Meer mannen kiezen voor scheerzeep en -schuim „Werk maken van je toekomst" verfrissende beroepengids Met Raad en Daad Zet die beestenboel op de plaat! iVMWMéi 17 Soester Courant van woensdag 1 janiiari 1981 17 TOULETTF, l r j\ALD£LIS niet aan de slag, weinig soelaas biedt en de situatie alleen maar verergert. Verfrissend aan deze nieuwe uitgave, geïllustreerd met tekeningen van Pe ter van Straaten, is dat alles in voor jongeren begrijpelijke taal is geschre ven. De pocket is dan ook gemakkelijk te lezen, als een beschrijving van de hedendaagse arbeidsmarkt. Duidelijk is aangegeven of de opleidingsin stituten kampen met plaatsgebrek, welke vooropleiding nodig is voor een bepaald beroep en wat de voor- en nadelen zijn van dat bepaalde beroep. Ook in een ander opzicht kan de gids .nieuw" worden genoemd. Alle beroe pen zijn in de mannelijke vorm be schreven, in tegenstelling tot de oude gidsen, waarin traditioneel vrouwe lijke beroepen als verpleegster, kleu terleidster en typiste in de vrouwelijke vorm worden aangeduid. De samen stellers (Els Kalkman, Karin Hooy- mans en Dick Schaap) menen dat de leesbaarheid van de pocket eronder zou lijden als zij consequent de manne lijke en vrouwelijke vorm bij de beroe pen hadden vermeld. ,,Werk maken van je toekomst" is evenals een nieuwe herziene druk van de Randstadpocket ,,Werk maken van tijdelijk werk" voor 2,95 te verkrijgen bij alle Randstadvestigingen. De poc kets kunnen ook worden besteld bij Randstad, Postbus 12600, 1100 AP Am sterdam. ,,Werk maken van tijdelijk werk" is een heldere wegwijzer in het doolhof van de sociale wetgeving in Nederland. SCHULD BEKENNEN - Kan ik eigen kinderen een schuldbekentenis laten schrijven als ze geld van mij lenen of moeten we naar de notaris? Antwoord: Een onderhandse schuldbe kentenis is reeds een officieel stuk, mits het aan de minimum voorwaar den voldoet. Dat zijn: volledige ver melding van familienaam met de voor namen en woonplaats van beide betrok kenen dus zowel schuldeiser als schul denaar), het bedrag niet alleen in cijfers maar ook voluit geschreven, de termijnen waarin de omschreven ge deelten, en de uiterste datum waarop het genoemde bedrag moet zijn te rugbetaald, het percentage rente per jaar indien de lening niet renteloos verstrekt werd, de plaats en datum waarop het bedrag is ontvangen en dat alles bekrachtigd door de handteke ning van degene die het geld leent. Het kan een gewone brief zijn waarin het kind bevestigt dit bedrag te hebben ontvangen, mits die genoemde gege vens er maar in voorkomen. Een akte of ander notariëel stuk is niet nodig, tenzij er onroerende goederen als on derpand bij betrokken zijn. Met het oog Voor jongeren is het in deze tijd van grote werkloosheid zeer moeilijk om een beroep te kiezen. De helft van de werklozen is jonger dan 25 jaar. Vraag en aanbod op de arbeidsmarkt wisselen voortdurend van richting. Kiezen van een beroep dat leuk of interessant lijkt te zijn is niet meer genoeg. Jongeren moeten nagaan of een beroep toekomst heeft, of zij voldoende vooropleiding hebben genoten voor het volgen van een beroepsopleiding en of er wel plaats is op de gekozen beroepsopleiding. De bestaande beroepengids bieden weinig houvast bij het doelbewust kiezen en het afwegen van voor en tegen van een bepaald beroep. Steeds meer Nederlandse mannen laten het elektrisch scheerapparaat voor wat het is. Ze schakelen over op het aloude „natscheren". Dat blijkt een verrassende herontdekking, die het vooroordeel als zou natscheren veel tijd kosten, in ëén klap wegvaagt. Want de technologie