WAARDERHOOGT fesm 15 '30 12 "T6 "31 13 17 14 18 15 50 jaar geleden in Soest Laatste uieeft uan den Groote lliiverliooD flm^ierdamscii fnodeiiuis meuwerhoeii Utrechts Landschap brengt het mooie van dorp en streek bij de mensen thuis. KLEUREN FOTO'S! JAN FEBR Nieuwe opzet voor 1981 SIERADEN ALS OCCASIONS Aaron Sassoon voor DOE-HET-ZELVERS Komt eens zien Gehannes... VAN OOSTEN FOTOGRAFIE Bloemen in de wintertuin (deel I) U Jaarbeurshallen - Utrecht 54% Gecontroleerde vrachtauto's in orde Aanrijding met letsel Stroomgroep 7\ "♦§55 16 Januari 1931 Concert U.S.O. in Pauluskerk te Baarn Toneeluitvoering „Soester Applaus" DE VRIES 13 Soester Courant van woensdag 14 januari 1981 13 De Stichting Het Utrechts Landschap, met bijna 5000 beschermers waar schijnlijk het grootste particuliere ge zelschap dat de provincie Utrecht rijk is, gaat in het nieuwe jaar nog meer aandacht besteden aan het bij de mensen thuis brengen van het gelukkig nog in redelijke mate aanwezig zijnde schoons dat in onze provincie te vinden is. Sinds 1927 heeft de Stichting Het Utrechts Landschap zich ingezet voor het behouden van fraaie natuurgebie den. Dat lukte veelal door het inzame len van gelden, waardoor gebieden of buitenplaatsen konden worden aange kocht. Over-Holland bij Nieuwersluis aan de Vecht, het Lockhorsterbos bij Leusden en de Ridderoordse Bossen bij Bilthoven zijn er goede voorbeelden van. Anderzijds werden ook gebieden verkregen door schenkingen van parti culieren, zoals Moersbergen bij Doorn, Heidestein bij Driebergen en een deel van het Maartensdijkse Bos. Hulp van provincie Aangezien door de stijgende grondprij zen de aankoop van vrijkomende land goederen en natuurgebieden niet meer op te brengen werd, besloot de Provin cie Utrecht, vooral ook door het goede werk dat in het verleden was verricht, de .Stichting Het Utrechts Landschap nïèt aankoopsubsidïes bij te staan in het streven om hét overgebleven na tuurschoon in de provincie voor de toekomst te behouden. ZO konden in de achterliggende jaren indrukwekkende aankopen worden gedaan, zoals het landgoed Beerschoten bij De Bilt, De Door onszelf ontwikkeld! Binnen 24 uur gereed! Ook nabestellingen! Soesterbergsestraat 57 Soest-Z. - Tel. 13109 Hoge Ginkel bij Leersum, Het Ame- rongse Bos, het Landgoed Oostbroek bij De Bilt en de Niënhof bij Bunnik, waarbij ook het Ministerie van CRM en sommige gemeenten een helpende hand boden. Thans heeft de Stichting Het Utrechts Landschap een dertigtal grote en klei ne natuurgebieden in bezit met een totale oppervlakte van bijna 2000 hec tare, vergelijkbaar met iets minder dan de helft van het nationale park de Hoge Veluwe! Openstellen Vrijwel alle natuurgebieden van het Utrechts Landschap zijn voor het pu bliek opengesteld, een helaas niet door alle inwoners van de provincie goed begrepen situatie, omdat men maar al te vaak denkt, dat de vrije natuur voor iedereen toegankelijk is en dus ook alles mag, zoals de hond uitlaten, crossen en buiten de paden lopen. Als de Stichting Het Utrechts Landschap gedurende één jaar alle bezittingen zou sluiten, zou voor een groot aantal mensen pas blijken welk voorrecht door het Utrechts Landschap in de loop der jaren is verkregen. Drie witte planken De bezittingen van het Utrechts land schap herkent men aan een in negen van de tien gevallen openstaande witte slagboom met daarnaast op twee brui ne palen drie horizontale witte planken met daarop aangegeven wat korte informatie over het gebied. In de afgelopen jaren heeft de Stichting Het Utrechts Landschap met open dagen, bijzondere excursies en de Wandeling