«DE GOUDEN SNAAR» niet de eerste wéldiiieste!! Ook PUEM ontkomt niet aan „strafmaatregel" Muziek in Artishock WV nieuws Voorzitterscrisis imkersvereniging voorkomen Zoekt u 'n nieuwe Ford of een betrouwbare gebruikte auto van welk merk dan ook? Auto Vandërmeer Amersfoort b.v. WIJ DOEN ER NOG EEN SCHEPJE BOVENOP Verkoop zonder vergunning SOESTER NATUURBAD Wandelen en snert eten voor de klokketoren Chileense muziekgroep in „De Flint" Brandje Dat wij al goedkoper zijn is u bekend! Toch doen wij er tot en met 31 januari nog een schepje bovenop! K00P NU! Maak gebruik van deze gelegenheid! Voor tweede hond niet honderd maar zeventig gulden Vleesverkoop 17 Soester Courant van woensdag 14 januari 1981 17 'V Adviescentrum voor Audio en Video Steenhoffstraat 13a-15 - Soest - Telefoon 1 21 32 Fluorweg 49-51 - Amersfoort Tel. 033 15548 Industrieterrein de Isselt vak A occasions inelk.merk! Bij ons vindt u 'n voorraad van meer dan-100 Op 17 januari wordt in de Domkerk te Utrecht een concert gegeven door de domcantorij o.l.v. Maarten Kooy. Toe gang gratis. Aanvang 15.30 uur. In filmhuis Artishock aan de Steenhöf- fstraat 46 te Soest draait op do. 15 jan. de kleurenfilm Stalker. Een film uit de USSR 1979, regie Andrej Tar- kowakij. Aanvang 21.00 uur. Toegangsprijs 4,50; leden, CJP, 65+ 3,50. In de pauze gratis thee. De Soester Kadobon is voor velen van u een bekend begrip. De ontvanger heeft het voordeel rustig zelf naar een kado te kunnen zoeken dat hem/ haar bevalt, de bon is immers 6 maan den geldig. Voor uw: BRUILOFTEN - PARTY'S RECEPTIES KOUDE BUFFETTEN RESTAURANT Van Weerden Poelmanweg 4 SOESTDUINEN - Tel. 02155-13156 Van een eenvoudige huzarensalade tot een uitgebreid koud buffet: onze keuken is gespecialiseerd in exclu sieve schotels voor uw party thuis, uw bedrijf enz. Zondag a.s.. 18 januari, kan er voor een goed doel gewandeld worden in het park van het landgoed ..Groeneveld" aan de Amsterdamsestraatweg t Baarn. Het goede doel is in dit geval den nieuw te bouwen klokketoren bij de R.K. kerk aan het Niewerhoekplein. De wandeling is uiteraard gratis, maar geld moet de verkoop van de erwten soep opleveren, die na afloop van de tocht geserveerd wordt in de grote zaal van de kerk. Per portie moet daarvoor betaald worden zeseneenhalve gulden; voor kinderen is de prijs viereneen- halve gulden. Ook niet-wandelaars zijn welkom. Voor de soep kan men terecht vanaf 17.00 uur. De deelnemers aan de wan deltocht vertrekken bij de ..Ossestal" op het landgoed om 15.00 uur. Op vrijdag 23 januari a.s. treedt de in Parijs wonende Chileense muziek groep „Karaxu" op in het Cultureel Centrum „De Flint" in Amersfoort om 20.00 uur. In het voorprogramma is er een optreden van de Nederlandse soli- dariteitsgroep „Beroerd". Karaxu werd in 1974 in Parijs opge richt door de Chileense zanger en componist Patricio Manns. Karaxu zingt en vertolkt de folklore van Chili en Latijns-Amerika, waarbij ze behal ve van de traditionele instrumenten zoals zampona's, gitaren en charan- go's ook gebruik maken van dwars fluit, cello en viool. Voor Karaxu is het uitdragen van deze Latijna Ameri kaanse folklore een symbool van cultu reel verzet tegen de onderdrukking waaronder het Latijns-Amerikaanse kontinent gebukt gaat. Ze brengen ook liederen uit het Chili van nu, liederen