Zichtbaarheid van fiets in donker is levensbelang Met Raad en Daad I Mijlpaal bij N.M.S. Goede verlichting kan veel onheil voorkomen 15 J Veilig rijden met de caravan w is »Tr;*root da< W&RKE£R x 15 Soester Courant van woensdag: 7 januari 1981 15 3e :St "!]- el- W. 50. rdt 381 81. en dat kunnen Nu de dagen erg kort zijn, is het voor alle gebruikers van de tiets n,Z,et 'Mn™* door 'dif ander^'verkeers' UitR"Vaardie" veiligheid van de^ietder bi het'verkeer Ie Verlichting moet goed in orde zijn Het belangrijkste punt hierbij is de zo genaamde aktieve verlichting, die zo wel voor als achter aan de fiets aan wezig moet zijn. De lamp vóór moet helder wit lich uitstralen en zo ge plaatst zijn dat tegenliggers er niet door kunnen worden verblind. Aan de achterzijde, op het wettelijk voorge schreven witte of geel reflecterende gedeelte van het achterspatbord, moet een van een rijkskeur voorzien achter licht aanwezig zijn. dat in het donker achterwaarts duidelijk zichtbaar voor het achteropkomende verkeer helder rood licht uitstraalt. Dit achterlicht moet bovendien een weerkaatsend glaasje hebben. Aan het functioneren van de fietsverlichting blijkt het in de praktijk nogal eens te ontbreken. Dat komt vaak doordat de fietser hier aan te weinig aandacht wordt besteed. De fietsverlichting moet voor elk avondlijk gebruik worden gecontro leerd om te zien of alles nog goed werkt. Lampjes die stuk zijn moeten meteen vervangen worden. Men moet er dus voor zorgen reservelampjes bij de hand te hebben. Het niet goed wer ken van de verlichting kan ook worden veroorzaakt door roestvorming, waar door geen contact meer ontstaat en de stroom wordt onderbroken. Dat kan verholpen worden door de roestplek- ken met een staalborsteltje of met schuurpapier weg te werken. Ook steeds de contactpunten controleren en zonodig verbeteren. Steeds als u in het donker op de fiets stapt, controleer dan eerst even of de verlichting zowel voor als achter het doet. Een kleine moeite en dan fietst u veiliger. Achterlicht wordt vaak vergeten Omdat de fietser slecht zicht heeft op de achterverlichting, weet hij vaak niet of het achterlichje wel brandt. Er bestaan achterlichtjes met aan de bovenzijde een rood plaatje, waardoor, je al fietsend kunt zien of het licht je wel brandt. Door Spanninga-Metaal in Joure worden sinds kort achter lichtjes in de handel gebracht, die op alle profielen spatborden passen en voorzien zijn van een kabelaansluiting met een buitencontact en/of massa- contect. Hierdoor is een góed, afzonderlijk functioneren van het achterlichtje flink verbeterd. Bovendien is het uit stralingsvermogen bijzonder hoog en is er ruimte voor het meenemen van een reservelampje. Reflecteren Sinds een jaar is ook het gebruik van een grote rode reflector aan de achterzijde van de fiets wettelijk voor geschreven. Toch zijn nog niet alle fietsen van dit veiligheidsattribuut voorzien. Bij recente steekproeven is gebleken dat tenminste 20% van de fietsen die in Nederland op de wég zijn nog geen achterreflector hebben. Het gaat dan meestal om de wat ou dere fietsen, want nieuwe fietsen zijn bij aankoop al geruime tijd van een reflector voorzien. Er is nogal wat verwarring geweest over deze re flector omdat bij de voorschriften met betrekking tot de juiste plaatsing van de reflector was uitgegaan van fietsen met spatborden en/of bagagedrager. Er zijn de laatste jaren echter steeds meer fietsen (racefietsen e.d.geko men die deze onderdelen missen. Voor schrift was dat de reflector moet wor den geplaatst in de ruimte tussen het spatbord en de bagagedrager. De mi nister heeft onlangs de knoop doorge hakt en