heeft ook op dit gebied grote vorderingen gemaakt. Neem nou het apparaat met meedraaiende kop om de goede scheerhoek te pakken, de tandemmesjes, scheerschuim uit een spuitbus of juist een prima in de hand liggende scheerkwast. Bovendien blijkt niet alleen uit per soonlijke ervaringen, dat natscheren een beter resultaat geeft. Ook uit een objektief onderzoek van de Consumen tenbond bleek, dat het scheermesje minder huidirritatie geeft en gladder scheert dan welk ander apparaat. Een faktor, die de vrouw eveneens aan spreekt... Even een paar cijfers ter illustratie: in 1976 werd er in ons land voor 13 miljoen gulden aan scheerzeep en - schuim verkocht. Terwijl in 1980 maar liefst 20,4 miljoen consumentenguldens aan deze produkten worden besteed. Kort om. de trend voor dejaren '80 wijst onmiskenbaar naar een groei van het aantal natscheerders. Scheren: ouder dan de weg naar Rome Overigens is het wèl of niet scheren en de manier waarop dat gebeurde al sinds jaar en dag aan verandering onderhevig. Veranderingen die zowel van praktische als modieuze aard wa ren. Scheren is zo oud als de weg naar Rome. Ouder zelfs. Want al op prehis torische tekeningen waren mannen zonder baard afgebeeld. Ze moeten zich met scherpe dierentanden of schelpen hebben geschoren. Zonder after shave, zeep en mes bepaald geen klusje voor elke dag. Want de gezichts huid had na iedei-e scheerbeurt veel tijd nodig om te genezen. Toch had de man uit de prehistorie het ervoor over. Een baard associeerde men kennelijk met ouderdom of de dood. Of wellicht zat de gezichtsbeharing menige man gewoon in de weg bij het etën en drinken. Een sprong in de tijd naar 5000 jaar v. Chr. brengt ons bij de Egyptenaren, die zich om zeer praktische redenen glad schoren. Een eventuele vijand had op die manier geen kans om de baard als houvast te grijpen en de Egyptenaar letterlijk een kopje kleiner te maken. Geen wonder, dat zij hun scheergerei perfectioneerden: van steen naar koper, brons en in een later stadium, zelfs van ijzer. De modellen varieerden van sikkel- totbijlvormigof rond en zelfs voorzien van een handvat. Mode Niets veranderlijker dan mode en de betekenis, die men aan uiterlijkheden toekent. Zo beschouwden - vier eeuwen voor Christus - de Grieken en Romei nen de baard aanvankelijk als teken van wijsheid. Tot Alexander de Grote plotseling zijn baard liet afscheren. Naar zijn eigen zeggen uit dezelfde krijgskundige overwegingen als de Egyptenaren. Maar boze tongen be weerden, dat hij. zo zijn fraaie profiel beter kon laten uitkomen. Niettemin volgde men allerwegen zijn voorbeeld. Zowel in de Griekse als in de Romeinse beschaving. De eerste barbier was dan ook een Romein, Scipio Africanus ge naamd, die tevens veldheer was. Zo rond 200 jaar v. Chr. werd hij door Plinius de Oudere in de geschiedkun dige annalen opgetekend. De barbier werd een populaire figuur in het oude Rome. Er waren zelfs Romeinse offi cieren, die hun eigen barbier meena men op veldtocht. Het modebeeld was toen ook al grillig. Dat bewees Keizer Hadrianus, die zijn baard weer liet groeien om de littekens - opgedaan in de strijd - te bedekken. De baard beleefde prompt een „come - back". Na de val van Rome lieten de Vandalen, de Gothen en al dergelijke wilde stammen de baard trouwens ook weer vrijelijk groeien. De barbaarse culturen namen bezit van West-Euro pa. Kruisvaarders De Kruisvaarders zorgden voor een keerpunt in de historie van het sche ren. Hun opmars om het Heilige Land te bevrijden was namelijk reden voor de metaalbewerkers om de kwaliteit van het