Bouw nieuw ziekenhuis voor Baarn en Soest zowel economisch als maatschappelijk verantwoord s m EJ m Zo gezien... 1.49 9.50 11.50 r^ïiGïNG Drinkwater Soest uitstekend V.N.O.- voorzitter Van Veen in Soest Margriet jarig Meubelfabriek Oisterwijk Li Uitnodiging Wil de echte christen NU opstaan? MMEBf Utrecht Amsterdam Honsbergen ROTTER DAMMER Honsbergen VARKENS FRICANDEAU JONGE UNIEKAAS Honsbergen Honsbergen HEINEKEN BIER Honsbergen Nut-avond uitgesteld V olksuniversiteit Soest/Soesterberg Vandaag, woensdag spreekt Dr. J. Gilhuis Woensdag 14 januari 1981 59e jaargang no 21 SOESTER COURANT Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest - Tel. 14152* Postgiro 126156 Hoofdredacteur: H. E.J.SMIT Abonnement per half jaar f 12.— Buiten Soest per half jaar 24.— Verschijnt iedere woensdag Ziekenhuis Zonnegloren Alhoewel het nog wel vier a vijf jaar kan duren voordat het definitieve besluit wordt genomen of Baarn en Soest samen één nieuw ziekenhuis mogen hebben, heeft toch een werkgroep bestaan de uit bestuursleden en medewerkers van de Stichting Maarschalksbos/Zonnegloren, na een uit gebreide studie, een rapport uitgebracht waarin de organisatorische en financiële aspecten van de nieuwbouw worden belicht. De voornaamste conclusies daaruit zijn: 1. voor de jaren 1986/1991 kan de benodigde zieken- huisbeddencapaciteit voor Baarn en Soest samen worden bepaald op circa 250 (inclusief wiegen); 2. na aanpassing aan de lagere capaciteitsbehoèfte (de gezamenlijke capaciteit is nu 312 bedden) zullen de beide ziekenhuizen afzonderlijk niet meer voldoen aan «ie minimum norm (150 bedden) voor zogenaamde „basisziekenhuizen"; 3. met de bouw van één ziekenhuis ter ver vanging van de twee bestaande voorzieningen wordt de eigen ziekenhuisverzorging voor de ge meenten Baarn en Soest behouden; 4. door het gebouwencomplex Maarschalksbos de bestem ming van verpleeghuis te geven zal het bestaande tekort aan verpleeghuisbedden in de regio worden verminderd; 5. door verkoop van het complex Zonnegloren kan de netto-investering in het nieuwe ziekenhuisproject, beperkt blijven tot 24 miljoen; 6. tegenover de hogere kapitaals- lasten zal de financiële bedrijfsvoering van het nieuwe ziekenhuis gunstig worden beïnvloed door lagere personeels- en overige exploitatiekosten. 15 januari 1976 besloten de besturen van beide ziekenhuizen een volledige samenwerking aan te gaan, om op die wijze een optimale gestructureerde ge zondheidszorg in het werkingsgebied (Baarn en Soest) mogelijk te maken. Een van de overwegingen was dat het belang van de bewoners van de ge meenten Baarn en Soest, inclusief de naaste omgeving, vorderde dat patiën ten uit dit gebied, zowel toen als in de toekomstige ontwikkeling ,,op de juiste wijze lokaal medisch opgevangen, be handeld en verzorgd, respectievelijk tijdig en deskundig naar topcentra verwezen kunnen worden". Gesteld werd toen óók dat dit samen gaan onvermijdelijk met zich mee zal Het drinkwater dat in Soest en Soester- berg uit de leiding komt is van uit stekende kwaliteit, zo heeft men ons gisterenmiddag nog verzekerd. Er wordt regelmatig controle op uitgeoe fend, maar het is, zo zegt men op het laboratorium van de Waterleiding Maatschappij Midden-Nederland te Utrecht, op het moment zelfs geen re den om de controle op te voeren. De verontreiniging, die enkele jaren geleden ontdekt werd van een aan de Van Weerden Poelmanweg ooit wer kend