te kennen gegeven dat de re flector binnenkort ook onder het za del mag worden aangebracht. Er hoeft dus geen misverstand meer te bestaan: iedere fiets moet 2ijn uitge rust met een vanwege de Rijksdienst voor het Wegverkeer van een type- goedkeunngsaanduiding voorziene grote rode reflector; ook fietsen die overdag worden gebruikt. Door de Handelsonderneming Kasteel in Waal wijk is zojuist een reflector op de markt gebracht, speciaal voor de spatborden- en bagagedragerloze fiets; een reflector die door middel van een verbindingsmoer op de centrale bout van de achter-velgrem wordt be vestigd. Een oplossing voor de race- en trimfietsen waarbij het reflector- plaatje bevestigd is aan een verende draagveer, waardoor stoten door weg- oneffenheden worden opgevangen en kans op afbreken wordt verminderd. Nog meer reflectiemateriaal Ook sinds ruim een jaar zijn reflec terende pedalen wettelijk verplicht. Al geruime tijd zijn de fietsen van deze pedalen voorzien. Niet wettelijk voor geschreven, maar wel te noemen zijn andere reflecterende hulpmiddelen om de fietser in het donker beter zicht baar te maken. Zo zijn er spaakre flectoren, die de fiets van opzij beter herkenbaar maken. Uit de ongevallen statistieken zou blijken dat fietsers juist vaak in de flank worden aange reden omdat ze bij wegkruisingen min der goed worden opgemerkt. Er zijn ook fietsbanden met lichtgevende stro ken op de zijkanten, zoals die, ingaan de 1982, in de Duitse Bondsrepubliek verplicht zijn gesteld, doch als alter natief mogen dan ook zij-reflectoren worden toegepast. Ook moet gewezen worden op reflecterende strips die op het frame kunnen worden aange bracht. De kleding van de fietser is evenzeer belangrijk. Fietsers kunnen in het donker beter geen donkere kle ding dragen, omdat zij dan vrijwel niet meer opvallen. Fietskleding en fietsregenkleding is tegenwoordig ook steeds vaker voorzien van lichtweer kaatsende stroken of versieringen. Sinds kort zijn er ook jeugdschoenen in de handel die van achteren voor zien zijn van reflecterend materiaal. Allemaal middelen die ervoor zorgen dat de fiets en de fietser beter wor den gezien. Een zaak van veiligheid dus, waar alle verkeersdeelnemers - fietsers en niet-fietsers- mee gebaat zijn. Wie stil wil staan bij de veilig heid van de fietser in het verkeer, moet gewezen worden op het in de serie Fietsothéek verschenen boekje Góed en veilig fietsen, dat door over making 'van f 7,90 op postgiroreke ning nr. 234567 kan worden aange vraagd bij de stichting: fiets! in Am sterdam. Ruim vijftig pagina's prak tische en nuttige voorlichting. Ook spe ciale adviezen erin voor ouders en op voeders. Ook aan verlichting etc. wordt in dit boekje veel aandacht be steed. Veilig kunnen en willen fietsen is een zaak van lijfsbehoud en dat vraagt in de donkere maanden extra aandacht voor de zichtbaarheid in het verkeer. ENGELS KONINGSHUIS Kunt u mij zeggen wie de opvolgers waren van koningin Elizabeth I van Engeland, ongeveer tot 1660? Antwoord - Wij begrijpen uw moeilijk heid, want met Elizabeth eindigden de Tudors en Jacobus VI van Schotland is dezelfde als Jacobus I van Engeland. Maar hier volgt dan het lijstje met de jaartallen Elizabeth I 1533 - 1603; Jacobus I (Stuart) 1603 - 1625; Karei 1 1625 - 1649 onthoofd Oliver Cromwell 1649 -1658 en Richard Cromwell 1658 - 1660); militaire dictatuur Karei II 1660 - 1685. VISLUCHT - Hoe krijg ik vislucht van mijn handen0 Antwoord: Door ze even in te wrijven met wat citroensap. NATTE KLERENKAST - Onze slaap- kamer is helemaal niet zo vochtig, maar in de linnenkast wordt het onder goed toch klam en ik vrees, dat ik daardoor