ijzer te verhogen. Zowel voor de zwaarden als voor het scheermes. Men kon het mes scherper maken dan ooit tevoren, waardoor het scheren comfortabeler werd en zodoende gro tere populariteit verkreeg. Op die ma nier werd de baardloze jonkman en aanbidder de ideaalfiguur in menige Middeleeuwse ballade. In de daaropvolgende eeuwen wisselde het beeld nogal eens. Meestal gaven de Engelse en Franse koningen aan wat ,,bon ton" was op het gebied van snorren en baarden. Tot de komst van de pruiken de baard weer uitbande. Het scheermes kwam er duchtig aan te pas. Evenals de inmiddels steeds meer gespecialiseerde zepen en zelfs een „vinaigre de toilette". Oftewel een zeventiende-eeuwse after shave om de zuurgraad van de huid weer op peil te brengen. Toch gingen de mannen hooguit twee keer per week naar de barbier. Want men vond het altijd nog een waagstuk. Er vloeide immers wel eens bloed. Vandaar het Russische spreekwoord uit die tijd: ,,Het is ge makkelijker elk jaar een kind te baren dan je elke dag te scheren". Het alternatief voor het barbiersbezoek was natuurlijk, je zelf te scheren. Degenen, die deze kunst meerster wa- reh, zoals de Amerikaanse staatsman Benjamin Franklin, beschouwden dat dan ook als een zegen. Amerika In Amerika zorgde de burgeroorlog, die vorige eeuw in de jaren '60 woedde, voor een terugkeer van gezichtsbeha ring in alle soorten en maten. De soldaten voelden er niets voor om zich in de strijd ook nog eens te gaan scheren. Zelden was er aan het eind van een oorlog zo'n variatie in snorren, baarden en tochtlatten" te zien, ze meldden de waarnemers. Tegen alle verwachtingen in was deze mode niet van lange duur. Alleen de ouderen behielden hun martiale baarden. De voorloper van de moderne aftershave kun je ruwweg in drie groepen onder brengen". Marktonderzoek heeft uit gewezen, dat een groep van zo'n 55% zich uitsluitend elektrisch scheert. Een tweede - groeiende - groep scheert zich alléén met het scheermes en -zeep. Terwijl er een grote „grijze" groep is, die zowel nat- als droogscheert. Man nen die een zware baardgroei hebben, zullen zich wellicht 's morgens elek trisch scheren en 's avonds nog een keer met de „scheerkrabber". Verder zijn er de mannen, die zich in het weekend natscheren en het door de week met het elektrisch apparaat doen. Of die zich 's morgens in de auto met het batterij-apparaat behelpen, als ze tóch in de file moeten staan. Keerpunt De mens houdt graag vast aan een maal gevormde gewoontes. Zo ook aan de manier van scheren. Toch ligt er bij de man een belangrijk keerpunt. De meeste jongens van zo'n jaar of 16, 17 beginnen namelijk met een elektrisch apparaat. Maar na een tiental jaren blijken ze toch in een kritische periode te zijn aangeland. Er zijn een aantal motieven, die op dat moment een rol gaan spelen. Vaak ligt zo rond het 25ste levensjaar de start van een maat schappelijke carrière of een huwelijk. Hij beslist meestal dan om zijn baard juist wèl of niet meer te laten groeien. Bovendien is'een groot aantal mannen na al die jaren een beetje „uitgekeken" op hun droogscheerapparaat. Ze zijn bijvoorbeeld niet geheel tevreden over het resultaat of ze storen zich aan het lawaai. Bij de jongere generatie spelen ook energiebewustzijn en nostalgie enigs zins een rol. Allemaal faktoren die hen kunnen motiveren tot het proberen van scheermes en -schuim. Even wennen Dat is even wennen. Niet alleen voor jezelf, maar ook je huid moet zich aanpassen. Hoewel je daar na een dag of tien helemaal doorheen bent. Metals resultaat een frissere, gladdere huid. Terwijl