van de Maand getracht de leden/beschermers van de Stichting en zij die nog geen beschermer waren, meer kennis te laten nemen van wat het Utrechts Landschap ondanks haar (natuur-) behoudende karakter zoal te bieden heeft. Duizenden natuurlief hebbers maakten hiervan gebruik, wat ook in enkele jaren leidde tot een verdubbeling van het beschermers aantal. Dit jaar hoopt men ook de 5000ste beschermer te mogen begroe ten. Zelf ontdekken Maar om met honderden mensen ex cursies te houden is in de natuur niet altijd even geslaagd. Liever1 heeft fnen bij het Utrechts Landschap, dat de liefhebbers zelf op eigen gelegenheid, in hun eigen tempo en op een zelf gekozen tijdstip het natuurschoon gaan ontdekken. De in het afgelopen jaar vervaardigde tekstboekjes bij de Wan deling van de Maand, met een platte grond van het gebied, een historisch overzicht en een complete routebe schrijving kunnen de wandelaar, sa men met de oranje gekopte paaltjes in het betreffende gebied, uitstekend van dienst zijn. Van Buiten Het kwartaal magazine van Het Utrechts Landschap, dat je door het langwerpige formaat zb in je jaszak kunt steken, vormt onder de titel ,,Van Buiten" een uiterst prettige band tus sen het Landschap en de beschermers. Voor 1981 is een nieuwe opzet gekozen, die er op neer komt, dat de lezende be schermers thuis beter kennis gaan maken met telkens een dorp en een streek. In die streek kan men ook op één van de bezittingen van de Stichting Het Utrechts Landschap de Wandeling van de Maand maken, die dit jaar, om samen te vallen met de beschrijving van het dorp en de streek, een kwartaal lang gehandhaafd blijft. Het nieuwe jaar begint met het dorp Maartensdijk en omgeving. In Van Buiten, dat zojuist is versche nen, vindt men een boeiende beschrij ving van de karakteristieken van het dorp, verluchtigd met vele fraaie en exclusieve foto's van fotograaf Sjaak Ramakers. De lezer krijgt zo een uitstekend beeld van alle ,,in's en outs" van ditmaal het dorp Maartensdijk. Wandeling van de Maand In het Maartensdijkse Bos is dan vanaf Restaurant de Mauritshoeve de Wan deling van de Maand uitgezet, waar voor de beschermers van het Utrechts Landschap al een tekstboekje thuis hebben gekregen en geïnteresseerden die boekje gratis kunnen aanvragen bij de Stichting Het Utrechts Landschap, Postbus 121 in De Bilt, telefonisch onder nummer (030) 765555. Op elke laatste zaterdag van de maand, dus op 31 januari, op 28 februa ri en op 28 maart wordt om 10.00 uur vanaf de parkeerplaats van Restau rant de Mauritshoeve, te bereiken met CN-lijn 52, een excursie onder leiding van de boswachter en de consul gehou den. Deze excursie duurt ongeveer anderhalf uur en is kosteloos. Na Maartensdijk zullen dit jaar nog drie dorpen en streken in de schijnwerper van het Utrechts Landschap komen: Langbroek, Bunnik en Amerongen. De minimum bijdrage als beschermer van het Utrechts Landschap bedraagt 25,- per jaar of 500,- ineens, waarmee men beschermer voor het leven wordt. Wij hebben schitterende gouden armbanden, chokers, han gers, ringen, horloges (met en zonder gouden band), munten e.d. voor 50 procent onder de normale prijs. Kijkt u daarom regelmatig in onze goud-etalage, bij occasions. diamantair - juwelier Laanstraat 18 - Baarn Rembrandtlaan 13 - Soest Juist in de winter is het erg belangrijk als er in onze tuin nog wat te beleven valt. Daarom moeten wij er bij de aanplant rekening mee houden, dat er ook inderdaad planten worden gebruikt die 's winters het aankijken meer dan waard zijn. Er zijn volop groenblijvende struiken, die 's win ters hun blad