vol kracht en hoop die een symbolische taal spreken en een levendige getui genis zijn van de kreativiteit van het volk. De Néderlandse sölidariteitsgroep „Beroerd" treedt op met een program ma over Latijns-Amerika. Door middel van muziek en voordracht willen ze een uitgebreider beeld geven van de situa tie in Latijns-Amerika. Het program ma is in het Nederlands. Ze hebben eigen teksten, maar ze maken ook gebruik van bestaande teksten en bo vendien van materiaal dat door twee meisjes van de groep afgelopen zomer uit Chili is meegenomen. Aspekten die zij belichten zijn o.a.: vermisten, cul tuur en geschiedenis, het verzet, het aandeel van het Nederlands kapitaal in Latijns-Amerika. Ze willen proberen op deze manier mensen te informeren eri te stimuleren. De groep bestaat "uit 13 mensen, waarvan de helft in Putten woont. Toegangskaarten verkrijgbaar bij: 1. Truus v.d. Born, Choristenpad 77, Soest. 2. bij Vrouwencafé. De toneelvereniging „Soester Ap plaus" geeft op za. 17 januari een voor stelling van De kat op het spek". Een blijspel van John Dole, in drie bedrij ven. Aanvang 20.00 uur, in dorpshuis „De Borg" te Soest. Kaarten a 5,- te verkrijgen aan ons kantoor. De Mij. tot Nut van 't Algemeen te Soest prijst zich bijzonder gelukkig dat zij Ir. J. Krüger bereid heeft gevon den om op 14 januari in „De Borg" te Soest voor leden en belangstellenden een lezing te houden over de geschie denis, de renovatie van 't Huis ten Bosch, de toekomstige residentie van Koningin Beatrix. Aanvang 20.15 uur. In de Speeldoos te Baarn speelt op vr. 16 januari de jubilerende Jules Croiset de laatste try-out van het pro gramma „De Zachtmoedige" dat op 28 januari in de Stadsschouwburg te Haarlem in première gaat. Het to neelbeeld wordt verzorgd door Lou Steenbergen. Aanvang 20.30 uur. Toe gang 12,50 en 10,-. In de Jaarbeurs te Utrecht is van 15 t/m 18 januari een beurs voor toeris me en rekreatie de Vakantie '81. En treeprijs 6,50. Trein/toegangbiljetten aan vele NS-stations verkrijgbaar. Open van 10.00-18.00 uur. In dorpshuis „De Borg" aan de Wil- laertstraat 49 te Soest wordt op wo. 21 januari gegeven een portret van Ruud Bos. Aanvang 20.30 uur. Entree 6,50, incl. kaasplankje en glas wijn. Op za. 24 jan. komt in „De Borg" te Soest de toneelgroep „EVANEE" met „bitter lemon". Aanvang 20.30 uur. Entree 10,-. Kaarten te verkrijgen aan ons kantoor. In de Nieuwe de la Mar te Amsterdam speelt t/m 1 februari de nieuwe musi cal van Annie M.G. Schmidt „Madam" m.m.v. o.a. Conny Stuart, Trudy Labij, Ton Kuyl enz. Aanvang 20.15 uur. Prijzen 27,50; 21,50; 16,50; CJP 15,-. Kaarten alhier te reserveren. Vanaf 7 januari kunt u een rondleiding door het Kon. Paleis op de Dam te Amsterdam maken van ca. 1 uur. Aan vang 15.00 uur op de Woensdagen. Kosten 1,-kind./Pas 65 0,50. v In sportpaleis Ahoy te Rotterdam is op wo. 4 februari een concert van Jethro Tuil. Aanvang 20.00 uur. Einde plm. 22.30 uur. Toegangsprijzen van 17,50 t/m 30,-, alhier te reserveren. Van 16 t/m 21 januari is in de Rot terdamse Ahoy de Zesdaagse 1981. Prijzen: Passe-partout 140,-. Vr.-za.- en zo. 25,-. Ma.-di.