tevens het vooroordeel van de tijdsduur is verdwenen. De Consumen tenbond heeft ook dat onderzocht: „Met droogscheerapparaten duurt een grondige scheerbeurt vier tot vijf mi nuten. Een ervaren natscheerder die zich éénmaal inzeept, zal er niet langer over doen". Het is belangrijk, te weten hoe je een optimaal resultaat krijgt. Om te be ginnen het gezicht grondig wassen met zeep en warm water. De baardharen worden daardoor zachter en dus beter scheerbaar. Daarna komt het inzepen aan de orde. De jongere mannen blij ken het meest de voorkeur te geven aan de bus met scheerschuim. Daarbij heb je geen kwast nodig. Maar velen zweren bij hun scheerzeep of scheer- crème. Dan komt de scheerkwast er aan te pas. Die overigens alleen in goed conditie blijft, als je hem steeds onder steboven ophangt. Dan verder een paar tips om het natscheren zo com fortabel mogelijk te maken. Oefen niet teveel druk uit en trek de huid van de te scheren plaatsen strak. Scheer niet tegen de baardgroei in, vóórdat je tenminste éénmaal met de baardgroei hebt meegeschoren. Spoel tijdens het scheren het apparaat regel matig af om de opgehoopte zeep te verwijderen. Attributen Scheergerei, mesjes, zeep en schuim, het zijn allemaal belangrijke attribu- Deze dikke boekwerken zijn eigenlijk alleen bruikbaar wanneer een jongere weet wat hij of zij wil worden en wil opzoeken welke vooropleiding nodig is, hoe lang de beroepsopleiding duurt en waar die opleiding te volgen is. Maar uit onderzoekingen is juist gebleken, dat jongeren vaak onbewust een be roep kiezen. Er wordt gekozen voor een beroep omdat vader of moeder het uitoefent, omdat in de omgeving toe vallig vraag naar het beroep is of omdat het „wel leuk" lijkt. Juist beroepen waar weinig vraag naar is, zijn vaak zeer in trek. Het beroep van receptioniste/telefoniste is bij vrouwelijke schoolverlaters zeer ge liefd, maar de banen daarin zijn dun gezaaid. Voorlichting noodzakelijk De voortdurend veranderende arbeids markt en het uitgebreide net van scholen en opleidingsinstituten vormen bij het kiezen van een beroep ondoor- zichtelijke grootheden voor jongeren. Zij wensen antwoorden op vragen als: „Kom ik wel aan de slag als ik die lange opleiding heb gevolgd? Kan ik niet beter meteen de praktijk in gaan? Zijn er andere takken van bedrijvig heid waar ik nog nooit aan heb gedacht en waar voor mij misschien interes sant werk te doen is?" Goede voorlichting over de arbeids markt is daarom noodzakelijk voor jonge mensen. De jeugdwerkloosheid is een serieus probleem. „Wat kan ik, wat wil ik en wat is er voor mij op de arbeidsmarkt te koop?" zijn vragen waar jongeren zich thans meer dan ooit al heel vroeg over moeten buigen. Schoolopleiding en vakken pakket bepalen in hoge mate de toe komstmogelijkheden. Randstad Uitzendbureau heeft met de nieuwe uitgave „Werk maken van je toekomst" een boekje op de markt gebracht, dat speciaal is geschreven voor jongeren die zich willen oriënte ren op de arbeidsmarkt. De opzet van de traditionele beroepengids met een opsomming van alle mogelijke beroe pen is hier bewust verlaten. Gekozen is voor een heldere uiteenzetting van alle sektoren van de arbeidsmarkt: wie werken waar, wat wordt er gemaakt en wat. zijn de toekomstmogelijkheden voor jonge mensen in die sektoren. FLES MET ZIEL - Waarom is de bodem van bepaalde wijnflessen zo ver naar binnen gebogen? Antwoord: Volgens de wijnproducen ten is dat nodig om het bezinksel van de wijn beter vast te houden als de glazen worden vol geschonken. Volgens de flessenfabrieken is het gewenst, omdat de flessen