af en toe last van spierpijnen heb. Hoe maken we die kast droger? Antwoord: Wij vermoeden, dat uw linnenkast tegen een buitenmuur aan staat. Dan trekt het vocht uit de stenen in het hout. Begin met 't naar voren halen van uw linnenkast, zodat er a 2 cm speling tussen komt waardoor de lucht kan circuleren. Ventileer de slaapkamer dagelijks. Zet uw elektri sche deken (b.v. met een tijdklokje) overdag enige uren aan als het dek is afgehaald of teruggeslagen, zodat ook eventueel transpiratievocht kan ver dampen en schakel die deken uit als u in bed stapt, want 's nachts hebt u geen extra warmte nodig. Ook een kurk droog bed is van belang als u spierpij nen krijgt door vochtige omgeving. Leg schoon ondergoed zonodig even op een radiator van de c.v. of hang het bij de haard voor u het aantrekt. ZILVERZWART - Als ik een zilveren hangerje draag, krijg ik zwarte vlek ken in mijn hals. Wat is daar tegen te doen? Ik wil het toch wel blijven gebruiken Antwoord: Er zijn veel mensen waar bij de huid zwart wordt bij het dragen van zilveren polshorloges en zilveren sieraden. Bij uw hangertje kunt u er wel iets tegen doen. U moet dan de onderzijde voorzien van een laag kleur loze nagellak. Dit laagje zorgt voor voldoende isolatie tussen het zilver en uw gevoelige huid. KNIPSELDIENSTEN - Ik zou graag knipsels uit dag- en weekbladen en diverse tijdschriften willen verzame len over een bepaald onderwerp, maar kan me natuurlijk niet op al die bladen abonneren. In leeszalen mag je niets uitknippen. Is er soms een adres voor? Antwoord: Wel vijf. Vraagt u maar eens prijsopgave bij Antal, Waals- dorperweg 122, 2597 JE Den Haag, tel. 070-280419; Buitenlust, postbus 83, 1110 AB Diemen, tel. 020-902419; Vaz Dias, postbus 491, 1000 AL Amsterdam, tel. 020-247276; Reportservice, Prof. v.d. Waalstr. 1, 2014 ED Haarlem, tel. 023-249061 en Shipping, Loosduinse- kade 322, 2571 CD Den Haag, tel. 070- 652613. TIN PEST - Een gladde theepot van een oud tinnen servies vertoont opeens korrelige plekken, waar het materiaal gewoon wegkruimelt. Wat is er mee gebeurd en hoe red ik die tinnen thee pot? AntwoordDie pot is blijkbaar aange tast door de tinpest, een vormeloze ver andering in de stof waar men vroeger geen raad mee wist. zodat heel wat tinnen voorwerpen door deze ziekte uiteenvielen. Nu weet men, dat deze amorfe modificatie" ontstaat doordat tin bij te lage temperatuur is bewaard. Als u slechts poeder aan de oppervlak te ziet, kunt u de pot borstelen met zeepsop, dan goed afspoelen en haar in een oplossing leggen van 109^ zoutzuur in lauw water. Na een uur of tien schuurt u de theepot met fijn staalwol af, tot ze helemaal blank is. Zet dan de pot enkele uren onder stromend lauw water in uw douche- of badcel. Daarna flink afdrogen en voortaan op een warme plek, bijvoorbeeld in de zitka mer, bewaren. VUILE ROBIJNEN Hoe reinig ik vuil geworden robijnen? Antwoord: Dat doet u het eenvoudigste met eau-de-cologne. Maar hebt u pure alcohol circa 90%in huis, dan legt u ze daar 2 minuten in. Met de föhn kunt u losse edelstenen of een heel snoer drogen. IN VALIDITEITS AFTREK Mijn vrouw krijgt sinds vorig jaar een uit kering wegens haar invaliditeit. Welk bedrag kan ik dan in mindering bren gen op de inkomstenbelasting? Antwoord: De omstandigheid of u of uw echtgenoot al dan niet een invali- diteitsaftrek voor de inkomstenbelas ting geniet, is niet van invloed op het recht op invaliditeitsaftrek voor de in komstenbelasting. Voor uw eigen recht op die aftrek is uitsluitend beslis send of u zelf invalide bent. De invalidi teit van uw echtgenote geeft u daarop helaasgeen recht. Dat klinkt niet erg