daar om verbind ik haar opnieuw. Terug op de afdeling zit ieder een nog als tien minuten gele den. Eén achter een krant, de oudere verpleegster kijkt triest uit het raam en Sjon kijkt plaatjes uit de story. Hebben ze die dokter al te veel geholpen of zijn ze bang slaven werk te doen? Ik stel voor dat ze alvast gaan. Die smoelen kan ik niet langer aanzien. Ze zijn niet alleen moe. „Prettige dagenen ik blijf achter samen met de K.R. O. Nog even en ik ben ook thuis. Vanavond lekker lui bij de buis, eerst maar eens bijko men. We eten sober, morgen pakken we het evenwicht terug. Ietwat geïrriteerd geef ik korte antwoorden op belangstellende vragen. Seth Gaaikema spot met Pe trus en z'n baas. Verder Van Agt en z'n vrouwen en de lied jes zonder goeie melodieën. Als ik beneden kom speelt er vrolijke kerstmuziek. Gelukkig niet dezelfde uit de supermarkt van gisteren. Ik eet het toch wel traditionele kerstontbijt al leen. Pa staat bij de muziek Ma oe- fenf-met het 'kërkkoor en de resLslaapt of scheert zich. Om kwart over negen een pa niektelefoontje van moeders vanuit het kerkkoor. De kerk loopt al vol, we moeten nu echt komen. Het is de enige kerkdag dat de kerk barstensvol zit. De enige dag dat de hulpkos ter ook mee moet helpen. Het wordt een lange zit, dat is duidelijk. Om kwart voor tien 's iedereen er. De dienst begint dan ook wat eerder. Bij al de extra's is er ook een kindje wat wordt omgedoopt tot Kerst kindje. Thuis drinken we koffie met ge bak. Zou iedereen zo hecht bij el kaar zitten zonder bezoek of juist mét bezoek van eenzame ouders - vrienden Ingrid gaat nooit naar de kerk is er ook nooit geweest. Voor haar heeft het dan ook een heel andere betekenis. Een lang weekend met man, zus, aan hang en een moeder. „Ja want die zit ook alteen". Fonduen staat er op het pro gramma. Verder lekker bijpraten en ge zellige dingen doen. Wie eet er niet uitgebreid eers te kerstdagIn Holland toch De man met het modale inko men weet dat het feest is, bij hem thuis ook. Een driesterren cognac. Wïlleke staat op de latten. De feestdagen in Oostenrijk; zo blijven de vakantiedagen staan. Het is er door de sneeuw extra gezellig. En het is weer eens wat an ders dan zo'n Kerstdiner. Ze zegt wel te geloven, maar er niets meer aan te doen. Ach als ik bij m'n moeder in het noorden ben ga ik wel eens mee, maar dan voor haar. Nee bidden en bijbel lezen doet ze ook niet. „Och laten we nu weer over iets leuks praten". Halverwege de dag ben ik het binnenzitten zat. Buiten op het gras een balletje trappen, dat gaat nooit vervelen. Wel voor kan of eerder wegga van een feestje of wat dan ook, weten ze al hoe laat het is. Toch hebben ze het niet altijd bij het juiste eind. 's Middags volg ik een zang les, we zingen in canon terwijl het merendeel hier niet voor gekomen is. Sommigen stap pen dan ook halverwege op. De tweede dag is er voor de gezelligheid. Weer eten en drinken, het vormt al eeuwen lang de gezelligheid. Daarnaast de gezelschapsspel letjes, sjoelen - pim-pam-pet mens erger je niet etc. Ik vond het al heerlijk zonder dit alles. Lekker lezen in tijd schrift of boek. Naast dit alles In de vergadering van de commissie financiën hebben de leden er bij het college op aangedrongen bij de aan schaf van auto's voor de gemeente, de voorkeur uit te laten gaan naar de Volvo. De opmerking werd gemaakt naar aanleiding van een krantebericht waarin de minister de lagere overhe den wijst op de arbeidssituatie bij de Volvo-fabrieken en de mogelijkheid daar via het plaatsen "van orders wat