- en wo. 30,-. Jeugd t/m 14 jaar en 65 ers betalen alle dagen 15,-. Deelnemers o.a. Joop Zoetemelk, Jan Raas, Gerrie Knetemann, Danny Clark, Patrick Ser- cu e. v.a. Kaarten alhier te reserveren. Op za. 14 en zo. 15 februari zijn in sportpaleis Ahoy de Intern. Yonex Badmintonkampioenschappen van Nederland. Tijden: 14 febr. van 10.00- 21.00 uur kwartfinales. Op 15 febr. van 10.00-18.00 uur halve finales en fi nales. Toegangsprijzen: volw. 12,-. Jeugd en 65 ers 6,-, alhier te reserveren. Heeft u plannen om uw vakantie in Ameland door te brengen dan ligt bij ons de nieuwe Ameland gids voor 1981 voor u klaar, waaruit u alle nodige informatie kunt putten. Prijs 2,-. Tevens zijn de nieuwe Holland Cam ping gidsen uitgekomen van 1981, waarin 2000 Nederlanders adressen voor o.a. tenten, caravans, bungalows, watersport, appartementen, kampeer boerderijen en jeugdherbergen. Prijs ƒ14,-. Op za. 17 januari komt in Artishock, Steenhoffstraat 46 te Soest de Hot String Pushing Gang met een reper toire van: Jazz, blues, swing en folk. Aanvang 21.30 uur. Entree 6,-. In cultureel centrum „De Flint" te Amersfoort geeft de groep Karaxu op vr. 23 januari een concert over Het lied van strijdbaar Latijns-Amerika. Aanvang 20.00 uur Voorprogramma sö lidariteitsgroep „Beroerd". Prijs ƒ7,50. Op 16 en 17 januari is in het Sport- fondsenbad te Amersfoort het In ternationale waterpolotoernooi Van Haselen. Inl. 033-34214. Poppentheater Toermalijn aan de Kop pelpoort te Amersfoort geeft elke woensdag en zaterdag poppenvoor- stellingen. Op woensdagen om 15,00 uur. Op zaterdagen om 11 en 15 uur. Prijs 4,50 inkl. limonade. In januari „De hoed van tra de trol" en „peter tje, het spitsneusmannetje". Op 18 januari kunt u in De Flint te Amersfoort naar een koffieconcert. Daniël kwartet m.m.v. Hans Dercksen piano. Aanvang 12.00 uur koffie vanaf 1.30 uur. Prijs 5,25CJP 4,25 inkl. koffie. Tijdens het koffieconcert is er een kinder-doe-uur voor kind. van 6-12 jaar, met kreatieve bezigheden 3,- inkl. limonade. In de Grote Kerk te Vreeland is op 24 januari een concert bij kaarslicht, metMieke v.d. Sluis/sopraan; Bob van Asperen/clavecimbel, met een barok- programma. Aanvang 20.15 uur. Prijs 9,-; CJP/ Pas 65/Kind. 6,-. Afgelopen zaterdag is tegen een be heerder van een benzinestation aan de Beukenlaan proces-verbaal opge maakt. De man verkocht bloemen op een tijdstip dat hij deze niet mocht verkopen. De man was door de politie al enige malen eerder gewaarschuwd. Panasonic NV 7000 videorecorder U heeft interesse in video, maar u ziet door de bomen het video-bos niet meer? Makkelijk is het zeker niet de juiste keuze te maken op grond van al die veelbelovende folders, maar laat u eens de Panasonic NV 7000 video-recorder demon streren. Zeker weten dat u net als wij enthousiast raakt over het optimale bedieningsgemak, de beeldkwaliteit en z'n probleemloze werking. Diverse vakbladen gaven als oordeel: Stereo-Beeldtest nov. 1980: Een voortreffelijk apparaat. Elektromagazine Dec. 1980: Ons inziens blijft de Panasonic NV 7000 de voorlopige winnaar. Enkele voorbeelden: Zilveren colliergeen 24,- maar 14,- Massief zilveren armband geen 150,-maar 98,- Geheel zilveren horloge, uitstekend uurwerk geen 165,- maar 79,- Diverse zilveren ringengeen 38,- maar 19,- Diverse zilveren ringengeen 50,- maar 29,- Diverse zilveren fantasie colliersgeen 45,- maar 19,- Diverse lange zilveren fantasie colliers geen 200,- maar 98,- Doublé horloge, uitstekend uurwerk geen 198,-maar 98,- Diverse gouden hangers en ringen met 30 tot 40% korting! Slechts enkele voorbeelden: Gouden hanger met onix, carneool of jade geen 110,-maar 65.