behouden. Verschillende bontbladige typen zorgen voor wat extra kleur. Struiken als de kronkelhazelaar en kronkelwilg zijn momenteel erg mooi om te zien, door hun fraai gedraaid hout. Bij planten als de gele en de rode kornoelje zijn de kleuren van de takken, de sierwaarde. Het mooist van alles zijn natuurlijk die planten, die 's winters in staat zijn te bloeien. Dit blijken er nog heel wat te zijn waarvan we enkele opvallende van dichtbij bekijken. Mét zacht winterweer vouwt de winterbloeiende jasmijn zijn heldergele bloempjes open. Het is een leiplant met lange twijgen die vaak als muurbedekking wordt gebruikt. Erg leuk is ook het gebruik van deze plant als bodembedekker, hetgeen weinig wordt gedaan. Een zuidmuur is het meest geschikt. Qua grondsoort is de winterjasmijn erg gauw tevreden. Een andere gele winterbloeier, met zeer teer uitziende bloemen is de toverhazelaar, die naast een fraai blad in de zomer, met een zachte winter zeer lang doorbloeit. Met zacht weer rolt de struik zijn lintvormige bloempjes open, om met koud weer zich weer op te rollen. Op een beschutte standplaats wacht de struik gewoon op betere tijden om dan opnieuw te bloeien. Bij niet beschutte exemplaren is deze herbloei niet altijd zeker, omdat door verdroging de bloemblaadjes verschrompelen. Door zijn lang zame groei is de toverhazelaar ook te gebruiken in kleinere tuinen, waar hij in combinatie met b.v. winterbloeiende Erica's, een mooi geheel kan vormen. Nieuwe variëteiten met bronskleurige en geel-oranje bloemen zijn al sporadisch verkrijg baar. Al in eind november bloeit met zacht weer de herfstbloeiende prunus. Zowel witte, rose als don- kerrose vormen zijn in de handel. De herfstbloei ende prunus bloeit overigens ook in het voor jaar en heeft heel fijne bloempjes. De sierkersen worden in hoog- en halfstam aan gekweekt. Ook treurvorm halfstam en struikvorm komen we tegen. Een erg leuke boom of hees ter voor iemand die van een langdurige bloeier houdt. Minder bekend is de Viburnum fra- grans, een familielid van de bekende sneeuw bal, die met fris-rose bloesem de winter tuin kan kleuren. De bloemen scheiden tijdens de bloei een erg frisse lucht af. Dit waren maar wat interessante planten, die 's winters onze tuin kun nen opfleuren. Met open weer kunnen al deze plan ten nog worden geplant. Volgende week bekijken we nog wat meer winter bloeiende heesters. ZO k dagelijks vari 10-18 uur Entreeprijs f 6,50 per persoon S Voordelige treintoegangsbiljetten bij vele NS-stations verkrijgbaar. Op woensdag 7 en donderdag 8 janu ari heeft de verkeersgroep van de rijkspolitie in samenwerking met de gemeentepolitie van Soest, een contro le uitgevoerd op het zware vracht verkeer dat dagelijks over de van Weerden Poelmanweg in Soesterberg rijdt. Tijdens deze controle werden 57 vrachtauto's aangehouden. Hier van waren er 31 in orde en 26 auto's bleken enkele gebreken te vertonen. De gebreken bestonden uit: gebroken veerbladen en veerstroppen, losse wielbouten, gescheurde velgen, over- belading, kromme trekstangen, ver plaatste koppeling en de verlichting die veelal niet in orde bleek te zijn. Naast deze gebreken betroffen het ook nog registratiebewijzen, die niet altijd in orde bleken te zijn. Ten op zichte van vorige controles mag dit aantal laag genoemd worden. Toen op woensdag 7 januari een 32- jarige vrouw uit Soest met haar zoon tje achter op de fiets van de Willaert- straat de Obrechtstraat wilde oprijden verleende zij geen voorrang aan een 21-jarige automobiliste uit Soest. Het gevolg was dat de fiets door de auto geschept werd en de