aan te doen. De Soester commissie heeft daarbij de aanschaf van auto's voor de gemeentepolitie op het oog. Burgemeester Scholten wees echter op de vraag of de Volvo voor de politie wel bruikbaar is en hij voegde er aan toe dat het wat het besteden van ge meenschapsgeld ook altijd nog gaat om efficiency. Wat de bruikbaarheid betreft merkte de heer Bolhuis (CDA) op dat de rijks politie de Volvo gebruikt; „wat kan Soest er dan op tegen hebben? Kantoor en werkplaats Industrieweg 10 - Soest Postbus 171 Tel. 02155-17797-19260 Voor al uw Bouwwerken Onderhoudswerken Verbouwingen Vraag eens vrijblijvend prijsopgave! Foto: Herman van Dam Winnaar Wil Brouwers achtervolgd door Herman Snoeiyink; het beeld dat de talrijke toeschouwers bijna de hele wedstrijd te zien kregen. Het meest publiek trekkende onderdeel van Tempo's 26e Kerstcross, de strijd om de titel bij de beroepsrenners en de amateurs is gewonnen door Wil Brouwers uit Horst-America. Bijna di rect na de start werd duidelijk dat hij en de Nederlands kampioen Her man Snoeijink om de eerste plaats zouden strijden; de rest van het ren- nersveld kwam toen al met achter standdoor. - Een opvallende prestatie verrichtte de Duitser Rainer Paus, die in de eerste ronde, na een slechte start, van het middenveld oprukte naar de derde plaats en deze ook niet meer afstond. PRAAMGRACHT 5 - SOESTDIJK - TEL. 02155-17552 Met drie tegen één (VVD tegen PvdA, D'66 en Progressief Soest) hebben de leden van de commissie ruimtelijke or dening uitgesproken vóór het bouw plan van Inbo uit Woudenberg dat uitgevoerd zal worden door het Soes ter aannemingsbedrijf v.d. Grift in de wijk Overhees 2. De WD (mevrouw Korthuis en de heer Beijen) geeft de voorkeur aan het plan De Kin kelder van het bureau Jansen Helsber- gen uit Arnhem. De voorkeur van de toekomstige bewoners kwam in de commissie ruimtelijke ordening, waar de voorlopige keus gemaakt werd, niet aan de orde. Maar ook daar is de voorkeur uitgegaan naar het plan van Inbo. De commissie had keus uit vier plan nen: plan ,,A" van Eijkelenburg/Ger- ritsen uit Dordrecht (Panagro); „B" van Zandstra de Klerk en v.d. Oever uit Amstelveen (Bouwfonds Neder- de televisie. In grote groepen hok je voor het kastje. Toch niet uit verveling, maar we willen nu toch echt die leuke Jos Brink wel eens zien. Die mallerd laat echter 1^0 mi nuten op zich wachten. De AVRO neemt zomaar aan dat haar publiek ook in die vertra ging genoten heeft van Tai wan's acrobaten. Alsof ieder een de hele avond bij de AVRO zit. De yell luidt nog steeds: Bij de Tros zit je goed Jos je had een hele show maar geef mij maar Toon of Seth in een one-man. In het jongerencentrum zitten die middag Turkse mannen te kaarten. Turkse jongens dansen in een ander zaaltje op hun muziek. In Artishock aan het buffet tref ik een paar voetbalvrien den. „Hé Karei, verveel jij je ook?" Dat toch niet: „ik kom om mensen te ontmoeten". Tegen vijven doe ik nog even mee met een volksdans. Het is vooral leuk omdat de man die de dans brengt na een hele mid dag nog enthousiast is. Hilversum drie VOO, natuur lijk muziek met daarbij pas send een Top Honderd. De aankondiging van een vol gende hit gaat samen met een stille nacht deuntje en gerinkel van kerstbellen. De studio zit vol met belanghebbenden. Lekker eten en dripken, luis teren naar Deep purple Child in time". Karei Bade. landse Gemeenten); ,,C" van Inbo uit Woudenberg (v.d. Grift) en „D" van Jansen Helsbergen uit Arnhem (De Kinkelder). De VVD koos uit stedebouwkundige overwegingen voor het plan