logisch, maar het is de wet. WRATJES Mijn parkiet krijgt wrat jes bij de snavel. Wat kan ik er te gen doen? Hij is nu tien jaar oud. Antwoord: Dit is een ouderdomsver- schijnsel, te vergelijken met de grij ze haren van de mens. U kunt er maar beter niets tegen doen, want als u ze gaat insmeren met de bij tende stoffen, die uw buren u aanraad den, is dat beslist dodelijk. En andere huismiddeltjes die wel eens worden ge probeerd, zijn eveneens schadelijk om dat ze bij zo'n vogeltje snel in de neus kunnen komen. Gezien de leeftijd van dit diertje zal het wel van ouderdom gestorven zijn, vóór die wratjes zijn oogjes bereiken. MOS IN 't GRAS - Mijn gazon krijgt geregeld gedroogde mest en veel zon, maar het stikt van het mos. Hoe kom ik daar nu eens vanaf? Antwoord: Mos ontstaat juist bij een teveel aan zon en bijvoorbeeld te kort maaien en droogte. Geef in de loop van de winter een flinke kalkbemes- ting en kam in het voorjaar het dode mos met een scherpe hark uit. Stel uw maaimachine wat hoger af, 20dat u bij felle zon en droogte niet te kort maait, dan krijgt het mos minder kans. Per 100 m2 is 25 a 30 kg. kalk nodig en na een paar weken de ge bruikelijke gedroogde stalmest of com post. 's Zomers kunt u een paar keer 3 kg. kalkammonsalpeter per are toe dienen na het maaien. Wilt u het mos direct bestrijden, dan kan dat in de winter met ca.,t 2500 gram ijzersulfaat per are, maaV dan moet u na het uitharken van het dode mos in het voorjaar beslist de genoem de overbemesting geven om de groei van het gras te bevorderen. HAARUITVAL - Kennissen raden mij klitwortel aan tegen haaruitval. Is er soms nog een ander en beter middel? Antwoord: Er bestaan allerlei haarwa- tertjes, haargroeimiddelen en won derdoeners tegen haaruitval enz. Ze berusten op de kinderlijke gedachte, dat ons haar een soort gewas is, dat op de huid groeit en dat je zou kun nen bemesten en bespuiten. In werke lijkheid is 't haar een orgaan. Elke haar wordt van binnenuit gevoed en beslist niet door hetgeen u erop smeert of spuit. Zelfs het oraal (door de mondingenomen klitwortel wordt als medicijn aanbevolen, maar zal u geen zier helpen. V kunt er wel uw hoofd huid mee schoonhouden, want daar voor is klitwortel op brandewijn ver krijgbaar. Dat ontvet huid en haar zo als een gewone shampoo ook doet. Het beste middel tegen haaruitval is nog altijd: van de geboorte af het haar dagelijks flinks borstelen. Bij meisjes gebeurt dat langer dan bij de jongetjes en mede daardoor verliest u nu meer haren dan uw vrouw. Er is op uw leeftijd weinig meer aan te veranderen. DEOIT - In oude familiepapieren is sprake van deimt. Wat is dat? Antwoord: Het stuk grasland dat in een dag gemaaid kon worden. Een oude landmaat dus van 4997 m2 in Groningen tot 7180 m2 in Waterland. Het rijden met een caravan achter een auto kart heel wat problemen met zich meebrengen. Problemen, die helemaal niet passen in die vrije, blije vakantie sfeer of in dat weekendje weg. Problemen, die vaak liggen op het gebied van be lading, een niet juiste verhouding auto/caravan, harde zijwind, slechte hobbe lige wegen enz. Er is soms niet veel nodig om een fijne, onbezorgde vrije dag te laten omslaan in een probleemdag; om maar niet te speken van flinke pech of zelfs ongelukken. Als u nu instemmend knikt, is het juist voor van het grootste belang verder te lezen. Want die problemen zijn gelukkig niet onoplosbaar. Zoals voor zoveel zaken, zijn ook hiervoor oplos singen gevonden. De techniek staat voor niets en knappe koppen dokteren heel wat uit op het gebied van comfort en veiligheid. Load-a-juster Bekijken we bijvoorbeeld de Koni load- a-juster. Een