- Gouden hanger met bergkristal geen 120,- maar 69,- Gouden hanger met amethistgeen 225,- maar 135,- Gouden oorhangers met carneool of onix geen 265,- maar 149,- Gouden ring met bloedkoraalgeen 400,-maar 295,- Gouden ring met granaatgeen 300,- maar 175,- Zaterdagmiddag ontstond in een huis aan de Buntweg een klein brandje. De inwoonster was vergeten dat zij gehakt aan het braden was. Hierdoor kon de pan vlam vatten en de afzuigkap zorg de voor een verdere spreiding van het vuur. De bewoners zagen overigens zelf kans het vuur te doven. Er is een teveel aan toezichthouders door ontstaan, die binnen het bedrijf ander werk moeten gaan doen. Hij merkt verder op dat het voor de medewerkers ook duidelijk moet zijn zuinig te zijn met materiaal, waar door de eigen kosten verlaagd worden. „Dit is het eerste verdiend', aldus Van Koppenhagen. „Wij moeten meer op eigen produkti- viteit acht slaan en eigen efficiency. Het is een kwestie van hard aanpak ken. Het is ook een uitdaging om te zorgen dat ons bedrijf in deze moei lijke tijden de lasten kan blijven dra gen. Besef ook, dat het in deze tijd een voorrecht is om bij de PUEM te kunnen werken". T^riefverhoging Ook ir. Van Koppenhagen begrijpt dat de afnemer het moeilijk heeft met enerzijds de energiebesparing (van wege het goede doel en om de kos ten te drukken) en anderzijds de ta riefverhoging „om", zoals hij dat zegt „het evenwicht te herstellen". De afnemer zal dat voelen „als een straf voor goed gedrag' Volgens de PUEM-directeur wordt dan echter voorbij gegaan aan het feit dat de tariefverhoging noodzakelijk is in verband met de enorme stijging van de kosten. Het feit van de verminder de groei (of nul groei) is volgens hem maar één van de aspekten van het kosten/baten probleem. De hamvraag of het voor de verbrui ker in financieel opzicht zin heeft om zuinig te zijn met electriciteit, kan na tuurlijk bevestigend beantwoord wor den. Volgens Van Koppenhagen al was het maar vanwege het feit dat bij de be sparingen de zeer hoge brandstofkos ten van de niet gebruikte kWh's ook bij verhoging van de vaste onderdelen (inkoop, loonkosten en kapitaals- lasten) in het tarief, niet betaald be hoeven te worden. De PUEM heeft in de afgelopen ja ren bijna steeds een positief bedrijfs resultaat gehad, maar de PUEM kan niet straffeloos enkele jaren verlies lijden. Er zou dan niet van eigen geld geïnvesteerd kunnen worden en om dat te compenseren zou het bedrijf geld moeten lenen. En dat betekent: stij ging van de rente en dus van de kost prijs. Voor 1980 werd de inkoop geraamd op 2.006.000.000 kWh's en de aflevering op 1.903.000.000 kWh's; op de laatste dag van het oude jaar bleken deze ge tallen te zijn 2.004.000.000 respectieve lijk 1.901.000.000 kWh's. De toename van het verbruik ten opzichte van 1979 was praktisch nihil, terwijl toch het aantal verbruikers met 2.8% toe nam. Het kleinverbruik per aansluiting liep ten opzichte van 1979 terug van 5.418- naar 5.216 kWh's; 3,7%. De dis- tributiekosten stegen evenwel met 8% (137 miljoen in 1980 tegen bijna 127 miljoen in 1979). En tenslotte wordt opgemerkt dat de stijging van de rente in de laatste jaren