De Kin kelder. D'66 gaf de voorkeur aan v.d. Grift vanwege pluspunten in de woning bouw, alhoewel men het wat de ste debouwkundige aspecten betreft wel met mevrouw Korthuis eens was. De kwaliteit van de woningen van v.d. Grift sprak ook de PvdA sterk aan, terwijl hier bovendien de ste debouwkundige opvatting van het plan meetelde. „Het is weer eens wat anders dan we in Soest gewend zijn", vond de heer Kingma. Progressief Soest liet nadrukkelijk we ten de beoordeling los te willen zien van de problematiek van de overschrij ding van de streekgrens Utrecht-Oost en de aantasting van de (Soester) Boe- renstreek. De voorkeur ging ook hier uit naar het plan van v.d. Grift, „omdat", zo zei de heer Nuijten „er rekening is gehouden, door betere af wisseling van gesloten naar open ruim ten. met de sfeer van de Boeren- streek. Wethouder Menne deelde mee dat het colege alleen van een sluitende exploi tatie wil uitgaan. De economische uit voerbaarheid zal daarom bij de uitein delijke beslissing een rol spelen. Het kan mogelijk zijn dat het plan op niet onbelangrijke punten zal moeten wor den gewijzigd. De meningen van de commissie zullen in het college worden besproken. In januari zal samen met het bestuur van de woningbouwvereniging Soest het definitieve besluit genomen worden. De beide vertegenwoordigers van het CDA in de commissie r.o. waren met kennisgeving van verhindering afwe zig. Hun standpunt is niet bekend. Provinciaal kampioen werd Wiegert van de Hoef uit Baarn, die op de twaalf de plaats beslaglegde. Snoeijink nam bij de start al vlot en kele tientallen meters voorsprong en was het eerst bij de „stijle afdaling" naast Chemco. Achter in het gesloten peleton bevond zich toen de Duitse kanshebber, Rainer Paus. Dat hij bij de tweede doorkomst al op de derde plaats lag, was een wonder, maar daarmee bewees hij zijn klasse als crossrenner. In totaal legde de kopgroep negen ron den af en steeds kwam de latere win naar Wil Brouwers als eerste over de finish. In zijn kielzog reed Snoeijink die alleen in de eerste en in- de acht ste ronde in het terrein enige afstand nam. Achter hen op enige honderden me ters reed eenzaam Rainer Paus en daar weer een paar honderd meter achter het trip H. Steekers uit Noord- wijkerhout, B. Zoontjes uit Tilburg en M. v.d. Kerkhof uit Mierlo-Hout. Deze zes man bepaalden het verloop van de wedstrijd; dé rest vari-Tiet. veldV' aankomen. Snoeijink zou hem dan de baas geweest zijn. Snoeijink verklaarde op zijn beurt dat Brouwers gewoon sterker reed en der halve de overwinning verdiende. Vanwege de „verdiensten" ontbraken dit jaar top-crossers als Stamsnijder, Groenendaal en v.d. Wereld. Maar dat is een ander verhaal. De uitslagen waren alsvolgt: Veteranen en liefhebbers (eerste serie): 1. W. van Dompselaar, Harderwijk 38.42 min.2. J. van Dijk, Veenendaal op 1.42 min.; 3. P. van Baak, Montfoort op 2.19 min.; 4. J Schoeman, Utrecht op 2.46 min.5. K. van Duivenvoorde, Noordwijkerhout op 2.56 min.; 6. W. Hommes, Baarn op 3.16 min. en 7. A. Klop, Oud-Al bias op 3.19 min. Veteranen en liefhebbers (tweede serie)1. G. Looijestijn. Noord wijkerhout 37 min.; 2. W. Broeren, St. "Michielsgestel op 49 sec.; 3. C. v.d. Hulst, Zoeterwoude op 1.26 min.; 4. B. te Wierike, Enter op 1.41 min. 5. lyu.