Antwoord aan Wim Kan 50 jaar geleden in Soest 't Huis ten Bosch HOTEL „BOSCH EN DUIN Gehannes Mar jol Flore vanavond in „De Borg TOÓNËELAVOND MOTTIGE JANUS Avond van het Nut Zonde van uw goud Aaron Sassoon CDA-soosen Lady Brax - King - Burberry - Loden Frey - Gor-Ray Nu met reële kortingen! Chiedo Asilo" Filmhuis Artishock Wilson Glenny - Stylemaster Schiesser Inbraken Tientallen gloeilampen gestolen DE VRIES Diefstal uit auto Na afloop groot feestbal. „Snertloop" bij de voetbalvereniging Hees voordracht van Ir. J. Kruger Telefooncel in brand Nieuwe hobby: "Quilt ofwel: Lappendekens maken 11 Soester Courant van woensdag 7 januari 1981 11 DAMES- EN HERENKLEDING rtèt even anders BAAHN Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Wij kopen dit graag van u diamantair- juwelier Rembrandtlaan 13 - Soest (let op nummer: 13!) Laanstraat 18 - Baarn Het CDA-Soest houdt donderdagavond 8 januari, weer zijn maandelijkse soosen. Inwoners van Soest zijn om 20.00 uur welkom in de bovenzaal van Restau rant van de Brink aan de Soesterberg- sestraat. De inwoners van Soesterberg zijn op dezelfde tijd in gebouw De Hoeksteen aan de Buys Ballotlaan wel kom. De bezoekers zullen hier CDA-raads leden aantreffen die zij vragen kunnen stellen over het bestuurlijke reilen en zeilen. We hebben aalle feestdoage aachter de rug en daat vink ok weer best. De gewone gaang vaan zoake houw je ut laangste vol De aappelflappe en de olie bolle benne op en daan mojje zien daajje de extroa anwaas weer kwiet roakt. t Zitter gau wer an daan der aaf. De vrouw haad deuze keer vierkaante oliebolle ebaakke. Die kaajje beter stoapeledoar kaajje der meer vaan op. Ik wouw vaanwege de groei kaalm an doen, moar ze woare zo lekker, daa'k toch weer bute me boekje ben egoan. Op un end mojje toch ok weer een heul joar waachte veur daaj je ze weer op toafel kriegt. Zaal me un zunig joar worre. Mettut -vuurwaark konk daat nog niet zo zien, waant toenk in un winkel sting om un poar gillende keukemeide te hoale, woare d'r aachtermekoar un heul stel luu, die veur 75 tot 100 guldens vaan die troep an- schaaf te. 't Is toch heul baar! De gemeengte is nog an 't schiete. Die knaalle met losse flodders. Reserves noeme ze daat, moar die moste bute schot blieve, zee je ze in de road. Die moewe uutsmere over de toekomst. Daa's lucht- kaastele bouwe op aafbetoa- ling, zaa'k moar zegge. Daat hettut moar over miljoe- ne of ut moar niks is. Ik snaapt ter geejn baarst vaan waat ovve ze doaro over in de kraant schrieve. Veur ming is }t ge woon ut eejne gaat met t aan- dere vuile. En der zitte nog goate zaat in de Neng. Licht hewwe ok nog reserve goate op Soest. Ajje 't ming vroagtdaan mok zegge, daawwe ut nieuwe joar aalweer best aanvaange. Ik zouw best us wille wete woar ovve ze aal die reserves hebbe legge. Zeker op de reserve baank. Vaan voetbaalle hek heul geejn verstaand, moar ik leest wel lus vaan spelers die nooit an de baak komme. Ik schaat daat aalle Soesders voortemee wel opdroave motte met de knip in de haand. Moar paas op daazze d'r weer niet opnieuw grongd veur kope waant daan zaa'k der nog un poar gehannese veur reservere. HANNES VAN DE NENG. Naschrift redaktie: Wat nou Hannes! Zijn wij niet duidelijk Amusements-vuurwerk Wanneer op Oudejaarsavond Wim Kan of Toon Hermans voor de T,V. zijn, zie je geen kip op straat. Daar moet zelfs het voortijdig en verbo den ontsteken van vuurwerk het tegen afleggen. Maar zelfs deze grootmeesters" op amusementsgebied lukt het niet om zo'n programma