het kostenpeil sterk negatief heeft beïnvloed. In de raadsvergadering van vorig jaar 16 oktober werd besloten tot verhoging van de belasting voor de tweede hond van 55 tot 100 gulden. Voor een eers te hond zou voortaan 60 gulden be taald moeten worden. Het ministerie van binnenlandse zaken is echter niet bereid de verhoging tot honderd gulden goed te keuren. Het werd al te rigoreus gevonden. Met een verhoging tot zeventig gulden is men akkoord gegaan. In de raadsvergadering verzette de fractie van D'66 zich tegen de voor gestelde verhoging. 82% Méér voor de tweede hond, vond men te ver gaan. Burgemeester Scholten stelde zich toen op het standpunt dat het voor de hondebezitter een sein moest zijn om zich in zijn hobby enigszins te beper ken. Hij hoopte dat het effect van de verhoging zou zijn dat het duidelijk werd „dat je rekening moet houden met de vervuiling die een en ander tweeg brengt". Morgen, donderdagmiddag om twee uur zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaatshebben aan alle houders van kaarten. Ook de PUEM schijnt niet te kunnen ontkomen aan een verhoging van het elec- triciteitstarief. Sterker nog: toen in het eerste gedeelte van 1980 duidelijk werd dat de prognose voor het vorig jaar (waarin met een bescheiden winstsaldo was rekening gehouden) niet gehaald zou worden en er zelfs sprake zou zijn van een negatief bedrijfsresultaat, is men onmiddellijk besprekingen begonnen met Ekonomische Zaken over tariefsverhoging. E.Z. heeft toen echter voor de tussentijdse verhoging geen toestemming gegeven. De straf werd uitgesteld. „Verdergaande besprekingen", aldus PUEM-directeur Ir. F. van Koppenha gen in zijn nieuwjaarstoespraak, „hebben tot het resultaat geleid, dat wij toe stemming kregen om met ingang van 1 januari j.1. de vasté componenten van het tarief (dus zonder brandstofkosten) gemiddeld 5% omhoog te laten gaan, d.w.z. 2.25% voor het grootverbruikerstarief en 6.17% voor het klein verbruikerstarief" Uitgangspunt bij het overleg met E.Z. is geweest, dat in 1982 geen verlies meer door de PUEM moet worden gemaakt. Enig verlies in 1981 wordt hier bij door E.Z. echter wel aanvaardbaar geacht. De vereniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland van de afdeling Amersfoort en omstreken heeft als kandidaat-voorzitter de heer B. van den Hoogen [41] gevonden. De heer S. G. Nieuwenhuizen zal hierdoor een jaar langer blijven dan verwacht om zijn opvolger in te werken. De bijen vereniging dreigde in een groot pro bleem te komen doordat de heer Nieu wenhuizen na acht jaar te hebben gefunctioneerd wilde aftreden. Het zag er naar uit dat er geen nieuwe voorzit ter was. Tijdens de vergadering van 9 januari stelde de heer B. van den Hoogen zich beschikbaar. Bij de be stuursverkiezing werden de heer T. F. J. Boone en de heer D. Lems her kozen. Uit het jaarverslag dat door de secre taris W. G. Martens werd opgemaakt, bleek dat het jaar 1980 een goed jaar is geweest voor de afdeling, mede door een behoorlijk activiteitenpakket. In dit pakket was ook een film opgenomen die veel waardering kreeg. Op de ledenvergadering van 21 maart hield de heer J. van de Zwan, internist een lezing over het leven van wespen, hommels en bijen, de kans op hun steken en de gevolgen daarvan. Op 18 april is er een praat-en