bedrijf (het bedrijf is al vele ja ren geleden verdwenen) is allang opge heven. „Er wordt goed gewaakt", zo wist onze zegsman te vertellen, ,,en als een verontreiniging ontdekt wordt, dan is dat ook voor ons een verrassing" Op 24 maart a.s. zal Mr. C. van Veen, voorzitter van het Verbond van Neder landse Ondernemingen, tijdens een buitengewone ledenbijeenkomst van de Soester Zakenkring, spreken over het onderwerp: De ondernemer en zijn plaats, met het oog op de komende verkiezingen". De bijeenkomst wordt in het dorpshuis ,,de Borg" gehouden en begint 's mid dags om half vier. Uitgenodigd wor den ook leden van de Zakenkringen uit Baarn, Amersfoort, Bunschoten, Woudenberg en Leusden en het ge meentebestuur van Soest. brengen „dat ook de apparatuur en outillages op een centrale plaats tussen de gemeenten in zal moeten worden geconcentreerd" en dat daardoor ook de ecpnomie en de efficiency bij een grotere eenheid wordt bevorderd. Bouwinitiatieven, zoals door de nieu we stichting worden voorgestaan, moe ten aan de Minister worden voorge legd. Deze wint advies in bij het Pro vinciaal Bestuur, bij het Staatstoezicht op de Volksgezondheid èn, voorzover daartoe aanleiding bestaat, bij het Col lege voor de Ziekenhuisvoorzie ningen. Daarna beoordeelt hij of het bouwinitiatief past in een door hem vastgesteld plan. Voor de regio Amersfoort bestaat zo'n plan echter nog niet. Wel is vorig jaar maart door het College voor Zieken huisvoorzieningen rapport uitgebracht inzake onderzoek ziekenhuissituatie Amersfoort/Z.W.-Veluwe en bovendien heeft het Samenwerkingsverband „Overlegorgaan der Algemene Zieken huizen Utrecht-Oost/N.W. Veluwe" op eigen initiatief voor haar werkings gebied een model geschetst voor de spreiding van ziekenhuisbedden in 1986 en 1991. In dit laatste rapport is Baarn/Soest opgenomen als een concentratiepunt waar in ieder geval 150 basisbedden te verwezenlijken zijn. Andere con centratiepunten zijn Amersfoort; Har- derwijk/Ermelo/Putten; Ede/Wage- ningen; Veenendaal en Zeist. Voor het verzorgingsgebied Baarn/ Soest is het aantal (in de nabije toe komst) benodigde bedden benaderd op 235. Dit aantal is gebaseerd op de of ficiële 4 pro-mille norm, te weten 4 bedden per duizend inwoners, waarvan 85% toe te kennen aan een basiszieken huis in de direkte omgeving. Daarbij is uitgegaan van 65.000 inwoners voor Baarn en Soest, exclusief Soesterberg, samen. Basisziekenhuis De door de overheid voorgéstane struc turering van het ziekenhuiswezen gaat uit van drie typen van algemene zie kenhuizen met onderling verschillende funktiepakketten. Deze typen zijn: ba sisziekenhuis, centrumziekenhuis en topziekenhuis. Het basisziekenhuis heeft een beperkt funktiepakket dat in beginsel een tien tal basisspecialismen omvat. Dat funktiepakket omvat in beginsel de vol gende specialismen: inwendige ge neeskunde, heelkunde, verloskunde en gynaecologie, anaesthesie, radio diagnostiek, oogheelkunde, keel-neus- en oorheelkunde, neurologie en kinder geneeskunde. Voor de minimale paraatheid dienen aan een basisziekenhuis, wat de eerste vijf specialismen betreft, per specia lisme twee specialisten aan een basis ziekenhuis verbonden te zijn. Voor de laatste vier kan volstaan worden met één specialist, maar ook dan geldt in principe eigenlijk de eis van een dubbele bezetting; derhalve minimaal twee ha2f-time krachten. Ten aanzien van de specialismen bac teriologie, klinische