jaarlijks te presen teren. En dan is goede raad duur voor de „Omroep" die aan de beurt is. De NOS-specialisten op dit terrein zul len dan ook behoorlijk pijn in hun buik gehad hebben. Want om het hele va derlandse kijkerspubliek drie uur lang aan de buis te „kluisteren"... moet je van hogen huize zijn Er hoeven maar enkele dooie plekken in zo'n enorm brok amusement te zit ten of het hele programma zakt in elkaar als een natte vuurpijl die de lucht niet in wil. En dan sta je voor heel Nederland mooi voor aap Knappe prestatie Maar - vóór we iets anders zeggen - moet royaal erkend worden dat de NOS deze zware proef glansrijk door staan heeft. Of iemand het er nu mee eens was of niet... De NOS heeft drie uur lang een schitterend amusements-vuur- werk laten zien. Dit waren „leuke dingen voor de men sen". En... die (miljoenen) mensen vormden de familie DOORSNEE van de Neder landse bevolking! Een knappe prestatie dus! Safari-park Voor christenen zaten er echter minder leuke dingen tussen.' En helemaal niet leuk was de opmer king van Wim Kan Het CDA is het safari-park van de laatste christenen. Nu is het helemaal mijn bedoeling niet om hier het CDA te verdedigen. Daar heb ik zelf ook de nodige moeilijkhe den mee. Bovendien gaat het daar hier niet om. Maar dat „safari-park" en die „laatste christenen", dat slik ik niet. Dat is al te goedkoop, mijnheer Kan, en beneden het niveau van een top- conferencier. Dat is sneerend en deni grerend. Dat is een aparte discriminatie van een bevolkingsgroep, die jaar en dag het zout in de pap van de nederlandse volksgezondheid geweest is. Protest Daar protesteer ik dus tegen En dat is niet het enige. Want ter verduidelijking van dit „sa fari-park van de laatste christen" zei Wim Kan ongeveer het volgende (al thans in woorden van gelijke strek king): Het is met dat CDA net eender als met het TV-programma: „Wie van de drie?"... Ze zijn alle drie alleszins christelijk: de KVB, de CHU en de maar... (en nu citeer ik letter- Ujk): - „Wil de échte christen nu op staan?!" Uitdaging Voelt u 'm?... Ik althans wel! De KERK en de hele christelijke ge meenschap zou geen knip voor de neus waard zijn, indien deze uitdaging niet beantwoord werd. Daar zal dan ook een poging toe ge daan worden in een samenkomst op woensdagavond 14 januari 8 uur in de Open Hof/hoek Dalweg-Veenbes- straat). Die avond dient ter inleiding van het tweede deel van mijn boekje „Ik zag een kerk..." (uitgave J. H. Kok BV te Kampen - 1979), dat op verschillende gespreksgroepen in het kader van de Raad van Kerken te Soest) dit winterseizoen bespro ken wordt. Behalve leden van die ge spreksgroepen zijn ook andere paro chie- en gemeenteleden daar hartelijk welkom. Maar niet minder zij, die onder grote hilariteit reageerden op die laatdun kende opmerking van Wim Kan. Dat mag van mij... maar dan moeten zij ook de moed hebben om het antwoord van die Kerk en die christenen aan te horen. Hun kritische vragen zijn dus óók welkom op die avond. Ons antwoord zal - hoop ik - gegeven worden In de geest van wat ds. Bus- kes antwoordde op de fijnzinnig ge stelde vragen van Seth Gaaikema. Zoals Buskes kunnen slechts weinigen dat doen. Maar in die lijn ligt ons christelijk antwoord wel Hartelijk welkom dus. Ook voor de koffie-drinkerij in de pauze. J. C. Gilhuis (Ds. Gilhuis werkte 25 jaar in de Transvaalbuurt zowel van Rotterdam als Amsterdam. Van 1967-1972 was hij predikant voor bijzondere zendings- dienst in de Geref. Kerken. Jaren lang was hij ook belast