schokdemper die spe ciaal ontwikkeld is voor de achterkant van een auto. Het speciale is. dat hij een progressief werkende hulpveer heeft, die bij een zwaardere druk steeds stugger wordt. Zoals u begrijpt, heeft dit tot gevolg dat de auto niet hinderlijk achterover hangt, dat hij prettiger en gemakkelijker te besturen is, dat de uitlaat niet bijna over de weg sleept, dat het doorslaan en bonken op een slechte weg tot de verleden tijd behoort en dat uw koplampen de me de-weggebruikers niet verblinden. De Koni load-a-justers zijn in de gara ge heel gemakkelijk te monteren, ter wijl het voor een handige doe-het-zel- ver een fluitje van een cent is. Door deze montage worden meteen de ori ginele schokdempers vervangen, die meestal niet op zwaar beladen auto's of een extra gewicht meebrengende LPG- installatie berekend zijn. Koni load-a- justers vangen in één keer dus ook die problemen op. Ze zijn te monteren op vele merken en typen auto's een stukje maatwerk tegen een verantwoorde prijs! Uniek bij de Koni load-a-juster is de nastelbaarheid en de rvs trekveer van 1,10 tot 1,70 m. lang, die om de pro gressieve hulpveer zit gemonteerd, ter voorkoming' van slijtage. Hierdoor wordt-een lange levensduur bereikt; niet voor niets bedraagt de garantie 2 jaar. ongeacht het aantal gereden kilo meters. Koni load-a-justers onder een auto betekenen veel meer dan het al leen maar monteren van een hulpveer. Zomaar een' hulpveer aanbrengen kan helemaal niet, want bij wijziging van de veren moeten de dempingskrachten worden aangepast, en dat gebeurt bij de Koni load-a-juster. Load-a-justers, al met al onmisbare onderdelen voor een onbezorgde, veilige reis met de caravan. Stabilisatoren Met de load-a-juster zijn alle proble men opgelost, behalve die van de sterke zijwind op de caravan. Maar ook hier is een oplossing voor;- een stabilisator! De Verweyen stabilisator monteert u aan de caravan en zodoende maakt u van uw combinatie één stabiele een heid. die nauwelijks gevoelig is voor zijwind en ook niet gaat slingeren bij oneffenheden in het wegdek. Die stabilisator vangt alle krachten op, die uw caravan van het rechte spoor kunnen brengen. Het hart van de stabilisator bestaat uit twee dubbel werkende Koni nastelbare schok dempers, speciaal voor de stabilisator ontworpen en in te stellen naar de mate van belasting, van 500 tot 2000 kg. aanhanggewic ht De vitale delen zijn van rvs, dus px-aktiseh geen onderhoud en een lange levensduur. Hij kan gemakkelijk over gezet worden van de ene op de andere caravan. Goedgekeurd door de Rijks dienst voor het Wegverkeer betekent deze stabilisator een verantwoorde aanschaf voor veiligheid en rijcomfort. W AAROM POTLOOD? - Ik verbaas me telkens over onze Nederlandse taal. Waarom heet een potlood geen schrijf stift. het is toch immers geen pot(je) met lood? Dan zou een vulpen potinkt moeten heten. Antwoord: We lichten juist deze voor beelden uit uw ellenlange brief, omdat er een duidelijker verklaring voor kan worden gegeven dan op tal van andere vragen over de herkomst van Neder landse woorden. Het woordje potlood bestond namelijk al lang, vóór die houten schrijfstiften werden gefabri ceerd. Het betekende gewoon: grafiet en dat betekent het nóg volgens de grote woordenboeken. Er is zelfs een werkwoord potloden, dat slaat op het poetsen (bijvoorbeeld van die ouder wetse zwarte potkacheltjes) met gra- fietpoeder. Het mineraal grafiet werd sinds zijn ontdekking in 1664 in Enge land in de pottenbakkerijen gebruikt. Men maakte er o.m. vuurvaste smelt kroezen van en daar zou die aandui ding ..pot" vandaan komen. Omdat grafiet destijds voor een soort