vrouw en het zoontje verwondingen opliepen Beiden werden voor onderzoek naar Zonnegloren gebracht. De beelden van het jaaroverzicht 1980 van een rookbommen en stenengooien de minderheid brengt de gedachten terug naar de dertiger jaren toen in Duitsland een kleine groep met straat terreur de macht greep. Een kleine minderheid zag kans om met voorbij gaan aan democratische genomen be. sluiten haar wil op te leggen met vreselijke gevolgen. Het is de gedachte aan het bovenstaan de die ons deed besluiten te waarschu wen tegen de aktie van de z.g. Stroom groep Soest tegen de PUEM. De vraag of kernenergie goed of slecht is, is op dit moment niet aan de orde omdat de ..brede maatschappelijke discussie" nog moet beginnen. Dan kunnen voor- en tegenstanders met kracht van argumenten, en laten wij hopen, met kennis van zaken, hun standpunten- verdedigen waarna een beslissing zal volgen. Het dwingend opleggen van de eigen mening door een minderheid en daar bij niet te willen schromen voor admi nistratieve terreur duidt op een fascis toïde mentaliteit. Was de waarschu wing van de heer Vonhoff tegen een opkomend fascisme in de ouderjaars uitzending van ..Brandpunt" dan toch terecht? OSL-Stichtingen Werkgroep 't Sticht ETEN APART GEZELLIG Geopend: 's maandags t/m zondags vanaf 17.00 uur. Dinsdags gesloten. SOESTERBERGSESTRAAT 107 SOEST - TEL. 02155-20202 Fil d' ócosse met Zijde Dameskousen nu 6d ct. ladder vrij Prima Macco Dameskousen 29 ct. Gemolt. Kinderonderjurken, maat SO, 60, 7(80, uitzoeken 49 cent Gemolt Damesdir.-pant. nu 69 ct. Gemolt. Heerenpantalons nu 79 ct. Haast U! Deze week voor de kinderen 'n verrassing Vredehofstraat 1D J. SMIT, Loop der bevolking in 1930 Het aantal inwoners dezer gemeente bedroeg op 31 December 1930: 13939. 31 December van het vorige jaar bedroeg dit aantal 13490 zoodat deze gemeente in 1930 is vooruitgegaan met 449 zielen. Deze vermeerdering is als volgt ontstaan. Door vestiging met 842 mannen, door vestiging met 1052 vrouwen, door geboorte met 157 jongens, door geboorte met 155 meisjes; totale vermeerdering 2206 zielen. Afgeschreven werden 743 mannen, afgeschreven werden 82 vrouwen; overleden zijn: 85 mannel. personen, overleden zijn: 57 vrouwel. personen; totale vermindering 1757 zielen, alzoo een totale vermeerdering over 1930 van 449 zielen. Hygiënische melkwinning Heden Vrijdagavond zal de heer S. Stuurman, directeur van het melkcontrölestation te Utrecht voor de afd. Soest van den A.B.T.B. in het café Dijkman alhier, een lezing met lichtbeelden houden over Hygiënische melkwinning en veeverpleging. Dienstplicht Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht voor deze gemeente, lichting 1932 bedragt 118. Verkooping Soesterberg Verleden week werd in hotel ,,Huis ten Halve" door notaris van Ditzhuizen een verkooping gehouden van eenige huizen met erven te Soesterberg, Het perceel Schooldwarsweg 2 bracht het in opbod tot 2225,- waarna werd afgemijnd op 70,-. Kooper werd de heer J. H. van Schaik uit Zeist. Het perceel Kampweg 87 werd opgehouden voor 7000,-' Veroordeeld Door den Kantonrechter te Utrecht werd J. V. te Soesterberg veroordeeld tot 5 weken hechtenis, wegens dronkenschap bij 3e herhaling 2 maal gepleegd. Aanbesteding Ten Raadhuize werd aanbesteed het maken van een bestrating met trottoir, tevens rioleering enz., een en ander met bijkomende werken van het gedeelte Soesterbergschestraat vanaf den Rijksstraatweg naar Amersfoort tot het kruispunt Eikenlaan Soest. Ingeschreven werd als volgt: Westland en Co., Nigtevecht 3649; Verschoor, Zeist 3333; C. v. Hees, Utrecht 