met de eind redactie van het inkerkelijk zendings blad VANDAAR en verzorgde hij (met o.a. katholieke journalisten als pater Jan Simmers en pastoor Raadgevers) de Missie-Zendingskalender 1980. Sinds 1967 woont hij in Soest. Filmhuis Artishock start donderdag 8 januari a.s. in het nieuwe jaar met de film Chiedo Asilo. regie Marco Ferreri. Kleur - 112 minuten - Italië 1979. In Chiedo Asilo begint een onderwijzer Roberto in de woestenij van een buiten wijk van Bologna met een kleuter schooltje. Hij houdt er zeer vrije opvat tingen op na en zijn nieuwe methodes werken zeer stimulerend op de kinde ren. Maar zijn nonconformisme en bewust vermijden van routine provo ceren de conventioneel denkende vol wassenen en vertegenwooridgers van het gezag. Toegangsprijs 4,50, leden 3,50. Aanvang 21.00 uur. In de pauze gratis thee. Bij een groothandel aan de Parellel- weg werden zestig a zeventig gloeilam pen gestolen. Dat was de enige buit waar de daders, bij hun poging het pand binnen te komen, bij konden. Zij vernielden een ruit van de etage, maar zagen toen hun weg versperd door een stelling. Uit de stelling namen zij daarom de gloeilampen mee; verkoop waarde ongeveer vierhonderd gulden. In de nacht van donderdag op vrij dag werd uit de Christelijk Gerefor meerde kerk een geldbusje met 50 gulden en een oude bijbel weggeno men. De dader is binnengekomen door de achterdeur van de kerk te force ren. Uit sporthal Beukendal werd in dezelf de nacht ook een bedrag van 50 gulden weggenomen. Hier is men binnengeko men door een raam uit de keuken te vernielen. Ook op de Heuvelweg werd ingebro ken. Na het forceren van een slot uit het slaapkamerraam werd 350 gulden en een aantal sieraden wegge nomen. De waarde van de sieraden is nog niet bekend. In de nacht van woensdag op donder dag werd door een inwoner van de Varenstraat aangifte gedaan bij de politie van inbraak in de Openbare Mavo. Uit een politie-onderzoek bleek dat alleen een bandrecorder wegge haald was. De dader is binnen geko men via het raam aan de zijkant. OPEIM HAARD? VERBOUWING? ACCESSOIRES? SOEST Showroom: KONINGINNELAAN 84 TELEFOON 10652 De zangeres IMarjol Floren treedt vanavond met haar nieuwe show „Zo ben ik" op in de grote zaal van het dorpshuis „De Borg". De voorstelling begint om 20.30 uur. Uit een op de parkeerplaats aan de Foekenlaan afgesloten geparkeerde auto van een inwoner van Soest werd het paspoort van de eigenaar alsmede 1875 gulden gestolen. De man ging wandelen en trof bij terugkomst zijn auto opengebroken aan. Uit een niet-afgesloten personenauto, welke geparkeerd stond aan de Albert Cuyplaan. werd een accu weggehaald. S. v. d. Kuilen - Koudhoornwey - Soest OP MAANDAG 12 JANNARI A.S. Aanvang 8 uur. Zaal open 7.30 uur. Het Hollandsch Tooneel uit Amsterijm Opvoering van Een pracht stuk met zang en dans in 6 bedrijven Entrée vrij. 8JBF" Verplicht 2 consumptie's 25 cent Plaatsen kunnen besoroken worden 10 ct. aan de zaal of Telefoon 2203 Marjol Flore is in 1948 in Amsterdam geboren. Haar moeder is Fran^aise en haar vader komt uit Casablanca. Na 1 jaar voor Kleinkunst in Amsterdam heeft zij vervolgens gewerkt bij Ramses Shaffy's „Shaffy-Chantate", het vrouwencabaret van Natasja Erna- nuels „Vrouwen, Vrouwen, Vrouwen", een gastrol vervuld bij het Rotterdams Toneel „De laatste dagen van Ischa", en bij het Amsterdam Volkstoneel „Liefde is: Had je me maar". In 1973 had zij haar eerste Soloprogramma „De Marjol Flore Show" met het trio van Nico van der Linden Jr. In 1975 