lood is aangezien, sprak men van lood. Nu is er in de zeventiende eeuw bij gebrek aan beter met echte loden stiften gekrast. Maar met grafiet ging het beter en als men die soort lood in een houten koker deed. kon men heel aardig schrijven en tekenen. Toen kreeg de nieuwe uitvinding de naam ..potloodpen" (zeg maar dat men gra- fietpen bedoelde). De laatste letter greep is door de eeuwen heen verdwe nen zoals bij vulpenhouder de laatste lettergrepen in onbruik raakten en we hielden potlood over. Dit woord heeft dus eigenlijk niet de strekking van een houten pot vol lood. maar gewoon de oude betekenis van grafiet. Een pot met lood heet overigens loodpot en een pot met inkt: inktpot. RODI.Vs DENKER - Wat had Rodin voor bedoeling met zijn beeld ,,De denker"? Antwoord: Dat was. met een aantal andere, bestemd voor een bronzen deur. die moest komen in het Musée des Arts Décoratii's in Parijs. Rodin maakte hiervoor afzonderlijke voor studies. Hij wilde op de deur uitbeelden wat er in het museum voor décoratieve kunsten allemaal te zien was. Vandaar Le Penseur met het oog op de resulta ten van 't diepe nadenken, Le Baiser als uitbeelding van de menselijke lief de en b.v. Adam et Eve vanwege de menselijke scheppingsdrang. Rodin werkte hieraan tot zijn dood in 1917. Daarna werden de voorstudies als beelden tentoongesteld en werden ze talloze malen nagetekend, gefotogra feerd, geschilderd en nagehouwen in steen. De bronzen deur raakte in het vergeetboek en is nooit gerealiseerd. Eén dezer dagen behaalde de Neder landsche Middenstands -Spaarbank aan ingelegd spaartegoed een bedrag van 2 miljard. De N.M.S. werd in 1927 opge richt en in 1976 kon het le mil jard aan spaartegoed in de boeken van de Spaarbank worden bijgeschreven. In slechts 5 jaar tijd werd het tweede miljard bereikt. Een steeds groter aantal spaarders schenkt haar ver trouwen aan de N.M.S. en openen spaarbankboekjes. De N.M.S. belegt de haar toevertrouw de gelden in hypotheken, effecten en onderhandse leningen conform de richtlijnen van de Nederlandsche Bank N.V. De Nederlandsche Middenstands Spaarbank is de grootste dochterinstel ling van de N.M.B. De N.M.S. is één van de weinige spaar banken, welke landelijk werkzaam is. In de spaarbankwereld behoort, de N.M.S. tot één van de vijf grootste spaarbanken. De spaargelden worden aangetrokken via een net van zelf standige agenten. Deze agenten zijn goed ingevoerd in de financiële wereld. Hun werk berust op een vertrouwensbasis met de kliënt en ZU zijn veelal assurantie-tussenper sonen. makelaars en administrateurs. Voor alle moderne spaarvormen kan bij een N.M.S.-agentschap te- recnt, terwijl de agent tevens bemid- nuIli1oP0theken en financieringen. 7>e N M S. verwacht ook in de toekomst naar doelstelling van het bevorderen van de spaarzin met succes te kunnen blijven vervullen. (Van een medewerker) „Verlichting: moet worden gevoerd bij nacht. Dat is van een half uur. nd zonsondergang tot een half uur vóór zonsopgang. Soms ook overdag", (art. 61 RVV). Het voeren van goed licht is een plicht in het belang van de ver keersveiligheid, maar ook te veel licht kan schaden. Daarom wordt er nadrukkelijk gewaarschuwd te gen verblindende verlichting. Het voeren van groot of verblindend licht is dan ook slechts in één ge val verplicht, namelijk wanneer voor motorvoertuigen in verband met hun snelheid het gezichtsveld anders niet groot genoeg is om vei lig te kunnen rijden. Dat ontheft hen natuurlijk niet van de ver plichting om bij tegemoetkomend verkeer te dimmen en veiligheids halve langzamer te gaan rijden. Hoewel motorvoertuigen in het algemeen de keus hebben