-Sprake!, Rijsseri op. 2,28 min. J. van Dijk, Lisse op 2.58 min. reed de ronden haast plichtmatig uit, want voor de meeste toeschouwers, die en 7. H; Zuiderduin, Lisse op5.10 min. in groten getale het parkoers omzoom den, bleven zij anoniem. De aandacht kreeg de kopgroep. De strijd om de provinciale titel werd op minuten afstand van deze kopgroep aanvankelijk uitgevochten tussen Wie gert van de Hoef uit Baarn en Max de Vries uit Hoevelaken. De Vries moest echter afhaken en zijn plaats werd ingenomen door Wil Brander- horst uit Breukelen en Martin van Baak uit Montfoort. In de allerlaatste ronde nam Brouwers definitief afstand van Snoeijink om tenslotte met vele seconden voor sprong alleen door de finish te komen. Tweede werd Snoeijink; derde Paus; vierde Steekers; vijfde Zoontjes en zesde v.d. Kerkhof. De achterstand van Paus bedroeg 1 mi nuut en 39 seconden; van het achter volgende trio, ruim twee minuten. De organistie van Tempo was subliem. Jammer was het dat soms de geluids installatie het even liet afweten, maar daar kon Tempo uiteindelijk niets aan doen. Voor de „startschoten" zorgden burge meester Scholten (bij de veteranen) en voorlichtingsambtenaar B. van Os. In het gebruikelijke interview na af loop zei winnaar Brouwers het niet op een eindsprint te hebben durven laten Nieuwelingen 1. E. Nijboer, Denekamp 31.30 min.; 2. J. v.d. Straten, Hilversum op 12 sec. (prov. kampioen); 3. J. v.d. Horst, Erp op 30 sec.; 4. M. van Orsouw, Oijen op 42 sec.; 5. M. Overdevest, Leiden op 1.09 min.; 6. M. Faaij, Hilversum op 1.11'min. en 7. R. Pley, Wierden op 1.54 min. Junioren 1. R. Rol, Alkmaar 48.41 min.; 2. H. Kools, Baarle Nassau op 32 sec.; 3. H. van Staten, Rotterdam op 48 sec. 4. M. Hermans, Drunen op 2.03 min.; 5. T. van Gerwe, Erp op 2.42 min. 6. M. Groenendaal op 2.56 min. en 7. B. Egbers, Twello op 3.12 min. Pro vinciaal kampioen werd J. Linschoten uit Utrecht, die als dertiende door de finish kwam. Amateurs en beroepsrenners I. W. Brouwer, America 1 uur. 04.23 min; 2. H. Snoeyink, Denekamp op 40 seconden; 3. R. Paus, Duitsland op 1.39 min.4. H. Steekers, Noordwijker hout op 2.03 min.; 5. B. Zoontjes, Tilburg op 2.11 min.6. M. v.d. Kerk hof, Mierlo-Hout op 2.16 min. en 7. J. Kuijvenhoven, Leiden op 2.50 min. Provinciaal kampioen werd W. van de Hoef uit Baarn, die op 3.50 min. als twaalfde over de eindstreep kwam. Het gaat min of meer een traditie worden, dat bewoners van Honsbergen en wijkbewoners die alleen thuis zijn, gezamelijk het Kerstfeest op 2e Kerstdag in Honsbergen vieren. Nadat iedereen was gezeten aan de gezellig gedekte tafeltjes, waarop de kaarsen brandden, heette de heer v.d. Genugten (leider Diensten Centrum) zijn gasten hartelijk welkom. "Het is niet alleen een feest van eten en drinken, want de Kerstliederen die we nu gaan zingen getuigen van het bijzon dere, dat ooit in Betlehem heeft plaats gevonden". Zo wenste hij iedereen een goede Kerstviering toe. Ditmaal geen diner, maar een koud buffet. Het was een lust voor het oog, die prachtig opgemaakte schalen op de mooi gedekte lange tafels. Er is dan ook menig plaatje geschoten. Mevrouw Bouman verzorgde als voor heen de solozang. Aan het orgel en de CENTRALE VERWARMING LOODGIETERSWERK Gelaste C.V.-installaties Onderhoudscontracten voor gas en olie Alle dak- en zinkwerk en sanitair KORTE OSSENDAM 53 - SOEST - TEL. 02155-21188 piano begeleidde de hr. Nagtegaal zowel de soliste als de samenzang. Een mooi Kerstgedicht vande bekende dichteres Nel Benschop werd door mevr. A.Nagtegaal voorgelezen. Zo verliep de Kerstviering bijzonder stijl vol. Men was vol lof over al het gebodene, de toebereidingen en het verzorgen van alles. Aan het slot van deze vierig werd door de hr. v.d- Genugten een bijzonder mooi gedicht voorgelezen dat gemaakt was door