chemie en patholo gische anatomie is het toegestaan, in dien de situatie in de regio dit moge lijk en wenselijk maakt, dat een basis ziekenhuis over de specialistische des kundigheid beschikt door middel van samenwerkingsafspraken met andere in de gezondheidsregio gelegen zieken huizen. De specialismen cardiologie, dermato logie, urologie en orthopaedie kunnen, indien de omstandigheden daartoe grond geven en afhankelijk van de situatie in de regio en de samenwer kingsafspraken met andere ziekenhui zen, eveneens deel uitmaken van het funktiepakket van het basiszieken huis. Baarn en Soest beschikken thans over de volgende specialismen: inwendige geneeskunde (6); heelkunde (4); ver loskunde en gynaecologie (2, 4)anaes thesie (2); radiodiagnostiek (2); Oog heelkunde (1,8); keel-neus- en oor heelkunde (2); neurologie/psychiatrie (1,6); kindergeneeskunde (1,6); bacte riologie (0,2); klinische chemie (2); pathologische anatomie (0,2); cardio logie (0,1); dermatologie (0,6); urolo gie (1); orthopedie (1); revalidatie (0,1); longziekte (0,3); plastische chi rurgie (0,2); een toezichthoudend apotheker en consulenten voor raond- heelkunde en reumatologie. - Werkgélegenheid Na afbouw van de in de nabije toe komst te verwachten overcapaciteit van circa 62 bedden, daalt de capa citeit van de beide ziekenhuizen tot beneden de voor basisziekenhuizen mi nimaal aanvaardbare grootte (volgens de ministeriële norm) Samenvoeging van deze tè klein ge achte ziekenhuisvoorzieningen tot één basisziekenhuis met een (als gunstig geadviseerde) capaciteit van circa 235 bedden, zal leiden tot bespa ring in de personeelsbezetting. Deze besparingen zijn ondermeer ge volg van het (kunnen) opheffen van dubbelfuncties en het (kunnen) werken onder kwantitatief gunstiger ver houdingen. Daarnaast kan ook be staande inefficiency, bijvoorbeeld als ge volg van een verouderd, niet doelmatig ingericht gebouwencomplex te Soest, worden beëindigd. Het „verlies" aan werkgelegenheid kan worden opgeheven indien het hui dige gebouwencomplex van het zie kenhuis te Baarn de functie krijgt van verpleeghuis. Daardoor zal ook het bestaande te kort een verpleeghuisbedden in de regio worden verminderd, terwijl dan ook een betere spreiding van ver pleeghuizen in de regio tot stand wordt gebracht, (Op grond van een bestaande overeen komst mag op het terrein van Maar schalksbos alleen een ziekenhuis wor den gevestigd, maar de werkgroep is van mening dat een verpleeghuis daar niet mee in strijd is). Wat de werkgelegenheid betreft zij verder opgemerkt dat bij handhaving van de huidige situatie, rekening ge houden moet worden met het risico dat de ziekenhuisvoorziening in de gemeenten Baarn en Soest gehéél ver loren gaat als gevolg van het ontstaan van eenheden, die niet meer voldoen aan de door Volksgezondheid gestel de criteria. Investering Bij realisatie van het nieuwbouwpro ject bedraagt de bruto-investering op basis van het prijspeil 1979 circa 51 miljoen gulden. Hierbij moet evenwel in aanmerking genomen worden dat het opheffen van de twee in gebruik zijnde locaties, leidt tot een desinves tering. De werkgroep stelt dat bij verkoop (c.q. wijziging van bestemming) van de huidige gebouwencomplexen, een opbengst kan worden gerealiseerd die minimaal gelijk is aan de totale boek waarde van de duurzame en imma teriële aktiva. Die boekwaarde is 27 miljoen gulden. De netto investering kan derhalve