2860; v. Dort, Amersfoort 2768; H. Bunschoten, Hillegersberg 2740; W. A. Deys, alhier 14444,50; D. Snijders, Amersfoort 1354,-; Schadewijk, alhier 1343; Gebr. Berge voet, Pan- nerden 1276. Overdracht Ziekenauto aan E.H.B.O. In de raadzaal had Dinsdagmiddag de officiëele overdracht plaats van de ziekenauto, een Studeba- ker, geleverd door de Intern. Automobiel Mij. te Den Haag, door tusschenkomst van den heer Alblas, alhier. In de auto is geconstrueerd een brancard type ir. de Bruyne. Onder degenen, die de raadzaal vulden, merkten wij o.a. op de doctoren Rupert, de Vos en Donker, het voltallig bestuur en de commis sie van E.H.B.O.het voltallige college van B. en W. met den gemeente-secretaris, de raadsleden me vrouw Landweer- de Visser, de Bruijn, Doorman, Busch, Pronk e.a. Toen alle gezeten waren, voerde de voorzittér der commissie, de heer F. Drost, het woord. Spr. brengt namens de commissie dank aan het college van B. en W. en de leden van den raad, voor de groote medewerking welke werd verleend. De auto stond voor het gemeentehuis, doch als blijk van waardeering bood de commissie een foto aan. Daarop nam dr. Rupert het woord en dankte B. en W. en de raadsleden voor hun tegenwoordigheid. De grootste stoot tot verwezenlijking van het doel is uitgegaan van mej. A. Hille, de motor van het geheel en naast haar de heer T. Drost. Spr. dankte allen, die hebben bijgedragen tot dit mooie doel in 't bijzonder den Raad voor zijn loyale bijdrage. Spr. dankte ook uit naam van de patiënten, die van de auto gebruik zullen maken. Het beheer over de auto is gesteld in handen van een commissie bestaande uit de heeren Hilhorst en Spies. Spr. hoopt, dat het met de financiën zal meevallen. Daarop verkreeg de burgemeester het woord, die zich allereerst richtte tot dr. Rupert, als voorzitter van E.H.B.O. Spr. noemt het een gelukkige dag voor het gemeentebestuur. Hier is door het particulier initiatief een werk tot stand gekomen, dat in samenwerking met den Raad gezien mag worden. Daarop werd de auto, die voor het gemeentehuis stond, bezichtigd waarvan zeer velen gebruik maak ten. De wagen maakt een zeer smaakvollen indruk is geheel electrisch verwarmd en verlicht en van een ventilator voorzien. Het is het nieuwste systeem dat momenteel denkbaar is. Goedkooper leven Dat de wel eens geuite klacht, dat de prijsverlaging van levensmiddelen, in den kleinhandel zoo weinig tot uitdrukking komt, niet altijd juist, bewijst'de Firma Albert Heijn, die in dit nummer haar bekende jaarlijksche kwartjesreclame annonceert. Bij beschouwing dezer uitgebreide lijst van artike len voor slechts 25 ct., moet iedereen wel tot de erkenning komen, dat de goedkoope tijd van voor den oorlog weer grootendeels terug is. UIT DE ADVERTENTIËN: ANTI-MILITAIRISTEN VEREEN. SOEST: Open bare Vergadering met debat op Vrijdag 16 Januari 1931, des avonds 7.30 uur, in het gebouw „Religie en Kunst". Spreker: A. L. Constandse, uit Den Haag. Onderwerp: „Dienstweigering noodzakelijk?". Entree naar verkiezing; werkloozen vrij. WAARSCHUWING: Een ieder wordt in haar of zijn belang aangeraden geen laster van ondergeteeken- de te spreken, daar door mij hiervan direct aangifte bij de politie zal worden gedaan. G. Willemse. Zuk laache, die maanne vaan de Soesder kraant dochte, daak de kraant niet goed begrepe haad met daat verhoal over de gemeengte reserves. Moar daat haa'k wel. Ze haadde best kloare toal ebruukt, moar ik haad ut niet goed beschreve. Ik wouw aallenig zegge, daat- tut rekenwaark vaan de road me niet dudeluk waas. Ajje ut aalsmoar het over ceng- te die we niet hebbe, daan