een van de bewoners. Namens allen sprak mevr. Scheuer- mann-Schultz (voorzitter van de bewo nerscommissie) een woord van bijzon dere waardering uit voor alles wat door de heer en mevrouw v.d. Genug ten en de familie Nagtegaal gedaan is om dit feest te doen slagen. Zij sprak de wens uit dat de Kerstviering in Honsbergen volgend jaar weer gevierd kan worden. Met het zingen van het "Ere zij God" was deze viering ten einde en ging iedereen welgestemd huiswaarts. Een 45-jarige man uit Soest rijdend van de Weegbreestraat over de Dalweg wilde bij de Beukenlaan linksafslaan. Hij verleende geen voorrang aan een 23-jarige vrachtwagenbestuurder uit Utrecht. Het gevolg was dan ook een flinke klap waarbij beide auto's be schadigd werden. De bestuurder van de personenauto liep verwondingen op en werd naar „Zonnegloren" gebracht. De auto van deze bestuurder werd zo zwaar beschadigd dat het kenteken door de politie werd ingenomen. w. vrijetijdskleding v.V\feedestraatHc tel.12424 Soest De 21 cursisten van de door de Stich ting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest georganiseerde cursus Algemene Basis Opleiding (A:B.O.) zijn allen geslaagd. De cursus werd dit najaar in het wijkdienstencentrum De Borg ge houden. De geslaagden zijn: mevr. A.Aalderink-Roodhart (Lage Vuur- sche), A.M.K.E. v.Assen (Soest), N.F. Baba (Soest), A.J. Beijer (Soest), me^ Y.M.B. Biemans (Soest), mevr. I. de Boer-de Ruyter (Lage Vuursche), A. W.M. de Bruyn (Soest), R.J. Daselaar (Soest), W.A. Dorresteijn (Soest), mevr. P.G. Duit-de Haas (Soest), G.M. v.d.Grift (Soest), mevr. J.G.W. van Os-Terpelle (Soest). H.N. Pieters (Soesterberg), W.F. Urbanus (Maas sluis), J.J.W. van Veenendaal (Soest), J.J.A. Vink (Soestduinen), mej. G. Visser (Zeist), L. Vos (Soest), mevr. S.M.E. van der Waarden-Koekkoek (Soest), mevr. H.A.M.-Westbroek-Le- ferink (Soest) en mevr. A.M. Hilhorst- v.Wijngaarden (Soest). In het voorjaar wordt wederom een A.B.O.-cursus gehouden. Inlichtingen hierover kan men verkrijgen bij het bureau van de sportstichting, Steen- hoffstraat 6, tel. 16744, tst. 458. door onszelf ontwikkeld! Binnen 24 uur gereed! Ook nabestellingen! Soesterbergsestraat 57 Soest-Z. - Tel. 13109 Sinterkloas, kaarsmis, ouwe joar, 't zit aallemoal vlaak aachter mekoar an. Ajje daan ok nog joarig ben in december, hejje aalles op un kluut zitte. En zo stoan we daan noeng weer vlaak veur 't joar 1981. Vaanoavond zitte we an de olie bolle en aappeiflaape. De vrouw baakt ze aaltied zelluf. Ik vin ze ut lekkerste zo uut de paan. Ajje ze mot op waar- me worre ze voak zo haard en ik lus geejn tweedehaands gebaak. Dus daan mok vurt blieve uut de keuke, aanders loop ik in op de produksie. En omdaat die toch aal aachter blieft biede verwaachtinge, zaa'k mor een stukkie met de hongd goan staappe, licht daa'k nog woat ziet veur 't gehannes. Vrogger haa'k een hongd, die aal twee doage veur ouwejoar niet meer noar bute waas te braande, zo baang waas 't ie veur de knaalle. Moar ut beest daawwe noeng ongderhouwe Ketter glaad laak an. Hie stoat- ter gewoon noar te kieke en daan wordt ie vinnig as 't vlaak bie um is. Ik steekt zelluf aaltied om twoalluf ure un poar gillende keukemeide aaf, die geve niet zo'n klaap. Een enkelde vuur- piel loat ik ter ok bie opstie- ge. 