werd zij samen met Robert Long onderscheiden met de „Zilveren Harp". Daarna volgt haar soloprogramma „Door Dik en Dun", en daarnaast een pro gramma samen met de cabaretier Robert Kreis „Marjol en Robert". Zij treedt ook op voor televisie in Nederland, Duitsland, België, Zweden en Zwitserland. Verder heeft zij een langspeelplaat „Marjol Flore Live", en een single „Mathilde" gemaakt. Ook speelde Marjol een rol in „Turks Fruit" en de hoofdrol in de speelfilm „Beroep: Revolutionair". Marjol Flore treedt het liefst in kleine zalen op en zingt ook het liefst voor een select publiek dat haar kan volgen. Haar voorgaande shows zijn altijd een succes geweest, mede dank zij haar fantastische pianist Henk de Jonge. Aanstaande zaterdag 10 januari zal bij algehele afgelasting van het kompeti tieprogramma bij de voetbalvereni ging Hees de jaarlijkse bosloop worden gehouden door de uitgestrekte bossen in de omgeving van haar sportkomplex aan de Kooiweg. Na afloop is er voor alle deelnemende leden weer de over heerlijke erwtensoep. De startvolgorde is als volgt: 12.00 uur alle pupillen, 12.30 uur alle B C-ju- nioren voor een cross van 5 km, terwijl om 14.30 uur alle senioren A-ju- nioren van start zullen gaan voor een loop van circa 13 kilometer. Het be stuur rekent op ieders aanwezigheid. 9 Januari 1931 13TB. BOND VAN PLUIMVEEHOUDERS De onlangs opgerichte 'Utrechtsche Provinciale Bond van Pluimveehouders, waarbij de plaatselijke vereenigingen en belangstellenden zich kunnen aan sluiten en van welke vereeniging Secretaris-Pen ningmeester is de heer G. R. P. A. van de Wiel, Duinweg 4, alhier, houdt Zaterdag 24 Januari a.s. voorm. te 11 uur in Hotel „Terminus" te Utrecht een groote belangrijke vergadering. Op deze verga dering zal o.m. door den voorzitter, den heer H. W. Schilt te Groenekan, het groote nut van den bond worden uiteengezet. De toegang tot deze vergadering is vrij. AN TI- MELIT AIRISTEN VEREEN„SOEST" Men bericht ons, dat deze vereeniging Vrijdag 16 Januari een Openbare vergadering met debat zal houden over het onderwerp,Dienstweigering' in het gebouw Religie en Kunst. Bijzonderheden later. KATHOLIEKE KRING Woensdagavond trad voor de leden der Kath. Kring in het Parochiehuis op Henri 't Sas, Conferencier te Brussel. Deze nog jonge vereeniging, welke beoogt aan haar ledén nuttige en aangename avonden te verschaf fen, welke tot het betere genre behooren, bleek ook nu weer in "den heer 't Sas een goede greep te hebben gedaan. Hoewel voor Soest nog een onbekende, had hij di rect vat op de vele aanwezigen. Zijn humor is in hooge mate beschaafd en ver fijnd, zijn mimiek en zijn zeggen zoo af, dat de lachsalvo's niet van de lucht waren. Handig voordrachtkunstenaar als hij is, weet hij de aanwezigen naar zijn hand te zetten en mede werking van alle aanwezigen aan de verschillende nummers te verkrijgen. Ook bij de luit ontpopte 't Sas zich als een goede zanger. Henri 't Sas heeft velen aan zich verplicht. VERNIELING Zondagavond betrapte de politie een drietal jonge lui, 2 jongens van 16 en een van 17 jaar, terwijl ze bezig waren een hek staande voor een perceel gelegen aan de Wilhelminalaan te vernielen, 't Is te begrijpen, dat tegen deze „helden" proces-ver- baal werd opgemaakt. DE ZIEKENAUTO Een inwoner dezer Gemeente, van wien de Com missie. belast met de aanschaffing van de Zieken auto reeds eerder een zéér belangrijke gift ont ving, verraste de commissie weder met een bedrag van 14,-. Deze inwoner had n.1. aan enkele ken nissen een door