informatie avond geweest over bijenziekten. Ook zijn het afgelopen jaar excursies gemaakt naar het laboratorium van Fysiologie te Utrecht waar onderzoek werd verricht naar angelloze bijen. In augustus is een excursie gemaakt naar het Vlaams bijenteeltmuseum te Kalmthout. Het bestuur is het afgelopen jaar acht keer bijeen geweest, waarvan één keer ter bespreking van de mogelijkheid en het werven van een nieuwe voorzitter. Financieel is de vereniging er iets op achteruit gegaan. De begroting voor 1981 vertoont een groter tekort. De heer Martens suggereerde dan ook een contributieverhoging, maar dit werd in de vergadering afgewezen. De bijenvereniging kan zich verheugen in een grote belangstelling bij de basis scholen. Dit houdt in dat de bi jen ver eniging in het voorjaar en de zomer van 1981 één of meerdere lesuren zal gaan verzorgen aan de basisscholen van Soest. Het ledental is in het afgelopen jaar gestegen tot 104. Soest verloor er welliswaar 6 maar Amersfoort en om streken leverden er 28 nieuwe leden bij. In verband met het 60-jarig bestaan van de vereniging zal op Hemelvaarts dag op de markt Oude Ambachten extra aandacht worden besteed aan dit lustrum. ten zijn: stroominkoop-loonkosten en kapitaalslasten. De stroominkoop is te verdelen in vas te kosten voor de centrales (installa ties, gebouwen en personeel) én brand stofkosten. Voor de brandstofkosten geldt dat door middel van een clausule een automatische doorberekening aan de verbruikers plaatsvindt. De stroom- inkoopkosten, loonkosten en kapitaals- lasten mogen echter niet automatisch worden doorberekend. Vermindering van het personeelsbe stand kan volgens ir. Van Koppen- hagen niet de oplossing bieden. „Ener zijds", zo zegt hij, „zijn de mogelijk heden hiertoe beperkt, anderzijds ver zet ook het sociale beleid zich tegen een dergelijke benadering". Het sluit echter volgens hem niet uit dat bij werkelijk drastische inkrim ping van het volume van de werk zaamheden, deze weg niet gehéél mag worden afgesloten. Verder denkt hij in dit verband wel aan een zorgvuldige personeelsplan ning. De vakorganisaties hebben inmiddels al toegezegd zich in hun verlangens ten aanzien van de nieuw af te slui ten CAO terughoudend te zullen op stellen. Die vakorganisaties waren overi gens niet bereid over te gaan tot het afsluiten van tweejarige CAO's. Hun pakket van verlangens ziet er voor een tweejarige CAO heei anders uit dan voor een éénjarige CAO. Vast staat inmiddels weer wel dat bij de PUEM voor de salarisverhogingen niet meer het trendbeleid van de over heid zal worden gevolgd, maar dat het trendbeleid uitgangspunt zal zijn bij de algemene salariswijzigingsmaatre- gelen. In dat verband is het ook weer be langrijk dat de PUEM voortaan re kening houdt met niet-huwelijkse sa menlevingsvormen. De salarissen worden wat betreft de systematiek in sterke mate bepaald door een funktiewaarderingssysteem en door promotierichtlijnen. „Willen wij deze kosten drukken dan moeten wij of ons salarissysteem wijzigen óf het personeelsbestand terugbren gen; in elk geval niet uitbreiden", al dus ir. van Koppenhagen, (eind 1971 was dat personeelsbestand 681; eind 1979 opgelopen tot 743 en ondanks het feit dat begin 1980 bleek dat de winst prognose niet klopte, 'eind 1980 757; op een na de hoogste stijging