dan beter tegen een stootje kunnen. En volgens de grootgebruikers van goede wijnen gebeurt het om de inhoud per fles te verkleinen, zodat je méér flessen wijn moet kopen... EDELSTENEN Ik zou wel eens willen weten waar robijnen en saffieren pre cies vandaan komen. Terwijl de jongeren, bij wijze van protesthouding, er juist „clean sha- ven" wilden bijlopen. Toch was dat nog steeds niet gemakkelijk. Want in al die eeuwen was er niet eens zó veel veranderd in scheermes en - methoden. Hoewel men met name in de vorige eeuw verwoede pogingen deed om het ei van Columbus te vinden op het gebied van scheergerei. Een enigs zins redelijk resultaat waren de „vei ligheidsapparaten" van de merken „Fox" en „Star". Toch duurde het nog tot 1895 vóór King C. Gillette zijn befaamde veiligheidsscheermes uit vond. Het werd gepatenteerd op 15 november 1904. Innovaties Sindsdien hebben velerlei innovaties het natscheren steeds comfortabeler gemaakt. Voortdurend verbeterde men de kwaliteit van de mesjes, waar door ze langer meegingen. Een tiental jaren geleden werd, naast het traditionele tweezijdige scheer mesje. het tandemsysteem geïntro duceerd. Een techniek, die overigens kort geleden prompt door de fabrikan ten van droogscheerapparaten werd overgenomen. Nu al heeft dat tandem mesje meer dan de helft van de markt veroverd. In 1975 kwam vervolgens het wegwerpapparaat op de markt. De be langstelling hiervoor bleef echter be perkt tot een marktaandeel van 8%, omdat de meeste mannen het te licht in gewicht vonden om er zich prettig mee te kunnen scheren. In 1978 gaf de meerdraaiende scheerkop het natsche ren een fikse groei in populariteit. Een techniek, die overigens prompt door de fabrikanten van droogscheerappa raten werd overgenomen. Groepen Hoewel er ondanks al dit comfort natuurlijk een groep mannen blijft, die zich helemaal nooit scheert. Dat blijkt 5% van de Nederlandse mannen te zijn. Van de heren der schepping draagt voorts 10% een baard. De overige 85% Sc hoersalon in de 19e eeuw. ten bij het natscheren. Van al deze produkten wordt tegenwoordig meer dan 50% via de levensmiddelenhandel verkocht. Logisch eigenlijk, voor deze gebruiksartikelen van alledag. De wat duurdere produkten, zoals scheerkwasten en de luxere soorten scheerzeep of -crème, koopt men met name in de drogisterij en parfumerie. In die sector speelt het kado-element een hartig woordje mee. Zo is niet alleen een fijne scheerzeep een prima geschenkidee, maar ook van een nieu we scheerkwast zal menig man verrast opkijken. Want hoeveel mannen hou den niet, uit gewoonte, te lang hun oude kwast in ere... Beroepen waar in de verschillende sektoren nog vraag naar is worden beschreven, en er wordt een aanwij zing gegeven waar in de toekomst nog werk te vinden is. Het spreekt vanzelf dat zo'n uitgave elke jaar zal moeten worden bijgesteld, omdat de arbeids markt zo ontzettend snel verandert. Zo was er begin 1980 nog een enorm tekort aan mensen in de bouw en dreigt thans in die bedrijfstak grote werkloosheid. Niet optimistisch „Werk maken van je toekomst" is geenszins een optimistisch boekje, dat alle problemen van de jeugdwerkloos heid over het hoofd ziet en vrolijk aanwijst waar je makkelijk aan de slag komt. Het boekje is beslist niet ge schreven in de trant van: als je maar een gespecialiseerd computerdes kundige wordt is er voor jou gen vuiltje aan de lucht. op onvoorziene gebeurtenissen mag u niet nalaten zo'n schuldbekentenis te laten schrijven vóór u iemand geld geeft. Ook is het van belang, dat bij terugbetaling in termijnen telkens een