hem zelf vervaardigde film ver toond. Uit erkentelijkheid werd hiervoor door hen iets in een voor de ziekenauto bestemd busje af gezonderd. De comm. zegt den gever,hiervoor hartelijk dank. Zou dit geen voorbeeld ter navolging kunnen zijn? AANBESTEDING In de vorige week werd op het gemeentebureau te Amersfoort aanbesteed het afbreken der Schiet banen achter de kazerne der bereden wapens, het maken van een mitrailleurbaan en het overbren gen van een loods van Amersfoort naar de Leger plaats bij Zeist. De raming was 3670,-. Door den heer Th. H. de Goede en Mulders Handels-Maatsch. beiden te Soesterberg, werd voor dit gezamenlijk werk inge schreven voor resp. 3394,- en 3456,-. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL J.l. Woensdagavond reed een zware vrachtauto van de N.V. „De Dood" te Zaandam, beladen met kisten beschuit, voor Hotel „Eemland" op de Van Weedestraat in de richting Amersfoort, toen plot seling het linker voorwiel van de auto liep. De be stuurder kon hierdoor niet verhinderen, dat de auto met éen nogal flink vaartje tegen een der boomen botste, waardoor het voorste gedeelte der auto na genoeg geheel werd verbrijzeld, terwijl de motor eveneens werd vernield. De bestuurder kwam er wonderlijk goed af. Bin nen gebracht bij den heer Spijker, werden eenige diepe snijwonden aan hoofd en een der beenen, die de bestuurder hoofdzakelijk door glasscherven had bekomen, behandeld door Dr. Jekel, die toeval lig ter plaatse was en het ongeluk zag gebeuren. Later op den dag werd de partij goederen, welke voor Almelo waren bestemd, overgeladen en ver der vervoerd, terwijl de beschadigde auto laat in den avond naar Zaandam werd gesleept. BENOEMD Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, K. en W. is voor het jaar 1931 benoemd tot conser vator aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Dr. J. Jongbloed te Soesterberg. INSCHRIJVING Bij de door de Gemeente Amersfoort gehouden aan besteding voor een bergplaats voor vleugels van vliegtuigen en het bouwen van een koperslagerij, was Mulders Handels-Maatschappij van de 15 in schrijvers de laagste en wel voor de som van ƒ18.760,-. LEZING MET LICHTBEELDEN Het Bolsjewisme en de Anti-Christ is de titel van een lezing, die gehouden zal worden op Donderdag avond 15 januari a.s., in de Rembrandtzaal, des avonds half acht, door den heer H. Nieveen van Dijkum. De lezing gaat over de geloofsvervolging in Rusland en wordt verhelderd door zeer spre kende lichtbeelden. Het openingswoord wordt ge sproken door Ds. J. A. Gerth van Wijk, em. Herv., predikant en het slotwoord door Ds. J. van der Meulen, Ger. predikant alhier. De vergadering is geheel gratis toegankelijk en wordt geheel belan geloos gehouden. De vergadering is niet toeganke lijk voor kinderen beneden de 18 jaar. Niemand verzuime haar bij te wonen. UIT DE ADVERTENTIËN: AANK. JONGEN gevraagd. Loon 3,-. Hoender park „Labor", Soesterengweg 20. EENVOUDIGE NETTE WONING te huur in Kerke- buurt, liefst voor man alleen. Desgewenscht met middageten. Huur 2,50 per week. Br. bur. van dit blad. WONING TE HUUR GEVRAAGD voor middelma- tig gezin. Plm. 5,- per week. Br. bur. v.d. bl. AANBESTEDING op Vrijdag 16 januari 1931, des voorm. 