mm m um 11 éb&étiï&dB fotograferen en filmen steek er biji veel van op! i ^§0 Wk hef knrsusboek 'fotograferen en filmen' 13 Soester Courant van woensdag 7 januari 1981 13 Dit zal, vanaf maandag 16 fe bruari 1981, in vele tienduizen den huiskamers een vertrouwd wekelijks beeldzijn: het hete gezin kijkt naar de kursus "Fotograferen en filmen", die Teleac twaalf weken lang op de buis zat brengen. Het idee is bijzonder goed en eigen lijk zo voor de hand liggend: benut de mogelijkheden van de beeldbuis om mensen, die graag mooie foto 's willen maken of geslaagde films, te leren hoe ze dat ideaal kun nen verwezenlijken. Begin 1981 zal dit idee gerea liseerd worden, want op 16 februari a.s. start Te leac een kursus "Fotograferen en filmen". Deze leergang bestaat uit twaalf wekelijkse lessen van een half uur, waarin ook aandacht zal worden besteed aan het werken in de donkere kamer. Het ziet er nu al naar uit, dat deze "foto- en film- kursus via de beeldbuis" een ongekend groot aan tal deelnemers zal verkrijgen. Op deze bladzij wordt veel informatie verstrekt over de kursus, die er op is gericht u te helpen méér uit uw kame ra te halen. Een speelse noot Tussen al het leerzame en praktische is er in het bij de kursus behorende werkboek met bijlagen ook een plaats in geruimd voor een geestig strip boek. Dat is getekend en ge schreven door de populaire striptekenaar Jan Kruis, zelf ook een enthousiast amateur fotograaf. Hij maakte een aan tal afleveringen van "Jan, Jans en de kinderen", dat speciaal gewijd is aan fotograferen. Sa men met een serie andere strips Landschapsfoto's maken Een van de onderwerpen, die in de Teleac-kursus ter sprake komen. Er wordt verteld hoe een goede beeldopbouw kan worden verkregen. En hoe je bijvoorbeeld met een filter zo'n mooie wolkenlucht duide lijk in beeld kunt brengen. i Niet alleen verte-foto's Met een telelens - denken veel mensen - kun je alleen maar een onderwerp dichterbij ha len. Dat is vooral bij natuur fotografie van belang. Maar dat is niet het enige pluspunt van zo 'n lens. Met een telelens is het ook mogelijk één be paald onderwerp alle aandacht te geven. Dat is hier gebeurd. Deze en vele andere handige we tenswaardigheden leert u in de ze kursus. I Ét' af,.- '"'f - over deze familie ontstond zo het stripboek "Fotograferen en filmen met Jan, Jans en de kinderenHet boek bevat ook een aantal door Jan Kruis geïllustreerde fototips. Sneeuwfoto's... mooi werk Sfeervolle plaatjes maken van een witte wereld: ook dat komt ter sprake in deze kursus. Let ten op een harmonische vlak verdeling, zorgen voor een sterk element op de voor grond, waardoor foto 's een goede dieptewerking krijgen... spelenderwijs wordt uw inzicht in het maken van geslaagde fo to's vergroot. In de donkere kamer! Twee lessen van de Teleac-kur sus zijn gewijd aan het werk in de donkere kamer. Eén les gaat over het vergroten in zwart/wit, een nog altijd door velen beoefende kreatieve hob by. In een aparte les wordt uit voerig ingegaan op het kleur- vergroten, dat de laatste jaren veel opgang heeft gemaakt ook door de vooruitgang op het terrein van werkbesparende materialen en hulpmiddelen. Op deze foto: een voorbeeld van een proefbelichting, waar bij een deel van de foto resp. Vier lessen over filmen Er is geen idealer mogelijkheid om filmles te geven dan via de beeldbuis. In de Teleac-kursus worden vier lessen van een half uur besteed aan het smalfil- men. De kamera, het licht, de film, de kleur en de "taal" van het filmen komen ter spra ke. Eén komplete 'les zal - om dat het zomerseizoen dan voor de deur staat - worden gewijd aan het maken van een vakan tiefilm. De derde les behandelt het filmen van mensen, dieren en dingen. In de laatste les van de kursus komen ter sprake: het maken van titels en trucs, de montage en de projektie. Op de foto's van 1 tot 4: een scène van de start van een va kantiefilm: vier shots die sa men een afgerond verhaaltje vertellen: 1: de koffer gaat dicht, 2: de familie vertrekt, 3: dóór gaan ze heen en 4: de aankomst bij het vakantiehuis. St^rte Kinderen fotograferen Kinderen zijn de meest- gefotografeerde modellen, die er bestaan. De vijfde Teleac-les heet: "het fotograferen van mensen en vele ouders en grootouders zullen straks dankbaar gebruik maken van de vele tips, die in deze les zul len worden gegeven ook voor het fotograferen van kinderen. Werken met de "groothoek" Het fotomateriaal, dat in deze televisie-kursus wordt gebruikt is bijzonder leerzaam. Zo wordt ook getoond en uitge legd wat je bijvoorbeeld kunt bereiken met een groothoek lens. Deze foto, die is geno men met zo 'n lens, is er een voorbeeld van. De foto is wel met een supergroothoeklens genomen, maar het effekt is wel verrassend. 5, 10, 20 en 40 se konden is be licht. Praktische informatie Het gaat in de Teleac-kursus niet alleen over foto's, maar ook over de kamera zelf, over licht en kleur, filmsoorten en handige hulpmiddelen. Ook de "techniek" van het fotografe ren komt ter sprake en wordt met duidelijke foto's in beeld gebracht. Zoals hier: één van de manieren, waarop de kame ra kan worden+gehanteerd om zo scherp mogelijke opnamen te kunnen maken. Televisie is een erg mooie ma nier om kennis over te bren gen. Er is ook één nadeel: het gaat allemaal wel vlug. Dat is geen probleem voor wie zich voor deze kursus het werkboek aanschaft, waarin in de op de televisie behandelde onderwer pen in tekst en beeld worden toegelicht. Het kursuspakket bestaat uit: die uitvoerige kur- susbegeleiding (het werkboek) en een zakboekje vol nuttige informatie, dat u in de prak tijk van het fotograferen en fil men goed van pas kan komen/ Aan het pakket is ook toege voegd een voor een deel aan de fotografie gewijd stripboek "Fotograferen en filmen met Jan, Jans en de kinderen". Een boekenlijst en andere in formatie is in het pakket te vinden evenals een voor de kleurendoka erg handig "kleurzwemen"-affiche. Dat komplete pakket is ver krijgbaar bij de fotohandel en kost 42,50. Het is ook te bestellen door overmaking van dit bedrag op postrekening 4 40 29 00 ten name van "Fo tograferen en filmen". Tijdige bestelling wordt - gezien de zeer grote belangstelling - drin gend aanbevolen. Voor wie de Teleac-kursus wil gaan volgen: de eerste les be gint op 16 februari 1981 en daarna wekelijks elke maan dag. Alleen in de Paasvakantie zal er (op maandag 20 april) geen les worden uitgezonden. De lessen worden steeds gege ven van 18.27 tot 18.57 uur op Nederland 2. Elke les zal ook op Nederland 2 worden her haald op woensdagavond van 23.00 tot 23.30 uur.

Soester Courant | 1981 | | pagina 13