tussen groot licht en dimlicht, mogen zij geen groot of verblindend licht voe ren: binnen de bebouwde kom, wan neer daar voldoende openbare straatverlichting is; «buiten de bebouwde kom, wan- neer aaneengesloten verlichting het mogelijk maakt de weg over voldoende afstand te overzien; I bij he'u tegenkomen van andere bestuurders (ook fietsers), van een colonne voetgangers of van een terzijde van de weg nade rende trein of boot; I bij verblinding via de achterruit bij het op korte afstand volgen van een ander voertuig; ook bij dichte mist of sneeuwval die het zicht ernstig belemmert, mag bij nacht geen groot licht worden gevoerd. Bij dichte mist of sneeuwval die het zicht ernstig belemmert bij „dag" en bij „schemering", moet naar verkiezing groot licht of dim licht worden gevoerd. De praktijk leert dat dimlicht de voorkeur ge niet. Dimlicht b(J dag: Het gaat niet alleen om te zien, maar ook om gezien te worden. Daarom is bepaald dat gedurende de schemering en ook bij dag wanneer (door omstandigheden van atmosferische aard) het daglicht onvoldoende is om het eigen mo torvoertuig door anderen te doen opmerken, dimlicht moet worden gevoerd. Onder omstandigheden van at mosferische aard wordt verstaan donker weer door zware bewolking, zware regenval en uiteraard ook sneeuw en mist. Onder „dichte" mist wordt verstaan mist waarbij een zicht van minder dan 200 me ter mogelijk is. Eveneens moet wanneer het daglicht onvoldoende is om het ei gen voertuig door anderen te doen opmerken, verlichting worden ge voerd bij ..stilstaan" (parkeren) op vluchtstroken, parkeerstroken of parkeerhavens van au- to(snel)wegen en op elke rijbaan. De verlichting moet' dan bestaan uit parkeerlichten en achterlichten. Tijdens de rit mogen nooit alleen stadslichten worden gevoerd, ook niet binnen de bebouwde kom. Het voeren van stadslichten is alleen maar toegestaan bij stilstaan. Bij uitzondering mogen slechts stoom- en motorwalsen en traktoren stadslichten voeren. Geen verlichting- Geen verlichting behoeven te voeren: stilstaande motorvoertuigen op twee wielen; stilstaande bromfietsen, fietsen en invalidenvoertuigen; Het ia van essentieel belang goede verlichting te voeren Het voertuig mag nooit meer dan 30 meter van een nachtbrander zijn. Gevolg-en invalidenvoertuigen waarmee op een voetpad of trottoir wordt gereden of alleen maar de weg wordt overgestoken. Bespannen en onbespannen wa gens. fietsen en bromfietsen, als mede invalidenvoertuigen, moeten evenals motorvoertuigen bij nacht en schemering, alsmede bij dag bij dichte mist of sneeuwval die het zicht ernstig belemmeren, de voor geschreven verlichting voeren. Zij mogen nooit verblindend licht voe ren. Hun koplamp moet altijd voorwaarts naar beneden gericht zijn. Binnen de bebouwde kon be hoeft geen enkel voertuig dat stil staat verlichting te voeren al9 het voertuig ..goed" verlicht wordt door de openbare straatverlichting. Men staat in het algemeen te weinig stil bij de gevolgen die zelfs een geringe overtreding of een og enschijnlijk klein defect kunnen hebben. Dit geldt zeker ook ten aanzien van de verlichting. Onder schat ook vooral niet de enorme veiligheid van een rijwielachter- licht. Zorg daarom altijd voor een goede en juiste verlichting. Dat kan veel onheil voorkomen. Zorg ook voor reserve-lampje9. Vanaf 1 november 1979 moeten fietsen en bromfietsen zijn voorzien van een afzonderlijke rode reflec tor. Fietsen moeten bovendien voorzien zijn van trappers met oranje of gele reflectoren. Contro leer regelmatig uw verlichting en de verlichting van fiets en brom fiets van uw kinderen. IMMI

Soester Courant | 1981 | | pagina 15