roakt ik in de waar. Ik mot eerst de stuvers zien en daan snaapt ik ut. Ak tegen de vrouw zegt, daa'k nog een bonk ceng- te op de baank het en daat me reserves benne daan krieg ik traammelaant. Ik zaal wel uutkieke. En daan hek nog waat ver keerd edoan. Ik zee, daat de braandweer aaltied de kerst boom bie ut pliesiebero ver siert. Daat doch ik, moar ut is zo, daat de spuutgaaste met de laadderwoage komme en doat de pliesie de woaghaals- derie op de laadder uuthoalt. Ak nog fout ben, daan hoort ik ut wel. Pliesie, ik hetter spiet vaan. Op un end kaai je wel aaltied op de gemeengte legge vitte, moar je het ok un hoop zoake, die best in orde benne, hieroï Kiek moar is, waat ovve ze aal- lemoal an de wege doen, as 't glaad is. Ajje 's maarreges nog waarm in je bed legt, daan komme ze aal laangest met de sneeuwschuvert en de woa- ges met pekel. Aal vaalt de winter telkus op zondaag, daan rieje ze ok uut en daa's mooi! Ajje 't ming vroagt, daan mok zegge, daawwe niks te kloage hebbe. Die maanne motte toch ok moar haarstikke vrog vaan huus en daan moar zien daaz- ze overaal tegeliek kom me. Ak ut goed het, daan hew- we hiero an de taachtig kilo meter stroate en loane en daa 's un end rieje. Zo, daat wouw ik toch moar effe gezegd gehaad hebbe; waant kiek moar us noar aan- dere ploatse in de buurt. Daan kaajje vememe, daazze doar moar zunig an doen met de pe kel. Moar ze motte hiero niet strooie met cengte die we niet hebbe. Ok aal benne ut moar reserves. Daat mok toch ok nog een keer kwiet. HANNES VAN DE NENG. Maandag 19 januari a.s., aanvang 20.15 uur, geeft het Utrechts Symfonie Orkest een concert in de Pauluskerk aan de Brink te Baarn. Medewerking verleent de violist Istvan Parkanyi; dirigent is de heer Christopher Sea- man. Uitgevoerd wordt het Octet voor blazers van Igor Strawinsky en „de Jaargetijden" van Antonio Vivaldi; twee totaal verschillende werken, maar ieder op eigen gebied van een weergaloze schoonheid. De toneelvereniging „het Soester Ap plaus" brengt zaterdag 17 januari in „de Borg" een blijspel in drie be drijven - De kat op het spek - van John Dole. Er is met veel enthousiasme aan dit stuk gewerkt door vijf dames en vier heren, onder de regie van Peter Hout zagers. Daarmee is niet gezegd, dat dit het gehele ledenbestand is van deze actieve vereniging. Men heeft uiteraard de beschikking over meer spelers en dat is ook nodig, wanneer men steeds de juiste types voor een stuk wil kiezen. Toch zou „het Soester Applaus" graag nog meer leden hebben. In 't bijzonder voor de „mannen" rollen. Het is ty pisch, dat het, zowel voor de zang als toneelverenigingen, altijd moeilijk is, om „heren" actief te krijgen voor de kunst. En dat behoeven dan niet uitsluitend „spelers" te zijn. Er is bij een toneelopvoering altijd veel technisch' werk, attributen en geluids verzorging; kortom de gehele entou rage die nodig is om een geslaagd optreden te verwezenlijken. De repe tities zijn maandagavond in het van Arkel-Instituut aan de Hellingweg. In lichtingen krijgt u bij: Mevr. C. v.d. Bovenkamp, Minstreelpad 19, telefoon 19331. Over de inhoud van „De kat op het spek" wordt niets verklapt. Men is er van overtuigd, dat u een kostelijke avond zult hebben. De kaarten a 5,- zijn verkrijgbaar bij het VVV-kantoor aan de Steenhoffstraat; bij Sigaren zaak Meyering aan de Soesterberg sestraat en bij de heer Bisschop aan de Isaacstraat 26. De voorstelling in het dorpshuis „De Borg" begint om 20.00 uur. OPEN HAARD? VERBOUWING? ACCESSOIRES? SOEST Showroom: KONINGINNELAAN 84 TELEFOON 10652

Soester Courant | 1981 | | pagina 13