11 uur, zal namens het Kerkbestuur der Parochiekerk van O.L. Vr. Onbevl. Ontvangen te Soestdijk, het Parochiehuis St. Ludgardis, aldaar worden aanbesteed: het bouwen van een kleuterhuis te Soestdijk. De Architect, Arn. Brou wer, Soestdijk. een lezing te houden over de geschie denis en over de renovatie van 't Huis ten Bosch, 't Nut heeft hiermee een primeur, want uit veiligheidsover wegingen is tot nu toe weinig publici teit gegeven aan de verbouwingen van 't Huis ten Bosch. De voordracht van de heer Kruger kon uitsluitend tot stand komen met medewerking van de Rijksvoorlichtingsdienst, (die tevens zo vriendelijk was bijgaand foto ter beschikking te stellen). De aanvang van deze voordrachts? avond is om 20.15 uur. Entree voor leden van 't Nut Soest is vrij. Niet- leden zullen een toegangsprijs van 5,- en CJP- en Pas 65-houders van 3.50 dienen te betalen. aan het licht dat het weer bewoonbaar maken van 't Huis ten Bosch een veelomvattende taak was. Er doken onverwachte moeilijkheden op, bij voorbeeld in de vorm van boktorren die zich achter de wanden van het paleis hadden genesteld. Het bleek echter ook een zeer dankbaar werk. 't Huis ten Bosch heeft met zijn fraaie interieur grote artistieke en historische waarde. Zo werd veel aandacht besteed aan de restauratie van de autenthieke wand versieringen op rijstpapier in de Chi nese zaal. 't Nut Soest prijst zich bijzonder geluk kig dat zij Ir. Kruger zelf bereid heeft gevonden om op 14 januari a.s. in de De Borg voor leden en belangstellenden Zodra de verhuizing van Koningin Beatrix met haar familie naar Den Haag plaatsvindt, zal 't Huis ten Bosch in het middelpunt van de belangstel ling staan, 't Huis ten Bosch heeft als vorstelijk paleis vele interessante periodes achter de rug. De laatste jaren werd het echter in het geheel niet meer gebruikt. Toen Koningin Beatrix besloot dit paleis haar toekomstige residentie te maken, bleken de gebou wen niet meer voor directe bewoning geschikt te zijn. Het gehele paleis moest aan een grondige renovatie on derworpen worden. Het Architecten bureau van Ir. J. Kruger kreeg op dracht de renoveringswerkzaamheden uit te voeren. Al spoedig kwam hierbij Op Oudejaarsavond moest de telefoon cel bij het Gemeentehuis het ontgel den. Door het aansteken van vuurwerk kwam deze in brand te staan. De Brandweer doofde de vlammen. Toen de eerste avonturiers in huifkar ren door Amerika trokken is het ma ken van quilts, ofwel lappendekens ontstaan. De eerste lappendekens wer den voor de warmte gemaakt uit stuk jes zorgvuldig gehamsterd materi aal, omdat stof zeer kostbaar en moei lijk te verkrijgen was. Heden ten da gen met een overvloed aan stoffen waaruit men kan kiezen is het tevens een fijne manier geworden om op een zeer eigen wijze originele lappende kens, kussens, wandkleden en ook kle ding te maken. Behalve het combineren van verschil lende stofpatronen en kleuren zijn er ook talloze varianten voor het sa menvoegen van de lapjes zelf. Maar een lappendeken wordt pas een quilt wanneer hij bestaat uit 3 lagen. De bovenlaag van lapjeswerkde tussen laag van een zacht materiaal en een voering. Het op versierende wijze aan elkaar zetten van deze 3 lagen heet: QUILTEN. Mevrouw Anneliese Pols (lerares tex tiele werkvormen) heeft een jaar in Amerika doorgebracht omdat haar man was uitgezonden en is erg enthou siast geworden over deze speciale en aparte handwerktechnieken. Zij heeft er daar cursussen in gevolgd en er boeken over gelezen en zou nu ook graag anderen willen laten profiteren van haar opgedane kennis en erva ring. De eerstvolgende cursus bestaande uit 8 lessen van 2 uur begint 27 januari. U kunt haar bellen op telefoonnummer 02155-16224. Paleis ,,'t Huis ten Bosch"achterzijde Foto: Bart Hofmeester ■t

Soester Courant | 1981 | | pagina 11