in tien jaar). A.s. zaterdag 17 januari treedt in het Artishockgebouw aan de Steenhoff-^ straat de „Hot String Pushing Gang" op. Het repertoire omvat jazz, blues, hotclub, swing'en folk. De bezetting van de .Gang'ziet er als volgt uitJan Mittendorp, gitaar, wasbord en zang; Hendrik Marien Ooms, sologitaar en zang; Bert Smits, viool, mandoline en zang; Hans de Louter, banjo, ka- zoo en zang; Petra ten Veen, zang en contrabas; Frank Melsbach, piano en zang en Onno Veldhuysen, roadman. De groep komt uit Apeldoorn. Het wordt een swingend avondje dat om 21.30. uur begint en waarvoor entree gevraagd wordt. Ir. van Koppenhagen vestigt daarbij de aandacht op de hoogte van de so ciale lasten en zegt dat in dit soort zaken de CAO een grote rol speelt. Een uitsplitsing leert dat de salaris sen in 1980 maar met 2,8% toenamen, tegenover een stijging van 5,1% van de sociale lasten. Van' Koppenhagen noemt dat.een teken aan de wand Investeren „Nu het getij slechter is geworden" zo merkt de heer Van Koppenhagen op, „ligt het voor de hand om minder investeringen te gaan doen. Daar zijn wij echter niet vrij in. Ten eerste moe ten wij rekening houden met uitbrei dingen in de lOkV-netten en de laag spanningsnetten ten behoeve van de nieuwbouw. Daarnaast hebben wij te maken met wegrekonstrukties en zui len hier en daar moeten renoveren", aldus de PUEM-directeur. Wel verwacht hij voor 1981 minder huizenbouw en minder wegrekonstruk ties en het werkprogramma is daarom afgestemd op 5500 nieuwe huisaanslui tingen (in 1980 waren dat er nog 8100). Ten aanzien van de 150-kV- en de 50 kV-netten denkt men enige nieuwe werken te kunnen verschuiven naar 1982. In 1980 werd in de netten voor ruim 58 miljoen geïnvesteerd; dit jaar zal dat voor bijna 54 miljoen zijn. „Minder investeren betekent minder werk. Dit betekent ondermeer dat het ploegenbestand van de aannemers die voor ons kabels leggen, teruggebracht wordt. Begin 1980 waren dit 85 man; eind januari 1981 zullen dit 55 man zijn (een daling van 35%)", aldus de heer Van Koppenhagen. Eerder in zijn toespraak zegt ir. van Kopenhagen dat de PUEM als uit gangspunt van haar beleid heeft dat „in beginsel tegen kostprijs geleverd wordt". Het gaat er daarbij om een evenwicht te handhaven tussen kosten en opbrengsten. „Een evenwichtige exploitatie bete kent, dat aan beide zijden van de winst- en verliesrekening aandacht zal moeten worden besteed. Een bedrijf met een monopoliepositie (als de PUEM) mag niet eenzijdig de resul tatenrekening in evenwicht bren gen door b.v. door een tariefsver hoging en het bevorderen van het verbruik alleen de opbrengsten te verhogen", aldus de PUEM-directeur. Ir. van Koppenhagen tekent daarbij aan dat tegenwoordig het stimuleren van de vraag niet meer mag en dat er juist het tegenovergestelde plaats vindt: de vraag naar energie zoveel mogelijk te beperken. „De voorlich ting, een aktiviteit die kosten ver oorzaakt", merkt hij fijntjes op, „is er althans op gericht een verstandig gebrui^e maken van energie". Hoewel aan een verhoging van de op brengsten door middel van tariefaan passingen zeker niet zal kunnen wor den ontkomen, moet volgens de heer Van Koppenhagen toch ook met alle inspanning naar de kostenzijde worden gekeken. Die kostencomponen-

Soester Courant | 1981 | | pagina 17