beperkt blijven tot 24 miljoen gulden. Afstand Tenslotte wordt nog opgemerkt dat het behoud van een eigen ziekenhuisvoor ziening voor de bevolking van Baarn en Soest ondermeer betekent dat zij voor de Eerste Hulp kan terugvallen op een voorziening in de direkte om geving. Dat voorkomt extra kosten voor zowel de patiënt als de bezoeker, waarbij gedacht moet worden aan reiskosten en extra tijdverlies. De reiskosten en het arbeidsverzuim zijn door de werkgroep becijferd. Daarbij wordt uitgegaan van zieken huisbezoeken in Hilversum en Amers foort met als omrekeningsfactor de verpleegdagen. De reiskosten zouden dan 1,1 miljoeH gaan bedragèn en de extra kosten van arbeidsverzuim 350.000 gulden per jaar. „Een eigen ziekenhuis betekent voor het gebied Baarn/Soest zowel econo misch als maatschappelijk en cultu reel een bijdrage in een juist opge bouwde infrastruktuur. Bovendien is gebleken dat een eigen voorziening bijdraagt in een noodzakelijke inter relatie tussen de diverse eerstelijns voorzieningen en eerste en tweede echelon", aldus de werkgroep. H.K.H. Prinses Margriet wordt maan dag 19 januari 38 jaar. benlvan ■achtigS1"- nfiu... Gratis ongekende service 12 jaar garantie Toonaangevend in eiken. Hollantlaan 28 Leidsekade 98 BINTJES 5 KILO voor ALLEEN DONDERDAG PER STUK Z/e onze advertentie ALLEEN DONDERDAG MAGERE KILO, van 14.50 voor ALLEEN DONDERDAG KILO, nu slechts Zie onze advertentie GEHELE WEEK KRAT (a 24 flessen) slechts (Afhaalprijs) GEKARD PAUL Wie zich voorbereidt op het vie ren van een echt feest moet meer doen dan de voorgeschre ven hoeveelheid eet- en drink- spul naar het hol slepen. Een vriend van mij, die zich niet geneert om net zo opgetogen te zijn als in zijn kinderjaren, hangt slingers en lampionnen op en verstuurt uitnodigingen die er ongeveer zó uitzien: ,,Bent u jong, spontaan, onaf hankelijk en vrij Doet u yoga, punk en de Vara aan? Heeft u een hond, een race fiets en de Bokma koud Wilt u dus ook minder door zakken, stoppen met roken en nooit meer swingen? Kortom eindelijk eens rust? Of bent u vitaal, gezellig, fi nancieel onafhankelijk en ein delijk uzelf? Of doet u de afwas, niet mee en de Tros uit? Of heeft u een poes, geen rijbe wijs en liever Bols En wilt u dus vroeger naar bed, minder drinken en geen rela tioneel gerotzooi? Kortom eindelijk eens rust? Nou, dan weten wij wel hoe laat het is. Het is de hoogste tijd om er eens uit te gaan en dat kan. U hoeft niets uit te knippen, in te vullen, op te bellen of te gireren. U hoeft alleen maar te komen. Op ons feest op. Het enige dat ik achterwege Iaat is het tijdstip en de plaats van samenkomst. Het belooft zo toch al „helemaal te gek" te worden. De voor vanavond, woensdag 14 januari, door 't Nut-Soest ge plande voordracht van Ir. J: Kru- ger, over de verbouwing van het paleis ,,'t Huis ten Bosch", kan door technische omstandighe den niet doorgaan. Van uitstel komt echter geen afstel en ho pelijk binnenkort kan de nieuwe datum voor de lezing worden be kend gemaakt. Op de, medio januari 1981 beginnende, cursussen Kunstgeschiedenis en Psy chologie is nog een klein aantal plaat sen vrij. Zeer spoedige aanmelding gewenst bij kantoor V.U., Steenhoff- straat 46, Soest, tel. 22195 op woens dagochtend van 9 tot 12 uur. Eventueel nadere inlichtingen bij me vrouw Köhlinger, tel. 16253. in de OPEN HOF, Dalweg, over: Aanvang 8.00 uur Toegang vrij

Soester Courant | 1981 | | pagina 1