1 [Gerrit Menkveld Staatssecretaris K.J.de Jong verricht opening x ever X X Soestei^Couran^anvvoe^^ ..13284 Nieuwbouw van het Smecoma praktijk examencentrum Ipli-IÉ v - Het team van Smecoma examencentrum Smecoma start examencentrum Vandaag, woensdag 21 januari, wordt aan de Koningsweg de start gegeven aan het funktioneren van een nieuw examencen trum. Een examencentrum, eigendom van de stichting Sme coma, een stichting van het bedrijfsleven waarin smede rijen, constructie en machinebedrijven zijn samen gebracht. Een duidelijke werkgeversorganisatie dus. Wel een die naast de eigen belangen ook de toekomst van de tienduizenden in deze industrie werkzame werknemers nadrukkelijk voor ogen heeft. Daarvan getuigde o.m. staatssecretaris K.J.de Jong (onderwijs) die woensdagmorgen half elf in aanwezigheid van vele genodigden de officiële opening van het examencentrum verrichtte. Sinds vele jaren kent ons land een wet op het leerlingenwezen. Zonder in dé tails te treden beoogt deze wet dat schoolverlaters tot een bepaalde leef tijd, ook al hebben zij onderdak bij een werkgever gevonden, verplicht zijn wekelijks nog een dag in de school banken plaats te nemen. wekelijks nog een dag in de school banken plaats te nemen. Zo zijn er bij voorbeeld de jongelui die middels de lagere technische scholen de eerste stappen hebben gezet om tot vakman uit te groeien. Leerling draaiers, ma chine-bankwerkers, lassers etc. krijgen na hun L.T.S.-tijd praktijk in de bedrijven. Praktijk onder leiding van daarvoor aangestelde leermees ters of patroens, in feite een prak tijkopleiding die in positieve gevallen afgestemd is op het oude gildewezen. De wekelijkse portie theorie wordt in de leerlingentijd afgehaald bij de S.B.B.O., streekscholen in alle delen van het land die zich bezig houden met beroeps begeleidend onderwijs. De bedrijven en de streekscholen zijn de samenwerkende instituten die jaar lijks candidaten aan examencommis sies van Smecoma afleveren. Tot woensdag j.h werden de examens af genomen in diverse plaatsen in ons land onder niet bepaald gelijke om standigheden. Leerlingen,, leesmees ters, docenten, examencommissies en Smecoma waren met deze gang van zaken allerminst gelukkig. Ruim der tien jaar geleden heeft men getracht in deze situatie verandering te bren gen. Vandaag, 21 januari werden de ge realiseerde plannen bedrijfsklaar op geleverd, waardoor er meer dan vroeger efficiënt kan worden ge werkt en het begrip gelijke kansen voor iedereen nadrukkelijk is gestem peld. Het afnemen van het theoretische gedeelte blijft zoals het was, in de verschillende regio's, praktijkex amens zijn gecentraliseerd in het nieuwe examencentrum aan de Ko ningsweg in Soest. De Soester Gerrit Menkveld is een Smecoma-medewer- ker die het meest bij de plannen, bouw en voltooiing van het nieuwe examencentrum betrokken is geweest. Een funktionaris die, als het over Smecoma en examencentrum gakt, van de hoed en de rand weet. Gerrit Menkveld: "Het is een misver stand dat uitsluitend leerlingen met een LTS-diploma examen bij ons kun nen doen. Een vergelijkbare opleiding en een leerovereenkomst met een werkgever geven eveneens toegang tot het examen. Vooral dat laatste is belangrijk, omdat het in feite de basis van de opleiding vormt. Wat nu tot stand is gekomen mag gerust uniek voor Nederland genoemd worden. Het geheel is afgestemd op de eisen die het bedrijfsleven in de praktijk stelt. Het totaal telt een oppervlakte van 2000 vierkante meter en heeft aan kosten een bedrag van om en nabij 5 miljoen gulden gevraagd. Zo er in de toekomst behoefte zou bestaan aan uitbreiding dan hebben wij in ieder geval de zekerheid dat wij daarvoor niet elders in het land bouwgrond dienen te zoeken. Achter het nu ge opende complex is nog voldoende grond om eventuele uitbreidingsplan nen gevolg te geven. Voorlopig is daar nog geen sprake van. Jaarlijks kun nen te realiseren. Voorlopig is daar jongelui bij óns examen doen. Dat is overigens dan wel het maximum". Indrukwekkende cijfers die evenwel geen antwoord geven op de vraag of er bij de jongelui van vandaag vol doende belangstelling bestaat voor vakmanschap en meesterschap, waarvoor op een