kwijting wordt verleend voor het ontvangen gedeelte. DOORTASTENDE WORTELS Bij kennissen had een sierheester met zijn wortelgestel een rioolbuis doorboord, hetgeen veel narigheid gaf. In mijn tuin loopt ook een aantal buizen. Hoe voorkom ik zo'n drama? Antwoord: Het wortelzuur. dat planten afscheiden, kan wel gaatjes bijten in steen, zodat planten op rotsen kunnen groeien. Maar er zijn voldoende andere materialen waar dat zuur geen vat op heeft, zoals roestvrij staal en alumi nium. Nu is een-stalen afscherming te duur. maar u kunt bij een offsetdruk kerij wel voor een krats wat gebruikte aluminium drukplaten kopen. Die wik kelt u om de geglazuurde aarden buizen op de plaatsen waar u veel wortelgroei verwacht en dan kunnen deze wortels weinig schade veroor zaken. Aluminium roest niet weg. HONING BEWAREN - We vonden achter in de kelder nog potten honing die door de jaren heen gestold is. Vermoedelijk is die zo'n zes jaar oud. Zou ze nog eetbaar zijn? .AntwoordHoning bederft niet zo snel. Volgens de archeologen die de graf tomben van de Egyptische farao's openden, was de honing in deze berg ruimten nog altijd eetbaar. Een beestenboel is volgens het woordenboek - een smerige troep. Die beesten boel bedoelen we niet als we u de raad geven er foto's of een film van te maken. Veel mensen hebben vandaag de dag een hond of kat, een cavia of een ander huisdier. Ons advies is: Zet die beestenboel eens op de foto of maak er een filmpje van. Eén op de vier Dieren spelen een steeds grotere rol in het leven van een mens. Dat blijkt o.a. uit de resultaten van een onder zoek, waarin werd gevraagd van welke onderwerpen men foto's maakt. Zo'n jaar of zes geleden noemde één op de zeven mensen daarbij het onderwerp „dieren". In de laatste enquête bleek, dat nu al één op de vier mensen re gelmatig foto's van dieren maakt. Ideale modellen De oorzaak van die groeiende popula riteit van het dier is niet moeilijk te vindenDieren vormen voor veel men sen het enige contact met de echte natuur. Dat ze steeds vaker worden ge fotografeerd danken de dieren aan hun aangeboren talent om als fotomodel te fungeren. Mensen met een huisdier hebben eigenlijk altijd een fotomotief bij de hand. De levensloop Een dier heeft een eigen leven. Vaak komt het als een aandoenlijk klein beestje ons huis binnen: het groeit tussen ons op, wordt volwassen en ou der. 't Is leuk om zo'n levensloop met de camera vast te leggen. Wie oude foto's of films bekijkt, waarop het grote dier van nu nog als een mini staat afgebeeld, zal blij zijn dat toen de camera actief is geweest.. Een dag uit een hondeleven 't Lijkt misschien een gek idee. maar waarom zou u het dagelijkse leven van uw huisdier ook niet eens in beeld brengen? Bijvoorbeeld van die enthou siaste hondenbegroeting 's morgens van „hoi, ben je d'r weer!" via de morgenwandeling en het waak zame blaf werk naar een vreemde, tot die kwijlende bek in close-up voor het eten en de schranspartij zelf. waarna een opname van dat tevreden slapen de beest het verslag van een dag uit het hondeleven afsluit. Een mooie serie voor uw album met dierenfoto's. Op ooghoogte Wie dieren wil fotograferen of filmen doet er goed aap om „dier tussen de dieren" te worden. Dat wil zeggen: Laat de camera zakken tot de oog hoogte van uw poes of schildpad, hond of goudvis. Dan komt het dier het bes te uit. want op foto's vanuit de lucht genomen, zijn ze meestal niet erg foto geniek. In scène zetten Natuurlijk kunnen spontaan genomen foto's van huisdieren erg geslaagd zijn. Maar probeer ook eens iets in scène te zetten