't Vuurwaark wor ieder joar duurder, moar doar merkt ik geejn baarst vaan, waant ik koopt aaltied voor vief guldes, aallenig wordt de aanschaaf telkes mingder deur de infloa- tie. Affing, zo levert ik ok nog waat in, aal is 't moar loa- woai. En doamoa gauw noar binne om ut eerste glaas in 't nieu we joar te heffe. Ik lus vaan aalles, aaster moar procente in zitte, ajje veult waa'k bedoelt. Ik mot goed op de klok lette, waant de leste keer gong ik mooi fout. Ongze pedule waas vaan slaag af. Daat stomme ding sloeg twoalluf kere eejn uur, inploats vaan twoalluf uur. Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daa'k fioopt daattut nieuwe joar nog zaal meevaal- le met aalles waawe te bele- ve kriege. En daat de road moar an de gaang blieft met plaanne moa- ke, daan he'k wat te schrieve. En dattut de Soesder kraant ok goed maag goan. Moar 't mot ok weer geejn daagblaad worre, waant elke daag zo'n verhoal moake wordt me te baar, daat kaan me haarse- paan niet an. Mense, aallemoal 't aalderbes- te veur 1981. Veul geluk en ge- zongdheid, moak ter waat vaan. HANNES VAN DE NENG. A.N.W.B. 1%/r f F.N.O.P ERKEND ItAo LUS VAMOR VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 16621 In principe heeft de Milieuvereniging "Soestdijk geen Stankwijk" niets tegen de vestiging van een fritesvoorbakkerij op het Soester industrieterrein, maar dan moeten er maatregelen genomen worden dat stankoverlast wordt voorkomen. Dat is nu wél het geval, ondanks dat de fabrikant dit voorjaar bij de aanvraag van de Hinderwetvergunning verklaarde dat zoiets niet kon voorkomen. Alleen bij niet schoon werkende fabrieken was dat mogelijk, werd toen gezegd. Tijdens de vorige week gehouden Hin derwetzitting, waar een uitbreiding met twee koelcellen van het bedrijf Frivos aan de orde was, hetzelfde bedrijf dat in maart een vergunning, aanvroeg, werd daarom geconclu deerd dat er "niet schoon gewerkt werd". De voorzitter van de milieuvereniging, mevrouw B.Rademaker-Beuken, kon zich ook niet met de hoorzitting vere nigen, omdat de in maart aangevraag de vergunning nog niet verleend was. Geen enkele vorm van uitbreiding kon op dit moment ter sprake gebracht worden, vond zij. (Dat bleek wel mogelijk te zijn, omdat het om een uitbreiding met twee koel cellen en niet om een uitbreiding van de productie ging). Ook had de fabrikant in maart ver klaard dat de fabriek niet verder uitgebreid zou worden, "omdat het pand zich daarvoor niet leende" en nu was het dan toch zover. Welke waarde moest men nu hechten aan alle andere toezeggingen? Logisch was daarom dat de vrees voor stank en andere overlast toenam. Van stank en andere overlast was overigens al sprake. De overbuur, mevrouw Van Breukelen, ondervond dat al meerdere malen. Bij "verkeerde" wind rook haar huis als een fritesbakkerij en meerdere malen had men bij de bedrijfsdirectie geklaagd dat men vanwege gepar keerde vrachtauto's het eigen erf niet kon verlaten. "De stankoverlast", zo veronderstelde directeur Schaatsbergen, "zou moge lijk verholpen kunnen worden door een afvoerpijp hoger te maken. Hij zou er opdracht voor geven. Maar de milieuvereniging drong aan op het gebruik van "gaswassers"van stankoverlast zou dan geen sprake meer zijn. Daaraan werd echter weer van directie-zijde getwijfeld. De milieuvereniging maakte tenslotte van de gelegenheid gebruik om haar algemene ongenoegen over de gang van zaken te spuien. "We zijn nu al tien jaar bezig, maar nog niets opgescho ten. Het wordt alsmaar erger". De gemeentelijke milieu-inspecteur, (die de directie van de bedrijven tutoyeert) werd gebrek aan inzet verweten. Kla gers vinden bij hem geen gehoor. "Ons geduld raakt op; wij zullen tot andere middelen moeten overgaan", zou be sloot mevrouw Rademaker.

Soester Courant | 1980 | | pagina 7