leerschool als de L.T.S. de smalle basis wordt gelegd. Gerrit Menkveld: "Die belangstelling is er nog wel, maar het zou onjuist zijn te stellen dat er de laatste jaren sprake is geweest van een zekere groei. Een kentering ten goede valt daarin helaas nog niet te ontdekken. Er is wel een andere vorm van on derwijs gekomen die zich in een grotere belangstelling mag verheugen. Het K.M.B.O., beter bekend als het kort middelbaar beroepsonderwijs, meer gericht op afvallers van Mavo en MTS. Jongens meestal zonder een duidelijk aanwijsbaar technisch ver leden, desondanks toch met een voor keur voor de techniek". Hoewel zelfs in de crisisjaren van voor de 2e we reldoorlog vele ware ambachtslieden niet op gemeentelijke financiële steün waren aangewezen bestaat ook in deze tijd van economische teruggang nauwelijks of geen belangstelling voor het ambacht. Wij signaleerden dit reeds. Gerrit Menkveld, hoofd van het nieuwe examencentrum, heeft er een uitgesproken verklaring voor. Gerrit Menkveld: "Het is in feite een heel maatschappelijk gebeuren. Ouders willen hun kinderen zo hoog mogelijk op de maatschappelijke ladder ge plaatst zien. Langzamerhand moet iedereen aan een universiteit studeren. Het zijn echter niet alleen de ouders. Ook vanuit het basisonderwijs is er steeds weer die druk naar Mavo en nog hogerop. Een hoofd van een school is blij als al zijn leerlingen naar een Mavo of een Havo gaan. Dat is immers zijn sukses. En ouders, ook al werkt de vader als vakman in een bedrijf, vinden dat hun zoon het verder moet brengen. Kwestie van prestatiemaatschappij. Het witte boordje trekt, een overall is en blijft een vuil ding. Het is mijn stellige overtuiging dat het vakmanschap meer waardering zal krijgen. Dat is overigens nu al merkbaar. Je hoeft alleen maar naar de beloning te kijken. Vaklieden worden schaarser. Daar door wordt ook de verhouding met betrekking tot de verschillen in salaris rechtgetrokken. Er is nog een aspect waarom ik in de toekomst van de ware vakman blijf geloven. Ondanks werkloosheid, mechanisatie en.andere factoren blijft de vraag naar de vak man gropt. Alleen op grond daarvan zou ik ouders en leraren het advies geven kinderen die daartoe aanleg tonen een goed vak te laten leren. De werkelijk goede vakman, een en kele uitzondering daargelaten, is en blijft aan het werk. Kijk naar onze branche, de klein-metaalnijverheid. Ook vandaag is de vraag naar vak- i- De eerste man van het nieuwe examencentrum werd in Doesburg geboren. Verhuisde met zijn ouders in het begin van de dertiger jaren naar Hilversum. Daar be- zocht hij de lagere school en volgde zonder sukses enkele jaren Mulo. Maakte een overstap naar de X plaatselijke Ambachtschoolom vervolgens MTS en J HTS-leslokalen van binnen te zien. Demka, Polynorm en de grafische industrie waren na zijn studietijd de X eerste werkgevers. Na deze verkenningen volgde zijn benoeming tot leraar aan de L.T.S. te Arnhem. Leerde X er volgens zijn zeggen als leraar meer dan zijn leer- X lingen. Negen jaar heeft "meester Gerrit" het met de Arnhemse lieverdjes uitgehouden. In 1963 constateerde hij niet zonder wrevel dat de mentaliteit van de jeugd uit die tijd niet de zijne was of zou kunnen worden. Solliciteerde bij Smecoma en zal er zoals het er nu uitziet zijn pensioen halen. mensen nog steeds groot". Dat er bij LTS - SBBO en vooral SMECOMA sprake is van een progres sieve aanpak moge blijken uit het feit dat een emancipatie-project in de klein-metaalnijverheid toegang geeft aan vrouwelijke werknemers. In be- drijfskringen ervaart men hun aandeel als zeer positief hetgeen waarschijn lijk te maken heeft met het feit dat de keuze van een vrouwelijke werk nemer voor een dergelijk beroep veel bewuster wordt gemaakt. Sinds vandaag is het SMECOMA-exa- mencentrum van start gegaan. Straks zullen mannelijke en vrouwelijke leer lingen als bankwerkers - lassers plaatconstructie-werkers en tal van andere specialiteiten er hun brevet "vakman - vakvrouw" halen. Niet al leen in Soest maar ook elders wordt er naar ze uitgekeken. Examen, onderdeel autogeen lassen Candidaat "draaier" aan het werk Staalplaten op maat maken

Soester Courant | 1981 | | pagina 17