door de dieren te activeren. Een bolletje wol aan een draad is voor een jonge poes een prachtige prooi om te bespringen - een bal of een stok bezorgt een hond veel spelplezier, dat u met de camera treffend in beeld kunt brengen. Kinderen en dieren Die twee samen vormen het meest ide ale fotomotief, dat u zich kunt denken. Neem er de tijd voor zo'n jeugdvriend schap uitvoerig vast te leggen. Werk daarbij beeldvullend, zodat kind en dier fors in het beeld staan. Zorg voor een rustige achtergrond, zo moge lijk contrasterend met de „hoofdper sonen". En maak van een bepaald tafereel enkele opnamen, want de eers te foto is niet altijd de beste. Op safari Veel mensen hebben ontdekt, dat een huisdier henzelf én hun camera actief houdt. Het heeft misschien iets te ma ken met het jachtinstinkt. dat we heb ben meegekregen uit oude tijden. Die ren zorgen steeds voor verrassingen en het blijft een boeiende sport om de ze vast te leggen in een „foto-safari in eigen huis". Op zo'n manier, dat we er zelf ook plezier aan beleven. Antwoord: Zoals u weet bestaat onze aardkorst uit allerlei uiteenlopende stoffen. Hier en daar komt aluminium voor en een verbinding van aluminium met zuurstof vormde AL2 O3 ofwel alu- miniumchloride. Toen dat plaatselijk zeer sterk werd verhit werd héél lang geleden korund gevormd, een gesteen te dat bijna zo hard is als diamant met een smeltpunt van 2050 graden C. Er komt in de natuur kleurloze korund voor, maar ook gekleurde, door gerin ge hoeveelheden van andere metaal oxiden. De blauwe variëteit noemt men nu saffier en de rode kreeg de naam robijn. De kleurloze, gele, groenachti ge en violette korunden hebben minder waarde. De korund wordt veel gevon den in Australië, Burma, Ceylön, In dia. Montana, Tanzanie en Thailand. In ieder gezin, waar huisdieren zijn, zorgen ze voor veel gezelligheid. En voor leuke foto- en filmmotieven, want dieren zjjn altijd bijzonder boeiende modellen, waarvan verrassende plaatjes zijn te maken. In de tu intiger jaren - begon men zich zelf te scheren met het veiligheidsmesje. After shave Bij de scheerartikelen is after shave favoriet, als het om een kado-idee gaat. Maar liefst 55% van de omzet wordt met dat doel gekocht. Vaak door de vrouw. Want zij zal wel graag willen beslissen welke geur zij het lekkerst vindt voor man of vriend. After shave vormt de afsluiting van zowel nat- als droogscheren. Het ver frist de huid en brengt haar weer in goede conditie. Dat after shave in de fiks groeiende geurenmarkt van de afgelopen jaren geen uitzondering maakt, bewijzen de cijfers: Maar liefst 60% van de Nederlandse mannen ge bruikt after shave. In 1976 ging er voor 40,8 miljoen gulden aan deze geurige produkten over de toonbank. Terwijl er in 1980 zo'n 54 miljoen consumenten guldens aan worden besteed. Hoewel, dat is nog maar een tientje per vol wassen man. Toch wordt het gebruik van after shave steeds meer gemeengoed en dat geldt ook voor scheerzeep en -schuim, kwas ten en scheermesjes. Omdat het de man zelf zo'n fris gevoel geeft. Deze „selectieve beroepengids" wijst duidelijk op de vele valkuilen en strui kelblokken, die iedereen op zijn of haar weg naar de arbeidsmarkt zal tegen komen. Ruimschoots wordt aandacht besteed aan de gevolgen van automatisering en de komst van de chip voor de werkge legenheid van jongeren met een lage schoolopleiding. Anderzijds wil de gids een alternatief bieden en erop wijzen dat het bij de pakken neerzitten van veel jóngeren, cje mentaliteit van: ik leer maar niet meer.wantikkom toch

Soester Courant | 1981 | | pagina 17